Přejít na obsah


Fotka

Barevna fotografie na carske Rusi


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
28 odpovědí na toto téma

#1 KarelJ

KarelJ

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 218 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 9 září 2009 - 21:12:44

O toto se musim podelit:

citace z Britskych listu:

..Barevné fotografie Sergeje Michajloviče Prokudina-Gorského, jehož car Mikuláš II. jmenoval svým královským fotografem, zaznamenávají život v Rusku před sto lety. Byly pořízeny v letech 1907 - 1915.

V těchto letech jezdil Prokudin-Gorskij ve svém speciálním železničním voze, v němž měl černou komoru, i po zakázaných oblastech Ruska. Dělal barevné fotografie technologií, která tehdy byla naprosto v počátcích. Používal metodu, kterou sám vynalezl. Snímky dělal třikrát, rychle po sobě. Byly černobílé, ale s třemi různými filtry, červeným, zeleným a modrým. Pak je promítal ze tří projektorů s týmiž filtry na jediné plátno.

webova galerie:
ZDE

preji mnoho inspirace a zdaru,

KarelJ
  • 0

#2 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 9 září 2009 - 21:51:05

uz jsem to videl je to silene a krasne zaroven, kdyz si predstavim jak je to delano..zlaty autochrom (ale ten byl v te dobe v plenkach :wink: )
  • 0

#3 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 9 září 2009 - 22:07:47

Bylo to vystavováno i zde v ČR. Kolega mě na to upozorňoval již před cca pěti lety.
  • 0

#4 026200

026200

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 266 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 9 září 2009 - 23:02:32

...jak na tohle někdo může přijít?! Klobouk dolu.
  • 0

#5 KarelJ

KarelJ

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 218 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 10 září 2009 - 12:56:04

puvabne jsou ty partie, kde scena nevydrzela stabilni (hladina vody, lide v pozadi...).

Jakmile je cokoli "out of synch", absolutne to vypadava z celku...
  • 0

#6 mdx

mdx

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 202 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 10 září 2009 - 13:36:13

No tedy klobouk dolu. Stale je co objevovat...
  • 0

#7 buben

buben

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 4 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 14 září 2009 - 13:00:54

zrovna jsem na to narazil a nestačím se divit.
  • 0

#8 wolfram

wolfram

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 166 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 14 září 2009 - 23:11:52

to je neuvěřitelný
  • 0

#9 lukaspeterec

lukaspeterec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 35 příspěvků(y)
Reputace: 39

Publikováno 12 leden 2010 - 22:36:44

smekám
  • 0

#10 kkellner

kkellner

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 134 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 13 leden 2010 - 08:26:31

tak si na netu najděte galerii Šechtl a Voseček v Táboře, budete se divit ještě víc (tahle výstava byla také právě tam).

To je rodina několika generací známých živnostenských fotografů, dneska upravují a digitalizují archiv starých fotek, mají zajímavé věci.

Hlavně se zajímají o byrevný systém Autochrome Lumiere, to byl předchůdce dnešních barevných diapozitivů a je zvláštní že fotky na něm příliš neblednou.
  • 0

#11 Drevorubec

Drevorubec

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 324 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 247

Publikováno 13 leden 2010 - 09:21:29

Tříbarevná fotografie je fakt hustá. Byly i kamery, které hranolem rozdělily paprsky z jednoho objektivu na tři desky, takže šlo fotit synchroně. Nechápu, že šlo fotit přes červený a zelený filtr, když byly tehdejší emulze citlivé jen na modré světlo. Zřejmě měli někteří fotografové svoje panchromatické emulze, které ale světu zatajili. Viděl jsem i stereoskopický tříbarevný diák.
Autochrom mě taky fascinuje. Nenašel by se mezi vámi nějaký šílenec, který by ho chtěl zkusit? Kalafuna, škrob, barviva i emulze se dají koupit...
  • 0

#12 ToFF

ToFF

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 377 příspěvků(y)
  • LocationTak někde mezi Plzní a Ostravou
Reputace: 89

Publikováno 13 leden 2010 - 09:35:00

Tříbarevná fotografie je fakt hustá. Byly i kamery, které hranolem rozdělily paprsky z jednoho objektivu na tři desky, takže šlo fotit synchroně. Nechápu, že šlo fotit přes červený a zelený filtr, když byly tehdejší emulze citlivé jen na modré světlo. Zřejmě měli někteří fotografové svoje panchromatické emulze, které ale světu zatajili. Viděl jsem i stereoskopický tříbarevný diák.
Autochrom mě taky fascinuje. Nenašel by se mezi vámi nějaký šílenec, který by ho chtěl zkusit? Kalafuna, škrob, barviva i emulze se dají koupit...

K čemu nás to ponoukáš :) Tedy ne že by se mi ty staré Autochromy nelíbily, to tedy nééé... mají takové pěkné kouzlou...
  • 0

#13 kkellner

kkellner

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 134 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 13 leden 2010 - 10:02:11

Autochrome jsem už zkusil, asi před 30 lety vyrobil Lumiere nebo Pathé (?) malou serii, nevím už proč. Snad měli nějaké výročí. Snad bych tu desku ještě někde našel.

Měli jsme doma na okně desítky let skleněný diapozitiv Karlštejna z roku asi 1920, na materiálu Agfacolor. Vůbec nebledl ale před několika lety se rozbil. Agfacolor byl stejný systém jako Autochrome Lumiere. Když pak vznikl "normální" Agfacolor, krátce před válkou (?) označovali ho zpočátku pro rozlišení Agfacolor neu.

Ale podívejte se raději na výstavu do Tábora. A budete li tam na vernisáži, můžete si s nimi o Autochromu odborně popovídat.

sechtl-vosecek.ucw.cz
  • 0

#14 David Cysař

David Cysař

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 3 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 22 leden 2010 - 10:44:11

No taky už jsem nad autochromama přemejšlel, ale myslím že to je technicky trochu náročný. Zasekl jsem se hned na tom jakym lepidlem nalepit škrobový zrna - kalafunou ???
  • 0

#15 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 22 leden 2010 - 10:50:31

No taky už jsem nad autochromama přemejšlel, ale myslím že to je technicky trochu náročný. Zasekl jsem se hned na tom jakym lepidlem nalepit škrobový zrna - kalafunou ???


neni to zadna srande, puvodne to bylo delane tak ze skrobova zrna musela mit nejakou max. velikost, prilepit to jde bezbarvym lakem, nasledne se to ale lisovalo pod dost vysokym tlakem - nekde k tomu neco mam, zkusim to dohledat.
  • 0

#16 ToFF

ToFF

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 377 příspěvků(y)
  • LocationTak někde mezi Plzní a Ostravou
Reputace: 89

Publikováno 22 leden 2010 - 10:59:37

To chce jen škrobové zrna, prosívačku s vhodnými síty... a spoustu času

problém bude jejich barvení... a pak lepení - když to snad ani ne -- ale spíš následné umačkáni :(
  • 0

#17 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 22 leden 2010 - 11:03:15

To chce jen škrobové zrna, prosívačku s vhodnými síty... a spoustu času

problém bude jejich barvení... a pak lepení - když to snad ani ne -- ale spíš následné umačkáni :(


to jsi vyjmenoval vsechny problemy :)

no vlastne je to jeste srandovnejsi, protoze mas to nasledne :

skrobovou masku, sklo, emulzi - cili ti to jeste nebude sedet na normalni matnici.
BTW. jde to udelat jeste jednoduseji (takove byly prvni pokusy pred autochromem) - mit pred planem barevny nahodny rastr, vytvoreny na PC a vytisknuty na tiskarne na transparentni folii, nasledne se to musi promitat pres tento rastr - ale to uz jsme nekde jinde, ze?
  • 0

#18 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 22 leden 2010 - 11:57:48

tohle je zřejmě jeden z mála případů, kdy bych byl ochotnej zkusit barevnou fotografii :(
  • 0

#19 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 22 leden 2010 - 13:20:37

kua chlapi já nad autochromem přemejšlím už asi 14 dní :) :( :) :lol: :lol: :lol: dost informací je na netu v češtině, něco v angličtině a pak asi i něco ve francouštině, jenomže tam mám nepřekonatelnou jazykovou bariéru :( .

http://sechtl-vosece...html#autochrome
  • 0

#20 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 22 leden 2010 - 13:47:10

kua chlapi já nad autochromem přemejšlím už asi 14 dní :) :( :) :lol: :lol: :lol: dost informací je na netu v češtině, něco v angličtině a pak asi i něco ve francouštině, jenomže tam mám nepřekonatelnou jazykovou bariéru :( .

http://sechtl-vosece...html#autochrome


nejvic je ve francouzstine - nekde mam ulozeneho i borce si dnes autochrome desky dela sam :-), neni to tak dokonale, ma tam velke zrno (skrobove) ale vypada to fajn.
  • 0

#21 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 22 leden 2010 - 14:03:14

Není divu když to vymysleli frantíci, žejo :).

myslím si, že do začátku je celkem jedno jak velký budou škrobový zrna a jestli budou rozplácnutý nebo ne. Problém bych spíš viděl ve vytvoření pouze jedné vrstvy škrobu, přelakování a hlavně emulzi. Nepředpokládám že by šla použít emulze od fomy, protože je potřeba panchromatická, citlivá na celý spektrum + její inverze, aby při procesu neodplavala...

Viditelná barevná mozaika je právě to, co dělá autochrom zajímavým, takže toho bych se nebál :(.
  • 0

#22 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 22 leden 2010 - 14:03:19

Kdyz jsme u te tribarevne fotografie (puvodni tema), tak toto je obdobna kamera kterou je to foceno :

koukni sem
  • 0

#23 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 22 leden 2010 - 14:17:50

Není divu když to vymysleli frantíci, žejo :).

myslím si, že do začátku je celkem jedno jak velký budou škrobový zrna a jestli budou rozplácnutý nebo ne. Problém bych spíš viděl ve vytvoření pouze jedné vrstvy škrobu, přelakování a hlavně emulzi. Nepředpokládám že by šla použít emulze od fomy, protože je potřeba panchromatická, citlivá na celý spektrum + její inverze, aby při procesu neodplavala...

Viditelná barevná mozaika je právě to, co dělá autochrom zajímavým, takže toho bych se nebál :(.

Nevím sice, jak je to s dostupností panchro sensibilátorů, ale pokud by někdo dokázal vyřešit ostatní potíže, bude vytvoření panchromatické emulze/či prostě zcitlivění té fomácké) ten nejmenší problém. Faktem ovšem je, že když jsem se po sensibilátorech díval, našel jsem pouze erythrosin :(
  • 0

#24 blueflash

blueflash

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 81 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 24 červenec 2012 - 12:32:04

Vložený obrázek

Našel jsem kdysi na internetu tuhle secesní (?) fotografii tenistky, nevíte, ze kdy to tak je, příp. nemohl to dělat bějaký slavný fotograf té doby?
  • 0

#25 blueflash

blueflash

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 81 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 24 červenec 2012 - 12:33:11

Obrázek funguje - pokud je tam "404", klidně na to klikněte....
  • 0

#26 Kjuba

Kjuba

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 170 příspěvků(y)
Reputace: 16

Publikováno 24 červenec 2012 - 13:06:52

Ahoj,

jestli je na ty fotce něco secesního, tak možná ten originál. Obličej Petry Kvitové tam mohl dát jedině slavný fotograf dnešní doby ..... :-P

Kjuba
  • 0

#27 blueflash

blueflash

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 81 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 24 červenec 2012 - 16:39:09

Tos ju poznal nebo máš ten magazín? :-)
  • 0

#28 Kjuba

Kjuba

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 170 příspěvků(y)
Reputace: 16

Publikováno 24 červenec 2012 - 18:37:46

Nemám. Poznal jsem ji hned
  • 0

#29 blueneon81

blueneon81

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 13 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 9 srpen 2012 - 18:29:51

Fotografie Prokudina-Gorského ma okamžite uchvátili (tak ako rôzne dvoj a trojfarebné systémy). Obdobný pokus som skúšal neskôr aj ja, ale zatiaľ polusne na digitál.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních