Přejít na obsah


Fotka

Laboratorní sklo a jiné nádobí


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
28 odpovědí na toto téma

#1 026200

026200

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 266 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 9 srpen 2009 - 10:08:58

po ne zrovna dobrých zkušenostech se stlačovacími láhvemi (nečistoty ze záhybů nelze jednoduše vyčistit, po několika stlačení praskliny ve “švu” = obsah na zemi a nábytku, špatně se skladují jelikož jsou po stlačení ohlé a hlavně netěsní, po čase se nafouknou) uvažuji o koupi laboratorního skla, konkrétně láhví se zabroušenou zátkou. Nechce se mě ale věřit, že ona zabroušená zátka bude těsnit. Pokud vezmu karafu na víno a otočím jí dnem vzhůru, je krásně vidět jak kapalina prostupuje zábrusem. Sice nevyteče ale pokud tam je, musí tam zákonitě i vzduch. Tak nevím... Má někdo praktické zkušenosti?
  • 0

#2 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 9 srpen 2009 - 11:02:51

a co třeba hnědý flašky hama na 1l kapaliny, u škody á cca 80 kč, a vršek zastříknout plynem?
vono i blbý flašky od minerálky po stlačení a zvření fungujou překvapivě dobře.

i když mně to moc netrápí, páč si všechno míchám sám a většinou si namíchám akorát tolik, kolik do max. čtvrtroku zpracuju, takže o nějakym skladování nemůže bejt řeč...
  • 0

#3 Enthropy

Enthropy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 977 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 9 srpen 2009 - 11:18:18

Doporučuju lékovky z lékárny. Jsou z chemicky poměrně odolného skla, špunt nějakou dobu těsní (roky), jsou tmavé, takže do nich neleze tolik světla a jsou levné. Dají se pořídit od 10ml až do litru.
Další fajn věc jsou lahve od piva Bernard - skladuju v tom naředěnou GD-Lku a zatím žádné známky potíží. Uzávěr je kvalitní a dobře se otevírá i jednoručně.
  • 0

#4 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 9 srpen 2009 - 12:05:32

Doporučuju lékovky z lékárny. Jsou z chemicky poměrně odolného skla, špunt nějakou dobu těsní (roky), jsou tmavé, takže do nich neleze tolik světla a jsou levné. Dají se pořídit od 10ml až do litru.
Další fajn věc jsou lahve od piva Bernard - skladuju v tom naředěnou GD-Lku a zatím žádné známky potíží. Uzávěr je kvalitní a dobře se otevírá i jednoručně.

nebo v lékárnách prodaávají ty samé co se v nich prodával dřív toluen, jsou hnedé, údajně sterilní, šroubovací závěr těsní jak blbý a za dvě půllitorvky jsem dal dohoromady 30,-
  • 0

#5 spooky

spooky

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 074 příspěvků(y)
  • LocationTrenčín, Slovakia
Reputace: 18

Publikováno 9 srpen 2009 - 13:20:42

Ja používam fľaše z lekárne. Tmavé sklo, zátka tesní. A cena je úplne smiešna. Zaplatil som za 1 litrovú 1 € a za pollitrovku 0,5 €.
  • 0

#6 spooky

spooky

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 074 příspěvků(y)
  • LocationTrenčín, Slovakia
Reputace: 18

Publikováno 9 srpen 2009 - 13:21:30

A v podstate všetky laboratórne potreby beriem z lekárne - valce, odmerky, teplomery, ...
  • 0

#7 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 9 srpen 2009 - 13:56:03

"Laboratorní sklo" bych asi vynechal úplně (samozřejmě - pokud to není nezbytně nutné...). Dělám fotografie přes 40 let a sklo má (pro mě) zásadní nevýhodu - snadno se rozbije. Co může nastat poté, je nad slunce jasnější: úraz, poškození okolí.
V současné době opravdu nevidím zásadní důvod, proč sklo používat. Po dlouhých debatách se nakonec ukázalo, že pro skladování (uchovávání) většiny běžných roztoků používaných v čb fotografii je asi nejvýhodnější "blbá PETka". Nerozbije se, lehoučká, stlačitelná, průhledná... To poslední podle mě není nevýhoda, spíše výhoda - vidím, co se s roztokem děje a kolik ho mám.
Může do ní světlo, pravda, ale není nic snadnějšího, než strčit flašku do odpadkového pytle. Jednak k roztoku nemůže světlo, druhak je málo pravděpodobné, že se někdo "probije" do pytle a vypije obsah podivně pomačkané lahve, ze které (je samozřejmě!) odstraněna původní etiketa a je lihovým fixem počmáraná smrtihlavy a názvy roztoků.
V současné době mám takto uskladněn koncentrát Instant Mytolu (1,5litrová lahev tak obsahuje roztok k vyvolání 24 kinofilmů - při ředění 1+1), DS-10 (totéž) a DS-12 (kterou mám namíchanou jako desetinásobný koncentrát, tedy k vyvolání cca 45 nebo 90 svitků /po 500ml pracovního roztoku 2+1/ nebo 75 kinofilmů /po 300ml pracovního roztoku 2+1/.
Ve skle (50ml lahvičky) jsem po desetiletí uchovával koncentrát Atomalu (nebo A49, Fomalu, Fotomalu, Atomalu FF), ale to jenom proto, že tak malé PET lahvičky nebyly.
5litrovou násadu Xtolu jsem skladoval pod vrstvou parafinového oleje v kanystru.
Protectan je bezvadný, ale je drahý, špatně se kontroluje, zda jsem oravdu nahradil veškerý vzduch nad hladinou plynem. A hlavně! Proč nahrazovat jeden plyn druhým, když jej můžu prostě vytlačit?!
Na pozitivní vývojku (2,5 litru) používám černou lahev od JOBO a tam Protectan (nebo plyn do zapalovače) používám.
  • 0

#8 papo

papo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 332 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 9 srpen 2009 - 19:40:50

Naprostý souhlas s Pentaxistou. U PET lahví je potřeba jen vyřešit nějak to světlo, jinak mají z mého pohledu jen samé výhody. A samozřejmě i pro roztoky pro barvu.
  • 0

#9 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 10 srpen 2009 - 07:28:26

U PET lahví je potřeba jen vyřešit nějak to světlo, jinak mají z mého pohledu jen samé výhody.

PET lahve od piva Zubr jsou tmavě hnědé. PET lahve od povzbuzujícího nápoje "Crazy Wolf" jsou černé, neprůhledné.
  • 0

#10 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 10 srpen 2009 - 15:40:06

PETky od minerálky řeší každý problém...náklady nula, po použití vyhodit, nerozbijí se...samé výhody a sociální pozitiva :)
  • 0

#11 armas

armas

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 523 příspěvků(y)
  • LocationOdolena Voda
Reputace: 31

Publikováno 10 srpen 2009 - 19:06:03

Jo, petky jsou dobré řešení. Také jsem je používal, ale vadilo mi, že je musím stále zakrývat proti světlu a stále sbírat náhradní zátky (po třech-čtyřech těsných dotaženích jsem obvykle strhl závit). Tak jsem přešel na stlačovací lahve...

po ne zrovna dobrých zkušenostech se stlačovacími láhvemi (nečistoty ze záhybů nelze jednoduše vyčistit, po několika stlačení praskliny ve “švu” = obsah na zemi a nábytku, špatně se skladují jelikož jsou po stlačení ohlé a hlavně netěsní, po čase se nafouknou)

Podobné problémy nepozoruji a to používám lahve 1l a 2l už asi dva roky. Možná je to dané výrobcem - já mám JOBO. Kromě ceny (ve srovnání s PETkou) mají podlě mě také dost pozitiv a sociálních jistotot. Ale to jen jiný názor pro doplnění tématu... :)

Jinak se sklem naprosto souhlasím s Pentaxistou.
  • 0

#12 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 10 srpen 2009 - 21:07:55

Kolegové chemici, a co kyseliny a PET ? Jak se snáší ty různé dusičné, octové apod. s plasty? Nevíte někdo? Já je radši z toho důvodu skladuji ve skle, ale dost možná je to nesmyslná úvaha.
  • 0

#13 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 11 srpen 2009 - 06:55:36

Kuchyňský ocet se prodává v PET-ce. Je to sice jen 8% roztok, ale ta lahev to musí spolehlivě bez poškození vydržet léta. Citronová šťáva obsahuje docela dost kyseliny citronové a taky se prodává v PET-ce. Koncentrovaný triethanolamin jsem dostal v PET-ce. Řekl bych, že existuje docela málo chemikálií, které by dokázaly PET láhev rozložit. Pro použití v laboratoři je to výhoda. Pro životní prostředí ... inu ...
  • 0

#14 otik

otik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 300 příspěvků(y)
Reputace: 129

Publikováno 11 srpen 2009 - 07:00:49

...mám v pet-láhvi asi půl roku 40% HCl a láhev je stále v pořádku. Chemik nejsem.
  • 0

#15 Lavicka

Lavicka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 143 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 11 srpen 2009 - 07:33:12

Původně jsem používal sklo, mám i nějaké láhve se zabroušeným hrdlem - těsní to dokonale, jen se tam nesmí nalévat teplé roztoky, pak to nejde otevřít.
Skla se v temné komoře bojím, už jsem taky rozbil láhev s vývojkou, takže mám jenom skleněné odměrné válce a teploměr, s tím ale pracuji s max. opatrností.
Pak jsem používal PET od minerálky, ale zrušil jsem to, pořád hrozí nebezpečí záměny, děti to nečtou, je tam zbytečné riziko, láhev je vysoká a je tam rioziko převržení.
Nakonec e mi nejlépe osvědčily speciální láhve, nakoupil jsem u Škody si 10 různých, nemá to chybu, dobře se z toho roztoky nalévají, zpětné slévání jde přímo bez nálevky, a těsní to dobře, otevřené láhve jsou na stole velmi stabilní. Cena lahví je nízká, fungují dokonale.
Světlo řeším jednoduše - všechno mám v temné komoře, není tam okno a je tam tma v celé místnosti.
Láhve na vývojku mám neprůsvitné.
V dnešní době je ke koupi naprosto všechno, takže není nutné nějak improvizovat. PL
  • 0

#16 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 106 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 081

Publikováno 11 srpen 2009 - 09:49:35

Já jsem jeden z mála, co používá sklo. Nafasoval jsem jej kdysi v práci u chemiků. Vývojky dávám do pet lahví se zvláštním tvarem. Dělal jsem v práci totiž se supr jedy, jako je arzén, telur, fosfor......Vštípil jsem si jedno pravidlo, že by jsem se z kádinky nenapil a zasejc do potr. láhve nepatří chemie. Uznávám, že jde o prof. úchylku. Sklo se dá bezvadně mejt a má možná i další výhody. Schrnu-li však klady i zápory skla, tak by jsem začínajícímu temnokomoráčníkoj doporučil umělou hmotu a to i s trychtýři, odměrkami atd. Jen by jsem doporučil mít vše dvakrát pro vývojku a pro ustalovač.

Rodinalalejkum
Otec
  • 1

#17 Jimmi

Jimmi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 222 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 11 srpen 2009 - 10:19:54

Také vzhledem ke svému bordelismu a malému dítěti v bytě raději používám laboratorní sklo - láhve a lahvičky se zabroušeným hrdlem.

Jinak jsem si koupil odměrný válec a několik cejchovaných kádinek. Ale když to přeleju z jednoho do druhého, tak se někdy těm cejchům nestačím divit :-)
  • 0

#18 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 11 srpen 2009 - 10:58:08

Na skladování používám sklo, pro vývojky litrové lékovky,na ustalovače lahve od vína Bella tavola, samozřejmě popsaný a uložený nad operační výškou Temnokomorníčků. Rozpouštím v erlenkách,teď mám litrovou se šroubovacím uzávěrem a dá se tím míchat i v obyváku. Jak mě tak sklo opouští,používám ho už jen na odměřování a temperování.
  • 0

#19 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 11 srpen 2009 - 13:48:30

třeba se to bude někomu hodit, ti z vás, kteří si míchají nějaké hist. techniky, resp. zcitlivovací roztoky, tak mnohdy uvítají malou nádobku, protože si zcitlivovacího roztoku naráz nemíchají litry, ale spíše 100ml. K uvedenému účelu používám bralenky - většinou se dají koupit v lékárně a mají obsah od 25 do 60ml - http://www.paleo.cz/...hp?article=1230
  • 0

#20 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 11 srpen 2009 - 15:15:44

Týjova, to je Nápad, konečně mi neujede ruka se smáčedlem!!! Díky Edo :-) Že mě to nenapadlo dřív! a přitom kapky byly na/v očích !
  • 0

#21 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 12 srpen 2009 - 15:41:17

Tak jsem zasejc jednou použil mozkovnu, tak se du pochlubit. Štvalo mě žbrundání vývojky při nalévání do misek. Dnes jsem na pumě koupil obyčejné kanystry na benzín s antižbrundacím bazmekem. Černé, samozřejmě. Po stokoruně jeden. Teď už nežbrundám! Vývojka a ustalovač jdou nalévat jedna radost!
  • 0

#22 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 12 srpen 2009 - 18:54:37

Také znám antižbrundací systém :-)
K nalévání vína se vkládá do hrdla láhve stočené kolečko vypadající jako z alobalu. Lze zaručit, že ani kapka neukápne...
  • 0

#23 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 4 říjen 2009 - 10:47:32

tak mě napadlo - v čem mícháte pět litrů stocku?
nakonec používám kanystr po destilce, zavřít a míchat jako celek převracením, ale to pro prášky, co se dobře rozpouštějí
kdyby to bylo něco zlobivýho, chtělo by to širokohrdlou nádobu rozměru, co doma nemám
  • 0

#24 spooky

spooky

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 074 příspěvků(y)
  • LocationTrenčín, Slovakia
Reputace: 18

Publikováno 4 říjen 2009 - 11:14:28

tak mě napadlo - v čem mícháte pět litrů stocku?
nakonec používám kanystr po destilce, zavřít a míchat jako celek převracením, ale to pro prášky, co se dobře rozpouštějí
kdyby to bylo něco zlobivýho, chtělo by to širokohrdlou nádobu rozměru, co doma nemám


A čo tak obyčajný 5 litrový kýbel(gbelík) ? :(
  • 0

#25 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 4 říjen 2009 - 11:19:28

Pětilitrovou kádinku mám, ale když sem v ní míchal dost sem se bál, že ji rozbiju a přelívání bylo taky o strach. Manipulase s pěti litrama fakt nic moc.Holt nejsem chemik a nemám to v ruce. větší množství sem míchal v 800ml kádinkách po částech a slíval do kanystru.Asi se to teda nemá, ale D76 to nevěděla :( Teď mám na rozpouštění litrovou plastovou uzavírací erlenku a naprostá spokojenost!
  • 0

#26 Ondrej1

Ondrej1

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 315 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 4 říjen 2009 - 11:43:22

Kanistr se mi neosvědčil, neb nemá rovné dno, používám obyčejný kýbl, který jsem v domácnosti za tímto účelem zabavil, označil výrazným nápisem foto a odmítám ho vydat.
  • 0

#27 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 4 říjen 2009 - 15:26:32

no jo kýbl, to mě dneska nenapadlo :( a tuším jsem tak už jednou míchal
jeden pěknej přikoupím a napíšu na něj nebrat a stejně bude v komoře, tak mi "po něm nepůjdou"
:-P
  • 0

#28 *Ivan*

*Ivan*

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 388 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 4 říjen 2009 - 15:34:57

Na 5 litru jsem koupil v Makru hrnec, vypada jako ty co se prodavaly pred revoluci (mozna zbytky?) a stal stovku. Na chemii mam flasky z lekarny, litrovka stala 10,- a pulcak 8,- Na chemii a filmy mam specialni lednicku, takze svetlo neresim. Zastrikavam Protectanem, ale jen E6.
  • 0

#29 Kubikula

Kubikula

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 919 příspěvků(y)
Reputace: 11

Publikováno 5 říjen 2009 - 11:14:50

Kýbl se zaobleným dnem, víkem a vařečkou. Dlouhodobě mi to vyhovuje.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních