Přejít na obsah


Fotka

Magnitarus 13x18


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
202 odpovědí na toto téma

#51 jenda94

jenda94

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 103 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 16

Publikováno 6 březen 2013 - 20:33:57

Otecčasu: hele copak je to za spešl folii... mám tu takový jeden projekt a potřeboval bych rozpýlit světlo :smile:


Mohl by to být i snad obyčejný tzv. pauzák ne? Mám dojem ale že to výrazně sníží světelný tok.. :cool:
  • 0

#52 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 6 březen 2013 - 21:48:46

Bez matnice samozřejmě lze, dokonce nemusí být ani opálová žárovka. Vždy se mi podařilo vycentrovat.
  • 0

#53 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 6 březen 2013 - 21:51:05

pauzák jde, dramatický pokles množství světla nezpůsobí, jen je dobré ho zatížit a neopatlat spocenými prsty, protože se rád vlní...
  • 0

#54 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 106 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 081

Publikováno 7 březen 2013 - 09:47:30

Otecčasu: hele copak je to za spešl folii... mám tu takový jeden projekt a potřeboval bych rozpýlit světlo :smile:

Poslal jsem Ti zprávu
  • 0

#55 Iris26

Iris26

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 3 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 7 březen 2013 - 14:45:56

Všem pusu na tvářičku, děkuji :-P .

Panoram: děkuji specielně, toto jsem potřebovala vysvětlit, jsem sice blond, ale ne zase tam mooc :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: .
Papa pánové.
  • 1

#56 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 106 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 081

Publikováno 23 červen 2013 - 18:55:09

Koupím Magnitaurus. Není to pro mě, ale pro kolegu z Polska. Dojede si pro něj.
  • 0

#57 yankeee

yankeee

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 1 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 1 listopad 2013 - 23:24:39

Prodám velkoformátový zvětšovák Meopta Magnitarus 13x18 info e-mailem: yankeee@volny.cz nebo na tel.: 603113547
  • 0

#58 ToFF

ToFF

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 377 příspěvků(y)
  • LocationTak někde mezi Plzní a Ostravou
Reputace: 89

Publikováno 2 listopad 2013 - 08:39:33

Šoupni to do bazaru, od toho tu je.
[slyšeli jste slovo moderátorovo]
  • 0

#59 Horenak

Horenak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 522 příspěvků(y)
  • Locationsever a východ Čech, jihovýchod NDR
Reputace: 222

Publikováno 5 prosinec 2013 - 22:44:58

Prosimvás, taky vám někomu tenhleten magnitárus svítí uprostřed asi tak 100x silněji než na krajích? Dneska jsem zničil asi hektar papíru. Proužkovku jsem dělal na postavě, která byla blíž ke kraji, ta vycházela dobře, a když jsem tam plácnul 50x60 (naštěstí prastarej, prošlej a zadarmo), udělalo mu to uprostřed černočernej kravinec. Těch pokusů, než mi docvaklo, že to není osvícenejma papírama... že Poprvé po půl roce, co magnitára mám, jsem se pustil do zvětšování, a todle se děje. Nemáte někdo tip, co s tím? Tyč žárovky mám vysunutou a na kondenzoru nasazenej difuzor. 6árovka je 250 W Osram, asi žádná spešl zvětšováková, ale nečirá.
  • 0

#60 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 5 prosinec 2013 - 22:54:26

jestli je to tmavší o hodně, tak bys to měl vidět už na desce při ostření. Je možný že je špatně sesazenej kondenzor, chybějící nějaká rozptylná deska (mléčné/matné sklo - pokud tam má být) ...
  • 0

#61 Horenak

Horenak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 522 příspěvků(y)
  • Locationsever a východ Čech, jihovýchod NDR
Reputace: 222

Publikováno 5 prosinec 2013 - 23:25:00

Ten rozdíl v jasu je na zaostřovací desce to vidět hodně. Když se ovšem jeden nejdřív vůbec podívá, než založí negativ, že. Jak má být kondenzor správně sesazený, to ovšem nevím. Mám i origo návod, ale tam se to moc neřeší. On ale snad ani jinak sestavit nejde, aby se čočky vešly do objímky. Matnice (nahoře asi chybně píšu difuzor) je nasazená. Tak nevím. Tohle přece nemůže být normální?
  • 0

#62 kdoco

kdoco

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 070 příspěvků(y)
Reputace: 109

Publikováno 5 prosinec 2013 - 23:41:07

kondenzor je imho ze dvou stejných čoček... a je samozřejmě tak, že plochy jsou ven, vypuklé části k sobě. zkusit ho otočit hlavou dolů je možná cesta k vyloučení chby v tomto, ale asi bych se netěšil, že to problém vyřeší (i když bych ti to přál). problém s výrazně odlišnou intenzitou ve středu a po krajích jsem měl jen když byla pro daný formát žárovka příliš nízko. ale myslím, že jsi psal, že tu tyč s objímkou máš na max vytaženou. to je fakt divný... já v mém ani nemám žádnou matnici, jen kondenzor a celkem v pohodě. opravdu tak jak to popisuješ mě nenapadá, v čem může být problém... leda by byl tvůj kus sestaven z magnitara na 18x13 a vršek z 10x15 a tedy horní tubus byl krátký a žárovka pro daný formát nízko, případně by tam byl kondenzor z nějakého jiného typu... ale to je jen spekulace - možná že to tak není možné. ale zrovna můj laborant je nějakou složeninou, naštěstí pro mě použitelnou...
  • 0

#63 Horenak

Horenak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 522 příspěvků(y)
  • Locationsever a východ Čech, jihovýchod NDR
Reputace: 222

Publikováno 6 prosinec 2013 - 21:55:25

Dík, že jste ochotní dělat si s tím hlavu. Chtěl jsem to napsat už včera, ale kvůli té vichřici vypadával proud. Kohočeho myšlenka mě zaujala, ale můj magnitár odpovídá přesně veškerým dosažitelným vyobrazením, takže zbastlenec to nebude. Do komory se dostanu až v pondělí, zkusím ten kondenzor otočit, ale taky si od toho nic neslibuju. Asi to teda bude žárovkou. To světlejší skvrna na desce má tvar takového rozmazaného slunce s tlustýma paprskama, to přece nemůže vzniknout nikde v dráze světla. Objektiv je sice Belar, ale v parádním stavu a kondenzor i matnici jsem čistil, myslím, že dost obezřetně. Ještě jednou děkuju za ochotu.
  • 0

#64 Horenak

Horenak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 522 příspěvků(y)
  • Locationsever a východ Čech, jihovýchod NDR
Reputace: 222

Publikováno 19 prosinec 2013 - 20:14:35

Kondenzor otočit nejde, horní objímka je jiná než spodní a nevejde se. Jedině ho celý rozebrat a prohodit čočky, což je na první pohled zbytečná operace, tam je určitě všechno, jak má být. Tak jsem koupil novou opálovou 250W žárovku za tři sta, a než shořela (!což netrvalo ani minutu), ukázala mi podobný obrazec. Další experimenty teda probíhaly s tou osramkou a se 150W opálovkou z jiného zvětšováku. Fakt je, že když zaostřím na žárovku, vidím na zaostřovací desce v případě té opálovky docela pěkné bílé kolečko, zatímco u toho posramu jasnou podkůvku vlákna. Ale když přeostřím na negativ (tj. obrázek té žárovky roztáhnu přes celé světelné pole), není to moc dobré ani v jednom případě. S opálovkou lepší, ale o nějakém rovnoměrném prosvětlení se nedá mluvit, ať cloním, nebo ne. Na první pohled vidím rapidní úbytek světlosti směrem ke krajům. Ale to už snad může být jen objektivem. Není to Belar, jak jsem se mylně domníval, ale Meopar. Nic dobrého jsem se o něm nedočet.
  • 0

#65 kdoco

kdoco

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 070 příspěvků(y)
Reputace: 109

Publikováno 19 prosinec 2013 - 20:38:31

jen pro zajímavost - meopar ma jaké ohnisko? Jinak... já bych ho nezatracoval, nicméně půjčit si někde jiný objektiv by neměl být problém.

pak zbývá možnost oplakat moc moc světla a udělat si jakousi míchací komoru pomocí nejlépe opálové... toho... stínítka z lampy. taková ta koule.to by mohlo rozptylovat ještě důkladněji, než sama opálovka. no nejlíp by bylo, kdyby se na zvětšovák podíval nějaký další aktivní uživatel, který má funkční prověřený kus, třeba by se na to přišlo.

no... fandim ti, snad to nakonec vyřešíš.
  • 0

#66 Horenak

Horenak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 522 příspěvků(y)
  • Locationsever a východ Čech, jihovýchod NDR
Reputace: 222

Publikováno 19 prosinec 2013 - 21:09:04

Meopar má ohnisko 210. Dík za tip na tu kouli. Kdyby někdo byl vod tý lásky a nabídl mi podívat se na jeho magnitára v provozu, vděčností bych vrněl. Ale moc takových hádám nebude (v okruhu Teplice - Praha - Pardubice - Hradec - Liberec)...?
  • 0

#67 Luigi

Luigi

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 848 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 197

Publikováno 19 prosinec 2013 - 22:15:19

Když už se tady řeší opravdové zvětšováky, tak mám ke zkušenějším dotaz. Nově mám jetého Dursta 1200, ale nemám u něj červený filtr pod objektiv. Jak jsem měřil osy, tak je to jiná (větší) rozteč, než u durstů 605/805, kde jsou náhradní čevená skla k mání. A tak přemýšlím, že bych držák vyrobil a do něj vsadil nějaké ECHT červené sklo. Máte někdo nápad nebo zkušenosti, kde takové sklo (nebo kvalitní fólii), které odpovídá hustotou a barevností tomu filtru (tedy neosvítí fotopapíry) najít. Díky za rady Luigi :shock:
  • 0

#68 Fill

Fill

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 264 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 125

Publikováno 19 prosinec 2013 - 23:09:15

Taky budu řešit červené sklo (až dořeším prokletou rovnoměrnost osvětlení). Spoléhal jsem na to, že nebude zase takový problém sehnat nějaký starý ruský červený foto filtr dostatečného průměru, nebo bude?
  • 0

#69 kdoco

kdoco

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 070 příspěvků(y)
Reputace: 109

Publikováno 19 prosinec 2013 - 23:13:59

a co vzít červený z FOMA multigrade filtrů a přizpůsobit? jsou celkem levné. používal jsem to tak a bez problémů

jinak si pořád říkám, jestli horenakův kondenzor není na jiný formát... přeměřit ho (maximální výšku - vypuklost čoček) a porovnat s někoho, komu je to rovnoměrné.

Meopar 210 bych klidně zkusil i na snímání, 180 vypadá na matnici 13x18 formátu pěkně
  • 0

#70 Luigi

Luigi

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 848 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 197

Publikováno 20 prosinec 2013 - 15:41:31

a co vzít červený z FOMA multigrade filtrů a přizpůsobit? jsou celkem levné. používal jsem to tak a bez problémů

Neznám Foma multigrade filty. Mám tomu rozumět tak, že k běžným multigrade filtrům, přes které osvětluji papír a jistě by v jakékoli kombinaci nebyly dobré na 0 osvit papíru je přibalen ještě červený se spekterm, jako má filtr pod objektivem? Vím, že Ilford Multigrade pod objektiv to v jedné sadě tak mají (tedy držák, filtry + 1 ECHT červený), ale to je drahá sranda když potřebuji jen ten červený. Zdařec Luigi :shock:
  • 0

#71 Horenak

Horenak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 522 příspěvků(y)
  • Locationsever a východ Čech, jihovýchod NDR
Reputace: 222

Publikováno 20 prosinec 2013 - 18:19:15

a co vzít červený z FOMA multigrade filtrů a přizpůsobit? jsou celkem levné. používal jsem to tak a bez problémů


Teda v mojí sadě fomáckých filtrů žádný červený není.

jinak si pořád říkám, jestli horenakův kondenzor není na jiný formát... přeměřit ho (maximální výšku - vypuklost čoček) a porovnat s někoho, komu je to rovnoměrné.


Teda jak já se tady cítím dobře...díky komučemu. Teď už se k přeměření kondenzoru dostanu až v lednu, zkusím to sem hodit, snad se najde další dobrá duše, která magnitára vlastní a bude se jí chtít se obtěžovat se srovnáním.
  • 0

#72 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 20 prosinec 2013 - 20:11:38

Kouknu se ti. Zítra odpoledne ti to nacvakám s měřítkem.
  • 0

#73 Horenak

Horenak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 522 příspěvků(y)
  • Locationsever a východ Čech, jihovýchod NDR
Reputace: 222

Publikováno 8 leden 2014 - 21:36:11

Tak až dneska. Průměr difuzoru v mém magnitaru je 245 mm a výška 125 mm. Může mi prosím někdo potvrdit, jestli to tak má taky? Ovšem jsem si skoro jistý, že ten kondenzor je sestavený, jak má být. Ale asi není uvnitř úplně čistý, při určitém úhlu pohledu jsem na vnitřních plochách čoček zahlíd jakoby stopy po prstech ve vrstvičce prachu - podivné oválné fleky, sbíhající se ku středu, docela odpovídající světlejšímu útvaru na zaostřovací desce. Není mi teda jasné, jak by se takové stopy dostaly dovnitř kondenzoru. Prach jo, dejme tomu, ale nevypadá, že by byl někdy rozebraný, na pacičkách přidržujících čočky není ani stopy po tom, že by s nima někdy někdo hýbal. Nepřišel jsem ovšem na to, jak rozebrat, resp. sejmout horní objímku. Nevěděl by někdo? Prosím?
  • 0

#74 koaloo

koaloo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 89 příspěvků(y)
  • LocationPraha/HK/Zlín
Reputace: 14

Publikováno 8 leden 2014 - 21:58:57

nejsem si tím jist, ale myslím že mám k MT ty červené clony dvě. když nezapomenu, tak se podívám
  • 0

#75 Luigi

Luigi

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 848 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 197

Publikováno 8 leden 2014 - 23:48:31

nejsem si tím jist, ale myslím že mám k MT ty červené clony dvě. když nezapomenu, tak se podívám

Díky za snahu. Jak jsem to měřil, tak potřebuju osovou vzdálenost ca 65 mm a průměr ca 6O mm. Jelikož mi utekl na E-bay červený filtr na zvětšovák Jobo 4x5, tak jsem dál přemýšlel a napadlo mne jedno řešení, které je možná hovadina. TAKŽE JEDEN DOTAZ na znalce světelného spektra:
Myslíte si, že bych mohl červený filtr pod objektivem zvětšováku nahradit červeným filtrem ROT BW 091 nebo Hoya 25A ???????? Držák bych si už zbastlil a když bych si vzal filtr, který by mi pasoval i na objektiv M7ii (67 mm), tak bych získal i kreativní nástroj pro architekturu ap. Jen nevím to barevné spektrum, jestli to nebude ještě moc světlé a exponující BW papíry (multigrejdy FB i MG). Díky za pomoc i radu Luigi :shock:
  • 0

#76 Horenak

Horenak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 522 příspěvků(y)
  • Locationsever a východ Čech, jihovýchod NDR
Reputace: 222

Publikováno 9 leden 2014 - 18:32:36

Já su tak ščastné! Jednak jsem trefil diagnozu a jednak jsem dokázal magnouše vyléčit. Byl to povlak na vnitřní straně horní čočky difuzoru! Na první pohled se difuzor při průhledu na bílou desku jevil jako křišťál! A pak hadr normáně černej. Vysvětuju si to tak, že jak těch 60 nebo kolik let táhlo teplo z žárovky teplej vzduch tím komínem nahoru, proudil skrz difuzor a tam se pomalu usazoval ten nejjemnější prášek, až vytvořil vrstvičku skoro neviditelnou, ale světlopropustnost výrazně snižující. Teď tam můžu svítit třeba bodovou a klidně i bez matnice, bílej papír je krásně vysvícenej od rohu do rohu. Jak já se těším na zvětšování! Třeba to někomu pomůže jako tip...
  • 0

#77 Horenak

Horenak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 522 příspěvků(y)
  • Locationsever a východ Čech, jihovýchod NDR
Reputace: 222

Publikováno 9 leden 2014 - 18:40:44

Myslíte si, že bych mohl červený filtr pod objektivem zvětšováku nahradit červeným filtrem ROT BW 091 nebo Hoya 25A ????????


Když už jsem se takhle stal odborníkem přes zvětšováky, tak si dovolím vyslovit domněnku, že v podstatě cokoli červenýho poslouží jako filtr. Tuhle jsem si pod objektivem přidržoval červenou plexisklouvou misku a úplně v pohodě. Prostě něco červenýho, ale radši v probarvenýho v hmotě - povrstvenej čirej materiál by mohl mít škrábance, kudy by šlo bílý světlo.. Čím dál od modrý, tím líp, ale nanometr sem, nanometr tam... Ovšem zkouška je tady opravdu snadná, rychlá a laciná.
  • 0

#78 otik

otik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 300 příspěvků(y)
Reputace: 129

Publikováno 9 leden 2014 - 21:11:55

Když nebudeš svítit dlouho tak to nevadí, chce to ale dělat s rozumem.
http://www.foma.cz/c...ni-temne-komory
  • 0

#79 Luigi

Luigi

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 848 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 197

Publikováno 10 leden 2014 - 09:22:47

Když nebudeš svítit dlouho tak to nevadí, chce to ale dělat s rozumem.

Díky za pěkně zpracovaný a sofistikovaný odkaz a snahu pomoci. Zase jsem své uvažování posunul o krůček dál. Také poznámka Horenaka to upřesňuje. Přesto se ještě jednou zeptám a omlouvám se, že pořád dokola: nevíte, jakou spektrální propustnost má filtr 091 (25A)? Nemůžu to najít. Když to bude nad 625 nm, tak asi dobrý, ne ? Vím, že vyzkoušení je rychlé a snadné, ale když filtr nemám k dispzici a nechci kupovat, aby to pak leželo ve skříni. Vím, že bude záležet i na hustotě a délce svícení, ale to už fakt nechám na exaktní zkoušky. Zdařec Luigi :shock:
  • 0

#80 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 10 leden 2014 - 09:45:02

není to to co jsem hledal (schneider to má někde na stránkách, jen to najít), ale i tak snad pomůže:

http://www.astro-ima..._imaging_7.html

[druhej graf, čvrtá křivka zleva]
  • 0

#81 Luigi

Luigi

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 848 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 197

Publikováno 10 leden 2014 - 12:09:49

[druhej graf, čvrtá křivka zleva]

Jendo, já věděl, žes přemýšlivý člověk a vědátor. Díky, to je ono a jak čtu, je to 630 nm - takže pro některé MG papíry (Foma Vario III, Varicon ap.) asi úplně na hraně a tudíž má pravdu Otik s tim - "dobrý, ale dlouho nesvítit".
Ahoj Luigi :shock:
  • 0

#82 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 10 leden 2014 - 12:30:33

abych se přiznal, tak červenej filtr pod objektivem nepoužívám ani u jednoho zvětšováku. Nějak jsem tomu nepřišel na chuť. Co jsem si všiml tak se obraz mírně posune (asi ten meopťácký filtr je poněkud zakřivený), takže stejně nemůžu posoudit přesnost výřezu.
  • 0

#83 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 10 leden 2014 - 14:35:34

Asi je to o stylu prace kazdeho soudruha, ale ja nikdy cerveny filtr nepotreboval.
  • 0

#84 Luigi

Luigi

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 848 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 197

Publikováno 10 leden 2014 - 16:22:40

Asi je to o stylu prace kazdeho soudruha, ale ja nikdy cerveny filtr nepotreboval.

To určitě, ale ja su bez červenýho filtru docela v pérdeli, nebóť používám pevný rámy a dyž měním papír pod železo, tak s tím vždycky hnu a dělat se mi nějaký zarážky na desku už je pro mne opruz. Tož tak hoši. Zdařec Luigi :shock:
  • 0

#85 Blindman

Blindman

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 15 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 4

Publikováno 25 leden 2014 - 19:31:05

Téma Magnitarus bychom snad mohli ukončit poučkou Z GEOMETRICKÉ OPTIKY - zvětšovák je systém tvořený bodovým zdrojem světla - kondenzorem - objektivem. Žárovka (horní ohnisko) vyzařuje světlo do kulové plochy a se vzdáleností jeho intensita slábne. Bohužel jen zlomek vyzářeného světla dojde až ke kondenzoru. Ztráty jsou více než značné. Kužel světla vymezený plochou kondenzoru se jeho optickým působením lomí zase zpět do optické osy a vytváří spodní ohnisko vždy podle toho, kde je žárovka. Pokud je ve spodním ohnisku hlavní rovina objektivu pak je bod vlákna žárovky promítnut do plochy rovnoměrně!! Výtah objektivu samozřejmě stále měníme zaostřením podle požadovaného zvětšení obrazu což má ten následek že se kužel světla protíná jinde než geometricky má a dole na ploše je střed tmavší nebo naopak světlejší než rohy. Napravíme to tak, že po určení výřezu a zaostření negativ vyndáme a geometrii zvětšováku uvedeme do pořádku. Zacloníme a posouváním tyče se žárovkou do horního ohniska vyrovnáme rovnoměrnost osvětlení plochy. Nepůjde to jistě zcela, ale otvíráním clony se bude zlepšovat! Tyč pak můžeme i vychýlit z osy a více světla pak bude prosvěcovat třeba oblohu při záběru krajiny. Pokud systém naopak rozladíme, můžem využít vice zčernání v rozích nebo naopak. Zkuste si to! Nezapomeňte, že pro jiný objektiv asi bude vzdálenost od kondenzoru jiná.Např. s krátkým ohniskem a mocným zacloněním se nám může dole na papíře třeba i objevit obraz nápisu na žárovce. Použitím žárovek mléčných a s většími průměry se nutnost vysouvání zmenšuje. Osobně používám 500W fotožárovky předválečné (nesocialistické) výroby s keramickým mezikružím mezi paticí a baňkou, což zajišťuje její delší životnost. V dobách, kdy jsem zvětšoval reprodukce s vlasovými čarami plánů a tučnými plochami řezů zdí, jsem používal halogenku z auta nabodovanou do patice E27 a pískovanou matnicí na horním kondenzoru. Dnes se vše řeší parabolickými zrcadly halogenek nebo míchacími komorami, vždy ale v sestavě objektiv a k němu příslušná míchací komora a neg. rámeček. Stačí to?
P.S. pro kolegu co shání červený filtr...pokud ještě nesehnal, tak ať se ozve, mohl bych někde mít v krabici. A poznámka: přes filtr se NIKDY nezaostřuje, slouží jen k manipulaci s papírem. A pokud rámeček občas uklouzne, stačí jej podložit dřevotřískou a sešroubovat. Těžký rám se už ztěží posune.

Dobré světlo!
  • 1

#86 Horenak

Horenak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 522 příspěvků(y)
  • Locationsever a východ Čech, jihovýchod NDR
Reputace: 222

Publikováno 9 únor 2014 - 00:20:56

Blindmanovi díky, ne každý má dar takhle srozumitelně a výstižně objasnit technickou problematiku. Jen nerozumím tomu, proč by jeho příspěvek měl téma Magnitarus ukončit. 

 

A prosba - pokud Luigi už červený filtr neshání, já bych tedy Blindmana poprosil o prohrabání té krabice... ještě napíšu SZ.


  • 0

#87 Luigi

Luigi

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 848 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 197

Publikováno 9 únor 2014 - 19:47:16

Blindmanovi díky, ne každý má dar takhle srozumitelně a výstižně objasnit technickou problematiku. Jen nerozumím tomu, proč by jeho příspěvek měl téma Magnitarus ukončit. 

 

A prosba - pokud Luigi už červený filtr neshání, já bych tedy Blindmana poprosil o prohrabání té krabice... ještě napíšu SZ.

Už neshání - díky za nabídku a postupuji tímto nabízený filtr od Blindmana dál. Jinak pro rozšíření obzoru fotografického. Jenda 1250 mě velmi dobře navedl na barevnou propustnost filtrů - takže závěr pro ostatní temnokomorníky kteří by chtěli použít fotografický filtr pod objektiv zvětšováku: B+W 091 propouští 620 nm, kdežto filtry Hoya, Agfa ap 25A propouštějí již 590 nm. To je pro některé papíry na hraně, takže jistý je asi ten BW 091 - a taky nejdražší ! Tož tak, zdařec Luigi :shock:


  • 1

#88 PetoG

PetoG

    Nováček

  • Předplatitel
  • 274 příspěvků(y)
  • LocationTrebišov (SK)
Reputace: 40

Publikováno 8 březen 2015 - 00:20:40

Dobrý den,
měla bych dotaz, při přepravě se mi rozbila u Magnitaura ta kruhová "matnice-matné sklo" na čočce. K čemu je třeba? Dá se bez problémů zvětšovat i bez ní, tzn. pouze čočka?
Předem děkuji za rady...Irena.

A ještě dotaz když už píšu prosím. Je možné použít gradační filtry do obroučky "červeného skla" co je pod objektivem?

Irena :-P .

Ja som dostal do daru Magnifax, ale chýbala v ňom tá matnica. Dal som si sklo vyrezať u sklenára a ten mi ho hneď aj opieskoval, takže no problem.


  • 0

#89 joey

joey

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 53 příspěvků(y)
  • LocationSK-ZH
Reputace: 13

Publikováno 4 červen 2015 - 13:09:13

Dával som si teraz vyrobiť redukcie na Rodagony 210 a 150 mm pre Magnitaurus.

Ak by mal niekto záujem, viem dať urobiť ďalšie. Nie sú síce za 5 korún, ale materiál a spracovanie sú kvalitné.

Přiložený soubor (y)


  • 1

#90 joey

joey

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 53 příspěvků(y)
  • LocationSK-ZH
Reputace: 13

Publikováno 23 červen 2015 - 13:22:51

Prosím o radu skúsenejších: ako ste vyriešili kombináciu multigrade papierov a Magnitarusu?

Filtre nad alebo pod objektív? A aké?

Srdečná vďaka.


  • 0

#91 bzencak

bzencak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 993 příspěvků(y)
Reputace: 487

Publikováno 23 červen 2015 - 14:19:54

Pod objektiv je to nejjednodušší. Ilford, jdou po 1/2 gr. stupně. 


  • 0

#92 Horenak

Horenak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 522 příspěvků(y)
  • Locationsever a východ Čech, jihovýchod NDR
Reputace: 222

Publikováno 23 červen 2015 - 16:03:43

Stejným způsobem.


  • 0

#93 joey

joey

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 53 příspěvků(y)
  • LocationSK-ZH
Reputace: 13

Publikováno 23 červen 2015 - 17:22:24

A uchytenie?

Verzia pod objektív má priemer 52 mm, cca rovnaký priemer má aj držiak.

Belar má priemr 65 mm a Rodenstock dokonca 95 mm.

Přiložený soubor (y)


  • 0

#94 bzencak

bzencak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 993 příspěvků(y)
Reputace: 487

Publikováno 23 červen 2015 - 18:33:54

Do ruky.


  • 0

#95 joey

joey

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 53 příspěvků(y)
  • LocationSK-ZH
Reputace: 13

Publikováno 23 červen 2015 - 18:59:49

Ten vyobrazený?


  • 0

#96 Horenak

Horenak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 522 příspěvků(y)
  • Locationsever a východ Čech, jihovýchod NDR
Reputace: 222

Publikováno 23 červen 2015 - 20:07:23

Taky ruka. Ten vyobrazený jsem neměl. Prostý želatinový čtvereček cca 9x9 cm. Dneska to stejně dělám s Durstem 138. Průměr Compononu jsem neměřil, jde to. Ten Rodenstock musí teda bejt kus skla.


  • 0

#97 Notorius

Notorius

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 768 příspěvků(y)
Reputace: 238

Publikováno 23 červen 2015 - 23:18:13

U mě bylo řešením nahradit Magnitara Durstem 138S. Kondenzorová hlava má v šuplíku na filtry totožný rozměr jako Magnifax4, takže Ilfordí sada to jistí na oba stroje. Ale to jsi asi nechtěl slyšet. :-)


  • 1

#98 joey

joey

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 53 příspěvků(y)
  • LocationSK-ZH
Reputace: 13

Publikováno 25 červen 2015 - 07:51:16

Ďakujem všetkým za rady.

 

Za Dursta meniť nebudem, som rád, že som konečne rozchodil Magňouša. Bol bez dosky, takže som ho musel zabetónovať do zeme. Takto uchytený je superstabilný a s Rodenstockom kreslí dobre. Škoda meniť.

 

Pôvodne som rozmýšľal nad Ilford filtrami 15x15 cm, ktoré by som dával nad rámik. Zväčšujem max negatívy 10x15, na tie by to malo stačiť.

Pri tom filtri pod objektívom som sa bál zmäkčenia kresby, ale podľa vašich skúseností by to nemal byť problém.


  • 0

#99 Horenak

Horenak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 522 příspěvků(y)
  • Locationsever a východ Čech, jihovýchod NDR
Reputace: 222

Publikováno 25 červen 2015 - 16:44:14

Jediný problém je, že bez držáku si to vyžádá jednu ruku, která pak chybí u nadržování, vykrývání a podobném kouzlení.


  • 0

#100 Horenak

Horenak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 522 příspěvků(y)
  • Locationsever a východ Čech, jihovýchod NDR
Reputace: 222

Publikováno 25 červen 2015 - 17:01:57

Joey,  138S má ten šuplík bezprostředně u žárovky. Nepálí se tam ty filtry? Netroufl jsem si je tam dát,popravdě tak velké ani nemám, ale kdyby to s nimi šlo, rád si je pořídím.


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních