Přejít na obsah


Fotka

gradační filtry Foma


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
7 odpovědí na toto téma

#1 martins

martins

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 405 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 23 srpen 2009 - 10:13:27

Zdravíčko,vím že se to tu už řešilo,ale nemužu to najít tak píšu znova.Koupil jsm si multigradační filtry foma do macnifaxu mám kapánek problém s tím udržet je v čistotě aby mi nedělali šmouhy na papírech.Nemám ještě mléčné sklo,to mi do pondělí uříznou ve sklářství a filtry vkládám volně do šuplíku.Samozřejmě si na ně nehrabu prsty a beru je za hrany,ale i přesto se mi na nich ukazují různé flíčky nebo šmouhy.Máte někdo nějaké řešení?? Nechal jsem si pokusně jeden zalít do plastu,ale vubec se mi to nejeví dobře,pač se to zalívá teplou cestou a ten stroj udělá na tom vrchním plastu tenké linky asi od posuvu či co a bojím se aby se mi to nepřenášelo na fotky.Díky za návrhy Martins
  • 0

#2 ToFF

ToFF

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 377 příspěvků(y)
  • LocationTak někde mezi Plzní a Ostravou
Reputace: 89

Publikováno 23 srpen 2009 - 11:45:05

Až budeš mít to mlečné sklo, tak to nebude vůbec vadit. V rámečku budeš mít dole mléčné sklo a na něm zalitý filtr ve folii. Světlo projde přes filtr, pomixuje se ve skle a na negativ ti už to bude svítit rovnoměrně.
  • 0

#3 martins

martins

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 405 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 23 srpen 2009 - 12:27:21

to zní jako řešení a máš to vyzkoušené??To mlečné sklo je potřeba nějaké specifické?? koukal jsem u skláře na několik druhů a snažil se vybrat to nejrovnoměrněji mléčné jak jsem jen byl schopnej rozeznat proti světlu okem
  • 0

#4 ToFF

ToFF

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 377 příspěvků(y)
  • LocationTak někde mezi Plzní a Ostravou
Reputace: 89

Publikováno 23 srpen 2009 - 12:57:18

V magnifaxu mám to původní originální sklo v rámečku. Takže s tím ti moc neporadím. Filtry používám Ilfrodi a nějaké čmouhy už jsem si na nich vyrobil. Nemám je totiž stále zalaminované. Nicméně ty čmouhy se mi nijak neprojevují.

Jinak je tu vlákno kde se to řešilo a lidi to tak používají.
  • 0

#5 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 23 srpen 2009 - 13:07:44

Požívám filtry foma, zatavené v plastu, sklo mám obyčejné matné od sklenáře. Mapy nijak ponezoruju a je mi divné, že i ty je pozoruješ, i když beze skla. Když si vemu že cestě světlu stojí ještě tepelná ochrana, kondenzor, objektiv, tak mě to zaráž. Jo, ještě dodatek mám Magnifax 3.
  • 0

#6 Golfista

Golfista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 630 příspěvků(y)
Reputace: 101

Publikováno 23 srpen 2009 - 13:48:07

Ja mám fóliové filtry Ilford POD zvětšovacím objektivem a docela dost poškrábané. (koupené v aukci) Žádný problém nemám a rozdíl v použití v šuplíku, nebo pod objektivem nepozoruju. Můžu na srazu ukázat, sám jsem dělal srovnání a nic jsem nepoznal.
  • 0

#7 Punkomat

Punkomat

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 187 příspěvků(y)
Reputace: 155

Publikováno 23 srpen 2009 - 17:25:09

Když už je tu řeč o těch filtrech,tak se také zeptám.Jen založím jiné vlákno,protože můj dotaz je trochu o něčem jiném.Já mám filtry ilford do šuplíku.Když jsem je koupil,tak byly hezky čisté,ale postupem času,kdy je skladuji v komoře, se mi na nich objevily pavučinky.Jsou to takové ty pavučinky či houby od vlhka.Na první pohled nejsou vidět,ale při podívání proti světlu již vidět jsou.Něco podobného se tady již řešilo,ale bylo to v objektivu.No a v tom objektivu zvětšovacím se mi to objevilo také a navíc jednou za čas musím rozdělat zvětšovák a odstranit tento jev i z kondenzoru.Příjde mi to divné,jelikož by takovéto věci měli být proti vlhku odolné,jelikož očekávat od temné komory suché prostředí by bylo naivní.Ten zvětšovák je anaret,ale ten už nějak neřeším,sháním totiž jiný zvětšovací objektiv.Potřeboval bych se zbavit nějak šetrně pavučinek na filtrech.Nechci to ale šmudlat hadříkem na optiku,protože ten mi předchozí foma filtry poškrabal,sice malinko,ale přeci jen škrábnul.Nenapadá vás nějaký způsob jak je odstranit.A to tvoření těch "pavučinek" se vám stává také nebo je to zase moje unikátnost :idea: Nevíte jak tomu zamezit? Tedy,kromě toho,že tyto věci budu po zvětšování z komory odnášet.
Jinak komoru větrám tím způsobem,že mám ve vedlejší místnosti otevřeno sklepní okénko.
  • 0

#8 martins

martins

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 405 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 23 srpen 2009 - 17:26:04

Požívám filtry foma, zatavené v plastu, sklo mám obyčejné matné od sklenáře. Mapy nijak ponezoruju a je mi divné, že i ty je pozoruješ, i když beze skla. Když si vemu že cestě světlu stojí ještě tepelná ochrana, kondenzor, objektiv, tak mě to zaráž. Jo, ještě dodatek mám Magnifax 3.


Tož přesně zohle jsem potřeboval slyšet,mám to tak a funguje to.Díky ti Krakene i vy ostatní tož to zatavím i ten zbytek a sklo použiji co mi dají u sklenáře.Krakenovi fotky už jsem viděl a myslím že se klidně mužu jehou radou řídit.Pokud už je to někde psané o těchto filtrech ,zde možno zrušiti nebo zamknouti.Přeji hezký den Martins
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních