Přejít na obsah


Fotka

VF a měření expozice přes matnici


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
20 odpovědí na toto téma

#1 prema

prema

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 558 příspěvků(y)
Reputace: 9

Publikováno 17 prosinec 2009 - 09:33:44

Zdravím, před dvěma dny jsem dal opět přednost tvorbě před ušlechtilou zábavou televizní produkce naladěn na kapku abstraktního výtvarna, nahodil na svého 18x24 Lindorfa odcloněný zvětšovací 80/4 Rodagon a začal si hrát s protisvětlem, stíny, náznaky, jen tu a tam něčím mírně konkrétním atp. / mimo jiné tuto kombinaci doporučuji vyzkoušet v době dlouhých zimních večerů, při troše fantazie se jistě není nutno obávat nudy- velmi zajímavé věci to umožňuje dělat, tím nemyslím ani náhodou portrét švába !!! a podobné cypoviny. Nicméně stanul jsem před mírným problémem stanovení expozice. Nějaké přímé předchozí proměření scény a prodloužení expozice o faktor výtahu moc v takovém případě již nefunguje, jednotlivé části obrazu mění intenzitu jasu již při nepatrné změně polohy standardy díky extrémně malé DOF / chvilku je tam jasný bod a při posunu o 2 mm už je z toho šedá plocha nebo naopak,atd./ . Jediná šance, jak to opravdu solidně změřit bylo měření přímo z matnice. Žádnou profi pomůcku k tomu nemám ani nehodlám pořizovat, takže jsem provedl "kalibraci "své matnice spolu s Nikonem F70 . Když z něj oddělám objektiv a přiložím jej v manuálním režimu s bodovým měřením na požadované místo na matnici , odečtu přímo expoziční čas. Opravný koeficient pro mou matnici je 1,3 / to jsem si změřil, že mi " sežere" tolik světla, než ho pustí do těla F70/, takže změřený čas tímto koeficientem vynásobím a můžu kloboučkovat. Před chvílí jsem vyvolal jeden planfilm z uvedeného večera a je to expozičně bez chybičky !!! Jinak samozřejmě při měření si umístím měřenou oblast doprostřed matnice abych eliminoval matnicí mírné ztmavení obrazu k okrajům, změřím a pak už jen překomponuji.
  • 0

#2 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 17 prosinec 2009 - 10:10:57

hele premo, nechci rejt, vedle zrovna řešíme český bastlířství... :wink: a neměl bys jednoduší pořídit (esli ho teda už nemáš) za slušnou cenu nějakej ten lunasix, profisix a k nim nějakou tu mes sondu, nějakej ten flex forsátz? na ýbeji to bejvá a nejni to zas tak drahý... a ta pohoda - jezdíš si po matnici kam chceš a měřák ti v ruce ukazuje přesný hodnoty... co?
  • 0

#3 prema

prema

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 558 příspěvků(y)
Reputace: 9

Publikováno 17 prosinec 2009 - 10:28:21

Hm,vím, že tyhle věcičky jsou, ale funkce je prakticky velmi podobná, měří mi to skvěle, je to rychlé , vcelku pohodlné, všechno už mám doma, tak na co další věc ? Na běžné věci s SF mi bohatě stačí Sverdlovsk, kino má výtečný měřák v sobě, takže na ty občasné pokusy s VF mi to řešení příjde jako vcelku hodně dostačující. Navíc se to týká jen opravdu těchto situací , které jsem popsal v prvním příspěvku, u běžných věcí opět bohatě stačí proměření scény + prodlužovací faktor + případný Švára . Nechci být sběratel, to je cesta do fotografického pekla !!! :wink:
  • 0

#4 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 901

Publikováno 17 prosinec 2009 - 10:29:16

Vážení kolegové, Mastersix a Profisix od Gossenu s nástavcem Profi-flex z
optických vláken s odpovídající korekcí, jež se dle použitých typů nástavců
musí vždy správně nastavit dle manuálu, umožní proměřit celou kompozici
velice přesně. S pomocí šedé tabulky Kodak 18% lze zkalibrovat i korekci
pro různé délky výtahu měchu na kardanu pro Vaši používanou optiku. Jen
je se zmíněným "šlahounem" trochu obtížnější manipulace. Pozor na větší
ohnutí světlovodného kabelu, které může způsobit přerušení vláken! Erik
  • 0

#5 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 17 prosinec 2009 - 10:29:53

a nebo do sběratelskýho nebe :wink:
  • 0

#6 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 095 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 079

Publikováno 17 prosinec 2009 - 13:59:45

Já jsem prodal sondu co se zastrkává před matnici na Sinara a všechny podobné typy a to i se sondou. Zde ji nikdo nechtěl).Koupit samotnou sondu je v podstatě blbost.Nechodí přesně s jakýmkoliv expozimetrem!
Nyní jsem si udělal kostičku o něco menší, než-li krabička od sirek. Čidlem ji dám na matnici, kde chci měřit, aby zde byl obrázek akorát. Točím clonou tak dlouho, až se mi rozsvítí dioda. V tom momentu je expozice akorát. --tedy na jednu dvacetipětinu a clonu co vyšla. Pokud by jsem potřeboval jiné hodnoty, tak prostě někde přidám a jinde uberu. Chtěl jsem udělat ještě přepínač pro jednu vteřinu, ale zatím mi stačí.
  • 0

#7 prema

prema

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 558 příspěvků(y)
Reputace: 9

Publikováno 17 prosinec 2009 - 15:51:51

Oteccasu : Tenhle systém by byl právě pro výše uvedené účely nepoužitelný vzhledem k extrémním změnám rozostření a tím i jasu v závislosti na clonění. Mi to měří při pracovní cloně a počítá potřebný čas.
  • 0

#8 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 095 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 079

Publikováno 17 prosinec 2009 - 18:36:45

Ale ale. No tak. Funguje to. Eliminuje výtah atd. Sondu jsem měl, ale zdála se mi zbytečná, tak je vě světě. Negativy jsou dostaečně krytý.
:) Pánové nehledejte vědu, kde není.
Clonové číslo to je dvojnásobek světla. Změna na matnici pro čidlo stačí do desetiny změny intenzity aby došlo k identifikaci nastavení. Není problém udělat čidlo pro změnu času. Bude ale veliká o přepínač rosahů -- pro mě zbytečnost.
  • 0

#9 prema

prema

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 558 příspěvků(y)
Reputace: 9

Publikováno 18 prosinec 2009 - 11:28:22

No, nechci se hádat, nicméně dovolím si upozornit na podmínky, pro které jsem to, jak jsem zmínil v prvním příspěvku, psal. Formát 18x24, zcela nebo téměř zcela odcloněný Rodagon 80/4. Poměr zobrazení a světelné jevy, které to přináší ( samozřejmě za situace, kdy už mi zmíněný objektiv krásně daný formát pokryl ) snad nemusím popisovat. V této situaci již jednotlivé části obrazu nemají s původním rozložením jasu absolutně nic společného a kromě celkového jasu ve velké ploše, který je samozřejmě ovlivněn výtahem hraje extrémně podstatnou roli právě míra rozostření. Jako příklad bych uvedl např. odlesk. Za normálních okolností bych jej změřil přímo, opravil o faktor výtahu a byl by klid. Jenže v tomto konkrétním případě je např. mým záměrem ostrost v jiné rovině, než ve které se daný odlesk vyskytuje a z původně velice jasného , takřka bodového světelného zdroje je velká kruhová šedá plocha.Takových míst je v obraze X . A já si potřebuji změřit scénu podle mých představ, např. tak, že zrovna tato rozostřená šedá plocha bude exponována na střední šedou. Ne zbytek. Pokud bych použil zmiňovanou sondu s nutností měnit clony, došlo by k absolutnímu přestavení DOF a tím i POMĚRŮ JASŮ ve scéně. Není to zdaleka totéž. Jak už jsem napsal výše, je to určené pro tyto specifické situace, ne pro běžné fotografování a poměry zobrazení. Proto jsem také ten příspěvek psal, protože ve standardních situacích opravdu není co řešit .
  • 0

#10 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 13 leden 2010 - 10:20:33

Nyní jsem si udělal kostičku o něco menší, než-li krabička od sirek. Čidlem ji dám na matnici, kde chci měřit, aby zde byl obrázek akorát. Točím clonou tak dlouho, až se mi rozsvítí dioda. V tom momentu je expozice akorát. --tedy na jednu dvacetipětinu a clonu co vyšla. Pokud by jsem potřeboval jiné hodnoty, tak prostě někde přidám a jinde uberu. Chtěl jsem udělat ještě přepínač pro jednu vteřinu, ale zatím mi stačí.

romane (až se tu zase někdy objevíš), mohl bys prosím podrobněji popsat tu krabičku? šlo by to nějak zkombinovat se sverdlovskem4?




je velká blbost připlesknout sverdlovkska na matnici?
  • 0

#11 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 095 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 079

Publikováno 13 leden 2010 - 11:34:16

Použít toho rusáka se přímo nabízí, ale má na blbém místě čidlo. Určitě by jsi těžko zajistil světlotěsnost. Byla by ale obr frajeřina přidělat malej rozpínací konektor, jak je třebas na napájení malejch přístrojů, kdy zasunutím konektoru od adaptéru odpojíš baterky. No a do něj strkat na kabliku externí čidlo. Jen nevím, jaké čidlo Sověti používali. Samozřejmě stupnice by nesouhlasila. Byla by posunutá jinam, ale posunutí by bylo stejné alespoň v rozsahu 5ti clon, čísel a možná i skoro v celém rozsahu. Kdyby jsem měl těch měřáků alespoň deset, tak by jsem jedno čidlo vykastroval a dal sólo do krabičky. - nemám jich deset. Jen 3.
Roman
  • 0

#12 Bret3

Bret3

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Brno
Reputace: 9

Publikováno 13 leden 2010 - 18:29:13

....Jen nevím, jaké čidlo Sověti používali....


Dle mých informací to je CdS fotoodpor, stejnej jako v Leningradu 6 a Sverdlovsku 2. Myslel jsem, že to je dokonce ten samej co v Zenitu 12XP, nebo TTL, ale bohužel jsem se z tohoto omylu už vyvedl. Označení ФПФ-7-1.
  • 0

#13 Jokr12

Jokr12

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 27 příspěvků(y)
  • LocationLomnice nad Popelkou
Reputace: 1

Publikováno 15 květen 2010 - 10:21:22

hele premo, nechci rejt, vedle zrovna řešíme český bastlířství... :) a neměl bys jednoduší pořídit (esli ho teda už nemáš) za slušnou cenu nějakej ten lunasix, profisix a k nim nějakou tu mes sondu, nějakej ten flex forsátz? na ýbeji to bejvá a nejni to zas tak drahý... a ta pohoda - jezdíš si po matnici kam chceš a měřák ti v ruce ukazuje přesný hodnoty... co?

Reaguji na tuto odbornou radu. Mou touhou je také si pohrát s velkým formátem. Sehnal jsem Linhof Kardan Color 9x12 v základu + Messbalgen + Profisix od Gossenu s předsádkou pro měření v okuláru Messbalgen. V domění, že mám vystaráno. Ale hned při prvním měření jsem úplně vedle.
Měření na matnici je úplně v jiných hodnotách, než volé měření v ruce. Prosím o radu, jak správně nastavit opravu na expozimetru pro tento druh měření na matnici. Můžete mi poradit, nebo kde sehnat příslušnou literaturu? V mé praxi jsem se tímto nesetkal. Děkuji a předem moc díky.
  • 0

#14 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 901

Publikováno 15 květen 2010 - 11:27:11

Vážený kolego, hodnota v porovnání s měřením ve volném prostoru se
mění v důsledku úbytku světla prošlého objektivem, úbytku světla dle
stupně vytažení měchu, úbytku světla prošlého matnicí a vzdálenosti
snímacího čidla, umístěného v přídavném měřícím vaku za matnicí. V
každém případě je nutné prostudovat návod ke každému nástavci, jež
používáte. Doporučené opravy, které se přednastavují trvale se rovněž
odlišují dle použitého nástavce. Kalibrace standartní expozice dle 18%
odrazné plochy přímo v porovnání s přímým měřením poskytne údaje
o prodloužení expozice snímku. Nástavec ProfiFlex měří bodově velice
přesně, měřící vak zobrazí jen průměrný součtový jas celé plochy. Erik
  • 0

#15 Jokr12

Jokr12

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 27 příspěvků(y)
  • LocationLomnice nad Popelkou
Reputace: 1

Publikováno 15 květen 2010 - 14:17:57

Díky za tak rychlou odpověď. Moje předsádka na Profisix má název GOSSEN PROFI-micro Vorsatz in neuw. Bohužel bez návodu a tak mi asi nezbyde, než pokazit spoustu materiálu pro mé pokusné testování. To se ale právě snažím obejít. Chápu, že je to měření podobné TTL, ale s možností pohybu expozimetru po matnici, doufám o něco přesnější. (?) No nic, budu muset zatím zkoušet a shánět vědomosti. Škoda, že jsem neměl o Profi-Flexu povědomí dříve. Sice jsem se s ním v nabídce již setkal, ale nebudil ve mě důvěru. Představoval jsem si, že je tu sonda vystavena ještě na matnici bočnímu světlu, které v Mess-Balgenu nehrozí. Ještě jednou díky a zdravím "Dobré světlo"!!!
  • 0

#16 Jokr12

Jokr12

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 27 příspěvků(y)
  • LocationLomnice nad Popelkou
Reputace: 1

Publikováno 15 květen 2010 - 14:28:35

Ps.: Jak zjišťuji, stále toho vím o technice pramálo, váš údaj o kalibraci:
Kalibrace standartní expozice dle 18%
odrazné plochy přímo v porovnání s přímým měřením poskytne údaje
o prodloužení expozice snímku.
je mi bohužel nejasná. Tak promiňte mou neznalost Zdravím! Josef
  • 0

#17 prema

prema

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 558 příspěvků(y)
Reputace: 9

Publikováno 15 květen 2010 - 20:04:11

Já bych s odstupem k danému tématu uvedl, že, a tímto děkuji Ypresovi za inspirující myšlenku, měření jsem ihned po jejím vyslovení ( té myšlenky) začal provádět přes matnici uvedeným Sverdlovskem, který jsem již měl a je to paráda naprostá !!! Měřím pod jeptiškou přiložením čidla Sverdlovska na požadované místo, měření provádím již při zacloněném objektivu na pracovní clonu, ISO mám na Sverdlovsku odpovídající samozřejmě použitému filmu a expoziční čas si rovnou odečtu z expozimetru proti cloně 1,8 ( na expozimetru) . Proč proti cloně 1,8 ? Jde vlastně o výše zmiňovaný opravný koeficient, který je platný pro mou danou matnici a použitý typ čidla. Opakovaným měřením homogenních ploch přímo expozimetrem a následně těchže ploch přes matnici jsem zjistil, že jestliže zacloním objektiv na pracovní clonu, ukáže mi expozimetr identický čas jako při přímém měření vždy u clony 1,8 ( na expozimetru). Tato " clona 1,8 " vlastně vyjadřuje a zahrnuje všechny ztráty světla ( zvláště díky matnici) , než dojde k čidlu Sverdlovska.Takto přímo odečtený čas již samozřejmě zahrnuje i opravu o výtah měchu. Nic se už nepřepočítává. Jen případný švára. Velmi doporučuji !
  • 0

#18 Jokr12

Jokr12

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 27 příspěvků(y)
  • LocationLomnice nad Popelkou
Reputace: 1

Publikováno 15 květen 2010 - 20:25:06

JJ, to je ono, já nepotřebuji řešit měření, to je s použitými pomůckami dané. Jen potřebuji vyřešit pro daný nástavec expozimetru konstantní korekci. Pak by se potřebný odečet na expozimetru měl vždy ukázat správně. Jen zatím nevím, jak do toho. Dík za spoluůčast!
  • 0

#19 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 15 květen 2010 - 20:31:19

a je to shodné na všechny stroje nebo si to musím taky sám "zkalibrovat"?
  • 0

#20 prema

prema

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 558 příspěvků(y)
Reputace: 9

Publikováno 16 květen 2010 - 10:45:26

Jestli je to Ypresi dotaz na mne, tak je samozřejmě třeba si to zkalibrovat sám pro danou matnici ( každá má jinou propustnost) . Přesný postup je takový : expozimetrem si změřím neutrální plochu , která je v dostatečné vzdálenosti , aby jsem při měření přes matnici eliminoval korekci na výtah. Nejlépe např. jednolitá obloha . Změřím, kouknu na expozimetr a zjistím, že řekněme pro clonu 11 vychází čas 1/250 s. Tutéž oblohu změřím při zaostření na nekonečno a s objektivem zacloněným na 11 přes matnici a kouknu, u které clony na expozimetru se nachází tentýž čas ( 1/250 ) . Zjistím, že řekněme u clony 1,8. Vím tedy, že když budu odečítat po měření z matnice a při objektivu zacloněném na pracovní clonu hodnotu u clony 1,8 dostanu správný expoziční čas. Tento postup má mimo jiné výhodu v tom, že jestliže pro kalibraci použiji nějaký slušný objektiv, u kterého skutečná clona opravdu odpovídá cloně udávané na clonové stupnici , u dalších objektivů ( třeba hodně starých) už mne faktické označení clon vůbec nemusí zajímat. Prostě zhruba zacloním, z matnice změřím , odečtu čas u 1,8 a hotovo. Tímto způsobem jsem např. přišel na to , že u mého 360 Xenara clona na clonovém kroužku úplně neodpovídá skutečnosti ( kroužek má určitý mrtvý chod, než zabere).
  • 0

#21 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 901

Publikováno 17 květen 2010 - 10:22:09

Vážení kolegové, pokud půjde někdo z nás do úplných detailů výpočtu pro
expoziční korekci, matnici by neměl do konečného výsledku počítat, ale u
stanovení úbytku osvětlení změřit celkový průměrný jas v rovině filmu, a
úbytek osvětlení samotné matnice změřit porovnáním údajů. Korekce se
v manuálu Gossen uvádějí u sondy ProfiFlex pro přímé měření na ploše
matnice. Nástavec je tvořen cca 4000 skleněnými světlovodnými vlákny
o průměru 0,07mm, jeho celková délka činí 400mm, vstupní část sondy
průměru 5mm a měrné ploše 19,6mm■ je zesílena čtyřmi žebry, vždy po
90°, která zaručují přesné dosednutí měřící části sondy na matnici celou
plochou, aby nedocházelo k úhlové chybě měření. Celá sestava budí pro
nezasvěcené pozorovatele dojem endoskopu pro veterinární praxi, ale u
většiny případů měří velice spolehlivě. Dovoluji si Vás upozornit na malý
detail, jemuž je nutné věnovat pozornost: V případě, že uživatel trubici
ohne v příliš malém úhlu, dojde k nevratnému poškození svazku vláken,
které se může projevit zčernáním vstupní plošky sondy. Je nezbytné se
před případnou koupí důkladně přesvědčit o stavu krycího pláště kabelu
měřící sondy a nejlépe prosvítit bodovým zdrojem celý systém směrem
od upevňovacího držáku, který je nasazen na expozimetru. Nástavec je
vhodné používat pouze v situacích, které umožňují detailní měření více
rozsahu jasů fotografované scény, například pro práci v ateliéru. Venku
v terénu je manipulace pod "jeptuchou" pouze pro "emočně netečné" a
svrchovaně pohybově disponované jedince. Sledovat pod jeptuchou jak
měřenou plochu na matnici a zároveň odečítat údaje na expozimetru v
jednotlivých měřených částech a eliminovat vliv parazitního světla, jež
může při průniku k matnici nekrytou částí proniknout vyžaduje rutinu a
trpělivost. Pokud pracujeme s VF přístrojem a máme dostatečný časový
prostor pro přípravu záběru, považuji zmíněný způsob měření za velice
přesný. Nelze však údaje o korekcích pouze přejímat, záleží vždy velice
na individuální sestavě jednotlivých prvků, tvořících celý řetězec. Práce
v ateliéru "ze tmy" při snímání nasvíceného objektu nevyžaduje žádné
dodatečné stínění matnice a práce není tak komplikovaná, jako venku.
Výrobcem doporučené korekce jsou uvedeny v manuálech pro všechny
typy vždy v kopiích, publikovaných na internetu na stránkách a liší se v
jednotlivých hodnotách navzájem. Erik
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních