Přejít na obsah


Fotka

Černobílé negativní vývojky s barvotvornými vyvíječi


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
83 odpovědí na toto téma

#51 chemik

chemik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 190 příspěvků(y)
Reputace: 17

Publikováno 29 leden 2010 - 09:43:44

Takže je to vyřešeno! FX10 upravíme a hotovo.

Chemikova upravená FX 10

;-)
Na to nejde ihned nereagovat

Když už, tak:
Chemikova upravená FX-10 v Bzencákově modifikaci

Já se ji pokusím dnes namíchat a do večera šoupnu nějaký výsledek.
  • 0

#52 bzencak

bzencak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 993 příspěvků(y)
Reputace: 487

Publikováno 29 leden 2010 - 11:20:38

Heuréééékáá!
Tak přátelé. Vodička je mamíchaná. Nádherně čirá a vše šlo jako po másle. Rychle se vše rozpustilo a nic z téj voděnky nevypadává. Borčus se nekoná. Včílkáj už enem aby to aj vyvolávalo..
  • 0

#53 ToFF

ToFF

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 377 příspěvků(y)
  • LocationTak někde mezi Plzní a Ostravou
Reputace: 89

Publikováno 29 leden 2010 - 12:04:23

Napište své zkušenosti s nasazováním a taky se podělte se zjištěnými novými časy!
Jak budu mít trochu času tak udělám srovnávací test původní a této nové vody.

JJ ... až dorazí hlavní vyvolávací látka, tak se na to vrhnu... já už se tak těšíííím.
  • 0

#54 chemik

chemik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 190 příspěvků(y)
Reputace: 17

Publikováno 29 leden 2010 - 15:29:52

Heuréééékáá! ....

Jen to nezakřiknout :D

Poznámky k původní receptuře:
pH = 8,5 +/-0,1
I když jsem ji připravoval co nejšetrněji ("dva podíly roztoku siřičitanu", viz výše), tak do jednoho či dvou dnů se přece jenom drobné kapénky na hladině objevily.

K receptuře nové (60/5; siřičitan/CD-2):
Mohu potvrdit předchozí nadšení, ale!
Stále bych doporučoval začít rozpouštět už v 1000 mL vody (puntičkáři nechť vezmou 995 mL :wink: ), aby byl roztok siřičitanu co nejméně koncentrovaný před přidáním CD-2 a ušetřím jeden krok s doplňováním vody v závěru.
CD-2 přidávat pokud možno pomalu a dát jí čas se rozpouštět v průběhu přidávání.
Před přidáním hydrochinonu bych byl trpělivý a roztok s CD-2 nechal míchat třeba o 10 minut déle od zmizení patrných částic CD-2. Pak už to jde standardně.
pH = jak jinak 8,5 +/-0,1
Jsem zvědav, zda z ní něco nevypadne ;-)

A dbejte osobní bezpečnosti.
Nechť se vám daří.

  • 0

#55 bzencak

bzencak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 993 příspěvků(y)
Reputace: 487

Publikováno 30 leden 2010 - 16:11:22

Toš jsem udělal první srovnávací testík. Je to dvouminutová expozice při cloně 32, Symmar 150 mm. Fomapan 100 9x12cm. Hromada protisvětla a měřeno bylo dopadající F32/ 15s. Švára z toho pak udělal ty dvě minutky. Každý film koupán 6 minutek.
Skenovánno na jeden šup.
Maličký rozdíl je myslím zcela zanedbatelný. Charakter vývojky je zachován a to je hlavní. Vložený obrázek
Vlevo je původní FX10 100/7,5g a vedle je 60/5g.

Moc sa v tom nežďárajte, je to jen první rycholokvaška. Na pořádný test včílkáj nemám čas!
  • 0

#56 Vladik

Vladik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 217 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 30 leden 2010 - 23:01:49

Zvlastni, vidim dobre, ze svetla jsou prokreslena mene a stiny vice?

Jen zvysit EI nebo i min volat, kdyz bych to chtel mit stejne? :)
  • 0

#57 Sokolík.

Sokolík.

    Nováček

  • Banned
  • Pip
  • 299 příspěvků(y)
Reputace: -4

Publikováno 30 leden 2010 - 23:14:04

Sice nám bylo doporučeno,aby jsme to moc nepitvali,ale mě se to zdá taky nějaký divný...rozdíl,alespoň v tom co vidím je docela velký,přičemž pant,na kterém se otáčí okno,je na obou snímcích ve stejném stupni šedi. Snímek v první,původní vývojce mi subjektivně připadá ve všech parametrech,které se dají zjistit z obrazovky monitoru,prostě lepší..snad je to z mé strany jen omyl - doufám.
  • 0

#58 bzencak

bzencak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 993 příspěvků(y)
Reputace: 487

Publikováno 31 leden 2010 - 14:02:30

Ano přátelé, vidíte dobře. Strmost negativu je rozdílná. Musí se prostě doladit čas. Ale to se přece dalo očekávat. Není to žádná tragoška. Podstatné je to, že voda neztratila tu zvláštní schopnost podávat úžasné výsledky v protisvětle. Nedá se to moc popsat. Ale textura ploch je báječná a ty rozzářené chloupky na tkaninách. Odlesky na skle a tak... No prostě skvělé!
Komu nevadí ten borčus, může přece klidně používat tu neupravenou!
  • 0

#59 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 31 leden 2010 - 15:03:38

dočetl jsem se tady o jistém TSS...

jak to TSS má vypadat?
našel jsem to na dvou pixlách - na jedné je NN diethyl -p- fenylendiaminsíran
a nad tím propiskou to TSS a uvnitř černý prášek (vypadá jako tuha)
druhé je velká pixla s nápisem sodium sulphite a přes to propiskou to TSS. uvnitř je spečený prášek s velkými hrudkami (vypadá to jako nekvalitní písek na pískobiště) barvy hodně světlého kapučína.
  • 0

#60 chemik

chemik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 190 příspěvků(y)
Reputace: 17

Publikováno 31 leden 2010 - 16:41:50

> bzencak
Dík za experiment. Hezké zátiší :wink:
Pokud jsem to dobře pochopil, tak vyvolávací čas byl v obou vývojkách stejný.
Přeji hodně úspěchů v dalších pokusech.
Když bude třeba, dej návrh dalšího receptu.
Ale zatím je asi dělat co.
  • 0

#61 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 1 únor 2010 - 11:21:03

jak to TSS má vypadat?
našel jsem to na dvou pixlách - na jedné je NN diethyl -p- fenylendiaminsíran
a nad tím propiskou to TSS a uvnitř černý prášek (vypadá jako tuha)
druhé je velká pixla s nápisem sodium sulphite a přes to propiskou to TSS. uvnitř je spečený prášek s velkými hrudkami (vypadá to jako nekvalitní písek na pískobiště) barvy hodně světlého kapučína.

Nakolik mé skromné znalosti stačí, "NN diethyl -p- fenylendiaminsíran" by mohl být trochu zkomolený jiný zápis N-hydroxyethyl-N-ethyl-p-fenylendiamin sulfát, což skutečně je TSS alias T-22. Obvykle je to bílý nebo mírně zažloutlý prášek. Nevím, jak jinak to zjistit, než namíchat vývojku a zkusit jestli vyvíjí. Popisy jednoduchých vývojek s touto látkou jsou např. zde.
Chemik jistě bude vědět víc.
  • 0

#62 chemik

chemik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 190 příspěvků(y)
Reputace: 17

Publikováno 1 únor 2010 - 15:08:16

..."NN diethyl -p- fenylendiaminsíran" by mohl být trochu zkomolený jiný zápis N-hydroxyethyl-N-ethyl-p-fenylendiamin sulfát...


NN diethyl -p- fenylendiaminsíran;
je to trochu zkomolený, ale docela srozumitelný.
Sírany, případně hydrochloridy či hydráty (či něco jiného) v jakémkoliv množství pracovně vynecháme a bavme se pouze o základních látkách.
Ten N,N diethyl ... by šel vyslovit N-ethyl, N-ethyl... (dva ethyly).

A je to jiná látka než:

N-hydroxyethyl-N-ethyl-p-fenylendiamin;
p-fenylendiamin je jasný jako v předešlém případě, ale!
Je tam pouze jeden ethyl plus jeden hydroxyethyl...

A když černobíle, tak černobíle :D
Nalevo N,N-diethyl..., neboli T-22, CD-1
Napravo N-hydroxyethyl-N-ethyl..., neboli CD-32
(oboje bez těch "kyselin")

O "kvalitě" jsem se vyjádřil již v jiném vláknu.

Vložený obrázek
  • 0

#63 chemik

chemik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 190 příspěvků(y)
Reputace: 17

Publikováno 1 únor 2010 - 15:17:46

Ještě jedna B&W fotečka.

Nalevo CD-2
Napravo CD-4
(opět pro jednoduchost bez "kyselin")

Vložený obrázek
  • 0

#64 chemik

chemik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 190 příspěvků(y)
Reputace: 17

Publikováno 1 únor 2010 - 15:23:10

Aby to bylo komplet:

CD-3
(Bez půlky sírovky a hydrátu)

Vložený obrázek
  • 0

#65 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 1 únor 2010 - 15:47:07

tu T22 jsem zařadil do lividace, T32 odložil pro případného zájemce

chemiku prosimtě kontaktuj mne na mail ypres.bass__seznam.cz , mám na tebe velký nebezpečný dotaz a nechci to řešit na veřejnosti. dík
  • 0

#66 chemik

chemik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 190 příspěvků(y)
Reputace: 17

Publikováno 1 únor 2010 - 16:08:31

Bájná legenda.
Bájná?
Legenda?
Atomal.
Atomal?
:wink:

Zaslouží si pár slov navíc.

N-[(2-hydroxyethyl)-o-amino-phenol
Jako základní látka, přesně dle vzorce, má CAS: 39123-58-5
Zdá se, že k této látce se vážou patenty od I.G. Farbenindustrie.
Zajímavostí je, že mnohem více patentů se váže k para derivátu.

Další variantou je látka, která má navíc polovinu kyseliny sírové tzv. hemisulfát, někdy se to zapisuje jako dvě molekuly základní látky s jednou kyselinou sírovou.
Tato látka má CAS: 83732-79-0
Zde se omlouvám, teprve nyní jsem si všiml, že výše jsem se při psaní překlepl a napsal nesprávné číslo 83732-72-0.

Poslední alternativou je opět základní látka, opět s kyselinou sírovou, ale v literatuře není specifikován počet molekul kyseliny sírové na jednu molekulu základní látky.
CAS: 43100-74-9

Existuje i sůl s kyselinou chlorovodíkovou (hydrochlorid).

Vložený obrázek
  • 0

#67 Blekentvajt

Blekentvajt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 034 příspěvků(y)
Reputace: 12

Publikováno 2 únor 2010 - 07:19:01

Chemiku to je krása! Sice tomu nerozumím ani za mák a vůbec nevím vo čom je řeč, ale zní to mému uchu libě jak kdybych si pustil Mahlera :) :)
  • 0

#68 chemik

chemik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 190 příspěvků(y)
Reputace: 17

Publikováno 2 únor 2010 - 11:03:45

Chemiku to je krása! Sice tomu nerozumím ani za mák a vůbec nevím vo čom je řeč, ale zní to mému uchu libě jak kdybych si pustil Mahlera :) :roll:

Uznání hřeje o to více, že i obrázky jsou "blekentvajt". Dík :lol:
  • 0

#69 Sokolík.

Sokolík.

    Nováček

  • Banned
  • Pip
  • 299 příspěvků(y)
Reputace: -4

Publikováno 10 březen 2010 - 14:24:52

Vážení přátelé,mám několik poznatků ohledně FX-10. Udělal jsem si několik roztoků s různým poměrem CD-2/siřičitan,vytvořil jsem i dvouroztokovou verzi. Zatím porovnávám negativy,ale zdá se,že vlivem snížení CD-2 z důvodu eliminace oleje,se stává poněkud dominantnější vliv hydrochinonu,což se mi vždy projevilo strmnějším negativem,mimo dvouroztokové verze,ta byla bezchybná. Zatím to vypadá,že by to asi chtělo v určitém poměru snížit adekvátně spolu s CD-2 i hydrochinon.
Budu pokračovat v experimentech...
  • 0

#70 Jaro

Jaro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 603 příspěvků(y)
Reputace: 36

Publikováno 10 březen 2010 - 23:05:48

Sokolíku vytrvej!!!
Mám zájem i o dvouroztokové experimenty, jestli je můžeš uvést i dříve... (složení, časy, typ filmu, expozice?...)
Jako šťastný majitel CD 2 z B. budu taky rád sklízet ovoce této vyvolávací látky - pushované i Tvými zkušenostm :-) :-P :D :!:
  • 0

#71 Sokolík.

Sokolík.

    Nováček

  • Banned
  • Pip
  • 299 příspěvků(y)
Reputace: -4

Publikováno 11 březen 2010 - 19:03:31

Dvouroztoková verze v mé režiji jest: 1)roztok je připraven bez podílu boraxu a kys. borité,siřičitan rozpouštím zvlášť kvůli snížení jeho alkality při 14 stupních celsia a pak teprve ho přimísím k ostatním již rozpuštěným chemikáliím - díky tomuto poněkud krkolomnému postupu je ph prvního roztoku přesně 7. Druhý roztok je vždy čerstvě připravená směs 3g kodalku a 500ml vody.
Test proveden na plochém filmu Ilford HP-5 plus,exponovaném na citlivost 200 ASA a střední šedou. V prvním roztoku pobyl film pět minut,v druhém pak čtyři minuty. Výsledek:extrémně vyrovnaný a měkký negativ,velmi jemnozrnný a díky dvouroztokovému vyvolávání i se zvýšenou ostrostí. Tato metoda se tedy ukázala jako přednostně vhodnou pro málo citlivé emulze,ukázňující tak jejich strmou gradaci - výborné výsledky s Ilford 50 ASA a hlavně Rollei 25 ASA. Jednu mouchu tato metoda ale má: podle mé zkušenosti dochází k určitému vyvolávání již v prvním roztoku (čas 4 minuty se ukázal jako málo,bylo nutné přidat minutu) a to znamená,že se při dalších filmech musí díky postupné vyčerpanosti prvního roztoku postupně přidávat čas - dle mého odhadu cca půl minuty.
  • 0

#72 Sokolík.

Sokolík.

    Nováček

  • Banned
  • Pip
  • 299 příspěvků(y)
Reputace: -4

Publikováno 22 říjen 2010 - 12:22:36

Vážení kolegové,kteří jste podobně jako já zasažen zvláštním druhem závislosti a to neustálým zkoušením recepisů negat. vývojek,měl bych opět jeden malý,leč velmi zajímavý poznatek ohledně "pekelné" nicméně téměř zázračné vývojky FX-10. Pan Bzenčák mi snad odpustí,ale po řadě testů se mi opravdu potvrdilo,že původní recept se tak říkajíc dotýká nebe,zatímco jeho upravená varianta je jaksi o krok pozadu. Dle mého skromného názoru jest zakopán pes právě v množství siřičitanu,které jakkoliv to vůbec neumím odborně vysvětlit,se musí plácat alespoň kolem 90 gramů na litr. S těmi 60 gramy to prostě není ono a to i když byl upravován ten hydrochinon. Ideál je pak těch 100g. Problém je ale jasný : i když rozpouštím jen 5g CD-2 v těch 100g siřičitanu,vždy se začne vylučovat démon této vývojky jménem "Borčus Olej",byť v malé míře,přesto mě to vytrvale kazí náladu. A dnes došlo k malé,historické události,kdy jsem dostal jeden z mých pověstných myšlenkových zkratů a popustil uzdu své letité nenávisti vůči hydrochinonu,který považuju v neg. vývojkách za jednoznačně škodlivého ranaře a vypustil ho z receptu FX-10 úplně a nahradil ho v množství 5g fotoglycinem. Ještě nemám výsledky testů na filmech,ale snad vás jako mne zaujme jedna věc - po té,co mne opět přišel pozdravit pan Borčus jsem pln rezignace nasypal do roztoku fotoglycin a hle - olej všechen,úplně všechen zmizel. Opět to nedovedu odborně vysvětlit. Nicméně mne napadlo logicky pořádí,v jakém to příště rozpouštět a to by se pak neměl démon této vývojky objevit vůbec a bylo by zachováno těch 100g siřičitanu. Za všechny podněty a názory k tomuto problému vám všem budu moc vděčný !
  • 0

#73 ToFF

ToFF

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 377 příspěvků(y)
  • LocationTak někde mezi Plzní a Ostravou
Reputace: 89

Publikováno 22 říjen 2010 - 12:33:17

Sokolik., ty jsi ďábel. Jsem zvědav co ti vyleze z filmu, neboť ta "výměna" hydrochinonu za glycin je vskutku netradiční, včetně toho poznatku o rozpouštění "Borčus Oleje". Možná se dostaneš k úplně jiné vývojce, doufám že ještě lepší než původní FX-10.
  • 0

#74 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 31 říjen 2010 - 12:19:30

pánové, já su tak rád, že jsem si tyhle barevné borčusy v samo domo variantě zakázal...po zkušenosti s mírným poleptáním rukou v Adoxstabu a následně i E-6

ale hezky se snažte dále...krásně se to čte :-)
  • 0

#75 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 1 listopad 2010 - 07:12:26

Teprve poleptané ruce dělají plnohodnotného temnokomorníka! :D

BTW: Poleptání je tou nejmenší škodou, kůže se zahojí. Dlouhá léta střádané karcinogenní účinky složitých organických sloučenin teprve dělají svoje...
  • 0

#76 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 1 listopad 2010 - 21:42:29

nebo taky dobrého kasaře.... :!:
  • 0

#77 feromarcin

feromarcin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 556 příspěvků(y)
Reputace: 71

Publikováno 19 prosinec 2012 - 00:18:13

Chcel by som sa podeliť o trochu inú skúsenosť pri príprave vývojky Orwocolor 14 (obsahuje TSS). Použil som látku značného veku, ktorej farba už je takmer hnedá v práškovom stave. Keďže pri príprave Orwo A49 s touto látkou sa olej, alebo skôr škvrny vylúčili, domnievam sa, že ide o nesprávny postup v rozpúšťaní chemikálií. Tentokrát som vývojku pri príprave rozdelil na dva diely, oba s 400 ml vody. Prvý obsahoval len síran hydroxylamonný a TSS, druhý ostatné látky. Rozpúšťal som pomocou magnetickej miešačky po dokonalom rozpustení predchádzajúcej látky. TSS som oproti ručnému miešaniu s tyčinkou nasypal rýchlo a naraz. Tá látka bola za pár sekúnd rozpustená a nielenže sa nevylučil žiaden olej, ale ani neplávali sadze v roztoku, ako keď som to miešal ručne. Opatrne som dolial druhý diel a doplnil na predpísaný objem, nastavil pH a vývojka je síce hnedastá, ale číra a bez jedinej smietky. Domnievam sa preto, že aj vyššie uvedenú vývojku s CD-2 by bolo ideálne rozdeliť na dva diely - v prvom rozpustiť za štipku siričitanu a CD-2 a v druhom to ostatné. A zrejme ďalšou podmienkou je poriadne miešanie. Je síce pravda, že som rozpúšťal len 1,7 gramu TSS na liter, ale literatúra vraví, že aj vtedy sa vylučuje voľná zásada z vývojky vo forme oleja.
  • 1

#78 MrB14ck

MrB14ck

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 570 příspěvků(y)
  • LocationChotěšov (PJ)
Reputace: 119

Publikováno 19 prosinec 2012 - 19:35:51

neví prosím někdo zhruba poměr pro nahrazení CD-3? přes vánoce budu mít trochu času na ladění a orwo A49 pomalu dochází :-(
  • 0

#79 feromarcin

feromarcin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 556 příspěvků(y)
Reputace: 71

Publikováno 19 prosinec 2012 - 22:26:54

CD-3 je do týchto vývojok totálne nevhodná, skús radšej CD-4. Netvrdím, že sa to nedá, ale nájsť predpis jemnozrnnej vývojky s CD-3 je naozaj umenie.
  • 0

#80 MrB14ck

MrB14ck

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 570 příspěvků(y)
  • LocationChotěšov (PJ)
Reputace: 119

Publikováno 19 prosinec 2012 - 22:31:00

no CD-4 nemám zato CD-3 mám půlkilový pytlík. co jsem tak hledal na netu tak by CD-3 měla být o mnoho slabší než CD-4ka tzn nasypu jí tam víc ale odhadem kolik?
mám chuť experimentovat s tím co mám doma ale potřeboval bych nějaký prvotní nástřel...
  • 0

#81 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 20 prosinec 2012 - 11:21:30

skús dať v pomere CD3 - 1/ CD4 - 1,5, zdá sa mi, že som to niekde čítal, ale bez záruky.
  • 1

#82 Drpetko1

Drpetko1

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 313 příspěvků(y)
  • LocationSlovensko
Reputace: 16

Publikováno 29 září 2022 - 17:10:37

Dobrý deň, oživujem toto vlákno.

 

MERITOL!

Pracoval niekto s doma namiešaným "Meritolom" ( p-phenylenediamine +Catechol) ?

Zaujímajú má skúsenosti s PPD (p-phenylenediamine), čo to robí s filmom, ako sa likviduje/neutralizuje/deaktivuje PPD, resp. celý roztok vývojky s PPD?

Všeobecne som nikde nenašiel, ako sa likvidujú, neutralizujú vývojky s farbotvornými vyvolávačmi...

 

Ďakujem.


  • 0

#83 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 901

Publikováno 29 září 2022 - 18:42:52

Vážený pane kolego Drpetko 1, dovoluji si Vás upozornit, že při své snaze experimentovat, si patrně nejste vědom fatálního zdravotního rizika, které berete do rukou. 

T-22
Název: 4-Benzenediamin-N,N'-Diethyl Sulfate
Jiné názvy: CD-1, TSS, dietylparafenylendiamin sulfát, Gevadiamin S, CPV-1
CAS: 6283-63-2

Uvedené vysoce karcinogenní látka je jemná, jako pudr a po pouhém otevření lahvičky jsou její částice unášeny proudící vzduchem. Při kontaktu této chemikálie s byť jen stopovým množstvím práškového uhličitanu sodného, dochází k nekontrolovatelné explozi, při níž se uvolňuje velké množství tepla. Zmíněná chemikálie NIKDY do kontaktu s práškovým uhličitanem sodným nesmí přijít. Těžce se hojící, mokvající ložiska, vznikající po přímém, byť jen minimálním kontaktu s nechráněnou pokožkou, kde ani běžné, porézní rukavice kontaminaci pokožky nezabrání, následné těžké záněty lymfatického systému, jater, sleziny, ledvin a těžká nevyléčitelná alergie, budiž pro vás alespoň varováním. Domnívám se, že při dostatku sortimentu negativních konfekčních vyvolávačů na trhu je laický experiment s dávno zdravotně nebezpečnou látkou velkým rizikem. Pohled na mého kamaráda, v letních vedrech osypaného mokvajícími boláky po celém těle, nebyl příjemným. Množství úmrtí a trvalého poškození zdraví u zaměstnanců - laborantů, kteří s těmito látkami museli pracovat a mnozí ani netušili, jaké nebezpečí v nich číhá, jasně hovoří ve prospěch zdravého úsudku a respektu k skrytému riziku. S pozdravem "Starý Jezevec"  Erik


  • 2

#84 Drpetko1

Drpetko1

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 313 příspěvků(y)
  • LocationSlovensko
Reputace: 16

Publikováno 29 září 2022 - 19:01:48

Vážený pane kolego Drpetko 1, dovoluji si Vás upozornit, že při své snaze experimentovat, si patrně nejste vědom fatálního zdravotního rizika, které berete do rukou. 

T-22
Název: 4-Benzenediamin-N,N'-Diethyl Sulfate
Jiné názvy: CD-1, TSS, dietylparafenylendiamin sulfát, Gevadiamin S, CPV-1
CAS: 6283-63-2

Uvedené vysoce karcinogenní látka je jemná, jako pudr a po pouhém otevření lahvičky jsou její částice unášeny proudící vzduchem. Při kontaktu této chemikálie s byť jen stopovým množstvím práškového uhličitanu sodného, dochází k nekontrolovatelné explozi, při níž se uvolňuje velké množství tepla. Zmíněná chemikálie NIKDY do kontaktu s práškovým uhličitanem sodným nesmí přijít. Těžce se hojící, mokvající ložiska, vznikající po přímém, byť jen minimálním kontaktu s nechráněnou pokožkou, kde ani běžné, porézní rukavice kontaminaci pokožky nezabrání, následné těžké záněty lymfatického systému, jater, sleziny, ledvin a těžká nevyléčitelná alergie, budiž pro vás alespoň varováním. Domnívám se, že při dostatku sortimentu negativních konfekčních vyvolávačů na trhu je laický experiment s dávno zdravotně nebezpečnou látkou velkým rizikem. Pohled na mého kamaráda, v letních vedrech osypaného mokvajícími boláky po celém těle, nebyl příjemným. Množství úmrtí a trvalého poškození zdraví u zaměstnanců - laborantů, kteří s těmito látkami museli pracovat a mnozí ani netušili, jaké nebezpečí v nich číhá, jasně hovoří ve prospěch zdravého úsudku a respektu k skrytému riziku. S pozdravem "Starý Jezevec"  Erik

Ďakujem Erik za upozornenie,

látka ktorú mám je CAS:106-50-3, pevné ploché krystaly svetlo purpurovej farby, viem, aj táto vec má zdrav.rizika.


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních