Přejít na obsah


Fotka

barevná hlava color 3a


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
29 odpovědí na toto téma

#1 liborius

liborius

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 95 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 25 srpen 2009 - 13:58:58

Ahoj, prosím, mohli by jste mi vysvětlit jak se pracuje s COLOR 3a při zvětšování na MG papíry ? je možné najít někde návod,popřípadě mě ho poslat ? děkuji moc
  • 0

#2 cuba

cuba

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 518 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 25 srpen 2009 - 14:15:40

je to poměrně jednoduchý. Levé modré točítko tě nezajímá. "červeným a žlutým řídíš gradaci. Nikdy nežadíš oba filtry najednou. Denzirním filtrem D se dá ubírat světla celkově, tuším cca 2EV. Takže když potřebuješ jemně doladit čas, nehýbeš clonou ani expozičníma hodinama, ale točítkem D.
Žluté točítko = gradace do měka, červené do tvrda. Přesné hodnoty najdeš na navodu, co je přiložen v balíku s multigradačníma papírama.
  • 0

#3 liborius

liborius

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 95 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 25 srpen 2009 - 14:21:53

děkuji za bleskovou dopověď . Nevíš ještě dá-li se použít Ccolor 3a na Magnifax 4 ? včem se vlastně liší Meograd ( který se asi už nedá sehnat) a barevná hlava ? asi v tom , že tam není ta azurová že ?
  • 0

#4 cuba

cuba

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 518 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 25 srpen 2009 - 14:27:05

sorry, píšu jako prase :)

V praxi to dělám tak. Na červeném filtru M zařadím cca 40 (přibližně gradace N papíru), densitní D dám do prostřed, abych mohl korigovat nahoru i dolu. Udělám proužkovou zkoušku na expozici. Při velkých odchylkách doladím časem. Malé filtrem D. Pak je prostor použít pozitivní expozimetr. Naladím si jej třeba na pleťovku. Začnu ladit gradaci filtrem M případně Y, pokud je zkouška příliš tvrdá nebo měká. Se změnami těchto filtru se mění i expozice. Pomocí pozitivního expozimetru tuto expozici dolaďuji densitním filtrem D. Rozhodující je ovšem finální zkouška. Pokud dělám více fotek, můžu s výhodou použít už nastavený pozitivní expozimetr.
  • 0

#5 cuba

cuba

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 518 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 25 srpen 2009 - 14:28:46

sám color 3a používám na Mg4. Multigradační hlava má jed dvě točítka, jedním ladíš gradaci a druhý je densitní filtr.
  • 0

#6 cuba

cuba

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 518 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 25 srpen 2009 - 14:31:01

jo a páčkou vlevo vyřazuješ gradační filtry a páčkou vpravo densitní.....
.... ideální pro domácí ostření :)
  • 0

#7 liborius

liborius

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 95 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 25 srpen 2009 - 14:52:00

a co ty míchací komory? musí se dovnitř dát podle rozměru negativu ? dají se koupit nový nebo se už nevyrabí ?
  • 0

#8 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 703 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 25 srpen 2009 - 15:20:40

komora určité velikosti optimalizuje světelný tok pro daný formát negativu
dá se použít větší komora pro menší negativ tedy komora pro 6x9 na negativ 6x6 a komora 6x6 pro negativ 24x36
obráceně to nejde, nebylo by to dosvícené do krajů
jinak vycházejí osvitové časy, když máš kinofilm a kinofilmovou komoru, tak jsi například na 10 sec a když bys tam měl při stejným zvětšení míchací komoru pro 6x6 tak bude čas osvitu delší, možná o půlku, možná dvakrát, už si ty rozdíly nevybavím
pokud vím, tak se už nové neprodávají, špatně se shání ta pro 6x9, obvyklá cena byla kolem 300,- za tuhle velikost
  • 0

#9 liborius

liborius

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 95 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 25 srpen 2009 - 15:36:35

děkuju moc za veškeré rady a pomoc . to je úžasný , že mě takle poradíte, to se mě nestává...fakt moc dík . až to všechno zkompletuji , tak sem písnu jak to dopadá . boužel nemám ještě všechny potřebné věci ... nevíte jestli se někde schází temnokomorníci v Brně ?
  • 0

#10 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 25 srpen 2009 - 15:51:38

děkuju moc za veškeré rady a pomoc . to je úžasný , že mě takle poradíte, to se mě nestává...fakt moc dík . až to všechno zkompletuji , tak sem písnu jak to dopadá . boužel nemám ještě všechny potřebné věci ... nevíte jestli se někde schází temnokomorníci v Brně ?


Sleduj sekci Srazy a setkání, dvakrát do roka (podzim/jaro) se scházíme někde v pohostinství. Příslušné vlákno bude včas založeno; neb si domluvit individuální setkání :)
  • 0

#11 spooky

spooky

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 074 příspěvků(y)
  • LocationTrenčín, Slovakia
Reputace: 18

Publikováno 25 srpen 2009 - 22:30:59

komora určité velikosti optimalizuje světelný tok pro daný formát negativu
dá se použít větší komora pro menší negativ tedy komora pro 6x9 na negativ 6x6 a komora 6x6 pro negativ 24x36
obráceně to nejde, nebylo by to dosvícené do krajů
jinak vycházejí osvitové časy, když máš kinofilm a kinofilmovou komoru, tak jsi například na 10 sec a když bys tam měl při stejným zvětšení míchací komoru pro 6x6 tak bude čas osvitu delší, možná o půlku, možná dvakrát, už si ty rozdíly nevybavím
pokud vím, tak se už nové neprodávají, špatně se shání ta pro 6x9, obvyklá cena byla kolem 300,- za tuhle velikost


Komory sa ešte vyrábajú a dajú sa kúpiť na eshop.photorevue.cz
  • 0

#12 liborius

liborius

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 95 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 26 srpen 2009 - 10:22:35

opět dík , boužel zase se to zkomplikovalo , hlavu nemám a musím tudíž shánět dál... krusi proč to ta meopta přestala vyrábět ? asi neměli odbyt 1000 kusů děnně, tak se na to vy.....
  • 0

#13 liborius

liborius

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 95 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 26 srpen 2009 - 10:23:11

opět dík , boužel zase se to zkomplikovalo , hlavu nemám a musím tudíž shánět dál. chtělo by to ale MEOGRADE ... krusi proč to ta meopta přestala vyrábět ? asi neměli odbyt 1000 kusů děnně, tak se na to vy.....
  • 0

#14 majla

majla

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 520 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 14 říjen 2009 - 06:53:47

Jak silnou halogenku používáte do barevný hlavy color 3? potřeboval bych koupit nějaké do rezervy, ale ta co je v barevn=é hlavě není nijak označená. Jinak oproti kondenzoru mi přijde osvit s barevnou hlavou celkem delší takže halogenka asi nebude moc výkoná.
  • 0

#15 kdoco

kdoco

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 070 příspěvků(y)
Reputace: 109

Publikováno 14 říjen 2009 - 07:35:45

100 W - u škody mají cosi do projektorů, osram. je tam bratru za 270, když jsem jí dal do vyhledávače, našel jsem jí i za 129.
  • 0

#16 majla

majla

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 520 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 14 říjen 2009 - 08:13:00

Díky, aspoň nebudu zbytečně tápat ve výkonech.
  • 0

#17 majla

majla

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 520 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 14 říjen 2009 - 08:23:32

omluva nakonec jsem pohledal na netu a do barevných hlav meopta dává tento typ: halogenová s reflektorem (type ESJ 82V/85W), výrobce: General Electric (USA), WIKO (Japonsko), MGS
  • 0

#18 majla

majla

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 520 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 14 říjen 2009 - 08:44:24

trochu mimo... to co jsem napsal platí pro color 4 jinak do color 3 patří jak psal Kdoco 12V/100W
  • 0

#19 spooky

spooky

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 074 příspěvků(y)
  • LocationTrenčín, Slovakia
Reputace: 18

Publikováno 14 říjen 2009 - 08:52:24

trochu mimo... to co jsem napsal platí pro color 4 jinak do color 3 patří jak psal Kdoco 12V/100W


Presne tak. Do Color 3 patrí halogenová žiarivka 12V/100W. Mám práve pred sebou obal z krabičky, ktorú som si nechal aby som vedel čo v budúcnosti kupovať. Je na nej napísané:
Philips
Fibre Optic Lamp
Type 6834 FO
EFP A1/231
12V 100W GZ 6.35
409737
  • 0

#20 liborius

liborius

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 95 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 14 říjen 2009 - 17:54:41

ten halogen s označením ESJ je nějakej speciální do zvětšováků že ? musí se použít i do Meogradu ?
  • 0

#21 Goro

Goro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 800 příspěvků(y)
  • LocationHradec Králové
Reputace: 11

Publikováno 14 říjen 2009 - 20:54:28

Já jsem do něj koupil
OSRAM XENOPHOT 12V 100W GZ6,35
Už tam je asi 3. rok
  • 0

#22 majla

majla

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 520 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 15 říjen 2009 - 07:16:07

no já mám nějaké náhradní jenže označení tam nebylo a hlavně u náhradních je ve spoji samotné baňky halogenky a cylindru taková skvrna jako kdyby to tam začalo "prašivět" tak jsem měl strach aby to nemělo nějaký vliv na rovnoměrný osvit což by teda asi nemělo mít když michací komora by měla vše dobře rozptýlit... ale už jsem neco pohledal na netu a k sehnání to je celkem slušne rozhodne ceny jsou mnohem příjemnější než do color 4 (u škody halogenka 1500,-)
  • 0

#23 feromarcin

feromarcin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 556 příspěvků(y)
Reputace: 71

Publikováno 4 červen 2011 - 17:19:56

Dobrý deň, bol by niekto z kolegov taký dobrý a poslal mi link s návodom na COLOR 3? Špeciálne ma zaujíma, koľko svetla filtre pohlcujú, teda o koľko mám predĺžiť osvit. Zaujímam sa o farbu a nechcem pri každej oprave filtrácie len tak strieľať expozičnú dobu. Kodak v návode k papieru Supra píše, že žlté filtre zvyčajne nepredĺžujú osvit, purpurové - 1% filtrácie=1% úpravy osvitu, ale to je prípad ich filtrov.

A zaujíma ma ešte jedna otázka (nechcem to písať do inej témy) - na Magnifaxe je taká tabuľka, kde sú hore napísané ohniskové vzdial. objektívov a pod tým sú čisla. Na čo to slúži, ako sa s tým pracuje?
  • 0

#24 mickael

mickael

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 133 příspěvků(y)
Reputace: 23

Publikováno 4 červen 2011 - 17:53:07

http://www.paladix.c...edni-sedou.html

A co se tyce tech cisel, v levem sloupci jsou jednotky ktere odecitas z te tyce a na pruseciku s danou ohniskovou vzdalenosti mas pomer zvetseni, ktereho dosahnes.
  • 0

#25 Corvus

Corvus

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 438 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 4 červen 2011 - 17:59:11

manual som nahral sem: http://www.fileserve.com/file/yUacUw8

a urobil som taky maly sheet na google docs, ktory pocita novy osvitovy cas pri zmene filtra. Su tam ale len filter Y a M, lebo ja to pouzivam na multigrade bw papiere.

https://spreadsheets...uthkey=CP6R2IYO

Ak to chcete pouzivat tak dajte file/download excel. Do zltych poli sa zapisuju v prvom riadku povodne hodnoty a v druhom nove.
  • 0

#26 feromarcin

feromarcin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 556 příspěvků(y)
Reputace: 71

Publikováno 4 červen 2011 - 18:14:36

Ďakujem veľmi pekne za odpovede a manuál, presne to som potreboval 8-)
  • 0

#27 capouch

capouch

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 61 příspěvků(y)
  • LocationPraha 9
Reputace: 0

Publikováno 19 září 2012 - 14:25:55

Někde jsem před časem četl, že není problém v téhle hlavě (mám color 3 - nevím jestli je rozdíl mezi 3 a 3a) vyměnit patici a použít žárovku na 220V, čímž odpadá potřeba trafa, které mi silně překáží. Nemáte to někdo takhle předělané? Jde mi o to kterou žárovku použít, na 220V jsem totiž čirou alespoň 100W neobjevil, a ideálně bych chtěl spíš 150W

našel jsem jen tohle http://www.zarovky-s...U-10-25-Omnilux a to se mi moc nepozdává...
  • 0

#28 feromarcin

feromarcin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 556 příspěvků(y)
Reputace: 71

Publikováno 19 září 2012 - 15:30:51

Chcel by som sa Vás v prvom rade spýtať, prečo chcete túto hlavu prerobiť? Zdá sa Vám, že má slabý svetelný výkon? Trafo je síce veľké, ale to je asi jeho jediný problém. V prvom rade sa bojím, že tam žiarovku s inou päticou budete mať problém založiť - vlastná skúsenosť. Áno, pätica sa vymeniť dá, ale je tam na to sakramentsky málo miesta. Ďalšia vec spočíva v tom, že silnejšia žiarovka bude omnoho viac tepelne namáhať filtre a hlavne zmiešavaciu komoru. Stojí Vám to za to? Otázka farebnej teploty tiež nie je zanedbateľná, aj keď to je už skutočne detail.
  • 0

#29 capouch

capouch

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 61 příspěvků(y)
  • LocationPraha 9
Reputace: 0

Publikováno 19 září 2012 - 15:54:39

mám tam komoru 6x9, takže ten úbytek světla tam asi je, tak proto bych uvažoval o 150W, ale není to nutné, spíš bych hlavně radši přešel na 220V právě kvůli tomu trafu, mám velmi málo místa a docela by mi to pomohlo. Mě by to ani nenapadlo, ale vím že jsem o tom někde četl, nevím jestli tady nebo jinde, ale už to nedokážu najít...
  • 1

#30 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 20 září 2012 - 00:11:11

tak to trafo nahraď spínanym zdrojem. určitě se najde typ, kterej bude mít dostatečně rychlej náběh...
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních