Přejít na obsah


Fotka

Minolta SR-T 101


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
70 odpovědí na toto téma

#1 barney

barney

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 134 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 20 prosinec 2009 - 14:18:42

Zdravím všechny. Máte někdo zkušenosti s Minoltami řady SR-T? Jak fungují v praxi? Jestli má smysl do nich ještě investovat. A objektivy? Netuším, jaký používají bajonet.
Děkuji.
  • 0

#2 tomas.kontakt

tomas.kontakt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 599 příspěvků(y)
  • Location49°17'32.960"N, 14°47'59.314"E
Reputace: 200

Publikováno 20 prosinec 2009 - 15:13:33

SRT je nejlepší kino, jaký jsem kdy měl (ani Nikon mě tak nevzal, ale to je subjektivní názor..) Objektivy má minolta vynikající a výsledky jsou výtečné. Samotná mašina je naprosto spolehlivá, expozimetr přesný a pracuje mi v prostředí v -15 stupních, v hicně u moře i ve 4.000m na ledovci.. Je to mé nejlepší kino..
P.S. Mám SRT 303b (což je vlastně 101)
  • 0

#3 cuba

cuba

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 518 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 20 prosinec 2009 - 15:21:26

využívají bajonet, co se označuje SR .... stejný používala minolta na všech neautofokusových tělech.
Staré minolty se vyznačují velmi dobrou spolehlivostí a pokud na nich něco zlobí, jsou to většinou kondenzátory. Řada SRT je ovšem plně mechanická, takže se ji to netýká.
Co se týče skel, patřily ke špičce své doby.
Výhoda minolt je, že jsou poměrně levné oproti konkurentům a kvalitou je často převyšují.
  • 0

#4 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 20 prosinec 2009 - 15:39:15

o tom bych možná něco věděl.....

sice nikoli nejpodrobnějších, ale určitě nejvíc ucelených informací o Minoltích SLR a objektivech Rokkor se dozvíš zde:
http://rokkorfiles.com/

k SRT: dle mého názoru z této modelové řady nejvychytanější je SRT-202b (v prvních verzích, kde má MLU)
jestli budeš kupovat, hlídej si funkčnost a přesnost expozimetru, přeci jen skvostná těla si každý minolťák nechává a v 'CR už to prochází tolika rukama, že na prodej za levno bývají obvykle vraky. Napájení expozimetru 1,35V je nutno řešit náhradou, kéž se tu najde i odborník, který toto už má zasebou a je ochoten poradit či pomoci.

chválit optiku Rokkor není třeba, kdo to jednou vyzkouší, zamiluje se, milovníci ovšem Nikkorů obvykle těžko snáší, začne-li se veřejně porovnávat.
Jestli budeš hledat, co by tě zajímat mohlo, podívej se třeba do mé skříně: (inventura ovšem není dokončena)

lenstestjn.blogspot.com

občas něco jen tak z lásky doplňuji a vyjímečně obměňuji
ahoj
  • 0

#5 cuba

cuba

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 518 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 20 prosinec 2009 - 15:40:45

jo eště ceny:
SRT101 a podobné se dají koupit kolem tisícovky
Skla mají označení MC rokkor a nebo novější řady MD, ty budou pasovat taky.

ps: takže ta na paladixu za 3500,- je poněkud drahá :-)
  • 0

#6 StanislavPleva

StanislavPleva

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 215 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 20 prosinec 2009 - 15:46:40

SR-T 101 je můj nejoblíbenější foťák. Je to krásný mechanický kovový stroj, expozimetr, předsklopení zrcátka. Mám k tomu z původní řady Rokkor PG 58mm/1,7 a TeleRokkor PG 135mm/3,5. Ta stopětatřicítka je to nejostřejší co jsem kdy měl. Foťák chodí spolehlivě i bez baterek, které napájejí jen expozimetr.
  • 0

#7 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 20 prosinec 2009 - 15:51:15

omlouvám se za překlep z nepozornosti při rychlém 'tukání:
za nejlepší z řady SRT považuji model 202 /evropské označení 303b/, mají podstatně jasnější matnici s ostřicím hranolem a mikrorastrem a bývají také nejméně dobité, pokud se kupují z USA. Klenot mezi plně mechanickými SLR. souhlasím s tomasem, funguje téměř tak spolehlivě, jako OM-1 :-)
  • 0

#8 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 20 prosinec 2009 - 15:59:53

jo eště ceny:
SRT101 a podobné se dají koupit kolem tisícovky
Skla mají označení MC rokkor a nebo novější řady MD, ty budou pasovat taky.

ps: takže ta na paladixu za 3500,- je poněkud drahá :-)


kdyby v ceně byl Rokkor 1,2/58mm, tak by ta cena byla dobrá.

Obvyklá cena SRT 101 včetně kultovní základní optiky MC 1,4/58 či MC 1,4/50 v dobrém stavu se pohybuje kolem 70-100 USD (poštovné k tomu asi 39)
většinou se dobře nakupují jako celé sady z dědictví, včetně další optiky, nejrozšířenější je 28, 50-55, 135 a 200mm

malá, ale velmi důležitá poznámka:
špičkové objektivy Vivitar Series 1, vyrobené v Komine, (a další optika) s bajonetem SR bývají o 1/2 až 2/3 levnější než v provedení N nebo OM či nedejbože M42, i když i tu už se projevuje hlad ze strany majitelů dig. Olýků E- a penů.
  • 0

#9 Vladivostok

Vladivostok

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 291 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 20 prosinec 2009 - 16:42:03

Nechci narušit vlákno zavlečením jiného typu přístroje. Před nedávnem jsem uvažoval o náhradě systému M42 s MTL5. Byl mi zde doporučen Pentax, který ovšem cenově (hlavně skla) je mimo moji relaci. Uvažoval jsem o Pentax Super A nebo Pentax LX. Je mezi Minoltami rovnocenný zástupce a cenově výhodnější?
Děkuji.
  • 0

#10 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 20 prosinec 2009 - 16:50:34

Nechci narušit vlákno zavlečením jiného typu přístroje. Před nedávnem jsem uvažoval o náhradě systému M42 s MTL5. Byl mi zde doporučen Pentax, který ovšem cenově (hlavně skla) je mimo moji relaci. Uvažoval jsem o Pentax Super A nebo Pentax LX. Je mezi Minoltami rovnocenný zástupce a cenově výhodnější?
Děkuji.

Tak nenarušuj! :-) V SRT řadě Minolta není(pojud vím) žádný přístroj, který by měl podobné parametry jako Tebou zmíněné Pentaxy. To uměly až Minolty řady X(XD).

K tématu. Měl jsem tu čest zafotit si s SRT303b. je to příjemně velká, těžká mechanická zrcadlovka. Hledáček je dost světlý, ne sice až tak jako OM-2, AE-1 apod. Ale chybí jen pověstný chlup. Viděl jsem zvětšeniny z MD 50/1.4, a musím říct, že to je moc povedené sklo. Vzhledem k tomu, že se objektivy dají jen obtížně použít na novějších SLR(DSLR), jsou ceny jak za objektivy tak sklad opravdu velmi nízko. Pokud nepočítám hůře sehnatelné kousky. Každopádně všechny rokkory, se kterými jsem přišel do styku, byly fajn skla. Tedy odpověď na původní dotaz: ano, má cenu do toho investovat, pokud chcete plně mechanický stroj s výbronými objektivy za nevelký peníz.
  • 0

#11 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 20 prosinec 2009 - 16:52:21

Vzhledem k tomu, že se objektivy dají jen obtížně použít na novějších SLR(DSLR), jsou ceny jak za objektivy tak sklad opravdu velmi nízko.

Jsou ceny jak za těla tak za skla opravdu nízké. Jsem chtěl napsat. :-)
  • 0

#12 cuba

cuba

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 518 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 20 prosinec 2009 - 16:58:11

Vzhledem k tomu, že se objektivy dají jen obtížně použít na novějších SLR(DSLR), jsou ceny jak za objektivy tak sklad opravdu velmi nízko.

Jsou ceny jak za těla tak za skla opravdu nízké. Jsem chtěl napsat. :-)


bohužel se ve světě rozmáhá konverze na moderní DSLR například canon, což dělá některých skel ceněné kousky (58/1,2)
  • 0

#13 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 20 prosinec 2009 - 17:01:04

Nechci narušit vlákno zavlečením jiného typu přístroje. Před nedávnem jsem uvažoval o náhradě systému M42 s MTL5. Byl mi zde doporučen Pentax, který ovšem cenově (hlavně skla) je mimo moji relaci. Uvažoval jsem o Pentax Super A nebo Pentax LX. Je mezi Minoltami rovnocenný zástupce a cenově výhodnější?
Děkuji.


tisíc fotografů, tisíc názorů. Pokud bych měl dobrou optiku Zeiss Jena a chtěl vyšlahanou praktiku nahradit něčím, co mě přežije (a přitom neměnit úplně celý systém), tak bych udělal znovu to, co už jsem udělal jednou - pořídit dobrého Asahi Pentax Spotmatica a pokračovat ve vyhledávání už jen špičkové optiky, je to investice jednorázově zanedbatelná a dá se to dobře postupně rozšiřovat. Pokud máš hluboko do kapsy, tak Honeywell Pentax Spotmatic je totéž, akorát nápis na hranolu značí, že se prodával v sev.americe, akorát ho češi a poláci odmítají jako "nečistokrevný", tudíž se dá koupit za babku. (příklad: eBay, 140361850330)

k tvému dotazu: rovnocenný zástupce mezi Minoltami k Pentaxu (K)?
jo, asi není od věci prozradit, že na všechny Minolty s bajonetem SR lze s adaptérem za pár korun našroubovat všechna M42 skla a měřit a fotit při pracovní cloně.
  • 0

#14 cuba

cuba

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 518 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 20 prosinec 2009 - 17:03:05

Nechci narušit vlákno zavlečením jiného typu přístroje. Před nedávnem jsem uvažoval o náhradě systému M42 s MTL5. Byl mi zde doporučen Pentax, který ovšem cenově (hlavně skla) je mimo moji relaci. Uvažoval jsem o Pentax Super A nebo Pentax LX. Je mezi Minoltami rovnocenný zástupce a cenově výhodnější?
Děkuji.


doporučil bych XD7, nemá sice 1/2000, MLU a výměné matnice, ale jinak je to skvělý kompaktní stroj. Ovšem se u nás těžko shání, páč kdo má nepustí :-)
X700 poslední manuální minolta ..... těch je více i u nás.
XK/XM ...... mají výměné matnice i hranoly, ovšem nezaplatitelné a u nás nesehnatelné
  • 0

#15 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 20 prosinec 2009 - 17:20:25

vypadla mi z cancu věta následující po "srovnatelné k Pentaxu", tak to doplním.
ke Spotmaticu je srovnatelná SRT
k Minoltě XE je srovnatelná jen Leica R3 (vlastně je to totéž s jinou elektronikou a závěrkou)
k Minoltě XD7/11 byla v té době jediná SLR vybavená plně měřeným manuálem, prioritou clony i prioritou času, k ní se těžko hledala náhrada od kohokoli, až později Leica pustila R4 (opět kooperace s Minoltou v konstrukci) , poté Nikon
K nejlevnější XG řadě by se našly srovnatelné Pentaxy, taktéž k X-700
X-700 je sice věkem nejmladší, má výborný světlý hledáček, ale životnost už nedosahuje zdaleka SRT, XE ani XD. Běhá jich tu hodně, setkávám se i s velkým počtem těch, které mají vady v elektronice.
Málokdo ví, že kromě X-700 je velmi zajímavá a většinou opomíjená (a podceňovaná) X-500/570, ta má totiž na rozdíl od X-700 veškeré expoziční údaje ukázány v hledáčku, dá se koupit za 1/3 až 1/2. (obvykle 30-50, max. 60 USD)
  • 0

#16 barney

barney

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 134 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 20 prosinec 2009 - 18:30:45

Díky za informace. Myslel jsem si, že ty na Paladixu jsou předražené. Takže kdybyste někdo přerovnávali techniku a nějaká SRT by vám eventuelně přebývala mám zájem, o jé, nejlépe do Vánoc, člověk si musí dát nějaký dárek :-) .
  • 0

#17 Lavicka

Lavicka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 143 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 20 prosinec 2009 - 19:14:50

Já bych se na ty ceny na Paladixu díval trochu jinak - záleží na tom, v jakém stavu ty přístroje skutečně jsou, nemyslím jen funkčnost, ale i vzhled, známky opotřebení, zašlost, ušpinění, začátek slepnutí hranolu nebo zrcátka.
Pokud přístroje vypadají jako nové a nemají nějaké zjevné závady, tak bych neváhal.
Na dálku se to těžko pozná, a tak nevíte, jestli se představa super stav u prodávajícího a kupujícího dost neliší. PL
  • 0

#18 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 20 prosinec 2009 - 19:28:56

Díky za informace. Myslel jsem si, že ty na Paladixu jsou předražené. Takže kdybyste někdo přerovnávali techniku a nějaká SRT by vám eventuelně přebývala mám zájem, o jé, nejlépe do Vánoc, člověk si musí dát nějaký dárek :oops: .


nedíval jsem se na paladix teď, takže asi bych se nevyjadřoval k "předražení" - někdy chtějí lidé, kteří nejsou moc v obraze, úplně nesmyslné částky, někdy je to odpovídající, někdy se skvost dá koupit levně. Nelze generalizovat. Jsou v modelových řadách SRT i dost vzácné e mezi sběrateli hodně hledané varianty (japonský, americký, evropský trh v určitých chvílích dostávaly něco jiného, pak série na objednávku pro velkého odběratele). Kdo takovýto kus prodává a ví přesně, co prodává, pak taky nasadí vyšší cenu - a kdo právě tento hledá, rád zaplatí,
Pokud ta SRT je opravdu ve velmi dobrém technickém i kosmetickém stavu včetně opravdu kvalitního objektivu, pak to předražené není. Kupovat takovéto věc (dobré) levně znamená buď spoléhat na náhodu, nebo cíleně hledat a čekat.
  • 0

#19 cuba

cuba

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 518 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 20 prosinec 2009 - 19:57:23

cena 3500 je pouze za holé tělo. Se slepnutím zrcátka a hranolu jsem se u minolt mikdy nesetkal.
Navíc počítám, že to Barney má spíš na focení, než do vitrýny
  • 0

#20 barney

barney

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 134 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 20 prosinec 2009 - 20:19:45

Tak už jsem se s jedním majitelem rozumně domluvil. Teď budu shánět jedno široké a jedno delší ,cca 135,200, sklo.
Zoomy myslím také nějaké existují, ale nevím jak kvalitní.
  • 0

#21 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 20 prosinec 2009 - 20:21:04

to cuba:
cena 3500 je pouze za holé tělo. Se slepnutím zrcátka a hranolu jsem se u minolt mikdy nesetkal. Navíc počítám, že to Barney má spíš na focení, než do vitrýny

tak to je palba....
problém na hranolu a zrcadle na SRT taky neznám. 2x jsem viděl nefunkční expozimetr. ale ta těla vypadala jakoby s nimi zatloukali kramle...
za tu cenu se dá koupit velmi slušný kus se 2 obj. a taškou atd....
:oops:
  • 0

#22 barney

barney

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 134 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 20 prosinec 2009 - 20:26:44

Tak jsem se rozumně domluvil s jedním majitelem.Teď budu shánět širší
a delší sklo. Zoomy snad také existují, ale nevím jak kvalitní.
  • 0

#23 cuba

cuba

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 518 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 20 prosinec 2009 - 20:32:43

jednu 28/2,8 mám v bazaru
  • 0

#24 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 20 prosinec 2009 - 20:36:21

Tak už jsem se s jedním majitelem rozumně domluvil. Teď budu shánět jedno široké a jedno delší ,cca 135,200, sklo.
Zoomy myslím také nějaké existují, ale nevím jak kvalitní.


ze zoomů oblíbené délky 70-210 je opravdu výborná 1. nebo 3. verze Vivitaru Series 1 - 1. verze pevné ohnisko 3,5, 3.verze 2,8-4,0. . verze "umí" close focus na 1:2,2, 3. verze na 1:2,4. I. verze je hodně k mání v USA o bajonetem minolta za 20-40 babek, (opticky trochu lepší - s vyšším kontrastem, nejmenší a nejlehčí je 2.verze, ovšem nejde tak blízko, jen 1:4)
mám všechny 3 verze, jsou to vyjímečné objektivy. (lepší je už jen Tamron 19AH)

Orig. minolta Rokkor zoomy jsou taky dobré. dost.
  • 0

#25 barney

barney

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 134 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 20 prosinec 2009 - 20:40:39

[quote name="cuba"]jednu 28/2,8 mám v bazaru[/quote
Aha a kde ho mohu vidět?
Ať nezatěžuji TK, eventuální nabídku můžete poslat na photobarney@seznam.cz.
  • 0

#26 tomas.kontakt

tomas.kontakt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 599 příspěvků(y)
  • Location49°17'32.960"N, 14°47'59.314"E
Reputace: 200

Publikováno 2 březen 2010 - 15:16:40

vracím se k tématu s dotazem ne přímo k fotoaparátu, ač k němu přímo patří.
Dostala se mi možnost "koupit" za flašku objektiv Rokkor 75-200. Vím vím... je to zůůům, ale docela by se mi šikl na tahání k 50/1,7. Když lezu po horách a nemůžu se dostat do správné vzdálenosti, tak by mohl tenhle zůům vyřešit problém.
Ovšem otázka je, zda vyhlášená kvalita rokkorů bude i tohoto typu. U strýčka gůgla jsem vyčmuchal docela dobré reference, ale osobní zkušenost bych uvítal raděj..
  • 0

#27 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 2 březen 2010 - 16:04:31

vracím se k tématu s dotazem ne přímo k fotoaparátu, ač k němu přímo patří.
Dostala se mi možnost "koupit" za flašku objektiv Rokkor 75-200. Vím vím... je to zůůům, ale docela by se mi šikl na tahání k 50/1,7. Když lezu po horách a nemůžu se dostat do správné vzdálenosti, tak by mohl tenhle zůům vyřešit problém.
Ovšem otázka je, zda vyhlášená kvalita rokkorů bude i tohoto typu. U strýčka gůgla jsem vyčmuchal docela dobré reference, ale osobní zkušenost bych uvítal raděj..


podle toho, který to je. prošly mi rukama 3, z toho poslední, III.verze, se mi jevil nejlepší, tak jsem si jej nechal, i když close focus s ním moc nejde, min. zaostř. vzdálenost 1,2m - podívej na to, jak kreslí, upozorňuji, že tady je to vlastně oproti kinofilmu obraz o 1/2 úhlopříčky (13,5x18mm), na kvalitním filmu je výsledná obrazová kvalita, co se rozlišení týče, ještě podstatně vyšší. Co se barevného podání a kontrastu týče, tak mňam mňam.

zde je náhled

pozn. v každém případě si k němu vem hlubokou sluneční clonu.

další info
  • 0

#28 tomas.kontakt

tomas.kontakt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 599 příspěvků(y)
  • Location49°17'32.960"N, 14°47'59.314"E
Reputace: 200

Publikováno 2 březen 2010 - 16:55:06

moc díky za info - tak ještě budu muset sehnat tu sluneční clonu a asi si ho koupím (spíš teda propiju :wink: )
  • 0

#29 tequil

tequil

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 174 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 9 březen 2010 - 12:42:23

tak mi konecne prisla SrT 101, bohuzel je trochu jetejsi, nez sem cekal. Tak bych ji nechal nekde poservisovat a jako bonus mi sklo 58mm F1.4 Rokkor bohuzel necloni - opravi mi to nekde v Brne (o Zline si absolutne nedelam iluze) nebo to mam vezt az do Prahy k Pazderovi?
  • 0

#30 tequil

tequil

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 174 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 9 březen 2010 - 18:35:30

tak ne napada, myslite, ze je zvladnutelne to doma castecne rozebrat, dukladne vycistit a zase smontovat- nebo se do takovyh cisel coby pravnik nemam poustet?
  • 0

#31 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 9 březen 2010 - 19:21:13

Jestli nejde vůbec,tak bych se do toho nepouštěl. Jestli jde blbě, tak bych možná zkusil lázeň v technickém benzínu. Ale je to lék typu pomož nebo zabij. :-)
  • 0

#32 tequil

tequil

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 174 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 9 březen 2010 - 19:38:57

do objektivu se sam poustet nebudu, sem myslel to telo :-)
  • 0

#33 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 9 březen 2010 - 20:49:55

Krabička na šroubky, solidní, ale opravdu solidní nářadí. A každý krok zapisovat nebo ještě lépe fotit.
  • 0

#34 Tessar

Tessar

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 27 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 10 březen 2010 - 14:10:00

Na to tělo bych se asi vyprdl, nestojí to za námahu, leda by si tím člověk krátil dlouhé zimní večery.
Naopak Rokkor 1,4 by určitě za trochu snahy stál. Pokud necloní, budou asi zalepené lamely, to se dá celkem snadno spravit, pokud se dá objektiv rozebrat na přední a zadní díl s pomocí šroubováku, už jsem to jednou dělal na ňákej přiblblej kozině. Sestavu lamel pak stačilo vykoupat v toluenu. (Naopak na nějakém objektivu aus DDR se mi to nepovedlo, protože tam byly lamely v hliníkovém tubusu a nedalo se k nim dostat, páč by se musela vyšroubovat čočka - letěl do koše.)
Na uskladnění šroubků aj. se mi osvědčilo:
a) několik podšálků na uložení konstrukčních celků v pořadí, jak se tahají z objektivu,
8-O placaté magnetické obrázky, které se dávají k jogurtům,
c) oboustranná lepicí páska.
Závěrem mě ještě napadlo - WD40 se možná hodí na povolování šroubků, ale rozhodně ne k mazání čehokoliv. Je lépe použít penetrační olej (Sviting atd.)
  • 0

#35 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 16 březen 2010 - 11:57:31

Ahoj, jste si jistí zaměnitelností bajonetů SR a MD? V MD je na Bay mnohem větší výběr, ale nerad bych si naběhl.
  • 0

#36 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 16 březen 2010 - 12:39:55

Ahoj, jste si jistí zaměnitelností bajonetů SR a MD? V MD je na Bay mnohem větší výběr, ale nerad bych si naběhl.


bajonet je naprosto stejný, pořád je to bajonet Minolta SR. Liší se packami na clonovém kroužku přenášejícími hodnotu clony do těla (MC) a hodnotu maximální clonové hodnoty objektivu pro programové řízení (resp. přednosti času) autoexpozice (MD).
při nasazení starších auto-rokkor příp. MC-rokor na tělo např. XM/XK, XD-.X-..., nepojede automatika v přednosti času, nasazení MD na těla SRT, XE, naprosto bezproblémové.
MD objektivů je nejvíc, neb jich bylo taky nejvíc vyrobeno, souběžně se všemy těly počínaje XD (XK)
  • 0

#37 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 16 březen 2010 - 17:16:59

fenk jů jak říkají ti britiš
  • 0

#38 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 16 březen 2010 - 18:20:42

fenk jů jak říkají ti britiš


ještě ti můžu dát jeden tip: zkus se podívat objektivech s bajonetem Minolta SR (MC, ale hlavně MD), které občas předčí i Rokkory, které se dají pořídit podstatně levnější než to stejné s jinými bajonety. Nechce se mi tady psát o konkrétních sklech, neboť ještě na některá mám perspektivně políčeno a přeci si nebudu rozšiřovat konkurenci v aukcích, žejo.... Ale jsem ochoten se bavit o sklech, které už mi rukama prošly a získaly si pevné místo v mé domácnosti.
  • 0

#39 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 26 březen 2010 - 18:47:45

Pokud by někdo chtěl Adaptér na 1.35 V nechť mi napíše na hidejoshi@seznam.cz Cena je 80 Kč.
  • 0

#40 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 26 březen 2010 - 19:40:47

Pokud by někdo chtěl Adaptér na 1.35 V nechť mi napíše na hidejoshi@seznam.cz Cena je 80 Kč.


doplňující dotaz: můžeš ten adaptér blíže popsat? (s schotky diodou? jako náhradu které velikosti baterie?) zajímá mě, uvažuji o něm.
děkuji.
  • 0

#41 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 26 březen 2010 - 20:20:16

Jo je to s schotkou. Je to do PX625. Prostě baterka akorát do SRT, která mi teď přišla. Už mám dva v Gosenu a teď jsem si jej udělal do minolty. Strkám do toho SR44 což je stejně velký jako LR44. Psal jsi výše že by jsi měl zájem. Nákladově to není žádná hrůza, ale je docela piplačka to zbastlit. Kompletní návod jsem tady zveřejnil v temnice- vybavení
  • 0

#42 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 26 březen 2010 - 21:25:18

OK, o technologii vím, akorát už se asi tři roky furt jen chystám to zbastlit a nějak jsem se k tomu nedostal. pokud je to poctivě uděláno, cena rozumná, vezmu si jednu na 100%, i když vím několika dalších majitelích SRT i OM1, kteří na to čekají, že jim s tím nějak pomůžu a nebudou muset co 3-4 měsíce měnit airzinc články. V mailu se dohodneme, jak, kdy, kde.
  • 0

#43 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 27 březen 2010 - 11:27:47

OK, o technologii vím, akorát už se asi tři roky furt jen chystám to zbastlit a nějak jsem se k tomu nedostal. pokud je to poctivě uděláno, cena rozumná, vezmu si jednu na 100%, i když vím několika dalších majitelích SRT i OM1, kteří na to čekají, že jim s tím nějak pomůžu a nebudou muset co 3-4 měsíce měnit airzinc články. V mailu se dohodneme, jak, kdy, kde.

Mně se pořád zdá lepší tu schottku (která stojí asi 4 Kč) připájet napevno rovnou do aparátu.
  • 0

#44 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 27 březen 2010 - 11:45:30

Mně se pořád zdá lepší tu schottku (která stojí asi 4 Kč) připájet napevno rovnou do aparátu.


Rozumím, Romane, ale nechce se mi rozebírat a pájet diodu do všech těl, která potřebují PX625.... obvykle používám jednu baterku (nebo dvojici) a střídám je v tělech, se kterými zrovna fotím, než ji vymlátím, taktéž mi přijde bezproblémové a ekonomické použít i adaptér s diodou podobným způsobem, i když SR44 nevydrží tolik jako PX625V..... Vzhledem k láci SR44 (11-12 Kč) to ani pak podstatné není.
  • 0

#45 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 27 březen 2010 - 14:31:18

Roman má svým způsobem taky pravdu. Je to jiné řešení, které zase předpokládá jisté mechanické schopnosti. Jinak jak jsi romane spokojen s dollinou?
  • 0

#46 tomas.kontakt

tomas.kontakt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 599 příspěvků(y)
  • Location49°17'32.960"N, 14°47'59.314"E
Reputace: 200

Publikováno 6 duben 2010 - 07:56:35

tak pánové a je to.. Klekl mi expozimetr na mé SRT 101 - včíl mudruju co s tím. Asi ji zabalím a pošlu k opraváři, snad to dobře dopadně. A teď ta nejdůležitější otázka - nějkde jsem tu kdys dávno četl kontakt na nějakého šmata opraváře Minolt, ale ani tlačítko hledej mi nepomohlo.. nebo jsem už slepej.. Nevíte kdo to byl???
  • 0

#47 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 6 duben 2010 - 09:29:05

někde to mám poznačené. Náchod. Taky ho potřebuji kontaktovat, začala mi zlobit XD7, čím dál větší prodleva od zmáčknutí spouště po vlastní expozici... na mrtvici.... a na tři věci.
  • 0

#48 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 6 duben 2010 - 09:57:02

teď jsem mluvil telefonicky s panem Ulmanem z Náchoda. Mechaniku spraví bez problémů, s elektrikou si neporadí, nemá součástky. Je ochoten vzít do opravy porouchaný přístroj a k tomu vrak téhož typu, z něhož může brát. Schémata nemá, doporučil hledat na internetu. Tož tak. Budeme hledat..... :?
  • 0

#49 tomas.kontakt

tomas.kontakt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 599 příspěvků(y)
  • Location49°17'32.960"N, 14°47'59.314"E
Reputace: 200

Publikováno 6 duben 2010 - 10:09:34

hmm... Běhat s expozimetrem se mi u kina nechce, na to mám SF, tak asi se slzou v oku dám SRTéčko do vytrýnky a budu na něj smutně nostalgicky hledět... . Ještě že mám druhou SRT 303ku, ta maká skvěle.
  • 0

#50 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 6 duben 2010 - 10:11:05

Pro opravdu divoký kaskadéry mám SRT 101 servisní příručku v PDF
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních