Přejít na obsah


Fotka

Skenovani s perforaci


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
14 odpovědí na toto téma

#1 kubasscz

kubasscz

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 75 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 17 srpen 2009 - 13:38:32

Dobry den, nevite nekdo jak naskenovat svitek i s perforaci?na CanoScan 8800F, zkousel jsem to dat pod ty plastove drzaky ale svitek to nenacetlo!!!!! ;)

Diky
  • 0

#2 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 17 srpen 2009 - 13:41:14

Svitek a perforace? Nemyslíš kinofilm?
  • 0

#3 kubasscz

kubasscz

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 75 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 17 srpen 2009 - 14:28:06

Svitek a perforace? Nemyslíš kinofilm?


ee, ale asi se tomu nerika perforace, proste cele policko i s napisem na kraji jako napr: http://www.flickr.co...art/1408309175/
tedkom jsem to zkousel na plochym skeneru sice to de ale kvalita hrozna...
  • 0

#4 begbye

begbye

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 62 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 17 srpen 2009 - 15:09:10

Vetsina fotek ktery na netu s timto ramem potkas ho ma dodelanej v PS.
  • 0

#5 Mellon

Mellon

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 166 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 6

Publikováno 17 srpen 2009 - 15:15:43

Jedinou možností jsou antinewton skla. Kdyby jsi měl Epsona (imho nejlepší deskáče), tak sis mohl koupit i tenhle špicové držák. Ale jestli mě paměť nešálí, tak tady ty sklíčka někdo nabízel, že si je může nechat udělat na zakázku.
  • 0

#6 Mellon

Mellon

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 166 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 6

Publikováno 17 srpen 2009 - 16:31:08

Ještě mě napadlo ten tvůj držák propilovat. Jestli je dělaný na skenování více fotek najednou a zdá se ti, že v něm negativ opravdu dobře drží, můžeš jedno políčko propilovat až k okraji a doufat, že negativ v rovině udrží ty políčka zbylý.
  • 0

#7 Enthropy

Enthropy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 977 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 17 srpen 2009 - 17:35:45

Mám stejný skener a jde to, ale metoda je krkolomná a skrz naskrz pitomá. Film se do skeneru vrazí bez držáku (první ošklivost - vycentrovat to pod tím osvětleným pruhem) a kontaktu se sklem se zamezí tak, ža se kraje filmu u sousedních políček chytí do plastových kancelářských sponek (občas se dají sehnat takové široké průhledné a špatně držící, které jsou jako sponky k ničemu, ale na tohle se hodí a film neškrábou a nemuchlají). Na skenování každého pole se musí přehodit sponky, krajní pole jdou blbě.

Za tu práci to ale podle mě nestojí.
  • 0

#8 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 17 srpen 2009 - 20:46:20

vy máte zas starosti ;) :-P
  • 0

#9 Enthropy

Enthropy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 977 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 17 srpen 2009 - 20:53:50

vy máte zas starosti ;) ;)



Taky to nechápu - skener mám jenom na náhledy (používám místo kontaktů) a na utloukání digitálistů na jiném (úplně nefotografickém) fóru :-P
  • 0

#10 hypnogen

hypnogen

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 123 příspěvků(y)
  • LocationPraha / Rychvald
Reputace: 182

Publikováno 17 srpen 2009 - 23:22:20

já vzal nůž a uškrábal na každé straně tak necelý milimetr, ale nechtěl jsem to qůli nápisům, ale prostě jen qůli rámečkům.. bez této úpravy a s foťákem, co nemá upe vycentrovaný film, mi to občas hodilo okraj držáku i cca milimetr do fotky, což mě štvalo.
jo mám taky ten 8800F

kinofilmový držák po této drastické úpravě drží film dobře a okraje se dostanou někam na začátek perforace.

u svitkového držáku je to pak ale horší (v případě kroutivého Rollei Retro filmu dokonce peklo) to v tom uchytit, takže nevím, zda ti to doporučit, když chceš vlastně i ty texty okolo.

shodou okolností jsem dneska chtěl přesně totéž, protože mi u jednoho fajn pole vyšlo číslo emulze, což vypadalo cool, tak jsem to plácnul natvdro na to sklo s tím, že ten svitek byl mírně prohnutý směrem nahoru, takže nehrozily ty interference.
(lepší způsob jsem zatím bohužel nevymyslel)

btw. když už jsme u toho
kde je vzádlenost, na kterou ten scanner "ostří"?
kdybych postupoval standartně, tak film leží cca 0,5mm nad sklem
občas ale dojde k prohybu (ať už nahoru, nebo dolů až na sklo).. neostrost na fotce pak většinou svedu na sebe a scanner z toho vynechám, ale někdy mám podezření...
  • 0

#11 Enthropy

Enthropy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 977 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 17 srpen 2009 - 23:59:51

Vzhledem k tomu, že mi to lezlo ostré jak z držáku, tak ze sponek (a tam je velkej rozdíl v poloze), tak začínám mít pocit, že si to potvora umí najít. Chtělo by to vyhnat situaci do extrému a otestovat.
  • 0

#12 kubasscz

kubasscz

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 75 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 18 srpen 2009 - 06:07:06

Diky panove zkusim to nejak vycentrovat a kdyz to nepujde beru pilnik :lol:
  • 0

#13 Fabius

Fabius

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 472 příspěvků(y)
Reputace: 306

Publikováno 18 srpen 2009 - 08:07:45

K té perforaci a umístění filmu na scanner: pokud to konstrukce scanneru umožňuje (má dostatečnou šířku lampy i snímače), tak lze často prostě a jednoduše položit film na sklo scanneru (třeba s pomocí příhodně vystřiženého kusu papíru, který film drží na správném místě). Problém může nastat se zaostřením (viz níže), s rovinností filmu a s newtonovými kroužky.

Newtonovým kroužkům můžeme zabránit speciálním držákem (viz odkaz výše) nebo prostší metodou: pod film dáme masku, která film "podpírá" - prostě z hodně silného papíru vystřihneme obdélník/čtverec potřebných rozměrů a film položíme na ni. Tím zabráníme kontaktu filmu se sklem scanneru. Pokud se film kroutí (typicky Fuji), tak nahoru dáme AN sklo. Kupodivu to občas funguje i s obyčejným sklem (záleží na konkrétním materiálu).

K poloze roviny ostrosti: je nutné rozlišit hloubku ostrosti a polohu roviny ostrosti.

Hloubka ostrosti: některé scannery (typicky Nikony) mají hloubku ostrosti zcela minimální a sebemenší průhyb filmu má devastující vliv na ostrost. Naproti tomu jiné (zejm. některé deskové) jsou na tom lépe.

Zaostření: některé scannery mají tu polohu fixní, jiné přeostřují. Přeostřují snad všechny alespoň trochu použitelné specializované scannery a podle všeho i některé lepší deskové. Buď skutečně disponují nějakým AF, nebo mají dvě polohy - s držákem a bez držáku zadávané v SW (tohle jsem moc nezkoumal). Pokud nepřeostřují, tak polohu zaostření zjistíme jednoduše - na scanner položíme průhledné pravítko, které na jedné straně bude ležet přímo na skle scanneru a na druhé straně je vypodložíme čímkoliv. Pak naskenujeme pravítko, zjistíme kde je to nejostřejší a v daném místě šuplerou změříme rovinu zaostření nad sklem scanneru.
  • 0

#14 hrabusj

hrabusj

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 156 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 18 srpen 2009 - 08:46:54

tohle jsem taky řešil, vzal jsem průhlednou tvrčí folii a na ní jsem to položil , ostrost dobrá...

jinak by mě zajímalo když se mi ten echt plast hnus co tam je na svitky a na kináče - ty držáky , nebo nástavce... zlomí estli se to dá někde objednat...
  • 0

#15 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 18 srpen 2009 - 08:59:28

tohle jsem taky řešil, vzal jsem průhlednou tvrčí folii a na ní jsem to položil , ostrost dobrá...

jinak by mě zajímalo když se mi ten echt plast hnus co tam je na svitky a na kináče - ty držáky , nebo nástavce... zlomí estli se to dá někde objednat...

K mému modelu(Canoscan 8600f) byla možnost objednat náhradní celá ta sada držáků normálně dodávaná se skenerem. Předpokládám, že u nového modelu by tomu mohlo být stejně.
  • 0




1 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 1 návštěvníků, 0 anonymních