Přejít na obsah


Fotka

Luminografie-exponometrie


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
3 odpovědí na toto téma

#1 Punkomat

Punkomat

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 187 příspěvků(y)
Reputace: 155

Publikováno 9 leden 2010 - 10:41:17

Zdravím vás,
je tu opět další díl z nekonečného seriálu Punkomatovi dotazy.Rád bych si vyzkoušel luminografii,malování v krajině.Něco podobného,jako dělá pan Pohribný.Rád bych to fotografoval na diapozitiv a tak trochu řeším exponometrii.Tedy k věci: Vyfotografuji nějaký objekt těsně před západem slunce,poté počkám na úplnou tmu,otevřu podruhé závěrku na B,vezmu halogenku s barevnými filtry a jdu daný objekt barevně vykreslit.Nejsem si však úplně jistý,jak odhadnout expozici pro vykreslování halogenkou.Mělo by to být tak,že posvítím na daný objekt,změřím odražené světlo,přidám kompenzaci filtru a je to.Napadá mě však,zda-li bych nějaké to EV neměl přidat,protože se bude jednat o expozici na již exponované políčko a navíc budu nucen měřit odražené světlo přímo u objektu a ne od fotoaparátu.Tedy tam bude hrát roli i úbytek světla vlivem vzdálenosti.Nemáte s tím někdo zkušenosti,jak toto správně exponovat? Nebo je to otázka metody pokus - omyl a postupem času se to již člověk naučí odhadnout? Díky
  • 0

#2 Drevorubec

Drevorubec

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 324 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 247

Publikováno 9 leden 2010 - 20:48:57

To asi fakt jedině vyzkoušet. Mě se osvědčilo odhadnout čas jak dlouho mi trvá světlem vykreslit co chci a na ten exponovat. K tomu nastavím clonu aby vyšlo nějaké pozadí. Dělám jen na jednu expozici. Doporučuji používat opakovatelný zdroj světla (rozuměj stále stejnou baterku), abys mohl spolehlivě upravovat expozici.
Rozhodující pro expozici je vzdálenost mezi zdrojem světla a fotografovaným objektem. Podobně jako jsou pro blesky tabulky clon pro určité směrné číslo a vzdálenost, tak by sis mohl vytvořit tabulky pro různé baterky.
  • 0

#3 hypnogen

hypnogen

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 120 příspěvků(y)
  • LocationPraha / Rychvald
Reputace: 181

Publikováno 9 leden 2010 - 21:16:11

malování světlem v krajině imho není žádná legrace. zkoušel jsem to jednou a vyvolal jsem černý film ):

ale moc ti fandím a musím říct, že bych pak upřímně rád viděl výsledky.

cesty jsou 3:
- buď být frajer/fyzik/technik/optik.. no a přemýšlet, měřit, počítat, přemýšlet a počítat
- nebo srab a mít vedle postavený na stativu digitál a studovat výstupy na něm.. ale při takových nějakých dvoj(a více)expozicích to není jen tak.. leda to hned transferovat do PC a vrstvit to v něm (ostatně takhle se dnes fotí káry a kdovícovšechno)
- nebo mít hodně času a peněz a zkoušet to prostě pokus/omyl rovnou na ty diáky

osobně mě focení "krajiny" vůbec neláká.. ale tímhle inscenovaným způsobem by mě to asi bavilo, jen si na to zatím absolutně netroufám.
  • 0

#4 Punkomat

Punkomat

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 187 příspěvků(y)
Reputace: 155

Publikováno 11 leden 2010 - 08:58:23

Tento způsob fotografování přírody mě dost láká.Svět se pak stává jedním velkým plátnem.Digitál nevlastním,tak se to budu muset naučit exponovat přímo na diák.Když si budu zapisovat expozice,vzdálenosti a používat jeden zdroj světla,časem bych tedy měl k nějakému výsledku dojít.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních