Přejít na obsah


Fotka

Leica, hledáčková korekce


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
5 odpovědí na toto téma

#1 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 30 červen 2009 - 10:46:13

Kolegové, můžete někdo pomoci?!
Protože mám oční vadu, potřebuji na Leicu M6 hledáčkovou korekční čočku. V technické dokumentaci je napsáno, že hledáček je "standardně nastaven na -0,5D". Nevím ale (a nikde jsem se nedopátral), zda je to optická mocnost (demontovatelné) korekce, nebo je to "sumární vlastnost" hledáčku.
Já používám na všech Pentaxech (SLR) i a Fujice GSW korekci +2D. Ta mi vyhovuje. Myslíte, nebo máte někdo zkušenost, že tato korekční čočka může vyhovovat i na Leice?
(P.S. Dát 100-120 EUR za něco, co nebude vyhovovat, se mi holt nechce...)
Děkuji!
  • 0

#2 baka

baka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 8 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 2 červenec 2009 - 20:34:10

Jste mě zaskočil. Ve které technické dokumetaci a kde je psáno o nastavení na -0,5 D?
Možná se jedná o hodnotu vycházející ze zvětšení hledáčku (a v tom případě by byly 3 možnosti), ale to není to stejné, protože korekční čočkou změníte afokální soustavu hledáčku (Galileův dálkohled) na soustavu fokální...
Jde o M6 nebo M6 ttl?
  • 0

#3 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 2 červenec 2009 - 21:06:48

baka: děkuji za reakci...
Ke korekčním čočkám jest psáno:

Auch wenn der Messsucher der Leica M selbst Fotografen mit kleinen Sehschwächen präzises Fokussieren ermöglicht, sollte man doch für eine optimale Abstimmung von Auge und Kamera sorgen. Hier bieten sich die Korrektionslinsen-M an, die zudem den Suchereinblick bequemer als mit Brille gestalten. Es gibt sie in den Abstufungen plus/minus 0,5, 1, 1,5, 2 und drei Dioptrien, wobei man vor der Bestellung beachten sollte, dass der Sucher der Leica M standardmäßig schon auf -0,5 Dioptrien eingestellt ist. Wer also eine Brille mit 1 Dioptrie trägt, würde eine Korrektionslinse-M mit +1,5 Dioptrien benötigen.
  • 0

#4 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 2 červenec 2009 - 21:10:04

Although the combined viewfinder/rangefinder of the Leica M even helps photographers with minor eyesight deficiencies to focus precisely, optimum eye-to-camera matching is the best alternative. The M system correction lenses provide this, and they also make composing images in the viewfinder more comfortable than it can be with eyeglasses. These lenses are available in grades of plus/minus 0.5, 1, 1.5, 2 and 3 diopters. Prior to ordering, it should be noted that the Leica M's viewfinder is preset by default to -0.5 diopters. So anyone wearing glasses of 1 diopter strength would require a +1.5 diopters M system correction lens.
  • 0

#5 baka

baka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 8 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 2 červenec 2009 - 23:00:20

Aha, já to hledal v manuálu M6ky.
Vypadá to, že je to vlastnost soustavy hledáčku, protože ten okulár není odnímatelný.
Na zkoušku by mělo stačit přiložit brýlovou čočku s požadovanou opt. mohutností.
Pokud máte možnost někde udělat/nechat si udělat tu objímku se závitem do hledáčku, tak by Vám mohli čočku doplnit v nějaké optice a asi by to vyšlo levněji.
  • 0

#6 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 3 červenec 2009 - 14:46:28

baka:
No, s tou "zkouškou" s brýlovou čočkou je to dobrý nápad - realizace ale jaksi nefunguje.... :roll: Když jsem potřeboval osadit totéž sklíčko do Fujicy GSW, vyjel jsem v nemocnici o tři patra výše k očařům a o polední pauze jsem z jejich obrovských sad skel (odstupňovaná po 1/4 D) vybral to, které fungovalo nejlépe. Bylo to +2,0D. Koupil jsem +2D FM nikonovskou korekci (má rovněž závit 19mm) a bylo to na nic. Pak jsme u Škody zkoušeli kdejakou jinou korekci, až z toho vyšla nejlépe +1D. Opět byl problém, protože nikonovské hledáčky mají "samy od sebe" +1D, což jsem nevěděl a i servismani Maštalířové (?) si tuto informaci předávali jako jakési "profesní tajemství" - to nemyslím vážně, ale prý se to neuvádí ani v servisních manuálech. Tož bych nechtěl dopadnout stejně...
Zkusím tu korekci, kterou mám a když bude zle, zajedu do Vídně (mám to daleko blíže, než do Prahy). Není bohovi, aby něco nevyšlo.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních