Přejít na obsah


Fotka

Mechanika roztoků při vyvolávání


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
36 odpovědí na toto téma

#1 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 29 prosinec 2009 - 14:13:22

Přátelé, měl bych takovýto dotaz. Když mám nějaký roztok - vývojku/ustalovač. Při klasických pohybech u vyvolávání roztok promíchávám a dostávám tak spolehlivě čerstvou vývojku/ustalovač k filmu a zároveň nedovolím, aby byl roztok nehomogení. Dá se nějak předem odhadnout, jak by se to chovalo, kdybych vývojnicí pouze klepal ze strany na stranu? Či celou vývojnicí vibroval? Vývojnice by se tedy ani nepřeklápěla, ani by nerotovala. Vertikální pohyb by byl možný jen omezeně. Vymejšlím takovej vyvolávací automat, tak se mi moc nesmějte :)
  • 0

#2 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 29 prosinec 2009 - 14:32:22

Kolik toho vyvoláváš, že výrábíš minilab?

Ve starých knížkách je doporučován pístový pohyb. Místo modernějšího a pohodlnějšího překlápění jednou za minutu otevřeš potmě vývojnici a několikrát vyndáš a zandáš cívku do roztoku, zavřeš a bouchneš s vývojnicí kuli bublinám.

To vybrování nebo stejnoměrné překlápění sem tam nevydím moc dobře. Na druhou stranu za zkoušku nic nedáš. Tedy dáš, ale budeš vědět. Takhle můžeme teoretizovat do nekonečna co to asi provede. Hlavně z toho neudělej šejkr na koktejly .-)
  • 0

#3 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 29 prosinec 2009 - 14:47:36

Já by sa k tejto otázce přifařil a potřeboval bych nejak vysvětlit podstatu chaosu, kde bych vycházel také z turbulence tekutin a ale přidal byh k temu aji vliv tektonického pohyba zemských desek nebo aji atmosferické vlivy.
Potřebuju zkrátka aby určitá věc vypadala jako strašlivá náhoda či iná zmajť ptákovin a přitem v tym byla jistá, nikdy nééé opakujucú sá, a z mojí strany jasně předvídatelná pravděpodobnosť.
Nesmějte sa mi, dávám dohromady šifrovací automat, páč sem zjistíl, že mi moja chodí do telefona. :D :( :( :( :( :( :( :( :( :) :) :D
  • 0

#4 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 29 prosinec 2009 - 14:52:33

já kvedlám prudkým přetáčním (že celou vývojnici prudce otočím vzhůru nohama a zase zpátky čímž se mi roztok myslím spolehlivě promíchá a zároveň se tím zvedne kinetika pohybu) v rytmu "hodin kukaček" a jednou nebo dvakrát toto nahradím tak že vývojnici roztočím po kuželu že cítím jak se mi uvnitř udělal vír
  • 0

#5 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 29 prosinec 2009 - 14:52:51

Inak si pavlíku myslím, že ty vibrace su dobrý nápad!!!!!

Už vidím zásobník na 10 planu jak každú minutu seset sekund drnčí. Sakra nasadils mi brúka do hlavy!!!

Enem škoda, že sem vyhodil ten stavební vibrátor na beton co sem onehdá ukradl u konkurenční firmy - už sem měl strašně moc neděláných betonových obrubníkú, tak šel z domu.
  • 0

#6 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 29 prosinec 2009 - 15:05:42

Já říkal, nesmějte se mi :)

Nevyvolávám toho moc, ale zase o to víc to nemusím :) A vymyslel jsem takovej úplně genitální systém, strašně jednoduchej, jsou k tomu potřeba jen dvě flašky, perlátor, zdroj vody, dva elektrouzávěry z pračky, řídící jednotka a krakenův vibrátror. Až na to poslední bych měl mít všechno :)
  • 0

#7 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 29 prosinec 2009 - 15:07:10

Pavlíku, ale já sa ti nesmál, to že je to dobrý nápad, je myšleno naprosto vážně!!!

Mimochodem poslal sem to SZ.
  • 0

#8 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 29 prosinec 2009 - 15:30:49

Pánové, jsem velmi zvědavý na výsledky vašich výzkumů...!!!
1. "Vír" ve vývojnici, ve které je cívka s filmem nevyrobíte ani náhodou. "Oddělené" partie vývojky (filmem, cívkou) neroztočíte, neboť kontakt s plochami "brzdí" točivý pohyb, vrstvy tekutiny jsou od sebe odděleny filmovým pásem a své udělá konstrukce těla cívky. (V tomto ohledu jsou - podle mně - drátěné cívky, do kterých se film navléká od středu.
2. I kdyby se vám to nakrásně podařilo (ve vertikálně postavené vývojnici), nebudete z toho mít prospěch, protože obvodová rychlost proudícího media klesá směrem ke středu (k cívce) a v ose je nulová. Došlo by k mnohem energičtějšímu vyvolání toho kusu filmu, který je blízko stěny vývojnice a daleko slabšímu u středu cívky.
(Pozn.: vyvolávací automaty, které pracují rotačním způsobem - ale s "ležícím válcem vývojnice" - jsou na tom lépe, neboť tekutiny je v nich poměrně málo a ta se "prošplouchává" i nad hladinou. Vesměs tyto automaty pracují navíc tak, že točení je střídavé.
3. "Vibrační" vyvolávání jsem zkoušel třemi způsoby:
- Pouze jsem vývojnicí zatřásl (párkrát do ni "drcnul"). Výsledek - jako semistand, bylo třeba výrazně prodloužit vyvolávací dobu.
- Do středu cívky (bez trubky) ve vývojnici (potmě) jsem strčil elektrický zubní kartáček. Výsledek - v podstatě totéž.
- Celou vývojnici jsem postavil do ultrazvukové čističky. Výsledek - vůbec žádný efekt. (Teprve o nekolik let později mi znalý člověk, pro kterého jsou hydrodynamika a související vědy chlebem, že vnější působení rozkmitané tekutiny na plastovou nádobu se v podstatě uvnitř prakticky neprojeví, neboť veškerou kinetickou energii "sežere" (na deformaci elastickou) plast nádoby vývojnice. Vůbec tomu nerozumím, ale zní to rozumně... V práci používám ultrazvukovou čističku k čistění drobných nástrojů a na první pohled je patrné, že nástroje ze skleněné kádinky jsou mnohem lépe očistěny, než ty, které byly v plastovém kelímku. Rovněž v čistící kapalině je více uvolněných nečistot, byla-li použita skleněná kádinka.

Dle mého soudu je nejlépe zajištěna distribuce chemie kolem citlivé vrstvy v závěsných vyvolávacích automatech, kde je kapalina čeřena probublávajícím inertním plynem. Hned potom je to "naše klasické" překlápění (ale i to se musí umět!) a současně s tím vyvolávání v automatech "s ležící vývojnicí".

P.S. Kdysi, když jsem se přemýšlením o těchto věcech bavil, mi přišlo "jako úplně nejchytřejší" postřikování citlivé vrstvy sprayí kapalina+inertní plyn. Ale neměl jsem vyřešen "odvod" tekutiny z povrchu emulze (stéká k jedné straně...).
  • 0

#9 LukasJ

LukasJ

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 319 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 29 prosinec 2009 - 15:44:27

No ultrazvuk mě napdal taky. Co ale dát piezo dovnitř, vpodstatě jako hodit film do čističky naplněné vývojkou? Ale ono spíš půjde jen o rozkmitání molekul, než o nějaké proudění......
  • 0

#10 prowler

prowler

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 553 příspěvků(y)
  • LocationTrnava, SVK
Reputace: 13

Publikováno 29 prosinec 2009 - 15:49:39

možno by za pokus stálo skúsiť laboratórnu trepačku alebo miešačku.. existuju aj preklopné..ale nie je to úplne lacná sranda čo som pozeral..
  • 0

#11 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 29 prosinec 2009 - 16:02:45

možno by za pokus stálo skúsiť laboratórnu trepačku alebo miešačku.. existuju aj preklopné..ale nie je to úplne lacná sranda čo som pozeral..


treba toto ? sem klikni - 680GBP za to rucni preklapeni nestoji :)
  • 0

#12 mickael

mickael

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 133 příspěvků(y)
Reputace: 23

Publikováno 29 prosinec 2009 - 16:12:04

Mno asi dvakrat se mi stalo, ze plastimatka tekla takovym zpusobem, ze nebylo mozne pokracovat v preklapeni aby mi neubylo vyvojky natolik, ze by to bylo poznat na filmu. Tak jsem s tim splouchal do boku, castecne krouzive dle stejneho casoveho planu jako pri klasickem preklapeni :) A vysledek byl naprosto totozny.
  • 0

#13 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 29 prosinec 2009 - 16:25:02

Malinko OT: nejhezčí "laboratorní třepačka" je ve filmu Limonádový Joe, když si Hlinomaz objednává cloumáky :)
  • 0

#14 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 902

Publikováno 29 prosinec 2009 - 16:36:52

Vážení kolego, děkuji za velmi cenný příspěvek. Zmíněná problematika se
mi prohání pod kloboukem již velmi dlouho. Z průhledné plastové krytky z
krabice na CDR a JOBO 2551 Multi-Tank 2 s magnetem, utěsněné páskou,
jsem vytvořil sestavu, která spolu s cívkou Jobo 2501 a navinutým filmem
vytvořila krabici, do níž je možné nahlédnout v průběhu vyvolání filmu za
pomoci processoru Jobo CPE2+. Zajímalo mne, jestli bude doporučovaný
objem vývojky dostačující pro zpracování filmu 135/36,120 a 4ks 4x5inch.
Pohled do pohybující se vývojnice navozuje pohled do bubnu automatické
pračky s předním plněním /bez prádla/. Turbulence vývojky uvnitř tanku
je díky několika příčným žebrům na vnitřní straně pláště vývojnice velice
intenzivní. Výměna vývojky na povrchu filmu probíhá neustále a navíc se
díky reverzní rotaci tanku tvoří veliké množství vzduchových bublinek, jež
vývojku intenzivně prokysličují. Lze tedy naprosto souhlasit s varovnými
hlasy, které doporučují pro dosažení maximální ostrosti snímků minimální
režim pohybu. V určitých kombinacích film/vývojka, probíhá vyvolávání v
obtížně kontrolovatelném tempu se strmým nárůstem kontrastu, který je
pro doporučený čas standartního zpracování /4min/ G=0,52-0,55 celkově obtížně kontrolovatelný. Na základě přesných měření cívky Jobo 2501 i s
navinutým filmem jsem rovněž propočítával rozdíl oběžné rychlosti konce
a začátku filmu za určitou dobu vyvolávání. / Princip je obdobný, jako při
běhu po přesně stanovených atletických drahách č. 1 + 8 ve stanoveném
čase. Rozdíl obou vzdáleností je vzhledem k formátu jednotlivých políček
dosti značný. Vzhledem k vířivým pohybům vývojky se kriticky neprojeví
a rozdíl naměřené denzity začátku a konce filmu je minimální. Za ideální
považuji kývavý pohyb, jako při vyvolávání vzorku filmu, jež v dewarově
nádobě díky jejím izolačním schopnostem probíhá naprosto kontrolovaně.
Proč nevyužívat dewarovu nádobu s víkem pro celý vyvolávací tank? Erik
  • 0

#15 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 29 prosinec 2009 - 16:39:35

Přátelé, měl bych takovýto dotaz. Když mám nějaký roztok - vývojku/ustalovač. Při klasických pohybech u vyvolávání roztok promíchávám a dostávám tak spolehlivě čerstvou vývojku/ustalovač k filmu a zároveň nedovolím, aby byl roztok nehomogení. Dá se nějak předem odhadnout, jak by se to chovalo, kdybych vývojnicí pouze klepal ze strany na stranu? Či celou vývojnicí vibroval? Vývojnice by se tedy ani nepřeklápěla, ani by nerotovala. Vertikální pohyb by byl možný jen omezeně. Vymejšlím takovej vyvolávací automat, tak se mi moc nesmějte :)


Vibrační pohyb používám občas při rozpouštění nebo ustalování a funguje to (prostě to lípnu na ždímající pračku a jdu na kafe), na volání jsem to netestoval.
Co takhle pro automat použít fígl předchůdkyně plastmatky, kde cívka skákala po zubech? Pohyb byl v pořádku, těsnění netřeba a horní část je suchá.
  • 0

#16 kdoco

kdoco

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 070 příspěvků(y)
Reputace: 109

Publikováno 29 prosinec 2009 - 16:42:17

mně pán´čitel svýho času poudal - nepřeklápět! pouze naklánět. já mu to tedy ale neuvěřil.
  • 0

#17 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 29 prosinec 2009 - 17:12:29

Svojého časa sem používal, respektivě sem si udělal vibrační desku na praní nábojnic před přebíjením.

Princip byl prostý. K vibrační desce byl natrvdo uchycený elektromotor s excentrickým závažím na rotoru. Pak už stačilo uchytit desku na pružné segnenty (4 v každém rohu desky jeden). Na vibračbí desku se dá už postavit cokoliv včetně nějaké nádoby s filmem. Musím říct, že se to vrtělo pěkně. Stačilo by jen udělat nejaký bazmek, který by zařízení sepnul každých 10 sec. z minuty.

Je to možná blbost, ale šlo by to možná taky i na vyvolávání.
  • 0

#18 marten

marten

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 101 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 29 prosinec 2009 - 18:06:04

tož přátelé,také se to i mě honí hlavou-chci zkusit pohyblivou desku,co mají při odběrech krve-zvedá se v krajích a ještě horizontální pohybtakové vlnění)-zbývá poslední,sehnat za slušnou sumu:-)
  • 0

#19 zruda

zruda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 212 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 29 prosinec 2009 - 19:57:13

Taky me při volání filmu napadaj takový myšlenky...
Jednou me napadlo že by lázeň mohla cirkulovat,jako kryž vypíráte sprchovou hadicí...samozřejmě že by neodtékala do odpadu ale vracela se zpet do cirkolačního systému.
A pak si řeknu - pořídím si emofin....
Adam
  • 0

#20 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 29 prosinec 2009 - 21:29:37

Údajně v dobách kdy nebyly citlivé filmy a musely se dělat různé brigule na zvýšení citlivosti spojené s dlouhým vyvoláváním prý pomohl gramofon. Prdnout vývojnici na desku, ať se hezky točí a jít na hoďku na pivo :lol:

Nevím zda funguje, ale takhle by jsi Pavle nemusel překlápět .-)
  • 0

#21 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 29 prosinec 2009 - 21:55:59

Hledal jsem, ale UŽ nenašel (dříve to tam totiž bylo...).
Kodak dříve popisoval pohyb vývojnicí při překlápění tak, že "dno vývojnice se musí při překlopení zvednout oproti podložce nejméně o (tuším) 35cm". Tedy - jako bych uchopil do dlaně Jobo vývojnici za červené víčko a otočil dlaň vzhůru.
Heiland TAS procesor to tak nedělá... Ale asi ví, co prodávají.
Já si myslím, že pro vyvolávání jak jednoho kinofilmu (méně dvou), tak svitku(ů) v jedné cívce, je JOBO vývojnice na dva kinofilmy výhodná. Už jenom proto, že ve víku a nad hladinou vývojky je dosti velký prostor, kam při překlopení přeteče vývojka a zcela (u kinofilmu) a významně (u svitku) "opustí" prostor, ve kterém je cívka. Promísení je "energické" a téměř dokonalé.
U vývojnic, u kterých nad hladinou není prostor (nebo malý) se neuplatní "probublání" při překlápění.
  • 0

#22 manutara

manutara

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 145 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 30 prosinec 2009 - 02:49:28

ranko,

clovece, ale co ty tu teraz riesis, mno jednoducho WAU ;)

podla mna to staci chytit potriast a fyzika spravy secko za teba, brownov pohyb je brownov pohyb, a nesmejem sa, hehe


pienkny dzien
  • 0

#23 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 902

Publikováno 30 prosinec 2009 - 09:04:13

Vážení kolegové, pokud máte k dispozici denzitometr, porovnejte si Vaše
konkrétní časy pro Váš optimální požadavek na zpracování negativu proti
internetovému generátoru vyvolávacích časů, který po dosazení vstupních
údajů následně počítá s průměrnou konstantou a zjistíte, že výsledek není
zcela totožný. Článků, věnovaných zmíněné problematice není mnoho, ale
jejich důkladné prostudování spolu s Vaší praktickou zkouškou zpracování
negativu a proměření výsledků metodou p.Heilanda, nebo BTZS pro LF se
vždy vyplatí jednak v úspoře stále dražšího fotomateriálu a chemie a také
v eliminaci mnohdy skrytých vlivů, které člověka vůbec nenapadnou. Erik
  • 0

#24 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 30 prosinec 2009 - 09:52:41

manutara:
Jistě, film se vyvolá vždycky! Ovšem... JAK ?!?!?!
Negativ je "rodinné stříbro" a unikát. Se vším ostatním se lze vyblbovat...
  • 0

#25 Vladivostok

Vladivostok

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 291 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 30 prosinec 2009 - 11:00:36

Tož to já radši nabiju film, idu neco pěkného vyfotografovat a film vyvolám tak, že ho vyvolám podle předpisu ve svojím Fomadon Excelu. Výsledky jsou takové, že jsou pěkně prokreslené stíny, negativ má dynamiku, všechno co má mít, tak proč bych vyméšlel nějaků inů metódu. Osobně spíš vymyslím něco, abych to nemusel dělat ručně, ale techniku zachovám.
Co se týče dynamiky tekutin, tak tu sme měly zrovna v tomto semestru a z dosavadníhc znalostí (chystám se ke zkoušce) vyplývá, že při tém vibračním pohybu nezáleží ani tak na frekvenci, ale na amplitudě výchylky. Ta kapalina má svoji setrvačnost a při vysoké frekvenci, ale malé amplitudě se dá říct, že se bude vývojnice pohybovat, ale kapaliva bude stát. Musí člověk vidět souvislost ne na celkové úrovni vývojnice a vývojky, ale na úrovni vývojky a filmu. Prostě, než se třením o film stihne kapalina pohnout jedním směrem, pohybuje se film již opačným. V tomto ohledu je překlápění nenahraditelné.
Co se ultrazvuku týče, je to hloupost. Při těchto frekvencích se kapalina nepohybuje vzhledem ke své setrvačnosti. To že je schopna přenést vlny není funkce pohybu, ale změny tlaku. To je také důvod, že může ultrazvuk zanechat latentní změnu v materiálu, páč je citlivý na tlak.
  • 0

#26 manutara

manutara

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 145 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 30 prosinec 2009 - 11:06:27

manutara:
Jistě, film se vyvolá vždycky! Ovšem... JAK ?!?!?!
Negativ je "rodinné stříbro" a unikát. Se vším ostatním se lze vyblbovat...


ano rozumiem, tiez sa s negativom viem vyhrat a vypiplat do extremu, lebo je len jeden, na druhej strane papier som schopny vyvolat aj v "zumpe".

ale co som chcel povedat je, ze uz do toho ide az prilis vedy. "ako drbat do vyvojnice" aby bol film vyvolany uplne super turbo bomba spica, to mi uz pride az prilis utiahnute za vlasy, negativ je negativ, tiez ak si niesom isty namiesam radsej novu ID11 ako by som ho mal znicit vycerpanou vyvojkou.

ludia ale uvedomte si, aj ten film nieco vydrzi a podla mojich skusenosti vydrzi toho dost, fotografia nieje o tom, ze po vyvolani filmu mam zrno presne od 3nm - 5 nm (to som len tak strelil) tiene svetla presne prekreslene. ved aj ten negativ je len polovicna cesta, druha pulka je papier. ten toho tiez dost vydrzi a pripadnu chybu negativu prekryjem exponovanim na papier. fotim len na delty, 400 a sem tam 100, to su filmy o ktorych sa hovori, ze sa o ne treba starat ako o rozmaznaneho komunistu (pravy opak blbovzdornej FP4 Plus), ale podla mojho nazoru ten film vydrzi vela, zrno je prekrasne, prekreslenie vitecne a to vsetko pri standardnom vyvolani pri 18 az 19 stupnoch kde pri vyvolavani podla pocitu pridam minutku, dve tri. pri exponovani to iste, FM2n je manual, mera dobre, ale robim to sposobom, ze si odmeram tien a pri samotnom foteni uz nemeram, len sa drzim tej hodnoty z tiena a podla svetla mi oko a makovica povie + nejaky EV, popripade - nejaky EV. najlepsie je venovat sa tomu co nas bavi, teda FOTOGRAFOVAT a pustit z hlavy prepocty EV * ASA -DIN + / - - * DIN^2 - typ aparatu + film / papier.

mame ruky, mame oci, negativ ocami papier rukami a mame dokonalu fotografiu.

fuuu., houk, domluvila ;) hihihi


pekny den, cakam, ze ma teraz roznesiete pod ciernu zem ;) secko dobre
  • 0

#27 Vladivostok

Vladivostok

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 291 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 30 prosinec 2009 - 11:27:52

Presne ta, ako pravi manutara, robim to tak isto :)
Když vím, že u mého Voigtlander Vitomatic IIa už ne příliš dobře měří expozimetr, prostě při vyvolání tak nějak podle citu půlminutku přidám a počítám ještě s dobou, než naliju přerušovač a hotové. Překlápím podle předpisu (první půlminutu, pak při každé další minutě 10s) a negativy mám OK. A to jsem třeba prvních asi 7 filmů ani nepral vývojnicó vo stůl kvůli bublinám, to sem se doveděl až tunaj. A je pravda, že doteď tím klepnu jen při prvním nalití a ne při každým votočení.
Tak tak nějak.
Ale to udělátko, abych tím nemusel točit osobně si udělám, ale při zachování stejného způsobu vyvolávání. Ale tak, aby se to dalo naprogramovat, abyy to nebylo jen jednoúčelné. Páč programuju mikrokontroléry, nebude problém do toho jeden prcnót a na hřídel snímač polohy a hotové.
  • 0

#28 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 30 prosinec 2009 - 12:03:28

Způsob měření a vůbec celý přístup který popisuje manutara je dobrý například u streetu, kde jde hlavně o motiv a je důležité soustředit se hlavně na lidi. Většina nepřesností je odpustitelných, či zanedbatelných. Jenže když stojíte s vf mašinou uprostřed lesa a přemejšlíte jak zvládnete ty stíny dole u kořenů a světla v korunách stromů a zároveň chcete, aby jánevim co bylo takový a makový, tak už musíte pro dobrý výsledek udělat víc než hrc prc podle citu.... Protože právě u té krajiny je technická kvalita velmi důležitá....
  • 0

#29 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 30 prosinec 2009 - 12:26:14

Způsob měření a vůbec celý přístup který popisuje manutara je dobrý například u streetu, kde jde hlavně o motiv a je důležité soustředit se hlavně na lidi. Většina nepřesností je odpustitelných, či zanedbatelných. Jenže když stojíte s vf mašinou uprostřed lesa a přemejšlíte jak zvládnete ty stíny dole u kořenů a světla v korunách stromů a zároveň chcete, aby jánevim co bylo takový a makový, tak už musíte pro dobrý výsledek udělat víc než hrc prc podle citu.... Protože právě u té krajiny je technická kvalita velmi důležitá....


Pavle, ty to fakt, ale pořád řešíš do extrémů. Dnešní materiál za tebe zvládne hodně a pokud si uděláš v něčem standart tak víš jak se chovat k exponovanému filmu a co od vyzkoušené a používané vývojky očekávat. To už je pak jedno co fotografuješ, zda na ulici nebo s VF mašinkou. Naopak u VF máš výhodu, že si místo čas a motiv vybíráš. U reportáže si buď na správném místě ve správný čas nebo jsi to prosral na vždy.

Prolistuj si Plicku, Sudka..atd. Ty světelné nálady jsou poctivě vychozené a tihle pánové věděli kdy mají přijít na místo a zmáčnout. Když holt ten den bylo zrovna jiné počasí než potřebovali tak přijeli na místo zase za rok a zkoušeli snímek znovu. Dnes to bohužel moc nejde aplikovat, protože již někdy za pár dní po objevení je místo zbourané, les pokácený..atd.

Pamatuj na volání v miskách, rotáční volání v procesorech (tam taky na nic nemusíš myslet, některé atomaty po nastavení napustí vývojku, vyvolají, vylejí, propláchnou, nalejí ustalovač...atd) a ruční překlápění ve vývojnici.

Už nic nevymýšlej a foť!!!

P.S. Jdu si udělat fotky, místo vykecávání se už mohlo být něco hotovo :)
  • 0

#30 kdoco

kdoco

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 070 příspěvků(y)
Reputace: 109

Publikováno 30 prosinec 2009 - 12:43:30

přátelé, nevím. na začátku podle mého stála otázka tak, zda se dá nějak odmanualizovat vyvolání (snad) svitků. pokud mě neklame paměť, pavel nehovořil o dokonalejším negativu, ale o stejných výsledcích. a to mě například také zajímá.

jiank si nemohu pomoci, ale tady ten hruško-jablkový salát mi moc nešmakuje. zda je snazší VF či street... zkuste poradit pavlovi a nám co nás to zajímá, zda lze nějak jednoduše nahradit překlápění (prípadně napište že to nelze) a ne zda máme přehodnocovat na své nároky na negativ.
  • 0

#31 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 30 prosinec 2009 - 13:07:37

Nojgi, neber to tak vážně, prostě jen žvaníme :) Mě prostě vyvolávání nebaví, snažím se z toho vyvlíct. Napadla mě taková "primitivní" mašinka, ale nevěděl jsem, jak s tím pohybem. Připojit tak vývojnici na mrchu co to udělá za mě a já přijdu po půl hodině k hotovýmu filmu, ta myšlenka se mi prostě líbí. Ale dávat tolik peněz za hotovou mašinu (JOBO ATL) se mi prostě nechce.... Tak si jen tak vymejšlím ptákoviny no... Ale stejně to dopadne tak, že s tím budu dál třepat ručně....

Mno, mělo to fungovat takhle, ale ještě nevím, zda se do toho pouštět....
Vložený obrázek

Nad vývojnicí by byly dvě nádoby, jedna s vývojkou, druhá s ustalovačem. Byly by připojeny do rozbočky, do které by šla normální vodovodní voda. Celé by to bylo řízeno časovačem. Takže prostě nejdřív deset sekund by šla voda do vývojnice jako předpírka, pak by tam natekla vývojka, zase voda, ustalovač a nakonec praní. Pink a hotovo. Má to jedinou vadu. V prvním nápadu jsem opoměl to, že když bude vývojnice plná vody, tak se roztoky jen tak nevymění, žejo :) Tedy vymění, ale změní se ředění. Muselo by se to tak odvést a to znamená zásah do samotné vývojnice, čemuž jsem se chtěl od začátku vyhnout.... Jinak ty ventily nemusej bej ventily, ale klasickej třícesťák.

Ber to prostě jen jako takový žvanění a fantazírování u piva, no :))))
  • 0

#32 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 30 prosinec 2009 - 13:11:17

Idea je zajimava, ale potrebujes ten odtok, a jak to udelat - vyvod z tanku? vypumpovat? to imho nejde, resp zas budes vymyslet vyvojnici, co tam proste manualne udelat sklapeni ala Jobo lift?

P.S. kdyby nekdo vedel o volnem liftu pro Jobo CPE2 tak bych byl vdecen :)
  • 0

#33 Vladivostok

Vladivostok

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 291 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 30 prosinec 2009 - 13:22:24

No a to jsem taky psal, taky bych chtěl alespoň na to převracení nejaků mašinu. Ale já něco vymyslím. S tím nalejváním, vylejváním, a spol., to ale bude ořech - kokosovej.
  • 0

#34 Bret3

Bret3

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Brno
Reputace: 9

Publikováno 30 prosinec 2009 - 16:13:19

Si to prostě nemůžu odpustit.

A k tomu šetření. Já mám čímdáltímvětší pocit, že právě tyhle drobnosti dělají výsledek. Vždy jsem prvotně přemýšel nad fotoaparátem a dobrým zvětšovákem. Maličkosti jsem přehlížel. Až teď jsem začal dokupovat příslušenství a drobnosti. A najednou to všechno jde úplně jinak. Nebylo mi líto vyhodit dvacet tisíc za foťák, ale budu se kroutit u koupě lepší drátěnky? Budu se pachtit s rámem meopta místo toho, abych koupil kvaltiní rám? Už nikdy víc! :)))) Všechny tyhlecty dobře fungující redukce, filtry, clonky, vodní filtry, jeptišky atp. jsou prostě důležitější, než si leckdo myslí. A i kdyby ne stokrát pro fotku, tak pro pohodlí fotografa tisíckrát.


Pavle pamatuješ se jěště, že jsi to psal? Pamatuju, že jsi něco takovýho psal svýho času i Radimovi (RHx). Vím, že procesor je finančně "trochu" někde jinde než kaskáda nebo krytka objektivu, ale princip je stejnej. :) :) Osobně držím palce při vymýšlení, sám podobný blbiny vymýšlím skoro furt a sem tam i něco zrealizuju(viz vlákno o kaskádě), jen se v tom nezahrab.
  • 0

#35 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 30 prosinec 2009 - 17:15:26

Neboj, nezahrabu :) A s tou citací, tohle je oddělená věc. Budu dál vyvolávat ručně a mezitím si můžu hrát a snít o klasickém světě bez vyvolávání :))) Jinak si zatím co jsem psal stále stojím. Každý má to bastlení ale trochu jinak, RHX chce dokázat vyrobit téměř cokoliv, já zase jen ty naprostý šílenosti :) Navíc jsem se podobnou věcí (tedy regulace kotelen :)) dost dlouho živil a mám doma i nějakou programovatelnou řídící jednotku, co jsem tenkrát dostal jako prémii :) Ta by se na to dost šikla...
  • 0

#36 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 30 prosinec 2009 - 17:19:46

Jinak díky tobě vlčáku a slovu vypumpovat je to zase reálnější. Uvnitř přívodní hadice s perlátorem by totiž úplně klidně mohla bejt i tenoučká hadička pro odčerpávání obsahu vývojnice. Takže už mi zbývá jen vyzkoušet, jak bude vypadat film po vyvolávání klepáním. Tak dík, já se do toho snad doopravdy pustím :))))
  • 0

#37 bitovod

bitovod

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 480 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 31 prosinec 2009 - 13:04:28

Uvažuju (stejně jako o desítkách dalších věcí) o něčem podpobném k CPA s liftem (tam už mám hodně usnadněné to plnění a vypouštění, jen bych musel zmotorovat lift). Akorát by to tam chtělo něco jiného - vzhledem k tomu, že nádoby na "provozní kapaliny" se tam temperujou ve vaně, tak bych potřeboval čerpadlo na to, abych dostal lázně z flašky do tanku, při vylejvání taky nějakej třícestnej kouhout či sadu ventilů, abych o "recyklovatelné" roztoky nepřicházel v odpadu. Doporučíte někdo rozumně velké a rozumně drahé čerpadlo, kterému nevadí místy agresivnější fotochemie? A ventily?
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních