Přejít na obsah


Fotka

Filtry - v čem je nosíte?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
12 odpovědí na toto téma

#1 tallpe

tallpe

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 8

Publikováno 8 October 2009 - 00:06:52

Snad už to tu někde není probírané, kdyby jo, tak se předem omlouvám.

Hromadí se mi šroubovací filtry 58 mm a už mě nebaví tahat ty krabičky, vyndavat to z nich, manipulovat s papírkama a vložkama v nich, pak to samý zpátky. Použít dva filtry naráz současně s redukčními kroužky je už malý martýrium. Deskové filtry jsou na manipulaci snad ještě horší. Aspoň že Kood je dává do PVC kapsy, nezaberou tolik místa co Cokin.

Pochlubte se, v čem nosíte filtry. Jsou k něčemu takové ty brašničky na kulaté i hranaté filtry nebo jde o vyhozené peníze? Některé na mě nepůsobí zrovna dvakrát kvalitním ani praktickým dojmem (zrovna ta brašnička Cokin mi přijde dost hrozně udělaná).

Přesto mám sen, zásobník tvaru diáře, na obou stranách 3-4 filtry, každý ve vlastní kapsičce, případně prostor na mikrovláknovou utěrku. Vyndat, ofouknout balónkem, nasadit, použít, vrátit. S deskáčema (cokin, kood, a spol.) podobně. Máte někdo něco takového? Je to dobré nebo si leda filtry poškrábu a ušpiním?
  • 0

#2 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 8 October 2009 - 08:42:51

na foťák dam oranžovej filtr, a do kapsy krabičku se zelenym a nebo žlutym (podle nálady a počasí).
zbytek mě nezajímá (vlastně většinou lezu ven jenom s oranžovym a prázdnou krabičkou od něj) a nějak nevim, proč s sebou tahat tolik filtrů...
jo, používám B+W, maj celkem hezký krabičky (a daj se sehnat samostatně, to jen tak mimochodem).
  • 0

#3 tallpe

tallpe

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 8

Publikováno 8 October 2009 - 09:57:31

na foťák dam oranžovej filtr, a do kapsy krabičku se zelenym a nebo žlutym (podle nálady a počasí).
zbytek mě nezajímá (vlastně většinou lezu ven jenom s oranžovym a prázdnou krabičkou od něj) a nějak nevim, proč s sebou tahat tolik filtrů...
jo, používám B+W, maj celkem hezký krabičky (a daj se sehnat samostatně, to jen tak mimochodem).


No, tak na ČB mám žlutý a oranžový. Na barvu konverzní modrý 80A a Intesifier. Společné jsou polarizáky, ND plné a přechodové. To není zas takový extrém.

Krabičky B+W jsou, z toho co znám, nejméně nepraktické. Hoya a třeba Marumi mi přijdou na manipulaci už horší. Cokin krabičky jsou tragédie. Kood krabičky nemá, jen PVC kapsu s papírovou vložkou - pro mě zatím nejlepší řešení. Ale hlavně, každý filtr zvlášť, to zabere moc místa a furt některý hledám jinde, než byl naposledy. Jeden obal pro všechny by mi pomohl.
  • 0

#4 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 8 October 2009 - 23:18:52

sem asi nějakej nenáročnej :D
  • 0

#5 Bret3

Bret3

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Brno
Reputace: 9

Publikováno 9 October 2009 - 09:47:07

sem asi nějakej nenáročnej :roll:

Ale nejsi, já to s filtrama řeším stejně, jen krabičku používám od DDR panchromarů. Teď mě ale napadá, že k Flexe nosím všechny filtry co na ni mám (včetně předsádek) :D , ovšem na to mám originální kožený brašničky. :roll:
  • 0

#6 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,310 příspěvků(y)
Reputace: 312

Publikováno 9 October 2009 - 13:57:50

Pouzdra na filtry vyrábí kdekdo. Já používám na "jednoznačné focení" - vím, co budu fotit a jeden objektiv - brašničky od Tamracu (3 filtry a 5 filtrů), do kterých se fitr vkládá do jednotlivých kapes. Materiál je "podezřelý", zdánlivě "nejemný", ale zatím mám filtry nepoškozené.
Pokud beru větší počet filtrů (nebo tak mám některé i trvale uložené), používám pouzdro od Lowepro
http://products.lowe...Pocket,1945.htm
které je velmi dobře polstrované, filtry nevypadávají.
Když si na ně připevníte závěs na krk (já používám špagát na mobilní telefon s karabinkou, kterou zaklesnu do plastového záclonového kroužku přišitého na pouzdro), můžete si pouzdro "rozvinout" na břiše, máte obě ruce volné a filtry se dobře mění.
Máte-li pouzder více (jedete na velkou akci), lze je vložit do šikovného futrálu:
http://www.fotoskoda...ty-case-pouzdro

Velmi podobné pouzdro vyrábí kdekdo, například Marumi:
http://eshop.fomei.c...zdra-na-filtry/
nebo Tamrac, trochu jiné Kata a pod.
Pozn.: Marumi není špatné i když o poznání méně "bytelné".

Na deskové filtry je dobrá brašna od Cokinu, ale je pravdou, že už je dost velká.
Kolega přepravuje filtry Lee ve "slotovém přepravíku" home made, je jednoduše sešitý a slepený z tenké karimatky. Filtry mají originální povlak, sáček z jakéhosi flanelu. Ten je snadno nahraditelný sáčkem ušitým z mikrovláknové útěrky.
Já mám deskové filtry v závěsném pouzdře - podobné ploché brašně a sáčky na filtry jsem nechal ušít z mikrovláknovky koupené v TESCU a určené k ošetřování auta (Made in China, 2 kusy, hnědá a bílá, cca 100,-).
  • 0

#7 tallpe

tallpe

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 8

Publikováno 9 October 2009 - 14:37:34

Pentaxista:
Děkuji moc za tipy. Na výrobce brašen jsem jaksi zapoměl, to se omlouvám. Zkusím to omrknout.
Nějaké to home made řešení na deskové filtry zkusím taky. Brašničku Cokin jsem si důkladně prohlédl a osahal v obchodě a celkově se mi nějak nepozdává, i když je bytelná. Sám nevím, snad je až moc hamatná.
  • 0

#8 LukasJ

LukasJ

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,319 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 10 October 2009 - 08:17:13

Používám originál krabičky. Filtry neměním tak často, většinou mám nasazenej žlutej, víměčně oranžovej. Už jsem se dostal do stavu, co objektiv to jiný závit, takže ještě kupa redukcí, atd.
  • 0

#9 yellowhammer

yellowhammer

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 8 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 10 October 2009 - 19:50:25

používám hromadu Cokinů (přechodové na digi a barvu na analog) a tak je mám takto rozdělené do dvou krabiček - jedna je cokin plastová a druhá je taková ta hadrová.musím říct, že obě sou dost o nervy - ale dá se na ně zvyknout.Ta plastová mi nevyhovuje v tom, že filtry se někdy šprajcnou o žebra sousedního chlívku s filtrem. A taky je dooooost velká. Na druou stranu ta hadrová pojme méně filtrů, je taková polstrovaná (filtry sou jak v bavlnce) a nechá se zavěsit kolem krku nebo opasku. Když ji mám kolem opasku, tak ji ovládám jen jednou rukou-to je jedna její výhoda. ta druhá je, že je stlačitelná, takže ji nacpu do boční gumové kapsy.

Co mě ale opravdu štve a to musím ještě domyslet ja ta hromada čroubovacích filtrů (CPL, UV, ND) a ty mám na jdné hromadě v kase brašny - to otevírání a zavírání krabiček je opravdu na provaz. Musím najít na webu neějaké řešení...

Dneska sem koupil Hoya CPL HD - je v takové bytelné, kruhové hrabičce která se šroubuje. Neobsahuje žádný papírky, vložky.Má na dně a na víčku žebra, která svírají filrt po zašroubování. Uvidím, jak bude fungovat po nějaké době používání...
  • 0

#10 Ondrej1

Ondrej1

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 315 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 11 October 2009 - 14:21:34

V Americe běžné, na kontinentě moc nevídané řešení Stack Cap. Pro průměr 55 mm používám a pochvaluji si.
  • 0

#11 tallpe

tallpe

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 8

Publikováno 15 October 2009 - 00:12:52

V Americe běžné, na kontinentě moc nevídané řešení Stack Cap. Pro průměr 55 mm používám a pochvaluji si.


No teda, asi bych z tohohle systému přišel o vlasy :cry: To už mi krabičky přijdou jako menší zlo. Já chci filtry rozložit do plochy, aby byl každý vidět. Komínek mě dost děsí, toho šroubování a hledání podle popisky. Nedej bože aby se kousnul závit nebo aby polarizák byl jinde než na kraji. Zajímavé řešení, ale pro mě bohužel nula bodů.
  • 0

#12 wolfram

wolfram

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 166 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 15 October 2009 - 05:24:25

v kapse :cry:
teda, když jdu nalehko třeba jen s yshicou - mám na vestě kaspičku, kam jsem si zvykl nedávat nic jiného.

filtry s průměrem 58 mm v kapsové taštičce od lowepro - s šesti kapsičkama. Bez krabiček, mám ji léta a bez problému, furt jako nová.

Filtry větší - v krabičkách BW - většinu jsem v nich koupil, já mám tuhle firmu rád :)
  • 0

#13 wolfram

wolfram

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 166 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 15 October 2009 - 05:29:04

ted koukam, ze to americke reseni jsem objevil nezavisle na americanech. Akorat z jedne strany jsem mel krytku a z druhe strany redukci na yashicu
  • 0




1 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 1 návětěvníků, 0 anonymních