Přejít na obsah


Fotka

Černý přechod na půlce snímku (Pentax Spotmatic)


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
8 odpovědí na toto téma

#1 tomas_tnt

tomas_tnt

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 270 příspěvků(y)
  • LocationZlín
Reputace: 10

Publikováno 27 červenec 2009 - 21:05:16

Zdravím pánové.
Už několikrát se mi na snímcích v exteriéru udělal na fotce hnusný černý přechod (v pravé části úplná tma, zhruba uprostřed již normální - pozvolným přechodem).
Děje se to jenom u venkovních snímků při časech 1/250, 1/500. Je jedno jaký objektiv mám nasazený. Sluneční clonu používám. Žeby problém se závěrkou?

Jedná se o foťák Asahi Pentax Spotmatic.
Poraďte prosím, u některých snímků mě to fakt zamrzelo.
Přikládám ukázky, ať je to jasné.
Vložený obrázek
Vložený obrázek
Vložený obrázek
  • 0

#2 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 27 červenec 2009 - 22:13:24

podle me to vypada na zpomalujici se zaverku, otevri dvirka pa procvakej na ruzne casy a koukej zdali se pribrzduje.
  • 0

#3 Enthropy

Enthropy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 977 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 27 červenec 2009 - 22:38:41

Umřela pružina u závěrky. Totéž mi udělal Zorki C (a jedinej servis o kterým vím mi oznámil, že takový vraky nedělají ani bez záruky :roll: ).
  • 0

#4 tomas_tnt

tomas_tnt

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 270 příspěvků(y)
  • LocationZlín
Reputace: 10

Publikováno 28 červenec 2009 - 05:17:00

No, jenže tohle zčernání je opravdu jen na několika snímcích....bohužel jsem si při focení nepsal časy, tak z toho nemohu udělat závěr. Co si takvzpomínám, tak se to týká časů rychlejších 1/250s, ale zase ne vždy.

Okometricky mi přijde závěrka v pořádku. Cvaká bezproblémově na všech časech (akorát na 1/1000 už nevidím pohyb)

Tenhle foťák mi jinak ve všem vyhovuje a nerad bych ho přestal používat. Až nabiju další film, tak zkusím pár snímků ve všech rychlostech a tentokrát si udělám poznámky.
  • 0

#5 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 28 červenec 2009 - 07:17:58

Jasně závěrka, první roletka se zpomaluje, druhá ji dohání. Možná pružina, možná by stačilo CLA. Okem se to nepozná. Pravidelný výskyt by ukazoval na vadnou pružinu, nepravidelný spíše na nečistoty nebo nějakou překážku (zapadlý úlomek filmu...).
  • 0

#6 tomas_tnt

tomas_tnt

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 270 příspěvků(y)
  • LocationZlín
Reputace: 10

Publikováno 28 červenec 2009 - 11:41:56

No....tak nějak sem došel k podobnýmu závěru - závěrka semtam zazlobí. Ale je to nepravidelně a jen u kratších časů (pod 1/250).
Takže doporučení je podívat se na plátýnko závěrky a do okolí a hledat nějakou mechanickou nečistotu - doufám, že něco najdu a odstraním (rozebírat rozhodně nic nebudu). Nevím, jestli zrovna pentax spotmatic je běžnej foťák a jestli to tady vůbec někdo opravuje....ono těch variant pro focení s M42 sklama už moc není (prakticu mám, ale spotmatic je "klidnější")
  • 0

#7 Enthropy

Enthropy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 977 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 28 červenec 2009 - 14:55:56

To bude spíš vevnitř než na plátýnku.
  • 0

#8 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 28 červenec 2009 - 15:58:16

Nevím, jestli zrovna pentax spotmatic je běžnej foťák a jestli to tady vůbec někdo opravuje....

Spotmatic je běžný foťák a je dobře opravitelný.
  • 0

#9 tomas_tnt

tomas_tnt

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 270 příspěvků(y)
  • LocationZlín
Reputace: 10

Publikováno 28 červenec 2009 - 20:44:05

Tak na foťáku jsem neobjevil žádný problém (ani z jedné strany). Rozebírat to nebudu, zbývá tedy poslat do opravy. Máte s někým osobní zkušenost a můžete s klidným svědomím doporučit?
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních