Přejít na obsah


Fotka

Fotografie při minimální hladině osvětlení


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
38 odpovědí na toto téma

#1 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 902

Publikováno 15 prosinec 2009 - 15:12:45

Vážení kolegové, fotografie při minimální hladině osvětlení má své zvláštní
neopakovatelné kouzlo. Zvládnutí takto extrémních podmínek vyžaduje již
mnoho zkušeností a praxe. Nadcházející oslavy zimního slunovratu patří k
těm hlavním... Portréty při svitu svíčky a tajemná atmosféra stínů... Erik
  • 0

#2 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 15 prosinec 2009 - 16:37:20

Vážení kolegové, fotografie při minimální hladině osvětlení má své zvláštní
neopakovatelné kouzlo. Zvládnutí takto extrémních podmínek vyžaduje již
mnoho zkušeností a praxe. Nadcházející oslavy zimního slunovratu patří k
těm hlavním... Portréty při svitu svíčky a tajemná atmosféra stínů... Erik


Eriku, obdivuji vaše náměty témat. Samozřejmě, že chápu rčení "Hromy a blesky umí jenom Bůh, a proto mi budeme svítit", ale cílený portrét osoby osvětlený jen svíčkou si moc nedovedu představit. Vždyť bych toho chudáka musel přivázat k židly a ani by si během focení díky dlouhé expozici nestačil odskočit na WC :roll: No dobře, rád přeháním. Všechno jde když se chce.

Nějakou svíčkovou mám ze 17. listopapu z podloubí na Národní třídě. Světla tam bylo, ale mnohem více než z jedné svíčky. Viděl jsem i hezké portréty osvětlené jen petrolejkou. Vše je to hezké, ale dnes pokud mám znovu vyfotografovat mi to už přijde trochu kýčovité. Ty doby, kdy se ničím jiným nesvítilo je už dávno pryč a myslím, že 9 lidí z 10 by v těchto romantických, ale na druhou stranu spartanských podmínkách bydlet byť jen přes léto nechtělo .-)

Zkuste vložit nějakou fotografii a třeba mě přesvědčíte. Přeji dobré světlo, Petr N.


P.S. Jinak jak všichni nefotografové říkají dnes je tak krásné, svítí sluníčko, na nebi ani jeden mráček, to budou krásné fotografie. Já v tomto počasí sedím naštvaný v koutě a čekám na nějaký ten mráček, mlhu, zataženo..apod :lol:
  • 0

#3 Golfista

Golfista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 630 příspěvků(y)
Reputace: 101

Publikováno 15 prosinec 2009 - 16:48:43

P.S. Jinak jak všichni nefotografové říkají dnes je tak krásné, svítí sluníčko, na nebi ani jeden mráček, to budou krásné fotografie. Já v tomto počasí sedím naštvaný v koutě a čekám na nějaký ten mráček, mlhu, zataženo..apod :roll:


Přesně tak.
  • 0

#4 hypnogen

hypnogen

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 122 příspěvků(y)
  • LocationPraha / Rychvald
Reputace: 181

Publikováno 15 prosinec 2009 - 17:07:40

pane Erik,
focení za skorotmy je jedna z těch nejfajnovějších experimentálních disciplín fotografie..
podle mě každý, kdo má jen trochu chuti experimentovat (+ nějaké základní znalosti exponometrie), dokáže vykouzlit opravdu zajímavé fotky. IMHO pouze experimentováním pak lze dosáhnout potřebných zkušeností v této oblasti tak, že pak dokážete udělat hezkou fotku nejen "náhodně", ale clíleně tak, že budete předem vědět, jak bude vypadat.

Frajeři a zbohatlíci to jedou na film. Kdo se bojí, sáhne asi nejprv po digitálu (zní to sice hrozně (zasloužím i třeba facku od Mamiaka), ale v tomto případě bych to digi možná i pro naučení doporučil).

Svíčky, pouliční lampy, svit měsíce, baterky, luminografie.. možností je spousta. držím palce !
  • 0

#5 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 15 prosinec 2009 - 17:16:16

nejsem frajér, ale i u svíčky zkoušejte rovnou na film, nic se nemění, prostě vezmu nějakou část tváře, nebo předmětu a změřím odražené světlo = to by mohla být ta šedá prostřední ovšem korekci pro svíčku neznám, tak přidat tak 1-3 clony zkoužkově a už na prvním svitku to musí být na některém ze záběrů, jestli budou mít dneska u ferdinanda svičky, tak vám vyfotografuju pro vzpomínku předsedu vteřinou na efpéčtyřku snad bude svíčka stačit, jinak béčkem, drátěnku mám s sebou stále
  • 0

#6 hypnogen

hypnogen

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 122 příspěvků(y)
  • LocationPraha / Rychvald
Reputace: 181

Publikováno 15 prosinec 2009 - 17:28:50

ještě můžu přihodit něco z mé bídné produkce:

http://fc02.devianta...by_Hypnogen.jpg
http://fc09.devianta...by_Hypnogen.jpg
myslím, že jen 2 svíčky, HP5@1600, čas rozumný f2.8, mezikroužek

http://www.humanart....2776/08_500.jpg
mnoho svíček, HP5 na 400ASA (myslím).. časy do 1/4s, f4
(ale tohle se mi podle mě moc nepovedlo)

http://fc00.devianta...by_Hypnogen.jpg
pouliční lampa, foma 100, expozice tak 60s (ale clonu si nevzpomenu, ale rozhodně nad 5,6)

http://fc02.devianta...by_Hypnogen.jpg
baterka, foma 100, f16, závěrka byla otevřená tak minutu

http://www.humanart....-1242942644.jpg
pouliční lampa, foma 100, f5,6 3-4min

ale všude možně se válí fůra kvalitnějších fotek a pokud dohledáte autora, tak vám možná prozradí backstage (:
  • 0

#7 cuba

cuba

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 518 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 15 prosinec 2009 - 18:14:26

http://www.humanart.cz/soubor/2776/08_500.jpg
mnoho svíček, HP5 na 400ASA (myslím).. časy do 1/4s, f4
(ale tohle se mi podle mě moc nepovedlo)


jestliže se koupou ve vývojce a pijí ustalovač, tak je odpuštěno :roll:
ale podle pěny bych to viděl spíš na přemíru smáčedla v prací lázni....
  • 0

#8 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 16 prosinec 2009 - 08:15:04

Jo málo světla a fotografie, to je nostalgie zimy......
Teplá bunda, dvoje spodky, ponožky až nad kolena.....Sníh se boří pod pohorkama, mráz - dým od huby, vnimání večerného světla s termoskú čaja z rumem, viržínko v koutku ....... fotoaparát na stativu, světlo vytvářející stín na sněhu plného jiskřiček, stín fotoaparátu, kdy drátěná spoušť zlidšťuje jeho profil a dotváří mu v odrazu humorné ouško, klid všude, jen občas štěkne tlumený hlas psa kerývá ani z búdy nevyleze.....zimní krása....

Jo, Eriku už se těším.........
  • 0

#9 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 16 prosinec 2009 - 09:50:04

předsedův svíčkový snímek ze včera nemám, za jedno tam svíčky neměli a za druhé tak hubatej personál jsem neviděl snad ani za socíku na úřadech a to byly v určitých případech nějaký kruchty - takže rest. u ferdinanda je pro fotosrazy nepoužitelná
  • 0

#10 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 16 prosinec 2009 - 10:51:25

Frajeři a zbohatlíci to jedou na film. Kdo se bojí, sáhne asi nejprv po digitálu (zní to sice hrozně (zasloužím i třeba facku od Mamiaka), ale v tomto případě bych to digi možná i pro naučení doporučil).

Dovolil bych si zdvořile nesouhlasit. Když pominu frajery a zbohatlíky :-) mám pro to nejméně dva objektivní důvody.
Jedním je expoziční rozsah, který je u filmu 10 i více EV, běžné digitály okolo 5 EV.
Druhým je značný nárůst šumu při delší expozici.
  • 0

#11 majla

majla

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 520 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 16 prosinec 2009 - 12:43:44

Frajeři a zbohatlíci to jedou na film. Kdo se bojí, sáhne asi nejprv po digitálu (zní to sice hrozně (zasloužím i třeba facku od Mamiaka), ale v tomto případě bych to digi možná i pro naučení doporučil).


Jaký pak rozhodování, fotíme tady na film nebo čip... No tak!
Mimo to film není snad zase tak drahej, abych nemohl pár snímku zkusit ve více expozičních variantách.
  • 0

#12 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 16 prosinec 2009 - 14:12:17

no jistě - argument vo nutnym pokusničení na digoš je neplatnej vod samýho počátku. je to nemožný, je to nemravný, je to nečistý, je to nonsens... :lol:

jak pravil olda frýdlantskej, velikej fotograf a severskej guru - digitálu já se štítim :wink:

takže hypnogen si uštědří sám sobě si důtku s výstrahou :wink: a my vostatní pudem dál po ouzký cestičce do fotografickýho nebe :lol:
  • 2

#13 Mellon

Mellon

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 166 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 6

Publikováno 16 prosinec 2009 - 16:01:44

Ten igeliťák v keři je krásnej!
  • 0

#14 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 16 prosinec 2009 - 17:34:02

no jistě - argument vo nutnym pokusničení na digoš je neplatnej vod samýho počátku. je to nemožný, je to nemravný, je to nečistý, je to nonsens... 8-)

jak pravil olda frýdlantskej, velikej fotograf a severskej guru - digitálu já se štítim :!:

takže hypnogen si uštědří sám sobě si důtku s výstrahou :wink: a my vostatní pudem dál po ouzký cestičce do fotografickýho nebe :D


k výmazu... asi sem doplnil málo smajlíků :(
takže :wink: :lol: :lol: :lol:
  • 0

#15 LukasJ

LukasJ

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 319 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 16 prosinec 2009 - 17:35:00

No Digi mě nepřijde na učení se. Nechci rozdmýchávat flame digi versus film. Ale bohužel, většinu lidí svádí Digi k metodě "cvaknu to 100x jinak, vono to nějak dopadne". Takovej člověk je pak u vytržení, že na film to prostě tak nejde. Sice už nějakou dobu používám kino v dálkoměru jako zápisník, ale rozhodně nechci pranýřovat ty, co používaj něco jinýho. Bezproblémů se snesu s lidma "pod obojí", dokonce i stěma jenom digi. ANo pravověrný převracím na film, vzsvětluji, půjčuji, pomáhám. Ale na zvládnutí složitějších expozičních scén digi VÝSLOVNĚ nedoporučuji. Ono to svádí, stejně je to kničemu, páč film má trošíčku jinej rozsah. Vono je to prostě uplně jiný. Stačí jenom ta možnost u každý fotky nastavit jiný ISO. Prostě takto ne.
  • 0

#16 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 101 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 080

Publikováno 16 prosinec 2009 - 17:37:33

Tak přeci jen temnokomornická ochrana pro čistotu myšlenek mě smazala.
Prostě běžte do pr..... To není humor. Klidně si pořídím digitální stěnu na Sinara a bude to.
  • 0

#17 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 16 prosinec 2009 - 17:40:22

já v tomdle (učení se) přínos a výhodu digfi taky nějak nevidim. to vejš bylo míněný vysloveně jako podvečerní džouk. zůstaňme teda u toho, že to (digi) sem vlastně vůbec nepatří a nebudem si z něho ani muset dělat srandu, žejo? :)
  • 0

#18 cuba

cuba

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 518 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 16 prosinec 2009 - 17:42:14

Tak přeci jen temnokomornická ochrana pro čistotu myšlenek mě smazala.
Prostě běžte do pr..... To není humor. Klidně si pořídím digitální stěnu na Sinara a bude to.


taky si myslím, že se to s tím mazáním krapet přehání :)
  • 0

#19 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 16 prosinec 2009 - 17:42:51

Tak přeci jen temnokomornická ochrana pro čistotu myšlenek mě smazala.
Prostě běžte do pr..... To není humor. Klidně si pořídím digitální stěnu na Sinara a bude to.


správně romane :D to bude pro cenzory největší trest :D
a pak mi ji pučíš, jo? bude to takovej zahořovací test - mně totiž veškerá elektronika v rukách ouplně hoří :)
  • 0

#20 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 16 prosinec 2009 - 17:47:16

Tak přeci jen temnokomornická ochrana pro čistotu myšlenek mě smazala.
Prostě běžte do pr..... To není humor. Klidně si pořídím digitální stěnu na Sinara a bude to.


taky si myslím, že se to s tím mazáním krapet přehání :)


podivej se vo dvě vlákna vedle a budeš obdivovat nekonečnou trpělivost zdejších moderátorů...
romanovi se omlouvam, asi to bylo zbytečný, zkratkovitý. já, jak mi to dycky ještě někdo sám napíše jakože "a klidně si to smažte..." tak to prostě udělam. takže ještě jednou - sorry :D
  • 0

#21 cuba

cuba

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 518 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 16 prosinec 2009 - 18:01:55

podivej se vo dvě vlákna vedle a budeš obdivovat nekonečnou trpělivost zdejších moderátorů...
romanovi se omlouvam, asi to bylo zbytečný, zkratkovitý. já, jak mi to dycky ještě někdo sám napíše jakože "a klidně si to smažte..." tak to prostě udělam. takže ještě jednou - sorry :)


Ale to jejich trpělivost obdivuji, někdy je to fakt na smazání celýho fóra. Akorát se mi zdá, že občas by chtělo se nadechnout a pak případně mazat. Aby to časem tady nedopadlo, že se lidi budou bát cokoliv říct. To by mě mrzelo
  • 0

#22 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 16 prosinec 2009 - 18:08:54


podivej se vo dvě vlákna vedle a budeš obdivovat nekonečnou trpělivost zdejších moderátorů...
romanovi se omlouvam, asi to bylo zbytečný, zkratkovitý. já, jak mi to dycky ještě někdo sám napíše jakože "a klidně si to smažte..." tak to prostě udělam. takže ještě jednou - sorry :)


Ale to jejich trpělivost obdivuji, někdy je to fakt na smazání celýho fóra. Akorát se mi zdá, že občas by chtělo se nadechnout a pak případně mazat. Aby to časem tady nedopadlo, že se lidi budou bát cokoliv říct. To by mě mrzelo


myslim, že se shodnem. díky za pochopení. za sebe i za vostatní moderátory. taky děláme občas chyby nebo přešlapy. chápu, že ve vztahu k někomu ""mocnýmu"" se zvlášť v čechách startuje snáz, ale i moderátoři maj svý dny :D
  • 0

#23 hypnogen

hypnogen

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 122 příspěvků(y)
  • LocationPraha / Rychvald
Reputace: 181

Publikováno 16 prosinec 2009 - 22:32:22

no já nevím.. po zkušenosti, kdy jsem jednou experimentoval s Flexou a baterkou na poli za úplného novu: operovali jsme tam s tím asi 2 hodiny, stihl jsem vypít půl litru rumu, pak jsem z něho zvracel, ale stejně jsem se hrozně těšil na ty fotky ... a pak jsem po vyvolání čuměl na (téměř) prázdný film.. tak bych si možná dovolil na zkoušku udělat jednu expozici při tak blbém světle v digi a pak bych věděl, na čem jsem (a nevyjel na to celý svitek, čas, žaludek a játra).

Fakt je, že teknrát jsem byl víc hloupý, než jsem teď.. nečetl jsem totiž Šmoka (umělé světlo). Dneska bych to už asi tolik nepos*al. Nevím, kolik učených (přes umělé světlo) tady z nebe spadlo, ale já to osobně furt vidím jako jeden z nejobtížnějších skillů fotografa.. a nějaký instantní náhled by se někdy šiknul.

ok, uznám alternativu - polaroid

možná si řeknete, že jsem bačkora, ale i fashion fotografové (velice často) hodí pár nástřelů na polaroid, než do toho jdou naostro (čili na film).

jo digitál nevlastním!
(a rum od té doby nepiju :wink: )
  • 0

#24 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 16 prosinec 2009 - 23:00:53

Rum máš pít kvalitní, pak ti po pouhém půllitru zle nemusí být :wink: . A pro takové situace je dobrá expoziční tabulka v čb fotografii od kulhánka. Nemám tak citlivý expozimetr, aby se chytal při umělém světle, tak ji užívám. Svit měsíce je tam ošetřen také. Nikdy se mi nestalo, abych při užití oněch tabulek nedostal dobrý negativ.
  • 0

#25 KGB

KGB

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 389 příspěvků(y)
Reputace: 20

Publikováno 16 prosinec 2009 - 23:25:17

ploci: z jake knihy od kulhanka ty tabulky pouzivas?
  • 0

#26 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 17 prosinec 2009 - 08:23:31

Rum máš pít kvalitní


tak a tady bych řek, že je rozuzlení celýho problému :wink:
  • 0

#27 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 17 prosinec 2009 - 09:16:49

ploci: z jake knihy od kulhanka ty tabulky pouzivas?


Černobílá fotografie. Mám vydání 1956, ale ty tabulky jsou všude celkem stejné. Svit měsíce, svíčka, petrolejka atd. ovšem nejsou přímo v tabulce, ale až pár stránek za tím(různé příklady, je tam snad i fotografování při světle horského sluníčka - myslím zařízení). Nemám to při ruce, jsem na kolejích, ale kdo v knížce pohledá, najde.
  • 0

#28 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 17 prosinec 2009 - 09:49:13

heleďte, jako leckoho zlákala osmička jako naprosto neuvěřitelný zobrazení hýbacích obrázků v dnešní době, já bych ten polaroid vyzkoušel
tak když uvidíte fungující kameru a k tomu sadu papírů - nebo kameru na papíry, který se daj sehnat v cz, dejte mi vědět
podle mě není polaroid na závadu, je to vlastně velkoformát a ne pro zkoužku, ale svátečně bych na něj dělal nějaké ty rodinné snímky
  • 0

#29 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 17 prosinec 2009 - 10:07:15

já na to myslim taky radime, neboj (na co koneckonců nemyslim :( )
save the polaroid
existujou dokonce polarojdy na 50x60 kamery 8-O :)
a s polarojdem dou dělat neuvěřitelný věci. při těch různejch kopírovacích technikách má navíc neuvěřitelně echt analogovej lůk, kterej vám žádnej digilab nedomrví :wink:
  • 0

#30 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 17 prosinec 2009 - 10:11:08

já úplně vidím synka jak se dívá na ten obrázek, co vylezl z kamery :) a jeho oči svítí
jo a stačí pochopitelně nějaká ta půlpohlednicová velikost až pohlednicová
ty ultry nechám jiným :wink:
  • 0

#31 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 17 prosinec 2009 - 10:11:50

uffff
ty íčka mi dneska dávaj :wink:
  • 0

#32 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 17 prosinec 2009 - 10:23:49

:wink: dobrý? esli tys nemyslel na nějaký vydědění? :)
  • 0

#33 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 101 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 080

Publikováno 17 prosinec 2009 - 10:37:53

Přátelé na tohle je brožurka. Malá úzká, ale dostatečně vystihující. V antikvar. ji seženete. Pokud se sejdeme na rýchorách, tak vám to vysvětlím, není to nic jednoduchého, ale složitosti by jsem nehledal.
  • 0

#34 hypnogen

hypnogen

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 122 příspěvků(y)
  • LocationPraha / Rychvald
Reputace: 181

Publikováno 17 prosinec 2009 - 11:16:51

very ot:
prosím moderátory, zda by v rámci probíhající rekontrukce fora nepřidali i jedno s názvem "polaroid a instantní fotografie".. já o tom osobně prakticky nic nevím, ale moc rád bych se dozvěděl (technologie, chemie, přistroje, kazety, papíry..)

teda v případě, že se tu najdou lidi, kteří o tom i něco vědí a kteří budou ochotni se o své zkušenosti podělit a diskutovat.
  • 0

#35 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 17 prosinec 2009 - 11:48:18

aha zapoměl jsem na kodex
tedy příště se podívám ve které sekci jsem, než napíšu něco mimo svíčkovou exponometrii
  • 0

#36 moskva4

moskva4

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 94 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 18 prosinec 2009 - 19:31:17

Vážení kolegové, fotografie při minimální hladině osvětlení má své zvláštní
neopakovatelné kouzlo. Zvládnutí takto extrémních podmínek vyžaduje již
mnoho zkušeností a praxe. Nadcházející oslavy zimního slunovratu patří k
těm hlavním... Portréty při svitu svíčky a tajemná atmosféra stínů... Erik


http://www.totem.cz/enda1.php?a=254004

Dovolím si přidat jednu letitou fotku. Je to jen mizerný scan negativu,digi snímače holt šumí..... Délka expozice je asi 45minut. Na papíru to vypadá jinak..
  • 0

#37 bitovod

bitovod

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 480 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 19 prosinec 2009 - 17:35:05

Fotografovat při svíčkách jsem nezkoušel, ale měl jsem období, kdy jsem chodil po Praze v noci, a snažil jsem se lovit záběry z ruky na Kodak 3200 push +2, tedy na nějakých 12800 ISO. Pár záběrů z toho bylo zajímavých a slušných, na zbytku se spíš podepisovala moje nezkušenost než použitá technika, film a hladina osvětlení.

Dneska bych si to někdy s chutí zopakoval, ale kino už mě nějak nebaví a nevím, jestli vůbec existuje nějaký svitek, který by se dal pushnout takhle vysoko (Delta 3200 se mi nikdy nelíbila ani v kinu a už vůbec ne pushovaná). Kdybyste někdo dal tip, rád bych se k tomu tu a tam vrátil, jen nevím, zda je dobrá cesta kupovat namátkou čtyřstovky a zjišťovat, co to udělá. To mi připadá jako trochu drahej a časově náropčnej experiment.

I na kinu jsem pár různých filmů vyzkoušel, vedl právě ten zmíněný Kodak (podle datasheetu jde i na 25600, nezkoušel jsem), následoval Neopan 400 a 1600 (kupodivu oba se daly pushnout na 6400 s prakticky stejným výsledkem, ale výš už to stálo za houby). Jo a koupal jsem to v Microphenu (i když ten Kodak jsem taky jednou vovlal v Rodinalu a bylo to dost slušný - ale byl to poslední film téhle citlivosti, co jsem kdy vyfotil).
  • 0

#38 ivan_maly

ivan_maly

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 810 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 19 prosinec 2009 - 22:44:01

Páč nemám scanner, nemohu se tu holedbat důkazním materiálem (tedy fotkou) ač ji tu před sebou mám: zdroj 1 svíčka fotil jsem z ruky objektivem 105mm o světelnosti 2,5 a časy byly okolo 1/60 - takže udržitelné.

Tehdy na můj první vzácný a drahý Kodak Tri-X (šetřiený na zvláštní příležitost) volaný tuším v Microphenu, fotka skvělá a brilantní. Dokonce snad na normální papír zvětšené. Mohu přinést ukázat na hradecké fotopivo, abyste mě pak mohli chválit i za fotky, ne jen za plky. I když fotky přes 20 let staré... no tehdy jsem to ještě uměl, teď už o tom holt jenom plkám...
  • 0

#39 Vladimír Milata

Vladimír Milata

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 34 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 44

Publikováno 20 prosinec 2009 - 08:15:54

HP5..1/2 vteřiny...clona 2,8...měřeno lunasixem kolem tváře...vyvoláno v R09 1+50 16 minut...a je to :o

http://www.vladimirm...portrait/36.jpg
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních