Přejít na obsah


Fotka

CANON: FD objektiv + EF tělo


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
31 odpovědí na toto téma

#1 Niraj

Niraj

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 212 příspěvků(y)
  • Locationskoro Litomyšl
Reputace: 1

Publikováno 18 říjen 2009 - 22:57:07

Zdravím. Chtěl bych se zeptat, jestli lze použít FD objektiv Canon na EF tělo (např. EOS 300). Je mi jasný, že nebude fungovat autofokus. Ale jinak ... je to kompatibilní?
  • 0

#2 Kajmos

Kajmos

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 51 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 18 říjen 2009 - 23:05:42

Nevidím příliš smysl v této kombinaci, protože vyžaduje optický člen v redukci. Objektivy EF se dají sehnat za rozumné peníze, ale krom nich funguje bez optických členů kde co (M42, Nikon F, Pentax K,...)
  • 0

#3 Niraj

Niraj

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 212 příspěvků(y)
  • Locationskoro Litomyšl
Reputace: 1

Publikováno 18 říjen 2009 - 23:11:15

Pravě mně šlo o to, jestli lze použít bez redukce, má-li to stejný "závit" - závit EF samozřejmě jako takový nemá, FD-čko jsem v rukách nikdy neměl, tak jsem nedokázal právě posoudit.
Ale když musí být redukce, jak píšeš, je to pro mě nezajímavý.
Šlo mi o to, že např. na eBay je FD objektivů jako hnoje za směšnej peníz. A mně by zcela obyčejný manuální monofokál 50mm stačil. V tomto případě, jak píšeš, to za to nestojí. Díky.
  • 0

#4 tallpe

tallpe

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 8

Publikováno 19 říjen 2009 - 14:09:37

A nebylo by lepší s FD objektivem koupit i FD tělo? Svůj svému. Neznám sice FD systém, ale pokud FD těla mají TTL měření expozice, bude s FD objektivem určitě fungovat dobře. Předpokládám, že s FD objektivem třeba na EOS těle už bude vestavěný expozimetr ukazovat chybně.
Sám jsem nedávno tady řešil objektivy M42 na AF tělo Minolta a není to ono. Krom toho používám objektivy M42 a Minolta SR i na digitální SLR a stran měření expozice to taky není ono. Proč? Objektivy jsou optimalizovány pro určitý systém, zejména v případě bajonetových objektivů. Různé systémy mají různě řešené vestavěné expozimetry (umístění čidel). Než bych pořád musel měřit externím expozimetrem, vyřešil jsem problém nákupem MF těla Minolta řady X včetně objektivů, čili TTL měření funguje skvěle a můžu fotografovat i akční věci bez nutnosti externího měření světla. Jako bonus beru plátěnou závěrku - těším se na zimní fotografování. AF Minolta tím pádem asi půjde z domu.
Jinak externí expozimetr používám taky, ale jen když je na to čas nebo to dovolí téma.
A až budu velkej, nebudu měřit vůbec, mrknu se kolem, řeknu, chce to jednu stopětadvacetinu s clonou osm a ono to tam bude :( . Zatím jsem ale malej.
  • 0

#5 Vladik

Vladik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 217 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 19 říjen 2009 - 14:28:30

Matne si vzpominam, ze kdyz jsem jeste fotil s Canony, tak posledni regulerne merici model byl EOS50 a EOS30. EOS33 uz ujizdel. Ty prvne zminovane merily uplne v pohode, fotak se nastavil na prioritu clony (ukazoval clonu 0) a cas dopocital sam dle nastaveneho mereni a clony na objektivu. V podstate to bylo mereni pri pracovni clone.
  • 0

#6 Niraj

Niraj

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 212 příspěvků(y)
  • Locationskoro Litomyšl
Reputace: 1

Publikováno 19 říjen 2009 - 19:05:01

Zůstaňme tedy u těch Ef objektivů. Na stránkách canon.cz je např. objektiv Canon EF 50mm f/1.8 II. Předpokládám, že je vhodný pro kinofilmové zrcadlovky. Na eBay jsem ale objevil několik těchto kousků, kde je avizováno, že se jedná o objektiv pro digit. SLR. Jak je to tedy s objektivy pro D a kinofilm?
  • 0

#7 petr22

petr22

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 823 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 19 říjen 2009 - 19:09:25

Canon 50/1,8 samozrejmne funguje na vsech digitalnich i filmovych zrcadlovkach Canon s bajonetem EF (az na par vyjimek....)

U Skody maji nejaky kazdou chvili kolem 1500-2000 Kc, novy stoji 3000 Kc
  • 0

#8 Niraj

Niraj

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 212 příspěvků(y)
  • Locationskoro Litomyšl
Reputace: 1

Publikováno 19 říjen 2009 - 19:14:47

...předpoládal jsem.
Jen jak vetšina preferuje DSLR, tak to tam cpou všichni do popisu.

V kamenným obchodě jsem ho viděl též kolem 3tis., na českých net-obchodech se dá seznat za 2600, na eBay i do 2tis. Ještě omrknu toh škodu, až se tam dostanu.
  • 0

#9 petr22

petr22

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 823 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 19 říjen 2009 - 19:21:15

Pokud to neni vylozene jen na APS-C format snimace tak by to na 99% melo fungovat na filmovem tele (a na FF digitalu)

Ty popisky podle me vychazeji z toho, ze filmove zrcadlovky se uz 5 let temer neprodavaji (ale jsou jich plne bazary, coz prodejce noveho zbozi nejak zvlast nezajima)
  • 0

#10 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 19 říjen 2009 - 20:02:59

Na Canon můžeš narvat v pohodě M42 redukci a existuje HODNĚ zajímavých M42 objektivů. jukni na forum.mflenses.com třebas
  • 0

#11 Niraj

Niraj

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 212 příspěvků(y)
  • Locationskoro Litomyšl
Reputace: 1

Publikováno 19 říjen 2009 - 20:08:13

A redukce na M42 je bežněj artikl?
  • 0

#12 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 19 říjen 2009 - 20:15:14

Jo. Buď objednáš u Fotoškody (draho, ale skladem), nebo jukneš na aukro či paladix, nebo si najdeš potřebné rozměry a vyrobíš/necháš vyrobit. Akorát nevim, jesli měří eos300 korektně i bez objektivu(bo v případě redukce si bude myslet, že tam objektiv není, ledaže bys ji očipoval).
  • 0

#13 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 19 říjen 2009 - 20:17:53

Btw na Canon EF můžeš přes redukci naroubovat prakticky cokoliv ze zrcadlovkových objektivů, bo má nejkratší vzdálenost bajonet-film. Takže vložení redukce neznamená omezení při ostření do nekonečna.
  • 0

#14 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 19 říjen 2009 - 20:19:12

Teda Canon FD má tu vzdálenost ještě kratší, proto to nejde bez redukce s optickým členem(drahé a na hovno). A teď by mi bodla možnost editace příspěvku, bo bych to nemusel psát do 3. Du spat.
  • 0

#15 servus

servus

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 158 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 3

Publikováno 19 říjen 2009 - 21:33:42

No, jestli máš EOS 300, tak by jsi pořízením kvalitnějšího těla s FD bajonetem jenom vydělal. EOS 300 je naprosto rozpočtová bakelitová záležitost, jakou generace těl s bajonetem FD ani nezná. Takové F1,A1, AE1 program a vem konců T90, pokud budou jen trochu zachovalé přežijí EOS 300 tak 5x.
Druhá možnost je zesolidnět EOS řadu s EF bajonetem. Tedy se soustředit na EOS 1 nebo 3 v dobrém stavu. Na 1.8/50 zapomeň, opticky je velmi slušný, ale rozpadá se při křivém podívání, natož při používání. Pokud chcete trochu solidní skla kupujte u Canonu ty s těmi zlatýmy proužky a nápisy. Canon tak označuje střední třídu. Takže v případě záklaďáku volte 1.4/50. Ušetříte si zklamání.

Hezký večer

Luboš
  • 0

#16 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 19 říjen 2009 - 22:05:29

as tak.

jinak, aby to bylo ještě veselejší - existuje foťák co se jmenuje přímo Canon EF, pochází ze 70.let - a má FD bajonet :-o

osobně bych ho doporučil k FD sklům.
Z AF EOS těl - nejlépe asi 1V a 3, velmi použitelné jsou i 30, 33, 50, na stroje jako 300, 500, 3000 atp. raději zapomeň. Nebo je jen ber jako zálohu.
  • 0

#17 servus

servus

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 158 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 3

Publikováno 19 říjen 2009 - 22:24:06

Pravdu máš s EF tělem

už jsem si vybavil.
Cca 1973, dost solidní věc. Navíc hezká.
Nikdy jsem ho neměl osobně, ale před časem jsem měl v ruce sbírkového v 1A stavu, jež je v majetku šťastnějšího kolegy.
K EOS1V - to je meta. Já ho chtěl kdysi prodat, ale kamarád Tomáš Mazur mi to rozmluvil a jsem mu za to dodnes vděčný.
Nicméně, když vezmu do ruky takové F1 New s FD, cítím se přirozeněji, já si na ty dvojhmaty na EOS1 nezvykl ani za 15 let.

Hezký večer

Luboš
  • 0

#18 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 19 říjen 2009 - 22:28:11

Pravdu máš s EF tělem

už jsem si vybavil.
Cca 1973, dost solidní věc. Navíc hezká.
Nikdy jsem ho neměl osobně, ale před časem jsem měl v ruce sbírkového v 1A stavu, jež je v majetku šťastnějšího kolegy.


já jeden ve skoro sbírkovém stavu vlastním...a je to mazel... :-o
  • 0

#19 kelfik

kelfik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 073 příspěvků(y)
  • LocationOstrov u Macochy
Reputace: 85

Publikováno 20 květen 2010 - 07:56:04

Pokud použiji k objektivu Canon FD 50/1.4 redukci FD/EOS s optickým členem,zprzním tím optickou kvalitu tohot objektivu? :evil:
  • 0

#20 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 902

Publikováno 20 květen 2010 - 08:46:22

Vážený kolego, adaptér vymezí přesně vzdálenost od roviny filmu, ale jen
v manuálním režimu ovládání clony, která nebude ovládána automatikou.
Vzhledem k většímu průměru zadní čočky zmíněného objektivu nebude v
měřených údajích manuálního režimu úplná shoda ve srovnání s původní
AF optikou. Na Canony FD S.S.C. Chromring /starší verze bajonetu / se
lze v optických kvalitách naprosto spolehnout. Mám jich doma celkem 13,
od FD f=17mm až do f=200mm, vše cíleně doplňováno po mnoho let, ale
rozhodně nelituji. Canon FL 1,8/50mm II.serie byl ve své době naprosto
skvělým objektivem s vynikající kvalitou zobrazení již na cloně 1,8. Před
několika lety zcela nový u p.Pazdery za 850,- Kč!!!! Redukční dieta sice
způsobovala občasnou zvýšenou "kručivost", ale bez tohoto vynikajícího
skla jsem zkrátka z Prahy nemohl jen tak odcestovat. Přeji úspěch! Erik
  • 0

#21 mclusky

mclusky

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 178 příspěvků(y)
  • LocationPraha Klánovice
Reputace: 78

Publikováno 20 květen 2010 - 09:43:02

ahoj, určitě zprzníš optickou kvalitu objektivu, protože v redukci je optický člen (v mé jsou tedy rovnou dva, je od sigmy) nevalné kvality. navíc se mi zdá, že přijdeš dokonce i o proklamovanou vysokou světelnost, protožea (patrně) v rámci úspor je člen na redukci jen docela malého průměr (cca 1.5 cm) a kolem je železná objímka - je menší než zadní člen té 1.4.. Konkrétně při nasazení EF 50tky F 1.4 a změření scény expozimetrem foťáku (čas 1/400) a následném nasazení 50tky FD-new ukazoval expozimetr při stejném času - 2/3EV, nicméně úhel záběru scény se drasticky mění (má užší úhel než 85mm, prodlužovací faktor neznám) takže to mohlo expozimetr zmást. Udělal jsem proot ještě jeden jednodušší pokus - namontoval 55mm F 1.2 s redukcí a měnil clonu při stejném čase a až do cca 1.8 se neukázala změna expozice takže do fotaku se méně světla dostává až při vyšších clonách - jinými slovy kupovat si FD objektiv na digi EF foťák s tím, že relativně lacino získám super světelný objektiv (jak jsem to udělal já před rokem) je úplná zhovadilost - alespoň jsem ale zakoupil FD tělo a fotím mnohem víc na film. Redukce má navíc dost degradující optický účinek a prodlužovací faktor zamezuje použití širokáčů na EF (na aps-c čipu může být z 28 snad 70tka i víc). Nutno dodat, že mám redukci s členem - s tou jedinou se dá ostřit na nekonečno, lze ho i vyndat a pak se ale značně limituje použití objektivu - ta 55tka mi snad ostří do 2 metrů, co si pamatuju - na druhou stranu na nízkých clonách je překážkou objímka, nikoliv pouze člen a tak to světelnost a kvalitu degraduje tak jako tak:)
  • 0

#22 kelfik

kelfik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 073 příspěvků(y)
  • LocationOstrov u Macochy
Reputace: 85

Publikováno 20 květen 2010 - 10:07:40

No já ho nehodlám kupuvat.Já ho už koupil i s tělem AE-1 a FD 100-200.Tak se ptám když jej mám jestli má smysl kupovat tu redukci a trápit ho i na tigi canonu. :evil:
  • 0

#23 kelfik

kelfik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 073 příspěvků(y)
  • LocationOstrov u Macochy
Reputace: 85

Publikováno 20 květen 2010 - 10:16:49

Rád bych zkusil tohle http://cgi.ebay.com/...=item2552283c4e Kdyby se našla dobrá duše která by mi to na tom ebaju koupila.Mám strach se tam registrovat je tam moc věcí na koupení. :evil:
  • 0

#24 mclusky

mclusky

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 178 příspěvků(y)
  • LocationPraha Klánovice
Reputace: 78

Publikováno 20 květen 2010 - 10:45:14

tak tohle je samosebou redukce bez clenu (a jeste bez objimky) takze se da cekat ze optickou kvalitu degradovat nebude. nicmene buhvi jak daleko to bude ostrit - zkus si proste prilozit ten objektiv k telu tveho digitalu a vyzkouset si jak to foti (no mozna se ti tam dostane ze strany nejaky parazitni svetlo ale jakej vliv na kvalitu fotky oproti redukci si netroufam urcit) a hlavne v jakym rozsahu to ostri a podle toho se rozhodni..
  • 0

#25 Vladik

Vladik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 217 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 20 květen 2010 - 11:14:31

Kelfiku bacha,

v otazkach a odpovedich dole pise, ze tohle je adapter na "makro" a nejde s nim zaostrit na nekonecno. Pokud chces ostrit na nekonecno, tak si mas koupit tohle:

http://cgi.ebay.com/...e=STRK:MESE:IT

Jenze tam uz je opticky clen.... :evil:
  • 0

#26 kelfik

kelfik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 073 příspěvků(y)
  • LocationOstrov u Macochy
Reputace: 85

Publikováno 20 květen 2010 - 11:18:01

Vladíku já vím,četl jsem to.Přesto bych to zkusil na ty hodně krátký fotky.
  • 0

#27 LukasJ

LukasJ

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 319 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 21 květen 2010 - 15:39:50

No tudy ne. Léta používám EOS50, jako první majitel. Měří přesně s čímkoliv. Stejně tak EOS300, alespoň ta původní. Leta jsem jí používal jako záložní tělo. Nedávno jsem si pořídil EOS1000, má velice rozumnou matnici, asi poslední s pentaprisma. Občas mě přijde lepší než to co mám v EOS50. Na EOS1, 3, 5 pozor. Dají se leckdy koupit za rozumný peníze, ale. Většinou to byly profesionální foťáky (myslím tím, kdo je používal a jak), většinou toho mají hodně za sebou. Bohužel, nový se již kolupit nedá... FD objektiv a redukce s optickým členem silně degraduje objektiv. Není úplně pravda, že EF 50/1.8 je opticky slušný. Není. Existuje slušná řádka M42 skel, které jsou o třídu lepší. Tyhle informace většinou pocházejí od lidí, co si tu 50ku koupí jako první pevný sklo, většinou k seťáku. Tam je opravdu rozdíl propastný. U některých těl pomáhá, když redukce posílá informaci o pracovní cloně (myslím, že tohle pomáhalo na nějakých digi hračkách, tle kolegy i na EOS33). Ale u EOS33 existuje vícero verzí programu procesoru, údajně poslední kusy tímto netrpí.
  • 0

#28 kelfik

kelfik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 073 příspěvků(y)
  • LocationOstrov u Macochy
Reputace: 85

Publikováno 31 květen 2010 - 14:40:47

Dnes jsem obdržel Canon AE-1+ FD50 /1.4.Mám dotaz:proč nejde nastavit clona na sundaném objektivu.Točím kolečkem cvaká to a nic.Je tam furt tak střední clona.Když nasadím na fot.(nefunkční) nastaví se plná díra a zase nic.Dá se měnit manuálně clona na sundaném obj.,jsem z toho jelen díky za info. :cry: :)
  • 0

#29 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 31 květen 2010 - 14:45:10

Dnes jsem obdržel Canon AE-1+ FD50 /1.4.Mám dotaz:proč nejde nastavit clona na sundaném objektivu.Točím kolečkem cvaká to a nic.Je tam furt tak střední clona.Když nasadím na fot.(nefunkční) nastaví se plná díra a zase nic.Dá se měnit manuálně clona na sundaném obj.,jsem z toho jelen díky za info. :cry: :)

Pokud vím, tak nelze. U nasazeného objektivu lze pozorovat pracovní clonu po stisku špupěte pro DOF preview. Při pohledu na AE-1 shora je to vlevo dole.
  • 0

#30 zdenab2

zdenab2

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 617 příspěvků(y)
  • LocationKopanice
Reputace: 2

Publikováno 31 květen 2010 - 15:40:29

Dnes jsem obdržel Canon AE-1+ FD50 /1.4.Mám dotaz:proč nejde nastavit clona na sundaném objektivu.Točím kolečkem cvaká to a nic.Je tam furt tak střední clona.Když nasadím na fot.(nefunkční) nastaví se plná díra a zase nic.Dá se měnit manuálně clona na sundaném obj.,jsem z toho jelen díky za info. :cry: :)


Te to zkouším a jde to.Když se díváš na sundaný objektiv a máš kolíček nahoře.Máš páčku na nastavení clony vlevo.Ta druhá páčka větší musí být přecvaknutá na poloze v pravo a už ti jde měnit clona.S tím,že ten zajišovací kroužek má na nastavení vliv,takže pokud ho budeš mít pootočený jakože na nasazení budeš mít clonu otevřenou.Zkus s tím otočit a uvidíš.
A ještě jedna věc,pokud jde páčkou clony špatně posouvat,nebo se při vracení pouze pomolu vrací.Nebude automat zprávně fungovat.
Na AE-1 používám přes redukci M42 skla,takže automat ani nepoužívám.
  • 0

#31 kelfik

kelfik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 073 příspěvků(y)
  • LocationOstrov u Macochy
Reputace: 85

Publikováno 1 červen 2010 - 06:59:30

Díky za odpovědi ,ale nijak se mi to nedaří stou clonou pohnout.Při nasazování na fotoap. se nejdřív nastaví clona 22 a pak při dotahování bajonetu pl. přejde na 1.4.Problém je vtom že fotoap. je nemocen -má zrcalo pořád nahoře ,tudíž i ta dolní páčka je v opačné poloze.Rád bych nějak zjistil je-li objektiv v pořádku.Našel by se někdo kdo by se pokusil vyléčit ten fotoaparát nebo odkaz na někoho.Každopádně potřebuje i nové těsnění.Má to cenu ještě zpravovat kvůli té 50ce 1.4? :-)
  • 0

#32 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 1 červen 2010 - 08:04:31

to je mrzuté... já Canony pro patici FD nevedu, držím palce, aby se našel někdo, kdo by ti ten objektiv mohl zkontrolovat.... jde o to, jestli náklady na opravu AE1 nepřevýší případné náklady na pořízení jiného plně funčního těla....
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních