Přejít na obsah


Fotka

téměř neznatelný závoj po vyvolání a ustálení


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
13 odpovědí na toto téma

#1 hajkys

hajkys

    Nováček

  • Předplatitel
  • 404 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 106

Publikováno 16 červen 2009 - 20:09:12

Ahoj komorníci, stává se mi, že je na vyvyolaném čb negativu lehounký závoj i v místech, kde film rozhodně nebyl exponovaný (např. konec svitku).

Závoj je opravdu hodně slabý, ale čistá podložka vypadá podle mého názoru jinak. Myslel jsem si, že by to mohlo být špatným ustálením, po opětovném ustálení to trochu zeslábne, ale pořád to tam je a to i při použití úplně čerstvého ustalovače. Nebo je to normální?
Někde jsem totiž četl, že dlouhé ustalování může způsobit právě vysrážení nějakých látek v emulzi.. ale ustaluji normálně tak 5-6 minut.

Děje se mi to jak u ACROS 100 tak u TMAX 100 - možná je na vině vývojka? Používám buď Kodak TMax develper nebo Tetenal Ultrafin Liquid a převolané ty filmy rozhodně nejsou.

S praním si dávám dost záležet, vždycky aspoň 20 minut...

Dík moc za případné rady
  • 0

#2 cuba

cuba

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 518 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 16 červen 2009 - 21:40:51

může to být nevypraná antihalační vrstva, nebo přirozená barva podložky. Pokud je to jen lehké, jak píšeš, asi bych se tím vůbec nezabýval
  • 0

#3 Brian

Brian

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 516 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 16 červen 2009 - 22:00:50

Acros by rozhodně neměl bejt závojovitej sám od sebe. Podložku má vždycky krásně čirou. Já bych to sázel na krátký ustalování nebo špatný praní.
  • 0

#4 Brian

Brian

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 516 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 16 červen 2009 - 22:03:40

Co se týče týmaxu tak se vyjadřovat nebudu. I ohledně delty je lepší mlčet. Jsou tu mezi náma lidi kteří na to fotěj a proto se rači vyhnu hádce.
  • 0

#5 cuba

cuba

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 518 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 16 červen 2009 - 22:07:54

někdy záleží na vývojce, některá antihal vypere a některá ne. Dělá mi to stajně Trix, v Xtolu je růžový a když ho vykoupeš v rodinalu, máš pocit, ža ho vylíváš z vývojnice....

.... nicméně pokud to nemá zásadní vliv na pozitivní proces, tak bych to nechal koňovi, páč ten má větší hlavu
  • 0

#6 Brian

Brian

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 516 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 16 červen 2009 - 23:18:12

moment moment ... jedno po druhým... hezky všechno na zprávnou míru.Nekterá vývojka vypere antihalační vrstvu? No teda možná jo ale mě antihalační vrstva zmizí vždycky na třetí minutě v ustalovači. Tak-že i kdyby tu antihalaci nevyprala tak by měla zmizet v tom ustalovači. A není ještě spíš možný že bys ten svitek měl neutaženej? Jako nějak rozmotanej? Nebo v teple, na slunci za okýnkem v autě na parkovišti?Antihalační vrstvu snad člověk pozná od zašedlý závojový emulze
  • 0

#7 Punkomat

Punkomat

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 187 příspěvků(y)
Reputace: 155

Publikováno 17 červen 2009 - 06:39:14

Nevím,jestli je tvůj problém stejného původu,ale já bych zkusil více vypírat.Něco podobného se mi párkrát stalo při krátkém nebo málo prudkém vypírání.
  • 0

#8 hajkys

hajkys

    Nováček

  • Předplatitel
  • 404 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 106

Publikováno 17 červen 2009 - 06:47:23

moc dík všem za názory

1) ty filmy jsou sice po expozici na pokojové teplotě třeba týden (někdy i měsíc...), ale že by prošly nějakou pecí v autě, to ne. Předtím jsou v mrožáku a v lednici.

2) na pozitivní proces to asi mít vliv nebude, ale těžko říct, když nemám srovnání :roll:

3) svitek je utaženej vždycky dobře, ten závoj není jenom na okrajích

4) antihalační vrstva to nebude - nemá pustit při praní? Peru velmi důkladně

5) TMax tím trpí výrazně více než ACROS - ale mám ho rád i tak :wink:

Zkusím ještě s nějakým prázdným ústřižkem opravdu důkladnou lázeň v ustalovači... a taky možná nějakou tu chemii co má pomoct při praní.
  • 0

#9 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 17 červen 2009 - 08:29:28

je třeba si uvědomit, že některý vývojky obecně produkujou větší míru závoje, než jiný. a ještě to všechno závisí na filmu....
  • 0

#10 hajkys

hajkys

    Nováček

  • Předplatitel
  • 404 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 106

Publikováno 17 červen 2009 - 10:26:31

je třeba si uvědomit, že některý vývojky obecně produkujou větší míru závoje, než jiný. a ještě to všechno závisí na filmu....

Tak tohle jsem nevěděl, že by ten závoj produkovala sama vývojka i v místech, kde nedošlo k expozici...
Z toho teda odvozuju, že pokud nepomůže ani opakovaný ustálení a praní, tak s tím asi nic neudělám.

Díky!
  • 0

#11 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 17 červen 2009 - 12:34:49

pokud je závoj slabej a homogenní po celý ploše, která nebyla osvětlená, potom je to prostě konstantní závoj. netýká se to tmavšáho místa po odlepení samolepky, co drží film ve svitku, tam je závoj způsobenej světlem, co vznikne při odlepování/mechanickym namáhánim filmu.
  • 0

#12 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 18 červen 2009 - 06:22:33

Jeda ogaři, tak ať to kolega předpere v destilce a pak vyvolá. Antihalačka bude fuč a nemusí sa přemýšlat, eslivá je to halačkú, eslivá ju výviojka vypere anebo nééé a eslivá to ustalovač ustálí.
Před vyvolání to hoď na tři minutky do destilky sem- tam, otoč, pak vylej a volej a pak dej vědět.

Tož tak.
  • 0

#13 hajkys

hajkys

    Nováček

  • Předplatitel
  • 404 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 106

Publikováno 18 červen 2009 - 08:30:24

Jeda ogaři, tak ať to kolega předpere v destilce a pak vyvolá. Antihalačka bude fuč a nemusí sa přemýšlat, eslivá je to halačkú, eslivá ju výviojka vypere anebo nééé a eslivá to ustalovač ustálí.
Před vyvolání to hoď na tři minutky do destilky sem- tam, otoč, pak vylej a volej a pak dej vědět.

Tož tak.


dík, taky dobrej nápad, mění se tímhle předkoupáním nějak doba vyvolávání?
  • 0

#14 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 18 červen 2009 - 11:09:32

Nemění....zkus a uvidíš co ti vě vodě zůstane, já by docela překvapený.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních