Přejít na obsah


Fotka

C41 trvanlivost lázní


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
26 odpovědí na toto téma

#1 tomashr

tomashr

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 547 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 22

Publikováno 12 květen 2009 - 07:46:55

Ahoj, máte někdo zkušenost s tím, jak je to s vydatností jednotlivých lázní C41?
Jak to myslím - sada má udanou vydatnost (třeba) 12 filmů. Otázkou ale je, zda se tato vydatnost týká všeho nebo třeba jen barevné vývojky a další chemikálie vydrží více.
Mám totiž teď rozdělanou sadu pro C41 od Rollei z Macodirect. Pokud by byla vydatnost fixní, tak ji v klidu spotřebuju (funguje v pohodě) a pak přejdu na Tetenal, který je jednodušší (užívá bleachingfixer, zatímco Rollei má bleach a fix oddělený) a navíc ho teď dokážu sehnat levněji.
Pokud by se ale dalo čekat, že třeba ustalovač a bělič vydrží déle, tak pak by naopak ta sada Rollei měla něco do sebe, protože je u ní možné nakupovat lázně samostatně, takže by nebylo problém koupit třeba 2x vývojku a jen jednou ustalovač, což by to přirozeně znatelně zlevnilo...
  • 0

#2 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 12 květen 2009 - 14:00:27

Jak je to s vydatností lázní v sadě to nevím. Já si C-41 míchám, a:
- vývojky počítám deci na film (s rezervou, asi by dala i víc)
- bělič se mi ještě nikdy nevyčerpal, bělil jsem v 1/2 litru chelatonátového běliče desítky filmů; navíc nedostatečně vybělený film není problém, dá se vybělit znovu v čerstvém běliči
- ustalovač používám Fomafix v předepsaném ředění, s rezervou 1/2 litru na 6-8 filmů

Pokud máš možnost koupit lázně samostatně, asi bych kupoval jen vývojku, bělič namíchal (ferrikyanidový je asi lepší) a ustalovač koupil obyčejný nebo taky namíchal.

BTW: co stojí samostatná vývojka C-41?
  • 0

#3 tomashr

tomashr

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 547 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 22

Publikováno 12 květen 2009 - 20:49:05

BTW: co stojí samostatná vývojka C-41?


Máš to všechno na Macodirect, jen se musí posčítat ceny komponentů - ta vývojka má 4 lázně - je to tady: http://macodirect.de...34_405_430.html .
Případně v menším balení tady: http://macodirect.de...34_405_431.html .

Jinak Rollei C41 nijak nekomentuji, prostě jsem nějak přišel k té kompletní sadě a tak ji užívám. Je to dodané s až ostudným nedostatkem dokumentace, ale po jistém přemýšlení se mi to povedlo a už mám vyvolaných asi 5 filmů 120 i 135 bez nejmenšího problému. Až mi to dojde, tak se teprve potom budu zabývat detailními kalkulacemi a rozhodnutím, zda zůstat u Rollei anebo koupit Tetenal.
  • 0

#4 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 13 květen 2009 - 06:56:25

JJ, také jsem z toho měl obavy a pak zjistil, že domácí vyvolání barevného negativu je překvapivě snadné a poskytuje znatelně lepší výsledky než lab za zlomek nákladů.
Ta vývojka překvapivě ani není tak drahá, vychází to asi 10Kč na film, což je srovnatelné se surovinami při vlastním míchání.
  • 0

#5 Radza

Radza

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 82 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 17 červen 2009 - 15:32:04

Zdravím,
pro vyvolání svých barevných negativních filmů jsem používal set Amaloco K-54. Balení bylo pro 24 filmů (4x6) a byl jsem s ním velmi spokojen. Byl dvoulázňový, teda s kombinovaným "bělič + ustalovač".

Není však nikde k dostání (alespoň se mi to tak teď neví) a tak budu muset vyvolávat v něčem jiném, resp. v chemii od jiného výrobce. K dostání je sice Amaloco K-50 (stejný set, jen pro 6 filmů, tedy 1/4 té K-54) ale cenově to je nepřijatelné.

Chemii si nechci míchat sám (aspoň si to teď myslím) a kokal jsem po setech od Tetenalu a Rollei. Narazil jsem i na jednotlivé koncentráty pro namíchání barevné vývojky, běliče, ustalovače a stabilizátoru právě od Rollei(e)

...a právě cena v přepočtu na film mě svádí toto vyzkoušet.

Mohu se vás zeptat:

1. doporučili by jste koupit si koncentráty pro namíchání bar. vývojky, bělič si namíchat (koupit od někoho s ochotných temnokomorníků) a ustalovač používat Fomafix?

2. k čemu slouži "stabilizační" lázeň? Rolllei nabízí i tento koncentrát.

3. existuje nějaké jiná cenově srovnatelná varianta pro vyvolávání bar. filmů, která skýta pohodlí 2 lázňového procesu (viz. Amaloco)

to dubraro: jaký "setup" používáš ty?!? film cca 10Kč...

Díky za odpovědi

Radza
  • 0

#6 khorak

khorak

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 101 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 17 červen 2009 - 19:44:07

1. doporučili by jste koupit si koncentráty pro namíchání bar. vývojky, bělič si namíchat (koupit od někoho s ochotných temnokomorníků) a ustalovač používat Fomafix?

Pokud se to někde dá koupit samostatně, i takhle by to šlo. Není problém to navažovat ze složek, ale je problém v malém sehnat vyvolávací látku (CD-4).

2. k čemu slouži "stabilizační" lázeň? Rolllei nabízí i tento koncentrát.

V podstatě asi jen k utvrzení, aspoň oficiální stabilizační lázeň je v podstatě roztok formaldehydu. Je to užitečné, filmy rychleji uschnou a utvrzená emulze je podstatně odolnější proti poškrábání. Kupovat konfekční je zbytečné, stačí naředit formaldehyd.

3. existuje nějaké jiná cenově srovnatelná varianta pro vyvolávání bar. filmů, která skýta pohodlí 2 lázňového procesu (viz. Amaloco)

Dilucolor. Ale levné to není a u nás pokud vím nikdo neprodává (jestli se to vůbec ještě vyrábí).
Dvojlázňový proces má nevýhodu v málo trvanlivém bělícím ustalovači. Osobně radši používám zvlášť bělič (ferrikyanidový) a ustalovač (běžný Foma). Bělič s ferrikyanidem je na rozdíl od bělicího ustalovače nebo běliče s chelatonátem téměř nevyčerpatelný.
  • 0

#7 papo

papo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 332 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 17 červen 2009 - 20:25:41

Sledoval jsem před časem nějakou diskuzi na APUGu a taky jsem se pak na to ptal, podle tamních expertů je stabilizace potřebná i kvůli trvanlivosti filmu, resp. emulze, jinak se může časem kazit. Z toho důvodu by se také po stabilizační lázni už nemělo používat žádné další praní ani třeba smáčedlo (lze ho přidat do stabilizátoru, ve stabilizátoru od Tetenal je).
  • 0

#8 hypnogen

hypnogen

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 120 příspěvků(y)
  • LocationPraha / Rychvald
Reputace: 181

Publikováno 17 červen 2009 - 20:50:01

Ten stab. od tetenalu bude nejspíš mirasol nebo tak něco (=jejich smáčedlo, které je antistatické a fungicidní tuším).
  • 0

#9 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 18 červen 2009 - 09:26:32

CD-4 je problém (čti není možné) sehnat v jakémkoliv množství, pominu-li možnost vlastního dovozu z Číny (minimální odběr 2 tuny).
V současnosti zvažuji následující varianty:
1/
Použít vývojku pro minilaby, ostatní lázně namíchat, jsou z dostupných surovin. Vývojek pro minilaby ovšem existuje mnoho druhů. Většinou jsou stavěné na vyvolání velkého množství filmů v krátké době, tedy mají krátkou životnost, Dále se obvykle skládají ze "starter" a "replenisher", které se míchají v různých poměrech podle předpokládaného počtu denně vyvolaných filmů. Pokud tady má někdo zkušenosti s provozem minilabu a mohl by to osvětlit či doporučit vhodnou kombinaci pro "domácí" provoz, prospělo by to nejen mně.
2/
Rollei vyrábí koncentrát vývojky C-41, rozdělený do čtyř složek, které se ředí 1+9, tedy 1 litr koncentrátu je na 120 filmů. Kdyby se podařilo zjistit obsah složek, stačilo by koupit jen tu která obsahuje CD-4 a zbytek domíchat. Kdyby to byla ta nejdražší za 14,40EUR, je to cca 3Kč na film. Je tady někdo, kdo by to dokázal od Němců zjistit? Nebo kdo by to dokázal zjistit chemickou cestou?
  • 0

#10 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 18 červen 2009 - 09:41:20

1. doporučili by jste koupit si koncentráty pro namíchání bar. vývojky, bělič si namíchat (koupit od někoho s ochotných temnokomorníků) a ustalovač používat Fomafix?

to dubraro: jaký "setup" používáš ty?!? film cca 10Kč...

Já bych to doporučil, ostatně v současnosti ani jiná schůdná cesta není - viz výše.

Před časem jsem získal asi 1/4 kila CD-4, takže všechno míchám. Používám oddělený ustalovač a bělič, v současnosti ferrikyanidový, před tím dlouho chelatonátový. Ferrikyanidový je levnější, rychlejší a lépe bělí. Ustalovač používám Fomafix. Přesný cenový rozpočet nemohu uvést, protože většinu chemikálií jsem získal jinak než koupí za aktuální ceny (zdědil, dostal, koupil z výprodeje).

10Kč na film je cena pouze vývojky při použití koncentrátu Rollei. Ten se skládá ze čtyř složek za 12,73+10,23+14,40+8,81EUR, tj. zhruba 1200Kč, z toho se namíchá 10 litrů vývojky, jeden litr je na 12 filmů.
  • 0

#11 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 18 červen 2009 - 14:05:37

Po nějaké době brouzdání snad chápu, jak to chodí s vývojkou pro minilaby. Ta se dodává ve dvou složkách - replenisher (regenerátor) a starter. Replenisher je základem vývojky a obsahuje látky které se při procesu spotřebovávají. Na začátku se vezme čerstvý replenisher a do něj se přidá malé množství (např. 2%) starteru. Za každý vyvolaný film se z roztoku odebere určité množství a nahradí čerstvým replenisherem, starter se už nepřidává. Existuje více verzí vývojek, pro naše účely je nejdůležitější rozdělení na vývojky s velkým nebo malým množstvím přidávaného replenisheru. Ty první vyjdou dráž ale mají delší trvanlivost.

Tyto vývojky vyrábí řada výrobců a předpokládám, že by neměl být podstatný problém je koupit přímo, prostřednictvím spřáteleného labu nebo podobně.

S použitím údajů odsud http://www.eurofoto....ko/technico.htm je zde orientační kalkulace.
N1-46 regenerátor vývojky 2x10l ... 1414Kč
N1-STARTER vývojky 1l ... 202Kč
Předpokládejme, že si namíchám 1 litr vývojky a v průběhu její životnosti (řekněme měsíc) vyvolám 20 filmů. Tedy:
1l replenisher pro začátek ... 71Kč
20ml starter ... 4Kč
18x67ml=1,2l replenisher ... 85Kč
Celkem ... 160Kč
Na jeden film 135-36 ... 8Kč

Druhá varianta - one shot. Namíchám 0,5l vývojky, vyvolám 6 filmů a vyleju. V tomto případě se použije vývojka s malým množstvím replenisheru.
N1-23 regenerátor vývojky LR 2x10l ... 1755Kč
Tedy:
500ml replenisher pro začátek ... 44Kč
10ml starter ... 2Kč
4x35ml=140ml replenisher ... 13Kč
Celkem ... 59Kč
Na jeden film 135-36 ... 10Kč
  • 0

#12 Radza

Radza

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 82 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 18 červen 2009 - 14:54:43

Tak to vypadá, alespoň pro mne, že buď:

1. půjdu do té Rollei vývojky (flašky se 4 nebo 5 komponentama), ale budu muset ošéfovat ten bělič.

jakou výdrž má ten ferrikyanidový bělič (myslím výdrž časovou, né kapacitu - o té už tu byla řeč(:wink:)

nabídl by některý z barevných a stále temných komorníků tento namíchaný bělič k odprodeji?

Fomafix použitý k ustálení při C-41 má jakou teplotu - taky těch 35-40°C a jaké jsou pak časy - voz ustalování při 30°C (a výš)?!?


2. nebo pro absolutní jednoduchost koupím Tetenal Colortec C-41 kit a řešit už pak nemusím asi nic (blllm) Jednou za cca 2 měsíce bych koupil sadu na 1 litr...je to rozumné, nebo rovnou koupit 5l verzi?

vzhledem z počtu filmů, které dělám, to je tak přesně mezi...

...ještě s té stabilizaci..., kde bych mohl přijít k formaldehydu? Měl by se takto naředěný a použitý stabilizátor vylít, nebo má taky nějakou větší kapacitu? Když tam bude i to smáčedlo, tak to asi po vyvolání vylít, co?!?

Černé je taky barva

Radza
  • 0

#13 khorak

khorak

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 101 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 18 červen 2009 - 20:50:16

jakou výdrž má ten ferrikyanidový bělič (myslím výdrž časovou, né kapacitu - o té už tu byla řeč(8-O)

Asi v podstatě neomezenou, myslím že nejdéle jsem ho používal tak po roce a bez problémů. Jen pozor na znečištění nějakou kyselinou (třeba z přerušovací lázně) - uvolňuje se kyanovodík. Chce to po přerušovači důkladně prát a pokud možno pracovat ve větrané místnosti

Fomafix použitý k ustálení při C-41 má jakou teplotu - taky těch 35-40°C a jaké jsou pak časy - voz ustalování při 30°C (a výš)?!?

Může být samozřejmě i studenější, při 38°C je čas 2:30 minuty.

...ještě s té stabilizaci..., kde bych mohl přijít k formaldehydu? Měl by se takto naředěný a použitý stabilizátor vylít, nebo má taky nějakou větší kapacitu? Když tam bude i to smáčedlo, tak to asi po vyvolání vylít, co?!?

Nevylévat. Vydrží dlouho, i když ne neomezeně, protože formaldehyd se odpařuje a taky polymeruje (tvoří se sraženina).
Osobně i přes doporučení stabilizace jako poslední lázně mám zvlášť stabilizátor (jen formaldehyd) a pak krátký oplach v destilované vodě s trochou smáčedla.

S nákupem formaldehydu je trochu problém, někdy to nechtějí bez oprávnění prodat. Ale jinak je to běžná chemikálie, takže shánět tam kde ostatní chemii.
  • 0

#14 hypnogen

hypnogen

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 120 příspěvků(y)
  • LocationPraha / Rychvald
Reputace: 181

Publikováno 19 červen 2009 - 09:38:18

tady jsou nějaké tipy k sehnání té CD4
http://photo.net/fil...ng-forum/00T1YN
http://www.apug.org/...cd4-europe.html

ale nevypadá to moc ekonomicky.
25g za 5,6GBP 8-O

ještě k tomu stabilizátoru: dá se použít (dlouze používat) ten klasický stab z toho kitu od tetenalu (když teda neobsahuje ten formaldehyd)?
je zaměnitelný v rámci E6 a C41?
  • 0

#15 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 19 červen 2009 - 09:50:41

nabídl by některý z barevných a stále temných komorníků tento namíchaný bělič k odprodeji?

Jestli si to můžeš vyzvednout v Praze nebo v Havířově, tak ti bělič udělám. Poštou to posílat nebudu. Nebo ti můžu navážit a poslat 80g ferrikyanidu a 20g bromidu a ty si to jen rozpustíš v litru vody. SZ.
  • 0

#16 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 4 srpen 2009 - 13:26:44

Shodou okolností se mi podařilo získat kompletní sadu roztoků pro minilaby pro proces AGFA AP71 (ekvavalent C-41). Přesněji, sada obsahovala vývojku 71 CD-R, bělič 71 BL-R a ustalovač 71 FX-R.
Na základě provedeného experimentu mohu potvrdit, že tyto roztoky lze docela dobře použít k vyvolávání barevného negativu v domácích podmínkách. Tím se obejde potřeba shánět obtížně dostupné a předražené chemikálie pro míchání roztoků, zejména vývojky. Roztoky pro minilaby jsou mnohem dostupnější.
Dosud jsem užíval proces C-41, upravený pro amatérskou potřebu s roztoky míchanými z jednotlivých chemikálií, Filmy, vyvolané procesem AP71, mají subjektivně jasnější a sytější barvy a světlejší masku.
Pro úplnost, proces AP71 je čtyřlázňový a bez oplachů, vše při teplotě 38°C:
Vývojka 3'15"
Bělič 3'
Ustalovač 4'
Stabilizátor 2'20"
V minilabu je stabilizátor rozdělen do 2-3 tanků, jimiž film postupně prochází. Tento dvoj- či troj-krok se mi nechtělo simulovat, proto jsem vřadil mezi ustalovač a stabilizátor 1'30" oplach čistou vodou. Celý postup vyvolání tak trvá asi 15'40".
Funkci minilabu jsem úspěšně simuloval pomocí pokročilé techniky, sestávající z PET lahví od piva, zavařovacích sklenic a kastrolu s teplou vodou. Jediné laboratorní pomůcky byly teploměr a odměrný válec.
Jelikož získaná sada roztoků neobsahovala stabilizátor, vyrobil jsem jej z 10ml formaldehydu do 1l destilované vody, což odpovídá složení stabilizátoru 71/72 SB-R “NF”.
Jedinou otázkou zatím zůstává trvanlivost roztoků, zejména vývojky. Za provozu minilabu jsou roztoky udržovány čerstvé doléváním regenerátoru při každém vyvolaném filmu, přičemž za naprosté minimum se považuje denně 5 vyvolaných filmů. I tak je garantovaná trvanlivost vývojky 1 týden. V domácím provozu se bude jednat řádově o jednotky filmů týdně. Na druhé straně roztoky v minilabu jsou udržovány stále teplé a jsou na poměrně velké ploše ve styku se vzduchem. Doma jsou mimo dobu vyvolávání uloženy v chladnu a v lahvi naplněné až po okraj.
  • 0

#17 hypnogen

hypnogen

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 120 příspěvků(y)
  • LocationPraha / Rychvald
Reputace: 181

Publikováno 4 srpen 2009 - 14:07:52

sám jsem zvědav, jak dlouho je budeš ždímat :)
kde se dají sehnat a v jakém množství a jak to vychází cenově?
  • 0

#18 Lubos

Lubos

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 46 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 4 srpen 2009 - 16:40:33

za naprosté minimum se považuje denně 5 vyvolaných filmů


Minimální množství filmů závisí na obsahu volacího tanku. Já volám v JOBU a poslední rok a půl mi v průměru vychází zhruba pět filmů týdně, ale mám jen jeden litr vývojky. Prostě je rozdíl v tom, zda regenerujete 1l nebo obsah minilabu 7,5 příp. 13l. Doporučuji přidat praní mezi běličem a ustalovačem, kdy tank naplníte vodou, vylijete a naplníte ustalovačem. Po ustalovači provádím dvoustupňové praní - první 1 min a druhé tři minuty. Poté dávám stabilizaci (cca 20-30 sec.) Pokud někdo potřebuje některou z lázní C-41 tak dejte vědět. Používám "pomalou" chemii BNP a můžu namíchat jak pracovní roztok, tak i regeneraci ve vámi udaném množství.
Vývojka - 40,- (reg.21ml)
Bělič - 50,- (reg. 5 ml)
Ustalovač-15,- (reg.30ml)
Stabilizátor-5,- (reg.30ml)
Ceny jsou za 1lroztoku jak pracovního tak i regenerace.
Pokud chcete mít optimální vyvolání filmů, tak je pošlete a já vám je za dvacet korun vyvolám.
  • 0

#19 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 5 srpen 2009 - 07:24:01

sám jsem zvědav, jak dlouho je budeš ždímat 8-)
kde se dají sehnat a v jakém množství a jak to vychází cenově?

Já taky. Předpokládám, že k degradaci bude docházet postupně a stihnu si zhoršení všimnout a včas nasadit novou vývojku.
Viz nabídka výše. Lubosi děkuji. Pokud vím, dají se chemikálie pro laby normálně koupit třeba přes internet a nedělají se s tím žádné štráchy. Akorát že se musí koupit nejméně třeba koncentráty pro 20l roztoku. Například 20l vývojky stojí zhruba řádově asi 1500.
Já jsem neopakovatelnou náhodou vydražil na Aukru sadu se 40l vývojky a odpovídajícím množstvím ustalovače a běliče za 500.

BTW: Docela rád bych někdy viděl rozebraný minilab, jak to uvnitř funguje, abych mohl svůj amatérský postup zdokonalit.
  • 0

#20 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 5 srpen 2009 - 08:10:04

za naprosté minimum se považuje denně 5 vyvolaných filmů


Minimum 5 filmů za den platí pro nejmenší laby s objemem tanku 4l. Pro větší tanky je to úměrně více, nebo je třeba zvýšit regeneraci (vis popis procesu).

Mnou používané roztoky jsou taky pomalé, Agfa AP71 odpovídá C-41 BNP (Agfa AP72 = C-41 RANP).

Uváděná regenerace je (pozor!) pro 24-snímkový film. Pro jiný film je třeba přepočítat. Platí pro všechny roztoky. Pro vývojku je dále regenerace uvedena pro film do citlivosti 200ASA. Pro 400ASA je třeba dát o 10% regenarátoru více, pro 800ASA a více přidat 20%.

Podle uváděného množství regenerátoru vývojky (21ml/film) Ludek asi nabízí vývojku pro LR proces (Low Replenishment). Podle mých (načtených 8-) ) znalostí je tento proces vhodný tam, kde se zpracovává velký objem filmů. Pro domácí použití by byl možná vhodnější proces se standardním objemem regenerátoru (asi 45ml/film), základní roztok vývojky by měl déle vydržet. Ale to je teorie.

Základní "tankové" roztoky u mne představují 1,5l PET láhve od piva, ze kterých si odleju potřebné množství podle velikosti vývojnice do 750ml zavařovací sklenice, umístěné v hrnci s teplou vodou. Po vyvolávacím "kolečku" (jsem čuně, někdy i po dvou) naleju příslušné množství regenerátoru do PET-ky a doleju po hrdlo použitým roztokem ze sklenice. Zbytek ze sklenice je odpad. Volám v běžné jedno- (300ml) nebo dvoucívkové (650ml) vývojnici Kaiser. Při vývojce nasadím víko a překlápím (cca 1x za 10-15 vteřin), při ostatních roztocích jen otáčím cívkami.

Pravděpodobně by bylo správné zařadit oplach vždy mezi lázně, možná i přerušovač po vývojce. Prodloužilo by to trvanlivost lázní. Já jsem se držel popisu procesu podle "Technical Data Agfacolor Process 71 and 72", tam žádné oplachy nejsou. Dále soudím, že se mi roztoky určitě dříve zkazí časem, než vyčerpáním či znečištěním. Bezoplachový postup je příjemně jednoduchý, jde to ráz na ráz, jen se přelévají tekutiny mezi vývojnicí a zavařovací sklenicí (ehm... tankem), co čtvrt hodiny jdou dva filmy na sušák.
  • 0

#21 Lubos

Lubos

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 46 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 6 srpen 2009 - 06:02:07

[quote name="dubraro"]

Podle uváděného množství regenerátoru vývojky (21ml/film) Ludek asi nabízí vývojku pro LR proces (Low Replenishment).

Jak jsem uvedl, jedná se o proces C-41 BNP. množství regenerace je u každého výrobce odlišná, takže v mém případě se jedná o pomalý proces.
Vyvolávací doby pro různé citlivosti jsou stejné. Taktéž regenerace jsou pro různé citlivosti stejné. Neznám v laboratořích žádný vyvolávací automat na negativy ani na diáky, který by byl opatřen čtečkou DX kódů a následně by upravoval dávkování regenerace. S přesností teploty a množstvím regenerace bych si až tak těžkou hlavu nedělal. Pokud si z mnou vyvolaných negativů dělám sám fotky, mohu převolanému nebo podvolanému negativu pomoci pod zvětšovákem, pokud si negativy skenujete a následně uravujete, není tady už vůbec co řešit (neplatí pro diáky!!!). Maximální přesnost byla nutná před pár desítkami let, kdy chyběla pružnost filmů a papírů a kdy si automaty s podeexponovanými a přeexponovanými negativy nedokázaly poradit. V podstatě je to totéž jak ČB akorát trochu barevnější.
  • 0

#22 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 6 srpen 2009 - 10:10:48

Já bohužel nevím, jak doopravdy minilab uvnitř funguje, jestli rozlišuje dávkování regenerátoru podle délky a citlivosti filmu apod. Tyto parametry jsem čerpal z popisu procesu Agfa AP71, viz např. zde http://www.silverpri...pdf/AP71_72.pdf
Rychlý a pomalý proces (BNP a RANP) se liší běličem a ustalovačem. Vývojka je stejná a čas ve vývojce a dávkování regenerátoru vývojky taky.
Dávkování regenerátoru do vývojky je dané typem vývojky. Různí výrobci nabízejí různé varianty vývojek, které se vybírají podle druhu provozu minilabu. Velmi obecně - čím je menší zátěž minilabu (méně filmů vyvolaných za den), tím by se měla použít vývojka s větší dávkou regenerátoru na jeden film.
Pravdou je, že proces je velmi robustní, tolerantní k chybám (nedbalosti obsluhy labu...) takže poskytuje uspokojivé výsledky i při ne úplně přesném dodržování parametrů.
  • 0

#23 Lubos

Lubos

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 46 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 8 srpen 2009 - 06:47:52

[quote name="dubraro"]Já bohužel nevím, jak doopravdy minilab uvnitř funguje,


Tož se dojeď podívat. Do Štramberku to nemáš až tak daleko, i fotit je tu co. Potřebuji detailisty tvého formátu. Svými všetečnými otázkami a poznámkami mě přivádíte občas k zoufalství ale nutíte mne se nad vším zamýšlet a vede to jen ke zlepšení mé práce. Takže díky
  • 0

#24 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 8 srpen 2009 - 07:20:36

Tož to možu. Šak to mám fakt kúsek a každý pátek idu okolo. Napiš ně číslo teho telefónu, abych sa mohl ohlásit. Dyžtak na SZ.
  • 0

#25 spooky

spooky

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 074 příspěvků(y)
  • LocationTrenčín, Slovakia
Reputace: 18

Publikováno 21 prosinec 2009 - 00:20:09

Našiel som firmu, ktorá predáva chémiu a papiere pre laby pre C-41,E-6 a RA-4.
Ale čo z toho kúpiť a ako to používať ?
Chémia:
http://www.pentask.s...emie_c4431.html
Papiere:
http://www.pentask.s...apir_c4432.html
  • 0

#26 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 21 prosinec 2009 - 07:21:04

Mohu sloužit jen zkušenostmi pro vyvolání filmů procesem C-41 BNP. K tomu budeš potřebovat:
- Vývojku
- Startér vývojky
- Bělič
- Startér běliče
- Ustalovač
Stabilizátor si koupit můžeš a nemusíš. Dá se snadno nahradit roztokem 10ml formaldehydu v 1l vody, ale ten značkový může obsahovat něco navíc (smáčedlo, baktericid,...). Toto tedy odpovídá nabídce chemikálií Kodak. Proces Fuji používá bělící ustalovač, s tím nemám zkušenosti.

Jak se s tím pracuje, najdeš výše v tomto vlákně, nebo mi když tak napiš na SZ nebo mail.
Množství chemikálií v balení pro minilaby je pro zpracování stovek až tisíců filmů. Počítej cca 50ml vývojky a ustalovače, cca 5ml běliče na film. Pokud nejsi přesvědčen, že takové množství v dohledné době zpracuješ, doporučuji se s někým domluvit na společném nákupu a rozdělení. Taky je možné požádat v labu o odprodání menšího množství roztoků, někdy jsou ochotni to udělat. Zde na TK takovou možnost nabízí Lubos, ale nevím, jak bys to dostal na Slovensko - Lubos je ve Štramberku, severní Morava.
  • 0

#27 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 11 leden 2010 - 11:48:19

Jedinou otázkou zatím zůstává trvanlivost roztoků, zejména vývojky. Za provozu minilabu jsou roztoky udržovány čerstvé doléváním regenerátoru při každém vyvolaném filmu, přičemž za naprosté minimum se považuje denně 5 vyvolaných filmů. I tak je garantovaná trvanlivost vývojky 1 týden. V domácím provozu se bude jednat řádově o jednotky filmů týdně. Na druhé straně roztoky v minilabu jsou udržovány stále teplé a jsou na poměrně velké ploše ve styku se vzduchem. Doma jsou mimo dobu vyvolávání uloženy v chladnu a v lahvi naplněné až po okraj.

Mohu posloužit první informací o trvanlivosti. Vývojku s udávanou životností 1 týden, nasazenou jako "tank" na začátku srpna, jsem vylil včera, tj. po 5 měsících. Za tu dobu jsem v ní vyvolal 26 filmů, spotřeboval jsem necelé 2 litry replenisheru. Přitom vývojka nepřestala pracovat, jen jsem se nemohl dívat na to, že už je úplně černá.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních