Přejít na obsah


Fotka

ACROS - část.nevypraná antihal.vrstva


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
22 odpovědí na toto téma

#1 Vena

Vena

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 6 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 29 září 2009 - 16:04:47

Zdravím vás všechny a prosím o radu. Použil jsem rapid fixer, 3min při cca 20st.C, bez kvedlání, což je údajně málo. Vypírací voda byla několik posl.cyklů úplně čirá. Můžu dostat zbytky fialové znovuustálením? Cca 5min? Díky.
  • 0

#2 Koca

Koca

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 172 příspěvků(y)
  • LocationOlomouc
Reputace: 21

Publikováno 29 září 2009 - 16:57:03

tyjo ja jsem se ted pustil do predpirani a poprve jsem byl dost prekvapenej, jake sracky z toho tecou. To je fakt huste. Kdyz zvazim, ze tohle vsechno mival ve vyvojce, tak je to docela huste. Zkus to taky, zatim se mi to hodne libi :)
  • 0

#3 Vladik

Vladik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 218 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 29 září 2009 - 17:17:34

Acros je nutne ustalovat poctive v nevycerpanem ustalovai, jinak zustane nafialovela podlozka. Klidne bych to zkusil doustalit a znovu vyprat. Nezapomenout na kvedlani!
  • 0

#4 *Ivan*

*Ivan*

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 388 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 29 září 2009 - 17:49:04

Kvedlani je u ustalovani to nejdulezitejsi ....
  • 0

#5 Vena

Vena

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 6 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 29 září 2009 - 18:16:01

Díky za odpovědi. Zkusím film ještě jednou prohnat tím ustalovačem a doufám, že "prokoukne".
  • 0

#6 zdenab2

zdenab2

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 617 příspěvků(y)
  • LocationKopanice
Reputace: 2

Publikováno 29 září 2009 - 18:35:44

Zrovna teď suším acros v koupelně.Na tom nevyčerpaném ustalovači něco bude.Používám většinou jetý ustalovač,ale ustaluju min.8min až 10min podle jeho jetosti.A kvedlám první půl minuty a pak co minutu minimálně 10s,ale nehlídám to jako při vyvolávání.
Je to můj srdcový film,tak mi na něj našahejte :)
  • 0

#7 *Ivan*

*Ivan*

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 388 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 29 září 2009 - 19:02:29

Pokud jde o ustalovani:
po mnoha zkouskach jsem si overil ze nejde ani tak o cerstvost ustalovace, jako o pohyb. Pochopitelne ze kapacitu soustavnym kvedlanim neprodlouzim, ale vyrazne se zkrati cas potrebny k ustaleni a jeho kvalita.
Problem je ze kdyz naliju ustalovac tak zacnu uklizet a nevenuji se preklapeni, myslim ze to tak dela vetsina z nas. Koupil jsem na ebay jobo cpl (cpe?) a je po problemech. Necham to tam tocit, uklidim a je hotovo. Doporucuji.
  • 0

#8 Ondrej1

Ondrej1

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 315 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 29 září 2009 - 19:03:28

Čtyři minuty čerstvého (nebo přiměřeně jetého) Rapid fixeru 1+4 stačí, ale dost dlouho se vypírá. Můj dojem je, že při vypírání je důležitější to v té vodě nechat dost dlouho, než kdovíjak usilovně kvedlat. Naopak kvedlizace v utalovači je žádoucí.
  • 0

#9 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 29 září 2009 - 21:07:43

Další odborný termín na temné.

Kvedlizace!!! Zní to výborně Onřeji :)
  • 0

#10 Enthropy

Enthropy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 977 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 29 září 2009 - 21:21:22

Čtyři minuty čerstvého (nebo přiměřeně jetého) Rapid fixeru 1+4 stačí, ale dost dlouho se vypírá. Můj dojem je, že při vypírání je důležitější to v té vodě nechat dost dlouho, než kdovíjak usilovně kvedlat. Naopak kvedlizace v utalovači je žádoucí.



Hmmmm, že bych si na kvedladlo na Plastiku pridelal motorek :)
  • 0

#11 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 704 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 387

Publikováno 30 září 2009 - 08:43:50

Další odborný termín na temné.

Kvedlizace!!! Zní to výborně Onřeji :)

ještěj mě napadl výraz "ty jeden kvedloni" ale co by to mohlo znamenat netuším
jako že voláš moc kontrastně, nebo neudržíš desetinu z ruky nebo co, to by se muselo ještě určit
  • 0

#12 Punkomat

Punkomat

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 187 příspěvků(y)
Reputace: 155

Publikováno 30 říjen 2009 - 13:27:56

Tak jsem zjistil čím to je,alespoň tedy u mě.Vyvolal jsem další film v čerstvém práškovém ustalovači od fomy,neustále převracel po dobu 15min a opět růžová podložka :) Ustalovačem to tedy být nemohlo.
Používám předepírací vodu,do které film vložím na cca 1-2min.Zkusil jsem tedy vložit film na 4min do předepírací vody a často vývojnici převracet.Už po vylití vody mi bylo jasné,že vše bude v pořádku,protože voda bylá filalová,předtím byla zelená.Takže to chce hodně předeprat.
  • 0

#13 zdenab2

zdenab2

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 617 příspěvků(y)
  • LocationKopanice
Reputace: 2

Publikováno 30 říjen 2009 - 13:57:58

Práškový od fomy.Myslíš kyselý ustalovač?Já tohle ustaluju v rapidfixeru ilford klidně 8minut i víc.Možná je těch 15min na ten fomácký pořád málo.
Nevím.Každopádně zatím jsem nepředpíral.
Chemii míchám z převařené vody a volám to už jen v rodinalu.
  • 0

#14 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 30 říjen 2009 - 15:57:40

1. Nutný nevyčerpaný ustalovač (neprůhlední-li film do dvou minut, vyměnit).
2. Ustalovat nejméně po dvojnásobnou dobu potřebnou ke zprůhlednění.
3. Co nejvíce překlápět (nemyslím tím "šejkrování", ale překlápění tak, aby byl ustalovač "stále v pohybu")
4. Neustalovat při teplotě nižší, než 19-20stC a vyšší než 25-27stC.
5. Prát v co možná nejčastěji se měnící vodě konstantní teploty. (Po vylití ustalovače otevřít vývojnici a dále postupovat "pumpovacím systémem" v otevřené vývojnici - vypláchnout vývojnici i s filmem vodou - vytřepat spirálu i nádobu - nalít čerstvou, na jeden kinofilm 500ml - 10x zapumpovat - vodu vylít - vytřepat jak z vývojnice zbytky... atd. atd.
Já používám na kubické krystaly ("klasické emulze") "systém" 10x - 10x - 20x - 40x a na ploché krystaly (zvláště Delty, T-Max, Acros) 10x - 10x + 20x - 20x - 40x - 40x.
Smáčedlo - nejméně 2 minuty pohybu cívkou pod hladinou (aby zbytečně nepěnilo).
Zatím jsem neměl problémy.
  • 0

#15 LukasJ

LukasJ

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 319 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 30 říjen 2009 - 17:13:18

Používám stejný systém, jako Pentaxista. Jen peru trošku míň a používám vypírač. Jo a přednamáčím. Ale asi to není nezbytné. Používám ustalovače na bázi Thiosíranu amonného. Napřetržité překlápění, nikdy jsem neměl růžovou podložku.
  • 0

#16 Valchář Martin

Valchář Martin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 0 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 2 leden 2010 - 14:59:28

Vždy svitek před voláním namáčím alespoň na 5.minut vždy teče barva-halační vrstva vývojka je pak vždy čistá
  • 0

#17 zdenab2

zdenab2

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 617 příspěvků(y)
  • LocationKopanice
Reputace: 2

Publikováno 2 leden 2010 - 20:00:09

Teď jsem o předpírání psal ve vláknu fuji neopan.Dal jsem tam i fotku co z acrosu teče.
  • 0

#18 hajkys

hajkys

    Nováček

  • Předplatitel
  • 404 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 106

Publikováno 3 leden 2010 - 11:43:28

Já jsem tohle předepraní zkoušel taky (v souvislosti se snižováním úrovně závoje po vyvolání), ale zdálo se mi, že film je pak víc zrnitej.

Nemůže napřiklad při předeprání dojít k vyprání ještě nějakých látek v té antihalačce, který tam třeba jsou kvůli dosažení jemnějšího zrna?

Chápu že zrno je hlavně ovlivněný vývojkou a způsobem vyvolání, ale přídavek nějaké látky na film by asi taky byl možný, ne? Každopádně když vyperu antihalační vrstvu, tak to prostředí ve kterým probíhá vyvolávání se určitě změní - si myslím teda...

Antihalačka je na druhý straně filmu než je fotocitlivá emulze, že?
  • 0

#19 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 3 leden 2010 - 12:25:03

A máš stejnou teplotu předpírky, jako všech ostatních lázní? V opačném případě by to totiž zvyšovalo zrnitost.... Jo a když předpíráš, je potřeba snížit dobu volání, takto se ti to může chovat jako kdybys "pushoval".
  • 0

#20 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 3 leden 2010 - 12:42:51

já teda nevypranou AH nemám, ale přidám svůj postup-
já mám předpírku o něco studenější(2-4°C) než vývojku a o hodně než ustalovač(ten mám při pokojové teplotě jstejně jako přerušovač kterým ten film teplotně naladím na Ust.)

problémy ani zvýšená zrnitost se ještě nedostavily (vyzkoušeno zatím na TMAX 100, TMAX 400, PAN 100, PAN 400, PAN400@800, FUJI 100, Fuji 400, ADOX 400 a ADOX 400@800)
  • 0

#21 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 3 leden 2010 - 12:51:55

Teplota všech lázní by se neměla lišit více než o tři stupně a basta :)
  • 0

#22 hajkys

hajkys

    Nováček

  • Předplatitel
  • 404 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 106

Publikováno 3 leden 2010 - 13:35:28

A máš stejnou teplotu předpírky, jako všech ostatních lázní? V opačném případě by to totiž zvyšovalo zrnitost.... Jo a když předpíráš, je potřeba snížit dobu volání, takto se ti to může chovat jako kdybys "pushoval".


Jo, +-5 stupnu - vylozene studenou nepouzivam nikdy. Budu muset jeste trochu experimentovat, abych mohl objektivne porovnat vysledky s predpirkou a bez predpirky.

Dobu vyvolávání jsem neměnil.
  • 0

#23 zdenab2

zdenab2

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 617 příspěvků(y)
  • LocationKopanice
Reputace: 2

Publikováno 3 leden 2010 - 16:42:33

Nevšiml jsem si žádné změny v zrnitosti filmu a volám úplně stejně předpírané jako nepředpírané a když je dám vedle sebe,tak podle políček nepoznám,který je který.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních