Přejít na obsah


Fotka

FED 5 - presvitanie (?)


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
18 odpovědí na toto téma

#1 kotrcka

kotrcka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 33 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 18 září 2009 - 12:07:54

Zdravím Vás,
z "nového" FED-u 5 som vyvolal prvý film a prekvapilo ma presvitanie (asi, iný problém mi nenapadol) na niektorých snímkoch. Na niektorých zasa nie. Nemám bohužiaľ dobrú techniku, akou by som to zdokumentoval, hádam to bude viditeľné aj na snímku pomocou webkamery. Na iných snímkoch sú namiesto čiar zasa väčšie fľaky, o políčko ďalej však už napr. nie je nič. Nevyzerá to ako presvitanie samotného tela (to by potom boli osvetlené všetky snímky viac-menej rovnako, rovnakým spôsobom), ale ako keby presvitalo plátno uzávierky. Aj tak mi však nejde do hlavy to, prečo sú presvitania nerovnaké - niekde pásik, niekde okrúhly fľak.

Za akýkoľvek názor a radu vopred ďakujem.

foto: http://cid-6e3754923.../FED5?ct=photos
  • 0

#2 zorkiman

zorkiman

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 110 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 18 září 2009 - 13:45:14

Prijde mi to, ze zatyka od kraje filmu (vcetne perforace) ke stredu - takze na zaverku to nevypada.
  • 0

#3 Enthropy

Enthropy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 977 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 18 září 2009 - 14:07:28

Jakým to bylo děláno objektivem? Jestli to byl Jupiter 12 nebo Orion 15, tak bych zkontroloval začernění boků zadního členu (takové to obrovske skleněné cosi, co zasahuje hluboko do foťáku) - mám to odprýsknuté a při správném světle mi to dělá to samé.
  • 0

#4 hypnogen

hypnogen

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 122 příspěvků(y)
  • LocationPraha / Rychvald
Reputace: 181

Publikováno 18 září 2009 - 14:10:51

hele mohla by to být díra v plátně závěrky (teoreticky), ale myslím, že to bys ale normálně poznal okem, kdybys na ni koukl.
já mám shodou okolností právě takovou dírku v plátýnku FED5 v "exposed" části, takže vždycky po exponování musím honem natáhnout, jinak to dělá něco takového: http://www.humanart....6/jarek_600.jpg
tomu by i odpovídalo to, že někde to máš a někde ne (někdys natáhl hned, někdy ne), taky záleží na intenzitě světla.
FED5 se mi zdá svou konstrukcí jinak celkem světlocitlivý aparát.
  • 0

#5 kotrcka

kotrcka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 33 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 18 září 2009 - 18:54:20

hypnogen: mám aj podobé fľaky, ale aj pomerne ostré a čiarové, ako som odfotil.

Práve to ma na tom najviac zaráža - osvetlenie je rôzne. Keby to boli fľaky rovnakého tvaru na celej dĺžke filmu, tak OK. Ale takto ma to trápi - a odišla mi takto jedna BW400-ka :)
  • 0

#6 Foxtrot

Foxtrot

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 22 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 0

Publikováno 20 září 2009 - 08:27:35

A v čem vyvoláváš a jak vyvoláváš? Napadlo mě, jestli by něco podobného nemohlo být způsobeno nedostatečným pohybem filmu ve vývojce. To vytváří podobné šmouhy.

hypnogen: mám aj podobé fľaky, ale aj pomerne ostré a čiarové, ako som odfotil.

Práve to ma na tom najviac zaráža - osvetlenie je rôzne. Keby to boli fľaky rovnakého tvaru na celej dĺžke filmu, tak OK. Ale takto ma to trápi - a odišla mi takto jedna BW400-ka :roll:


  • 0

#7 kotrcka

kotrcka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 33 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 20 září 2009 - 13:25:35

vyvolané v labe, nie doma.
  • 0

#8 Brian

Brian

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 516 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 20 září 2009 - 19:42:34

tyhle C41 filmy jsou zapeklitá věc. Dal bych tam citlivej , černobílej film. Na něm to vidíš líp, vše je čirý a kontrastní. Jasně vidíš kde, co a jak a hlavně si to vyvoláš doma sám. Tohle ti mohlo osvítit nějaké hovado v labu. U nás v Hradeckým kopečku jsou schopní vykouzlit lecjakou hovadinu nevyjímaje nedoustálenýho podvolanýho filmu až po zelenou fotku o který tě budou přesvětšovat že je černobílá. Jestli to nosíš do labu tak není co řešit. Vyvolej to doma a třeba budeš překvapen dobrým , rovnoměrným filmem. Pak fotka na který nemáš nic mě přijde, jak kdybys špatně exponoval, nebo měřil expozici na něco světlýho.
  • 0

#9 Brian

Brian

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 516 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 20 září 2009 - 19:47:59

bych se vsadil že ti prosvítá boční kraj dvířek, osvícený proužky jsou od sebe pravidelně na délku políčka. Možná vydrolenej samet nebo jiný tamější těsnění.
  • 0

#10 kotrcka

kotrcka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 33 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 20 září 2009 - 22:03:14

Brian: pozriem sa na to podrobnejsie - ale najprv vyskusam este jeden film, ako to dopadne. ak su to dvierka, tak ho teraz nevyberiem pocas celej doby z puzdra, to zakryva cele dvierka a vela svetla by sa tam nemalo dostat.
  • 0

#11 pierredresuare

pierredresuare

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 2 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 10

Publikováno 18 říjen 2009 - 14:40:01

Plne suhlasim s Brianom. Ja som mal podobny problem u Psix a ako aj diera v platenej uzavierke, tak aj dvierka prepustali. Zamatovy polep som nahradil tenkym pasikom z izolacie na okna, co ma hrubku 1,5-2mm perfektne sa daju dvierka zavriet a vsetko slape. Plachtu som zalial ciernou farbou na lietadielka a uz vyse pol roka drzi na mieste :wink:
  • 0

#12 Ladap

Ladap

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 4 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 18 říjen 2009 - 16:05:10

prosvítá to kolem dvířek, dole, na opačný straně než se dává kazeta
  • 0

#13 pierredresuare

pierredresuare

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 2 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 10

Publikováno 18 říjen 2009 - 16:13:40

Akonahle dofotim film na svojej FEDke tak sa na to kuknem , ze kde to asi moze byt .... :wink:
  • 0

#14 kotrcka

kotrcka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 33 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 29 listopad 2009 - 18:29:54

film som uz vyfotil, ale choroba mi zatial nedovolila ho ist vyvolat. tak som zvedavy.

takze podla vas to presvita na pravej strane (pri pohlade zozadu, teda pri praci)? som zvedavy.
  • 0

#15 petr22

petr22

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 823 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 29 listopad 2009 - 19:08:07

Kouknul jsem na jeden svuj FED-5, koukam skrz a najednou vidim ze vidim - coz je vzhledem k zavrene zaverce spatne. Koukni se proti svetlu, normalne vidim svitici zarovku jako bod skrz zaverku. Je treba skusit obe poloviny, pred i po expozici.
  • 0

#16 kotrcka

kotrcka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 33 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 29 listopad 2009 - 23:52:36

uzavierku som si prezeral, nie je tam ani oslabenie latky, ani ziadne dierky.

ostava len zadny kryt :wink:
  • 0

#17 kotrcka

kotrcka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 33 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 15 prosinec 2009 - 12:15:31

vezmite do ruky pivo, víno, tvrdý alkohol, ideme oslavovať.

chyby na prvom filme budú zrejme len výrobného / spracovateľského pôvodu.

vyvolal som druhý film a ani náznak po pásikoch svetla. fotky krásne, ostré (v rámci možností daného skla).

teraz mi už FED-a len tak niekto nevezme a môžem s ním ísť na Silvestra.

3 x HURÁ
  • 0

#18 kkellner

kkellner

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 134 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 15 prosinec 2009 - 12:46:21

vypadá to jako zastavování-zpomalování závěrky. při jaké teplotě je to fotografováno a dělá to i v místnosti? já bych feda v každém případě vyčistil a namazal jinou vazelínou, ale nevím jestli je to tím.
  • 0

#19 kotrcka

kotrcka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 33 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 15 prosinec 2009 - 12:56:32

film, na ktorom sa to prejavovalo bol foteny v zime, to je pravda - a kedze bolo vonku pekne, tak na najrychlejsi cas.

kazdopadne to bol prvy film po dlhsej dobe (som druhy majitel). teraz som fotil druhy a bolo to este niekedy v septembri, tak to bolo teplo.

ak by to bolo chladnym pocasim, tak by to bola skoda, lebo ten silvester by sa asi nekonal (aspon nie s FED-om) :)
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních