Přejít na obsah


Fotka

Nahrada LQR v R100


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
119 odpovědí na toto téma

#51 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 22 prosinec 2010 - 16:25:49

zdravím
chel by som sa pripojiť k diskuzii o inverznom spracovani Fomy. niekto tu hovoril o tom, či thiokyanatan do prvej vývojky, ano-nie? Jednoznačne áno. Thiokyanatan tam má totiž tu funkciu, že čiastočne rozpúšťa halogenidy striebra a tým zaisťuje jemnozrnosť a kontrast výsledného obrazu. Antihalačná vrstva je vlastne osvetlené striebro, ktoré je nanesené na opačnej strane vrstvy, aby sa zabránilo odrazom od podložky a tým zneostreniu záberu. Táto vrstva sa odstráni v inverznej lázni spolu s negatívnym obrazom a následne sa vyperie pri praní. Inverzná lázeň by mala trvať zhruba raz tak dlho, ako zmyzne negatívny obraz, u filmov foma,orwo a svema, ktoré som vyvolával je to 5 min. a potom následuje veľmi dôkladné pranie, a potom čistenie. Túto lázeň doporučujem nevynechávať- Ona totiž má tu funkciu, že prevedie zbytky dvojchromanu, ktoré sa nevyprali na rozpustné soli, ktoré sa vyplavia z filmu pri praní. Keď sa nepoužije čistenie a slabo sa vyperie film, môžu vo svetlách vzniknúť hnedožlté závoje, ktoré sa už nedajú odstrániť. Po druhom osvite je už jedno, akú vývojku človek použije, pretože tam sa už zrno nezvätší, pokojne univerzálnu od fomy. Ustaľovač je vlastne zbytočný, pretože vo vrstve by už nemal byť žiadný halogenid , ale aj tak sa odporúča, pretože on sa tam nejaký na potvoru aj tak nachádza
  • 0

#52 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 22 prosinec 2010 - 16:35:36

ešte k tej inverznej lázni, ona vydrží aj pol roka, ale aj tak sa odporúča používať stále čerstvú, po dvoch troch filmoch vyliať a urobiť novú, jej príprava a aj cena je takmer zanedbateľná k ostatným lázňam a jej funkcia je dosť výrazna pre kvalitu filmu. jej zloženie, 5g dvojchromanu draselného a 10 ml kyseliny sírovej koncentrovanej, alebo náhrada 30 ml kyseliny sírovej akumulátorovej na liter, radšej použiť akumulátorovú, pretože koncentrovaná je veľké svinstvo, UPOZORŇUJEM -liať kyselinu vždy do vody, nie opačne(hlavne koncentrovanú), ak nechcete následne navštívíť lekára
  • 0

#53 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 22 prosinec 2010 - 17:00:10

Antihalačná vrstva je vlastne osvetlené striebro, ktoré je nanesené na opačnej strane vrstvy, aby sa zabránilo odrazom od podložky a tým zneostreniu záberu. Táto vrstva sa odstráni v inverznej lázni spolu s negatívnym obrazom a následne sa vyperie pri praní.


tohle mě zajímá... co je to za stříbro, že se nepřevede v ustalovači, ale pouze v běliči?

... a potom čistenie. Túto lázeň doporučujem nevynechávať- Ona totiž má tu funkciu, že prevedie zbytky dvojchromanu, ktoré sa nevyprali na rozpustné soli, ktoré sa vyplavia z filmu pri praní.

čištění má ještě jednu výraznou úlohu a to tu, že opět trochu zcitlivuje emulzi pro další osvit

Ustaľovač je vlastne zbytočný, pretože vo vrstve by už nemal byť žiadný halogenid , ale aj tak sa odporúča, pretože on sa tam nejaký na potvoru aj tak nachádza


ustalovač opravdu doporučuji nevynechat, odstraní takový matný závoj
  • 0

#54 RED

RED

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 340 příspěvků(y)
  • LocationOSTRAVA
Reputace: 69

Publikováno 22 prosinec 2010 - 17:19:12

Antihalačná vrstva je vlastne osvetlené striebro, ktoré je nanesené na opačnej strane vrstvy, aby sa zabránilo odrazom od podložky a tým zneostreniu záberu. Táto vrstva sa odstráni v inverznej lázni spolu s negatívnym obrazom a následne sa vyperie pri praní.


tohle mě zajímá... co je to za stříbro, že se nepřevede v ustalovači, ale pouze v běliči?

... a potom čistenie. Túto lázeň doporučujem nevynechávať- Ona totiž má tu funkciu, že prevedie zbytky dvojchromanu, ktoré sa nevyprali na rozpustné soli, ktoré sa vyplavia z filmu pri praní.

čištění má ještě jednu výraznou úlohu a to tu, že opět trochu zcitlivuje emulzi pro další osvit

Ustaľovač je vlastne zbytočný, pretože vo vrstve by už nemal byť žiadný halogenid , ale aj tak sa odporúča, pretože on sa tam nejaký na potvoru aj tak nachádza


ustalovač opravdu doporučuji nevynechat, odstraní takový matný závoj


Utalovat urcite, cistic neni uplne nutny ale je taky levny tak proc ne...
A ten thiokyanatan do 1 vyvojky o tom je tu uz hodne :)
  • 0

#55 nemo2

nemo2

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 201 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 22 prosinec 2010 - 17:35:06

Antihalačná vrstva je vlastne osvetlené striebro, ktoré je nanesené na opačnej strane vrstvy, aby sa zabránilo odrazom od podložky a tým zneostreniu záberu. Táto vrstva sa odstráni v inverznej lázni spolu s negatívnym obrazom a následne sa vyperie pri praní.


tohle mě zajímá... co je to za stříbro, že se nepřevede v ustalovači, ale pouze v běliči?


Ustalovac rozpousti halidy stribra (AgBr a pod.), belic kovove stribro.
  • 0

#56 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 22 prosinec 2010 - 17:42:26

thiosíran odstráni z emulzie len nevyvolané zrnka bromidu strieborného, teda tie zrnka, ktoré neboli exponované svetlom a následne vyvolané vo vývojke, tým vlastne je dosiahnuté to, že film sa ustáli, teda, že už ďalej netmavne, čo by sa stalo, keby tieto zrnka neboli odstránené, urobte si skúšku a dajte kúsok filmu na svetlo, po určitej dobe začne film tmavnúť aj bez vyvolania. to isté by sa stalo, keby sa film neustalil.
čo sa týka čistiacej lázne, Red má pravdu v tom, že táto lázeň spôsobi znovuscitlivenie zrniek striebra pre druhý osvit, nakoľko dvojchroman má tú vlastnosť,že znižuje citlivosť striebra na svetlo, čo by mohlo mať za následok nedostatočný druhý osvit a teda aj svetlejší film
  • 0

#57 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 22 prosinec 2010 - 17:43:53

nojo, jsem dneska nějak zabržděnej, proto přece používáme bělič :)
  • 0

#58 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 22 prosinec 2010 - 17:47:51

ještě tu informaci doplním: když se to přežene s běličem, tak je potom problém při druhém osvitu, právě proto, že film je zcela znecitlivěný

výsledek je špatný přenos kontrastu zejména ve světlých stínech

a nejmenuju se RED :)
  • 0

#59 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 22 prosinec 2010 - 18:48:23

ospravedlňujem sa Vencovi, ale asi som sa pomýlil,
znovu opakujem
inverzná lazeň odstraňuje prvý negatívny vyvolaný obraz teda kovové striebro a v emulznej vrstve ostane nevyvolaný-latentný strieborný obraz, ktorý sa ďalším spracovaním vyvolá ako pozitívny obraz
ustaľovač odstráni z emulzie nevyvolané zrnka striebra
  • 0

#60 LukasJ

LukasJ

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 319 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 22 prosinec 2010 - 19:17:16

ospravedlňujem sa Vencovi, ale asi som sa pomýlil,
znovu opakujem
inverzná lazeň odstraňuje prvý negatívny vyvolaný obraz teda kovové striebro a v emulznej vrstve ostane nevyvolaný-latentný strieborný obraz, ktorý sa ďalším spracovaním vyvolá ako pozitívny obraz
ustaľovač odstráni z emulzie nevyvolané zrnka striebra


Mno, ano. ČB vývojka vyvolá klasický negativ. Bělič nedělá nic jiného, než že "zlikviduje" kovové stříbro. Tedy zůstane jen "nevyvolané" střibro. To se osvítí, pak se postupuje normálně. Funguje to na všechny negativní filmy, problém je jen transparentnost podložky.
  • 0

#61 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 22 prosinec 2010 - 19:40:08

no áno, len negatívny film má trochu iné zloženie, ako inverzný, a teda ani výsledky nie sú rovnaké, aj keď viem, že už sa vyrábajú filmy, ktoré je možné spracovať ako negatív, tak aj pozitív (diak), ale ešte som to neskúšal
  • 0

#62 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 22 prosinec 2010 - 20:23:01

nedělejme tu v tom zmatek, tento proces je tu poměrně velmi podrobně rozebrán

že je tento proces aplikovatelný v podstatě na jakýkoliv film je také známo, můžete si dokonce dohledat i který film je vhodný a jak jej zpracovat na diapozitiv, osobně jsem to tu rozepsal již několikrát

s těmi rozdíly mezi tzv. inverzními filmy a klasickými negativy si ale nejsem zrovna jistý

bájná Agfa Scala byla jen obyčejný negativní film s průhlednou podložkou a vyšším kontrastem

Fomapan R 100 je na tom hádám podobně, jen má speciální antihalační vrstvu... rád se ale nechám vyvést z omylu

pracoval jsem s mnoha ruznými značkami filmů a zpracoval je jako diapozitiv, jemnozrnný je hlavně inverzní proces
  • 0

#63 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 22 prosinec 2010 - 20:49:14

práve o tu jemnozrnosť ide, hlavne u 8 a 16mm filmu, ale hlavne u 8mm. keď si zoberieme, že pri premietaní na meter široký obraz zo S8 je zväčšenie, ak si dobre pamätám 54000x, tak si myslím, že nie je o čom hovoriť
  • 0

#64 Snek

Snek
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 22 prosinec 2010 - 20:51:13

pánové, mohu-li poprosit, držte se tématu. Od "náhrady LQR v pozitivním R100 procesu" už jste docela daleko. Děkuji.
  • 0

#65 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 23 prosinec 2010 - 11:37:10

áno, držme sa témy
kdesi som čítal, nepamätám sa už kde, že je možné použiť klasickú fomacku univerzálnu vývojku bez riedenia s prídavkom 5g tiokyanatanu draselného, len čas si už nepamätám, okolo šesť minút, ale aj tam odporúčali urobiť expozičnú skúšku
myslím si, že za pokus to stojí, ja ináč preferujem váženie chemie a tým pádom nemám problém s náhradou vývojky, pretože si navážim novú, a vlastne vždy celú sadu, v litri sady váženej vyvolám vpohode 60 metrov 16mm filmu, teda dva cievky 16, alebo 5m DS8 či Normál8 v rozpätí dvoch až troch dní
  • 0

#66 Snek

Snek
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 23 prosinec 2010 - 11:49:38

přesně tak, už jsme to tu kdysi řešili a vyřešili. Jako první vývojku lze jakoukoliv oblíbenou negativní vývojku s přidáním 3-5g thiokyanatanu.

Osobně jej přidávám pro jakýkoliv materiál, který vyvolávám inverzně, nejen pro Fomapan R100. Stejně tak vždy používám po bělení čistič. Výsledky jsou tak brilantnější, konstatnější. A vždy čerstvé roztoky. Ať už vážené doma, nebo připravované z konfekce. Průšvih si bohužel nemohu dovolit, zasvěcení zde, kdož mne znají, vědí proč (reklamu si tu dělat nebudu). :lol:
  • 0

#67 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 23 prosinec 2010 - 14:16:01

opravujem 5 ks cievok DS8 či N8
  • 0

#68 RED

RED

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 340 příspěvků(y)
  • LocationOSTRAVA
Reputace: 69

Publikováno 26 prosinec 2010 - 21:24:56

Vydatnost inverze s D-19 je jeste vetsi, kolem 120m 16mm filmu
  • 0

#69 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 29 prosinec 2010 - 12:17:32

uvidíme, objednal som si 30m DS8 Fomy, keď mi príde, urobím niekoľko pokusov s rôznymi náhradami prvej vývojky, potom sa s vami podelím o výsledky pokusov
  • 0

#70 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 29 prosinec 2010 - 12:20:30

p.s. ak by niekto postrádal jednu dve cievky filmu DS8 a bolo by to skôr, môžme sa dohodnúť, ponúknite
  • 0

#71 RED

RED

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 340 příspěvků(y)
  • LocationOSTRAVA
Reputace: 69

Publikováno 30 prosinec 2010 - 10:52:10

Tech malych 16mm ( na DS8 nebo N8 ) mam kopy...pruser je u tech 8mm do promitacek...
  • 0

#72 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 30 prosinec 2010 - 12:16:45

ja som myslel filmy, cievok mám taktiež dosť, ako som už niekde spomýnal, je možné na premietanie použiť cievky od MG pások, tie sa myslím si ešte dajú zohnať, len majú maly priemer 8mm, teda ako pore filmy N8
  • 0

#73 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 30 prosinec 2010 - 14:54:36

ináč Wittner ponúka cievky aj archivačné krabice, len si treba vybrať, ceny som nejak nesledoval, pretože ešte nejaké cievky mám, a krabice si vyrobím z kartónu
  • 0

#74 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 7 leden 2011 - 22:07:13

Tak pánove, cez sviatky som trochu prehrabal moju literatúru, asi tak 100kg, a našiel som niekoľko zaujímavých predpisov, ktoré postupne zverejním. ako prvý je jeden zaujímavý predpis, ktorý som objavil v časopise Amatérsky film z roku 1970:
Ako prvá a druhá vývojka je použitá ILFORD JD-62 a to:
Siričitan sodný kryštalický 100 g
Hydrochinon 12 g
Uhličitan sodný bezvodý 60 g
Fenidon 0,5 g
Bromid draselný 2 g
Benzotriazol 0,2 g
Voda do 1l
Riedenie pre použitie je 3:7
Pri riedení 1:7 je to vraj vynikajúca negatívna vývojka.
Na bielenie používa roztok z 25ml koncentrovaného dvojchromanu draselného (100 g na liter vody) a 13 ml kyseliny sírovej akumulátorovej na 500ml lázne.
Čistenie 35 g krištalického siričitanu sodného do 0,5 l vody
Ustaľovač klasický konfekčný:
Postup:
1. 1. vývojka JD-62 3:7 12-18 min pri 20 st.C (po vyvolaní vyvojku odložiť pre druhé vyvolanie)
2. pranie 3 min (odporúčam 5)
3. Bielenie 5 min
4. pranie kým nezmizne žlté zfarbenie (cca 5 min)
5. Čistenie 2 min (odporúčam aspoň 3)
6. pranie cca 3min
7. druhý osvit 2 min pod vodou 100W cca 50 cm (v recepte sa hovorí, že sa osvetľuje počas čistenia, ale to nedoporučujem)
7. 2. vyvojka odloženou vývojkou po dobu 5 min
8. krátke pranie cca2 min
9. Ustaľovanie 2 - 3 min
10. záverečné pranie 25 min
fomatol a potom sušenie
Pán ktorý predpis zverejnil píše, že ani po pol roku od načatia koncentrovaného roztoku nepozoroval zmenu vyvolávacích schopnosti vývojky.
Predpis som ešte nestihol vyskúšať, ale už na tom pracujem, okrem vývojky je vlastne možné použiť ostatné lázne akékoľvek. Pán hovorí že že postup skúšal len na inverzných filmoch FOMA
  • 0

#75 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 7 leden 2011 - 22:23:00

A ešte jeden krátky predpis:
Foma doporučuje ako náhradu prvej a druhej vývojky vo FOMASETE násl.:
FV 26 ako prvá vývojka na 1 liter: FV2 pre druhé vyvolanie 1 lit.:
metol 6 g 6 g
siričitan sodný bezvodý 50 g 50g
hydrochinon 1 g 1 g
uhličitan sodný bezvodý 35 g 35 g
bromid draselný 2,5 g 2,5 g
Rhodanid draselný 0,75 g
Fomapan R100 pri 20 st 9-10 min čas vyvolania 5 min
  • 0

#76 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 16 leden 2011 - 13:43:58

Ďalší predpis, je šitý na mieru Sovietskym filmom Svema, ale myslím si, ža by mal fungovať aj na ORWO, nakoľko filmy majú identický predpis. Na FOMU by bolo potrebné vyskúšať, hlavne čas prvého vyvolania, ostatné ako vo Fomasete
Ako prvú a druhú vývojku sa použijú pozitívne vývojky Fomatol M, s tým, že do prvého vyvolanie sa pridá 0,5g rhodanidu draselného, ostatné lázne bežné, trebárs zo súpravy FOMASET.
Teploty lázni 20 st., pracia voda by nemala byť chladnejšia ako 10 st.
1. prvé vyvolanie FOMATOL M+rhodanid 6 min
2. pranie cca 5 min
3. inverzná lázeň 5 min
4. pranie do vyčistenia pracej vody cca 5min
5. čistenie 3-4 min
6. pranie 4 min
Druhý osvit 100W 0,5 metra 2 min
7. druhé vyvolanie FOMATOL M 3-4 min možné použiť akúkoľvek pozitívnu vývojku, osobne používam Foma Univerzálnu vývojku bez riedenia, alebo ORWO 113
8. pranie 1-2 min
9. ustálenie 5 min

konečné pranie 15-20 min v tečúcej vode a potom zmáčadlo a sušenie

Ja osobne pracujem zo sovietskou vývojnicou UPB1 a pranie prevádzam tak, že pustím vodu priamo z vodovodného kohútia cez vylievaciu hadičku takým prúdom, aby sa cievka pomaly otáčala
  • 0

#77 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 16 leden 2011 - 14:01:50

lacné vyvolávanie filmov FOMA:

Teploty vývojok 20st
1 a 2 vývojka:
metol 2g, siričitan sodný bezvodý 10g, uhličitan sodný bezvodý 20g, bromid draselný 1g
pre prvé vyvolávanie filmu je 45 minút a druhé vyvolávanie 10-15 min
pre film Foma 21DIN/100ASA

ďalší postup je klasický, trebárs v sade a časmi FOMASET, alebo násl:
inverzia: dvojchroman draselný 5g kyselina sírová akumulátorová 30 ml čas 5 min
čistenie : siričitan sodný, alebo pyrosiričitan sodný 50g 3-4 min
ustaľovač: Thiosíran sodný kryštalický 200 g pyrosiričitan sodný, alebo sisičitan sodný 20g 5 min
Lázne samozrejme na 1 liter
Vývojku sa po prvom vyvolaní odloží, a použije na druhé vyvolanie, potom sa vylejeme

Postup som osobne odskúšal na materiáloch ORWO a SVEMA , ktoré boli cca 15 rokov exponované, a nezistil som žiadné problémy, a to som týmto postupom vyvolal cca tridsať filmov S8 a DS8. filmy boli dobre vyvolané, len niekoľko malo mierny závoj, čo však, ak si uvedomíme, že boli exponované pred cca 15 rokmi je nezaujímavé.
  • 0

#78 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 16 leden 2011 - 14:15:06

vo vývojke JD 62 (viď vyššie) som skúšobne vyvolal kinofilm FOMA N100 exponovaný ako 200ASA, teplota 22 st čas 12 min (nevedel som čas, a tak len skúsmo), film vyvolaný dobre, len trochu tmavšie na môj vkus, ináč OK, najbližšie skúsim čas 8-9 min
Druhý film zvitok ORWO NP22, exponovaný ako 100ASA/21DIN expirácia 91, film vyvolávaný 10 min, a opäť trochu tmavšie, stačí 7-8 min, ináč OK

K inverznému spracovaniu som sa ešte nedostal
  • 0

#79 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 22 leden 2011 - 22:39:57

Vývojka sa správne menuje ID 62, v článku zrejme bola tlačová chyba, našiel som predpis aj inde, pri riedení 1:7 a teplote 20 st je čas vyvolania 4-8 minút
  • 0

#80 Rudat71

Rudat71

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 38 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 25 leden 2011 - 23:48:08

lacné vyvolávanie filmov FOMA:

Teploty vývojok 20st
1 a 2 vývojka:
metol 2g, siričitan sodný bezvodý 10g, uhličitan sodný bezvodý 20g, bromid draselný 1g
pre prvé vyvolávanie filmu je 45 minút a druhé vyvolávanie 10-15 min
pre film Foma 21DIN/100ASA

ďalší postup je klasický, trebárs v sade a časmi FOMASET, alebo násl:
inverzia: dvojchroman draselný 5g kyselina sírová akumulátorová 30 ml čas 5 min
čistenie : siričitan sodný, alebo pyrosiričitan sodný 50g 3-4 min
ustaľovač: Thiosíran sodný kryštalický 200 g pyrosiričitan sodný, alebo sisičitan sodný 20g 5 min
Lázne samozrejme na 1 liter
Vývojku sa po prvom vyvolaní odloží, a použije na druhé vyvolanie, potom sa vylejeme

Postup som osobne odskúšal na materiáloch ORWO a SVEMA , ktoré boli cca 15 rokov exponované, a nezistil som žiadné problémy, a to som týmto postupom vyvolal cca tridsať filmov S8 a DS8. filmy boli dobre vyvolané, len niekoľko malo mierny závoj, čo však, ak si uvedomíme, že boli exponované pred cca 15 rokmi je nezaujímavé.


Tenhle postup jsem našel v Amatérském filmu 12/1983, kde se mj. píše, že pokud se vynechá bromid, doba 1. vyvolání se zkracuje na 30 min, jen to může u prošlých filmů trochu závojovat... Brzy tuhle vývojku vyzkouším na Fomapanu R100, film i chemikálie mám už na cestě :oops:
  • 0

#81 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 26 leden 2011 - 17:43:43

ak ste čítal článok v amatérskom film viete, že sám autor nedoporučuje túto variantu bez bromidu kvôli závoju, a aj kvôli zrnu
  • 0

#82 Rudat71

Rudat71

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 38 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 28 leden 2011 - 23:57:48

ak ste čítal článok v amatérskom film viete, že sám autor nedoporučuje túto variantu bez bromidu kvôli závoju, a aj kvôli zrnu

...četl, a kromě mojí předchozí poznámky tam nic konkrétního uvedeno nebylo. Funkce bromidu je ale naštěstí většinou známá a já samozřejmě nebudu tuhle vývojku zkoušet bez něj. I tak díky za upozornění...
  • 0

#83 Rudat71

Rudat71

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 38 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 14 duben 2011 - 23:31:22

[quote name="Rudat71"][quote]
Teploty vývojok 20st
1 a 2 vývojka:
metol 2g, siričitan sodný bezvodý 10g, uhličitan sodný bezvodý 20g, bromid draselný 1g
pre prvé vyvolávanie filmu je 45 minút a druhé vyvolávanie 10-15 min
[/quote]

Vyzkoušeno a potvrzeno - funguje pro nový Fomapan R100, po prvním náhledu je to nepatrně kontrastnější JEMNOZRNNÁ vývojka.
  • 0

#84 feromarcin

feromarcin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 556 příspěvků(y)
Reputace: 71

Publikováno 13 leden 2012 - 22:18:42

ja som myslel filmy, cievok mám taktiež dosť, ako som už niekde spomýnal, je možné na premietanie použiť cievky od MG pások, tie sa myslím si ešte dajú zohnať, len majú maly priemer 8mm, teda ako pore filmy N8


Ak by ste mali k dispozícii 2 ks 18 cm cievok na MG pásku, vedeli by sme sa dohodnúť na výmene. S cievkovým magnetofónom som raz dostal 2 cievky do premietačky. Ako núdzové riešenie sa to použiť dá, ale filmové cievky majú väčší priemer uchytenia, ako magnetofónové, čo môže vyústiť do poškodenia unášača. Na tieto cievky som navinul pás zo štúdiovej stredovky (profi magnetofóny užívajú len voľne vinutý pás bez cievky, so stredovým krúžkom), ale stredový krúžok filmovej cievky nie je hladký a páska sa tam zvlnila, teda pre mňa tieto cievky momentálne nemajú význam, pokiaľ by ste mali niečo na výmenu, tak Vám ich rád odovzdám, ale musí to byť 18 cm, pretože na iné sa páska nezmestí.

Ospravedlňujem sa za OT, ale nechcel som kvôli tomu zakladať novú tému.
Ešte jedna vec k bieliču: v prípade farebnej inverzie je to skoro jedno, ale bielič čb inverzie musí previesť osvetlené striebro na nesvetlocitlivú soľ striebra, konkrétne na síran strieborný, alebo nejaký jeho komplex. Tento má úplne iné vlastnosti, ako jeho halogénoví kolegovia. Predovšetkým je nutné zabezpečiť to, aby nedošlo k jeho opätovnému vyvolania v druhej vývojke. Ferrikyanidový bielič produkuje opäť bromid strieborný, preto je v čb inverzii na rozdiel od farebnej nepoužiteľný. Z tohto dôvodu je čb inverzia aj procesne úplne odlišná od farebnej, napriek spoločným rysom.
  • 0

#85 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 14 leden 2012 - 10:43:03

Ak by ste mali k dispozícii 2 ks 18 cm cievok na MG pásku, vedeli by sme sa dohodnúť na výmene. S cievkovým magnetofónom som raz dostal 2 cievky do premietačky. Ako núdzové riešenie sa to použiť dá, ale filmové cievky majú väčší priemer uchytenia, ako magnetofónové, čo môže vyústiť do poškodenia unášača. Na tieto cievky som navinul pás zo štúdiovej stredovky (profi magnetofóny užívajú len voľne vinutý pás bez cievky, so stredovým krúžkom), ale stredový krúžok filmovej cievky nie je hladký a páska sa tam zvlnila, teda pre mňa tieto cievky momentálne nemajú význam, pokiaľ by ste mali niečo na výmenu, tak Vám ich rád odovzdám, ale musí to byť 18 cm, pretože na iné sa páska nezmestí.



súhlas, na najbližšie stretnutie donesiem, mám ich niekoľko, len krabice nie
  • 0

#86 anry44

anry44

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 387 příspěvků(y)
Reputace: 13

Publikováno 3 únor 2017 - 13:55:55

Chtěl jsem volat 3  S8 kazety Foma R100 a jako 1a2 vývojku namíchat Eukobrom.Když jsem nalejval do odměrky,koukám,že je to černý jak asfalt.Lahev zastříknutá plynem.Takže na vyhození.

Mám ještě namíchanou FV 26 2roky starou a regenerátor.Vzal jsem Prakticu MTL ,nacvakal asi 7 obrázků R100.Půlku jsem volat v FV 26 a druhou část v Gdl 1+9.

Zkouška dopadla na výbornou.Překvapilo mne, že FV 26 pořád jede.Uložena v plastové lahvi,zastříknuta plynem a uložena v TK,při teplotě 20-22st.C.


  • 0

#87 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 3 únor 2017 - 19:06:14

Anry, ja používam FV32, to je s fenidonom, a tá v pohode vydrží aj rok bez akejkoľvek ochrany. Poslednú som namiešal asi v marci minulého roku a pred dvoma týždňami som v tom vyvolal kinofilm aj jednú polovicu DS8 Fomy R100 a v pohode, spolu s tým som namiešal aj ORWO829 a tak isto je všetko funkčné, predvčerom a včera som v tom vyvolal ORWO UP21 a tri Svemy. V podstate používam všetky lázne z tohoto predpisu, len prvú vývojku používam podľa filmu, Teda pre Fomu FV32 a pre ORWO a Svemu ORWO číslo vývojky si nepamätám (proces 829). Vývojky pre  ORWO a SVEMA sú takmer totožné, len pre Svemu ešte obsahuje Síran sodný, ale podľa mojich skúsenosti jeho absencia nemá vplyv na kvalitu filmu.


  • 0

#88 anry44

anry44

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 387 příspěvků(y)
Reputace: 13

Publikováno 3 březen 2018 - 16:48:38

Vývojka  LQR a vývojka z fomasetu není to samé.Vývojka fomaset obsahuje látku Dissolving D-88 /Kodak?/Nevíte co je to za látku?


  • 0

#89 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 282

Publikováno 4 březen 2018 - 15:14:29

Fomaset neznám.

Kodak D-88 mám  ve starých receptech.

byla  ještě před polovinou 70.letech minulého století  vývojka v dnes již historickém setu "Kodak  Direct Positive" jak pro Direct Positive Film, tak Direct Positive Paper.

 

Voda (52C) 750 ml
Siřičitan sodný bezvodý 45 g
Hydrochinon 22.5 g
Kyselina boritá 5.5 g
Bromid draselný 2.5 g
Hydroxid sodný 22.5 g
Doplnit vodou do  1 l

 

Je to utrejch, vyvolávací čas je 45s.

 

Kodak Publikaci G-9,  ze které jsem to  opsal,  nemůžu  najít, 

ale  něco je popsáno zde v tomto vlákně: 

https://www.photrio....eveloper.31512/


  • 0

#90 anry44

anry44

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 387 příspěvků(y)
Reputace: 13

Publikováno 4 březen 2018 - 16:20:41

Mám tady předpis  vývojky  pro současný film R 100.Mimo jiné tam je uvedená látka Dissolving D-88 0,8g.

Jinak Jirin_ol díky.Nebudem to řešit.


  • 0

#91 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 4 březen 2018 - 21:19:27

Počúvaj Jirinol, nechýba v tej vývojke niečo? Je tam síce veľa hydrochinonu, ale aj tak, vieme, že samotný hydrochinon má v  určitých prípadoch problémy vyvolávať.


  • 0

#92 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 282

Publikováno 5 březen 2018 - 07:08:28

Janko,   co si pamatuji,   samotný hydrochinon  ve  velice  silně zásaditém prostředí vyvolává.  Akorát  nesmí  klesnout  teplota pod  16 stupňů.     Ale na tvou otázku,  jestli v receptu něco  chybí,  netuším odpověď,   stejné  složení je uvedeno i na  stánce,  na kterou jsem minule odkázal.


  • 0

#93 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 282

Publikováno 5 březen 2018 - 07:22:52

Nakoukl jsem nyní na  datasheete  pro  film  Fomapan  R100   i pro zpracovatelský set  R100  v  českém znění (na stránkách foma.cz k dispozici).    Nic o  D-88 jsem tam neviděl.    Zato v datasheetu  pro film R100 je  uveden  recept  pro vyvolání R100  pomocí setu   s  reexpozicí,   je tam i uveden recept  pro  vyvolání  bez  reexpozice,  zato s inverzní lázní.     

(já se tento postup chystám  už  hezkých pár let  zkusit s  filmem Maco  PTC400 či jiným filmem s PET podložkou, zatím  furt nemám čas :-D)


  • 0

#94 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 282

Publikováno 5 březen 2018 - 09:54:35

Počúvaj Jirinol, nechýba v tej vývojke niečo? Je tam síce veľa hydrochinonu, ale aj tak, vieme, že samotný hydrochinon má v  určitých prípadoch problémy vyvolávať.

apropos, 

např. čistě hydrochinonové vývojky (s vysokou hodnotou pH):

negativní pro vysoký kontrast:  Kodak D-8, Ilford ID13, ID16, ID35, Ansco 70

pozitivní pro teplý tón:  Agfa/Ansco 120

 

pardon, že tu  zapleveluji vlákno o R100


  • 0

#95 sklen

sklen

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 262 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 5 březen 2018 - 11:04:08

Před několika lety, kdy jsem řešil ČB inverzi, tak jsem narazil na zmínky o tom, že Foma LQR není příliš energická a nehodí se třeba pro ORWO filmy. 

Jako náhrada byla doporučována D19. Používal jsem ji na stará ORWA i na Fomu a výsledky byly z mého laického pohledu dobré.

Fomaset mi připadal drahý, takže jsem ho ani nezkusil a srovnání nemám.

Také se v té době hodně řešila problematika běličů s dichromanem vs. manganistanem. S manganistanem jsem nikdy neměl problém. Používám postup,

kdy samotný manganistan rozpustím den předem a těsně před použitím doleju kyselinu. Soukromě jsem si vytvořil názor, že v té době poměrně často

reportované problémy s vyžranými bílými tečkami v obraze mohou být způsobeny nedokonalým rozpuštěním manganistanu.


  • 0

#96 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 5 březen 2018 - 13:41:37

Jirko, súhlasím s tebou, len vývojky typu Kodak D-8 atd, ktoré si uviedol, sú vývojky na filmy a papiere typu dokument, ORWO DK5, MA8 Foma dokument a podobné, ktoré sú nesenzibilizované. Inverzné filmy majú celkom iné zloženie emulznej vrstvy. Nechcem hovoriť, že to nebude fungovať, lebo som to nikdy neskúšal. Ja osobne takmer na všetku čb inverziu používam postup ORWO s prvou vývojkou myslím 829, len na Fomu používam prvú vývojku na Fomu. U 8mm som používal toto ORWO aj na Fomu, len som film exponoval na 24 DIN/ 200ASA. To som vyčítal v receptári Fomy niekedy okolo roku 2000. Na 8-čky to fungovalo, kino som neskúšal. Tú D-8 som používal kedysi dávno na inverzné vyvolanie ORWO MA-8, keď som si prefocoval nejaké knihy, o skeneri sa mi vtedy ešte len mohlo snívať.

Čo sa týka toho Disolving D88, aj ja som to niekde zaregistroval, dokonca mám niekde vytlačený predpis, len nakoľko nemám tušenia, o čo sa jedná, tak som tomu nevenoval pozornosť.

Čo sa týka manganistanu, ako hovorí sklen, urobiť si roztok manganistanu a tesne pred použitím doň naliať potrebné množstvo kyseliny sírovej, radšej 3x viac akumulátorovej ako koncentrovanej, a pozor, teploty lázni ani pracej vode po tejto operácií nesmú! prekročiť 20stupňou, lebo manganistan neutvrdzuje emulznú vrstvu ako dvojchroman, a preto sa veľmi ľahko môže poškodiť, alebo dokonca odplávať. U dvojchromanu sa mi to nestalo ani pri 26 stupňoch.


  • 0

#97 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 282

Publikováno 5 březen 2018 - 14:06:21

k dissolving D-88:   anglicky dissolve =  česky  rozpustit.    Když nemám možnost  přečíst si celý ten recept , z něhož  anry44 cituje,   nemohu  pochopit,  o co vlastně jde. 


  • 0

#98 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 5 březen 2018 - 14:52:06

Jirko skúsim pohľadať a dám vedieť. Ja som nad tým vtedy trošku dúmal, a mál som taký pocit, že sa jedná o niečo podobné ako M19 teda Calgon v prevedení Kodaku, ale možno je to len môj blbý pocit a je to nejaký vyvolávač.


  • 0

#99 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 282

Publikováno 5 březen 2018 - 15:20:40

ha,   takže  beru  zpět  vše,  co jsem  od rána tu  namastil....

 

stačí  zaměnit  e za g    a  vše je jinak, že...

 

Dissolvine D-88

je  smáčedlo,  náhrada za EDTA, akorát  zelenější :-)

 

https://echa.europa....d-dossier/14364

http://www.pinwatana...ct_detail&id=19

 

I když je možné, že pokud  ho budu rozpouštět,  mohu si u toho prozpěvovat  "dissolving dissolvine".  A pak si  půjdu umýt  ruce solvinou. 


  • 0

#100 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 5 březen 2018 - 15:51:52

Fajn jirko, len taký dotaz , načo je zmáčadlo do prvej inverznej vývojky?

Našiel som ten článok, je to z roku 1999 a napísal ho Pavel Roubič a bol zverejnený na Fotozone: http://photo.ta.sk/F...a/foma-r100.HTM

Zloženie prvej vývojky je následovné:

Dissolving D-88                        0,8 g

Siričitan sodný bezvodý          15 g

Hydrochinon                             1,2 g

Fenidon B (methilfenidon?)      0,05 g 

Uhličitan sodný bezvodý           6 g

Bromid draselný                       0,2 g 

5-nitrobentimidazolnitrát           0,005 g

voda do                                  1000 ml

Teda neviem Jirko, vysvetlil si nám o čo sa s tým Dissolvingom jedná, a myslím si, že som nebol veľmi ďaleko. Zaujímalo by ma, či to má aj iný vplyv na film?

Po druhé, v tejto vývojke je veľmi málo vyvolávačov, čo ma trochu prekvapuje. Hydrochinónu je tak 7x menej a Fenidonu je 4x menej, ako som zvyknutý, tak neviem, či to je vývojka na jedno použitie? Ak mám použiť jednorázovú vývojku na jedno použitie, tak mi stačí vývojka, ktorá obsahuje len 4 chemikálie - metol siričitan sodný, uhličitan sodný a bromid draselný aj to vo veľmi malých množstvách, vyvolám vylejem a robím druhú.


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních