Přejít na obsah


Fotka

Xenar f:4,5 F=21 cm


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
7 odpovědí na toto téma

#1 026200

026200

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 266 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 14 srpen 2009 - 19:23:19

Pořídil jsem na Aukru objektiv Xenar 210/4,5. Má ale zvláštní „vadu“, zadní člen má jakoby duhový povlak. Vypadá to podobně jako olejové skvrny, co se dělají na asfaltu, když zaprší. Vyčistit to nejde. Na focení to nejspíš nebude mít zásadní vliv ale zajímalo by mě, co to je, jak to vzniká?
Jinak jaké máte zkušenosti s tímto objektivem?

Vložený obrázek
  • 0

#2 Vladik

Vladik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 218 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 14 srpen 2009 - 21:32:14

Jee, presne ten samy mam ke sve Linhofce :-) Nicmene mam ji jen kratce a udelal jsem zatim jen jednu zkusebni expozici. Pozoru prakticky ten samy problem jako Vy, jen s tim rozdilem, ze na prednim clenu. Myslim, ze vliv to bude mit nulaprd. Strach rozhodne nemam.
Zjistil jsem dle ser. cisla, ze ten muj je pravdepodobne tesne valecny a ma ve skle spoustu bublinek :) Cim vic bublinek tim vic Adidas.
  • 0

#3 Vladik

Vladik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 218 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 14 srpen 2009 - 21:42:35

Aha, pockat. Tak jsem si tu aukci nasel na Aukru a je tam vyfoceny i zezadu. Spis nez na povrchu to vypada na roztmelenou zadni skupinu (konstrukcne je to Tessar).... Proto to ani nemuzete vycistit a vypada to, jak to vypada.
Tady uz si tak jisty s tim, ze to nebude mit zadny vliv, nejsem :-) Bude to to muset vyzkouset. Ackoli jsem slysel, ze i rozmeletni neni zadna katastrofa. Vlastni zkusensot nemam.
A jak se projevuje ta nefunkcnost Compoundu? Myslim, ze pokud nebude spatna hlavni hnaci pruzina, tak to pujde v klidu opravit. Obratte se na pana Vaita, urcite Vam pomuze. Kazdopadne za tu cenu to neni zas tak spatna koupe, uvidi se. Mohl by z toho byt moc pekny portretak :)
  • 0

#4 026200

026200

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 266 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 14 srpen 2009 - 22:18:16

Aha, pockat. Tak jsem si tu aukci nasel na Aukru a je tam vyfoceny i zezadu. Spis nez na povrchu to vypada na roztmelenou zadni skupinu (konstrukcne je to Tessar).... Proto to ani nemuzete vycistit a vypada to, jak to vypada.
Tady uz si tak jisty s tim, ze to nebude mit zadny vliv, nejsem :-) Bude to to muset vyzkouset. Ackoli jsem slysel, ze i rozmeletni neni zadna katastrofa. Vlastni zkusensot nemam.
A jak se projevuje ta nefunkcnost Compoundu? Myslim, ze pokud nebude spatna hlavni hnaci pruzina, tak to pujde v klidu opravit. Obratte se na pana Vaita, urcite Vam pomuze. Kazdopadne za tu cenu to neni zas tak spatna koupe, uvidi se. Mohl by z toho byt moc pekny portretak :)


myslím si, že zadní člen roztmelený není. Při čištění sem rozebral objektiv na jednotlivé čočky, a zadní skupinu. Našel sem jen oprýskaný černý nátěr na bocích čoček. Roztmelení bych předpokládám poznal, asi by se projevovalo nějak drastičtěji. Zadní člen je čirý, bez zákalu, pouze ten duhový povlak, který se jeví jako na povrchu čočky.
Závěrka funguje bezvadně. Stačilo, jak sem předpokládal, jenom pročistit benzínem a promazat. Ostatně kvůli té závěrce sem ho kupoval. Mám úplně stejnou, jenom s vloženým Tessarem. Chtěl sem jí na náhradní díly, kdyby nááááhodou něco odešlo. Jenže tenhle typ závěrky je tak jednoduchý, že v podstatě není nic, co by se mohlo porouchat.
Jinak na čočkách nevidím žádný, krom oprýskaného laku, problém. Pouze jeden, okem sotva znatelný vlasový škrábanec od čištění.
Když promítnu obraz na matnici, všechno se zdá OK.
  • 0

#5 026200

026200

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 266 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 14 srpen 2009 - 22:41:32

Aha, pockat. Tak jsem si tu aukci nasel na Aukru a je tam vyfoceny i zezadu. Spis nez na povrchu to vypada na roztmelenou zadni skupinu (konstrukcne je to Tessar).... Proto to ani nemuzete vycistit a vypada to, jak to vypada.
Tady uz si tak jisty s tim, ze to nebude mit zadny vliv, nejsem :-) Bude to to muset vyzkouset. Ackoli jsem slysel, ze i rozmeletni neni zadna katastrofa. Vlastni zkusensot nemam.
A jak se projevuje ta nefunkcnost Compoundu? Myslim, ze pokud nebude spatna hlavni hnaci pruzina, tak to pujde v klidu opravit. Obratte se na pana Vaita, urcite Vam pomuze. Kazdopadne za tu cenu to neni zas tak spatna koupe, uvidi se. Mohl by z toho byt moc pekny portretak :)


myslím si, že zadní člen roztmelený není. Při čištění sem rozebral objektiv na jednotlivé čočky, a zadní skupinu. Našel sem jen oprýskaný černý nátěr na bocích čoček. Roztmelení bych předpokládám poznal, asi by se projevovalo nějak drastičtěji. Zadní člen je čirý, bez zákalu, pouze ten duhový povlak, který se jeví jako na povrchu čočky.
Závěrka funguje bezvadně. Stačilo, jak sem předpokládal, jenom pročistit benzínem a promazat. Ostatně kvůli té závěrce sem ho kupoval. Mám úplně stejnou, jenom s vloženým Tessarem. Chtěl sem jí na náhradní díly, kdyby nááááhodou něco odešlo. Jenže tenhle typ závěrky je tak jednoduchý, že v podstatě není nic, co by se mohlo porouchat.
Jinak na čočkách nevidím žádný, krom oprýskaného laku, problém. Pouze jeden, okem sotva znatelný vlasový škrábanec od čištění.
Když promítnu obraz na matnici, všechno se zdá OK.


Teď jsem ještě omrknul Xenar 180ku a tam je to taky, jenže na předním netmeleném členu a mnohem menší míře. Dřív sem si toho ani nevšim.
  • 0

#6 026200

026200

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 266 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 15 srpen 2009 - 01:33:06

Tak už sem na to zřejmě kápnul. Duhový efekt, podobně jako na mýdlové bublině nebo olejové skvrně, způsobuje tzv. interference. Podle definice je to skládání vlnění.

Podrobněji i s nákresy na http://optika.kuratk...terference.htm# viz. interference na tenké vrstvě.

Jinde sem se dočetl také tohle: k interferenci dochází na nedokonalém kontaktu průhledných těles, čoček, sklíček, filmů, atd., tzv. Newtonovy kroužky.

Tak teď je otázka, kde v případě tohoto objektivu k interferenci dochází. Buď je zadní člen roztmelený, pak ovšem nechápu že je skrz něj vidět, a nebo někde na plochách čoček. A také jaký to bude mít vliv na fotku.
  • 0

#7 nlc

nlc

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 728 příspěvků(y)
Reputace: 38

Publikováno 15 srpen 2009 - 07:13:52

Pokud uvedený jev vzniká na vnějším povrchu čočky, pak je na ní zřejmě napařená nějaká tenká vrstva nebo může jít klidně i o oxidický povlak na skle. Vůbec bych si s tím nelámal hlavu, zvlášť když zadní člen je prakticky ve tmě uvnitř komory (bez bočních paprsků).
  • 0

#8 Vladik

Vladik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 218 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 16 srpen 2009 - 18:58:08

Pres roztmelenou skupinu uvidite. Uplne v pohode. Ted jsem si vsimnul, ze to, co popisujete, mam na svem zvetsovacim Ysaronu. V podstate by to melo znamenat dalsi dva povrchy sklo-vzduch. Nakolik to ovlivni kresbu si netroufam rict. Zatim jsem nim nezvetsoval. Kazdopadne hlavu si z toho nedelam.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních