Přejít na obsah


Fomatone MG classic - zežloutnutí


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
9 odpovědí na toto téma

#1 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 19 srpen 2009 - 21:43:25

Úvodem: měl jsem velkou radost z těchle papírů, když jsem udělal první obrázky. Perfektně se si sedly s vývojkou Foma GD-L, zlatavý nádech, paráda.
Nyní se mi ale nedaří dosáhnout stejného výsledku. Papíry jsou po ustálení silně zažloutlé, skoro zelenožlutá barva.
Co jsem změnil od původního vyvolávaní?
Vyměnil jsem starou GD-L a namíchal novou z destilky v poměru 1+4.
Namíchal nový TF-2.
Ovšem: papíry jsou žluté jak v nové GD-L, tak v různých míchaných vývojkách. (Ansco 130; obyč hydrochinon vývojce). Ansco 130 jsem použil i při prvotním zvětšování. Dala ještě bělejší výsledek než GD-L. Dělají to papíry z různých balení. Je to homogenní po celé ploše, i na neosvětlených místech.
Je možné, že je vyšší teplota lázní. Zkusil jsem temperovat lázně na 22°C, ale výsledek stejný.
Tak nevím, kde dělám chybu. Klasický Fomabrom v uvedených lázní dopadl jako obvykle. Neutrálně.
  • 0

#2 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 19 srpen 2009 - 21:51:36

Update:
vyvolal jsem jeden prožek v té úplně původní GD-L, je tmavá jak sviňa, papír v ní není skoro vidět. Po vyprání jsem se dostal na požadovaný výsledek. Je možné, že ta nová je příliš energická nebo nevím co? četl jsem, že u těchto papírů je slušná možnost ovlivnit tón vývojkou, ale až takhle..
  • 0

#3 Enthropy

Enthropy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 977 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 19 srpen 2009 - 21:53:31

Nedostaly ty papíry při skladování mezi prvním a druhým zvětšováním zásah nějakým smradem, kterej by je lehcezazávojoval? Při tom, jak v závislosti na zpracování hrajou všema barvama bych se nedivil, kdyby je nějaké svinstvo ze vzduchu lehce navolalo do žluta. Při skladování v komoře docela možné.
  • 0

#4 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 19 srpen 2009 - 22:03:05

Nedostaly ty papíry při skladování mezi prvním a druhým zvětšováním zásah nějakým smradem, kterej by je lehcezazávojoval? Při tom, jak v závislosti na zpracování hrajou všema barvama bych se nedivil, kdyby je nějaké svinstvo ze vzduchu lehce navolalo do žluta. Při skladování v komoře docela možné.

To mě taky napadlo. Skladuju v komoře. Zabalené v tom černém igelitu a papírovém obalu. Smrady u mě v komoře moc nejsou. jedině co jsem míchal, co vydávalo silnější odér, byl pyrokatechin při míchání vývojek. Pak možná ještě lehce HCl při zesilování. Ale i tak bych řekl, že to nebude homogenní po celé ploše. A hlavně, v té původní vývojce to funguje tak, jak má.
  • 0

#5 Enthropy

Enthropy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 977 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 19 srpen 2009 - 22:12:20

V tom případě varianta číslo dva. Je to chlorobrom a ty nadšeně reagujou na typ vývojky. Co je stará GD-L? Koncentrovaná bromidová polívka - to udělá s tónem hodně a hlavně, bude to působit silně proti závoji. Ta nová možná vyvolá i místa, kde nic není. (Ale používám stejnou kombinaci, vyvolávám véééééélice hovadsky (5-6 minut) a jediné čeho jsem si všiml je, že z čerstvé GD-L mám fotky sytě zelené a po nějaké době pěkně zezlátnou, zatímco hodně jetá mi je dělá pěkně nazlátlé rovnou - zažloutlý závoj nikde.)
  • 0

#6 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 19 srpen 2009 - 22:20:40

V tom případě varianta číslo dva. Je to chlorobrom a ty nadšeně reagujou na typ vývojky. Co je stará GD-L? Koncentrovaná bromidová polívka - to udělá s tónem hodně a hlavně, bude to působit silně proti závoji. Ta nová možná vyvolá i místa, kde nic není. (Ale používám stejnou kombinaci, vyvolávám véééééélice hovadsky (5-6 minut) a jediné čeho jsem si všiml je, že z čerstvé GD-L mám fotky sytě zelené a po nějaké době pěkně zezlátnou, zatímco hodně jetá mi je dělá pěkně nazlátlé rovnou - zažloutlý závoj nikde.)

Jo, to bude teda asi ono. Mno budu to muset nějak přizpůsobiti. nebo namíchat něco na míru těmhle papírům. Ta stará byla původně 1+3, teď už je to fakt hroznej černej čaj. Ta nová je 1+4. nejvíc mi papír obarvila zatím vývojka, kde je jen hydrochinon jako vyvíječ. Dle Kulhánka vhodná pro chlorbrom papíry. Sytostí toho zabarvení to připomíná nějaký alternativní techniky. Dík za odpovědi.
  • 0

#7 Enthropy

Enthropy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 977 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 19 srpen 2009 - 22:26:43

Jenom ještě jeden tip - na Fomatone je úplně super věčná GD-L tak 1+5 až 1+6 - kafe nevylívat a prostě jenom doplňovat to, co papír vypije. Tak za půl roku je z toho humus připomínající asfalt, člověk z toho musí papír vytahovat, aby vůbec viděl, co z něho leze, ale ty barvičky nemají chybu :wink:
  • 0

#8 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 19 srpen 2009 - 22:28:35

Díky za tip. S tím doplňováním už jsem chtěl stejně začít, bych se dobral konzistentních výsledků. :wink:
  • 0

#9 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 20 srpen 2009 - 05:52:06

Ty fomatony leskle 131 mi to udelaly taky. vyvojka furt stejna, rok jeta multigrade, jen dolevam, co papiry vypiji. sahnu po novem baleni a cumim jak puk, cele v plose nazloutle.
  • 0

#10 zdenab2

zdenab2

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 617 příspěvků(y)
  • LocationKopanice
Reputace: 2

Publikováno 20 srpen 2009 - 08:10:57

Já teď koupil fomatone MG 333 tz.RCčka(vždy jsem dělal jen na baryt).A chci je vyzkoušet v GD-L.Možná už dnes to zkusím :wink: .
No a s tou GD-L jsem ještě nikdy nedělal.Potřeboval bych poradit.Chci to namíchat 1+4.No a vy to pak dolíváte jen kapkou té GD-Lky,nebo namícháte trošku roztoku kterým to dolejete.
Ty RCčka asi nevypijou to co fomabromy FBčka od ilfordu,ne?
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních