Přejít na obsah


Fotka

naprosto začátečnické otázky, zájem o odpovědi


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
27 odpovědí na toto téma

#1 kjghme

kjghme

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 2 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 5 květen 2009 - 23:22:12

dobrý večer,
bloudil jsem starýma skříněma a našel jsem foťák, na kterém je napsaný SOKOL 2 (vlastně i azbukou) a podle názoru lidí, kteří s ním fotili, by měl být stále funkční. ale není to pravý důvod, proč jsem založil tohle vlákno, jen začátek. čekám, než v maloobchodě s vybavením na focení dostanou ve čtvrtek baterku, abych mohl ten foťák vyzkoušet tj. začít.
tím, že jsem objevil starý foťák, začal jsem bloudit internetem a rozhodl se, že půjdu ještě dál.
objevil jsem rolleiflex (zpočátku jen transliterace slov jedné paní z filmu, později hledání té záhadné skříňky na focení do které se dívá shora), ať je historie jakákoliv, rozhodl jsem se, že si ho "prostě" jednou koupím. je to taková podivná předzvěst něčeho, co by mě asi mohlo bavit. nejedná se o focení za 14 dnů, jen pár otázek k mému neslavnému úvodu, které mi zjednodušší rozhodování při výběru, otázky zkratek, které mi nic neříkají.
pokud se najde někdo ochotný mi poradit, byl bych vážně moc vděčnej.

četl jsem, že rolleiflex (podle toho co jsem četl zde a kvůli ceně mě nejvíc zaujal rolleiflex standart, tuším že první verze, ale popravdě, uvažoval jsem i o flexaretu,), je středoformát, že fotí na 6x6, ale nikde jsem nenašel napsaný příklady filmů, který se na středoformát používají anébrž jsem prohledával všelijaké fotoeshopy a u žádného filmu jsem nenašel zmínku, že se jedná o formát 6x6. neni to nejdůležitější otázka, (v případě neodpovědi se asi nakonec poradím s tím holohlavým pánem který pracuje v tom obchodu s potřebami na focení) a zní hodně amatérsky, ale to vlastně nepopírám. další otázka je vyvolávání fotek. pokud si seženu rolleiflex a budu fotit fotky formátu 6x6, potřebuju vlastní fotokomoru, nebo mi fotky vyvolá jakákoliv "firma která fotky vyvolává"? je to pro mě dost důležitá informace, protože se asi jako začátečník nic podobného budovat nechystám. něco jsem četl o skeneru na středoformát, ale tomu nerozumím. pak jsem u popisu nějaké fotky četl zkratku ASA, a ISO. V recenzích o nových foťácích poukazovalo ISO na šum, nevím jaký je rozdíl mezi nastavením expozice (?) šumu u digitálních foťáků a rolleie. pak si neuvědomuju, co všechno se dá u fotoaparátu kromě ostření nastavit. já vim, že tahle otázka asi působí úplně nejhloupěji, ale snad mě nezačnete odkazovat na google a knihy, podstupuju tenhle rychlokurz kvůli studiu, co všechno fotoaparát dokáže chci zjistit až praxí, jen se bojím abych nehýbal kolečky aniž bych věděl co které dokáže. pokud by někdo byl tak smělej mi odepsat na hloupý odstavce, upokojil bych se i odpovědí obsahující jen několik slov, klíčových výrazů, mnoho mi snad dojde cestou. je pozdní noc a asi jsem některé moje otázky zapomněl, děkuju :/
  • 0

#2 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 6 květen 2009 - 00:52:48

Nebudu zlý, ačkoliv mne pSpice se*e, nějak nakopnout prvotní znalosti je třeba:)

Střední formát je na svitkový film=formát 120. Má šířku 6cm a dělají se na něj políčka s druhou stranou od 4,5cm do 17cm (6*4,5; 6*6; 6*7 atd.)
Hodnota iso=asa je citlivost flmu.
Vysvětlení expozice na wikipedii tutaj.
Na rolleiflex se zatím vyprdni, cena je příliš vysoká pro naprostého začátečníka a stejnou službu ti udělá Flexaret.
Filmy ti vyvolají v každém dobrém labu, druhá věc je že to bude hnusné. Domácí vyvolávání není tak náročné, ať již výbavou či finančně.
Sežeň si nějaká starší čísla časopisu PhotoLife, jsou tam návody.
  • 0

#3 zdenab2

zdenab2

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 617 příspěvků(y)
  • LocationKopanice
Reputace: 2

Publikováno 6 květen 2009 - 05:13:19

rolleiflex je drahý.Zkus se podívat buď po Yashice MAT124.Sám jsem fotil na DSLR která mě omrzela,ale oprášil jsem právě tuhle yashicu a fotí se s tím dobře.I začátečník jako já s tím nemám problém.
Vyvolání fotek v labu z formátu 6x6 je hodně drahé,proto jsem si sehnal vše na vyvolávání doma.Fotím zásadně černobíle.
  • 0

#4 nlc

nlc

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 728 příspěvků(y)
Reputace: 38

Publikováno 6 květen 2009 - 06:29:54

Já tě od Rolleiflexu odrazovat nebudu. Pokud tě k němu srdce táhne a finanční stránku neřešíš, proč ne ... klidně i na začátky.
O filmu už víš, že jde o svitek formátu 120, dělají ho téměř všichni výrobci a to jak čenobílý tak i barevný, negativ i pozitiv. Doporučuji začít černobílým negativem a to s ohledem na cenu a taky, aby byl film na začátečníka hodný - takže asi Foma 100 a Kodak TriX 400.
S tím ostatním si, ale musíš dát trochu práci sám. Teorii a základy ti na několika řádcích bez názorné ukázky nikdo nevysvětlí. Najdi si někoho, kdo už nejaký čas fotografuje a požádej ho o výklad a hlavně, začni postupně studovat sám.
Na fotoaparátu s manuálním ovládáním lze nastavit v základu tyto parametry: citlivost filmu, čas závěrky, clonu objektivu a zaostřenou vzdálenost.
Pro začátek si přečti něco o expozici, hloubce ostrosti, perspektivě, kompozici atd. tady je toho většina pohromadě. Co se týče vyvolávání filmu zde je mnoho užitečných informací. Bez toho, abys začal film zpracovávat sám zůstaneš nejdále v polovině vytyčené cesty.
Nechci tě odrazovat, ale zjišťovat "co všechno fotoaparát dokáže až praxí" není nejlepší přístup ... dost věcí intuitivně a bez potřebných základů odhalíš jen velmi těžko a třeba i nesprávně. Jako u všeho, nejdříve je třeba věnovat čas zvládnutí základů a jak tu často zaznívá, jedna z nejdůležitějších věcí je pokora a trpělivost.
  • 0

#5 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 6 květen 2009 - 06:54:16

ahoj, tak předně vítej na temný!
je dost nepravděpodobný, že by tě zrovna tady někdo posílal do gůglu nebo i jinam :?
co se tejče šumu - tim si ve světě filmu hlavu nezatěžuj, to se tě netýká :) pokud de o zrno, je to něco dost jinýho a vůbec ne vždy nehezkýho :D
k tomu roleji - kluci ti raděj s jašikama a flexama sice dobře, ale zdá se mi, že v ranim oparu přehlídli, že tobě de o rolej standard a to je trochu jiný kafe hned v několika vohledech:
předně cena bejvá kolikrát nižší než u těch žaponců, stejně tak i hmotnost a velikost, což sou samý příjemný vlastnosti. slabinou naopak je horší matnice, což je řešitelný a absence antireflexních vrstev, což už tak jednoduše a běžně řešitelný neni
s výběrem nespěchej, nabídka bazarovejch kamer je průběžně veliká a díky postupujícímu digitálismu se zatim stále spíš zvětšuje a zlevňuje. něco si počti, porochněj si, zasni se a splň si sen. zas až tak moc za každou cenu nešetři. mám-li bejt upřímnej, nakonec bych ti tu jašiku matku asi taky doporučil. je to příjemnej, solidní stroj a i uživatelskej komfort je slušnej a to pro začátečníka neni úplně marná vlastnost
  • 0

#6 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 6 květen 2009 - 07:25:28

ještě k těm antireflexům, taková trochu perlička bokem - je poměrně málo známý, že objektivy bez nich případně s pouze jednoduchejma vrstvama nabízej u černobílejch materiálů jistou, relativní výhodu při bohatšim zobrazení detajlů ve stínech a v nízce vosvětlenejch partiích. je to zase vo tom hodně specifickym vkusu - mejnstrýmovej pohled na věc bude asi výrazně odlišnej, ale údajně i cosina (voigtlander) pustila na prosby podobnejch šílenců, jaký se najdou i tady, do světa nějakou řadu novejch skel s jen jednoduchejma vrstvama právě z těhlech důvodů...? :?
  • 0

#7 Bret3

Bret3

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Brno
Reputace: 9

Publikováno 6 květen 2009 - 07:54:22

A jen bych si dovolil upozornit na zdejší sérii článků Klasikova školka, když už to neudělal jejich autor Mamiak. Díl první, díl druhý, díl třetí, díl čtvrtý. Zas tolik čtení to není.
  • 0

#8 Acer

Acer

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 455 příspěvků(y)
  • LocationBruntálsko
Reputace: 251

Publikováno 6 květen 2009 - 08:19:32

Asi nejlepší by bylo se podívat na Mapu temnokomornictva v Čecháh, některého blízkého kontaktovat a nechat si základy ukázat v praxi.
  • 0

#9 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 6 květen 2009 - 08:29:51

přesně tak
ta mapa
jsou tam i uživatelé dvouokých zrcadlovek :?
  • 0

#10 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 6 květen 2009 - 09:26:42

sem se koukam nějak ztratil :?
  • 0

#11 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 6 květen 2009 - 09:42:17

sem se koukam nějak ztratil :D

bo máš blbě souřadnice, chybí ti druhá osa.
  • 0

#12 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 6 květen 2009 - 09:44:28

Ogaříííí, vy ste hodní jak sviňa, takto krásně odpovědět temu ogarovi jhg....cosi, ale stejně mi připadá, že to s ním pude je k tomu taký pokorný, bude to faň ogara.

JKG...cosi, poslúchaj ogaro eště jedna věc, včííl bych potřebpvat od tebe poradit , vysvětlit já.

Proč máš prosím tě takový nick??? To tě nic lepčího nenapadlo? :D
  • 0

#13 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 082 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 715

Publikováno 6 květen 2009 - 09:47:20

sem se koukam nějak ztratil :D


Též jsem nedávno zjistil, že mi něco ukousnulo pár číslíček za GPS a musel jsem provést nápravu ...

Abych se přiřadil k tématu :
plný souhlas s předřečníky - pro začátek samostudium a pro dotazy je nejlepší osobní setkání se zkušenějším ...
Taky se na něco takového chystám.
  • 0

#14 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 082 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 715

Publikováno 6 květen 2009 - 09:51:50

Ogaříííí, vy ste .....


Teda "pane Krekene", Vy jste na komentáře jednička - a dneska hned čtyřikrát. ( no, ale dlouho to asi nevydrží)
  • 0

#15 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 082 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 715

Publikováno 6 květen 2009 - 09:53:24

Ale fuj, veliká omluva za překlep :D :lol:
  • 0

#16 Bret3

Bret3

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Brno
Reputace: 9

Publikováno 6 květen 2009 - 12:26:01

Jenom OT k souřadnicím(prosím moderátory aby to později smazali nebo nějak vkusně posunuli do vlákna o mapě) - při každé změně v profilu (avatar, ale i když jsem se stal předplatitelem apod.) mi to ukouslo tu druhou souřadnici. Je to potřeba kontrolovat. Nevím čím to je, ale všiml jsem si, že to udělalo svýho času i Vlčákovi a jiným, když měnili avatara.
  • 0

#17 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 6 květen 2009 - 12:29:54

Napiš to prosím Danymu do pošty.
  • 0

#18 kjghme

kjghme

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 2 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 6 květen 2009 - 15:50:27

vážně moc děkuju za odpovědi,
pomalu pročítám a odkazuju sám sebe. nečekal jsem to - zkušenosti z jiných diskuzních fór.

kraken: jedný noci jsem se probudil a napsal na malej lístek kjghme, mělo to znamenat první písmena nějaké věty, kterou jsem ale ráno zapomněl.

vážně moc děkuju,
  • 0

#19 roccofreak

roccofreak

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 2 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 7 říjen 2009 - 20:18:50

Zdravím vás, obracím se na vás s jedním problémem. Donedávna jsem fotil jen na digitál, postupně mě na tom začlo štvát to věčný sezení nad photoshopem k tomu nespokojen s výsledky z fotolabů a digitál jsem prodal. Vzpoměl jsem si jak jsem byl nedávno na výstavě velkoformátových fotografií, kde jsem viděl 1,5m špičkové zvětšeniny z kinofilmu a to mě zase dalo nový impuls a půjčil jsem si analogovej foťák a vyfotil první film. Celej natěšenej jsem to odnesl do fotolabu, bohužel moje nadšení netrvalo dlouho, jen do doby kdy jsem dostal do ruky zase vybledlé fotky s totálně ulítlíma barvama.. a to už se dostávám k tomu o co mi jde- zajímalo by mě jak a kde to ty profíci tisknou, že maj tak skvělý výsledky. Co sakra furt dělám blbě, že ty fotky na papíru nestojej za nic? Vyzkoušel jsem zde i víc labů, ale výsledek v podstatě pořád stejnej, negativ šoupnou do skeneru, lehce upravěj barvy a tisknou. Jasně je zde ještě možnost, že by si to člověk zvětšoval sám, ale povětšinou fotím barevně a na to si doma netroufnu...
Moc bych byl vděčnej kdyby mě někdo nasměroval správnou cestou, možno i přes icq...
  • 0

#20 petr22

petr22

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 823 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 7 říjen 2009 - 20:46:29

Otazka zni: kolik chces investovat do jednoho snimku ? 10 Kc, 100 Kc, 1000 Kc, 10.000 Kc ?

Standardni sken na minilabu je ekvivalentem 4-6 megapixeloveho snimku z digi zrcadlovky, ma maly kontrast, prepaly a cerne stiny - vysledek podle toho vypada. Kdyz chces mit kvalitni fotky z labu, je potreba najit lab kde jim muzes stat za zady a rikat jim jak to maji upravit. Bude to ovsem mnohem drazsi nez plne automaticky proces.

Idealni by byl nedigitalni minilab (ten ktery snimky neskenuje a netiskne, ale zvetsuje klasickou cestou)

Pokud se jedna o velkoformatove fotografie A. Bertranda, tak ty jsou focene Canonem na Velvii, coz je co se tyka ostrosti a detailu jeden z nejlepsich diafilmu. Ten ma ale u sebe partu grafiku, co mu jeho snimky zpracovavaji - jsou za tim desitky hodin uprav a kazda fotka stoji stovky/tisice Euro.
  • 0

#21 petr22

petr22

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 823 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 7 říjen 2009 - 20:49:18

Onehda jsme udelali test - nafotili jsme fotografie bazenu plneho vody a nechali ho zpracovat ruzne laby.

Co lab, to uplne jine barvy - vsechno bylo zpracovavane rucne, kazdy grafik mel uplne jinou predstavu jakou barvu ta voda mela ve skutecnosti. Ani jeden se netrefil do reality.

Bez vzoru jake barvy chces se to dela pomerne spatne, prece jenom prevod negativ/pozitiv muze vest k ruznym barevnym kreacim.
  • 0

#22 roccofreak

roccofreak

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 2 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 7 říjen 2009 - 21:15:51

Petře díky,já bych rád dělal fotky 60x40cm cenově tak do 500Kč.. sem z toho filmu celkem zklamán, když vidím jak to skenujou a upravujou přesně podobně jak z digi. Zkusím ještě teď jinej film, ale v podstatě nevidím ted jedinou výhodu filmu. Když si vemu středoformát, tak tam je to zase šíleně finančně náročné, pouze samotné naskenování jednoho políčka svitku stojí 50Kč!! :-) hm mrzí mě to že tudy cesta asi nevede no..
  • 0

#23 petr22

petr22

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 823 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 7 říjen 2009 - 21:23:46

To je prave to - budto levne, nebo kvalitne. Stredoformatovy film se da ale zase lepe skenovat doma na stolnim skeneru, a ten vysledek neni zase tak spatny aby se nedal pouzit. Profi lab to naskenuje jeste lepe, ale zase za hodne penezu.

Treba Skoda skenuje vyvolava a skenuje svitek v rozliseni asi 4500x4500 za 300 Kc

Z normalniho labu co je na kazdem namesti za par korun nejspis kvalitnejsi vystup nebude. S tim barevnym podanim by to chtelo kazdopadne dodat nejakou vzorovou fotku, aby se meli podle ceho orientovat.
  • 0

#24 LukasJ

LukasJ

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 319 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 9 říjen 2009 - 12:54:57

Stačí nafotit na první políčko šedou tabulku. Lab se podle toho "srovná", pak už jsem nikdy neměl problém.
  • 0

#25 kdoco

kdoco

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 070 příspěvků(y)
Reputace: 109

Publikováno 9 říjen 2009 - 13:41:52

a při jaký teplotě barvy?
  • 0

#26 LukasJ

LukasJ

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 319 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 9 říjen 2009 - 13:55:56

a při jaký teplotě barvy?


No pri te, na kterou fotim. Jinak by to nemelo smysl, ne?
  • 0

#27 kdoco

kdoco

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 070 příspěvků(y)
Reputace: 109

Publikováno 9 říjen 2009 - 16:16:29

jasná věc, pak to nasekáš celý za jedněch podmínek... takové sekvenční VF :D

ale nezapomeň dodat to o té cvičené opici... eee... obsluze :D
  • 0

#28 orwell

orwell

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 131 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 9 říjen 2009 - 16:42:16

Idealni by byl nedigitalni minilab (ten ktery snimky neskenuje a netiskne, ale zvetsuje klasickou cestou)

Když jsem měl tu čest a potkal jsem pana Všetečku na jeho výstavě v Praze, tuším se ta výstava jmenovala Pražský chodec, tak pan Všetečka říkal, že fotil na dia a ze skenů mu na výstavu dělali fotografie klasicky osvitem. Nezeptal jsem se kde ale po čase jsem narazil ve Štramberku na atelier pana Janahuby a se zvětšeninama filmu i z digitálu z jeho dílny jsem spokojen.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních