Přejít na obsah


Fotka

Stará centrální závěrka


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
14 odpovědí na toto téma

#1 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 17 červenec 2009 - 12:49:52

Ajn kamarád mi půjčil tůten bazmek. Lehce tuším že se jedná o závěrku honěnou vzduchem.... Je to tak, nebo jsem oupelně vedle a mám se jít za trest polít vývojkou? Vložený obrázek
  • 0

#2 Acer

Acer

    Nováček

  • Předplatitel
  • 456 příspěvků(y)
  • LocationBruntálsko
Reputace: 254

Publikováno 17 červenec 2009 - 13:16:01

Hezký název vlákna. Jak za protektorátu... :?
  • 0

#3 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 17 červenec 2009 - 13:22:21

1. Běž se za trest polít Rodinalem. Název vlákna by měl vyjadřovat danou problematiku. A pokud možno by měl být v češtině. Aspoň tak se to běžně dělá. Téma přejmenuju.
2. Ano je to tzv. pneumatická závěrka. http://www.skgrimes....pound/index.htm
  • 0

#4 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 17 červenec 2009 - 20:15:27

Už jsem se vyvinul. Děkuji za odpověď. Juknu na ten odkaz, páč ovládám jazyk ještě západnějších bratří než západních.
  • 0

#5 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 067 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 17 červenec 2009 - 20:55:49

1. Běž se za trest polít Rodinalem. Název vlákna by měl vyjadřovat danou problematiku. A pokud možno by měl být v češtině. Aspoň tak se to běžně dělá. Téma přejmenuju.
2. Ano je to tzv. pneumatická závěrka. http://www.skgrimes....pound/index.htm


Hm, jedná se o trošičku jiného žáka z úplné jiné třídy. Za prvé to není pneumatická závěrka, do téhle kategorie spadají úplně jiné konstrukce (Scheufler - citace: "Expozici u ateliérových komor (18 x 24 cm až 30 x 40 cm) určovala pneumatická závěrka, ovládaná pomocí balónku spojeném se závěrkou hadicí. Závěrka byla zabudovaná do přístroje, za objektiv."
A už vůbec se nejedná o Compoud, ale IBSO. Je to na ní i napsáno...
Spravit se to když tak dá, ale chce to trošku praxe.
  • 0

#6 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 18 červenec 2009 - 07:27:33

Ten compound jsem dal jako příklad typu závěrky. Za tím označením pneumatická bych si zatím dovolil stát. :-P
http://www.meopta.com/index.php?id=127
http://www.lensn2shu...m/shutters.html
http://encyclopedia....ury-Camera.html
  • 0

#7 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 067 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 18 červenec 2009 - 14:29:27

IBSO je především závěrka centrální, snad by se mohlo uvést že automatická, protože se nemusí natahovat. Jediná "pneumatika" u ní je vzduchový píst, který obstarává dlouhé časy do 1 sek. Zrovna tak závěrka Compur neslude přívlastkem "hodinová" jen proto, že onen zpožďovač je zde na bázi kotvového kroku.
Nechci být žádným poučeným jazykozpytníkem, ale čeština má jaksi zavedené názvosloví a automatické přejímání cizích slov (povětšinou zásluhou netu) mne občas vytočí.
A co se odkazu na meopťácké stránky týče, tak tahle blbost ("pneumatická" závěrka Compoud u Magnoly) se kupodivu urodila ješté před listopadem 89, téměř veškeré údaje na jejich stráńkách pochází z knížky - katalogu přístrojů Meopta. Ten je vůbec "povedený"...
  • 0

#8 Vladik

Vladik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 218 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 20 červenec 2009 - 19:57:58

Pane Vaite,

je mozne u zaverek Compound nejak docilit spravnych delsich casu? Zaverka byla vycistena a je v peknem stavu. Jde mi o to, jestli je treba zapotrebi vymenit hnaci pruzinu ci neco na ten zpusob. Pruzina, kterou se da regulovat pritlak je jiz povolena na maximum a presto jsou delsi casy zhruba dvojnasobne. Byl byste ochotem mi je pripadne zaservisovat?

Dekuji.
  • 0

#9 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 067 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 20 červenec 2009 - 20:21:16

Není problém, pošlete mi SMS na 776792982 a já Vám pošlu adresu. V.Vait
  • 0

#10 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 20 červenec 2009 - 20:41:32

IBSO je především závěrka centrální, snad by se mohlo uvést že automatická, protože se nemusí natahovat. Jediná "pneumatika" u ní je vzduchový píst, který obstarává dlouhé časy do 1 sek. Zrovna tak závěrka Compur neslude přívlastkem "hodinová" jen proto, že onen zpožďovač je zde na bázi kotvového kroku.
Nechci být žádným poučeným jazykozpytníkem, ale čeština má jaksi zavedené názvosloví a automatické přejímání cizích slov (povětšinou zásluhou netu) mne občas vytočí.
A co se odkazu na meopťácké stránky týče, tak tahle blbost ("pneumatická" závěrka Compoud u Magnoly) se kupodivu urodila ješté před listopadem 89, téměř veškeré údaje na jejich stráńkách pochází z knížky - katalogu přístrojů Meopta. Ten je vůbec "povedený"...

Hmm, já právě čerpal z jejich stránek. Máte návrh, jak téma pojmenovat výstižně, aby to nebylo takto zavádějící? Děkuji.
  • 0

#11 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 067 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 20 červenec 2009 - 21:02:58

"stará centrální závěrka"...?
  • 0

#12 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 23 červenec 2009 - 06:50:36

tak základní problém bude zřejmě v abcenci spouště. Můžete mi prosím někdo popsat jak takové pneumatické spušťadlo vypadá? Případně foto?
  • 0

#13 cuba

cuba

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 518 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 23 červenec 2009 - 10:25:28

mám pocit, že je tady někdo pomýlený :) (můžu to být i já). Žádná absence spouště se u tvého přístroje nekoná. žádné pneumatické spůštědlo nepotřebujes. Natažení i spouštění se provádí pomocí packy na obrázku vlevo, do otvoru vlevo od pneumatického válečku se strká obyčejná drátěnka.
Přestaň špekulovat a val fotit :)
  • 0

#14 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 23 červenec 2009 - 11:56:28

Ježto mám tento bazmek prvně v ruce, nejsem si oupelně jistý kde se nalézá chybyčka. Vzhledem k tomu co jsi mi napsal, ještě jednou rozeberu závěrku a skouknu zda jsem po prvé něco nepřehlédl. Díky za radu.
  • 0

#15 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 067 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 24 červenec 2009 - 19:00:44

Ježto mám tento bazmek prvně v ruce, nejsem si oupelně jistý kde se nalézá chybyčka. Vzhledem k tomu co jsi mi napsal, ještě jednou rozeberu závěrku a skouknu zda jsem po prvé něco nepřehlédl. Díky za radu.


Chybička tam bude zcela určitě, za normálních okolností by se páčka spouště neměla nalézat v této poloze. Když tak spravím, tel. kontakt najdete výše.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních