Přejít na obsah


Fotka

Gumotisk - Gum bichromate


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
38 odpovědí na toto téma

#1 Kubikula

Kubikula

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 919 příspěvků(y)
Reputace: 11

Publikováno 6 říjen 2009 - 15:59:39

Gumotisk - Gum bichromate

Gumotisk je technika pro meditaci a blížící se dlouhé noci. Času vyžaduje hodně a odměnit se může zvláštním výsledkem a dá vám velkou volnost. Třeba se najdou trpěliví, kteří ho zkusí, nebo se alespoň budete inspirovat pro návštěvu workshopu.

Gumotisk je:
"ušlechtilý fotografický tisk" založený na schopnosti dvojchromanových solí utvrzovat arabskou gumu v závislosti na světle. Patentoval ho Alphonse Poitevin roku 1855. Na rozdíl od příbuzné procesu - pigmentu je to přímý tisk a obraz vzniká po vymytí barvy.

Zde je stručně popsán postup, který jsme prováděli v NMF v Jindřichově Hradci:
- velmi kvalitní ruční papír máčíme 10min v teplé vodě
- papír necháme vysušit
- preparujeme želatinou
- papír necháme vysušit
- utvrzujeme
- papír necháme vysušit
- přiložíme negativ a vytvoříme registrační značky

Následující kroky se většinou provádí opakovaně a kopírujeme postupně polotóny, světla a stíny:
- fénujeme před každým nánosem směsi 1 minutu
- zcitlivujeme nátěrem směsi barvy, arabské gumy a dvojchromanu draselného
- necháme dobře vysušit
- kopírujeme negativ pomocí UV světla
- vyplavujeme barvu ve vlažné vodě
- sušíme

Na závěr je možné obraz pročišťovat v kyselém prostředí a vypírat


Poznámky:
Technika patří mezi těžší a hlavně je časově náročná díky většímu počtu kroků. Stejně jako u ostatních procesů zde potřebujeme velkoformátový negativ a optimální je UV osvětlovací jednotka pro standardní výsledky. Gumotisk je vynímečný možností postupného soutisku a tím regulovatelně tvořit bohatou škálu. Další zajímavou možností je používat pro každou vrstvu jinou barvu. To se využívá k podtržení tonalit v "monochromatickém" obrazu, nebo tvorbě trojbarevného obrazu, nebo úplné barevné volnosti v soutisku.

Zde najdete několik článků a ukázky, jak volně se dá s barvou pracovat:
http://www.alternati...les/art121.html

Pokud se do toho někdo pustíte, budu rád když mi dáte vědět.
  • 0

#2 Kubikula

Kubikula

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 919 příspěvků(y)
Reputace: 11

Publikováno 6 říjen 2009 - 16:02:07

Vložený obrázek

Tady je ukázka "monochromatického" soutisku z různých barev - stíny táhnou do modra.
  • 0

#3 Kubikula

Kubikula

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 919 příspěvků(y)
Reputace: 11

Publikováno 6 říjen 2009 - 16:03:57

Vložený obrázek

Toto je ukázka třívrstvého soutisku z jedné barvy - Umbra pálená + čerň.
  • 0

#4 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 6 říjen 2009 - 16:16:02

teda, Zdeňku, PARÁDA! To jsi spáchat v JH? nebo už doma v klídku?
  • 0

#5 ToFF

ToFF

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 377 příspěvků(y)
  • LocationTak někde mezi Plzní a Ostravou
Reputace: 89

Publikováno 6 říjen 2009 - 16:19:20

Zdeňku, mohl bych to vidět na srazu "naživo"? Prosíííííííííííííííííím.
  • 0

#6 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 6 říjen 2009 - 17:54:07

Moc pěkné. Já jsem našel zmíněné tří a vícebarevné gumotisky zde:

http://www.thelightf...vergumPart1.htm

Autor sice pro tento účel vytvořil výtažkové negativy číslicově(jestli jsem to pochopil - anglicky nevládnu takřka vůbec), ovšem pokud by se vyskytl nadšenec nejnadšenější, šlo by to i tříbarevným přístrojem(docela živě vidím obrovitý přístroj beroucí tři desky 30x40 zároveň, přes ty filtry :) 8-) :lol:
  • 0

#7 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 6 říjen 2009 - 19:46:48

Zdenku, za toto velka pochvala, ze ses do procesu pustil. Z tech vsech technik mi prave tento pripadal jako ten pravy. Mam ho v hledacku, casem se do nej zrejme pustim. Ale ze tedy jedes, chlape!
  • 0

#8 tallpe

tallpe

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 8

Publikováno 7 říjen 2009 - 00:06:14

Panečku to teda čumím. Fotograf = mistr devatera řemesel.
  • 0

#9 Kubikula

Kubikula

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 919 příspěvků(y)
Reputace: 11

Publikováno 7 říjen 2009 - 08:49:06

Tak moment mistr ne, pouhý učedník. Mistr je pan prof. Vojtěchovský a tisky vznikaly v NMF. Dá se ale říci, že na opáčku jsem to měl už více pod kontrolou.

Do BŠ beru docela obsáhlý „vzorník“ kde je často jeden motiv zpracován více technikami. Popisky nebudou chybět, tak v tom snad nebude zmatek.

Mám na gumotisk v hlavě téma, ještě kdyby mě tak nesváděly ty další techniky, které bych chtěl zkusit.
  • 0

#10 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 7 říjen 2009 - 09:02:30

Tak moment mistr ne, pouhý učedník. Mistr je pan prof. Vojtěchovský a tisky vznikaly v NMF. Dá se ale říci, že na opáčku jsem to měl už více pod kontrolou.

Do BŠ beru docela obsáhlý „vzorník“ kde je často jeden motiv zpracován více technikami. Popisky nebudou chybět, tak v tom snad nebude zmatek.

Mám na gumotisk v hlavě téma, ještě kdyby mě tak nesváděly ty další techniky, které bych chtěl zkusit.


:D to se nesmis nechat nebo se k tomu nestihnes dostat :(
  • 0

#11 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 7 říjen 2009 - 09:08:05

Zdenku, co ti budu rikat, sam to moc dobre vis. Zasekat se ve vice technikach je smrt. Ano, vzdyt vsechny jsou tak krasne. Jejich prezentace vetsinou prinasi nadsene povzdechy prihlizejicich. Nakonec je to stejne o motivu. Muzes jich delat nekolik na dobre urovni. Ale na spickove jen jednu, dve. Kazdy fotosoudruh se musi rozhodnout.
  • 0

#12 tallpe

tallpe

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 8

Publikováno 7 říjen 2009 - 09:22:02

Kubikula:
Na učednická léta mistři vzpomínají obvykle nejradši. Však jsem napsal "mistr"raději s malým "m", aby to tolik nedráždilo :D Sem chtěl říct, že tvůrčí fotograf musí umět (a se furt učit) spoustu věcí (které já nikdy nebudu umět, bo nemám dost tvořivého v sobě). Snad si rozumíme?!

Jinak motiv se stolkem pro mě moc příjemný.
  • 0

#13 Kubikula

Kubikula

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 919 příspěvků(y)
Reputace: 11

Publikováno 7 říjen 2009 - 09:42:44

Mi to přijde zábavné a obohacuje to pohled na fotografii a navíc je to pro další inspirující. Tak mi tedy odpusťte, že si hraji a není ze mě mistr. Třeba po tom ještě zatoužím, ale to bych taky mohl být smutný, když by se mi to nepodařilo.

Naštěstí se zatím nemusím rozhodovat a možná se taky nikdy k ničemu nedostanu, ale ten učednický věk si pěkně užiju.
  • 0

#14 ToFF

ToFF

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 377 příspěvků(y)
  • LocationTak někde mezi Plzní a Ostravou
Reputace: 89

Publikováno 7 říjen 2009 - 09:45:30

Zdenku, co ti budu rikat, sam to moc dobre vis. Zasekat se ve vice technikach je smrt. Ano, vzdyt vsechny jsou tak krasne. Jejich prezentace vetsinou prinasi nadsene povzdechy prihlizejicich. Nakonec je to stejne o motivu. Muzes jich delat nekolik na dobre urovni. Ale na spickove jen jednu, dve. Kazdy fotosoudruh se musi rozhodnout.

Jirko, na druhou stranu nám co začínáme Zdenek ukazuje co všechno jde a můžeme si vybrat právě tu jednu či dvě rozhodující, kterým se budeme chtít věnovat naplno. Přál bych si aby se Zdenek pověnoval vybrané technice a udělal v ní parádní výstavu.
  • 0

#15 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 7 říjen 2009 - 09:57:51

Aha, mozna jsme si nerozumeli, ostatne jako to na web diskuzich byva bezne. :D
Moje reakce smerovala ke Zdenkovym slovum "Mám na gumotisk v hlavě téma, ještě kdyby mě tak nesváděly ty další techniky, které bych chtěl zkusit."
Byla to pro Zdenka jen pratelska rada, projit si ty techniky a nekde se ukotvit, venovat se jen vybrane. A rozpracovat treba to zamyslene tema pro gumu. A to mu ze srdce preju, neutect v pulce a dotahnout vse do konce.
PS: Zdenku, stejne jsem mel nejradsi ty tvoje jitrnice.
PS2: to ze dela pro lidi kus prace tim, ze zde techniky ukazuje, o tom neni zadneho sporu
  • 0

#16 Teta

Teta

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 17 příspěvků(y)
  • LocationLiberec
Reputace: 4

Publikováno 7 říjen 2009 - 23:09:59

Mi to přijde zábavné a obohacuje to pohled na fotografii a navíc je to pro další inspirující. Tak mi tedy odpusťte, že si hraji a není ze mě mistr. Třeba po tom ještě zatoužím, ale to bych taky mohl být smutný, když by se mi to nepodařilo.

Naštěstí se zatím nemusím rozhodovat a možná se taky nikdy k ničemu nedostanu, ale ten učednický věk si pěkně užiju.


Zdenku, máš to super!!! Já to ještě nenapnula.... Snad o víkendu.
  • 0

#17 Kubikula

Kubikula

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 919 příspěvků(y)
Reputace: 11

Publikováno 8 říjen 2009 - 09:32:55

Já to ještě nenapnula.... Snad o víkendu.


Jejda, Teta na temný, zdravím do Liberce! Dík, ty to máš taky super! Já to nenapínal, ono si to sedne.
  • 0

#18 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 8 říjen 2009 - 10:11:13

Mi to přijde zábavné a obohacuje to pohled na fotografii a navíc je to pro další inspirující. Tak mi tedy odpusťte, že si hraji a není ze mě mistr. Třeba po tom ještě zatoužím, ale to bych taky mohl být smutný, když by se mi to nepodařilo.

Naštěstí se zatím nemusím rozhodovat a možná se taky nikdy k ničemu nedostanu, ale ten učednický věk si pěkně užiju.

někdy mám pocit, že dokážeš v práci všecko udělat za dvě hodiny a postranním vchodem vždycky zmiiiiíííznout někam na nábřeží udělat nějaký snímky :cry:
kolik toho stíháš!
ten stůl se židlí vypadá úchvatně i ze skenu, jako by vtahoval diváka dovnitř
  • 0

#19 kdoco

kdoco

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 070 příspěvků(y)
Reputace: 109

Publikováno 8 říjen 2009 - 21:24:05

stůl je krásnej... ale já jako z domova vytržený ex-pražan... závidím prahu tobě, a tebe praze
  • 0

#20 zoe

zoe

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 41 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 89

Publikováno 10 říjen 2009 - 00:27:19

Dobrý den, taky to zkouším, výsledky nic moc....nepreparuji želatinou protože mi smrdí, takže je to zatažené do papíru. Papír akvarel z bloku, dva tisky - dole zelený a navrch černý. Proč prosím fénujete papír před natíráním gumy ...??
  • 0

#21 zoe

zoe

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 41 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 89

Publikováno 10 říjen 2009 - 00:28:32

Vložený obrázek
  • 0

#22 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 10 říjen 2009 - 16:06:32

nádhera, tichá nádhera...
a já gratuluju ke krásnýmu hraní a tiše závidím čas, oko a tak :D
  • 0

#23 Kaem

Kaem

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 24 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 8 listopad 2009 - 18:13:01

Zdravim vsetkych nadsencov gumotlace v Cesku. Venujem sa tejto technike par rokov a mam zopar tipov na zjednodusenie procesu.

1. Papier - velmi dolezite najst ten spravny - rucne papiere (spomina ich Kubikula v popise procesu) spravidla nie su dostatocne pevne a byvaju velmi nasiakave a preto ich treba poriadne zelatinovat a vytvrdzovat. Je to kopec otravnej roboty. Najlepsie su kvalitne akvarelove papiere (osobne preferujem hladke povrchy, tzv. "hot-pressed") - niektore z nich netreba vobec osetrit zelatinou a stvrdzovat - usetrite si kopec roboty a casu. (napr. Guardi Artistico Aquarello, 250mg). Akurat si treba vytestovat viacero papierov, aby ste nasli ten 'pravy'.

2. Dobrym 'podkladom', teda prvou vrstvou pod gumotlac, je kyanotypia (pozor, treba aj v tomto pripade papier vopred zrazit, aby sedela registracia negativu pri dalsich expoziciach). Je to dobre pre zacinajucich 'gumotlacistov' - nasledne staci menej vrstiev gumy na dosiahnutie peknych tmavych tienov.

3. Da sa pouzit aj dvojchroman amonny - je rychlejsi ako dvojchroman draselny, t.j. kratsie expozicne casy. Pouzivam 13% roztok.

4. Zltkasty odtien papiera (zbytky dvojchromanu vo vlaknach papiera, ktory sa nevypral) sa odstrani v nasledovnom kupeli (neviem, aky je slovensky/cesky nazov - ale chemici tomu budu rozumiet):
5% Sodium bisulfite alebo Potassium metabisulfite - vycistenie, t.j. vybielenie svetiel mozno vidiet takmer okamzite. Tiez je mozne pouzit Sodium sulfite, v nom vsak vycistenie trva dlhsie.

Drzim palce!

Katka

PS: vzorky mojich gumotlaci su na www.flickr.com/photos/katemocak - zial, tie vacsie mi uz nevlezu do scannera a teda som ich digitalizovala prefotenim na digitak - takze kvalita a farebnost digitalnej verzie je ovela horsia ako originalu....
  • 1

#24 mykkela

mykkela

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 33 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 8 listopad 2009 - 19:37:06

Ahoj Katko,jsem ráda,že jsi se zaregistrovala a vítej mezi temnokomornice :) Tvých rad ohledně gumotisku určitě využiju.
Díky

Míša
  • 0

#25 Venda

Venda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 2 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 15 duben 2010 - 21:10:16

Techniku gumotisku jsem delší dobu používal k foto na porcelán.Tam jsem jako barvu používal práškový kobalt oxid.Nakonec se na obraz natavovaly v peci glazury.
  • 0

#26 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 19 duben 2010 - 20:48:39

Jdou barvičky z normálního negativu nebo musí být upraveno PC a R, G, B negativ, případně 3x negativ vyfocen přes filtry?

http://193.166.40.90/?cat=7

Vypadá to hodně zajímavě a cesta k barvě, kterou si člověk udělá sám. Už to i evokuje spíš malbu než fotografii.
  • 0

#27 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 19 duben 2010 - 21:06:51

Třeba tohle je prý cyanotypie s pigmentem

http://photoporkkala...)_jpg_orig.html
  • 0

#28 hypnogen

hypnogen

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 120 příspěvků(y)
  • LocationPraha / Rychvald
Reputace: 181

Publikováno 20 duben 2010 - 11:22:31

jj, musí to být rozloženo (v PC) z barevné fotky na R,G,B kanál
nebo foceno na3x s těmi filtry. V praxi to je ale myslím častěji CMY složky.
Kyanotypie s pigmentem mi nic neříká, ale je dost možné, že je to vrstva gumotisku přes kyano. V praxi se často ta modrá (Cyan) složka dělá kyanotypií a pak M a Y gumotiskem.
  • 0

#29 kony

kony

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 483 příspěvků(y)
Reputace: 9

Publikováno 21 duben 2010 - 19:46:41

:lol: . Takže takhle se "tónuje" van dyke ...
  • 0

#30 ToFF

ToFF

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 377 příspěvků(y)
  • LocationTak někde mezi Plzní a Ostravou
Reputace: 89

Publikováno 21 duben 2010 - 21:59:57

To je nějaký moc digitální...

:lol: . Takže takhle se "tónuje" van dyke ...


  • 0

#31 Radza

Radza

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 82 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 22 duben 2010 - 07:11:53

před nějakým časem jsem viděl (tam někde na tom internetu) techniku vzniku "barevné" fotografie, kde výslený obraz vznikl soutiskem 3 dílčích obrazů - azurový, purpurový a žlutý.

Dílčí negativ byla vlastně nějaké fólie, na kterou se přenesl obraz (negativ) osvitem přes daný filtr, který se po nějakých krocích (vyvolání, ustálení?!?) vložil do lázně s příslušným pigmentem, který do sebe vstřebal.

Ty fólie/pigmenty se pak přetiskly na papír (knihtiskařský lis(:-))

Technologicky moc zajímavé, výsledek pěkný a takový fakt "fortelný"


...nevíte, jak se to nazývá? možná by se vám to i hodilo...
  • 0

#32 mpetrik

mpetrik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 32 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 7 leden 2014 - 22:00:03

Chtěl jsem se zeptat, tohle je můj úplně první gumotisk. Je to první vrstva, moc jsem si to neoznačil, takže je to i vrstva
poslední. Chtěl jsem se zeptat na pár věcí. Zajímalo by mě jaký volíte poměr mezi gumou a pigmentem a dvojchromanem. Tohle
jsem udělal nějak pokusně - počítal jsem s tím že tam nic nevznikne. Bylo to asi nějak 1:1:1 Dvojchroman mám 10%
Ještě mě zajímá jak kombinujete barvy, jako kterou barvu napřed, jestli tmavou, potom světlou nebo naopak? Na netu jsou nějaké
informace, ale naprosto různé. A jaké používáte barvičky? Akvarel nebo tempery nebo i jiné?
Moc děkuju za rady. Gumotisk teprv začínám zkoušet.


Vložený obrázek
  • 0

#33 mpetrik

mpetrik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 32 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 19 leden 2014 - 18:13:28

Tak vidím že to tu moc nežije. Asi je nás málo co se zabýváme těmito věcmi. Škoda. Ona rada zkušenějšího se vždycky hodí. Tak sem ještě posílám obrázek, který jsem dělal akvarelovým pigmentem, dvojchroman draselný 10% , arabská guma. a přidal jsem tam dost, asi polovinu dávky gumy, cukru! Je to Gaedickeova metoda. Použil jsem dva nátěry po zaschnutí a potom exponoval horským sluníčkem 5 minut.
Budu rád, když mi něco napíšete.

Vložený obrázek
  • 0

#34 zoe

zoe

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 41 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 89

Publikováno 20 leden 2014 - 12:36:37

A vida, gumotisk žije!
Na to že je to váš teprve druhý tisk si evidentně s procesem rozumíte. Informace o gumě jsou všude tak rúzné pravděpodobně z toho důvodu, že tenhle proces je silně variabilní (a lstivý a rozmarný - dodávám) - jen nevím jestli téměř totožné výsledky nelze docílit podstatně jednodušším bromolejotiskem. Ovšem kdybychom si vybírali snazší cesty tak asi skončíme v megapixelu... V případě vašeho druhého obrázku by byla guma skvělá na to udělat první tisk jemný a teple barevný, přes něj hrubou černou a vymýt (rozsvítit) Pannu Mariu štětcem nebo kropítkem.
Hodně štěstí a trpělivosti.
  • 0

#35 mpetrik

mpetrik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 32 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 20 leden 2014 - 13:40:23

Díky moc za povzbuzení. To že jsou všude jiné informace máte pravdu. A že jich není málo :-)
S tou Mariou to vyzkouším. Jestli se to povede, tak vystavím. Jinak mě gumotisk hodně láká. Taky olejotisk a VanDyke a Kyanotypie a vůbec :-)
Asi by se ale měl jeden zaměřit tak maximálně na dvě metody a propracovat je, než dělat všechno a po ničem nic.
Mějte se
  • 0

#36 mpetrik

mpetrik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 32 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 20 leden 2014 - 13:43:14

Ještě jedna otázečka, tu první světlejší vrstvu mám jakože nasvěcovat dýl, nebo kračejc? Asi dýl, aby tam bylo víc detailů ve stínech??? Díky moc za radu
  • 0

#37 zoe

zoe

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 41 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 89

Publikováno 21 leden 2014 - 12:17:50

Udělat jako první hustotně slabou, fest exponovanou bez stínů se mi jeví pro další tisky bezpečnější. Tedy osvítit tak, aby se vrstva vyvolávala bez pohybu ve studené vodě okolo (+ -) půl hodiny. Stíny tam asi nebudou - ty by se nanesly silnější černou, méně exponovanou druhou vrstvou - a ta by měla jít po chvilce vymývat mírným proudem vody.
Ovšem gumotisk si vždy sám dělá co chce - a ne to co chce gumotiskař.
  • 0

#38 mpetrik

mpetrik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 32 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 21 leden 2014 - 15:34:56

Jo jo, díky moc, jak bude chvilka času, tak to vyzkouším. Už se těším.
  • 0

#39 klvaceks

klvaceks

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 1 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 1 duben 2014 - 13:45:29

Protože na začátku padla otázka jaké používáme "barvičky", tak možná stojí za zmínku, že já používám práškový pigment Schmincke. Má to své specifické problémy, ale je to kvalita a myslím, že vychází dokonce levněji (za předpokladu, že se tomu budete věnovat trošku víc) a barev je také bohatá škála.


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních