Přejít na obsah


Fotka

směrné číslo - VIVITAR ELECTRONIC FLASH 1900


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
20 odpovědí na toto téma

#1 Punkomat

Punkomat

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 187 příspěvků(y)
Reputace: 155

Publikováno 29 srpen 2009 - 08:07:44

Zdravím,
potřebuji opět radu.Mám blesk VIVITAR ELECTRONIC FLASH 1900 ,který chci použít pro yashicu.Nevím však jeho směrné číslo,abych mohl dle vzdálenosti objektu dopočítat správnou exposici.Nevíte,kde bych to mohl zjistit? Návod pro něj nemám.Ještě přikládám obrázek blesku.Díky za případné rady. Vložený obrázek
  • 0

#2 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 29 srpen 2009 - 08:20:34

Všechny tyhle staré blesky, které jsem kdy měl Toshiba, Metz atd... měli GN v názvu - tady bych tedy hádal 19.

Jinak samozřejmě vzít flashmetr a změřit...
  • 0

#3 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 705 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 388

Publikováno 29 srpen 2009 - 09:40:27

a taky tam dej baterky a chvíli bleskej naprázdno aby znovuobživl a naformátoval se (než budeš měřit, nebo dělat zkušební záběry)
mám tady doporučení dovozce fomei, obecné a tam se píše, že bez použití by se takovej blesk měl skladovat půl roku, jinak se musí znova formátovat
kdo ví, jak dlouho ten vivitar ležel někde v šupleti
  • 0

#4 zdenab2

zdenab2

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 617 příspěvků(y)
  • LocationKopanice
Reputace: 2

Publikováno 31 srpen 2009 - 06:57:37

Měl jsem podobný a měl 21 tento možná bude mět 19 podle označení.
Ideální by bylo testnout to na zrcadlovce,ale pozor ten můj měl na konektoru blesku 196V.
Musel by sis udělat oddělovač,abys neoddělal foťák.
Návod byl na paladixu.Já dal do toho mého optotriak a baterku 3,6V.
Bůhví jak je starý možná bude blbý elit a to směrné číslo nebude sedět.
  • 0

#5 zdenab2

zdenab2

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 617 příspěvků(y)
  • LocationKopanice
Reputace: 2

Publikováno 31 srpen 2009 - 06:58:11

No nebo změřit flash metrem.
  • 0

#6 Punkomat

Punkomat

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 187 příspěvků(y)
Reputace: 155

Publikováno 31 srpen 2009 - 12:08:32

Díky všem za rady.Flashmetr mám a pokud bych fotil někoho v ateliéru,tak není problém to změřit.Mám ale v plánu zkusit s tím fotit třeba koncert a tam měření flashmetrem nepřichází v úvahu,takže se chci zeptat,zda-li hodnoty naměřené doma na vzdálenost třeba 4metrů,budou platit i v jiném prostředí za jiných světelných podmínek.Omlouvám se,je-li má otázka hloupá,ale jsem v tomhle hrozný amatér.
  • 0

#7 kubasscz

kubasscz

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 75 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 31 srpen 2009 - 12:25:12

no tak na to bych sel jinou cestou protoze bleskem zabijes vsechny ty ostatni svetla co na koncert patri, vem si treba ilfordpan 400 fot a volej jako 3200 a fot treba na 1/30 manualne ja sem zkousel prioritu clony a fotak meril prave ty svetla takze bylo dobre exponovano na svetla ostatek tmavej.da se toho zneuzit trocha svetla sledovat jak se hejbou a jak prileti na oblicej nekoho z kapelky tak prask a je to. Vložený obrázek
  • 0

#8 LukasJ

LukasJ

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 319 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 31 srpen 2009 - 13:52:22

No asi bylo myšleno změřit GN flashmeetrem. Blejsknu přímo proti Flashmeetru a odečtu hodnoty. Ze známé vzdálenosti a změřené expozici GN spočítám......
  • 0

#9 Punkomat

Punkomat

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 187 příspěvků(y)
Reputace: 155

Publikováno 31 srpen 2009 - 13:55:22

No asi bylo myšleno změřit GN flashmeetrem. Blejsknu přímo proti Flashmeetru a odečtu hodnoty. Ze známé vzdálenosti a změřené expozici GN spočítám......


Mohl byjsi mi to prosím blíže vysvětlit? Co to je GN a jak to spočítám?Díky
  • 0

#10 Punkomat

Punkomat

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 187 příspěvků(y)
Reputace: 155

Publikováno 31 srpen 2009 - 13:58:03

No asi bylo myšleno změřit GN flashmeetrem. Blejsknu přímo proti Flashmeetru a odečtu hodnoty. Ze známé vzdálenosti a změřené expozici GN spočítám......


Mohl byjsi mi to prosím blíže vysvětlit? Co to je GN a jak to spočítám?Díky


Aha,tak to GN bude asi směrné číslo.. :(
  • 0

#11 zdenab2

zdenab2

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 617 příspěvků(y)
  • LocationKopanice
Reputace: 2

Publikováno 31 srpen 2009 - 18:07:32

Já to sice nezažil,ale u nás v práci se to dělalo tak,že byla černá(i ve vnitř) podélná bedna(asi 1m dlouhá) z jedné strany se do toho bleskalo reflektorem a z druhé strany na okýnku byl flash metr minolta.mám ho v práci.Jestli,tak zjistím model ale má to spousty čudlíků a za ty roky nepoužívání asi nikdo neví jak se to používá-ani já ne :-)
  • 0

#12 LukasJ

LukasJ

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 319 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 1 září 2009 - 09:03:13

jj, GN je směrné číslo. A podle stejného vzorečku, jako ze známého GN a vzdálenosti počítám clonu, tak ze známé clony a vzdálenosti spočítám GN. Ideálně ve volném prostoru, neb odrazy od světlých zdí výsledek ovlivní. Tedy venku za barákem OK, pokud není černý bezodrazový tunel k dispozici.
  • 0

#13 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 3 114 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 087

Publikováno 15 říjen 2009 - 10:00:49

No nebo změřit flash metrem.

Chtěl jsem napsat, že to je stejný, jako když chceš řízek, tak šáhneš po nějaký ženský a je to. No a koukám, že jsem asi jedinej, co nemá doma flash metr. Hmm.
K bleskům. Ptát se Tě trapně, zda-li blejsknul mě připadá stupidní. Pokud by byla porušena synchronizace kontaktu s lamelami, tak by bylo políčko na kousku ošizeno o expozici. A to všechny políčka skoro stejně.Jest-li by byla expon. různě. tak je povolená závěrka.(vychozená). Další je možnost, že kondenzátor je již tzv. vyšumělý a ztratil kapacitu. Což považuji za nejčastější chybu. Pak ještě nutno přiznat, že výrobci po snaze vypadat lépe stanovovali větší číslo, neboť si byli vědomí, že ostrý světlo dá tvrdý negativ a ty fotky stejně výjdou. Nedělejte si iluze. Dělali to všichni. Vždyť dlouhá léta směrné číslo blezku udávalo jeho dokonalost.
  • 0

#14 Punkomat

Punkomat

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 187 příspěvků(y)
Reputace: 155

Publikováno 15 říjen 2009 - 10:17:12

Blejsknul :lol:
Jinak Yashica má závěrku centrální,takže tam je synchronizace se všemi časy,ne jako u lamel.
Pokud mi ale tu expozici zaznamenal flashmetr,tak tím vyšumělým kondenzorem to taktéž nebude.
  • 0

#15 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 15 říjen 2009 - 11:05:11

Bleská to i když je Yashica přepnutá na M?
  • 0

#16 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 3 114 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 087

Publikováno 15 říjen 2009 - 11:16:19

On ten kondenzátor pomalu chřadne a chřadne až dochřadne. Stav nezjistíš. Snad jen odhadneš, když vlivem malé kapacity kondenzátoru se blesk nabíjí podezřele rychle. Jsem zvědav jaké směrné číslo naměříš.

:lol: jo a ještě jeden detajl. Blesk ukládáme nabitý. Formátuje se tak kondenzátor.
  • 0

#17 Drevorubec

Drevorubec

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 324 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 247

Publikováno 15 říjen 2009 - 15:40:16

Téměř všechny blesky mívaly na zadní straně tabulku, ve které se z citlivosti filmu a vzdálenosti objektu odečetla clona, kterou máš nastavit na aparátu. Není to i tento případ? Pak bys nemusel nic měřit ani počítat, jen vyzkoušet jestli ještě blýská jako zamlada...
  • 0

#18 zruda

zruda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 212 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 15 říjen 2009 - 21:04:19

To s tím sněrným číslem mě taky zajímá.
By ta moje toshiba 828A, mohla mít sněrné číslo 28, co myslíte?
Chtel bych jí použít s Mimoltou AL-F
  • 0

#19 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 3 114 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 087

Publikováno 16 říjen 2009 - 10:13:27

Čobolo to bolo

Chtěl by jsem upozornit, že pokud opravdu měl blesk směrné číslo 28 před 20ti lety, tak nyní určitě nemá. Oni totiž taky stárnou. Prostě jsem ochoten vsadit poslední paklík tabáku, že bude směrné číslo nižší. Asi by jsem si počkal někde za rohem na digitálistu a pak do jeho botičky pro blesk zasadil ten můj blesk a odzkoušel.
Bacha na použití starých blesků na nový mašinky. Ty nemusí vydržet spínací napětí blezku. .
  • 0

#20 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 705 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 388

Publikováno 16 říjen 2009 - 10:24:14

áno potvrzuji - tak jsem odpálil elektroniku v jednom kanonu, ale opravili to na záruku...
nerozumím ovšem, proč mi tenkrát ten pán, co mi ty třicetiletý blesky prodával a živí se mimo jiné i opravama tuhletu skutečnost a 190 voltech na tom spínacím kablíku neřekl a přitom stačilo jen koupit optický čidlo a spínat to vest. bleskem na min výkon
  • 0

#21 zdenab2

zdenab2

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 617 příspěvků(y)
  • LocationKopanice
Reputace: 2

Publikováno 16 říjen 2009 - 11:13:45

Je to poměrně důležitá věc.Změřit si kolik je na spouštěcím kolíku napětí.
Pokud bude moc vysoké,tak postavit oddělovač.Hlavně digi se to stává osudným.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních