Přejít na obsah


Fotka

Expozice s bleskem-nenaexponovaný film


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
8 odpovědí na toto téma

#1 Punkomat

Punkomat

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 187 příspěvků(y)
Reputace: 155

Publikováno 15 říjen 2009 - 09:33:58

Zdravím,
nedávno jsem zkoušel fotit s Yashicou + blesk.Fotografoval jsem lidi v noci.Fotil jsem bleskem vivitar,viz tady:
http://www.temnakomo...iewtopic&t=2873
Clonu jsem odečetl z tabulky na blesku,podle vzdálenosti (většinou 3-4M).Čas osvitu jsem si stanovil pro první pokus 1/125.Fotografoval jsem na film HP5 400,takže mi expozice vycházela f11, 1/125s na vzdálenost cca 3m.Poté co jsem film vyvolal v rodinalu 1:50,čas vyvolání podle digitaltruth,tak jsem po vytažení z vývojnice spatřil úplně prázdný neosvícený film :lol: Pouze na jednom políčku byly exponována okna,ale to zřejmě proto,že jsem jeden snímek exponoval v tmavé místnosti s jasným světlem venku a nastavené hodnoty stačili na osvit této části.Zkoušel jsem poté ověřovat hodnoty flashmetrem a + - 1EV mi expozice seděla podle tabulky clon na blesku i čas.Nevíte,čím by to mohlo být,že je film prázdný? I kdybych se o něco více zmýlil,tak by tam ta kresba,alespoň náznak,měla být.
Jo a krytku jsem nezapomněl sundat :)
  • 0

#2 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 15 říjen 2009 - 09:53:01

na mojí dvojvočce je přepínání na dnešní elektronickej blesk a potom žárovkovej vakublesk jestli jsi tam neměl takovej nějakej přepínač špatně přepnutej
při tom vakublesku je totiž synchro čas třicetina (?)
a tak se to tam nenaexponovalo při 1/125
  • 0

#3 Punkomat

Punkomat

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 187 příspěvků(y)
Reputace: 155

Publikováno 15 říjen 2009 - 10:14:31

Ten přepínák jsem zkoušel se zapojeným bleskem naprázdno.Nastavil jsem čas 1s a při M i X mi to pořád exponovalo 1s,tak se domnívám,že by to na to nemělo míti vliv,v jaké poloze byl.
  • 0

#4 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 15 říjen 2009 - 11:12:25

Při nastavení na žárovkový blesk ti to odpálí dřív - předzápal se tomu říká. Jako totiž máme předstih zážehu u spalovacího motoru, tak máme předzápal u vacublitzu, aby byl při otevření plně rozhořen. To u elektronického blesku neznáme.
  • 0

#5 cuba

cuba

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 518 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 15 říjen 2009 - 11:18:02

To je právě omyl. Samozřejmě to vliv má, jinak by tam soudruzi ten přepínač nadávali. Vaku bleskům totiž trvá mnohem déle, než zasvítí tou správnou intenzitou, proto maji jinak načasovaný synchro. Takže když exponuješ s normálním bleskem na vaku synchronizaci, tak velmi pravděpodobně (hlavně u rychlejších času) k odpálení blesku dojde v okamžiku, kdy se závěrka již zavírá, nebo je přímo zavřená. :lol:
  • 0

#6 cuba

cuba

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 518 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 15 říjen 2009 - 11:20:32

Aha, a jsou dvě verze :lol:
Nicméně výsledek je stejný..... na funkci fotografa to vliv má...
  • 0

#7 Drevorubec

Drevorubec

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 324 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 247

Publikováno 15 říjen 2009 - 15:24:23

cuba:
Obráceně. S dnešním elektronickým bleskem odpáleným synchrokontaktem pro starý vaku blesk to blýskne dřív, než se závěrka otevře.
punkomat:
Správné nastavení lze vyzkoušet s otevřeným foťákem pohledem skrz objektiv. Záblesk uvidíš. Pokud ne, tak je to špatně. Myslím, že se na fotoaparátech vyskytuje značení X pro elektronické blesky a F pro vaku blesky. Ještě jsem viděl M, což předpokládám znamená totéž co F, a FP, což nevím co znamená.
  • 0

#8 Punkomat

Punkomat

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 187 příspěvků(y)
Reputace: 155

Publikováno 16 říjen 2009 - 10:12:33

:idea: Tak to dopadá,když se domnívám,že jsem chytřejší než návod! Já jsem si myslel,že ten přepínák má vliv na nastavení času závěrky,buď,že se nastaví automaticky nebo manuálně a když jsem pozoroval,že u X i M je stejný,tak jsem to považoval za nefunkční nebo tak něco.To,že to má vliv na čas u odpalu blesku mě nenapadlo :oops:
Zkoušel jsem tedy "pokus",dívat se skrze závěrku a u toho pro M jsem blesk téměř nezaznamenal,ale u X to bylo krásně vidět.A při fotografování jsem to měl právě nastavené na M.
Všem děkuji za rady!
  • 0

#9 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 16 říjen 2009 - 10:22:08

:idea: Tak to dopadá,když se domnívám,že jsem chytřejší než návod! Já jsem si myslel,že ten přepínák má vliv na nastavení času závěrky,buď,že se nastaví automaticky nebo manuálně a když jsem pozoroval,že u X i M je stejný,tak jsem to považoval za nefunkční nebo tak něco.To,že to má vliv na čas u odpalu blesku mě nenapadlo :oops:
Zkoušel jsem tedy "pokus",dívat se skrze závěrku a u toho pro M jsem blesk téměř nezaznamenal,ale u X to bylo krásně vidět.A při fotografování jsem to měl právě nastavené na M.
Všem děkuji za rady!

Ten návod si přečti. Možná tam najdeš napsáno, že v poloze M se nemá používat samospoušť.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních