Přejít na obsah


Fotka

MG filtre FOMA a matnica na Axomate


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
16 odpovědí na toto téma

#1 spooky

spooky

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 074 příspěvků(y)
  • LocationTrenčín, Slovakia
Reputace: 18

Publikováno 18 červen 2009 - 10:12:47

Chcel by som sa opýtať jednu vec.
Nakoľko som ešte nikdy nepracoval s MG papiermi, vždy len s pevnou gradáciou, neviem si na toto sám odpovedať.
Zväčšovák mám Axomat, MG filtre Foma Variant.
Vo zväčšováku mám obyčajnú žiarovku 150W, nie opálovú, tú neviem už dlho zohnať. Pri používaní matnice to bolo v poriadku. V jednom článku som ale videl, že pri používaní MG filtrov sa matnica nepoužíva a dávajú sa len MG filtre. Bojím sa aby mi tá obyčajná žiarovka nerobila problém, a preto by som sa chcel opýťa, či je možné pri používaní MG filtrov používať súčastne aj matnicu.
Ďakujem
  • 0

#2 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 18 červen 2009 - 10:14:35

Je to možné. Resp. používal jsem to tak na OP6. Filtry Foma i Ilford.
  • 0

#3 spooky

spooky

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 074 příspěvků(y)
  • LocationTrenčín, Slovakia
Reputace: 18

Publikováno 18 červen 2009 - 10:24:32

A nemá to nejaký vplyv na výslednú kvalitu obrazu ?
  • 0

#4 zdenab2

zdenab2

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 617 příspěvků(y)
  • LocationKopanice
Reputace: 2

Publikováno 18 červen 2009 - 10:47:22

Já mám na opemus5 matnici pořád i s filtry foma.Co jsem vyčetl z návodů,tak ta matnice ma za úkol více rozptýlit světlo.
  • 0

#5 nlc

nlc

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 728 příspěvků(y)
Reputace: 38

Publikováno 18 červen 2009 - 10:51:05

Při obyčejné žárovce by odstranění matnice bylo spíš na škodu kvůli nerovnoměrnému osvitu. Navíc ty filtry se teplem dost kroutí a hrozilo by jejich propadnutí skrz šuplík a následné možné poškození.
  • 0

#6 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 703 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 18 červen 2009 - 10:52:52

A nemá to nejaký vplyv na výslednú kvalitu obrazu ?

vyzkoušej
o kvalitu bych se nebál, matnice i filtr je nad kondenzorem
může být to světlo měkčí nebo změní trošku charakter, otázka jestli to na zvětšenině vůbec bude znát
  • 0

#7 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 703 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 18 červen 2009 - 10:53:53

všechny mg. filtry mám mezi dvěma skly stejné velikosti = nikam nepropadávají
  • 0

#8 Jorge

Jorge

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 297 příspěvků(y)
Reputace: 19

Publikováno 18 červen 2009 - 13:16:33

Samozřejmě že je možné používat zároven MG filtry a matnici. Nikdy jsem to jinak nedělal. Filtry pokládám přímo na matnici.
  • 0

#9 spooky

spooky

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 074 příspěvků(y)
  • LocationTrenčín, Slovakia
Reputace: 18

Publikováno 18 červen 2009 - 13:37:57

Samozřejmě že je možné používat zároven MG filtry a matnici. Nikdy jsem to jinak nedělal. Filtry pokládám přímo na matnici.

Tak Vám všetkým ďakujem za radu.
Práve kôli tomu, že mám obyčajnú žiarovku som tú matnicu nechecl dávať preč.
Vyskúšam to a uvidíme.ˇ
Ešte raz ďakujem
  • 0

#10 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 3 110 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 083

Publikováno 31 srpen 2009 - 21:09:10

Měl by jsem dotaz.
Doslechl jsem se, že se nedají do mého zvětšováku koupit filtry pro úpravu gradace papíru. Potřebuji totiž rozměr 17 x 20 cm. Prej ale jde tyto filtry nějak udělat. Kupovaným se nevyrovnaj, ale pomůžou. Poradí někdo?
Dík.
Rodinalalejkum
  • 0

#11 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 31 srpen 2009 - 21:16:22

Měl by jsem dotaz.
Doslechl jsem se, že se nedají do mého zvětšováku koupit filtry pro úpravu gradace papíru. Potřebuji totiž rozměr 17 x 20 cm. Prej ale jde tyto filtry nějak udělat. Kupovaným se nevyrovnaj, ale pomůžou. Poradí někdo?
Dík.
Rodinalalejkum


další možností je dávat filtry pod objektiv, jestli chceš, mám na to takový udělátko co se našroubuje na objektiv, nevyužiju to (koupil jsem se zvětšovákem). Nikdy jsem ale tohle řešení nepoužil, takže jak to - jestli vůbec - ovlivní ostrost, netuším.
  • 0

#12 ToFF

ToFF

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 377 příspěvků(y)
  • LocationTak někde mezi Plzní a Ostravou
Reputace: 89

Publikováno 31 srpen 2009 - 21:23:05

Ahoj Romane,

máš možnost hodit filtry pod objektiv, tam by ti měly pasovat i malé ilfordi.

Ty tvé velké rozměry by asi šly nařezat z foliových filtrů použivaných v divadlech před reflektory (ceněné jsou Lee). Ovšem jak si znich správně vybrat... tak to tedy nevím. Musel bych sehnat kamaráda osvětlovače co sem ho asi tak dva roky neviděl a proptat se ho.

No možná někdo poradí lépe.
  • 0

#13 nicodeme

nicodeme

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 273 příspěvků(y)
Reputace: 10

Publikováno 1 září 2009 - 09:52:04

Jo jo, také bych se v takovém případě poohlédnul po filtrech pod objektiv. Je možné použít ty běžné fóliové pomocí nějakého držáku (ať už komerčně vyráběného, nebo "zbastleného"), nebo - a to mi příjde jako čistší řešení - koupit filtry určené přávě pod objektiv. Vyrábí Ilford a Kodak. Oba výrobci shodně tvrdí, že na filtry bylo použito optického plastu (nikoliv běžné fólie) z důvodu zachování ostrosti. Co je však u tohoto řešení poněkud nepříjemné, je úzkostlivé dodržování čistoty. Poohlédni se na e-bay, určitě se tam nějaké dají objevit, když ne teď tak za nedlouho ano.
  • 0

#14 jh

jh

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 97 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 1 září 2009 - 10:21:10

Mám velmi jednoduché, naprosto funkční a poměrně levné řešení: Koupit filtry do šuplíku a slepit je (normální průhlednou izolepou). Ilford tušim dělá cca 8x8 a 15x15 cm - myslim, že rozdíl mezi 17x20 a 15x20 je nepodstatný.
  • 0

#15 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 1 září 2009 - 10:45:19

Já jsem tedy bytostně přesvědčen, že ilofrd filtry jsou ty samý fólie jak pod, tak nad objektiv. Co se vlivu na ostrost týče, není potřeba se obávat. Znatelné to není. Než jsem do MG4 sehnal velké filtry, udělal jsem si normálně z kartonu lůžko pod objektiv na malé filtry z OP5 a k velké spokojenosti jsem je takto používal...
  • 0

#16 Golfista

Golfista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 630 příspěvků(y)
Reputace: 101

Publikováno 1 září 2009 - 10:55:49

Já jsem tedy bytostně přesvědčen, že ilofrd filtry jsou ty samý fólie jak pod, tak nad objektiv. Co se vlivu na ostrost týče, není potřeba se obávat. Znatelné to není. Než jsem do MG4 sehnal velké filtry, udělal jsem si normálně z kartonu lůžko pod objektiv na malé filtry z OP5 a k velké spokojenosti jsem je takto používal...


Už jsem to několikrát psal, dělám to takhle i s poškrábanými filtry a nevidím problém. Mám je položené na držáku červeného filtru, který jsem z pod objektivu odstranil.
  • 0

#17 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 3 110 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 083

Publikováno 1 září 2009 - 11:29:31

Díky všem moc.
Fitrů pod objektiv jsem se obával, protože jakýkoliv matroš pod objektivem musí z fyzik. principu ovlivnit pruchod světla. Ale když vás je tolik spokojených, tak co jiného než-li vám věřit.
Měl jsem ale na mysli jednu možnost. Ofotit prachsprostě přez definovanou barvu světla ( a to digitál umí) filtry a pak u nás v minilabu mi mohu na průhlednou fólii natisknout obraz. Tedy barvu jakou jsem nafotil. Jedná se o ty fólie co se dávaj pod meotar.
Co vy na to??????

.....Jendo vem mi ty filtry na sraz do Hradce. Dík.

Rodinalalejkum
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních