Přejít na obsah


Fotka

Začátky s klasikou


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
235 odpovědí na toto téma

#1 Girmy

Girmy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 676 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 146

Publikováno 10 září 2009 - 16:58:25

Ahoj, jsem student a "digitální dítě" v jednom :). Ke klasice jsem se dostal přes dědu, který mi daroval Weltu Weltax (měchový aparát na 6x6 svitek, bez matnice, vše v manuálu), první můj vyvolaný svitek můžete vidět zde (http://girmy.rajce.idnes.cz/Svitek/). Já vím, že je to prakticky vše až na jednu fotku neostré, ale stejně je to pro mě krásné :-). Ten pocit když jsem vytahoval film z tanku a bál se, jestli tam vůbec něco bude :D. No určitě to všichni znáte.

Jelikož mě to opravdu chytlo a chci se začít věnovat klasice (sice né plně, ale spíše tak za odměnu), tak vás zde prosím o rady :-).

Přemýšlel jsem, jaký aparát si koupit. Rozmýšlím se mezi kinofilmem a středoformátem. jestli můžu, tak zde připojím svůj lajcký názor na věc.

Středoformát:
Plusy - oproti digiálu krok vpřed; kvalita aparátů; zpomalení, zlepšení a více přemejšlení nad fotkama; vysněné focení s pořádným fotoaparátem :).
Mínusy - veliký, těžký a neforemný (to je spíše obecně, ale tohle mi zrovna vůbec nevadí); dražší (ale zase ušetřím za fotky, bude jich mnohem méně než u kinofilmu a tisícinásobně míň než u digi :D)
Kinofilm
Plusy - kompatibilní už s mojí výbavou na Canon (krom širokáče, ten mám bohužel na APS-C); pohotový, nenápadný
Mínusy - oproti digitálu si myslím, že je to krok zpět (dnešní FF zrcadlovky si myslím, že jsou skoro na stejné úrovni)

Nevím, možná mě za tenhle názor tady ukamenujete, ale je to opravdu můj názor na věc a uvítám další názory, rady, tipy. Myslím si, že asi nej je anšetřit si na SF a začít fotit s velkym "F" (někde jsem tu četl názor, že začít se SF je hloupost, ale mě to vychází stále nejlépe :)). Myslím si totiž, že kompozici, reciprocitu a jiné technické a estetické záležitosti už mám zvládnuté z digi. Tudíž teď mi schází pouze učit se klasice :(.

Doufám, že mi tady poradíte, co jsem četl nějaká fóra, tak jsou tu super názory a fajn rady.

Pavel
  • 0

#2 zdenab2

zdenab2

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 617 příspěvků(y)
  • LocationKopanice
Reputace: 2

Publikováno 10 září 2009 - 17:39:02

Nejsem žádný rádce,ale povím ti vybral sis dobře.
Buď tebou jdu do středoformátu.
Já jsem byl taky digitálista.Původně jsem měl kompakt,pak jsem koupil DSLR Canon,taky ASP-C a po nějakém čase,když jsem zjistil,že fotkám něco chybí oprášil jsem po mém otci nádherný stroj Yashica MAT124 se kterým si kdysi hrála moje sestra,později já a nedávno jsem jej vytáhl ze spárů našich dětí.
A fotím už jen na film.Digi mám pro manželku.Ta sice s MF sklama M42 neumí,ale nechal jsem si pevnou 50/1.8 od canonu a tamron 70-300 a stím si musí vystačit.
Nejhorší bylo sehnat vybavení.tzn zvětšovák,misky,vývojnice,atd.
Vše jsem totiž kdysi,když jsem viděl první digitály(ještě na diskety) vyhodil.
Byl jsem totiž naivní...byla to hodně drahá zkušenost.
Asi bude nejlepší koupit si SF,protože stejně nakonec všichni skončíme u VF :-)
  • 0

#3 mickael

mickael

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 133 příspěvků(y)
Reputace: 23

Publikováno 10 září 2009 - 17:40:50

Ja osobne volil ten postup jak ty popisujes, ke svoji canon vybave jsem koupil kinofilmove telo a mohl jsem fotit (a ten sirokac je taky jen aps-c :( ), hodne podobne ovladani, takze nejake uceni s technikou nebylo treba. Co se tyce premysleni nad fotkama a zpomaleni, tak to mam i u kina... Ano, kinofilm nema takovou obrazovou kvalitu. Ale pro me to o tom neni :-) Je to pohotove, male... Zalezi co fotis, to jsi nenapsal (ale podle ukazky soudim, ze by byl ten SF asi lepsi volbou) :-)
  • 0

#4 zdenab2

zdenab2

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 617 příspěvků(y)
  • LocationKopanice
Reputace: 2

Publikováno 10 září 2009 - 17:43:34

Na tuhle větu zapomeneš.
Myslím si totiž, že kompozici, reciprocitu a jiné technické a estetické záležitosti už mám zvládnuté z digi.

Zjistíš,že rozumě fotit na 6x6 a 6x7,tak aby jsi to pak nemusel na papír ořezávat je pěkně složité.
Můj případ.
  • 0

#5 zdenab2

zdenab2

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 617 příspěvků(y)
  • LocationKopanice
Reputace: 2

Publikováno 10 září 2009 - 17:48:59

Ještě poznamenám.Fotit na SF je to pro mě takový svátek,že i těch 12snímků je moc.Samozřejmě kino jsem zkoušel.Dělá se mě líp než svitek,ale 36snímků je fakt hodně.Jedině mít výměné záda.
  • 0

#6 mickael

mickael

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 133 příspěvků(y)
Reputace: 23

Publikováno 10 září 2009 - 17:52:52

Jo, tech 36 snimku je fakt hodne, obvykle by mi stacila tak pulka, ale slo by to obejit metrazi a rezat si kratsi filmy :-)
  • 0

#7 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 10 září 2009 - 17:53:41

Ahoj, vítám tě mezi námi!

Věřím, že rozhodování to je těžké. Za mě osobně bych řekl, že pokud máš skla z Canonu, která vyhoví manuálním tělům, kup si analogové tělo a nauč se s ním nejdřív řádně exponovat, volat a zvětšovat.

Jestli můžu, řeknu ti jak to probíhalo se mnou, třeba ti to na něco odpoví. Začal jsem fotit zhruba před třemi? lety. Z digi na kinofilm. Vše bylo v pořádku, pořídil jsem si k tomu slušný skelný park a měl z toho radost. Pak jsem potkal jednoho místního blázna, který mě s druhým bláznem nakukali, že kinofilm je pro děcka. Tak jsem prodal kino a co koupit? Mno, když už SF, tak proč ne ten z těch nejlepších a největších? Mamiya RZ67. Mnojo, když ono to sice fotí krásně, ale skoro to nikam neberu, páč je to těžká obluda, která navíc i vyvolává nepatřičný rozruch. Takže jsem začal fotit o hodně míň. No a když už jsem fotil, stálo to zaprd, prototože jsem to ještě pořádně neuměl zpracovat. Začal tak bludný kruh ze kterého jsem se snažil vyjít tím, že jsem horečnatě zkoušel snad všechny známý foťáky. Až díky srazům temné komory jsem poznal, že o foťák nejde, že je to jen o tom vylézt ven a začít něco dělat. (děkuji svému hlavnímu impulzátoru - Krakenovi) Mno, upřímně, ještě dlouho jsem se v tom plácal a to právě proto, že jsem z kinofilmu přešel moc brzo. Až teď, tak poslední dva tři měsíce mám pocit, že konečně něco dělám, dokonce se ke mně vrátila ta původní Mamiya. Potřeboval jsem s k ní dozrát.

Takže takhle. U filmu je důležitý hodně znát a umět. Nemáš k němu photoshop, abys to napravil. Do PC to nemá smysl dělat, protože nezvětšovat z filmu, to je jako kdybys v sexu v tom nejlepším ehm vytáh a šel na televizi :) Kinofilm ti dává výhodu větší svobody při výběru témat, budeš mít víc snímků, na kterých se budeš učit dál zpracovávat. Klade větší nároky na pečlivost při zpracování - naučí tě. K čemu SF a jeho kvalita, když ji neumíš využít? A on ti to opravdu nedá zadarmo. No a až budeš mít doma igelitku práznejch špulek, koupíš SF, budeš přesně vědět co chceš, na co to cheš a co od toho čekáš. Prd prd, bude to tam. Bez trápení :) Toť můj názor.
  • 0

#8 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 10 září 2009 - 18:04:25

Ahoj Girmi,
protože jsem konofilmista, šel bych cestou "nového" těla, EOS5 jsem viděl za 4000,- a to je superstroj, mám ho taky
:-) Z důvodu sklidnění teď víc větrám minoltu XD, opravdu velký soustředění chce kombinace Flexaret+kino+záběr na šířku :-) Takže za sebe radím EOS ve slušným stavu a k němu Flexaretu. Využiješ příslušenství a na hrátky s 6*6 máš skvělý stroj a spoustu možností.
Ať Ti to fotí a hodně trpělivosti!
  • 0

#9 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 10 září 2009 - 18:07:21

jakobych se viděl... mám(minulý čas používat nebudu) to podobně.
podle teho cos psal a ukazoval na "paradajce" tak pro tebe bude dle mého (často mylného) názoru nejlepší začít s tím kinem a časem dozrát do toho SF kam podle fotek patříš. pokud bys ale trval na SF tak ti doporuším nějakou 645 protože je vidět tvoje komponování na obdélník.

tož asik tak. a z kama si?
  • 0

#10 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 10 září 2009 - 18:09:24

Ještě než se přižene Rhx(:-)), radím já - dvojočku - třeba Flexaret. I táta Kulhánek doporučuje svitkáč jako optimální pro začátečníka.
  • 0

#11 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 10 září 2009 - 18:10:49

Ještě bych dodal jednu věc. Kousek od nás bydlí pan Bartoš. Je to asi ten nejlepší pojizerský fotograf. I ti nejlepší zde z temné k němu jezdi na poradu, učí se od něj a obdivůjí jeho práci. A tento pan Bartoš fotí právě na kino. Naučil se to však tak dobře zpracovávat, že mnoho lidí s sf mrchou za velký peníze se před ním pak jen stydí :) Dnes jsme všichni rozmařilí, protože ta technika nic nestojí. Ona však stejně ale zbyde jen ta práce.... (to jen tak, aby sis nemyslel, že sf je jediná odpověď, pokud hledáš kvalitu...)
  • 0

#12 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 10 září 2009 - 18:13:35

Jo a když už SF, tak bych se přidal ke klukům - koupit TLR.
  • 0

#13 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 10 září 2009 - 19:31:11

Girmi, ogaro neščastná, poslúchaj, ono je to tak, jak psal Pavlík, ono až tolik moc není důležité čím fotíš, ale JAK a CO?
Na reportáž ti těžko někdo může doporučit Mamču RZ, že?

Důležité je, aby byl aparát ve tvých rukou pouhým nástrojem, ale pozor, takovým, kerým cítíš radost dělat a fotografovat, ju?
Pakliže je to Flexaret, Ljubitel, Canon, atd. atd. je již jedno. To sladění námětu, tebe a mašinky musí z tých fotografií čúhat,. mosí jít vidět. Pokud to tak je, je to v rychtyku a cesta sa najde sama. Pokud začneš cíit, že tě aparát omezuje, pořiď si iný. Je to přirozený vývoj, kerým mosí každý projít.
Najdůležitější upozornění a názor je z mé strany ten, abys přestal řešit techniku, to je nejlepší krok zpět k povrchním fotografiím....
  • 0

#14 tomas_tnt

tomas_tnt

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 270 příspěvků(y)
  • LocationZlín
Reputace: 10

Publikováno 10 září 2009 - 20:05:33

Mám za sebou přesně ten samej vývoj (digikompakt, EVF, DSLR). K poslední DSLR jsem nakoupil M42 skla a k jednomu přišel i foťák (Spotmatic). Tak sem začal s kinofilmem.....a pak už je jen krůček k SF.
Teprve začínám, ale můžu říct, že na kinofilmu mám mnohem větší odpad než u SF (Flexaret, Psix a na cestě je Mamiya 645). Nějaké snímky nezaostřené, nějaké pohnuté, spoustu mrkanců, atd. 36 snímků mi leze na nervy, dřív jsem v půlce střihal film a 36tku dělal nadvakrát (do začátku určitě dobrá pomůcka). Navíc rodím při soukání 36políčkového kinofilmu do spirály vývojnice..ale už vím, kde je zrada (ve špatně ohnutém začátku filmu)
Pokud se mi povede fotka na kinofilmu, tak je výstup lepší než s DSLR (APS-c čip), ale na středoformátu je snad každá fotka lepší než na DSLR (když jsem to poprvé prohnal skenerem, zíral jsem).

Závěr? Středoformát je pro mě paradoxně mnohem jednodušší na focení, protože kinofilm (s mým vybavením - M42 platforma) není jednoduché dobře zvládnout.
  • 0

#15 zdenab2

zdenab2

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 617 příspěvků(y)
  • LocationKopanice
Reputace: 2

Publikováno 10 září 2009 - 20:17:29

Jsem v podobné situaci jako tomas_tnt a souhlasím s tím,co napsal.
  • 0

#16 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 10 září 2009 - 20:32:22

Ano, kinofilm je v mnohém náročnější napřesnost práce, kvalitu jednotlivých kroků při práci i zpracování, ale pokud se s ním člověk naučí pracovat, respektovat jeho přednosti i nedostatky, odvděčí se vysokou kvalitou výstupu.

Je mnohem náročnější dostat z kinofilmu kvalitní zvětšeninu oproti svitku, což může paradoxně vést k flákačství pokud se svitlkem začínáš a neexistují návyky, znalosti chování materiálů a techniky, protože ta větší plocha negativu to schová, zachrání. Ovšem jen do té doby, kdy si uděláš větší zvětšeninu, stačí 24x30 a porovnáš s výstupem někoho jiného, zkušenějšího. Takže doporučuji, stejně jako kolegové, zůstat zatím u kinofilmu, nepůjde to snadno, začátky jsou vždycky těžké, ale jenom překonáváním překážek se zdokonalujeme (tím samozřejmě nechci nabádat k ztěžování si práce víc, než je nutné).

Pokud porovnám svoje fotografie ze svitku dva roky zpátky se současným výstupem, stále je vidět pokrok co se týče technické kvality a vím, že je to mnou, mými zkušenostmi, ne používanými materiály nebo technikou (nehovořím o obsahu). Spousta motivů by se dala zpracovat v dostatečné kvalitě i kinofilmem, jako velmi dobrou studenou sprchou jsou v tomto směru právě srazy, kde si člověk nad cizíma fotkama (které byly pořízeny třeba na kino a setovým zoomem) uvědomí, kolik toho ještě neumí.

Začínal jsem pře snad deseti lety s kinem, černotě se věnuju tak 7 let a pokud vezmu nějaký svůj třeba čtyři roky starý negativ a znovu ho nazvětšuju, jsem schopen z něj dostat víc než tenkrát. Všechno chce svůj čas a ruční práce obzvlášť.
  • 0

#17 tomas_tnt

tomas_tnt

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 270 příspěvků(y)
  • LocationZlín
Reputace: 10

Publikováno 10 září 2009 - 21:19:05

Ale ano...sohlasíme s Jendou, souhlasíme s Krakenem .... všichni mají pravdu.
Zaznělo tady ... "aparát ve tvých rukou pouhým nástrojem, ale pozor, takovým, kerým cítíš radost dělat a fotografovat" ... a přesně s tímhle se peru.
Je pro mě radost sledovat obraz na matnici středoformátu, je pro mě radost mačkat spoušť Flexaretu, protože se jedná o centrální závěrku, která nekope a nerozhodí celý foťák,.... sem nas..., když nedokážu přesně zaostřit s širokoúhlým objektivem na Praktice a kazým tak fotku, která zachytila super světlo a perfektní moment , atd,atd.
Bohužel, technika má vliv na výslednou fotku a ty středoformátový mašinky mi příjdou prostě promakanější
  • 0

#18 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 10 září 2009 - 21:21:40

Přesně jak říká Jeník, zvládneš kino, zvládneš všechno.
  • 0

#19 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 11 září 2009 - 12:45:31

Přemýšlel jsem, jaký aparát si koupit. Rozmýšlím se mezi kinofilmem a středoformátem...
Pavel


podle prvního příspěvku se mi zdá, že celkem uvažuješ správně
já bych doporučil dvojvočku, protože práce s větším negativem je jednodušší a dřív budeš mít pěkný výsledky, jak už bylo řečeno a až si to trochu osaháš, tak se ti líp bude prát (eventuelně) s kinofilmem
taky můžeš přijít na to, že vlastně kinofilm nepotřebuješ na témata, který budeš fotografovat
všechno se dvojvočkou nedá stihnout, ale je tu ještě mezistupen a sice 6x4,5 v mnoha variantách
jinak s kinocanonem je práce podobná, jako s digi - jen záznamové medium je jiné
u dvojvočky je medium jiné, ale i jiné myšlení, komponování atd. (čtverec)
do té "jiné" filmové dimenze tě to postrčí víc hned první den
  • 0

#20 Girmy

Girmy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 676 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 146

Publikováno 11 září 2009 - 14:15:12

Zdenab2 - jj vybral hlavně tohle fórum :evil:... Ani jsem nedoufal v tolik odpovědí ;). Tímto vám tady všem moc moc děkuji, protože jinde bych se asi setkal s návrhem "kup si 5D a nevotravuj" ;(...
Jinak s tím, že fotit na čtverec (skoro čtverec) je určitě jiné, ale myslím, že by mi to takový problém nedělalo :-(...

Jinak nepopsal jsem to k čemu ten přístroj chci :).
Měl by to být přístroj, kterým zachytím nějakou architekturu, krajinku, zátiší, spíš něco takového oddechového a tak trochu za odměnu (na street, reporty a podobný mám digi, to plně opustit nechci). To znamená, že velikost a váha je mi celkem fuk (jsem zvyklý nosit hodně kilo na zádech). Podle toho co jsem tu četl, tak je jasné, že jsem z nebe jako učený nespadl :D, určitě musím počítat s několika svitkama, který se nepovedou přesně tak jak by měly, ale zase na druhou stranu, když za dva roky budu jinde, tak ty nej fotky si můžu zkusit nazvětšovat zase lépe.

Pavel_P - děkuju :cry:. Bohužel začínám díky aps-c širokáči na 70mm :D... Jinak taky hezkej příběh. Já jsem snad typ, kterému nevadí se tahat s těžkym foťákem (hlavně kdybych ho neměl, tak bude nějaká supr situace a já jí nebudu mít nafocenou :D). Už jsem si celkem zvyknul na těžkej bágl kolem 10kg a někdy i víc, takže nějaký SF mi nedělá problém unýst :cry:... Jinak to, že dělá rozruch by pro mě snad taky neměl být moc velký problém, nechci s tím fotit žádné mimořdné akce.
To je jasné, já také neočekávám, že bych si stoupnul k SF a vyfotil, vyvolal a nazvětšoval perfektní fotku, jestli někdy udělám perfekt fotku po všech stránkách, tak to bude asi za delší dobu :). Můžu se zeptat, co je TLR (je to třeba flexa nebo ostatní dvojočkový?)??

ypres_bass - :), no jo, zatím jsem pořádně neměl příležitost fotit na čtverec, ale snad bych si zvyknul. I když co jsem tak blaženě slintal kolem, tak jsem se ZAMILOVAL do Mamiye 645 :D (a to je tuším 6x4,5), asi bych na ní teďka měl, ale nevím, jestli to neni zbytečný luxus (třeba PSIX jsem koukal a čet, jenže jsem se dočet, že je prý špatné navýjení svitku :()
Jinak já jsem z Prahy (i na tohle nádherný město bych rád středoformát, sice na světlo a podobný čekám i s digi, ale se středoformátem bych si dal ještě více záležet :D)

Kraken - to jsou opravdu rozumná slova :cry:... S digitálem jsem se už techniku naučil víceméně neřešit (je pravda, že když si někde sednem, tak občas něco pořešíme, ale nehonim se za nejlepšim ve třídě :o ). Ale právě kinofilm a středoformát jsou pro mě nové končiny, proto se spíš ptám ;-)... Jinak jak píšeš, že by to pro mě mělo bejt potěšující, tak v tom případě bych hned vzal asi nějakej velkej SF, ptž kinofilm je pro mě prakticky digitál, s jiným záznamovým médiem. Není to takové to velké, kde si musím dát pozor na zpětný ráz, u čeho si rozmyslím jestli to opravdu vyfotit).

Jenda1250 - jak vypadají ty srazy temné komory a kde a kdy bude nejblížší? :)
  • 0

#21 Girmy

Girmy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 676 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 146

Publikováno 11 září 2009 - 14:18:41

Jinak ještě jsem zapomněl dodat, že ještě než si něco pořídím, tak kamarád mi půjčí flexu :evil:... Takže si vyzkouším ještě jiný přístroj na klasiku.
Měl jsem již tu Weltu weltax (bez pořádného hledáčku/matnice), pak YASHICU MINISTER D - tam se bohužel nenatáčel film, i když číslíčka jely dál, takže mám půlku správně naexponovanýho políčka a pak jedno krásně přepálený :cry:...
No a teď bude flexa :-(
  • 0

#22 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 11 září 2009 - 14:21:16

Baňská Štiavnica 09-11.10.2009 - sraz TK.

Určitě přijeď od nás z vlasti tam jede hejno řidičů, myslím si, že by nebyl problém, kdyby tě někdo přibral. Určitě přijeď zažiješ nevídané, uslyšíš neslýchané. Prima parta lidí.

Jo vem sebú půllitr nečeho ostřejšího ať to má tu správnú dimenzu :evil:
  • 0

#23 Girmy

Girmy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 676 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 146

Publikováno 11 září 2009 - 14:24:07

Kraken - to je zajímavý :-(... to by mohlo bejt supr, jenom ten půllitr něčeho ostřejšího nevezmu (nebo můžu, ale né pro sebe :cry:), já totiž nepiju vůbec :evil:
  • 0

#24 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 11 září 2009 - 16:15:20

Girmi, ogaro neščastná a kdo říkal, že to bude pro tebe, já to vypiju sám neboj :evil:
  • 0

#25 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 11 září 2009 - 16:16:27

Girmi, ogaro neščastná a kdo říkal, že to bude pro tebe, já to vypiju sám neboj :evil:

:cry: :cry:
Neboj Krakene, neco vezmu. :-(
  • 0

#26 Girmy

Girmy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 676 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 146

Publikováno 11 září 2009 - 16:37:43

Kraken - to pak jo :evil:
  • 0

#27 LukasJ

LukasJ

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 319 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 11 září 2009 - 16:42:06

Pokud budeš potřebovat EF 28-80 nebo 35-80 můžu postrádat,pokud stačí seťáky. Jo není to šlágr, ale pomoct ti to může, jednoznačně kino a canon, pokud máš výbavu.
  • 0

#28 zdenab2

zdenab2

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 617 příspěvků(y)
  • LocationKopanice
Reputace: 2

Publikováno 11 září 2009 - 18:10:24

Půl litr ostřejšího?Nemyslel ogara GD-Lku? :evil:

Girmy:to bude nejlepší.Půjč si tu flexu,nebo jinou TLR a uvidíš sám.Tady nemůžeš měnit objektivy,tak se kvůli správné kompozici nejen napřemýšlíš,ale i nachodíš.Většinou je na TLR ohnisko 75-80mm,což je tuším(jestli nekecám)cca 45mm kino,což je 28mm na ASP-C.
  • 0

#29 Enthropy

Enthropy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 977 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 11 září 2009 - 19:34:02

A nebo může dál dělat pokusy s tím Weltaxem - ostření na stupnici je sice sranda až za hrob (kdyžtak vyřeší nějaký externí dálkoměr z bazaru, ale jde to i bez něho), ale zase to vede k tomu zklidnění. A navíc mají fotky lezoucí z toho Trioplanu takový krásně zvrácený bokeh, ze kterého se občas točí hlava :evil:
  • 0

#30 zorkiman

zorkiman

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 110 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 11 září 2009 - 19:35:50

Girmy: taky bych se asi primlouval za nejaky ten SF. Flexa je dobry zacatek na seznameni se svitkem a sam pak uvidis kam jit dal (jestli potrebujes vymenne objektivy, jak se ti bude komponovat s sachtou a na ctverec, ...)

Ale jak uz tu psali moudrejsi "kolegove" - je to hlavne o tom aby ses s tou krabici tak nejak mentalne propojil - pak lezou supr obrazky z cehokoliv.

P.S.: Zajdi si do Vodickovy ke Skodovi/Pazderovi a mrkni se v bazaru jak jsou ty masinky vlastne doopravdy velky. Kdyz jsem spekuloval nad SF aparatem na netu, tak se mi libila treba Mamiya RB/RZ - pak jsem ji uvidel za slem a bylo po lasce - je to (priznivci odpusti) velke jak prase :evil:. Skoncil jsem u Mamiye 645 a zatim si nestezuju (+ pres redukci jdou navic pouzit CZJ skla z P-Sixe, kterych je u nas za par kacek slusna hromadka a nejsou spatny).
  • 0

#31 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 11 září 2009 - 19:46:30

Girmi, ogaro neščastná a kdo říkal, že to bude pro tebe, já to vypiju sám neboj :evil:

:cry: :cry:
Neboj Krakene, neco vezmu. :-(


Šak já taky nebudu holý jak lipa, včéra sem to v temnici sléval a ešče dneskajc mne s teho hučí v golozni.

Jak tak čuju, mysím, že bude veselo, vo tym žádná!!! :cry:

Girmi, ogaro, mosíš přijet páč sem si dal stranický úkol, že ťa naučím požívat dobrej pověsti, páč na to su kanón jak sviňa, v řeči tych neščastných digitálistů Fůl Frejm....

.....a navíc si mysím, že když ma uvidíš, tož sa ti změní pohled a názor na svět...moja žena by o tym mohla neco napovídat......

Každopádně, si rezervuj místo v podkroví, páč, když sa tak na to dívám, tož bude sebranka jak sviňa. Tam sa spávat nebude. O to sa už postarám :o
  • 0

#32 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 11 září 2009 - 19:52:28

Jo a co sa týká tych mašinek aparátových, tak srazu to okókneš a pak sa možeš v klidu rozhodnút, je to nejlepší výběr když to máš v prackách a možeš si to ošahat. navíc sú tam všeci ochotní jak sviňa a rádi ti poradí. Kolikrát si možeš aji prohlédnút výstupy s tych mašinek, pokecat a to dělá tu správnú školy, né ty žblafy na netu, ju ogaro?
Budu tam mět pentax 67, tak to takejc možeš skóknót aji to pracek ti ho poščám, páč už stejně vypadá jak by s ním hrál někdo fotbál a trefíl jím drvno. Ale jede jak sviňa..... to zas ja!!!! Mazel můj krásný okopaný, odřený...... :evil: , jak ho mám rád, aji ty skléčka, okaté pentaxí.... :-(
  • 0

#33 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 11 září 2009 - 19:56:06

Girmi, tady je odkaz na vlákno o srazu:

TU
  • 0

#34 Girmy

Girmy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 676 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 146

Publikováno 12 září 2009 - 10:06:55

Asi si teda zatím půjčím tu flexu a pak se rozhodnu co dál, je asi pravda, že koupit si mamču se záklaďákem je naprd když vim, že do nejbližší budoucnosti k tomu nekoupim žádný další sklo (ptž na to nebudu mít), takže asi flexa s pevnym očkem bude nej :)
  • 0

#35 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 12 září 2009 - 14:31:05

pokud středoformát - tak něco "slušného" - dobrá skla a HLAVNĚ slušná matnice. z dvouoček to splňuje např. C330.
  • 0

#36 Girmy

Girmy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 676 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 146

Publikováno 13 září 2009 - 09:28:25

Gorgi, to už bych si za tu cenu radši koupil 645 :)...
  • 0

#37 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 13 září 2009 - 09:33:23

mám oboje :) a osobně je mi na jednotlivé focení určitého motivu snad i milejší ona C330. M645 je samozřejmě univerzální systém, použitelný snad ve všech situacích

už vlastním M645, M645 Super, C330, M 23 Super a chystám se i na RB. Pak už jen RZ, M6 a M7...mám vše :wink:
  • 0

#38 Girmy

Girmy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 676 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 146

Publikováno 13 září 2009 - 10:08:27

Gorgi - tak to je potom krásný :) já jsem právě uvažoval o M645, ale nebudu mít na další skla (prozatim), takže koupi musim odložit, nebo si koupit tlr flexu :wink:
  • 0

#39 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 13 září 2009 - 10:24:34

Gorgi - tak to je potom krásný :) já jsem právě uvažoval o M645, ale nebudu mít na další skla (prozatim), takže koupi musim odložit, nebo si koupit tlr flexu :wink:


a to je špatné? Tobě by 80mm nestačila? sklo je to perfektní a až bude na další, tak si ho koupíš. 150/3,5 N seženeš do 100 USD, 55/2,8 N i u nás i za 4500Kč. A zajímavé věci mají v excelfoto. Já jsem měl taky dlouho jen 80/2,8, pak za dost peněz (přehnaně...blbý kup...) vzal 50/4 shift...a bylo rozhodnuto.
  • 0

#40 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 13 září 2009 - 10:38:51

Girmy, zdrhni odsud nebo ti muzejníci tak popletou šišku, že z toho nevyjdeš :) Jestli tedy chceš jít do toho SF nakup toto:

1 - Flexa - 700 či za 3000 Yasihica Mat 124
2 - Zvětšovák - Magnifax 3a (1500,-)
, či Magnifax 4 (3000,-) - u Pazdery v Práglu ty trojky vcelku mají
3 - multigradační filtry - zatím kup fomácký(300?), když tě to bude držet tak uvidíš zda zlepšíš třeba nevyměníš zvětšovák nebo koupíš Ilfordí filtry
4 - krámy do komory - 1000-1800,- (3 misky, 3 pinzety, červená blikačka na kolo červená, vývojnice ti bude statit plastimat, na jobo zatím ser)
5 - chemii - 1000,- (třeba ID11 a vývojku ilford multigrade (spolehlivý dobře pracující vývojky, to abys nemusel hned od začátku řešit fajnšmekroviny)
6 - papíry - začni s RC ať tu kdo chce co chce říká o barytech - na ty máš ještě čas - doporučuju třeba Ilford multigrade Express min 13x18 - balení po stovce (500,-)
7 - kupu filmů. Kup jeden univerzál - za sebe doporučuju HP5. (čím víc, tím líp)
  • 0

#41 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 13 září 2009 - 10:42:46

Pavle, někteří si vystačí sami...nechceš být můj asistent - testovač? :)

Yashica s Yashinonem (!!!) je rozumnější volba než Flexa - hlavně kvůl matnici.
  • 0

#42 petr22

petr22

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 823 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 13 září 2009 - 10:44:07

Urcite stredoformat

S tim srovnanim se to ale uz posunulo - APS-C digizrcadlovka prakticky ve vsem prekonava barevny kinofilm a fullframe zrcadlovka se dostava na uroven stredoformatu. Pocitame samozrejmne bezne a finacne dostupne zpracovani filmu. Kinofilm je v podstate na urovni 4-6 megapixeloveho digitalu. Kdyz chces vice, musis priplatit.

Stredoformat ma obrovskou vyhodu velice levne profi techniky (treba Hasselblad 500 C/M s Planarem 80mm pod 10.000 Kc), praci s hloubkou ostrosti a hlavne proti jakemukoliv digitalu mnohem lepsi hledacek - sachta, lupa, matnice. Take skla stoji par korun proti full frame DSLR.

Ja bych doporucoval aparat co ma vymenne objektivy a dalsi prislusenstvi, napr:
Mamiya RB67
Pentax 6x7
Hasselblad 500

Pokud "mensi" stredoformat 6x4,5 tak do toho bych sel jen kvuli male velikosti a hmotnosti proti predchozimu - Pentax 645 nebo Mamiya 645




Pokud dvouokou zrcadlovku, tak Yashicu 124G - stoji neco pres 3000 Kc
  • 0

#43 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 13 září 2009 - 10:44:38

a filmy? něco blbuvzdorného (nic ve zlým...sám je raději používám...)

doporučuju Adox CHM 125 (www.fotoimpex.de, kdybys něco bral, dej vědět, přidám se...), Ilford FP4+, Fuji Neopan 400 (dodávka viz hromadné nákupy), Ilford HP5+
  • 0

#44 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 13 září 2009 - 10:47:21

Jasně, ale udělej si jednoduchý součet těch všech krámů, vyjde ti sem tisíc v té nejlevnější variantě a to je krapet dost na mladého ogaru. A navíc ogaru který zatím udělal jeden film! Jako, však já za tu Yashicu jsem taky všemi deseti, ale je to dvaapůl navíc, žejo... Jen jsem mu chtěl dát na výběr :)

Jo a zapoměl jsem na expozimetr v případě té flexy, ten by to taky chtělo. Yashica sice měří, ale expozimetr je expozimetr :)
  • 0

#45 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 13 září 2009 - 10:51:52

Urcite stredoformat

S tim srovnanim se to ale uz posunulo - APS-C digizrcadlovka prakticky ve vsem prekonava barevny kinofilm a fullframe zrcadlovka se dostava na uroven stredoformatu. Pocitame samozrejmne bezne a finacne dostupne zpracovani filmu. Kinofilm je v podstate na urovni 4-6 megapixeloveho digitalu. Kdyz chces vice, musis priplatit.

Stredoformat ma obrovskou vyhodu velice levne profi techniky (treba Hasselblad 500 C/M s Planarem 80mm pod 10.000 Kc), praci s hloubkou ostrosti a hlavne proti jakemukoliv digitalu mnohem lepsi hledacek - sachta, lupa, matnice. Take skla stoji par korun proti full frame DSLR.

Ja bych doporucoval aparat co ma vymenne objektivy a dalsi prislusenstvi, napr:
Mamiya RB67
Pentax 6x7
Hasselblad 500

Pokud "mensi" stredoformat 6x4,5 tak do toho bych sel jen kvuli male velikosti a hmotnosti proti predchozimu - Pentax 645 nebo Mamiya 645




Pokud dvouokou zrcadlovku, tak Yashicu 124G - stoji neco pres 3000 Kc


s úrovni kinofilmu na 4-6 MPx...to by bylo na delší debatu...je to pitomost, ale budiž. Hlavně záleží na citlivosti...při 100 ASA jsme určitě na poněkud více...ale hádat se o tom nemíním...hlavně ne tady.

Před Hasselbladem velice varuju - základní set možná seženeš za 10tis. - ale co dál? ostatní skla budou daleko dražší než od konkurence, navíc se převážně jedná o staré verze se závěrkama často v nedobrém stavu - však to používali profíci... kvalita nemusí být tak nekompromisní - více zvláštní vlákno o hasselbladu.

nabízené 67 jsou úplný úlet - hlavně kvůli váze a velikosti. s tímto se učit, potěš koště. M645 je velikostí i ovládáním takový větší kinofilm modulární koncepce s daleko větší plochou negativu. myslím ideál.
  • 0

#46 petr22

petr22

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 823 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 13 září 2009 - 10:59:56

Tuhle pitomost predvede za par korun kazdy minilab v Horni Lhote - fotografie projete automatickym nastavenim vseho (coz uspesne degraduje expozicni korekce) a s barvami plus minus podobnymi originalu a sem tam nejake ty prepaly a tmave stiny. K tomu CDcko s fotkama v rozliseni 2000x1500 zasumenymy jako ISO 1600 z digi zrcadlovky.

Pokud chce ten film zpracovat lepe, musi priplatit a nebude to hned.

Mamia 645 a Pentax 645 maji vyhodu pouziti objektivu z Pentaconu Six - takze se da poridit 50mm za nejakych 2500 Kc nebo 30mm za 3000 Kc. O 120mm a 180mm Zeissech nemluve. I originalni skla stoji par korun.

Posledni dobou mam pocit ze Skoda a Pazdera maji nejaky vyprodej, protoze stredoformaty jsou za smesne nizke ceny.
  • 0

#47 petr22

petr22

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 823 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 13 září 2009 - 11:02:59

Pokud se kinofilmu tyka, tak podle me ma smysl porizovat ho budto CB foceni nebo na foceni kde nejde pouzit digi zrcadlovka.

Takze nejaky manualni pristroj (Pentax ME, Nikon FM, Olympus OM.....).
  • 0

#48 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 13 září 2009 - 11:04:24

Tuhle pitomost predvede za par korun kazdy minilab v Horni Lhote - fotografie projete automatickym nastavenim vseho (coz uspesne degraduje expozicni korekce) a s barvami plus minus podobnymi originalu a sem tam nejake ty prepaly a tmave stiny. K tomu CDcko s fotkama v rozliseni 2000x1500 zasumenymy jako ISO 1600 z digi zrcadlovky.

Pokud chce ten film zpracovat lepe, musi priplatit a nebude to hned.


tohle je ale argument obecně proti filmu...navíc trochu mimo. Třeba Škoda je schopen slušného dílka - jen se na ně musí trošku zatlačit, nebo mít štěstí. A cena není moc vysoká. Ano, Rossman, může provést všelicos. Kdo chce, můžu mu někdě předvést velmi slušné fotky z Provie i Fuji 160S od Škody.
  • 0

#49 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 13 září 2009 - 11:05:30

Pokud se kinofilmu tyka, tak podle me ma smysl porizovat ho budto CB foceni nebo na foceni kde nejde pouzit digi zrcadlovka.

Takze nejaky manualni pristroj (Pentax ME, Nikon FM, Olympus OM.....).


s tímto se dá souhlasit.
  • 0

#50 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 13 září 2009 - 11:07:16

Tuhle pitomost predvede za par korun kazdy minilab v Horni Lhote - fotografie projete automatickym nastavenim vseho (coz uspesne degraduje expozicni korekce) a s barvami plus minus podobnymi originalu a sem tam nejake ty prepaly a tmave stiny. K tomu CDcko s fotkama v rozliseni 2000x1500 zasumenymy jako ISO 1600 z digi zrcadlovky.


promiň, ale tohle je vážně mimo
a jestli můžu poprosit, tak debaty film vs digitál si nechte na jiný servery. tady se scházej lidi, co tohle dilema už maj vyřešený
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních