Přejít na obsah


Fotka

Delta 3200 v ID-11


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
37 odpovědí na toto téma

#1 ondrej

ondrej

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 22 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 9 říjen 2009 - 12:40:54

Dobrý den,
včera jsem na koncertě kámoše nafotil deltu 3200. Byly relativně ostrý světla proti skoročernýmu pozadí - snižoval jsem expozice o 0,3 až 0,7 kroku.
No a teď ji chci vyvolat v ID-11ce. Určitě vás s tím má hodně zkušenost, tak bych rád o poprosil o nějaké rady. Díky.

Zatím jsem jen četl v návodu že určitě nebude vhodné vývojku ředit..:D
  • 0

#2 Brian

Brian

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 516 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 9 říjen 2009 - 15:05:06

v pohodě. Delta 3200 bejvá docela měkejš. Z D76 jsem z toho tahal naprosto suprový snímky noční ulice i při navolání na 6400
  • 0

#3 Brian

Brian

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 516 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 9 říjen 2009 - 15:55:19

tak tady jsou fotky dělaný v naprostý tmě. Expozice byla 1/15 sec. clona 5,6 ISO 6400

www.jinyprostor.cz.tl/Pracovn%ED-odkaz-_-Brian.htm
  • 0

#4 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 704 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 387

Publikováno 9 říjen 2009 - 16:27:51

no jestli jsi s tím dělal, tak bys měl napsat volací postup, myslím, že tazateli o to šlo
  • 0

#5 Brian

Brian

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 516 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 9 říjen 2009 - 16:41:44

aha... já myslel že přemejšlí nad vhodnou vývojkou.

No postup ... D76 stock v pokojový teplotě 23-24°C 13 minut. překlápím 1 minutu v kuse pak jen každou druhou minutu.
  • 0

#6 ondrej

ondrej

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 22 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 9 říjen 2009 - 21:23:10

Ty fotky vypadaj dobře, tak bych si to představoval:) Tu ID-11ku už mám koupenou. V balení delty doporučují (při 20°C) čas 10:30 s překlápěním vždy prvních 10s z minuty. Tohle překlápění doporučují na všech ilfordech ale neznám nikoho kdo by první minutu nepromíchal celou:/

Na techniku se ptám spíš z důvodu, že několik lidí včetně paní prodavačky mi trvdilo jaká je ta delta potvora..
  • 0

#7 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 704 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 387

Publikováno 10 říjen 2009 - 08:28:33

osobně zkušenost nemám, nepřehlédl jsi obsáhlý článek zde na temné?
jak na deltu 3200
mám nějaké svitky v lednici a až se do ní dám, začnu rovnou rodinalem ne moc ředěným a uvidím
  • 0

#8 Brian

Brian

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 516 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 10 říjen 2009 - 20:21:50

ona je hodně náchylná na podvolání. Když jí voláš o minutu míň tak jí můžeš zahodit.
Když jí přeženeš tak to není tak krutý ale když jí převoláš hodně tak je to taky v prčicích no.
Pak ještě tady kluci řešili nějakej průser s ustalovačem. S tím jsem teda problémy ještě neměl.
  • 0

#9 ondrej

ondrej

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 22 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 10 říjen 2009 - 22:58:08

díky za odkaz, tohle jsem nenašel..

Jdu to do sklepa zkusit nepodvolat:)
  • 0

#10 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 11 říjen 2009 - 07:43:28

ona je hodně náchylná na podvolání. Když jí voláš o minutu míň tak jí můžeš zahodit.
Když jí přeženeš tak to není tak krutý ale když jí převoláš hodně tak je to taky v prčicích no.
Pak ještě tady kluci řešili nějakej průser s ustalovačem. S tím jsem teda problémy ještě neměl.


sorry, ale to sou nemalý bludy
  • 0

#11 kdoco

kdoco

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 070 příspěvků(y)
Reputace: 109

Publikováno 11 říjen 2009 - 08:14:40

ona je hodně náchylná na podvolání. Když jí voláš o minutu míň tak jí můžeš zahodit.
Když jí přeženeš tak to není tak krutý ale když jí převoláš hodně tak je to taky v prčicích no.
Pak ještě tady kluci řešili nějakej průser s ustalovačem. S tím jsem teda problémy ještě neměl.


sorry, ale to sou nemalý bludy


co je to za informaci? kolik jste kdo z vás těch delt vyvolali? k čemu je tazateli informace o tom, že si jeden myslí, že druhý se mýlí? aby věděl, že si jeden myslí, že je chytřejší? při vyvolávání mu to asi až tak nehelfne, nicht wahr?

omlouvám se, pokud jsem ti do toho vletěl a ty touto dobou již půl hodiny sepisuješ zasvěcený příspěvek o vyvolání delty 3200.
  • 0

#12 Brian

Brian

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 516 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 11 říjen 2009 - 08:15:53

bludy nebludy. Nevim co přesně koluje po temný komoře. Já jen říkám svou zkušenost. Kromě delta 100 jsem vyvolával všechny (oboje) delty už nezpočetněkrát a tohle mi z toho vyplývá. Kdykoliv jsem sebemíň podvolal tak z toho vylezl absolutní zmetek. U převolání taky ale to je znatelně zkousnutelnější.
A nevymluví mi to nikdo. :D Já to prostě dělám, prostě to vidim ten film mám ve svým foťáku, v ruce, v tanku, v chemii, ve zvětšováku i na papíře už nejmíň čtyřicetkrát.
  • 0

#13 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 11 říjen 2009 - 09:29:12

mam tady lehce podvolanou deltu400 v dd-x 1+9 (12 min) a fotky jsou z toho jak víno.
  • 0

#14 kdoco

kdoco

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 070 příspěvků(y)
Reputace: 109

Publikováno 11 říjen 2009 - 09:44:03

já pořád nevim o čem je řeč. podvolaná a fotky jak víno? podvolané vzhledem k čemu? předepsanému času?
  • 0

#15 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 704 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 387

Publikováno 11 říjen 2009 - 10:00:45

v takovém případě jsme u počátku - to zn. každej nějak měřív různým světle v jiném místě obrazu a při svým volání má nějakej výsledek = ale jako celek je to stejně nepřenosné, doporučit se dá jen vhodná kombinace film a voda a první nástřelnej čas
ke zbytku musí každej přece dojít sám
ano z některých podexponovaných negativů jsem dostal pěknej snímek
z některých podvolaných taky, ale z některých ne
mám z posledního roku asi tři snímky u kterých za boha nevím, jak jsem tu skvělou tonalitu dostal a konkrétní filmy jsem volal tak 20-30x a nevím, čím to bylo a nyní mi poradte?
nevím jestli výsledky od skvělé k nepoužitelné podobě na papíře se dají dělat pouze volacím časem, spíš bych hádal měření, protože ověřenej film volám přece plus mínus stejně = volací čas nespletu
  • 0

#16 Brian

Brian

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 516 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 11 říjen 2009 - 13:55:27

mam tady lehce podvolanou deltu400 v dd-x 1+9 (12 min) a fotky jsou z toho jak víno.


DDX je docela solidně energická vývojka o proti D76. V D76 bys deltu nepodvolal. Nebo ano, ale byla by prostě k zahození. Z microphenu jí taky tahám trošku světlejší než jak bych jí rád tahal a taky to ještě ujde ale D76 je prostě D76 : podvoláš-vyhodíš
  • 0

#17 Brian

Brian

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 516 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 11 říjen 2009 - 14:01:27

v takovém případě jsme u počátku - to zn. každej nějak měřív různým světle v jiném místě obrazu a při svým volání má nějakej výsledek = ale jako celek je to stejně nepřenosné, doporučit se dá jen vhodná kombinace film a voda a první nástřelnej čas
ke zbytku musí každej přece dojít sám
ano z některých podexponovaných negativů jsem dostal pěknej snímek
z některých podvolaných taky, ale z některých ne
mám z posledního roku asi tři snímky u kterých za boha nevím, jak jsem tu skvělou tonalitu dostal a konkrétní filmy jsem volal tak 20-30x a nevím, čím to bylo a nyní mi poradte?
nevím jestli výsledky od skvělé k nepoužitelné podobě na papíře se dají dělat pouze volacím časem, spíš bych hádal měření, protože ověřenej film volám přece plus mínus stejně = volací čas nespletu


Na tom je kouzlo analogový fotografie. Každý emulzní číslo je trošku silnější nebo slabší každej expozimetr se protočí o milimetr jinak každá vývojka je trochu jinak vážená, tím pádem výsledek je teoreticky vždy zcela jedinečnej. Proto pro opravdovou dokonalost je potřeba říct čárymáry fuk a nebo měřit, exponovat, vážit a volat na setiny přesně a minimální rozdíl pak dopilovat při volání pozitivu.

Já měřim vždycky na šedou barvu, nebo na průměrně krytej stín bodovým zaměřováním abych to měl co nejpřesnější.
  • 0

#18 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 11 říjen 2009 - 17:56:55

mam tady lehce podvolanou deltu400 v dd-x 1+9 (12 min) a fotky jsou z toho jak víno.


DDX je docela solidně energická vývojka o proti D76. V D76 bys deltu nepodvolal. Nebo ano, ale byla by prostě k zahození. Z microphenu jí taky tahám trošku světlejší než jak bych jí rád tahal a taky to ještě ujde ale D76 je prostě D76 : podvoláš-vyhodíš


ohwell, jenže ona je delta 400 vyvolaná v čemkoli kromě dd-x (eventuelně mpb) na vyhození (už z principu)....
  • 0

#19 kdoco

kdoco

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 070 příspěvků(y)
Reputace: 109

Publikováno 11 říjen 2009 - 18:01:58

mohu poprosit o vysvětlení tohoto moudra?
  • 0

#20 Enthropy

Enthropy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 977 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 11 říjen 2009 - 18:46:37

mam tady lehce podvolanou deltu400 v dd-x 1+9 (12 min) a fotky jsou z toho jak víno.


DDX je docela solidně energická vývojka o proti D76. V D76 bys deltu nepodvolal. Nebo ano, ale byla by prostě k zahození. Z microphenu jí taky tahám trošku světlejší než jak bych jí rád tahal a taky to ještě ujde ale D76 je prostě D76 : podvoláš-vyhodíš


ohwell, jenže ona je delta 400 vyvolaná v čemkoli kromě dd-x (eventuelně mpb) na vyhození (už z principu)....



Tohle smrdí kacířstvím - s Rodinalem taky docela kamarádí.
  • 0

#21 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 11 říjen 2009 - 18:51:01

oh, a bude pálení čarodějnic? :)
  • 0

#22 Brian

Brian

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 516 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 11 říjen 2009 - 20:28:51

mam tady lehce podvolanou deltu400 v dd-x 1+9 (12 min) a fotky jsou z toho jak víno.


DDX je docela solidně energická vývojka o proti D76. V D76 bys deltu nepodvolal. Nebo ano, ale byla by prostě k zahození. Z microphenu jí taky tahám trošku světlejší než jak bych jí rád tahal a taky to ještě ujde ale D76 je prostě D76 : podvoláš-vyhodíš


ohwell, jenže ona je delta 400 vyvolaná v čemkoli kromě dd-x (eventuelně mpb) na vyhození (už z principu)....


S tím bych mohl teoreticky souhlasit. Jsem věrnej příznivec HP5 a všech negativů s krytalovou strukturou bramborojidního tipu. Na druhou stranu uplně do koše bych jí po D76 (ID-11) taky neházel. Nebudu ti vyvracet že DDX je formule která vyvolá cokoliv ale z tý D76 to taky není nejhorší
  • 0

#23 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 11 říjen 2009 - 22:00:50

tak von se dá zvětšovat i fomapan 100 vyvolanej v škumpě a ustálenej chcánkama, i fotky z toho třeba půjdou udělat... otázka druhá je - jakou to bude mít tonalitu.
  • 0

#24 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 11 říjen 2009 - 22:30:52

Sakra chlapi, co to tady provádíte? Jako nováček bych měl z těch mouder akorát...

D-76 je klasická jemnoznná vývojka. Nebál bych se říci, že dnes již legendarní. Doufám, že ne jen pro mě standart.

Delta 400, je slušný film, není tak tolerantní k chybám jako např. Hp5, ale to neznamená, že lze volat jen v jedné vývojce a jinak je špatný.

Ondreji, přečti si článek od Standy Břízi (je zde na TK):

http://www.temnakomo...=article&sid=94
http://www.temnakomo...article&sid=106

S Deltou 3200 zkušenost nemám, ale dělám na Kodak T - Max3200 a exponuji na 6400. Vývojkami prošel jmenovitě D-76, Microphen, FX-4 a výsledky jsou dobré u všeho. To bych musel být hnidopich, abych hledal velké rozdíly na fotkách. Fotografie jsou z koncertů, tak o ostré světlo není nouze.

D76 - považuji za standart

Microphen - je více energický(lépe využívá citlivost), ale rozmázne zrno. Fotografie nejsou tak ostré.

FX-4 - větší driák než Microphen, ostré přijatelné zrno. Když srovnám s D76 tak je o něco víc viditelné, ale to je spíše kuli větší ostrosti, než že by bylo o mnoho větší.

V současné době dělám s FX-4. Jako každá vývojka má samozřejmě i své nevýhody, ale mě vyhovuje její využití citlivosti, vyrovnání a ostré zrno. To, že je zrno trochu větší neřeším. U reportážních snímků (koncerty, ulice) mi naprosto vyhovuje a od formátu 645, při využití celého políčka nebo aspoň jeho větší části se nic tragického neděje. Dělám s ní na 645 a Deltou 400 portréty. Zrno je hnidopišky viditelné na formátu papíru 30x40 jen velice mírně v roostřených částech obrazu. A to ho opravdu musím hledat. Normálně bych si nevšiml. Tedy opět spokojenost.

Koukám, že jsem se také rozpovídal tak k odpovědi. Použil bych vyvolávací čas uvedený na oficiálních stránkách ilfordu.
http://www.ilfordpho...21612182416.pdf Sám bych překlápěl první minutu a pak každou další započatou 3x. Je dobré občas vývojnicí bouchnout o stůl - přiměřeně .-)- kuli bublinám, které se mohly držet na filmu. Tohle, ale asi už dávno znáš a zajímá tě jen ta Delta 3200

  • 0

#25 Brian

Brian

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 516 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 12 říjen 2009 - 07:23:39

no já to zopakuju znova. takhle vypadá delta 3200 @ 6400 v D76 myslim že tonalita je i po skenu ucházející
  • 0

#26 Brian

Brian

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 516 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 12 říjen 2009 - 07:24:00

www.jinyprostor.cz.tl/Pracovn%ED-odkaz-_-Brian.htm
  • 0

#27 ondrej

ondrej

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 22 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 18 říjen 2009 - 12:43:51

Koukám že tohle vlákno ožilo vlastním životem:)

No mám to nehorázně přejetý:/ Měl jsem počítat s hodně ostrýma světlama a korigovat proces. Po pár hodinách jsem to jakž takž dohnal v pozitivním a můžu dát kámošovi jeho fotku a ani se moc nestydět..

Sice jsem proti očekávání nezažil nic extra ale nezanevřu a tu deltu osedlám;)
Díky za rady.
  • 0

#28 Brian

Brian

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 516 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 18 říjen 2009 - 20:58:24

jak dlouho jsi to nakonec volal? Ty jsi měl kinofilm nebo svitek?

Já bych o tý 3200 začal znovu uvažovat protože po přesedlání na svitek mi všechno přijde tak nějak bez zrna. HP5 navolávám na 1600 aby se to aspoň trošku třpitilo ale delta 3200 by v tom svitku mohla vyjít dobře. I když ona je někdy i na tom kinofilmu bez zrna no.
  • 0

#29 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 22 říjen 2009 - 22:08:48

jak dlouho jsi to nakonec volal? Ty jsi měl kinofilm nebo svitek?

I když ona je někdy i na tom kinofilmu bez zrna no.


To leda na kontaktu z kina né?
  • 0

#30 Enthropy

Enthropy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 977 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 23 říjen 2009 - 05:17:22

jak dlouho jsi to nakonec volal? Ty jsi měl kinofilm nebo svitek?

Já bych o tý 3200 začal znovu uvažovat protože po přesedlání na svitek mi všechno přijde tak nějak bez zrna. HP5 navolávám na 1600 aby se to aspoň trošku třpitilo ale delta 3200 by v tom svitku mohla vyjít dobře. I když ona je někdy i na tom kinofilmu bez zrna no.


Nech si to vyvolat v labu - takhle jsem se z Delty 3200 dočkal zrna viditelného i na 17x17cm ze svitku :lol:
  • 0

#31 Brian

Brian

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 516 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 23 říjen 2009 - 06:08:53

záleží jak se zpracuje. Tohle je trošilinku upravenej sken negativu. Volal jsem to, už nevim. Myslím že to byla D76 1:3 nebo microphen stock. http://jinyprostor.c...a-3200-test.htm při nízkým kontrastu, při focení za deního světla mi to vychází naprosto hladký. Nebo spíš jemnozrnější než Foma400 nebo HP5
  • 0

#32 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 23 říjen 2009 - 08:05:11

naprosto hladký a neostrý
  • 0

#33 ondrej

ondrej

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 22 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 23 říjen 2009 - 12:38:50

Připomínka o labu není od věci (odvaha napsat takovou radu sem:) ).
Volal jsem to podle návodu 10:30 v ID-11, 20°C.
Světla jsem na pozitivech zachránil fintou, kterou jsem si shodou okolností přečetl před pár lety tady - bliknout na papír nejdřív normálním světlem v komoře (tak aby bílá taktak nešedla sama) a pak ho teprv osvěcovat.
  • 0

#34 Brian

Brian

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 516 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 23 říjen 2009 - 14:13:32

naprosto hladký a neostrý


clona 22 čas 1/1000 na ostrým slunci. Zaostřeno na obličej. Neostrost je buď otázkou tvýho oka nebo toho že jsem to zmenšil v programu malování a tak je to asi opravdu trošku neostrý.
  • 0

#35 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 23 říjen 2009 - 14:17:57

naprosto hladký a neostrý


clona 22 čas 1/1000 na ostrým slunci. Zaostřeno na obličej. Neostrost je buď otázkou tvýho oka nebo toho že jsem to zmenšil v programu malování a tak je to asi opravdu trošku neostrý.

Jako ukázku zrna není asi nejlepší dát odkaz na obrázek 600x400 px, pravděpodoně sken z filmu, notabene ještě s uměle rozostřeným pozadím. To chce vidět buď papír nebo slušnej sken - ideálně výřez. Tak, jak to má sbriza v testu vývojek.
  • 0

#36 Brian

Brian

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 516 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 23 říjen 2009 - 15:47:33

dobře až se dostanu ke skeneru tak to naskenuju čistě a ve velkým formátu. Ale i tak říkám že ej to naprosto hlaďounký, víc než srovnatelný s HP5
  • 0

#37 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 24 říjen 2009 - 19:09:51

naskenuj zvětšeninu.

skeny negativů nejsou obecně příliš moc vhodný - pokud bys to teda zrovna neskenoval třeba na flextightu nebo bubnovym heidelbergu.
  • 0

#38 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 25 říjen 2009 - 08:49:02

o jemnozrnosti Delty 3200 si myslím svoje...i rozmývač Microphen moc nepomohl....bezzrné negativy ze svitku...no OK, každý se díváme jinak...
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních