Přejít na obsah


Fotka

Ateliérové svícení


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
124 odpovědí na toto téma

#1 jh

jh

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 97 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 18 listopad 2009 - 15:50:43

Vážení, obracím se na vás s prosbou o radu. Léta jsem svítil halogenově 2x1000 a 800W + softboxy a beauty dish/deštník, byl jsem celkem spokojen, ale bohužel jsem nucen toto řešení opustit. Uvažuji tedy o svítidlech vlastní konstrukce používajících 3 jednopaticové zářivky 55W (např. Osram Dulux L). Svítivost takové zářivky se blíží 5000 lm, což mi pro moje potřeby připadá dostačující. Teplota chromatičnosti mě nezajímá, pracuju výhradně s černobílým materiálem. Máte někdo zkušenosti s používáním zářivkových (fluorescenčních) světel v ateliéru (při focení lidí)? Má to nějaká skrytá úskalí? Díky.
  • 0

#2 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 18 listopad 2009 - 21:05:21

já svítim jednou 60 W žárofkou (nedifusní) a taky to funkuje
  • 0

#3 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 18 listopad 2009 - 21:32:42

svítím jedním zdrojem o svítivosti v řádech milionů nebo možná miliard lm přes jednu světle modrou rozptylku a koriguju skládací odrazkou a plátem stavebního polystrenu


kdo příšel na to že svítím slunkem vyhrál

  • 0

#4 tallpe

tallpe

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 8

Publikováno 19 listopad 2009 - 01:18:08

Zkušenost s tím nemám. Ale zajímá mě to taky. Zlé jazyky na netu tvrdí, že zářivka bliká frekvencí sítě, tedy 50 Hz, a že může být problém s měřením expozice, pokud se expozimetr trefí zrovna do okamžiku, kdy zdroj "nesvítí". Nevím, jaký zlomek sekundy potřebuje expozimetr ke změření světla a tak je možná ten problém spíše jen teoretický. Mě se doma zdá, že i pod zářivkami mi měří interní i externí expozimetr stále stejně. Pro jistotu se dá chyba vyloučit opakovaným měřením. Jinak prý se to teoreticky dá obejít připojením každého osvětlovacího tělesa na jinou fázi, ale takový elektro laik jako já tohle asi nepořeší. Stejně bych řekl, že to je blbost, pokud zrovna nefotografuji superkrátkými časy závěrky.

Jiné zlé jazyky mi v prodejně Fomei vymlouvali zářivky s tím, že to je světelný zdroj určení spíše pro videokamery a nikoliv pro fotografování. Zdůvodnění si už přesně nepamatuji, snad to nějak souvisí s tím, že mezi okamžitým vyzářeným výkonem (jak to známe např. u blesků) a svítivostí zdroje neexistuje žádná přímá úměra.
Mě osobně by tudíž třeba zajímalo, kolik zářivek nebo halogenů určité watáže bych musel použít, abych dostal tolik světla jako z blesku o známém směrném čísle nebo výkonu ve wattsekundách.

Protože se tu ale nemluví o blescích, tak pokud bych stejně jako tazatel měl víceletou praxi s halogeny, asi bych se nějakých zádrhelů se zářivkami zas až tolik nebál. Prostě bych se snažil mít stejně svítivý zdroj ze zářivek a věřil bych, že to bude fungovat.
  • 0

#5 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 19 listopad 2009 - 01:26:52

Jiné zlé jazyky mi v prodejně Fomei vymlouvali zářivky s tím, že to je světelný zdroj určení spíše pro videokamery a nikoliv pro fotografování. Zdůvodnění si už přesně nepamatuji, snad to nějak souvisí s tím, že mezi okamžitým vyzářeným výkonem (jak to známe např. u blesků) a svítivostí zdroje neexistuje žádná přímá úměra.


takovouhle cipovinu sem už dlouho nečetl
  • 0

#6 jh

jh

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 97 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 19 listopad 2009 - 21:42:29

No, blikání vícenéně řeší elektronický předřadník. Co se týká svítivosti - světelný výkon fakt slaboučkýho záblesku (třeba 150Ws) dalece převyšuje svítivost např. 1000W halogenu. Ale to je mi jedno - používám a chci používat stálá světla, jakkoli si uvědomuju jejich nedostatky.
  • 0

#7 hypnogen

hypnogen

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 122 příspěvků(y)
  • LocationPraha / Rychvald
Reputace: 181

Publikováno 19 listopad 2009 - 21:51:29

docela bych chtěl sehnat nějaká stará divadelní světla (s fresnelovýma čočkama)
nevíte o nějakých kouscích?
  • 0

#8 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 19 listopad 2009 - 22:39:34

docela bych chtěl sehnat nějaká stará divadelní světla (s fresnelovýma čočkama)
nevíte o nějakých kouscích?


toto by me zajimalo - ale spis z pohledu foceni v atelieru a portretu, prezije to ten clovek? Za chvilku tam musi byt teplo jak na rovniku :lol:

Do ceho chci jit ja :
"usporky" 105W zapojenych do hvezdy (6ks) za to oct. softbox.. vhodne na kolodium a je to chladne, pouzivaji to borci na portrety.

Fotku zrovna nemuzu najit :-o

Nebo toto je ultimatni reseni :
fotodiox
  • 0

#9 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 19 listopad 2009 - 22:51:31

Do ceho chci jit ja :
"usporky" 105W zapojenych do hvezdy (6ks) za to oct. softbox.. vhodne na kolodium a je to chladne, pouzivaji to borci na portrety.

105W je skutečný výkon nebo po přepočtu? (úsporky mají určitý výkon a svítí jako ***, tak které číslo to je)
  • 0

#10 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 19 listopad 2009 - 23:12:50

Do ceho chci jit ja :
"usporky" 105W zapojenych do hvezdy (6ks) za to oct. softbox.. vhodne na kolodium a je to chladne, pouzivaji to borci na portrety.

105W je skutečný výkon nebo po přepočtu? (úsporky mají určitý výkon a svítí jako ***, tak které číslo to je)


skutecne, po prepoctu to dela +- 500W
  • 0

#11 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 19 listopad 2009 - 23:25:13

Do ceho chci jit ja :
"usporky" 105W zapojenych do hvezdy (6ks) za to oct. softbox.. vhodne na kolodium a je to chladne, pouzivaji to borci na portrety.

105W je skutečný výkon nebo po přepočtu? (úsporky mají určitý výkon a svítí jako ***, tak které číslo to je)


skutecne, po prepoctu to dela +- 500W

mě tvrdiliže homologované jsou max.27W (asi 140W)...
  • 0

#12 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 19 listopad 2009 - 23:28:45

Do ceho chci jit ja :
"usporky" 105W zapojenych do hvezdy (6ks) za to oct. softbox.. vhodne na kolodium a je to chladne, pouzivaji to borci na portrety.

105W je skutečný výkon nebo po přepočtu? (úsporky mají určitý výkon a svítí jako ***, tak které číslo to je)


skutecne, po prepoctu to dela +- 500W

mě tvrdiliže homologované jsou max.27W (asi 140W)...


no tohle homocoto nebude :lol:, je to rovnou z Ciny, pocitam hodne rtuti a Wattu, ale mam info z dobreho zdroje ze to lze v pohode pouzivat

Tento borec klik s tim foti portrety
  • 0

#13 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 19 listopad 2009 - 23:32:21

Do ceho chci jit ja :
"usporky" 105W zapojenych do hvezdy (6ks) za to oct. softbox.. vhodne na kolodium a je to chladne, pouzivaji to borci na portrety.

105W je skutečný výkon nebo po přepočtu? (úsporky mají určitý výkon a svítí jako ***, tak které číslo to je)


skutecne, po prepoctu to dela +- 500W

mě tvrdiliže homologované jsou max.27W (asi 140W)...


no tohle homocoto nebude :lol:, je to rovnou z Ciny, pocitam hodne rtuti a Wattu, ale mam info z dobreho zdroje ze to lze v pohode pouzivat

Tento borec klik s tim foti portrety

Zajimave.
A ten borec ma moc pekne ty protrety, co jsem koukal.
  • 0

#14 hypnogen

hypnogen

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 122 příspěvků(y)
  • LocationPraha / Rychvald
Reputace: 181

Publikováno 20 listopad 2009 - 01:46:51

Zajimave.
A ten borec ma moc pekne ty protrety, co jsem koukal.


..a je ti trochu podobny


toto by me zajimalo - ale spis z pohledu foceni v atelieru a portretu, prezije to ten clovek? Za chvilku tam musi byt teplo jak na rovniku

Do ceho chci jit ja :
"usporky" 105W zapojenych do hvezdy (6ks) za to oct. softbox.. vhodne na kolodium a je to chladne, pouzivaji to borci na portrety.


ono se to prece normalne pouzivalo (a pouziva).. je to pro tzv. Hollywood style lighting (of portrait). svetelny i tepelny vykon jde primo no (:

o usporkach jsem uz taky uvazoval. rovnez jsem si myslel, ze maximalne sezenu tak neco pres 100W prepocteneho vykonu. ty tvoje "500W" jsou jakoze daylight? na kolik jedna prijde? co je oct.softbox? emituje to UV?...nevis, kolik mu pak pri tom kolodiu vychazeji casy?
  • 0

#15 jh

jh

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 97 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 20 listopad 2009 - 07:49:26

Ohledně frenselů - řek bych, divadla se toho moc nezbavujou. Osobně jsem se setkal spíš s tim, že ty starý přestavujou z žárovek E27 a E40 na halogeny GY6,35 a podobně. Výkonné homologované a u nás normálně koupitelné úsporky dělá Megamann (Clusterlite) 80 a 100W, stojí cca 1500.
  • 0

#16 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 20 listopad 2009 - 10:02:38

o usporkach jsem uz taky uvazoval. rovnez jsem si myslel, ze maximalne sezenu tak neco pres 100W prepocteneho vykonu. ty tvoje "500W" jsou jakoze daylight? na kolik jedna prijde? co je oct.softbox? emituje to UV?...nevis, kolik mu pak pri tom kolodiu vychazeji casy?


vychazi jedna cca do 20USD (s postovnym zadarmo). nejake UV to dava, daylight to je.

octagonal softbox se zapojenim 6ti usporek do hvezdy pouziva prave ten rusak. Je to na collodion.com, casy vychazi v jednotkach sekund (niz uz se ani dostat neda). Aby clovek nepohnul hlavou, pouziva se operka hlavy :D
  • 0

#17 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 20 listopad 2009 - 10:12:10

jeden historickej divadelní sem minulej tejden dotlačil k nám do aťasu po koordinovaný sklepní akci "pozůstalost po žijícim fotografovi" s notoriem. hned sem ho zkusil a i když je to 1000w žádný děsivý teplo jako z klasickýho halogenu se na ten portrétflek nelinulo a celkově to vypadalo na moc příjemnou práci. dneska to du voprubovat na ostro, snad si manželku neupeču :D

zábleskům nějak vnitřně nedůvěřuju. jednak se mi zdaj digitálistický ;) a pak ani s těma pilotama nějak nemam tu správnou světelnou představivost :)
  • 0

#18 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 20 listopad 2009 - 10:16:06

jeden historickej divadelní sem minulej tejden dotlačil k nám do aťasu po koordinovaný sklepní akci "pozůstalost po žijícim fotografovi" s notoriem. hned sem ho zkusil a i když je to 1000w žádný děsivý teplo jako z klasickýho halogenu se na ten portrétflek nelinulo a celkově to vypadalo na moc příjemnou práci. dneska to du voprubovat na ostro, snad si manželku neupeču :)

zábleskům nějak vnitřně nedůvěřuju. jednak se mi zdaj digitálistický :) a pak ani s těma pilotama nějak nemam tu správnou světelnou představivost ;)

mmm, liduška na pomerančích... :D
  • 0

#19 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 20 listopad 2009 - 10:16:26

záblesky tam nedávej, je vysokej strop a za elektriku máte paušál?
tak poctivý topivý zdroje světla! navíc v zimním období se to hodí :D
  • 0

#20 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 20 listopad 2009 - 10:20:05

jojo paušál... :D
  • 0

#21 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 20 listopad 2009 - 10:21:57


o usporkach jsem uz taky uvazoval. rovnez jsem si myslel, ze maximalne sezenu tak neco pres 100W prepocteneho vykonu. ty tvoje "500W" jsou jakoze daylight? na kolik jedna prijde? co je oct.softbox? emituje to UV?...nevis, kolik mu pak pri tom kolodiu vychazeji casy?


vychazi jedna cca do 20USD (s postovnym zadarmo). nejake UV to dava, daylight to je.

octagonal softbox se zapojenim 6ti usporek do hvezdy pouziva prave ten rusak. Je to na collodion.com, casy vychazi v jednotkach sekund (niz uz se ani dostat neda). Aby clovek nepohnul hlavou, pouziva se operka hlavy :D

Jednotky sekund na 8x10"? Jak je to s pribliznou citlivosti kolodia? Abych si udelal predstavu...
  • 0

#22 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 20 listopad 2009 - 10:22:34

pak jen zjistit kolika ampérama to můžeš zahltit, než to spadne
kdybys chtěl tak ti můžu zapůjčit ty lavory na pět žárovek, co mám na půdě a fotografovali s tím zločince do kartotéky - bylo by to ideově jistě správný svíceni do toho teslaprostoru
  • 0

#23 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 20 listopad 2009 - 10:24:23

čoveče radime a víš, že bysme to mohli zkusit!
  • 0

#24 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 20 listopad 2009 - 10:24:46


o usporkach jsem uz taky uvazoval. rovnez jsem si myslel, ze maximalne sezenu tak neco pres 100W prepocteneho vykonu. ty tvoje "500W" jsou jakoze daylight? na kolik jedna prijde? co je oct.softbox? emituje to UV?...nevis, kolik mu pak pri tom kolodiu vychazeji casy?


vychazi jedna cca do 20USD (s postovnym zadarmo). nejake UV to dava, daylight to je.

octagonal softbox se zapojenim 6ti usporek do hvezdy pouziva prave ten rusak. Je to na collodion.com, casy vychazi v jednotkach sekund (niz uz se ani dostat neda). Aby clovek nepohnul hlavou, pouziva se operka hlavy :D

Jednotky sekund na 8x10"? Jak je to s pribliznou citlivosti kolodia? Abych si udelal predstavu...

Jsem to napsal trochu blbě.
Jednotky sekund to vychází při formátu 8x10", jaké cloně a jaké citlivosti? Abych si to nějak přepočetl pro SF.
  • 0

#25 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 20 listopad 2009 - 10:25:50


o usporkach jsem uz taky uvazoval. rovnez jsem si myslel, ze maximalne sezenu tak neco pres 100W prepocteneho vykonu. ty tvoje "500W" jsou jakoze daylight? na kolik jedna prijde? co je oct.softbox? emituje to UV?...nevis, kolik mu pak pri tom kolodiu vychazeji casy?


vychazi jedna cca do 20USD (s postovnym zadarmo). nejake UV to dava, daylight to je.

octagonal softbox se zapojenim 6ti usporek do hvezdy pouziva prave ten rusak. Je to na collodion.com, casy vychazi v jednotkach sekund (niz uz se ani dostat neda). Aby clovek nepohnul hlavou, pouziva se operka hlavy :D

Jednotky sekund na 8x10"? Jak je to s pribliznou citlivosti kolodia? Abych si udelal predstavu...


no na velikosti plotny je to nezavisle ;). Citlivost +- 2-3 iso? nicmene pocitej ze colodium je citlive na UV a modre spektrum, coz ti umele osvetleni moc nedava (a smazit na portrety nekoho solarkem je trosku nesmysl). Cili jednotky sekund na plnou diru (cca clona 3.5 - 4)

Ja jsem to zkousel doma samo domo lampickama a dostal jsem se na 3 minuty a clonu 3.75 u zatisi :)
  • 0

#26 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 20 listopad 2009 - 10:27:12


o usporkach jsem uz taky uvazoval. rovnez jsem si myslel, ze maximalne sezenu tak neco pres 100W prepocteneho vykonu. ty tvoje "500W" jsou jakoze daylight? na kolik jedna prijde? co je oct.softbox? emituje to UV?...nevis, kolik mu pak pri tom kolodiu vychazeji casy?


vychazi jedna cca do 20USD (s postovnym zadarmo). nejake UV to dava, daylight to je.

octagonal softbox se zapojenim 6ti usporek do hvezdy pouziva prave ten rusak. Je to na collodion.com, casy vychazi v jednotkach sekund (niz uz se ani dostat neda). Aby clovek nepohnul hlavou, pouziva se operka hlavy :D

Jednotky sekund na 8x10"? Jak je to s pribliznou citlivosti kolodia? Abych si udelal predstavu...

Jsem to napsal trochu blbě.
Jednotky sekund to vychází při formátu 8x10", jaké cloně a jaké citlivosti? Abych si to nějak přepočetl pro SF.


neprepocitavej to, ani to nejde, to kolodium se foti odhadem, ne podle expozimetru.
  • 0

#27 hypnogen

hypnogen

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 122 příspěvků(y)
  • LocationPraha / Rychvald
Reputace: 181

Publikováno 20 listopad 2009 - 10:44:09

neprepocitavej to, ani to nejde, to kolodium se foti odhadem, ne podle expozimetru.


to je jedna z mala veci, ktera me od kolodia trochu odrazuje :D

btw. videl jsem neco jako svetlo z desky, posete jakymisi UV-LEDkami .. pro kolodium portret.

jo a 20USD neni zas takova hruza (oproti 1500,- za homologovane kousky)
  • 0

#28 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 20 listopad 2009 - 10:46:56


neprepocitavej to, ani to nejde, to kolodium se foti odhadem, ne podle expozimetru.


to je jedna z mala veci, ktera me od kolodia trochu odrazuje :)

je to easy, fakt :D, ale to uz jsme mimo, pripadne pokracovani ve vlakne o kolodiu
  • 0

#29 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 20 listopad 2009 - 11:41:52

Kamile tak pojdme ty ruske 105w usporky zkusit, co taky jineho? Rusakovi to funguje, tak proc ne.
  • 0

#30 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 20 listopad 2009 - 11:57:02

sry, cinske usporky
  • 0

#31 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 20 listopad 2009 - 12:27:56

sry, cinske usporky


Sak jsme domluveni, ne? :D
Cinske co pouziva Rusak ...
  • 0

#32 Kjuba

Kjuba

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 170 příspěvků(y)
Reputace: 16

Publikováno 20 listopad 2009 - 13:03:59

Zdravim,

no tohle vlakno mi seslalo samo nebe :D. Zrovna ted taky řeším trvalý světla samodomo vyrobený. Já našel běžně dostupný úsporky na patici E27 max. 33W před přepočtem a na E40 tuším 80W. Oboje Philips spirály. Všechno s cenou kolem 500 bez DPH.

Jo dělaj se ještě ty Megamanny 80W a 100W ale dost blbě se shánějí. Skladem to většinou nemaj.

Pokud by fungovaly ty čínský 105W za tyhle prachy, tak to by bylo super. Hledal jsem, ale nemůžu nic najít. Kdepak se to dá objednat?

Já bych to jistě vyzkoušel. Třeba by se nás sešlo víc a mohli bychom objednat společně. Já bych tak 4 vzal.

A nebo jen pošlete link.

Díky moc

Kjuba
  • 0

#33 jh

jh

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 97 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 20 listopad 2009 - 13:07:53

A kde že by se ty čínské, v rusku oblíbené úsporky, daly pořídit? Spasibo molodci.
  • 0

#34 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 20 listopad 2009 - 13:10:42

A kde že by se ty čínské, v rusku oblíbené úsporky, daly pořídit? Spasibo molodci.


V Cine :D

napr :
zde
nebo
zde

nevim jak vam, ale me je vcelku jedno jestli je to ve vysledku 400 nebo 500W :), i na te ebay je to rozporuplne.
  • 0

#35 Kjuba

Kjuba

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 170 příspěvků(y)
Reputace: 16

Publikováno 20 listopad 2009 - 13:23:15

Supeer, díky, já přidám ještě tohle :D

http://www.1000bulbs...ct-Fluorescent/
  • 0

#36 jh

jh

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 97 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 20 listopad 2009 - 13:25:11

jasně 400 nebo 500, to je fuk. Nehledě na to, že udělat si představu o svítivosti podle watáže stejně víceméně nejde. Mám pocit, že současné zářivkové zdroje mívají blízko k 90 lm/W (i když ty denní asi míň) - to by znameno, že to svítí jako obyčejná lineární 500W žárovka.
  • 0

#37 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 20 listopad 2009 - 13:26:48

Supeer, díky, já přidám ještě tohle :D

http://www.1000bulbs...ct-Fluorescent/


akorat pozor, US jeden na 110V, dost casto to neuvadeji. Cili to pripadne chce overit.
  • 0

#38 Kjuba

Kjuba

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 170 příspěvků(y)
Reputace: 16

Publikováno 20 listopad 2009 - 13:30:00

Jo, výborná připomínka :D
  • 0

#39 jh

jh

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 97 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 20 listopad 2009 - 13:31:07

Supeer, díky, já přidám ještě tohle :D

http://www.1000bulbs...ct-Fluorescent/

jo, s těma voltama je to tam nějaký divoký. A taky ty patice...
  • 0

#40 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 20 listopad 2009 - 20:37:40

Zdravim,

no tohle vlakno mi seslalo samo nebe :lol:. Zrovna ted taky řeším trvalý světla samodomo vyrobený. Já našel běžně dostupný úsporky na patici E27 max. 33W před přepočtem a na E40 tuším 80W. Oboje Philips spirály. Všechno s cenou kolem 500 bez DPH.

Jo dělaj se ještě ty Megamanny 80W a 100W ale dost blbě se shánějí. Skladem to většinou nemaj.

Pokud by fungovaly ty čínský 105W za tyhle prachy, tak to by bylo super. Hledal jsem, ale nemůžu nic najít. Kdepak se to dá objednat?

Já bych to jistě vyzkoušel. Třeba by se nás sešlo víc a mohli bychom objednat společně. Já bych tak 4 vzal.

A nebo jen pošlete link.

Díky moc

Kjuba

zkus to elektro na 17.listopadu, já jsem tam kupoval úsporky philips po přepočtu nějakých 150W - asi za 200
  • 0

#41 Goro

Goro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 800 příspěvků(y)
  • LocationHradec Králové
Reputace: 11

Publikováno 22 listopad 2009 - 19:55:34

Já mám tu čínskou úsporku doma, stála asi 700, příkon 80W svítí fakt hodně, asi 400W po přepočtu.

Jinak jsem si udělal takovej světlobox:
Vložený obrázek
Vložený obrázek
Vložený obrázek

Co se týče světla tak se 400iso filmem se z metru a půl dá fotit tak těch 4,5 clonou. Ty výbojky jsem vzal levný 20W, takže plnej výkon jede asi 10 minut
  • 0

#42 majla

majla

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 520 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 22 listopad 2009 - 20:07:10

Já mám tu čínskou úsporku doma, stála asi 700, příkon 80W svítí fakt hodně, asi 400W po přepočtu.

Jinak jsem si udělal takovej světlobox:
Vložený obrázek
Vložený obrázek
Vložený obrázek

Co se týče světla tak se 400iso filmem se z metru a půl dá fotit tak těch 4,5 clonou. Ty výbojky jsem vzal levný 20W, takže plnej výkon jede asi 10 minut


kurňa to jsou vynálezy :)
  • 0

#43 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 22 listopad 2009 - 20:32:56

Chtěl bych goro vidět ty odrazy v očích :) Musí to být zvláštní. Nemáš z toho nějakou fotku na webu?
  • 0

#44 Goro

Goro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 800 příspěvků(y)
  • LocationHradec Králové
Reputace: 11

Publikováno 22 listopad 2009 - 20:51:59

Dnes jsem to smontoval, pokud budou nevhodné odrazy, překryjeme rozptylkou
  • 0

#45 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 22 listopad 2009 - 21:25:22

Goro co myslis touto vetou? :

takže plnej výkon jede asi 10 minut

nez se to zahreje nad prijatelnou mez?

JInak pekny, o necem takovem presne uvazuju :)
  • 0

#46 jh

jh

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 97 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 22 listopad 2009 - 22:00:00

No vida, konečně něco hmatatelnýho. Taky bych byl zvědav na nějakou fotku svícenou tímlhe přístrojem. Uspořádání je fakt originální.
  • 0

#47 Goro

Goro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 800 příspěvků(y)
  • LocationHradec Králové
Reputace: 11

Publikováno 22 listopad 2009 - 22:10:01

Před chvilkou jsem nafotil ještě zkouškovej film, ale už jsem utajhanej, takže dnes ho nevyvolám. Kluk mě vzbudil v 5 hodin ráno a zítra jdu na brzo do práce.

Jinak celkový náklady jsou asi 1200 kč, možná by chtělo dát 20 žárovek a víc na husto, ale to je ještě před námi.

Vlcak: no ty zářivky nejedou naplno od začátku, ale postupně se nažhavujou, jedna stála 67 kč v hornbachu, takže jsem ani žádnej zázrak nečekal.

Já jsem chtěl původně udělat pole spájené z diod, ale to by trvalo strašně dlouho, než bych to spájel, takovejch 1000 hodně svítivých diod, to by byla paráda
  • 0

#48 KGB

KGB

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 389 příspěvků(y)
Reputace: 20

Publikováno 22 listopad 2009 - 22:25:42

1k diod by bylo nejspise lehoucce drazsi
ale vysledek by byl peknej
  • 0

#49 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 23 listopad 2009 - 11:03:16

tajemníku, konečně nějakej pořádnej kutilskej nápad :D
kolik jsi naměřil metr od světla eváků? třebas při 400
já jsem o tom uvažoval taky, ne ze zářivek, ale spíš do plechu normální halogeny - ty trubicový a více je rozptýlit materiálem před nima
nějaký to chlazení a tak...
  • 0

#50 jh

jh

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 97 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 23 listopad 2009 - 13:19:02

já jsem o tom uvažoval taky, ne ze zářivek, ale spíš do plechu normální halogeny - ty trubicový a více je rozptýlit materiálem před nima
nějaký to chlazení a tak...

Jo, v tomhle řešení jsem se kdysi dostal celkem daleko - k montáži 3 patic R7s (pro 500W) na hliníkovej chladič a za to ventilátor (podobnej jako do PC, ale na 220). Ale pozor, halogenový žárovky (včetně lineárních) mají taky skončit - tušim už 2012.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních