Přejít na obsah


Fotka

podivné "škrábance" & staré filmy


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
9 odpovědí na toto téma

#1 Jurashek

Jurashek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 37 příspěvků(y)
Reputace: -3

Publikováno 20 září 2009 - 16:03:13

Ahoj všichni chtěl bych se zeptat na dvě věci. S Klasikou jsem začal nedávno asi tak před rokem a tento týden jsem si vyvolal FOMU 200 (Fomadon EXCEL, kyselý ustalovač, Fotonal) jinak fotím na starém Zenitu. Všiml jsem si že přes 2/3 filmu jsou nejspíš škrábance, nemají pravidelný tvar. I když jsem lajk, řekl bych že škrábance odstraní část emulze a na pozitivu se ukážou jako černá čára, ale na mém neg. jsou černé čáry, jakoby byl osvícenej. Nesetkal se s tím někdo? Nic mě nenapadá možná má neopatrnost při v kládání do vývojnice (párkrát se mi tam film zaseknul), také mě napadlo jestli nemohl přeskočit elektrostatický náboj a osvítit ty divné čáry.

Moje druhá otázka je, že jsem objevil po tátovi asi 20 let staré negativy samozřejmě nevyvolané a pár jsem jich už vyvolal, možná mají trošku závoj ale jinak jsou OK. Chtěl jsem se zeptat jestli se doporučuje při vyvolávání takto starých neg. nějaký speciální postup či chemie? Děkuju za odpověď Vložený obrázek Vložený obrázek
  • 0

#2 Brian

Brian

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 516 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 20 září 2009 - 16:25:04

checht. no může to bejt víc věcí. 1. zaschlý smáčedlo 2. škrábnutá emulze ve stavu mokrosti. samotnej prostor emulze se obrátí v koryto podél škrábance.
A nebo je to rejplý vnitřkem foťáku (možná i na straně filmový podložky.) Ještě je možnost jestli jsi to neudělal vytahovátkem na negativ a nebo jestli si navíjíš film z metráře ,tak při utahování navinutýho filmu v menší závit, se stává něco podobnýho
  • 0

#3 Brian

Brian

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 516 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 20 září 2009 - 16:27:34

nenosíš náramek? Prsteny? nenavíjíš ten film tak, že se o něco nenápadně dře? Nebo když ho vytahneš z tanku, tak je náchylnej na poškrábání.
  • 0

#4 Jurashek

Jurashek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 37 příspěvků(y)
Reputace: -3

Publikováno 20 září 2009 - 16:38:42

Nene prsteny ani nic podobného, ani při navýjení do tanku ne, po vyvolání jsem ho jemně vytáhnul a hned se na něj vždy koukám a všiml si toho. Snímky mohu nafotit znovu o to mi nejde, spíš mi to vrtá hlavou kde se stala chyba, nemůže to být ta jiskra? Nikdy se mi to nestalo. Děkuju za odpovědi
  • 0

#5 Enthropy

Enthropy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 977 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 20 září 2009 - 17:16:57

A není to jenom zase nějaká speciální edice Fomy pro milovníky lomografie? :roll:
  • 0

#6 Brian

Brian

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 516 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 20 září 2009 - 19:05:04

no tak to už by byl hardcore. Ale proč ne? Foma nikdy nezklame v případě nečekaných překvapení. Na první fotce je ta čára taková kostrbatá, nastavovaná. Jestli je to přerušování od sebe rovnoměrně s odstupem perforace tak to mohla udělat děrovací mašinka při posuvu filmu. Když je škrábanec na místě podložky tak se promítá ve světlým odstínu. Myslím že by to mohlo bejt poškrábaný klidně od samotný Fomy :roll: proč ne?
  • 0

#7 Jurashek

Jurashek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 37 příspěvků(y)
Reputace: -3

Publikováno 20 září 2009 - 20:37:40

Okem jsem nic neviděl jak na citlivé vrstvě tak na podložce, ale nechápu proč jsou na negativu čáry jako černé, pokud by přeci bylo kus emulze vykráblé byly by světlé ne? Co byste mi poradili k té druhé otázce?
  • 0

#8 Enthropy

Enthropy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 977 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 20 září 2009 - 20:53:25

Okem jsem nic neviděl jak na citlivé vrstvě tak na podložce, ale nechápu proč jsou na negativu čáry jako černé, pokud by přeci bylo kus emulze vykráblé byly by světlé ne? Co byste mi poradili k té druhé otázce?


Když se emulze nějak mechanicky poskáče, ale neodškrábne (dělají mi to třeba kuličky na cívce u Plastiku), tak se chová jako osvícená a vyvolá se pěkně do černa - nic zvláštního.
  • 0

#9 petr22

petr22

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 823 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 20 září 2009 - 21:00:15

Je to po delce filmu a vypada to na kratke intervaly odpovidajici otaceni toho valecku co pres nej jde film na civku.

Podle me to skrabe fotak, a hledal bych problem presne v miste mezi okrajem komory a navijeci civkou.
  • 0

#10 Jimmi

Jimmi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 222 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 21 září 2009 - 12:27:23

Souhlas s Jurashkem: tlak na emulzi působí jako osvit.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních