Přejít na obsah


Fotka

FOMAPAN R cross na negativ


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
8 odpovědí na toto téma

#1 Brian

Brian

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 516 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 22 říjen 2009 - 18:44:29

Zkoušeli jste někdo vyvolat fomapan R jako negativ? Jde mi tedy konkrétně o 16mm film kterej se mi nechce dělat jako diák. Zkoušel jsem následující proces.

-Extrémní převolání v microphenu (25-35 minut)
-ustálení
- vybělení za světla na požedovanou míru
- zastavení přerušovače ustalovačem

Ten přerušovač je tam důležitej protože odstaní antihalační vrstvu, ale tahle metoda mi přijde dost brutální kvuli tomu převolání.Tak se ptám jestli někoho napadá jinej šetrnější postup k dosažení negativu.
  • 0

#2 Snek

Snek
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 23 říjen 2009 - 10:35:51

Ach jo Briane, doufal jsem, ze ti to tu rekne nekdo jinej. Uz jsem mel rozepsany dva prispevky, nakonec jsem je vzdy sebecenzorsky smazal.

Napred ti reknu, jak by tvoji situaci resil profesional. Prvni moznost: pouzil by film k tomu urceny, tj. chci-li negativ, pouziju negativni material. Neni-li z nejakeho duvodu negativni material k dispozici, nasleduje druha moznost: vyvolam inverzi jako inverzi a pote z ni vytvorim kontaktni kopii, tu vyvolam, vznikne negativ.

Na postup ktery jsi zkousel zapomen. Nemuze fungovat. Nechci psat proc, je to pro me ztrata casu a energie.

Ted, co by teoreticky fungovat mohlo (vyzkousej si to sam):
Abys dosahl uspokojiveho vysledku, musis uz pred exponovanim vedet, zda budes volat material jako inverzi nebo jako negativ. Proc? Negativ exponujes na stiny, volas na svetla. Inverzi exponujes na svetla, volas na stiny. Proto pokud mas svuj 16mm film uz exponovanej jako inverzi, na porizovani negativu z ni zapomen.

Napred si rekneme, jaky je obecne predpis pro volani inverze, a jaky pro volani negativu:

Inverze (zjednodusena verze pri pouziti beliciho ustalovace):
1. prvni vyvojka
2. prani
3. belici ustalovac
4. prani
5. reexpozice
6. druha vyvojka
7. prani

Negativ:
1. vyvojka
2. prerusovac
3. ustalovac

Porovnanim vyse uvedenych postupu zjistis, ze oba postupy maji jedno spolecne... po prvnim kroku vzdy vznikne negativni obraz! ... U inverzniho postupu mas pak kroky navic, kterymi z negativniho obrazu udelas pozitiv (jak to funguje viz muj clanek na temne Vyvolavame negativ jako pozitiv )

U fomapanu R100 mas jeden problem navic, ktery musis vyresit. Rozpusteni antihalacni vrstvy. To musis udelat uz v prvni vyvojce. Dosahnes toho tak, ze do vyvojky ve ktere chces volat pridas thiosiran nebo thiokyanatan (4 - 8 gramu na litr). Vyvolas, prerusis, ustalis. Tot vse.
  • 0

#3 Brian

Brian

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 516 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 23 říjen 2009 - 14:56:20

Šneku :-) já vyvolával inverzi. vim jakou má Rko antihalačku a čím jí zprůhlednim. Samozřejmě natáčet na negativ a vyvolat to jako negativ by byl luxus o kterým sním.
Ale v Čechách neseženeš 16mm film kterej bude negativní a kontaktní kopii 30ti metrový cívky v koupelně taky neuděláš.
No a to je věc která mě zatlačila do úskalí ve kterým jsem. Pro skenování je inverze zbytečná a vzhledem k tomu že to volám po 10ti metrech tak musim mít všechny filmy přesně stejně krytý aby po slepení nebyla půlka scény taková a druhá taková.Proto jdu do negativu ve kterým přesnost vyvolání narozdíl od inverze strefim naprosto přesně.

Jen jsem se ptal jestli mi někdo poradí jak líp to udělat, než jsem to dělal do teď.
  • 0

#4 Brian

Brian

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 516 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 23 říjen 2009 - 15:01:31

teď jsem si všiml že dole píšeš to s tím thiosíranem. To zní pro mě jako podstatná informace. Rozhodně to odzkouším. Dík
  • 0

#5 Snek

Snek
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 23 říjen 2009 - 15:35:23

:-) cti poradne. vim, ze chces volat inverzi jako negativ.
proto ta zminka o antihalacce na konci prispevku. tu ale musis u inverze rozpustit taky, tak ja nevim v cem vidis problem? Postup mas, antihalacku rozpustit umis... tak uz mas vse co potrebujes.

Jinak zde odkaz na negativni Orwo material (je mozne ho volat i jako inverzi), kterej prodava Wittner-kinotechnik:

Wittner: B&W 54 (ORWO UN 54) DS8
DS8 (Doppel-Super 8), Kameraspule 7,5m / 25 ft.
ISO 125/22° bei Umkehrentwicklung
ISO 100/21° bei Negativentwicklung
Der ORWO Universal-Negativfilm UN54 ist ein feinkörniges, mittelempfindliches Schwarzweiß-Aufnahmematerial für vielseitige Anwendungen. Er ist panchromatisch sensibilisiert, hat einen komfortablen Belichtungsspielraum und kann sowohl für Außen- als auch für Innenaufnahmen verwendet werden. Der UN 54 kann zu Negativ- oder zu Umkehrfilm entwickelt werden.
Best.-Nr. 5130 - (8.32 EUR netto) 9.90 EUR brutto

Dito, jedoch Kameraspule 30,5m / 100 ft.
Best.-Nr. 5131 - (29.33 EUR netto) 34.90 EUR brutto

vice na wittner-kinotechnik
  • 0

#6 Brian

Brian

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 516 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 23 říjen 2009 - 16:10:29

no já to vyvolat na negativ umím tím způsobem kterej jsem popsal. Ale výsledek nic moc. Proto jsem to tady chtěl rozebrat.

Tenhle kšeft jsme někde s někým probírali. Nojo, o tom do budoucna pouvažuju ale tuhle natočenonu fomu ještě asi udělám na negativ. Tak snad to nějak dopadne
  • 0

#7 Jck

Jck

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 60 příspěvků(y)
  • LocationÚnětice
Reputace: 4

Publikováno 24 říjen 2009 - 20:49:35

zdravim, nechápu cíl toho mít negativ místo inverze? experimentuješ? mícháš víc originálů a ostatní jsou negativy? jdi přes nějakej intermediát s velkým rozsahem clon, ne přes běžnej matroš. šnek má ve všem pravdu jak s tím voláním, tak a to hlavně! s tou expozicí, práce s inverzí (16ka už je kus matroše, takže tam je lecos vidět) je jiná a přesnější než s negativem. co dodat, jen nevím kde nemůžeš sehnat 16mm negativ, když ho prodávaj prostě kamkoliv se podíváš... už jsi to řešil jinde tady na webu a odkazy tam snad platí ne? u kodaku v jirchářich (v praze) ti dokonce daj i třicítky když si požádáš. (ze standartních 122m).
  • 0

#8 Brian

Brian

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 516 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 25 říjen 2009 - 11:24:36

pro mě je věc číslo 1 to, že mám prostě diák. věc číslo 2 že ho budu vyvolávat po 10ti metrech. což znamená že každou třicítku musim šmiknout na 3 kusy a všechny 3 vyvolat na milimetr stejně.
A to u inverzního zpracování doma není žádná legrace. 1. vývojka, osvit, bělič, 2. vývojka. stačí na každý vývojce ubrat nebo přidat pár sekund a jseš uplně jinde. Proto chci jít jen přez jednu vývojku aby to bylo přesnější.
Ale nasazujete mi brouka do hlavy. Jestli seženu tank na celejch 30 metrů tak to udělám inverzí.
  • 0

#9 Jck

Jck

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 60 příspěvků(y)
  • LocationÚnětice
Reputace: 4

Publikováno 25 říjen 2009 - 23:01:32

hoď to do vany.... příp. si udělej udělátko na který těch 30m namotáš, myslím že jsem to tu už v nějakým fóru viděl....
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních