Přejít na obsah


Fotka

meosix čb


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
16 odpovědí na toto téma

#1 liborius

liborius

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 95 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 30 srpen 2009 - 12:08:24

ahoj, prosím jak se používá Meosix pro čb pozitiv. koupil jsem si ho nedavno za 190 cz . je tam navod ale su natvrdlý a nejak jsem to nepochopil. může mi to někdo popsat názorněji ? díky p.s. a jestě : nejde me sem nahrat obrazek k jménu, stale to hlasi max 10 kb...i kdyz jsem to zmensil na 5 kb....nevite čím to je ?
  • 0

#2 spooky

spooky

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 074 příspěvků(y)
  • LocationTrenčín, Slovakia
Reputace: 18

Publikováno 30 srpen 2009 - 20:29:15

ahoj, prosím jak se používá Meosix pro čb pozitiv. koupil jsem si ho nedavno za 190 cz . je tam navod ale su natvrdlý a nejak jsem to nepochopil. může mi to někdo popsat názorněji ? díky p.s. a jestě : nejde me sem nahrat obrazek k jménu, stale to hlasi max 10 kb...i kdyz jsem to zmensil na 5 kb....nevite čím to je ?


Meosix mám a je to super vecička.
Postup je nasledovný:
1.) Kalibrácia zariadenia
Zoberieš nejaký normálny negatív, kde sú svetlá aj tiene. Prúžkovou skúškou si zistíš čas a clonu, ktoré sú potrebé na vytvorenie perfektnej zväčšeniny. Tieto údaje si zapamätáš a môžeš pristúpiť k samotnej kalibrácii. Pod obiektív zväčšováku dáš tú priestvitnú kruhovú somarinu, neviem presne ako sa to volá. Zapneš zväčšovák. Zapneš Meosix(na 1x) a vložíš ho na základnú dosku zväčšováku. Točíš tým čiernym stredovým kolečkom až kým obidve zelené diódy nesvietia rovnako silno. Ak sa ti to nepodarí, prepneš Meosix na 4x. Akonáhle ti svietia obidve diódy rovnako silno, pridržíš si to čierne kolečko, ktorám si točil a tým väčším kolečkom nastavíš čas zistený prúžkovou skúškou naproti tej bielej šípke(čiernym stredný kolečkom nesmieš pohnúť). A máš to nakalibrované.

2.) Meranie expozície akéhokoľvek negatívu
Založíš negatív do zväčšováku, zasunieš priesvitnú kravinku, ktorá neviem ako sa volá, pusťíš zväčšovák aj Meosix a čiernym kolečkom točíš až kým nesvietia obidve diódy rovnako. Naproti bielej šípke ti vybehne čas potrebný pre korektnú expozíciu. Natavíš ho na hodiny, ...
  • 0

#3 liborius

liborius

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 95 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 30 srpen 2009 - 21:36:02

dík,a tento postup kalibrace je stejný i když nepoužiju tu rozptylnou desku ?
  • 0

#4 spooky

spooky

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 074 příspěvků(y)
  • LocationTrenčín, Slovakia
Reputace: 18

Publikováno 30 srpen 2009 - 21:42:29

dík,a tento postup kalibrace je stejný i když nepoužiju tu rozptylnou desku ?


No tak to neviem, ja om použil na kalibráciu tú dosku a myslím že to bez nej nejde nakalibrovať. Na meranie ju použiť nemusíš a môžeš presne namerať konkrétne oblasti fotky.
  • 0

#5 Niraj

Niraj

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 212 příspěvků(y)
  • Locationskoro Litomyšl
Reputace: 1

Publikováno 12 únor 2010 - 15:36:48

Dal by se pro měření osvitu v čb komoře použít i MEOSIX COLOR 1, nebo by byl nevhodný / méně vhodný a je lépe počkat si na MEOSIX 1? Díky.
  • 0

#6 spooky

spooky

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 074 příspěvků(y)
  • LocationTrenčín, Slovakia
Reputace: 18

Publikováno 12 únor 2010 - 15:38:56

Dal by se pro měření osvitu v čb komoře použít i MEOSIX COLOR 1, nebo by byl nevhodný / méně vhodný a je lépe počkat si na MEOSIX 1? Díky.


Meosix color 1 asi nie. Ja používam Meosix 1. Ale postupom času som sa aj tak znovu vrátil k prúžkovým skúškam.
  • 0

#7 termitxx

termitxx

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 163 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 27 duben 2010 - 20:25:50

Zdravím, někde sem slyšel, že se meosix (bez color) dá použít i k určování gradací.Je to možné, popř. víte jak?A nenašla by se dobrá duše, co má orig. návod nascanováný?Pořídil sem ho teď za pár kaček, ještě ho vyzkoušený nemám, ale zákl. obsluhu a kalibraci celkem chápu.Díky moc!
  • 0

#8 karasisi

karasisi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 113 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 27 duben 2010 - 20:31:24

návod niekde mám, ale myslím že je aj na stránke meopta.cz
  • 0

#9 karasisi

karasisi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 113 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 27 duben 2010 - 20:35:25

http://www.meopta.co...SP-pdf-9081.pdf

vlastne meopta.com
  • 0

#10 termitxx

termitxx

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 163 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 27 duben 2010 - 21:42:50

Díky moc!Díval sem sa tam, ale já sem to tam nenašel, tak su buď blbý, nebo nevím... ;-)
  • 0

#11 Jimmi

Jimmi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 222 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 28 duben 2010 - 19:10:39

Na konci té pdf-ky je normálně český návod...
  • 0

#12 Euter

Euter

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 255 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 46

Publikováno 10 leden 2011 - 11:35:27

Zdravím,
teď mi došel poštou netknutý funkční mesoix 1, ale poněkud jsem narazil při pokusu o instalaci na můj AXOMAT 5. Prostě tam není ta správná ďůra ani tyčka či co. Nicméně když jsem hledál googlem tak mi to vyhodilo obrázky axomatů pětek na kterých byla ta rozptylka přidělaná. Nepochopil jsem ale jak. Chybí mi něco? Nebo je třeba to přidělat nějak svépomocí?

dík za případné rady...
  • 0

#13 spooky

spooky

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 074 příspěvků(y)
  • LocationTrenčín, Slovakia
Reputace: 18

Publikováno 10 leden 2011 - 11:41:22

Zdravím,
teď mi došel poštou netknutý funkční mesoix 1, ale poněkud jsem narazil při pokusu o instalaci na můj AXOMAT 5. Prostě tam není ta správná ďůra ani tyčka či co. Nicméně když jsem hledál googlem tak mi to vyhodilo obrázky axomatů pětek na kterých byla ta rozptylka přidělaná. Nepochopil jsem ale jak. Chybí mi něco? Nebo je třeba to přidělat nějak svépomocí?

dík za případné rady...


Áno, asi ti chýba úchytný mechanizmus. Ten nie je súčasťou Meosixi. Je to taký dvoják, kde na jedej strane je rozptykla pre Meosix a na druhej je klasický červený ochranný filter.
Ak to nemáš, sprav to jednoducho tak, že vytiahni červený ochranný filter a nasuň naň rozptylku pre Meosix a hotovo. Budeš ich mať nad sebou.
  • 0

#14 Euter

Euter

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 255 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 46

Publikováno 10 leden 2011 - 11:53:35

Jo, to mě taky napadlo, ale tyčka od červeného filtru má asi tak 8x menší průměr než upevňovací kroužek rozptylky. Asi teda budu muset vyrobit nějaký váleček jako redukci.
  • 0

#15 spooky

spooky

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 074 příspěvků(y)
  • LocationTrenčín, Slovakia
Reputace: 18

Publikováno 10 leden 2011 - 12:18:29

Jo, to mě taky napadlo, ale tyčka od červeného filtru má asi tak 8x menší průměr než upevňovací kroužek rozptylky. Asi teda budu muset vyrobit nějaký váleček jako redukci.


Tak si tu tyčku v mieste, kde chceš umiestniť rozptylku obal elektrikárskou páskou na požadovaný priemer a nasuň na to rozptylku a máš po starostiach.
Inak ten Meosix sa dá používať aj bez tej rozptylky na bodové meranie, teda meranie konkrétnej časti scény.
  • 0

#16 Euter

Euter

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 255 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 46

Publikováno 10 leden 2011 - 12:34:11

Namotal jsem tam papír do požadovaného průměru a funguje to :-) obraz je sice na úplném kraji rozptylky, ale vleze se. Vše funguje jak má. Už se těším, až ho večer vyzkouším.
Spooky díky za rady :!:
  • 0

#17 spooky

spooky

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 074 příspěvků(y)
  • LocationTrenčín, Slovakia
Reputace: 18

Publikováno 10 leden 2011 - 12:41:02

Namotal jsem tam papír do požadovaného průměru a funguje to :-) obraz je sice na úplném kraji rozptylky, ale vleze se. Vše funguje jak má. Už se těším, až ho večer vyzkouším.
Spooky díky za rady :!:


Jasné, nie je začo. Ja ho mám tiež a v celku som s ním spokojný. Hlavne mi uľahčuje prácu pri tvorbe kontaktov z filmov. :lol:
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních