Přejít na obsah


Fotka

Pinhoul nudle


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
33 odpovědí na toto téma

#1 Vladik

Vladik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 217 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 28 červen 2009 - 14:01:44

Tak se vam musim pochlubit s mym novym strojem 8-) Trictvrtina uz me skoro (vlastne bez skoro) nenavidela, jak jsem ho daval do kupy :D Pry jsem se ji vubec nevenoval.... Nechapu :twisted:
Delane je to z papundeklu, co dava Foma k papirum. Nemam k dispozici vyrobni zakladnu, co by mi dovolila delat se drevem ci kovem, ach jo. Material je to celkem odolny a hlavne na jeho zpracovani potrebujete jen modelasrsky nuz a pravitko.

Negativ to dela 54x165 mm pri rozmerech bedynky 168x74x91 mm. Dirka je prumeru 0,36 mm ve vzdalenosti 77 mm od "roviny" filmu, coz odpovida clone f/214. Uhel zaberu v horizontalni rovine 122°. Film se pohybuje po kruhove draze, takze vinetace je podstatne mensi nez kdyby byla draha prima. Kontrola posunu je pomoci pruhledu. Koliky pro posun filmu jsou provizorne udelane ze sroubu M6, ale rad bych si je casem nechal nekde vysoustruzit. Fotak je reseny jako "dvouplastovy" a to jednak kvuli mechanicke odolnosti a potom taky kvuli svetlotesnosti. Papundekl jsem nastrikal cernou barvou a lakem. Nekde jsem musel barvu zpetne obrousit, protoze jsem vse delal dost na tesno. Vnejsi plast je polepeny samolepici tapetou. Chranice rohu jsem koupene v galanterii a doklapane pomoci kombinacek a kladiva. Zavit na stativ je udelany pomoci redukce, ktera se da koupit treba u Skody za 49 Kc. Vodovaha zakoupena tamtez. Celkove prime materialove naklady cca 300,- Kc.

Vložený obrázek

Vložený obrázek

Vložený obrázek

Vložený obrázek

Vložený obrázek

Vložený obrázek
  • 0

#2 Vladik

Vladik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 217 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 28 červen 2009 - 14:04:13

A foti to takhle (uz jsem to ukazoval ve vlaknu Panoramu):



Vložený obrázek

Vložený obrázek

Vložený obrázek

Vložený obrázek
  • 1

#3 martins

martins

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 405 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 28 červen 2009 - 14:25:16

tak to absolutně nemá chybu ,musím pogratulovat ....
  • 0

#4 kdoco

kdoco

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 070 příspěvků(y)
Reputace: 109

Publikováno 28 červen 2009 - 14:26:48

musím teda říct, že jsi asi dost ujetý občan, ale to je... neuvěřitelný! fotky jsou prostě skvělý. gratuluju a stydím se. moje 30*40 pinhoul leží již půl roku nedodělana ve verandě.
  • 0

#5 otik

otik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 300 příspěvků(y)
Reputace: 129

Publikováno 28 červen 2009 - 15:12:34

...co říci, paráda!
  • 0

#6 Acer

Acer

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 456 příspěvků(y)
  • LocationBruntálsko
Reputace: 254

Publikováno 28 červen 2009 - 15:36:54

Šikovný kluk. Tak teda vítej mezi pinholisty. Ale je to nebezpečné, může se stát, že budeš vymýšlet stále nové konstrukce a stavět další a další dírky. Já to znám :(
  • 0

#7 Vladik

Vladik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 217 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 28 červen 2009 - 15:44:17

Jojo, uz je pozde :(
Minimalne uz ted spekuluju nad necim ve stylu 4x10" ;)
  • 0

#8 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 28 červen 2009 - 16:25:09

Taky jsem přemýšlel nad vhodným materiálem a použitelné jsou i takové ty výstražné plastové cedule. Má to tloušťku cca 1mm, kdysi jsem s tím dělal když jsem modelařil tak vím že se s tím pracuje šikovně. KAždopádně tohle aspiruje na konstrukci roku:) Pěkné vladiku
  • 0

#9 Radza

Radza

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 82 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 28 červen 2009 - 18:29:26

Vládíku, to je čistá práce. Jde vidět, jak ti to před stavbou samotnou ti to muselo dost v hlavě šrotovat. Mám něco podobného, pro plášť jsem zvolil Kappa desky jako materiál, vnitřek, korpus držící film (kinofil) v dráue) je z plastu (vlastně takový cedulovitý plast, jak už tu někdo zmiňoval)

Jak jsem ji tak ale vozil po světě, tak plášť dostal docela zabrat(:()

Nudle z toho mám 25x100 (dráha v kruhové výseči(;))

Nejvíc by mě ale zajínalo, jak dobře ti tam ty svitky drží, respektivě kdyby byly nějaké detailnější fota těch čudlíků atd. A jak víš, o kolik posunout (okýnko?!?) Já si to musel odzkoušet, 2 a třičtvrtě otáčky jsem pak kroutil (blllm)

Přeji pěkné focení s modrou kradavicí.

Radza
  • 0

#10 Vladik

Vladik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 217 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 28 červen 2009 - 18:30:13

Jeste doplnim, jak vypada vnitrek. Dal jsem tam dost clonicich prepazek, takze to vypada docela hi-tech :( ale jinak je to obycejna cerna ctvrtka nalepena na zarazku z penove hmoty. Byla to A4 za 15,- Kc z papirnictvi. Vypada to podobne jako podlozka pod mys. Dela se s tim dobre, pekne se to reze a vyborne se to lepi pomoci Herkulesu.
Do "mrtvych" rohu jsem udelal prihradky, takze v nich muzu skladovat dalsi dva svitky. Zaroven to slouzi jako dodatecna vyztuha cele konstrukce.



Vložený obrázek
  • 0

#11 Radza

Radza

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 82 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 28 červen 2009 - 18:36:56

...jedno foto víc než 1000 slov(:()

co ty plíšky (nebo žeby taky karton) umístěné pod šrouby otáčení. Takové zahnuté směrem dolů. Ty mají přidržovat svitky?

Jinak se ti zdá konstrukce dostatečně stabilní?!?

Radza
  • 0

#12 Vladik

Vladik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 217 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 28 červen 2009 - 18:46:14

Je to na svitek, takze kontrolu posuvu jsem udelal pres klasicke cervene pruhleditko, ktere se da zakryt.
Koliky na posuv nafotim detailneji.
  • 0

#13 Vladik

Vladik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 217 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 28 červen 2009 - 18:58:16

To nejsou plisky, ale obycejna vlnita lepenka. Je v ni vyrez ktery zapada do koliku. V koliku jsou celkem dve vybrani. Do toho druheho tesne pod "hlavou" zapada vnejsi plast fotaku. Osa rotace svitku ja dana otvorem ve spodnim dilu vnitrni konstrukce. Je to videt na fotce z prubehu stavby. Svitky drzi fest! Vim, ze ta vlnita lepenka nezni nijak "odolne", ale verte mi, ze je. Navic se pekne prizpusobi pohybum a vse jde hladce. Kdyz by bylo nejhur, jde behem chvilky vyrobit nahradni dil :(

Jinak u svitku jsou i pritlacne desticky z bileho plastu, ktere zaruci, ze se vse bude na civky navijet a odvijet, jak ma.

Vložený obrázek

Vložený obrázek

Vložený obrázek
  • 0

#14 Punkomat

Punkomat

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 187 příspěvků(y)
Reputace: 155

Publikováno 28 červen 2009 - 19:01:24

Gratuluji ke krásnému fotografickému zařízení a ještě hezčím fotografiim.
  • 0

#15 nemo2

nemo2

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 201 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 1 prosinec 2009 - 18:15:37

Tak tenhle zazrak techniky je naprosto uzasny! Kdyz na to clovek kouka, tak ma chut obslehnou to jak Rusove Leicu :)
  • 0

#16 Girmy

Girmy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 676 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 146

Publikováno 6 prosinec 2009 - 15:59:05

Ahoj, mám dotaz, kde jsi sehnal takové to červené sklíčko :) nechce se mi ničit mojí drahou Weltu Weltax kvůli jednomu červenýmu sklu...
  • 0

#17 Vladik

Vladik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 217 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 6 prosinec 2009 - 19:41:26

Hmm, tak vim, ze jsem to chtel resit dvojim zpusobem, jaky nakonec zvitezil si uz nepamatuju.
Takze jedna varianta byla igelitova taska, kde byly usi delane z pruhledneho cerveneho igelitu.
Varianta dve (narocnejsi) byla seda tuha pruhledna folie (skor to vypada jako neutralni sedy filtr), co se pouziva jako predni stranka na krouzkove vazby. Tu jsem teda jeste pretrel jednou nebo dvema vrstvama cervene modelarske barvy. To stahlo jeste trochu vice pruhlednost a navic to udelalo cervene zabarveni. Jo, myslim, ze jsem to nakonec udelal takhle.
Takze tak. Moznosti je jinak spousta. Rozhodne nenicit stare krasne stroje! :D
  • 0

#18 kdoco

kdoco

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 070 příspěvků(y)
Reputace: 109

Publikováno 6 prosinec 2009 - 19:47:36

ilfordi dávaj ke svejm MG filtrům i ten červenej pod zvětšivák. Nejlevnější sada za ta těch... 350? to je dost... ale možná jej někdo nepoužívá, že má sano ten původní. nebo neni u škody nějaký podobný tovar, samotný červený foliový filtr?
  • 0

#19 andrash1327332589

andrash1327332589

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 12 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 6 prosinec 2009 - 19:58:16

vynikající stroj !!!
  • 0

#20 KarelJ

KarelJ

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 218 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 7 prosinec 2009 - 19:55:07

ad cervene okenko:

Staci kus pruhledneho plastu a zacervenit lihovym fixem.
pouzivam toto low-end reseni leta v provrtanych zadech u P-six, bych obesel jeho nepovedeny odmerovaci mechanismus. Duchove nevideni.

mnoho zdaru a nepustit si paranoiu pres hlavu.

KarelJ
  • 0

#21 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 105 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 081

Publikováno 7 prosinec 2009 - 21:36:59

Já by jsem sklíčko moc neřešil. Prostě by jsem koupil červený filtr co je ke starejm objektivům. Nějakej mini průměr a ten by jsem tam zabudoval. Nikde se nepíše, že musí bejt kulatej. Jó a to zavírání okýnka, co se otvírá jen když se přetáčí, to by jsem si tam udělal. Malej filtr proto, že se nemusí tolik řezat ( lámat) a malej taky proto, že jich jsou plný bazary a nikdo je nechce. Fix může taky sloužit, ale bacha na to. To neznamená, že když vidíme barvu červeně, že nepropouští jiné světlo. Ono dost záleží na použitých pigmentech v barvě. Prostě něco zkus a uvidíš. Když tak to předěláš. (nebudeš první ani poslední)
  • 0

#22 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 7 prosinec 2009 - 21:44:19

Navíc mám takovej pocit, že dnešní filmy jsou stejně citlivý na celý spektrum, takže ta červená nemá asi zas až tak velkej význam 8-O. hlavně moc neotvírat, třeba zastínit tím ND filtrem jak už někdo psal a především vyzkoušet! on ten černej papír něco udrží :lol: .
  • 0

#23 zruda

zruda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 212 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 7 prosinec 2009 - 22:02:11

Jeste doplnim, jak vypada vnitrek. Dal jsem tam dost clonicich prepazek, takze to vypada docela hi-tech :lol: ale jinak je to obycejna cerna ctvrtka nalepena na zarazku z penove hmoty. Byla to A4 za 15,- Kc z papirnictvi. Vypada to podobne jako podlozka pod mys. Dela se s tim dobre, pekne se to reze a vyborne se to lepi pomoci Herkulesu.
Do "mrtvych" rohu jsem udelal prihradky, takze v nich muzu skladovat dalsi dva svitky. Zaroven to slouzi jako dodatecna vyztuha cele konstrukce.



Vložený obrázek


Stejně žírám jak tu pinholku máš vymakanou. Zvenší sem ji viděl a žasnul sem a tet žasnu ješte víc.

P.S. fotku z této mačinky mám v komoře.Je to faj mýt v komoře výtvor kolegy.
Adam
  • 0

#24 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 8 prosinec 2009 - 08:55:44

Je to moc pěkné, jen mě napadlo také zlepšení - třeba pro následovníky tohoto počinu - s hlediska materiálu. Použít jakékoliv dřevo bez patřičných zkušeností a vybavení je problém, ale ne neřešitelný. Možná by šla použít balsa - modelářské dřevo - které lze zpracovat s rovněž nejjednoduššími nástroji a při patřičné povrchové úpravě vydrží více než karton.

Každopádně nyní přeji, ať ti tato pinhole udělá mnoho radosti a způsobíš svymí pinhoolnudlemi mnohé obrazové zážitky dalším temnokomorníkům.
  • 0

#25 majla

majla

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 520 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 8 prosinec 2009 - 11:43:32

Je to moc pěkné, jen mě napadlo také zlepšení - třeba pro následovníky tohoto počinu - s hlediska materiálu. Použít jakékoliv dřevo bez patřičných zkušeností a vybavení je problém, ale ne neřešitelný. Možná by šla použít balsa - modelářské dřevo - které lze zpracovat s rovněž nejjednoduššími nástroji a při patřičné povrchové úpravě vydrží více než karton.

Každopádně nyní přeji, ať ti tato pinhole udělá mnoho radosti a způsobíš svymí pinhoolnudlemi mnohé obrazové zážitky dalším temnokomorníkům.


s balzou jsem se něco nadělal a troufnu si říct, že není až tak vhodná je dost měkká (obecně, jsou samozřejmně ve výběru ale i tvrdší kousky) a to i po povrchové úpravě. Myslím, že zmiňovaný kartón vydrží opravdu hodně a víc pokud se úpravou zabrání případnému navlhnutí. Jako takovej echt matroš by se mi líbila třeba modelářská překližka různých tl., ale hodně by to prodražilo.
  • 0

#26 Vladik

Vladik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 217 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 8 prosinec 2009 - 13:25:46

Tu lepenku jsem zvolil, kdyz se to tak vezme, celkem impulsivne. Proste jsem takhle jednou v sobotu sedel doma a rekl jsem si, ze si udelam pinhoulnudli. No a ten papundekl byl doma po ruce. Material to neni zas tak uplne marny, kdyz se to nabarvi, nalakuje a vnejsi plast polepi tapetou, tak to i neco vydrzi. Urezete to medelarskym nozem podle pravitka, slepite Herkulesem...Jediny problem je ten, ze Foma dava ke kazde varce jinou tloustku, vychazi to tak 1,35 mm plus minus nejaka desetina. Kdyz chcete delat presne, tak to uz je znat. Hlavne kdyz potrebuje clovek neco natesno doresit.
V podstate toto beru jako prvni pokus - prototyp. Ted uz bych nektere veci delal trochu jinak. Ale to tak byva. Ted bych to asi udelal tak, ze bych si to nechal nekde vypalit laserem do kartonu. Delaji to. Papirovy modelari si takto casto nechavaji neco palit k modylkum. Staci udelat rezaci plan a ten v podstate mam v CADu udelany.
Mimochodem, nevi nekdo o nejake firme ve svem okoli, co to paleni dela? :(
  • 0

#27 Girmy

Girmy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 676 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 146

Publikováno 20 prosinec 2009 - 11:07:14

Vladik - mohl ybch okopírovat tvojí pinholku? :o pokusil bych se sestavit něco na způsob té tvé :o. Nevadilo by ti to?
  • 0

#28 KGB

KGB

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 389 příspěvků(y)
Reputace: 20

Publikováno 20 prosinec 2009 - 12:00:47

z teho by bylo dobre udelat vystrihovanku :o
  • 0

#29 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 20 prosinec 2009 - 16:50:38

To nejsou plisky, ale obycejna vlnita lepenka. Je v ni vyrez ktery zapada do koliku. V koliku jsou celkem dve vybrani. Do toho druheho tesne pod "hlavou" zapada vnejsi plast fotaku. Osa rotace svitku ja dana otvorem ve spodnim dilu vnitrni konstrukce. Je to videt na fotce z prubehu stavby. Svitky drzi fest! Vim, ze ta vlnita lepenka nezni nijak "odolne", ale verte mi, ze je. Navic se pekne prizpusobi pohybum a vse jde hladce. Kdyz by bylo nejhur, jde behem chvilky vyrobit nahradni dil :-)

Jinak u svitku jsou i pritlacne desticky z bileho plastu, ktere zaruci, ze se vse bude na civky navijet a odvijet, jak ma.


Neměl by jste nějaký nákres? Hlavně by mě zajímal posun filmu a jeho přitlačení, aby byl v rovině. Pořád nějak nevím jak se té dírkovce dostat na kobylku :-)
  • 0

#30 Vladik

Vladik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 217 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 20 prosinec 2009 - 18:35:57

Vsak rikam, da lo byse to nechat vypalit z kartonu.

Svoleni ti davam :-)

Jinak u te moji pinhoul nudle je film napinany v podstate samotnym tvarem drahy filmu a vypnutim mezi pretacecimi koliky.
  • 0

#31 Girmy

Girmy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 676 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 146

Publikováno 21 prosinec 2009 - 10:10:47

No já to budu dělat z krásnejch desek, který jsem dostal na ZŠ na výkresy :roll:. Jenom stále tápu nad těma převíjecíma kolečkama :(...
  • 0

#32 nlc

nlc

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 728 příspěvků(y)
Reputace: 38

Publikováno 21 prosinec 2009 - 10:42:28

ideální převíjecí kolečka najdete zde :roll:
  • 0

#33 Vladik

Vladik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 217 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 21 prosinec 2009 - 11:34:24

Previjeci koliky jsem napoprve udelal z M6 sroubu. Dat do sveraku, vzit pilku na zelezo, pilnik a uz se jelo. Trvalo to docela dlouho. Vysledek funkcni, ale na pohled to moc pekne nebylo (viz foto vyse). Nakonec mi je jeden kamarad zde z temne vytocil na soustruhu a to je teprve laskomina!

Kadzopadne doporucuju vyrabet koliky az po kompletaci fotaku, vse peclive promerit a vyrobit na miru.
  • 0

#34 Girmy

Girmy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 676 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 146

Publikováno 21 prosinec 2009 - 14:07:16

Tak já už se chýlim ke konci :roll:... otáčecí knoflík jsem udělal z uřízlého konce štětce, celý je to z desek na výkresy a teď to jenom slepit :(
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních