Přejít na obsah


Fotka

sklíčka v rámečku opemus 5a


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
72 odpovědí na toto téma

#1 Holin

Holin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 11 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 5 leden 2010 - 09:20:57

Zdar všem!

Před nedávnem jsem koupil zvětšovák Opemus 5a.
Ovšem v tom kovovém rámečku, do kterého se zakládá negativ, nejsou žádná sklíčka, předpokládám tedy, že tam asi nějaké musí být nebo ne?
V případě, že ano, poradili byste mi prosím, kde ty sklíčka sehnat, je to z nějakého speciálního skra?

Díky za info!
  • 0

#2 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 5 leden 2010 - 09:47:43

Zdar všem!

Před nedávnem jsem koupil zvětšovák Opemus 5a.
Ovšem v tom kovovém rámečku, do kterého se zakládá negativ, nejsou žádná sklíčka, předpokládám tedy, že tam asi nějaké musí být nebo ne?
V případě, že ano, poradili byste mi prosím, kde ty sklíčka sehnat, je to z nějakého speciálního skra?

Díky za info!

ano sklíčka, nebo kovové rámky, co drží negativ - ať už kinofilm, nebo svitek, tam musí být
pro opemus 6 se dají koupit u škody pro číslo 5 už asi nové nebudou
možná tam jdou dát ty ze šestky, ale to nevím, možná by šly upravit
nejlepší by bylo, kdyby to někdo, co má ty zvětšováky doma oměřil
jinak se takovej zvětšovák dá sehnat kompletní od nula až po pět stovek asi
například tady: dobrodinec náš zdejší
třeba bys to měl nejrychlejší řešení a doprava se řeší tímhle způsobem
  • 0

#3 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 5 leden 2010 - 09:55:39

Holine, ogaro, když si z Hradca, tož ti to teda povím. Ono záleží na co zvětšiješ, teda z jakého formátu. Pokud zvětšuješ z formátu 24x36 (kinofilm). žádná skla tam nejsou, jsou tan jen plechy, které ti tlačí na film. Pokud budeš dělat z formátu 6x6, tak tak už se dávají skla. Vše tam drží takovým pochomovaným plechem na dvou šroubkách.
Skla vypada jí tak, že spodní je čiré, horní sklu se říká antinewton (něwtonovy kroužky - hledej v literatuře) a jde v podstatě o matná sklíčko s povrchovou úpravou. Dájí se ale použít i dvě čiré skléčka, ale spíš doporučuju antinewton. Pokud ho budeš shánět:

- zavolej do Meopty Přerov - onehdá je tam ještě měli, sám sem je tam
kupoval.

- zadej si tady do vyhlédávače antinewton, mám takový pocit, že se tady onehdá řešila jejich výroby

- možná ti poradí někdo jiný

- možná ti skla někdo poskytne.

Tož tak ty můj Hradečane :wink:
  • 0

#4 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 5 leden 2010 - 09:57:06

Vidím, že Radim, ogara zlatý, byl rychlejší :wink: Vidíš Holine, jak jsem tu všecivá strašlivo hodní :lol:
  • 0

#5 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 5 leden 2010 - 10:13:49

tak jak jsem dlouho nemluvil s panem staňkem, tak jsem mu ze služebního zavolal
opemus 5 má sklíčka obě čirá
opemus 5a má stejná sklíčka, jako opemus 6 = dá se to koupit u toho škody

jinak v meoptě sklíčka pro op 5a/6 aktuálně mají - obě za cca 200,-

rámečky na kinofilm pro opemus 5a ano mají za cca 100,-

rámečky na svitek 6x6 pro opemus 5a ano mají, ale svitek je lepší dávat do skel v tomhle případě
objednat lze u :
Jiří Staněk
e-mail: Jiri.Stanek@meopta.com
  • 0

#6 krilo

krilo

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 536 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 5 leden 2010 - 10:48:04

daj si to vyrezat u sklenara a mas to tak za dvacku predpokladam ... horne si daj spravit antinewton, v sklenarskom slengu by to mal byt raster ... riesil som to asi pred 3 tyzdnami, akurat ze na opemus 5 ... alebo si kup priamo meoptacke, zo 6ky udajne pasuju na 5a
  • 0

#7 tomas.kontakt

tomas.kontakt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 599 příspěvků(y)
  • Location49°17'32.960"N, 14°47'59.314"E
Reputace: 200

Publikováno 5 leden 2010 - 10:48:36

zajdi ke sklenáři, nech si šmejknout 2 ks skel 2mm silných, dej si pozor ať nejsou poškrábaný. Šuplík si vezmi ke sebou, ať si to odměří přímo z něj. Rovnou ať Ti zabrousí hrany a máš to za padíka hotové. Já to tak mám udělané do Magnifaxe a je to bez problémů. Antinewton je sice lepší, ale při troše čistoty při práci a jednou za čas za pomocí okeny je to bez problémů
  • 0

#8 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 5 leden 2010 - 11:12:24

Musím enem podotknút, že ty skléčka na opemus 5a majú zkosení a tak to není jen prostý řez a zabrúšení.
  • 0

#9 tomas.kontakt

tomas.kontakt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 599 příspěvků(y)
  • Location49°17'32.960"N, 14°47'59.314"E
Reputace: 200

Publikováno 5 leden 2010 - 11:16:59

Milane, pokud má sklenář brusku, tak Ti ti zkosí jako prd..
  • 0

#10 Holin

Holin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 11 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 5 leden 2010 - 11:57:53

Vřelé díky všem za rady!!!
Na zvětšováku experimentuju s kinofilmem..

kraken: Nejen hodní, ale i pohotoví, perfektní kombinace pro nás začátečníky s mnoha dotazy... :wink:

RHx: Díky za obvolání, konkrétní info o cenách a tip na černokomorníckou kurýrní službu... :lol:

Zkusil bych i toho sklénáře, jen jsem právě nevěděl, jaké mu mám zadat parametry těch sklíček..
  • 0

#11 Holin

Holin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 11 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 5 leden 2010 - 12:05:16

Přehledl jsem krakenovu informaci, že pro kinofilm se sklíčka nepoužívají, takže tím pádem vyřešeno.., sklíčka budu tedy řešit, až se někdy dopracuju ke svitku..
  • 0

#12 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 5 leden 2010 - 12:22:48

Milane, pokud má sklenář brusku, tak Ti ti zkosí jako prd..


To sem nevěéděél, já su enem zedník :-(
  • 0

#13 tomas.kontakt

tomas.kontakt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 599 příspěvků(y)
  • Location49°17'32.960"N, 14°47'59.314"E
Reputace: 200

Publikováno 5 leden 2010 - 12:40:06

Milánku kamaráde, to že jsi poctiví zedník Tě jenom šlechtí!! Já jsem pracující inteligence... nebo nedej bože inteligentní pracující ... já se z toho stejně jednou zblázním !!!! :-(
Kurňa jsem já vlastně vůbec inteligentní a vůbec pracující ?! :!: :D :!: :!: :lol:
  • 0

#14 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 5 leden 2010 - 12:50:14

Tomášu, ogaro zlatý, kladeš moc těžké otázky. Ale zkusím ti na ně odpovědět tak. Já su enem zedník a dělám enem to co umím. Nic iného vlastně ani dělat nemožu.
Není složité živit sa tým co ček umí, ale naopak tím co neumí. Toto je znamení odolného jedninca, kerývá je schopný sa přizpůsobit a vytěžit z jakékoliv situace.
Vždycky sem záviděl kamarádovi, kerývá, když sa dostál do nové prostředí (armáda), hnedkaj, tak nejak vosíma očami, si rozložil ve svojú makovici strukturu celého molocha, zjistil jak to pracuje (což se mi nepodařilo) a dokázal vytěžit maximum co mu situace nabízela.
Nadarmo mu pro jeho velkolepé schopnosti přesunu tekutého materiálu na vojně neříkali Džejár.

Vždy byl mým velkým vzorem a nutno podotknout, že ač vyučený instalatér, dodnes se zabývá vývnosnou obchodní činností.

Já sem byl enem blb a blbem zostanu. :-(
  • 0

#15 tomas.kontakt

tomas.kontakt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 599 příspěvků(y)
  • Location49°17'32.960"N, 14°47'59.314"E
Reputace: 200

Publikováno 5 leden 2010 - 13:02:36

hele a neříkej mi, že nejsi spokojený - co je platné být Džejár zavatovaný jak prase v žitě.. A hlava bolavá, furt ve spěchu a stresu.. Není to krásné udělat si poctivě to svoje, hlava čistá a večer pro spokojenou náledu jen nalít kalíšek?! :-(
  • 0

#16 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 5 leden 2010 - 13:06:04

Pravdu díš, su spokojený, enem ten exekutor to nechápe :-(
  • 0

#17 tomas.kontakt

tomas.kontakt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 599 příspěvků(y)
  • Location49°17'32.960"N, 14°47'59.314"E
Reputace: 200

Publikováno 5 leden 2010 - 13:08:28

tak mu taky nalej a on pochopí :-(

P.S. Jsem zvědaví, jak dlouho bude mít pochopení moderátor tohoto vlákna :!:
  • 0

#18 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 5 leden 2010 - 13:12:12

Mám pocit, že to se skléčkama to zvětšová súvisí, nééé??? :-( :!: :!:
  • 0

#19 tomas.kontakt

tomas.kontakt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 599 příspěvků(y)
  • Location49°17'32.960"N, 14°47'59.314"E
Reputace: 200

Publikováno 5 leden 2010 - 13:14:46

a to je pravdá - sklíčka do zvětšováku nebo sklíčka na slivovici - pořad je to sklo k temnokomorničení :-(
  • 0

#20 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 5 leden 2010 - 13:20:32

Přehledl jsem krakenovu informaci, že pro kinofilm se sklíčka nepoužívají, takže tím pádem vyřešeno.., sklíčka budu tedy řešit, až se někdy dopracuju ke svitku..

jestli se ti zvětšovák bude líbit, tak sklíčka kup dokud jsou - meopta je doprodá a šmitec
sklenáři umějí ledaco, ale tohle sklo optických kvalit asi mít nebudou

pro kino můžeš použí skla i kovový rámečky - u těch rámečků je menší problém s prachem - ale někdy je negativ prohnutý v prostřední části, kde ho nic nedotlačuje - záleží predevším co je to za film - různé se chovají různě ohledně prohnutí
mě se osvědčilo dát shora sklo - negativ je rovný a dole rámeček - o jedno sklo míň na čištění ale negativ v ideální rovině
od kina je jen malej skok k flexaretě, někdy týden, dva - měsíc, ale přijde to
  • 0

#21 tomas.kontakt

tomas.kontakt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 599 příspěvků(y)
  • Location49°17'32.960"N, 14°47'59.314"E
Reputace: 200

Publikováno 5 leden 2010 - 13:30:45

:D Radime, Ty pokušiteli :!: ono je to o sklíčkách do zvětšováku na kino a Ty polehonku už naťukáváš na střední formát a rovnou na dvouočko.. :-( :lol: Po pravdě, že díky Tobě jsem si koupil svou první flexaretu (ač SF byla první Bronika) a nedám na ní dopustit :!:
  • 0

#22 LukasJ

LukasJ

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 319 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 5 leden 2010 - 16:51:09

Děkuji za téma i odpovědi. Zrovna řeším stejný, tedy podobný, problém. Skla mám, jen jsou trošku poškrábaný. Na kino se čistý místo najde, na 6x6 už ani omylem. Sklenář je poslední varianta, radši bych optické sklo.
  • 0

#23 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 082 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 715

Publikováno 5 leden 2010 - 17:11:34

Už je tady toho napsaného o sklíčkách moc, tak to se taky přidám.
Já jsem přikoupil tuhle http://www.fotoinfo....hop.php?sekce=3
pro svůj Magnifax 3a :
- Magnifax anti-newton skla 77x104 mm
skla pro negat. rám. zvětš. př. Magnifax, vnější rozměr 104x77 mm, zkosené a zabrouš. hrany, 1x jemně matné (anti newton), 1x nornální za 195,- Kč
Není to sice za 50,- a ani to pro mě není ten správný rozměr, ale ono to bude použitelné. Tak jen že třeba tu informaci někdo využije ;-)
  • 0

#24 krilo

krilo

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 536 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 5 leden 2010 - 18:36:59

Přehledl jsem krakenovu informaci, že pro kinofilm se sklíčka nepoužívají, takže tím pádem vyřešeno.., sklíčka budu tedy řešit, až se někdy dopracuju ke svitku..

jestli se ti zvětšovák bude líbit, tak sklíčka kup dokud jsou - meopta je doprodá a šmitec
sklenáři umějí ledaco, ale tohle sklo optických kvalit asi mít nebudou


celkom by som bol zvedavy na porovnanie zvacsenin z "optickeho" a "neoptickeho" skla ... ci mam tie moje od sklenara vyhodit ;-) ... skor mam dojem, ze rozdiel bude nepozorovatelny ...
  • 0

#25 Bret3

Bret3

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Brno
Reputace: 9

Publikováno 6 leden 2010 - 10:58:21

...mě se osvědčilo dát shora sklo - negativ je rovný a dole rámeček - o jedno sklo míň na čištění ale negativ v ideální rovině...


A váhu této radě jistě přidá i to, že tento postup doporučoval již inženýr Koblic :) :) :oops:
  • 0

#26 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 6 leden 2010 - 11:37:54

...mě se osvědčilo dát shora sklo - negativ je rovný a dole rámeček - o jedno sklo míň na čištění ale negativ v ideální rovině...


A váhu této radě jistě přidá i to, že tento postup doporučoval již inženýr Koblic :) :) :)

zase!
zase dva komorníci přišli na stejnou věc :)

celkom by som bol zvedavy na porovnanie zvacsenin z "optickeho" a "neoptickeho" skla ... ci mam tie moje od sklenara vyhodit :oops: ... skor mam dojem, ze rozdiel bude nepozorovatelny ...

tak přece otázka nezní - počítám od oka:
cesta ke sklenáři dvakrát = hodina času, jednou = půlhodina
jedu autem, dělá v jiné části města = tak jsem najel kvůli tomu 10-20 km
uřízne a obrousí v ruce pod neznámým úhlem = asi mi budou ty sklíčka vypadávat, možná nebudou - zaplatím mu tak 50,-
pak budu shánět optika, či koho, aby mi to horní zantinewtonovatěl, kolik dám jemu netuším, snad 50,-? ale musel jsem k němu jít - asi dvakrát a možná jsem obešel tři optiky, než jsem někoho sehnal
založím do zvětšováku a možná to bude dobrý, ale taky tam může bejt ďubka uprostřed = celé to budu absolovovat znova
a nebo dám rovnou dvě stovky a mám to se zárukou a za dvacet vteřin
vyrábím ledaco, ale sklíčka do zvětšovacího rámečku kupuju
  • 1

#27 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 6 leden 2010 - 12:01:07

Už je tady toho napsaného o sklíčkách moc, tak to se taky přidám.
Já jsem přikoupil tuhle http://www.fotoinfo....hop.php?sekce=3
pro svůj Magnifax 3a :
- Magnifax anti-newton skla 77x104 mm
skla pro negat. rám. zvětš. př. Magnifax, vnější rozměr 104x77 mm, zkosené a zabrouš. hrany, 1x jemně matné (anti newton), 1x nornální za 195,- Kč
Není to sice za 50,- a ani to pro mě není ten správný rozměr, ale ono to bude použitelné. Tak jen že třeba tu informaci někdo využije :)


Lujzi ogaro, poslúchaj, to je magnifaxu 3 ??? Pasuje to? Ty brďo, eslivá ano, tak to bych vzál. Nebude mět nekdo z Vás cestu kolem tej prodejny?
  • 0

#28 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 6 leden 2010 - 12:08:58

Ty ogaro, nedalo mi to a šel sem si přeměřit skléčka na mojém magnifaxu 3. A ejhle!! Sklíčka majú rozměr baj vočko: 95x112 mm. Myslím si že Magnifax 3a je skorem stejný jak trojka, navíc mne nenapadá jak ty skpéčka to 3 nabastlit, páš jedno skléčko mám já otočené od druhého o 90 st., takže při zvětšování negativu 6x9, musí být logicky strana delší než 90mm a to v případě skléček z Fot. Praha není, tam je rozměr 70mm.
Doufám, že se chápeme, nekde je u tych skléček zrada, mysím si že budú na Mag. 4.
  • 0

#29 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 6 leden 2010 - 13:16:21

já jsem z tý fotografie sklíčka - sadu s antinew. bral -pošta snad kolem 120,- :)
chtěl jsem je pro magnifax 3
oni tam jistě úmyslem píšou jen popis v mm aby sis to koupil, přitom na krabičce bylo pak jednoznačně "pro magnifax 2"
do trojky mi to nešlo, ale matně li si vzpomenu, šlo by to nějak upravit, ale mám to zabalené na půdě ve folii
jinak pozor na "3" a "3a" aby to nebylo v negativním rámku něco docela jiného, jako to má opemus "5" a op "5a"
nebo napište staňkovi
  • 0

#30 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 6 leden 2010 - 13:22:53

Pan Staněk na Mognifax 3 nemá, volal jsem do Meopty někdy, nyní již předminulý rok. Leda že by někde něco vyhrabali :)
  • 0

#31 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 082 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 715

Publikováno 6 leden 2010 - 14:57:25

Ty ogaro, nedalo mi to a šel sem si přeměřit skléčka na mojém magnifaxu 3. A ejhle!! Sklíčka majú rozměr baj vočko: 95x112 mm. Myslím si že Magnifax 3a je skorem stejný jak trojka, navíc mne nenapadá jak ty skpéčka to 3 nabastlit, páš jedno skléčko mám já otočené od druhého o 90 st., takže při zvětšování negativu 6x9, musí být logicky strana delší než 90mm a to v případě skléček z Fot. Praha není, tam je rozměr 70mm.
Doufám, že se chápeme, nekde je u tych skléček zrada, mysím si že budú na Mag. 4.

Taky mi to nedalo a vyběhnul jsem (no, vzal jsem si sebou i berličky) nahoru do komory a aby se skla dala použít podélně, tedy i na 6x9, tak nejprve jsem na to zlikvidoval kreditku a udělal takové jednoduché uchycení - viz obrázek.
Vložený obrázek
Vložený obrázek
Sice to drží dobře, ale asi by se to dalo použít, chce to upravit, protože takhle bych mezi skla či sklo + rámeček film nepřitlačil. Ale myslím, že využitím zkoseného okraje sklíčka by to pro šikovného neměl být problém, napadá mě třeba vyrobit dvě lišty ve tvaru viz. to šrafované Vložený obrázek
aby to akorát pasovalo ...
Takže teď už jen najít vhodný materiál a někoho šikovného :lol:
Kdo se hlásí ? :-)
  • 0

#32 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 6 leden 2010 - 15:03:20

Přilep to za ty zkosený hrany lepící pistolí a po prdeli. V případě potřeby se to dá jednoduše nedestruktivně sloupnout a je to....
  • 0

#33 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 6 leden 2010 - 15:30:09

Přilep to za ty zkosený hrany lepící pistolí a po prdeli. V případě potřeby se to dá jednoduše nedestruktivně sloupnout a je to....


Dobrý nápad Pavlíku!!!
  • 0

#34 krilo

krilo

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 536 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 22 leden 2010 - 01:15:02

ahojte
prisli mi akurat negativne ramceky na opemusa z meopty ...
1 horny a 1 dolny ... jeden ma mensi vyrez ako druhy, unika mi nejako pointa ... a okrem toho ten mensi je mensi ako policko negativu, cize to asi bude robit vyrez ... aky to ma vlastne vyznam? a ktory je vlastne horny a ktory dolny? planujem pouzivat hore antinewton a dole ten vacsi ramcek, ale zaujima ma, ako sa vlastne tie 2 ramceky pouzivaju :-)
  • 0

#35 cuba

cuba

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 518 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 22 leden 2010 - 01:41:23

Menší ve vnějším rozměru je proto, abys je neprohodil. Nevím jak u teba, ale u Mg4 se počítá s náma blbcema, abys neprohodil AN sklo dolů a obyč nahorů. To že bys mohl převrátit negativ...škoda mluvit. Co se týče vnitřního rozměru, prostě propiluj.... nějak se asi počítá s tím, že se zvětšuje na papíry 9x12, 18x24, 24x30, 30x40... , co nemaj poměr 24x36. Takže stejně budeš dělat výřez. Chlapci z meopty asi neslyšeli o nějakém Bressonovi, co výřez považoval za zločin.
  • 0

#36 permon

permon

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 225 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 23 leden 2010 - 22:45:34

Co se týče skel do negativního rámku Opemus 5 který používám skoro rok.Tak jsem napsal do Meopty a oni mi je poslaly.Dělám jak z kinofilmu tak i ze svitkového.
  • 0

#37 daniel_linnert

daniel_linnert

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 95 příspěvků(y)
  • LocationKvasice
Reputace: 2

Publikováno 9 únor 2010 - 13:32:08

Máš kontakt na někoho z té meopty? Potřeboval bych taky na OP5. Díky!
  • 0

#38 permon

permon

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 225 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 9 únor 2010 - 13:53:09

V Meoptě nemám nikoho známého ale jen jsem tam napsal.Požádal je a poslaly mi je.
  • 0

#39 daniel_linnert

daniel_linnert

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 95 příspěvků(y)
  • LocationKvasice
Reputace: 2

Publikováno 9 únor 2010 - 14:00:45

díky, jdu na to!
  • 0

#40 Tilberien

Tilberien

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 327 příspěvků(y)
  • LocationLouny
Reputace: 107

Publikováno 9 únor 2010 - 14:13:44

díky, jdu na to!

Napiš jak jsi dopadl, v sobotu jsem si přivezl OP5 a jsou tam skla poškrábaný, pár se mi taky hodí.
  • 0

#41 daniel_linnert

daniel_linnert

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 95 příspěvků(y)
  • LocationKvasice
Reputace: 2

Publikováno 9 únor 2010 - 14:17:03

ok, hodím to potom sem.
  • 0

#42 permon

permon

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 225 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 9 únor 2010 - 16:24:01

Vyhrál jsem Op5 na Aukru.Byly hnusný skla tak jsem si je musel obědnat u meopty a je to paráda :wink:
  • 0

#43 Tilberien

Tilberien

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 327 příspěvků(y)
  • LocationLouny
Reputace: 107

Publikováno 9 únor 2010 - 19:13:49

Vyhrál jsem Op5 na Aukru.Byly hnusný skla tak jsem si je musel obědnat u meopty a je to paráda :arrow:

když se tak bavíme o OP5, ještě jsem na tom svém nezvětšoval, jen si tak zkoušel promítat negativ na papír a přišlo mi, že štěrbinové zaostřování nefunguje, resp. nefunguje přesně. Zaostřím na štěrbinu a pak zasunu rámeček, tak je obraz lehce mázlý. Musím ho stejně zaostřit ručně. Nevíte, dá se to nějak seřídit? Dělá to jak pro skla a negativ 6x6, tak i kinofilm v rámečku beze skel.
  • 0

#44 LukasJ

LukasJ

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 319 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 9 únor 2010 - 19:27:06

no a proč tak???? Pokud dělám fotky, kde ostrost není hlavní, ostřím dle oka na perforaci filmu. Pokud je ostrost to důležité, ostřím na zrno. Na malých fotkách mikroskopem, na velkých lupou. A to speciálně na jakoukoliv hranu v ostré části......
  • 0

#45 Tilberien

Tilberien

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 327 příspěvků(y)
  • LocationLouny
Reputace: 107

Publikováno 9 únor 2010 - 20:01:59

no a proč tak???? Pokud dělám fotky, kde ostrost není hlavní, ostřím dle oka na perforaci filmu. Pokud je ostrost to důležité, ostřím na zrno. Na malých fotkách mikroskopem, na velkých lupou. A to speciálně na jakoukoliv hranu v ostré části......

co jsem dělal fotky dřív, na starém magnifaxu, tam jsem ostřil ručně, pak jsem si pořídil Opemus, ale nikdy s ním už nedělal. Teď jsem ho vytáhnul a začal si s ním hrát a zajímalo mě to štěrbinové ostření. Budu dál ostřit na "oko", ale zarazilo mě, že to nefunguje. myslel jsem, že je to vždy funkční .
  • 0

#46 krilo

krilo

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 536 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 9 únor 2010 - 20:26:19

A ja mam op5a a este som strbinove zaostrovanie neobjavil :arrow:
Kde to je? :roll:
  • 0

#47 permon

permon

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 225 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 9 únor 2010 - 20:50:04

Když je zvětšovák rozsvícený tak se povytáhne negativní rámek.Oběví se na desce čárky které mají být přesně za sebou když je zaostřeno.Já slepej si na desku šoupnu ještě zaostřovací lupu
  • 0

#48 krilo

krilo

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 536 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 9 únor 2010 - 22:09:31

no tak to teda vyskusam, ale myslim ze aj metoda baj ocko na perforaciu funguje :arrow:
  • 0

#49 Tilberien

Tilberien

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 327 příspěvků(y)
  • LocationLouny
Reputace: 107

Publikováno 9 únor 2010 - 22:36:17

Ještě k tomu Opemusu 5, nad kondenzorem je rámeček na filtry a nad ním je připevněné sklo. Je čiré, rovné, tak 8x8 cm. K čemu vlastně slouží, nemělo by být matné?
  • 0

#50 krilo

krilo

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 536 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 9 únor 2010 - 22:45:59

Ještě k tomu Opemusu 5, nad kondenzorem je rámeček na filtry a nad ním je připevněné sklo. Je čiré, rovné, tak 8x8 cm. K čemu vlastně slouží, nemělo by být matné?


tepelny filter
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních