Přejít na obsah


Fotka

Široloúhlá předsádka


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
4 odpovědí na toto téma

#1 Drevorubec

Drevorubec

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 324 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 247

Publikováno 5 červenec 2009 - 12:25:26

Můj oblíbený Sputnik mě začíná svazovat jedniným ohniskem, tak uvažiji o širokoúhlé předsádce, asi tak 0,7x. Předpokládám, že z poměrně velkého výběru předsádek pro digi kompakty bude možné vybrat nějakou použitelnou a při tom ve mně zrajou další otázky, tak se chci zeptat, máte-li nějakou zkušenost.

1. Co se stane s ostřením? Bude nadále platit stupnice na objektivu, nebo si to budu muset ocejchovat novou?

2. Co to udělá s hloubkou ostrosti? Předpokládám, že se zvětší úměrně výsledné ohniskové vzdálenosti soustavy. Myslím si to správně?

3. Není tam nějaká další záludnost?

Ostřím jen podle hloubky ostrosti, takže potřebuju stupnici, které mohu věřit. Sputnik má sice v hledáčku "matničku", ale její praktická použitelnost je dost malá. Navíc chci aby byla předsádka přenosná i na Belplasku, která má jen průhledový hledáček. Vlastně i na Stereo 35, když už ho mám :o)
Sputnik není vyzbrojen žádným závitem na filtry, to budu řešit pravděpodobně deskou, na které budou předsádky držet. Pro zbylé dva stereofoťáky budou podobné desky, jen s jinými rozměry.
Předem díky za vaše zkušenosti.
  • 0

#2 Brian

Brian

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 516 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 5 červenec 2009 - 14:59:50

ostření docela sedí.Trochu se roztáhne hloubka ostrosti (tak jak je zvykem u širšího ohniska)

akorát nejhorší zkušenost je snížení rozlišení. Já širokoúhlou předsádku používal pro digi kamery. Na čárový zkoušce jsem testoval rozlišení. V prostřed obrazu mi to dávalo 75% původního rozlišení, v rozích a krajích 20-30% taky se na okrajích objevujou brutální chromatický vady a to i u drahejch předsádek. Teď uvažuju nad širokoúhlým sklem pro 16mm kameru a rozhodně se dvakrát obrátim naruby než sáhnu po předsádce.
  • 0

#3 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 703 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 25 březen 2011 - 11:16:08

nezkoušel někdo dát široký předsádky na vf objektiv?
co to jako udělá viditelně na kontaktu a co tedy pod lupou
možná vf je místo, kde ty vady zas nebudou takový viditelný a vznikne nějaký opravdový umění
vycházím z toho, že za 0,5x jsem dal sto korun v bazaru a jestli má cenu to bastit na sebe
a dále je tu aukro
0,21x
a to je fak přepočet jak kráva 8-)
  • 0

#4 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 25 březen 2011 - 15:05:22

Jednu širokoúhlou předsádku mám, použil jsem ji, coby průkopník slepých uliček, jenom jednou. Je teda legrační sksz ni koukat, hraje to všema barvama duhy a na demonstraci chromatické vady je to super pomůcka. Na víčku píšou clonit aspoň na 11, ale i tak bída. Klidně ji půjčím, dovezu na sraz, za něco vyměním.
  • 0

#5 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 703 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 25 březen 2011 - 16:49:12

no legrační, jako širokoúhelník musím říct, že to jednoznačně zkrásňuje pohled na svět :)
no a všeliké vady přece zumělečtí obraz
=
čekej vvýrazné změny
čekej obdiv intelektuálů nad každým takovým obrazem :wink:
nic mi nevoz, já si pozkouším tu co mám, možná ji nakonec budu používat jak těžítko
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních