Přejít na obsah


Fotka

Pyrogallol vs. Catechol


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
4 odpovědí na toto téma

#1 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 7 srpen 2009 - 13:24:44

Jsou tyto látky zaměnitelné? Pokud ano v jakém poměru. Předpokládám, že každá dělá trošičku něco jiného, kyž je v některých vývojkách obojí, ale nahradit mezi sebou by se snad mohli, aspoň doufám.
  • 0

#2 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 7 srpen 2009 - 15:00:59

Nejsem asi ten nejpovolanější, ale jestli to trošku pomůže - pyrogallol reaguje mnohem zuřivěji, silněji kryje - hlavně se silnou zásadou(např. v pextralu se podle velikého Koblice nedá vůbec použít, protože s hydroxidem způsobí zčernání i neosvětlených míst). Navíc, jak bylo již napsáno, rozdíl je ve výsledném zabarvení. A zatímco pyrokatechin je celkem neškodný, pyrogallol je jedovatý jak sviňa. Vzhledem k jejich odlišnosti nevím, jestli nahrazovat(ostatně, vědět nemusím, protože jsou tu jiní, kteří upřesní), ani cena není příliš odlišná. Jestli bude zájem, mohu k těm již známým moderním receptům přihodit něco ze starých receptářů - většinou jsou to recepty vysloveně primitivní, ale bez záruky.
  • 0

#3 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 8 srpen 2009 - 09:39:20

Ona někdy primitivnost dává lepší výsledky než složité receptury aspoň jsem se o tom párkrát přesvědčil. Třeba beutler - jednoduché, levné a výsleky velice slušné. A to jsem pracoval se zrnitým a prošlým filmem jak...

Paspa a Mackem nezklamal

Pyrogallol - bývá ve vývojkách s uhličitany, protože při vyšší zásaditosti se rychle oxiduje s kyslíkem ze vzduchu. Pro malou trvanlivost v roztocích a nepříjemné bavení želatiny a pokožky se ho v Evropě málo používá. Pokud je to ještě navíc jed jak píšeš nemusím s tím pracovat, i když se asi ochuzuji o další možnosti volání.

Pyrokatechin - vyvolává teprve v zásaditých roztocích s hodnotou PH větších než 9. Nezávojuje ani s hydroxidy. Pyrokatechinové vývojky s uhičitany jsou velmi citlivé na přídavek bromidu. Se siřičitanem vyvolává hnědě a utvrzuje želatinu. To je pravděpodoně důvod proč vyrovnává. Vývojky s uhličitany jsou velmi trvanlivé a za přítomnosti látek rozpouštějící halogenidy stříbra dávají velmi jemnozrné negativy.
  • 0

#4 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 9 srpen 2009 - 11:08:29

http://unblinkingeye...tain/stain.html

Není tu sice popsáno, co a jak která vývojka dělá, ale o to větší legrace bude to zkoušet. Přiznám se, že jsem pyro použil zatím pouze v pextralu, pozitivní vývojce, kterou jsem dal do receptáře a v této věci od Windische:

pyrokatechin 1g
soda 20g
voda do 1l

která je docela zajímavá - nezrní moc, vyrovnává, hnědé negativy dává, kurz und einfach alles gute. Akorát volací čas ti ani v nástřelu neporadím, protože tu nemám poznámky a stejně jsem to použil pouze pro planfilm orwo NP22, se kterým asi neděláš. Snad by to ale mohlo být v rozmezí 10-15min.
Jinak k té jedovatosti k pyrogallolu - píše se to sice, ale faktem je, že se užívá v kosmetice(něco s vlasy...) a rukavice bodou stačit i pro citlivého. Já jsem s tou pozitivní vodou dělal holýma rukama, a vyrážku nemám, tak to asi nebude tak horké. Teď asi zkusím tu kodakovu vyrovnávačku z oněch stránek(SD1).
  • 0

#5 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 10 srpen 2009 - 07:08:48

Díky za info, já si vybral na zkoušení hypercat (hyperkočku :wink: ) Mám namícháno a až budu mít testy za sebou tak dám vědět. Vypadá to trvanlivě, levně a díky uvedenému v odkazu i místním zkušenostem z 510 pyro zajímavě. P.S. Hlavně mám pyrokatechin a ne pyrogallol.
http://www.digitaltr...stainingdev.php

Kdyby někdo chtěl zkoušet jiné vodičky předpisy jsou na:
http://www.digitaltr...hp?doc=filmdevs
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních