Přejít na obsah


Fotka

Preatecni filmu u Mamiya M645


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
5 odpovědí na toto téma

#1 vcelkamaja

vcelkamaja

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 19 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 25 září 2009 - 07:47:09

Pred par dny jsem koupil starsi Mamiyu M645, tak ted zkousikm, jestli vsechno funguje jak ma. Musim vymenit nekatera tesneni, ale v tom nevidim problem. Co by me vsak zajimalo je chod pretaceni filmu (crank). Kdyz totiz otocim koleckem, nekdy je cela otacka "stejna" (po celou otacku citim prirozeny odpor a chod ozubenych kolecek). nekdy vsak takto udelam jen pul otacky a zbyvajici pul otacky citim minimalni odpor (protaci se uplne bez odporu). Je to normalni?

Jen bych jeste dodal, ze pocitadlo snimku se zda fungovat normalne, stejne tak i doraz po dokonceni cele otacky. Zkousel jsem to naprazdno i se zalozenym filmem a chova se to prakticky stejne - prvnich cca 3 - 4 policka (otacky) kladou stejne odpor, zbyvajici vicemene nahodne (zatim jsem to nevypozoroval) se vzdy v druhe polovine otacky jakoby uvolni (jemne to cvakne) a zbyvajici pulotacka jde bez prirozeneho odporu. Po pretoceni celeho filmu (spoust - crank - spoust -crank - ...) je cely film pretoceny az na papir (nezustane treba v pulce)

Mate s necim podobnym nekdo prosim zkusenost?
  • 0

#2 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 25 září 2009 - 12:52:54

Pred par dny jsem koupil starsi Mamiyu M645, tak ted zkousikm, jestli vsechno funguje jak ma. Musim vymenit nekatera tesneni, ale v tom nevidim problem. Co by me vsak zajimalo je chod pretaceni filmu (crank). Kdyz totiz otocim koleckem, nekdy je cela otacka "stejna" (po celou otacku citim prirozeny odpor a chod ozubenych kolecek). nekdy vsak takto udelam jen pul otacky a zbyvajici pul otacky citim minimalni odpor (protaci se uplne bez odporu). Je to normalni?

Jen bych jeste dodal, ze pocitadlo snimku se zda fungovat normalne, stejne tak i doraz po dokonceni cele otacky. Zkousel jsem to naprazdno i se zalozenym filmem a chova se to prakticky stejne - prvnich cca 3 - 4 policka (otacky) kladou stejne odpor, zbyvajici vicemene nahodne (zatim jsem to nevypozoroval) se vzdy v druhe polovine otacky jakoby uvolni (jemne to cvakne) a zbyvajici pulotacka jde bez prirozeneho odporu. Po pretoceni celeho filmu (spoust - crank - spoust -crank - ...) je cely film pretoceny az na papir (nezustane treba v pulce)

Mate s necim podobnym nekdo prosim zkusenost?


vyvolej to a máš odpověď

nepřijde mi toto chování ale nelogické - na začátku filmu je třeba více otoček namotávající cívky než při dalších snímcích (zvětšuje se postupně obvod cívky). kličku je pochopitelně třeba dotočit. po víkendu můžu vyzkoušet na své M645.
  • 0

#3 misokoren

misokoren

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 115 příspěvků(y)
  • LocationSvätý Jur
Reputace: 1

Publikováno 13 leden 2011 - 21:39:54

páni, ako ste dopadli s otáčaním kľučky? pretože ja mám podobný problém. pred tým som si tohoto janu nevšimol. ale raz sa mi stalo, že som zabudol brašňu s Mamcou vyložiť z auta, v noci bolo asi -20 stupňov, ráno som ju zobral na akciu, a pri pravom stlačení spúšte v hľadáčiku ostala tma. keď som ju potom temperoval na izbovú teplotu, skúšal som s ňou fotiť, a nejak divno to rapkalo. tak som založil nový film, nafotil ho dnu s bleskom a vyvolal.
na moje prekvapenie na filme bolo len 10 a pol záberu (namiesto 15) a boli medzi nimi veľké medzery.
pripadá mi to, akoby mi zlyhalo práve to uvoľnenie naťahovacej kľuky.....jednoducho film sa pretáča o viac ako 45mm......a okrem toho prestala fungovať možnosť viacnásobnej expozície. keď tam prepnem, jednoducho film sa pretáča, aj napriek tomu, že počítadlo stojí.....:D
neviem na slovensku zohnať nikoho, kto by to vedel opraviť....tak fotim aj s touto poruchou.....
máte nejakú radu?
  • 0

#4 kelfik

kelfik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 073 příspěvků(y)
  • LocationOstrov u Macochy
Reputace: 85

Publikováno 14 leden 2011 - 08:18:18

Měl jsem taky problém s přetáčení filmu.Nevím co to způsobilo již jsem ji stím problémem koupil + rozhozené ostření.Při přetáčení v tom třeba cvaklo a posunulo se to o dvě políčka a ostatní snímky byly jak noty na buben.Poslal jsem ji panu Vítkovi z Terezína (tel:724115973) a on mi ji rychle opravil, seřídil ostření a znovu přilepil polep pod zrcátkem.To vše velmi rychle za 1500kč.
  • 0

#5 pepafotograf

pepafotograf

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 764 příspěvků(y)
  • LocationJablůnka 397
Reputace: 333

Publikováno 14 leden 2011 - 16:50:44

Mám rovněž vynikající zkušenost s p.Vítkem z Terezína,i když to bylo v souvislosti s jiným přístrojem... :)
  • 0

#6 misokoren

misokoren

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 115 příspěvků(y)
  • LocationSvätý Jur
Reputace: 1

Publikováno 30 leden 2012 - 15:16:21

nedalo mi to a tak som moju Mamču rozobral. problém bol v náhone, ktorý točí tým ozubeným koliečkom, ktoré je vidieť vo vnútri (pri otvorenom dekli na zakladanie filmu) na pravej strane, kam sa zakladá strojček s filmom. keď som dal dole kryt na pravej strane (držal šróbikmi pod koženkovým polepom,) rozobral som to súkolesie, ktoré je nad tým a našiel som odlomený šróbik, malinký, ktorý zabezpečoval zacvaknutie zarážky, aby sa film posunul vždy len o jedno políčko. keďže bol odlomený, nefungovalo to, a potom to točilo j ak sa mu chcelo. odlomený šróbik som vybral, nahradil som o novým, zo starej Prakticy (nefunkčná, len na ozdobu). poskladal a funguje nádherne. keď som to mal rozobraté, aspoň som si to rozmastil, aby sa mi nič podobné už nestalo. celá oprava trvala asi 2 hoďky (aj s hľadaním chyby) a spravil som to doma (nemusel som nič nikam posielať) a bolo to zadarmo.
na Mamču nedám dopustiť. inak klobúk dole pre Inžinierom, ktorý vymyslel všetky tie prevody. je ich tam vcelku dosť.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních