Přejít na obsah


Fotka

Emofin až do dna


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
59 odpovědí na toto téma

#1 Enthropy

Enthropy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 977 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 7 srpen 2009 - 23:34:38

Vzhledem k tomu, že je Emofin fajn ale pekelně drahý, napadlo mě, že by stálo za to po vyčerpání domíchat druhý roztok a první takhle dojet až skoro do dna - pokud se nepletu, tak se nevyčerpává (změny složení), ale spíš spotřebovává (nacucá se do filmu a nic víc).

Zkoušel to už někdo z vás? Máte nějaké osvědčené recepty na druhou lázeň (ať už s efektem podobným originálu, nebo nějaké podivnosti s odlišným, ale užitečným, chováním), nebo mi nezbývá, než to začít střílet od boku?

Zdržte se prosím rad typu "namíchej si svoji dvoulázňovku" - jsem čuně líné shánět suroviny, ale nějaký ten borax, louh, uhličitan a siřičitan se v Brně koupí i v kamenných obchodech.
  • 0

#2 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 8 srpen 2009 - 07:52:19

Co by tam tak úžasného mohlo být... Zkus si přečíst tohle: http://www.apug.org/...acement-18.html
  • 0

#3 Vladik

Vladik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 217 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 8 srpen 2009 - 10:46:19

S Emofinem delam a resil jsem ho ze zacatku docela hodne s Bzencakem.
Shodli jsme se na tom, ze vyvolavani u Emofinu uz pravdepodobne probiha v prvnim stupni. Takze tezko rict. Kazdopadne to neni klasicka dvoulaznovka, protoze tou bys rozhodne nemohl ridit kontrast vlivem zmeny vyvolavaci doby a to rozhodne u Emofinu jde. Kazdopadne to muzes zkusit. Druhy stupen nebude asi nic jineho nez nejaka zasada, ackoli potom cloveku vrta hlavou proc i pro druhy stupen uvadi Tetenal michani a zmenu doby pobytu v ni pro PUSH. Je to proste vubec "divna" vyvojka :roll:
  • 0

#4 Vladik

Vladik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 217 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 8 srpen 2009 - 11:03:44

Tak jsem kuknul na ten odkaz z APUGu a vlastne na tom samem jsme skoncili s Bzencakem. Tedy i dle slozeni volani probiha uz i v prvnim stupni plus je v nem neco z barevneho volani kvuli velikosti zrna, ktere je teda u Emofinu prakticky neznatelne. Osobne mi vychazi zvyseni rychlosti spis ke 2/3 clony, ale 1 clona je uplne bez problemu.
Tetenal uvadi zivotnost roztoku 3 mesice. Podle me je to na hodne bezpecne strane, protoze asi dva tydny nazpatek jsem volal s Emofinem rozdelanym 13 mesicu. Skladoval jsem ho v hnedych sklenenych lahvich zastriknutych Protectanem. Krome srazeniny, o ktere pise i navod, jsem nevidel zadny problem.
Je to proste vyborna vyvojka.
Jediny problem je cena :-)
A to, ze dela fleky jak svina, ktere nejdou absolutne nicim, krome smirglu, dolu...... Bacha byt i na jedinou kapku. Takhle jsem nam pekne zadelal lino a pracku :roll: Hned peclive omyt a vytrit!!
  • 0

#5 Enthropy

Enthropy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 977 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 8 srpen 2009 - 11:28:01

Díky. Ty rozsahy jsou šílené, ale odrazit se od toho půjde. Až dojedu 15 filmů ve včera koupeném baleni, tak se vrhnu na pokusy a výsledky hodím sem. Třeba to k něčemu bude a využije to víc lidí. Kolem vánoc by to snad už mohlo být :roll:
  • 0

#6 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 8 srpen 2009 - 12:07:30

na další stránce v odkazovaný diskuzi Bill Troop odhadnul složení, zkusil bych se přímo odpíchnout od toho....
  • 0

#7 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 901

Publikováno 8 srpen 2009 - 19:35:08

Vážení kolegové, prakticky dokonale prověřený postup z renomovaného vědeckého pracoviště ve Švýcarsku, kde s Emofinem pracovala většina zaměstnanců, jak ve firemně fotodokumentačním, tak privátním prostředí
fotografické laboratoře, vždy s vynikajícím výsledkem, se nepodařilo najít
i přes špičkové přístrojové vybavení pracoviště odpovídající recepturu pro
přípravu vývojky. I mnohonásobně překročený limit v počtu zpracovaných
filmů dával stále naprosto stabilní výsledky. Emofin je cestou k dokonalým
a naprosto stejným výsledkům. Za kvalitu se však velmi tvrdě platí. Erik
  • 0

#8 Enthropy

Enthropy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 977 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 9 srpen 2009 - 02:07:11

Vážení kolegové, prakticky dokonale prověřený postup z renomovaného vědeckého pracoviště ve Švýcarsku, kde s Emofinem pracovala většina zaměstnanců, jak ve firemně fotodokumentačním, tak privátním prostředí
fotografické laboratoře, vždy s vynikajícím výsledkem, se nepodařilo najít
i přes špičkové přístrojové vybavení pracoviště odpovídající recepturu pro
přípravu vývojky. I mnohonásobně překročený limit v počtu zpracovaných
filmů dával stále naprosto stabilní výsledky. Emofin je cestou k dokonalým
a naprosto stejným výsledkům. Za kvalitu se však velmi tvrdě platí. Erik


Netušíte prosím, jak velké překroční bylo vyzkoušeno jako ještě bezpečné? Nerad bych při zkoušení na vlastní pěst zničil nějaký důležitý film.
  • 0

#9 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 901

Publikováno 9 srpen 2009 - 11:52:17

Vážený kolego, oba roztoky byly využity co do celkového objemu lázně,
jež je potřebná k pokrytí horní plochy filmové cívky v tanku Jobo. Roztok
byl již silně zbarven, ale přesto stále spolehlivě pracoval s rovnoměrnými
a standartními výsledky. Vývojka má úžasnou vyrovnávací schopnost pro
zvládnutí kontrastů za značných světelných rozdílů. Byť svým vzhledem v
podobě temně hnědé tekutiny odrazovala od dalšího použití, stále si zcela
zachovávala rovnoměrné vlastnosti. Počet vyvolaných filmů převýšil 3x !!
doporučovanou kapacitu lázně. Objem pracovního roztoku se postupně u
první lázně snižuje, vzhledem k přenosu části lázně, která ulpí na emulzi
a kontaminuje tak druhý roztok. Oplach mezi lázněmi není dovolen. Erik
  • 0

#10 Enthropy

Enthropy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 977 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 9 srpen 2009 - 16:25:34

Děkuji. Při 45 filmech na balení už cena nevypadá tak děsivě.
  • 0

#11 Vladik

Vladik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 217 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 10 srpen 2009 - 06:15:27

Eriku,
diky za sdeleni :wink: Pokud je to s kapacitou opravdu takto, tak je Emofin jeste lepsi, nez jsem si myslel.
  • 0

#12 Erik

Erik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 24 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 10 srpen 2009 - 22:33:33

Mám zdvořilý dotaz na přítomné odborníky:

Jsou Diafine a Emofin nějak příbuzné či podobné?

S díky Erik
  • 0

#13 Vladik

Vladik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 217 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 11 srpen 2009 - 06:59:20

Diafine je klasicka dvoulaznovka.
Zjednodusene. Diafinka se v prvnim stupni nacuca vyvojkou, ale neprobiha zde samotne vyvolavani. To probehne az ve druhem stupni - zasade. Prakticky nezalezi na teplote roztoku, pokud se pohybuje v nejakem rozmezi od 18 do 23 stupnu. Emulze nacuca vzdy urcite konecne mnozstvi vyvojky a vyvolavani probiha pouze s timto mnozstvim. Neupecou se tak svetla, kde se vyvojka sice vycerpa rychle, ale neni tam dalsi, pomoci ktere by vyvolavani pokracovalo. Stiny pak pekne dojedou, protoze je k dispozici cas, ktery by u bezneho volani v normalni vyvojce znamenal prave to upeceni svetel. Vsechno je to popsano ve zdejsim clanku -Vyvojky pro umelce (myslim, ze se to tak jmenovalo). Problem je v tom, ze prakticky nelze ridit kontrast.
Emofin je takovy bastard mezi klasickou dvoulaznovkou a normalni jednostupnovou vyvojkou. Vyvolavani probiha uz v prvnim stupni, kdy muzes klasickymi metodami ridit kontrast - cas vyvolavani, preklapeni
V druhem stupni uz jen "dorazis" ty stiny. Vyvolavani svetel se utne ze stejneho duvodu, jak je uvedeno vyse. emofin se tedy lepe hodi pro PUSH. Samotne "zrychleni" filmu je pri pouziti Emofinu jsem pozoroval okolo 2/3 clony bez toho aniz by mi pri zvetsovani vyrazne vzrostl kontrast (misto dvou filtru M1 jsem mel zarazeny jeden). To vse pri prokreslenych stinech i svetlech s prakticky neznatelnym zrnem.

Toto je, pokud si ted narychlo dobre pamatuju, volane Emofinem:

Vložený obrázek

Neopan 400, EI 800, neosvetlena relativne tmava mistnost, venku jasny slunecny den. Volano pro kondenzor. Je to prefocene z pultiku, zvetseninu bych udelal radeji trosku kontrastnejsi.
  • 0

#14 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 11 srpen 2009 - 07:07:53

... se nepodařilo najít
i přes špičkové přístrojové vybavení pracoviště odpovídající recepturu pro
přípravu vývojky.

Dnešními analytickými metodami je určitě možné stanovit zcela přesně nejen složení vývojky, ale i nečistoty v použitých surovinách. Problém je právního charakteru, složení je určitě chráněné a kdyby ho někdo zveřejnil, byl by to velký průšvih.
  • 1

#15 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 10 únor 2010 - 22:07:07

... možná ten emofim na tom cos změní, ale neumím ho ovládat a tak "neklidnej" jsem při volání už dlouho nebyl... dvě lázně, nevím pořádně co která dělá a vůbec má tady emofin svoje vlákno? možná by si to při tý ceně :D :wink: :) zasloužil...

Tu něco je.
http://www.temnakomo...iewtopic&t=2788

děkuji rychloranný notorie!

tedy když mám film a rád bych "ubral volání" tak se chovám normálně jako s jednoláznovou vývojkou, tedy zmírním pohyb, nebo snížím teplotu apod
v první lázni
a v tý druhý to mám dělat punktum stejně?

a poslední dotaz - normálně se uvádějí čas
x plus y
no pro push jsem narazil třeba
HP5+ Emofin stock 800 8 min - tedy jeden čas, volá se tedy jen v první lázni?
  • 0

#16 Vladik

Vladik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 217 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 10 únor 2010 - 22:21:11

Cau Radime,

je to potvurka ten Emofin, co? :)
Mam v planu ho otestovat pri volani rentgen filmu v misce pod "dohledem", abych poznal, jak se presne chova.

Kazdopadne zaver byl zatim taky, ze volani probiha uz v prvni lazni a v druhe dojede jen nacucana vyvojka.

Kontrast ridis v prvni lazni jako v "bezne" vyvojce, aspon tak mi to zatim vychazi.
Je mi zahadou, proc se uvadi zmena casu i v druhe lazni :D Jednou jsem zkusil v ni nechat film jen kratsi dobu a nic spatneho jsem nepozoroval (rikal jsem si, ze za ty ctyri minuty tam uz stejne zadna vyvojka nebude, tak proc to tam nechavat devet). Vicemene si tedy myslim, ze v ty druhy lazni to muzes nechat lezet podobne jako u beznych dvoulaznovek, tzn. nefrci na case, teplote a ani moc ne na kvedlature (lepe asi vubec nekvedlat).
Zaexperimentuj a podel se s nami o vysledky :wink:
  • 0

#17 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 11 únor 2010 - 09:47:11

Zaexperimentuj a podel se s nami o vysledky :-)

uff experimenty, to už mě dávno pustilo, není pak čas na pořádnou práci :wink:
ale když mi to s nějakým filmem bude chodit dobře, než to vyčerpáním uhyne, jsem na filmu "č.3",tak dám samozdřejmě ukázku s popisem
  • 0

#18 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 11 únor 2010 - 10:08:30

a poslední dotaz - normálně se uvádějí čas
x plus y
no pro push jsem narazil třeba
HP5+ Emofin stock 800 8 min - tedy jeden čas, volá se tedy jen v první lázni?

Je-li uveden jen jeden čas, použije se pro obě lázně. Tedy je-li uvedeno 8 minut, znamená to 8 minut v lázni A a 8 minut v lázni B.
  • 0

#19 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 2 březen 2010 - 14:26:18

čili mám používat oba roztoky bez ohledu na obarvení dvojky dokud pojedou? žádné úpravy časů, postupovat pořád stejně?

jinak dle prvotního očmuchávání to jako by při denním světle film víc "nakrmí" a exponovat by se mělo hubeněji
pro umělé světlo jsem exponoval jak jsem zvyklej a krytí je stejný, jako u jiných vývojek, čili nic nepřidáno

zkoušel někdo semistand? když mám film a volám ho 4-5 minut a omezil bych klopení na začátek a pak jednou v půlce volání a trochu prodloužil čas - co z toho vyleze? nebudou tam nějaký ty pruhy kvůli malýmu pohybu ve vývojce?
potřebuju krytí ve středních tónech posílit a ve světlech nepřidávat, občas jsem na tom plese přeběhl ze sálu k výčepnímu a tam bylo o dost světla víc
filmy mám z plesu ještě čtyři a volám je postupně, protože jsem to pojal zároveň jako praktické seznámení týhle vody a neo 1600 v mém případě
je drahá, ale dodává těm lidem cosi, co jsem v microphenu neměl
  • 0

#20 nlc

nlc

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 728 příspěvků(y)
Reputace: 38

Publikováno 2 březen 2010 - 18:28:35

Pokud to chceš použít na kino, tak jen dvě překlopení z vlastní zkušenosti nedoporučuji .... měl jsem pruhy asi do čtvrtiny políčka :wink:
Ono to s tím překlápěním u Emofinu není jako u jednolázňovek, kontrast roste jen velmi pozvolna, takže 1x za minutu je téměř to samé jako 2x za 4 minuty. S prodloužením času si také moc nepomůžeš.
Já bych jel standard a překlopil velmi pozvolna každou minutu.
  • 0

#21 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 3 březen 2010 - 10:44:02

tak asi dobrý (neo1600 a emofin)
dělal jsem si už papírový náhledy i výřez z 30x40 a brian by řekl "luxusní" a já sem opatrnější a říkám - má to tvář, poněvadž luxusní věci mívám svátečně a většinou od 6x6 vejš :)
jediná úprava bude ta, že po roce dám nad kondenzor to matný sklíčko abych tváře trošku dohladil při větším výtahu zvětšováku
Vložený obrázek Vložený obrázek Vložený obrázek Vložený obrázek Vložený obrázek Vložený obrázek
  • 0

#22 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 24 září 2010 - 12:11:30

pokračování zde. dočet sem se zajmavou věc k emofinu - že nejlíp pracuje, když se nepoužívá mezi druhou vyvíjecí lázní a ustalovačem přerušení... prý to filmu pomůže (nevim v čem) i když fixér pak hoří víc - zajmavý :oops:
  • 0

#23 Vladik

Vladik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 217 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 24 září 2010 - 12:20:06

Navazuji na uzamcene tema Tetenal Emofin.

Musel bych pohledat v zaznamech, jak jsem to volal.... kazdopadne z udaju Tetenalu vyplyva, ze cas 4,5+4,5 je pro E.I. 100 pri kontrastu 0,7, ale hlavne PRO ROTACI (60 ot./min) nebo 3-SEKUNDOVE preklapeni....

Doporucuji zde vyborne pocitadlo vyvolavacich dob:
http://www.phototec....ag_erechner.php

Podle neho to vychazi pro G 0,62, E.I.100, 18 °C a 1-minutovy preklapeci cyklus na 7:44+7:44.
  • 0

#24 Vladik

Vladik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 217 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 24 září 2010 - 12:21:29

Mamiaku,

kde jsi to cetl? Docela by me to zajimalo.
A v cem mu to ma pomoct?
  • 0

#25 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 24 září 2010 - 12:24:53

četl sem to tady je to od toho thomase diekwisch :oops:
  • 0

#26 Vladik

Vladik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 217 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 24 září 2010 - 12:45:21

Diky za odkaz, uz to vidim!

hm, asi mu budu muset napsat nebo si to vyzkouset :D
  • 0

#27 Punkomat

Punkomat

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 187 příspěvků(y)
Reputace: 155

Publikováno 24 září 2010 - 18:08:23

Navazuji na uzamcene tema Tetenal Emofin.

Musel bych pohledat v zaznamech, jak jsem to volal.... kazdopadne z udaju Tetenalu vyplyva, ze cas 4,5+4,5 je pro E.I. 100 pri kontrastu 0,7, ale hlavne PRO ROTACI (60 ot./min) nebo 3-SEKUNDOVE preklapeni....

Doporucuji zde vyborne pocitadlo vyvolavacich dob:
http://www.phototec....ag_erechner.php

Podle neho to vychazi pro G 0,62, E.I.100, 18 °C a 1-minutovy preklapeci cyklus na 7:44+7:44.


Tak to je :D bomba :D tohleto počítadlo. Něco podobného hledám již celé věky. Funguje to? Zkoušel jsi podle toho něco volat?

Abych pravdu řekl, tak začínám s vyrovnávacími vývojkami kvůli tomu,že když fotogarfuji s flexaretou nějakou tu reportáž, tak nechci moc měřit. Důvod jistě všichni znáte. Změřím si na začátku okolní světlo a pak raději nějakou tu clonu přidám.Protože přeexpozice tolik nevadí. No a vyrovnávací vývojka by to měla vyřešit úplně. Nebo se mýlím?
  • 0

#28 Vladik

Vladik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 217 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 24 září 2010 - 18:25:00

Jojo, funguje. Volam podle neho bezne. Vyhodou je, ze v nem jsou ne zcela obvykle vyvojky (napr. AM-20), ktere pouzivam. Minimalne pocitadlo beru jako "inspiraci" nebo dalsi zdroj pro srovnani, kdyz chci treba hybnout s teplotou. Je to rychle a pohodlne.
  • 0

#29 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 26 září 2010 - 08:50:43

Doporucuji zde vyborne pocitadlo vyvolavacich dob:
http://www.phototec....ag_erechner.php

Já znám tuhle je to asi starší verze téhož. Někdy to ale umí vyprodukovat naprosto nesmyslná numera, doporučuji výsledky kontrolovat.
  • 0

#30 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 26 září 2010 - 08:55:50

[quote name="Vladik"]Musel bych pohledat v zaznamech, jak jsem to volal.... kazdopadne z udaju Tetenalu vyplyva, ze cas 4,5+4,5 je pro E.I. 100 pri kontrastu 0,7, ale hlavne PRO ROTACI (60 ot./min) nebo 3-SEKUNDOVE preklapeni....
[quote]
Pro 1-minutové překlápění a kontrast 0,55 je stejný čas, 4,5+4,5.
Vidím, že bych asi měl svoji sbírku dokumentace posyktnout do zdejší knihovny "ke stažení".

Jééé - tisící příspěvek.
  • 0

#31 Punkomat

Punkomat

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 187 příspěvků(y)
Reputace: 155

Publikováno 30 září 2010 - 16:56:48

Tak jsem dnes vyvolal svitek across v emofinu. Ze zvědavosti jsem to vyvolal ve vývojce o teplotě 24C.Podle toho počítadla to vychází na 4:30.Překlopil jsem na začátku třikrát a pak v druhé minutě. No a je to krytý tak,že je to černý jak bota.Musím se dívat proti lampě,abych viděl,co tam je. To až budu zvětšovat,tak si po rozsvícení zvětšováku mohu odskočit nakoupit do Jednoty a dát si tam lahváča.Jedná se o snímky fotografované při zamračené obloze.
Zato snímky fotografované za slunečného počasí se zeleným filtrem,tak ty mají šťávu a kryté tak akorát.Na ty se těším.
  • 0

#32 Vladik

Vladik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 217 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 25 listopad 2010 - 21:28:11

Hm, tak jsem prave zkusil ustalovat Acros v Emofinu bez preruseni i bez jakehokoli oplachu a.....
Jsou tam fleky :wink: Sice ne vsude, ale tak dva tri na svitku jsou. Jeste uvidim, az to uschne a kouknu na to poradne.
  • 0

#33 zapask

zapask

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 106 příspěvků(y)
Reputace: 12

Publikováno 27 listopad 2010 - 18:27:32

Neviete mi niekto dať "recept" na ten tetenal emofin. Našiel som len jeden, ale rád by som to porovnal s nejakým iným, či tie chemikálie sú tie pravé. To čo som našiel má takéto zloženie:
PART 1
part A Weight =17.7g
p-phenylenediamine derivate 50-90%.........................8.8-16 g/L
Sodium disulfite 5-10%............................................... 0.9-1.8 g/L
p-methylaminophenol sulfate 25-50%...........................4.4-8.8 g/L
part B Weight =72.5 g
Sodium sulfite >90%.............................................. ....72g/L
Measured pH on making up to 1L ~7

PART 2
Weight=88.2 g
Sodium Carbonate 25-50%..........................................22-44 g/L
Sodium Sulfite 25-50%............................................... .22-44 g/L
Measured pH on making up to 1L ~12
Hľadám to preto, lebo na Slovensku túto vývojku asi nikto nepredáva. U nikoho som to neobjavil.
  • 0

#34 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 28 listopad 2010 - 03:00:58

to je teda recept :-P
  • 0

#35 Enthropy

Enthropy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 977 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 28 listopad 2010 - 17:07:39

Přesnej recept nikdo kromě výrobce nezná. A taky jsem nikde neviděl informaci, kterej přesně derivát parafenylendiaminu tam vůbec je (je to vyvolávač, takže docela zásadní část vývojky - ovlivní kde co). Jinak řečeno, nezbyde než Emofin objednat poštou ze zásobenější země, nebo ho oželet a uplácat jinou, už zmapovanou, dvoulázňovku.
  • 0

#36 Punkomat

Punkomat

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 187 příspěvků(y)
Reputace: 155

Publikováno 13 prosinec 2010 - 18:28:50

Tak jsem vyvolával nějaké svitky v Tetenalu a na některých políčcích mám malinkaté proužky. Jakoby vývojka stékala od vrchu dolů.Jsou malé, asi půl centimetru.Vyvolával jsem 5min v každé lázni a překlápěl na začátku a pak v druhé minutě a ve čtvrté.To bych tak nějak chápal,že se málo míchalo a vývojka stékala. Pal jsem vyvolával tři a půl minuty v každé lázni a překlopil na začátku a poté každou minutu.No a na některých snímcích opět malé proužky.Teplota vývojky 20C.Nemůže to být třeba "kvalitou kvedlání"? Že je prostě potřeba vývojnici převrátit prudce,nějak s tím zaštěrchat a pak opět převrátit zpět? To je ale asi blbost.
  • 0

#37 Enthropy

Enthropy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 977 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 13 prosinec 2010 - 18:39:35

Mě se osvědčilo kvedlat jak o život - 3 obrácení co půl minuty, v první lázni i víc.
  • 0

#38 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 14 prosinec 2010 - 08:11:00

U Emofinu je výhoda, že výrobce přesně udává vyvolávací časy jak pro vyvolání ve vývojnici (občasné míchání) tak i pro vyvolání v rotačním tanku (trvalé míchání).
Výše uvedený jev jsem v Emofinu nikdy nezaznamenal.
Stal se mi jednou v Diafínu, který má doporučeno míchat velmi málo. Tak jsem začal překlápět vývojnici trochu častěji a energičtěji.
Nemohlo se stát, že jsi měl ve vývojnici málo vývojky (ne zcela ponořený film)?
  • 0

#39 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 14 prosinec 2010 - 08:21:24

pokud jsou ty proužky na negativu nestejně dlouhé a jsou světlejší, mohlo by to dle mého názoru být způsobeno bublinkami vzduchu pomalu jedoucími vzhůru k hladině v případě, že po nalití vývojky do tanku nebylo hned zpočátku důkladně mícháno a klepnuto vývojnicí o dlaň či stůl, na začátku vyvolávání je důležitý energický pohyb lázně (překlopit, zatočit cívkou, klepnout, a to nikoli pouze jednou, právě pro likvidaci bublinek vzduchu na filmu).
pokud ty proužky jsou tmavší, příčinu netuším.....
  • 0

#40 Vladik

Vladik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 217 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 14 prosinec 2010 - 12:25:29

Tez jsem se u Emofinu nesetkal s necim takovym (tuk, tuk) a to micham vyrobcem doporucenou kvedlaturou jedna jemna otocka za minutu. Na druhou stranu na zacatku micham celkem razantne a o pracku svacim vyvojnici i trikrat ci ctyrikrat.
  • 0

#41 Punkomat

Punkomat

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 187 příspěvků(y)
Reputace: 155

Publikováno 14 prosinec 2010 - 12:35:59

Ve vývojnici jsem měl 800ml chemie na jeden svitek.Proužky jsou tmavší, nestejně dlouhé a viditelné pouze proti světlu.Používám předmáčení,takže bublinky by neměli vznikat.
  • 0

#42 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 14 prosinec 2010 - 13:14:19

dejte mi naději, prosíííím :)
mám roční emofin zastříknutej v lahvích, vyvoláno celkem 7 filmů
v lednu se ho chystám znova použít na plesový filmy
bude pokaženej, nebo nebude pokaženej?
měl jsem ho aspoń rozpůlit a dát do čtyřech lahví, tak příště
-
jasně, že si to předem vyzkouším
  • 0

#43 Enthropy

Enthropy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 977 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 14 prosinec 2010 - 13:44:02

Ve vývojnici jsem měl 800ml chemie na jeden svitek.Proužky jsou tmavší, nestejně dlouhé a viditelné pouze proti světlu.Používám předmáčení,takže bublinky by neměli vznikat.


To je ten důvod - předmáčení u dvoulázňovek vždycky smrdí katastrofou.
  • 0

#44 Enthropy

Enthropy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 977 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 14 prosinec 2010 - 13:44:51

dejte mi naději, prosíííím :)
mám roční emofin zastříknutej v lahvích, vyvoláno celkem 7 filmů
v lednu se ho chystám znova použít na plesový filmy
bude pokaženej, nebo nebude pokaženej?
měl jsem ho aspoń rozpůlit a dát do čtyřech lahví, tak příště
-
jasně, že si to předem vyzkouším


Nebude pokaženej - aspoň můj vydržel ještě dýl :)
  • 0

#45 nlc

nlc

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 728 příspěvků(y)
Reputace: 38

Publikováno 14 prosinec 2010 - 13:57:13

Radime, vůbec se neboj. Můj Emofin ná rok a půl a navoláno 20 svitků a stále pracuje jak potřebuji :)
  • 0

#46 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 14 prosinec 2010 - 14:24:16

už jsem se lek, že budu muset kupovat novej
totiž emofin a neo 1600 je do tý hospody skoro jediná možnost
úsporky na stropě mnoho metrů nade mnou a sem tam slabá lampa na stěně :)
zase s úsporkama
kdo s tím má dělat? všichni sebou tak melou a to si chyť třicetinou a i tak jsi někde kolem f2
grrrrrrrrrrr
  • 0

#47 Enthropy

Enthropy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 977 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 14 prosinec 2010 - 14:42:58

už jsem se lek, že budu muset kupovat novej
totiž emofin a neo 1600 je do tý hospody skoro jediná možnost
úsporky na stropě mnoho metrů nade mnou a sem tam slabá lampa na stěně :)
zase s úsporkama
kdo s tím má dělat? všichni sebou tak melou a to si chyť třicetinou a i tak jsi někde kolem f2
grrrrrrrrrrr


Jestli zvládneš umíchat vlastní vodu, tak se tady někde válí recept na moji dvouláňovku, ve které Neopan 1600 běhá taky skvěle a zdá se mi, že ve stínech je to ještě o chlup lepší. Najdeš to tady.

Někde dole je návod, jak v tom ten Neopan máchat a pár vzorků, co z toho leze.
  • 0

#48 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 14 prosinec 2010 - 15:02:09


kvůli pěti filmům ročně do chemie nejdu, jen konfekce

Další poznatky k použití me verze spolu s Neopanem 1600:

Docela rozumně se dá zkulturnit zrno tím, že do druhé lázně (naředěné dávky na 1 kinofilm) vrazíte lžičku ....

kulturnit zrno... :)

to bych snad radši jednotil řepu :)
  • 0

#49 Punkomat

Punkomat

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 187 příspěvků(y)
Reputace: 155

Publikováno 14 prosinec 2010 - 15:25:18

Ve vývojnici jsem měl 800ml chemie na jeden svitek.Proužky jsou tmavší, nestejně dlouhé a viditelné pouze proti světlu.Používám předmáčení,takže bublinky by neměli vznikat.


To je ten důvod - předmáčení u dvoulázňovek vždycky smrdí katastrofou.


Aha...to jsem nevěděl. A z jakého důvodu? Tak nějak jsem se domníval,že předmáčení je vhodné vždy.

Domnívám se,že ty proužky budou způsobeny nedostatečným kvedláním.U filmů,kde jsem na začátku překlopil třikrát a poté "prudce a kvalitně" překlopil každou minutu je vše OK.
  • 0

#50 nlc

nlc

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 728 příspěvků(y)
Reputace: 38

Publikováno 14 prosinec 2010 - 15:36:49

Klasická dvoulázňovka potřebuje, aby se první lázeň dostatečně nasákla do emulze, vyvolání probíhá až v druhém kroku. U Emofinu je to trochu jinak, ale je více než vhodné postup dodržet a nepřednamáčet. Stejně tak výrobce zakazuje oplach mězi lázněmi.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních