Přejít na obsah


Fotka

Bessa 6x9


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
6 odpovědí na toto téma

#1 Luigi

Luigi

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 848 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 197

Publikováno 13 květen 2009 - 21:06:10

Přátelé, taky Bessa, ale trošku starší než tady řešíte. Nechci zakládat nové vlákno, Bessa jako Bessa a já si udělal radost a koupil k potěše z e-aby Bessu 2. Formát 6x9, pěkný stav, no co bych chtěl. Ale k věci.
Při vyvolání prvních zkušebních filmů jsem zjistil, že pakticky u všech snímků jsou delší strany ořízlé a prohnuté dovnitř a hrany nejsou ostré.
Čím to je, nevíte? On už formát 6x9, který je opravdu takhle velký (ne 6x9 u Linhof, kde je to 58x82) už je dost obdélník a ještě když jej oříznu naplacato, tak to bude špatné.
Přemýšlel jsem, jestli se nějak neprohýbá měch, ale dělá to i u fotek na výšku.
Přikládám mizerný sken negativu (jen z kopírky mé ženy), ale prohnuté hrany jsou vidět dobře.
Tak díky za rady, Luigi Vložený obrázek

příspěvek jsem přesunul do nového vlákna. Bessa si to zaslouží. :)
Notorius

  • 0

#2 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 13 květen 2009 - 21:52:55

Hmm, to je nějaké podezřelé s tím prohnutím. Nemůže to být prohnutím filmu?
Pochlub se, co máš na Besse za sklo(Heliar?), kolik stála, atd. chceme znát detaily. :)
Já si shodou okolností pořídil taky Bessu. Předválečnou. Tzv. E-Messer. Sklo "pouze" Helomar(triplet). Ještě nemám nafocenej žádnej film. Snad o víkendu.
  • 0

#3 bitovod

bitovod

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 480 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 13 květen 2009 - 22:28:49

A není prohnutý nebo blbě vylisovaný / obrobený už ten rámeček v přístroji? Bessu neznám, zato jsem ale už viděl dost foťáků, ve kterých je ten vnitřní rámeček (tedy ten, co se o něj opírá film) cokoli jiného, jen ne obdélníkový.

Pak by pomohlo hrubé násilí, jemný pilník a po zarovnání hran modelářská matná černá (Humbrol, Revell). Akorát to teda může pak vypadat ještě hůř, to už záleží jen na těch rukách, co budou ten rámeček zarovnávat. Fakt je, že soudkovitost mi ale v podobných případech vždycky vadila míň, než polštářek.
  • 0

#4 Bret3

Bret3

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Brno
Reputace: 9

Publikováno 13 květen 2009 - 22:35:33

No já bych si zrovínka vsadil na ten měch. Je dost dobře možný, že se rozevírá nerovnoměrně a první 1-2 varhánky u těla zůstávají víc u sebe a pak stíní. Třeba na Moskvě mi něco podobnýho dělaly 3 ze čtyř stran snímku-po rozhýbání to trochu zůstalo jen na jedné z kratších (holt ruská přesnost, trochu špatně umístěnej měch). Navíc mi pro to svědčí i ty "seříznutý" rohy. Doporučuju zkontrolovat okem s otevřenou závěrkou na plnou díru přes otevřený záda, kde co stíní tak, že světlo neprojde od skla k hraně rámečku.
  • 0

#5 Luigi

Luigi

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 848 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 197

Publikováno 14 květen 2009 - 11:53:42

Díky za názory. Bessu 2 mám s Color Skoparem 105 a musím říci, že podle mne ( i serisu Pražská Fotoburza, kde jsem nechal vše přejít a vyčistit) je ve velmi zachovalém stavu, vevnitř je jako nová, tak bych asi ten prohnutý vodící plech vyloučil. Ale kdo ví, podívám se na to detailněji.
Měch vypadá taky velmi pěkně, ale ruku bych do ohně nedal za to, že se stářím víc prohýbá.
Jo, a dal jsem za ní na německé e-bay asi 280 Euro.

Díky za rady Luigi

:roll:
  • 0

#6 Brian

Brian

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 516 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 14 květen 2009 - 11:58:38

Já se přikláním k tomu že je negativ prohnutej směrem k objektivu.Nevim jak to vypadá uvnitř ale dal bych si bacha aby byl dobře navedenej ve svý dráze.
  • 0

#7 Luigi

Luigi

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 848 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 197

Publikováno 14 květen 2009 - 16:01:14

Kurňa, to budu muset přidělat na Bessu tu vakuovou superhasebladovskou stěnu od Kamaráda. Néééé, sranda.
Ale něco na tom třeba je, zahájím výzkumy a dám vědět. Zatím několik variant, začnu je exaktně vylučovat. Asi nejdřív založím jiný film - tohle byl 3 roky prošlý T-MAX400 a byl dost tuhý, když jsem ho soukal do vývojnice. Třeba ho ty pérka přítlačné destičky nezvládly. Ale to by byl prohnutý asi obráceně, pokud byl prohnutý vůbec.
Díky všem Luigi. 8-O
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních