Přejít na obsah


Fotka

A03


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
60 odpovědí na toto téma

#1 stoura

stoura

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 65 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 12 září 2009 - 09:15:42

ma prosím někdo vyvolávací časy a redeni vývojky orwo A03 na filmy fuji neopan400, ilford HP5, nebo FP4???
diky za info
  • 0

#2 Brian

Brian

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 516 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 12 září 2009 - 12:15:54

ano já mám
  • 0

#3 Brian

Brian

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 516 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 12 září 2009 - 12:19:57

tak-že neředid! vyvolávat při 20°C

Fuji neopan 400 - 6minut
Fuji neopan 1600 - 5minut
Ilford Pan Fplus - 6minut
Ilford FP4plus - 7 minut
HP5 - 7minut
Delta 100 - 7minut
Delta 400 - 6minut

Pak tu mám čas pro agfu , efke, foma, forte, kodak a orwo.
  • 0

#4 Brian

Brian

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 516 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 12 září 2009 - 12:22:25

ještě bych tě rád ujistil že jestli nemáš rád pérofku tak to nepoužívej. Leze z toho opravdu ostrej kontrast - zrnitost asi tak na úrovni D76ky , možná trošku hrubší. Osvětšilo se mi v tom dělat přeexponovaný filmy jako Pull proces, kontrasty pak mají lepší stínování.
  • 0

#5 stoura

stoura

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 65 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 12 září 2009 - 23:23:32

diky, ozkousim, prave mi dosla ID 11, jen to budu muset rozvazit... delat si 5l vyvojky je trochu blby...da se v tom cvachtat postupne vic svitku???
  • 0

#6 Brian

Brian

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 516 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 13 září 2009 - 09:38:28

ta D76 teda ID11 má docela velkou vydatnost.Myslim že v půllitru 4 filmy uděláš uplně pohodlně bez změny času. Ta A03 bude asi podobná.Myslim že první dva filmy se nechávali na předepsanej čas a pak u každýho dalšího vždycky o minutu víc
  • 0

#7 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 13 září 2009 - 10:56:57

diky, ozkousim, prave mi dosla ID 11, jen to budu muset rozvazit... delat si 5l vyvojky je trochu blby...da se v tom cvachtat postupne vic svitku???


rozvažování konfekčních práškových vývojek je kravina, co se může těžce vymstít. Např v Xtolu bude něco jako fenidon v množství cca 1g v 5l balení. Jestli si někdo myslí, že ho přesně rozdělí na 5 dílů při rozvažování na 5 jednolitrových balení, když je rozmíchaný v pytlíku s cca 150g chemie...tak je snílek. U A03 se ti může podařit podobné.

Namíchat vše, nalít do lahví po hrdlo naplněných a šup s tím do lednice nebo skříně v chladném sklepě.

  • 0

#8 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 13 září 2009 - 10:59:39

ta D76 teda ID11 má docela velkou vydatnost.Myslim že v půllitru 4 filmy uděláš uplně pohodlně bez změny času. Ta A03 bude asi podobná.Myslim že první dva filmy se nechávali na předepsanej čas a pak u každýho dalšího vždycky o minutu víc


Briane, není to trochu kravina?

Ano, když ID11 rozředím na 1:1 tak jsem na litru a přesně to vychází na roztok pro 4 filmy. Ale stock???? Podívej se do návodu k 1l balení ID11, část o prodlužování časů při opakovaném volaní ve stocku. Když to výrobce takhle píše, tak asi ví proč, ne?
  • 0

#9 Brian

Brian

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 516 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 13 září 2009 - 15:26:30

ale jo, o tom žádná. Pokud to chce mít přesně tak musí použít regenerátor nebo trošku prodloužit. Ale myslim že u toho čtvrtýho filmu se to začíná vychylovat jen opravdu nepatrně. Já teda nikdy neměl originál krabičku v ruce. Vždycky mi to někdo namíchal ve škole nebo jsem to dostal bez krabičky jen v sáčku. Pracuju tedy podle oka a preventivně, kvuli kondenzorovýmu zvětšováku stejnak nechávám o 10-20% film převolat. Ale na mou duši , u čtvrtýho filmu je to teprve minimální unavení.
  • 0

#10 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 13 září 2009 - 18:46:32

no, on ten 4 film je vlastně předposlední, co by v tom podle Ilfordu měl jít vyvolat :)

ale volal jsem opakovaně (což se nedoporučuje) i v ředění 1:1 (sice jen druhou dávku a ihned), a také to šlo, rozdíl nějaký byl (nižší denzita), ale zvětšovatelné to bylo bez problémů. jak jsem si ale napočítal, kolik stojí film a moje námaha, a porovnal to s cenou vývojky, hned mne takové blbosti přešly.

rozdíl většinou sice skoro nebude vidět nebo nebude nakonec vadit...ale pár korun na vývojce škudlit nechci.
  • 0

#11 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 13 září 2009 - 19:10:26

Pracuju tedy podle oka a preventivně, kvuli kondenzorovýmu zvětšováku stejnak nechávám o 10-20% film převolat.

Briane, kondenzor podává vyšší kontrast než míchací komora, proto se kontrast zvyšuje u míchací komory, ne kondenzoru.
  • 0

#12 Brian

Brian

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 516 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 13 září 2009 - 20:03:35

Pracuju tedy podle oka a preventivně, kvuli kondenzorovýmu zvětšováku stejnak nechávám o 10-20% film převolat.

Briane, kondenzor podává vyšší kontrast než míchací komora, proto se kontrast zvyšuje u míchací komory, ne kondenzoru.


Ale to třeba jo. Ale já pracuju buď s kondenzorovým zvětšovákem, nebo dělám kontakty z plocháčů.
Na ty kontakty mám rači měkčí film, do kondenzoráku to rači očudim. S míchací komorou zkušenost nemám. To nemůžu porovnat.
Teda jestli dobře předpokládám tam myslíš asi barevnou hlavu. Na tý jsem jednou zvětšoval fotky z fomapanu 200 kterej byl značně tvrdej. a pak jednou z barevnýho filmu.Tak-že ani tak nemůžu porovnat opravdovej rozdíl :)
  • 0

#13 Brian

Brian

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 516 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 13 září 2009 - 20:13:21

no, on ten 4 film je vlastně předposlední, co by v tom podle Ilfordu měl jít vyvolat :)

ale volal jsem opakovaně (což se nedoporučuje) i v ředění 1:1 (sice jen druhou dávku a ihned), a také to šlo, rozdíl nějaký byl (nižší denzita), ale zvětšovatelné to bylo bez problémů. jak jsem si ale napočítal, kolik stojí film a moje námaha, a porovnal to s cenou vývojky, hned mne takové blbosti přešly.

rozdíl většinou sice skoro nebude vidět nebo nebude nakonec vadit...ale pár korun na vývojce škudlit nechci.


Nj řekl bych že se ilford asi horně rezervuje :-) teda s tou D76 pracuju jak se smetím protože jí nemám rád (vyvolávám v tom filmy co mi dodávají vtíráví kámoši na vyvolání)
Ale s oblibou si kupuju Microphen. Rozvážím ho na 2x půllitr. V každým půlitru dělám teď už jen 10 negativů. Ale dělával jsem i 20. Prvních 5 v původním čase a pak prodlužuju o 100% čas při teploťě 24°C
A fotky z toho desátýho normálně zvětšuju na 30x40 Ilfospeed gradace3 vývojka Ultratvrdá doma míchaná.
Ten desátej film už nese značnej závoj ale nad tím závojem je pořád krásnej obraz kterej zvětšuju a zvětšeniny jsou uplně OK od saténově černý přež půl světa až k třpitivě bílý.
Teď mě tu možná zavalej vzkazy na téma že dělám prasečinu ale kdyby jste viděli film, i papír tak by jste souhlasili že je to v normě luxusu.
  • 0

#14 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 13 září 2009 - 20:16:59

je to prasečina. ale pokud ti to funguje, tak čiň podobně dál. on se s tím Sudek taky moc nemazal. jen si to může dovolit málokdo...jsou totiž mnozí (neberte to nikdo osobně...je to všeobecné), kteří mají hodně blbě vyvoláno i v normální vývojce - neboť neumí vůbec exponovat....
  • 0

#15 stoura

stoura

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 65 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 13 září 2009 - 20:40:31

jo v ID 11 1+1 volam bezne 5-6 svitku a v pohode, posledni dva prodluzuu cas o minutu a je to standardne stale stejny...tak, ted budu za barbara...
  • 0

#16 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 13 září 2009 - 20:43:53

jo v ID 11 1+1 volam bezne 5-6 svitku a v pohode, posledni dva prodluzuu cas o minutu a je to standardne stale stejny...tak, ted budu za barbara...

u tebe se stejně nepozná jestli je to dobře nebo špatně :-)
  • 0

#17 Brian

Brian

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 516 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 13 září 2009 - 20:51:36

je to prasečina. ale pokud ti to funguje, tak čiň podobně dál. on se s tím Sudek taky moc nemazal. jen si to může dovolit málokdo...jsou totiž mnozí (neberte to nikdo osobně...je to všeobecné), kteří mají hodně blbě vyvoláno i v normální vývojce - neboť neumí vůbec exponovat....

nojo Sudek to byla postavička sama o sobě každým coulem jedinečná.Zas na takovýho velikána bych si nerad hrál.
Ale musím souhlasit s tím, že vývojka po vyčerpání předepsaných parametrů je jen o stupínek horší než když byla čerstvá. A tak ještě zdaleka není jen bezcenou vodou
  • 0

#18 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 13 září 2009 - 22:05:58

máš recht, se s tim moc serou. nikdy mě nepřestane překvapovat, co si v základu zvládnutej klasickej proces dá líbit :-)

někdy mam pocit, že by místo vlákna vosvědčenejch receptů bylo přínosnější založit povídání vo těch pár nevydařenejch kombinacích...
poslední dobou zkoušim všechno se všim a furt to chodí, porád je to pěkný. chce to jen trochu citu pro materiál :-) ale zas vo čem bysme tu furt psali, žejo :-)
  • 0

#19 Janko

Janko

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 303 příspěvků(y)
  • LocationChlumek, Velké Meziříčí, Žďár nad Sázavou
Reputace: 21

Publikováno 30 červenec 2011 - 21:18:43

A nemá někdo vyzkoušenou i Fomapan 200 a Ilford 400 vyvolané touto vývojkou?
Děkuji :)
  • 0

#20 Brian

Brian

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 516 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 31 červenec 2011 - 12:24:33

fomu 200 jsem v tom dělal - průšvih, je to opravdová pérovka. Ten Ilford vypadá celkem dobře. Jestli to ještě najdu tak to zkusim oskenovat pro náhled.
  • 0

#21 Janko

Janko

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 303 příspěvků(y)
  • LocationChlumek, Velké Meziříčí, Žďár nad Sázavou
Reputace: 21

Publikováno 31 červenec 2011 - 12:53:24

Děkuju :) No na první volání tu fomu budu určitě používat - zvolil jsem ji jako zkušební film... Takže Ilford půjde až po ní. Jak taková pérovka vypadá? Jakoby otažený obrysy čárou?
  • 0

#22 Brian

Brian

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 516 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 31 červenec 2011 - 13:15:57

je to hodně kontrastní - tvrdý. Na tu fomu 200 to hold moc neni. Jinak foma 400 by možná šla líp
  • 0

#23 Janko

Janko

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 303 příspěvků(y)
  • LocationChlumek, Velké Meziříčí, Žďár nad Sázavou
Reputace: 21

Publikováno 12 srpen 2011 - 14:14:15

Myslel jsem Ilford PAN 400.. Na netu jsem toho moc nenašel.. Ani v listu od Cable ani v listu od Ilfordu :)
A navíc jsem ze všeho tak zmatenej, že se radši s prosbou a pokorou zeptám: Jak to mám překlápět? 8-O

Děkuju vám za trpělivost :)
  • 0

#24 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 12 srpen 2011 - 15:21:13

Myslel jsem Ilford PAN 400.. Na netu jsem toho moc nenašel.. Ani v listu od Cable ani v listu od Ilfordu :)
A navíc jsem ze všeho tak zmatenej, že se radši s prosbou a pokorou zeptám: Jak to mám překlápět? 8-O

Děkuju vám za trpělivost :)


Dnem vzhůru a zase zpět, ne moc s tím máchat (jako při míchání koktejlů), ať to zbytečně nepění. Samozřejmě, tank zadeklovaný těsným víčkem. :D
  • 0

#25 Janko

Janko

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 303 příspěvků(y)
  • LocationChlumek, Velké Meziříčí, Žďár nad Sázavou
Reputace: 21

Publikováno 12 srpen 2011 - 16:47:14

Chlapi vy si ze mě děláte srandu, já to vím :)
Měl jsem na mysli časové intervaly 8-O
  • 0

#26 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 12 srpen 2011 - 20:10:46

To si musíš vymyslet sám. Třeba s tím štěrchej celou první minutu, pak jednou za minutu... a podle výsledku příště štěrchej víc, míň, uprav čas... Vždyť to jistě znáš
  • 0

#27 Janko

Janko

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 303 příspěvků(y)
  • LocationChlumek, Velké Meziříčí, Žďár nad Sázavou
Reputace: 21

Publikováno 12 srpen 2011 - 20:18:39

Právě zatím jen teoreticky, a protože "každá ves jiný pes", tak mám z toho docela hlavu kolem.. Ale dobrá, ono je to stejně nejlepší vyzkoušet sám :lol:
  • 0

#28 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 12 srpen 2011 - 20:37:01

I když tu padlo, že se ředit nemá, tak bych 1+1 nebo rovnou 1+3 zkusil. Čas bude delší, to je pohodlné, nepřestřelíš tak snadno. Navíc můžeš pak užívat jednorázově a přitom ekonomicky, aniž by ses otravoval s prodlužovacími faktory.
  • 0

#29 Janko

Janko

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 303 příspěvků(y)
  • LocationChlumek, Velké Meziříčí, Žďár nad Sázavou
Reputace: 21

Publikováno 12 srpen 2011 - 20:57:09

Já to nejdřív zkusím podle tohoto článku http://www.paladix.c...aciho-casu.html myslím, že to bude asi nejlepší, jen by mě zajímalo, jestli ten film už mám mít naexponovanej nebo ne :lol: a vzhledem k tomu, že je to článek z roku 2002, tak se obávám, že mi to již možná nikdo nepoví :lol:
  • 0

#30 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 12 srpen 2011 - 21:02:04

Použiješ prostě osvícený začátek pásu, není co zkoumat.
  • 0

#31 Janko

Janko

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 303 příspěvků(y)
  • LocationChlumek, Velké Meziříčí, Žďár nad Sázavou
Reputace: 21

Publikováno 12 srpen 2011 - 21:44:14

Jop tak to je suprový, stejně první políčka nechávám prázdný, protože film nezakládám v úplný tmě :lol:
  • 0

#32 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 13 srpen 2011 - 10:16:55

Já to nejdřív zkusím podle tohoto článku http://www.paladix.c...aciho-casu.html myslím, že to bude asi nejlepší, jen by mě zajímalo, jestli ten film už mám mít naexponovanej nebo ne :lol: a vzhledem k tomu, že je to článek z roku 2002, tak se obávám, že mi to již možná nikdo nepoví :lol:



mě tohle zkoumání průhledem a hledání tak volacího času nikdy nešlo, ať jsem měl svítítko jaký jsem chtěl i s regulací svitu a různými "matnicemi" skrz které se svítilo
zvlášť u pomalejšího volání kde je nástup zčernání vláčnej

dneska raděj fotografuju "obecnej předmět nebo jejich sadu"
předchází tomu vzít fotoaparát a nebo expozimetr - cokoli čím měříš běžně expozici a najít pět věcí, kterí maj vůči sobě odrazivost odstupňovanou přesně po jednom EV
= pro příklad střední šedá uprostřed - měření odraženého světla ukáže
na šedé tabulce - 1/125 při f 8, dále vpravo nám to světlá, tak měření říká 1/125 při f 11 a nakonec polystyren 1/125 při f16

a nalevo od šedé tabulky je to tmavší, takže to ukáže 1/125 při f 5,6 a úplně vlevo 1/125 při f 4

tohle se zkoumá jen jednou, pokud už máte předměty vyzkoušeny, tak při hledání dalšího volacího času u jiného filmu naměříte jen tu střední šedou
exponuje se tedy tím co jsme naměřili na šedé tabulce 1/125 a f8

řeknu tedy v měkkém-středním osvětlení co je střední šedá, tam to přesně naměřím (odražené světlo na té tabulce) a tím časem exponuju a na normálním negativu mám střední šedou jako střední šedou
(dobré je i v případě, že jste zvyklí při práci na ulici apod. měřit dopadající světlo si ho v tu chvíli změřit, mělo by to v případě, že tabulka je originální kodak vyjít +/- stejná hodnota)

při hledání volacího času mě zajímá právě ten kousek polystyrenu vpravo - je od střední šedé o dvě EV světlejší = na negativu tmavší místo

když je tmavé akorát, nebo kousek míň - mám rád měkký negativy, tak je volací čas správně
když je černé jak bota, tak je volací čas moc
když je řídké až hodně, tak je buď volací čas krátkej, nebo (jsou li nepřirozeně řídká i další políčka - předměty v řadě) je to podexponováno a film s danou vývojkou má nižší citlivost, než jsem já nastavil

na takovej test stačí nacvakat asi třetina filmu, potmě rozstříhat a dát do světlotěsné obálky, nebo tanku bez cívek, kterej zrovna nepoužívám - (musí mít trn - kvůli světlotěsnosti)
namíchám lázeň a založím potmě ze zásobního tanku do cívky a tanku kterým volám kousek filmu - deset cm = asi tři záběry - nějakým odhadem normálně vyvolám, ustálím, žádný velký praní, usušit fénem a podívat jak dopadla ta sedmička - polystyren - posoudit se to dá
a) okem a lupou z negativu nebo
:D založit suchej negativ do zvětšováku a udělat malej zkušební obrázek - což je přesnější posouzení, taky jsou různě svítící zvětšováky - barevná hlava a kondenzor s matnicí, nebo bez ní a jinak se to chová při zvětšování ohledně gradace

lázeň nevylévat! dá se použít víckrát - není vyčerpaná - tohle zkušební volání s různými kousky na kterých je stejnej obrázek "obecných předmětů" se dá udělat za odpoledne několikrát
vybrat kousek, kde je to odstupňování správně a polystyren není ani moc světlý, ani moc tmavý a to je základní volací čas - pro mě tak na 70% - může dojít totiž k tomu, že v těchto "laboratorních podmínkách" a potom na ostrém negativu bude ještě rozdíl, že volání kousku a volání celého filmu se bude trošku lišit, ale nemělo by to být o hodně
to je vlastně můj reportážní zonální systém pro kinofilm i svitek na ulici nebo na zahradě
je to dělané selským rozumem, přitom na exaktním základě - co já se načet zonálních článků než jsem si udělal kartičky a tohle zjednodušení pro ulici



Vložený obrázek
  • 0

#33 Janko

Janko

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 303 příspěvků(y)
  • LocationChlumek, Velké Meziříčí, Žďár nad Sázavou
Reputace: 21

Publikováno 13 srpen 2011 - 10:37:10

Tak tohle by zasloužilo dle mého přinejmenším metál a zapsání do nějakého článku, protože je to logické, na začátečníka tam nevyšvitoří spoustu exotického ptactva svým nesrozumitelným hašteřením, takže to i pochopí :lol: a navíc je tam i praktická část

Děkuji :lol:

O výsledku poreferuji, jen ještě nevím kdy :D (Jsem časově dosti nevyzpytatelný)
  • 0

#34 Janko

Janko

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 303 příspěvků(y)
  • LocationChlumek, Velké Meziříčí, Žďár nad Sázavou
Reputace: 21

Publikováno 18 srpen 2011 - 13:47:44

Opět otravuji, ale nechci to pokazit, protože na novou chemii momentálně nemám a téhle mám dosti...
1)
Co je to vlastně regenerátor? Chápu, že to regeneruje vývojku, ale zajímá mě, jestli je složením to stejné jako vývojka...
Byl jsem obdarowán A03R s tím, že tímto mohu vyvolat film.
Jak mám tu A03R namíchat, abych to mohl použít na vyvolání negativního čb filmu? Na krabičce je tohle:
Vložený obrázek
Mám použít jiné ředění? (Nevím co znamená 30....40 °C a Regeneratorzugabe: 500...600 ml/m2 Film)

2)
Vyvíjet budu ve vývojnici Plastik. U kinofilmu by to nemělo dělat ty čmouhy ne? Jsem si jist, že otáčení je jiné, než překlápění, ale jak se to provádí, aby výsledek byl co nejlepší jsem nikde nenašel. Nechtěl bych přicházet na taje fotografie od začátku, i když by mě to lákalo, jenže nejsem si jist, zda-li bych tak dlouho žil :)
Děkuji za trpělivost se mnou :-) a přeji pěkný den :)
  • 0

#35 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 18 srpen 2011 - 14:07:16

máš si napustit 3,5l vlažné vody (30-45°C) rozmíchat a doplmnit na 5l
no a refenerovat máš tím 500-600ml na každý zpracovaný metr čtvreční filmu (což mi přijde fakt srandovní míra, ale budiž)

já osobně bych průběžně doléval to co bude po volání chybět (možná trochu ještě vylét aby to doplnění stálo za to)
ikdyř tady se bavíme o volání ve velkém a tam to asi ubývá jinak rychle

jinak ten metr čtvereční mi vychází na zhruba 20filmů což zase ale není tak moc

tož tak
  • 0

#36 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 18 srpen 2011 - 14:38:48

namícháním práškové vývojky podle schématu získáš tzv. "stock"
čili ne voda z kohoutku, ale voda destilovaná ohřátá na teplotu v uvedeném rozmezí, nejdřív první sáček, dokonale rozmíchat, pak druhý a po úplném rozpuštění doplnit na 5 l destilovanou vodou
ideální je čistý kbelík (eventuelně zakoupit a nedávat do oběhu do domácnosti!) není to tak snadný míchat pět litrů

"stock" tak jak je správně uložený a nejlépe ještě zastříknutý antioxydačním plynem, nebo v plastové lahvi (lépe i kvůli manipulaci - lahvích) s vyfouknutým vzduchem v temnu a neteplu vydrží tak 3-18 měsíců - to je individuální u různých vývojek - 6 měsíců se myslím můžeš spolehnout třeba ID 11 nebo A49 atomal tak skladuju běžně A03 nevím
stock se používá dvěma způsoby
a) pro vyvolání se naleje přímo do vývojnice a po uplynutí času zpátky do zásobní lahve
= čili v litrový lahvi mám vývojku, kterou jsem jednou použil a trošku jí odčerpal volací sílu - to se při volání dalšího filmu (ů) vždycky kompenzuje tím regenerátorem, nebo se prodlužuje čas vyvolání
na to jsou u každý vývojky tabulky
:-) stock se naředí např. 1+1 =150 ml stocku+150 ml destilované vody a touto směsí se vyvolá jeden film a použitá naředěná vývojka se vyleje do odpadu
b postup - bych doporučil - celé je to jednodušší a konstantní výsledky, vývojka pracuje pomaleji a výsledek je vyrovnanější negativ

ohledně vývojnice - radši bych si sehnal překlápěcí i když se to v tý starý asi taky vyvolá
jestli to máš do bazaru daleko můžu nabídnout sice jetou, ale vypadá funkční plastimatku se dvěma cívkama za 100,- včetně pošty nebo za 50,-osobní odběr - jestli někdo jezdí přes hradec
  • 0

#37 Janko

Janko

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 303 příspěvků(y)
  • LocationChlumek, Velké Meziříčí, Žďár nad Sázavou
Reputace: 21

Publikováno 18 srpen 2011 - 15:11:39

Pánové, děkuji. Až mi dorazí smáčedlo, tak se do toho pustím a poreferuji zde o výsledku. Zkoušel jsem natočit (zde spíše nasunout) film (již vyvolaný) do té vývojnice a musím konstatovat, že jak jsem se toho bál, tak to zas tak těžké nebylo. Ale motal jsem tam 24 snímkovej a navíc byla suchá, uvidíme co udělá ten 36 snímkovej. :-)
Tož ozvu se, zatál dobré světlo přeji všem a ještě jednou děkuji :)
  • 0

#38 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 19 srpen 2011 - 02:28:44

Janko POZOR, v regenerátori sa film vyvolať nedá, alebo ak, tak výsledky budú krajne neisté, ten slúži skutočne len na regeneráciu vývojky, takže musí byť vývojka A03, a ten regenerátor sa do nej dodáva po vyvolaní filmu podľa návodu, čiže cca 25-30 ml na jeden film, ak počítame 20 filmov na meter2.
  • 0

#39 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 19 srpen 2011 - 08:10:43

Ešte poznámka, tých 5 litrov regenerátoru je pri spomínanom doplňovaní na cca 180-200 filmov, čo si myslím je už dosť veľa pre jedného človeka, bolo to balenie pre stredne veľké labaky. Z mojej skúsenosti s Fomou FV9 s reg., 1l vývojky+1l reg. bolo na 50 filmov, čo som spotreboval asi za rok, ale po cca 15-20 filmoch už som musel vývojku dosť často filtrovať.
Takže ak, tak sa rozdeliť s niekym, alebo rozdeliť na 0,5l a po každom pollitri prefiltrovať vývojku, poprípade urobiť novú.
  • 0

#40 Janko

Janko

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 303 příspěvků(y)
  • LocationChlumek, Velké Meziříčí, Žďár nad Sázavou
Reputace: 21

Publikováno 19 srpen 2011 - 09:29:27

Díky kluci za upozornění, inu je vidět, že jsem v tom ještě uplně novej :!: :!:
  • 0

#41 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 19 srpen 2011 - 10:17:39

jak praví kolega sokolvideo, ORWO A03 + regenerátor je vydatná vývojka pro velká množství filmů (a velké tanky). Používal jsem ji v letech 74-76 vždy přes léto, kdy jsem jen přes víkend napráskal 20-30 levných kinofilmů všehochuti, co se sehnat dalo (Foma, Svema, Fortepan, Orwo NP20 či NP5 i jiné, už si přesně nevybavím - všechno kolem 20-21DIN (80-100ASA či ISO?), s regenerací obdobnou jako u D-76, tj. cca 25ml na 1 film, což jsem za ty 2-3 měsíce spotřeboval domrtě.
(pro vysoce citlivé filmy jsem používal něco jiného, co dávalo lepší výsledky, obvykle A49, taktéž s regenerací, nebo svátečně Microphen na Ilford HP4)
  • 0

#42 Janko

Janko

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 303 příspěvků(y)
  • LocationChlumek, Velké Meziříčí, Žďár nad Sázavou
Reputace: 21

Publikováno 19 srpen 2011 - 11:42:55

Mám tady ještě dva pytlíky daný bokem (ne v krabičce). Jak poznám, jestli jde o vývojku nebo o regenerátor? Zkušebním ústřižkem filmu a jeho zčernáním by to nejspíš šlo, ale musel bych to celý namíchat a to pak nevím, co bych dělal, kdyby to byl regenerátor... :!:
  • 0

#43 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 19 srpen 2011 - 13:27:32

bez krabičky to asi poznáš těžko. Ale regenerátor na 5l je docela velký a těžký pytel, vývojka na 1l je titěrné balení. (ovšem byla taky vývojka na 5l :!: ).
Pokud to je označeno jen jako A03, pak je šance, že je to vývojka, pokud A03R, je to určitě regenerátor.
  • 0

#44 Janko

Janko

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 303 příspěvků(y)
  • LocationChlumek, Velké Meziříčí, Žďár nad Sázavou
Reputace: 21

Publikováno 19 srpen 2011 - 13:44:24

Jsou tam dva pytlíky v krabičce, kde je napsáno Regenerator A 03 R - jeden červenej, druhej modrej. Největší průser u týhle chemie u orwa je to, že nemaj značený pytlíky, takže nevím, jestli mi ta paní náhodou nedala do tý krabičky pytlíky samotný A03...

Pak mám ještě dva pytlíky zabalený v jiným sáčku, který jsou na tom rozměrově stejně jako ty v tý krabičce
Ty pytlíky měří - větší červenej: 19x13 - menší modrej: 8x11 (cca a v cm)

Je to krkolomý, co? :!:
  • 0

#45 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 19 srpen 2011 - 14:28:29

já se bojim, že regenerátor vznikne rozpuštěním _obou_ pytlíků ve vodě.
  • 0

#46 Janko

Janko

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 303 příspěvků(y)
  • LocationChlumek, Velké Meziříčí, Žďár nad Sázavou
Reputace: 21

Publikováno 20 srpen 2011 - 15:00:47

mm tak to asi budu v háji :) no aspoň budu mít víc teoretických zkušeností na první volání, než našetřím...
  • 0

#47 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 20 srpen 2011 - 15:40:26

Regenerátor samozrejme vznikne rozpustením oboch sáčkov v menšom množstve vody (Teil1+Teil2) a následne doliatim vody na potrebné množstvo (konkrétne v tomto prípade 5 litrov).
Ináč som trochu prekvapený, že hovorite, že na obaloch nie je napísané, čo to je. Keď so ešte kupoval vývojky, pamätám sa, že ORWO boli balené do hlinikových sáčkov spojených dokopy, Teil1+Teil2, a na jednej strane bol veľký nápis, čo to je, a na druhej strane bol návod na rozrobenie a ostatné potrebné údaje. Je síce pravda, že ja som kupoval väčšinou balenie na 1, maximálne 2 litre lázni, takže u väčších balení to mohlo byť iné.
  • 0

#48 Janko

Janko

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 303 příspěvků(y)
  • LocationChlumek, Velké Meziříčí, Žďár nad Sázavou
Reputace: 21

Publikováno 21 srpen 2011 - 14:49:16

Takže jestli jsem to správně pochopil, tak zde není možnost s tímto vyvolat film. Jediná možnost je sehnat A03 vývojku a pak ji regenerovat tímhle? :)
  • 0

#49 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 21 srpen 2011 - 20:27:54

Vložený obrázek

Pri hľadaní niečoho iného som narazil na tento popis ORWO A03 v ČS Fotografii
  • 0

#50 Jaro

Jaro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 603 příspěvků(y)
Reputace: 36

Publikováno 21 srpen 2011 - 20:38:26

A ktorý ročník a číslo prosím - toto neprečítam! :)
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních