Přejít na obsah


Fotka

Opemus 6x6, objektiv Belar 1:4.5 f=55mm a 50mm - šílenství


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
45 odpovědí na toto téma

#1 petrtoman

petrtoman

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 17 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 21 srpen 2009 - 01:04:22

Ahoj všem temnokomorníkům.

Dnes přišel den na který jsem se dlouho těšil a po kterém půjdu spát s nevalnou náladou. V podstatě darem jsem získal zvětšovák Opemus 6x6 (přesnější označení nevim, ale je to takové malé jakoby vajíčko) a k němu 2 objektivy s tím, že byl používán na kinofilm (je k tomu takovej vkládací bakelitovej rámeček na kino, ale na 6x6 se někde ztratil). Namíchal jsem si Fomatol LQN, Fomacitro a Fomafix přesně podle instrukcí výrobce, založil negativ (který jsem ovšem také vyvolával poprvé v životě, ale opět přesně s ředěním a podle instrukcí od FOMA), na čtvrtku založenou v rámu místo fotopapíru zvětšil a zaostřil, rosvítil "bezpečné osvětlení", vybalil jeden kousek papíru Fomaspeed N311 Normal (červený proužek) . . . . . . . .

Nebudu se tu rozepisovat o něčem co všichni znáte. Problém je v tom, že ačkoli jsem všechno dodržel jak bylo určeno tak výsledek vypadá jako by tomu bylo 50 let a ne 10 minut. Tmavá místa jsou černá a světlá skoro bílá, přechody nijaké a šedivá nemastná, neslaná. Nečekal jsem na poprvé výsledek jako do galerie, to rozhodně ne, ale že to bude tak děsně špatný jsem tedy netušil. Proto vás pokorně prosím o radu. Stačí obecná. Prostě na co dávat pozor víc a co snese trochu vaklu. Nezlobte se, ale těch informací je tolik, až to na člověka padá a já nevím co k čemu patří. Ztrácím se. Prosím o pomoc :lol:
  • 0

#2 manutara

manutara

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 145 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 21 srpen 2009 - 07:04:39

zdravim,
mno tazko takto ked nevidiet vysledok. ked je obrazok na papieri taky
aky je (pises tmave=cierne, svetle=biele prechody=ziadne), tak papier
zobrazi len to co je na negative, tak sa ponuka otazka ci je negativ
vyvolany tak ako ma byt (kombinacia film-vyvojka) popripade ci je vobec
spravne exponovany. to uz musis vediet ty. kedze si to robil prvy krat
tak na tvojom mieste by som skusil urobit zopar fotiek z filmu o ktorom
vies, ze je urcite "spravne" exponovany a vyvolany. urobit zopar fotiek
a nastavit sa. popravde ja som takyto problem prvykrat nemal, robil som
fotky z filmu vyvolaneho v minilabe, tak nejak som sa nastavil a az
potom som sa zacal babrat s filmami ked som videl ako by to asi malo
vyzerat. tak len tolko odo mna :( sorry, su tu aj iny "draci" tak ti hadam
poradia.

PS: netreba sa vzdavat :) hehe
  • 0

#3 026200

026200

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 266 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 21 srpen 2009 - 07:13:47

...to máte jako s ženskou, neexistuje univerzální návod, jak jí dostat do postele... Musíte to zkoušet a zkoušet, až se vám to podaří, myslím teď udělat pěknou fotku!
  • 0

#4 Lavicka

Lavicka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 143 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 21 srpen 2009 - 07:20:02

Doporučuji provést do tak jako já před lety - nejdřív práci v temné komoře okouknout na živo, nejlépe u někoho, kdo to umí. Z návštěvy je nutné si odnést představu o tom, jak se to dělá.
Hodina náštěvy v zavedené temné komoře nahradí desítky hodin hledání na internetu.
A pak si někde vypůjčit správně vyvolané standardní negativy, a z nich si zkusit samotný pozitivní proces. Hlavně aby to byly negativy normálně kontrastní a normálně vyvolané, ne nějaké zvláštní nebo nepovedené.
PL
  • 0

#5 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 21 srpen 2009 - 07:22:40

Přesně tak, nevzdávej. V začátcích udělají skoro všichni tu samou chybu( i já), a to je špatně vyvolaný film, většinou příliš kontrastní. To by mohlo vysvětlovat tu černou a bílou, jak píšeš. Doporučuju pročíst články pro začátečníky, tady na TK je to Klasikova školka, pak jsou dobrá články na Paladix.cz nebo třeba na Fotoaparat.cz. Vzít nějaký "blbuvzdorný" film, správnjě exponovat a vyvolat podle osvědčeného postupu. Pak můžeš postupovat dále. POdívej se třeba do tohoto vlákna, myslím, že ten člověk řešil stejný problém. Hlavu vzhůru, však ono se to podaří. Ale chce to trpělivost. Nepíšeš, jaký film jsi exponoval, jak jsi ho vyvolal. Jestli je to Foma 200(kterou mnozí prodavači doporučjí začátečníkům!!?), tak myslím, že jsme doma...
  • 0

#6 spooky

spooky

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 074 příspěvků(y)
  • LocationTrenčín, Slovakia
Reputace: 18

Publikováno 21 srpen 2009 - 08:29:32

Napíš aký film si použil a akú vývojku, dobu vyvolávania, teplotu vývojky a frekvenciu preklápania.
  • 0

#7 petrtoman

petrtoman

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 17 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 21 srpen 2009 - 09:40:43

Tisíceré díky pánové :lol:

Podle toho co píšete a porovnání s výsledky to bude asi takhle: Ano film je Fomapan 200 a blbec jsem si ho vybal sám - myslel jsem, že to budu mít jednodužší, když jsem na tuhle citlivost zvyklej z digitálu - krutý omyl. Jinak na něj byl použit Fomadon LQN, 20 stupňů, 6 minut/6 překlopení. Chtěl jsem to mát perfektní, výsledek je . . . .

Výsledej je dost kontrastní, což bude způsobovat ten můj problém.

Píšete nejlépe omrknou . . . . No a našel by se někdo z okolí Brna, nebo z Brna, kdo by byl ochoten si mě vzít do TK? Odmítám cokoli vzdávat bez boje a jeden pokus zdaleka za bboj nepovažuju. Ani tisíc :lol:
  • 0

#8 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 703 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 21 srpen 2009 - 09:45:55

Tmavá místa jsou černá a světlá skoro bílá, přechody nijaké a šedivá nemastná, neslaná. Nečekal jsem na poprvé výsledek jako do galerie, to rozhodně ne, ale že to bude tak děsně špatný jsem tedy netušil.

buď v klidu, to naskočí
na začátku jsem měl podobný výsledky
nejlepší je opravdu mapa a najít někoho poblíž a podívat se společně do misky s vývojkou a taky na negativ proti oknu
  • 0

#9 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 21 srpen 2009 - 09:48:16

No on výrobce u F200 píše trochu pohádky a vůbec to je film zrpacovatelný nesnadno, přesto výbornej film. Pro začátek zkus Fomu 100, Ilford PAN100, Agfa APX apod. To půjde lépe. Koukám jsi z Oslavan, já od Třebíče, pokud by se Ti chtělo vážit tu dálku, tak se stav a základy Ti ukážu.
  • 0

#10 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 21 srpen 2009 - 09:49:21

myslel jsem, že to budu mít jednodužší, když jsem na tuhle citlivost zvyklej z digitálu - krutý omyl.


nojo, ještě kope ze záhrobí, chtěl by tě přetáhnout zpátky, ale neboj se nic, tady je spoustu lidí, který ti pomůžou zbavit se starejch, špatnejch návyků :lol: :lol: :lol:
  • 0

#11 manutara

manutara

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 145 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 21 srpen 2009 - 09:54:04

myslel jsem, že to budu mít jednodužší, když jsem na tuhle citlivost zvyklej z digitálu - krutý omyl.


nojo, ještě kope ze záhrobí, chtěl by tě přetáhnout zpátky, ale neboj se nic, tady je spoustu lidí, který ti pomůžou zbavit se starejch, špatnejch návyků :lol: :lol: :lol:


spatny navyk=z dob prehistorickych, predsa len "digitaliste=proste vopice" :D
  • 0

#12 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 703 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 21 srpen 2009 - 09:55:00

ano, namísto T200 třeba ten APX 100, to je hodnej film a dá se sehnat 50-70 korun a z něj ti to v normální vývojce poleze lepší, možná už napoprvé
  • 0

#13 petrtoman

petrtoman

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 17 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 21 srpen 2009 - 09:55:28

myslel jsem, že to budu mít jednodužší, když jsem na tuhle citlivost zvyklej z digitálu - krutý omyl.


nojo, ještě kope ze záhrobí, chtěl by tě přetáhnout zpátky, ale neboj se nic, tady je spoustu lidí, který ti pomůžou zbavit se starejch, špatnejch návyků :wink: :) :)


O to se mi přesně jedná :-)
  • 0

#14 petrtoman

petrtoman

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 17 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 21 srpen 2009 - 09:57:25

No on výrobce u F200 píše trochu pohádky a vůbec to je film zrpacovatelný nesnadno, přesto výbornej film. Pro začátek zkus Fomu 100, Ilford PAN100, Agfa APX apod. To půjde lépe. Koukám jsi z Oslavan, já od Třebíče, pokud by se Ti chtělo vážit tu dálku, tak se stav a základy Ti ukážu.


Rozhodně rád, vždyť je to coby kamenem dohodil a zbytek autobusem dojel :wink:
  • 0

#15 Enthropy

Enthropy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 977 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 21 srpen 2009 - 10:19:23

Ještě jedna taková drobnost - nevěřit tabulkovým časům od Fomy - má je na svědomí nějaký sadistický milovník perokresby. Pro svoje podmínky a zlozvyky mám vyzkoušené, že je musím zmenšit tak o 15 - 20%, aby se to dalo slusne zvětšovat.
  • 0

#16 petrtoman

petrtoman

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 17 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 21 srpen 2009 - 10:29:24

Z prozatimních výsledků usuzuji, že problém bude ve F200 a drasticky přesného ředění podle tabulek FOMA a častého překlápění válce při negativním procesu. Mám tu ještě 2 kousky nevyvolaného filmu, tak odpoledne posunu negativní proces na vyšší ředění vývojky a kratší čas s méně překlápění a večer víc naředěnou pozitivní vývojku. To by mohlo pro začátek stačit. Bude se vidět :wink:
  • 0

#17 zdenab2

zdenab2

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 617 příspěvků(y)
  • LocationKopanice
Reputace: 2

Publikováno 21 srpen 2009 - 10:30:09

Nevěš hlavu.Já mám za sebou snad 15filmů a občas mám problém s příliš kontrastním negativem i teď...postupně se snažím vylepšovat.Nevím,co máš za foťák,ale ten můj expozimetr ve foťáku podexponovával.To jsem myslím vyřešil.Udělal jsem asi dva filmy a pořád převolaný negativ.
Snažil jsem se eliminovat další věc...šel jsem po teploměru..tady jsem zjistil,že akvarijní teploměr oproti rtuťovému ukazoval o 1stupeň míň,takže měla vývojka 21 a ne 20.
Pořád nebyli výsledky nic moc.Během této doby jsem experimentoval z vývojkama a filmama.
Trošku se to zlepšilo když jsem přešel na 1vývojku a omezil se na 3typy filmů.
Je potřeba si stanovit vlastní systém překlápění a u toho zůstat.
Občas to stejně zdrbnu tím mojím fotografickým (ne)uměním.Většinou to je podexponováním.

U tebe to vypadá,že máš moc krytý negativ(stejně jako já).Trošku by se to zpravilo,kdybys to zkusil zvětšit na papír měkké gradace.Píšeš žes zkoušel normal.
  • 0

#18 zdenab2

zdenab2

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 617 příspěvků(y)
  • LocationKopanice
Reputace: 2

Publikováno 21 srpen 2009 - 11:08:05

Mimochodem můj první fotografický omyl byl ten,že zblblý digitálem jsem si nechal vnutit fomapan 200...mě ho vnutili s tím,že je to extrémně pružný film.
  • 0

#19 petrtoman

petrtoman

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 17 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 21 srpen 2009 - 11:11:04

Mimochodem můj první fotografický omyl byl ten,že zblblý digitálem jsem si nechal vnutit fomapan 200...mě ho vnutili s tím,že je to extrémně pružný film.


Jak říkáš, u mě je to o to horší, že jsem si o něj řekl sám. Jinak fotím na Nikon F75 a Flexaret II.
  • 0

#20 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 21 srpen 2009 - 11:19:07

Mimochodem můj první fotografický omyl byl ten,že zblblý digitálem jsem si nechal vnutit fomapan 200...mě ho vnutili s tím,že je to extrémně pružný film.


no tak voproti čipu asi ještě pořád jo :)

ne vážně, tady záleží jen na zpracování a je to pružný velmi slušně hned :wink:
  • 0

#21 hypnogen

hypnogen

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 122 příspěvků(y)
  • LocationPraha / Rychvald
Reputace: 181

Publikováno 21 srpen 2009 - 11:22:28

... proto dycky všem, co chtějí jít poprvé pod zvětšovák a ptají se, co nakoupit za materiál, radím papíry MĚKKÉ gradace. člověk pak z těch prvních pokusů nebude tak zklamaný.
  • 0

#22 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 21 srpen 2009 - 11:25:49

Z prozatimních výsledků usuzuji, že problém bude ve F200 a drasticky přesného ředění podle tabulek FOMA a častého překlápění válce při negativním procesu. Mám tu ještě 2 kousky nevyvolaného filmu, tak odpoledne posunu negativní proces na vyšší ředění vývojky a kratší čas s méně překlápění a večer víc naředěnou pozitivní vývojku. To by mohlo pro začátek stačit. Bude se vidět :wink:

Fomu 200 odlož do chladničky a skoč si pro jiný film. Laborovat s Fomou 200 ve Fomadonu LQN je pro začátečníka cesta jen ke zkaženému materiálu a frustraci z neúspěchu (odzkoušeno na vlastní kůži). Jestli máš možnost kup si Fomu 100 (Afga APX100, Ilford PAN 100, Ilford PAN F+ nebo i čínský Lucky) a vývojku Foma R09 New. To je za levné peníze vyzkoušená cesta jak ke standardnímu použitelnému výsledku, tak i k vlastním experimentům s vlivem ředění a času na charakter vyvolaného filmu.
  • 0

#23 bitovod

bitovod

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 480 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 21 srpen 2009 - 12:02:11

Nejdřív musíš mít doře exponovaný a dobře zpracovaný negativ. Na to je zrovna T200 nepříliš vhodná (já osobně jsem zpracoval snad dva a další pokusy jsem odložil na dobu, "až to budu fakt umět", což -jako na potvoru- v souvislosti s tímhle filmem nepřichází ani po skoro třiceti letech v komoře :wink: ). Takže Fomapan 100, nebo raději Ilford PAN 100, Agfa APX 100, Rollei Retro 100 (všechny zmíněné mají oproti Fomapanu o něco odolnější podložku, takže si ten film nepoškrábeš tak snadno).

K tomu koupit Fomu R09 New, podívat se, jaký by bylo správný ředění pro ten film (třeba na http://www.digitaltr...om/devchart.php nebo tady ve fóru, ale pro začátek v tom nehledej žádný velký laborace, zvolil bych ředění 1+80, to mi pro většinu stovek vychází jako zlatá střední cesta), správně exponovat (netřeba mít expozimetr za desítku, pro začátek ti určitě bude stačit to, co naměří foťák) a zkusit vykoupat. Jo a začátečnickej zádrhel - nekvrdlat tankem furt, ale (tak to dělám já) v první půlminutě otáčet nebo překlápět (podle toho, co máš za tank) nepřetržitě, pak jednou za dve minuty otočit nebo překlopit a klepnout s tankem, aby se od filmu utrhly bublinky vzduchu, který se na něm můžou usazovat. Kdybys s tankem kvrdlal celou dobu vyvolávání, budeš to mít příšerně kontrastní (nebyl v tomhle tvůj prvotní problém?)

Pak můžeš zkusit udělat fotku, ideální se mi zdá 13x18 nebo 18x24, na menších je málo vidět a větší lezou dost do peněz, zvlášť, když bude ze začátku fakt mizivá "výtěžnost". Možná mě kolegové sežerou, ale vřele bych doporučil RC papíry (sice nebudeš mít TAK excelentní výstup, ale jsou odolnější vůči chybám, líp se suší a není třeba je leštit) . Pro jednodušší práci bych doporučil multigradační papíry (ale to zase přináší nutnost koupit k nim i filtry, pro začátek filtrace určitě použiješ střední až měkká, dál už to poznáš sám), takže Ilford Express, ADOX MCP, Foma RC Variant. Jako pozitivní vývojku bych doporučil Amaloco AM6006, ale pro první kroky můžeš použít prakticky cokoli, co už máš doma.

No a pak už jen vyzkoušet, co to udělá :)
  • 0

#24 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 21 srpen 2009 - 12:06:19

Naopak si Bitovode myslím, že radit baryt do začátku je pěkná konina, takže směle do RC. Já začínal na Ilford Expres
  • 0

#25 Lavicka

Lavicka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 143 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 21 srpen 2009 - 12:14:21

A pokud jste z Brna, tak ze všeho nejdřív si kupte teploměr na vývojku, třeba v drogerii na Orlí.
Odchylka 1-2° je docela dost na to, aby negativ nevyšel podle očekávání. PL
  • 0

#26 bitovod

bitovod

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 480 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 21 srpen 2009 - 12:16:09

Naopak si Bitovode myslím, že radit baryt do začátku je pěkná konina, takže směle do RC. Já začínal na Ilford Expres


No vždyť radím RC a dokonce ty Expresy:) Nebo jsi to myslel tak, že mě tu nikdo za radu "RC pro začátek" nebude kamenovat?
  • 0

#27 petrtoman

petrtoman

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 17 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 21 srpen 2009 - 12:43:10

Pánové díky za cenné rady. Problém bude asi opravdu ve Fomě 200 a Fomadonu LQN, leč momentálně nic jiného doma nemám, takže se s tím pokusím ještě několikrát poprat, ačkoli tuším jaký bude výsledek. Příště kouknu po Ilfordu a R09 NEW. Teď se jdu kouknout do sklepa :wink:
  • 0

#28 zdenab2

zdenab2

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 617 příspěvků(y)
  • LocationKopanice
Reputace: 2

Publikováno 21 srpen 2009 - 13:18:13

Moje první fotky byli baryty tuším fomabromy 111Sp gradace.Byla to z té fomy 200 vyvolané v LQNku s teploměrem,který byl vadný.Expozimetr na yashice způsoboval to že jsem to podexponovával o 2EV. Dokázal jsem to dostat na papír :) .Vždy jsem dělal jen na baryty a včera poprvé na RCčka...začalo se mi líbit,že nemusím fotky sušit na skle :) .
Baryt je ale baryt.
Mě poslední dobou vychází nejlepší výsledky z ilford HP5 a FP4+ a nejlíp neopan acros 100,ale to je pro začátek trošku dražší.
  • 0

#29 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 21 srpen 2009 - 13:23:39

Pánové díky za cenné rady. Problém bude asi opravdu ve Fomě 200 a Fomadonu LQN, leč momentálně nic jiného doma nemám, takže se s tím pokusím ještě několikrát poprat, ačkoli tuším jaký bude výsledek. Příště kouknu po Ilfordu a R09 NEW. Teď se jdu kouknout do sklepa :)

Pokud jezdíš do Brna, tak v Brně se daj ve kšeftech ještě nějaký filmy koupit
  • 0

#30 petrtoman

petrtoman

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 17 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 21 srpen 2009 - 14:22:59

Pánové díky za cenné rady. Problém bude asi opravdu ve Fomě 200 a Fomadonu LQN, leč momentálně nic jiného doma nemám, takže se s tím pokusím ještě několikrát poprat, ačkoli tuším jaký bude výsledek. Příště kouknu po Ilfordu a R09 NEW. Teď se jdu kouknout do sklepa :)

Pokud jezdíš do Brna, tak v Brně se daj ve kšeftech ještě nějaký filmy koupit


Jezdim denně přes Mendlák, takže hojně navštěvuju Antik Foto a pak takovej trojitej krámek na Pekařské. Když se tam vejde, tak po levé straně sedí taková hodná paní a má tam hromadu chemie a papírů a filrů a vůbec potžeb do TK.
  • 0

#31 Enthropy

Enthropy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 977 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 21 srpen 2009 - 17:14:39

Tu paní na Pekařské doporučuju. Sice má ceny na hranici zlodějiny, ale zase je ochotná, sežene kde co, má čas a ví co prodává - kdykoliv mě napadne nějaká hovězina, tak se stačí zeptat a ona už mi poradí, co vlastně chci koupit a co s tím. A zatím jsem jediné rady nelitoval.
  • 0

#32 petrtoman

petrtoman

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 17 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 22 srpen 2009 - 11:32:08

Tak jsem zkrátil čas vyvolávání negativu o 40% (na 3 minuty) , snížil teplotu vývojky na 18 stupňů a jenom jednou překlopil. Ředění vývojky (jak negativní, tak pozitivní) jsem upravil z 1+10 na 1+15 a 1+7 na 1+11 a stejně mi to 8-) nebudete věřit 8-), ale výsledek vypadá tak jak bych si představoval 8-) To ovšem musí nutně znamenat chybnou expozici negativu, teda asi.
  • 0

#33 Enthropy

Enthropy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 977 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 22 srpen 2009 - 12:20:33

Možná příště neuškodí měnit vždycky jenom jednu proměnnou, ať se dá jejich vliv oddělit - tohle je recept na chaos.

A nemusí to znamenat chybnou expozici, může to být klidně ujetý teploměr (mám nějakou Hamu z fotokrámu a laboratorní liháč a rozcházejí se o 3 stupně), blbě měřený objem (stupnice na kádinkách a kuchyňské odměrky jsou cesta ke zkáze) nebo cokoliv jiného. Každopádně je lepší uplácat funkční postup pro svoje podmínky, než rok neúspěšně hledat, co mi brání používat tabulkové časy.
  • 0

#34 petrtoman

petrtoman

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 17 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 22 srpen 2009 - 13:04:46

Možná příště neuškodí měnit vždycky jenom jednu proměnnou, ať se dá jejich vliv oddělit - tohle je recept na chaos.

A nemusí to znamenat chybnou expozici, může to být klidně ujetý teploměr (mám nějakou Hamu z fotokrámu a laboratorní liháč a rozcházejí se o 3 stupně), blbě měřený objem (stupnice na kádinkách a kuchyňské odměrky jsou cesta ke zkáze) nebo cokoliv jiného. Každopádně je lepší uplácat funkční postup pro svoje podmínky, než rok neúspěšně hledat, co mi brání používat tabulkové časy.


Jo jo asi máš pravdu. Stejně už jsem se rozhodl pro kalibraci negativního procesu a potom pokud možno i pozitivního. Možná by taky neuškodilo nechat si překalibrovat expozimetr. Zase už se mi nechce zbytečně ničit moc snímků . . . . .
  • 0

#35 tomas_tnt

tomas_tnt

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 270 příspěvků(y)
  • LocationZlín
Reputace: 10

Publikováno 24 srpen 2009 - 11:25:56

No já mám za sebou asi 5 kinofilmů a 5 svitků, ale už zhruba vím na čem jsem. Zkusil sem 4 vývojky (samá Foma) a z filmů komplet Fomu a nějaký Illford.
Pokud ale vyfotíš 36 snímků kinofilmu a vyvoláváš v jedné vývojce, tak ti půjde pokrok velice pomalu.

Jinak doporučuju :
1.) prověřit správnou expozici ve foťáku (nebo expozimetru).
Porovnej to s nějakým digitálem (DSLR vyhovuje). Prvním krokem je mít dobře exponované negativy (i když filmový materiál je snad kromě Fomy200 velice pružný a hodně ti toho odpustí)

2.) najdi svoji vývojku a postup vyvolávání.
S LQN sem taky začínal a dneska je mi líto, že sem si koupil rovnou 2 balení, protože dneska nevím na co bych to použil.
Ideální postup je nafotit celý kinofilm jedním "košatým" motivem (prostě nasekat 36 snímků stejné věci při stejných podmínkách), v komoře rozstřihat a zkusit vyvolat každý pruh v jiné vývojce, popř. jiným způsobem. Na to sem byl líný, ale dělal jsem to, že jsem vyfotil cca 15 políček, po tmě ve foťáku ustřihl, nasoukal do vývojnice a vyvolal. Zbytek filmu zastřihl kulatýma nůžkama a dofotil do konce. To tě posune rychleji k cíli.
3.) tovární nastavení není úplně od věci.
Držel bych se časů a ředění udávaných výrobcem...a to se týká celé chemie. Pokud změníš síly roztoků, tak nepoznáš, kde děláš chybu. Takže se drž návodu a neboj se - polezou ti krásně zvětšovatelné negativy. Samozřejmostí je ale temperování lázní na určitou teplotu - naprostá nezbytnost je u negativní vývojky. Zkus vyvolávat v kbelíku chladné vody (cca 19 st). Až budeš ve vyvolávání zběhlejší, pak můžeš experimntovat....ale vždy měň jen jednu veličinu, jinak se do toho zamotáš.

Víc mě asi nenapadá.
Já dělám fotky od května, takže fakt teprve začínám, ale těchhle pár bodů sem dodržel a nepokazil sem jedinej negativ (vlastně jeden jo, a to když jsem vyvolával měsíc starým rozředěným LQNkem - a to sem si nepřečetl pokyny výrobce :roll:)

Ať se ti daří
  • 0

#36 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 24 srpen 2009 - 11:36:01

3.) tovární nastavení není úplně od věci.
Držel bych se časů a ředění udávaných výrobcem...a to se týká celé chemie.

Tady bych doplnil slovo "většinou". Protože to, co uvádí Foma u (v úvodním příspěvku použitého) filmu Foma 200, jsou opravdu docela pohádky.
  • 0

#37 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 24 srpen 2009 - 11:48:17

Tomas tnt napsal: "No já mám za sebou asi 5 kinofilmů a 5 svitků, ale už zhruba vím na čem jsem."

Hmm, šťastný to žena. No já mám za sebou asi 250 kinofilmů a 150 svitků, ale kolikrát ani zhruba nevím na čem jsem :roll: Potřeboval bych asi radu.....
  • 0

#38 tomas_tnt

tomas_tnt

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 270 příspěvků(y)
  • LocationZlín
Reputace: 10

Publikováno 24 srpen 2009 - 12:44:53

kraken : Ty si ale vtipálek :lol:
Já se nacházím ve stádiu, kdy se mi konečně začíná líbit to, co udělám....což je paráda. Neviděl jsem práci jiných, tak naštěstí nemůžu srovnávat. Třeba až dorazím někdy na slet temnokomorníků a uvidím práci jiných, tak smeknu, roztrhám fotky a podpálím sklep....ale zatím sem "spokojenej" s tím, jak se ty výsledný produkty pořád zlepšujou. Teď už se jen vztekám, že sem to blbě cvaknul, že se mi někdo pohnul a že sem chytil zrovna mrknutý oko, atd....už se nevztekám nad tím, že sem moc kvedlal, nebo špatně vypral, atd.....
Je mi jasný, že další fáze vývoje je...."a vím, že zase nic nevím", ale v tuhle chvíli bych opravdu řekl "vím, zhruba na čem jsem".

Až se naseru, tak se k tobě naseru na návštěvu, mám to ze Zlína kúštěk, což znamená, že bych ani nemusel jet autem :D
  • 0

#39 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 24 srpen 2009 - 12:49:04

Kraken: ty ses dneska nějak špatně vyspal, co? :lol:
  • 0

#40 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 703 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 24 srpen 2009 - 12:55:40

Tomas tnt napsal: "No já mám za sebou asi 5 kinofilmů a 5 svitků, ale už zhruba vím na čem jsem."

Hmm, šťastný to žena. No já mám za sebou asi 250 kinofilmů a 150 svitků, ale kolikrát ani zhruba nevím na čem jsem :D Potřeboval bych asi radu.....


todle mám v určitý podobě občas taky :lol: ale míň a míň, jak de čas :wink:
  • 0

#41 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 24 srpen 2009 - 13:32:27

Tomas tnt: Jak dorazím někdy? Nejbližší sraz je ve Štjavnicovi, pokud mne pamět neklame, 9-11.10.2009, ze zlína se vypravuje vozidlo stačí přesednout, no ni?
Jo a rum s kauflandu možeš přibrat, to nikdy není na škodu.
  • 0

#42 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 24 srpen 2009 - 13:41:25

A hele, to mam taky,že nevím na čem jsem. A časem se mi to nezlepšuje. Nemůže to být tím, že jsem pazour ?

No vida, prozření na jednom řádku.
  • 0

#43 petrtoman

petrtoman

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 17 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 24 srpen 2009 - 18:26:27

Já teda do toho nechci kecat soudruzi, ale myslím, že TK je laborace na celej život :lol:
  • 0

#44 tomas_tnt

tomas_tnt

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 270 příspěvků(y)
  • LocationZlín
Reputace: 10

Publikováno 24 srpen 2009 - 20:09:04

Jasně, že se to pořád někam vyvíjí a člověk se bude zlepšovat, nebo zhoršovat.......ALE - pořád mi připadá nejdůležitější fotit a přemýšlet nad fotkou samou, ne nad technikou jako takovou. Foťák a všechno okolo je jen prostředkem k "dokonalé" fotce.
Diskutuje se to pořád dokola - "má použitá technika vliv na sdělení fotky?" atd,atd. Proto foťme, foťme a nepřemýšlejme nad tím, jestli rodinalem, id11 ctkou, nebo majkrofenem...to je vedlejší.
  • 0

#45 Enthropy

Enthropy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 977 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 24 srpen 2009 - 20:46:02

Jasně, že se to pořád někam vyvíjí a člověk se bude zlepšovat, nebo zhoršovat.......ALE - pořád mi připadá nejdůležitější fotit a přemýšlet nad fotkou samou, ne nad technikou jako takovou. Foťák a všechno okolo je jen prostředkem k "dokonalé" fotce.
Diskutuje se to pořád dokola - "má použitá technika vliv na sdělení fotky?" atd,atd. Proto foťme, foťme a nepřemýšlejme nad tím, jestli rodinalem, id11 ctkou, nebo majkrofenem...to je vedlejší.



Jenomže bez zvládnutí řemesla můžeš vymyslet hromady dokonalých a duchaplných fotek, ale na papír stejně dostaneš jenom nějakou jejich náhodnou karikaturu. A to jaksi není ono.
  • 0

#46 indan

indan

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 34 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 24 srpen 2009 - 20:46:22

A hele, to mam taky,že nevím na čem jsem. A časem se mi to nezlepšuje. Nemůže to být tím, že jsem pazour ?

No vida, prozření na jednom řádku.


No samo že nejspíš jó :D
Já to mám vyzkoušený sám na sobě :lol:
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních