Přejít na obsah


Fotka

metol vs.fenidon


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
17 odpovědí na toto téma

#1 marten

marten

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 101 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 9 leden 2010 - 20:40:48

vážení míchačokouzelníci,neví zde někdo(zcela jistě ano),jak jsou poměrově vůči sobě tyto dvě látky?mám fenidon a nechce se mi zbytečně utrácet za metol,jinak jsem našel jen jeden záznam,kde je možno 2,5g fenidonu nahradit 25g metolu,tak si myslím,že by to bylo poměrově určité množství metolu děleno 10 dá množství fenidonu,tak to potřebuju potvrdit,či vyvrátit a správněnasměřovat 8-O
díky za pomoc
  • 0

#2 cuba

cuba

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 518 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 9 leden 2010 - 21:30:36

je to tak. Poměr je 1:10
  • 0

#3 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 9 leden 2010 - 21:48:24

1:8 - 1:10

Paspa Macek :)
  • 0

#4 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 9 leden 2010 - 22:03:17

obávám se, že poměr fenidon : metol o velikosti cca 1 : 8-10 platí pouze pro metol/fenidon-hydrochinonové vývojky
  • 0

#5 marten

marten

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 101 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 9 leden 2010 - 22:32:27

tenhle poměr je uveden u pyrocat hd-přibližně 1:8 s tím,že náhradou metolu za fenidol se prodlouží doba
  • 0

#6 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 10 leden 2010 - 09:39:04

obávám se, že poměr fenidon : metol o velikosti cca 1 : 8-10 platí pouze pro metol/fenidon-hydrochinonové vývojky


To je důležitá připomínka. Kde není aditivní látka (hydrochinon, Vit. C) tak bych určitě látky nezaměňoval.
  • 0

#7 marten

marten

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 101 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 10 leden 2010 - 11:18:17

tak teď jsem ale ůplně v háji-a zkoušel to někdo,nebo je to jen doměnka,že musí být přítomen hydrochinon/vit C ?
  • 0

#8 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 10 leden 2010 - 17:08:44

tak teď jsem ale ůplně v háji-a zkoušel to někdo,nebo je to jen doměnka,že musí být přítomen hydrochinon/vit C ?


To není domněnka. Fenidon sám o sobě moc nevyvolává. S hydrochinonem nebo jinými látkami např. Vit. C vzniká superaditivita. Laicky řečeno, samo o sobě by moc nevyvolávalo, ale ve spojení obou látek vyvolává jako ďas :wink:

metol: vyvolává měkce
Hydrochinon: vyvolává kontrastně
Vit. C: Sám o sobě sem zatím žádnou vývojku neviděl, jinak je ekologičtější než hydrochinon, ale není tak účinný.
Fenidon Sám o sobě moc nevyvolává, jen Durabo má nějakou speciální vývojku jen s Fenidonem.
pyrokatechin: vyvolává až v silné zásadě.

Doporučuji knihu: Fotografické chemikálie, Zdeněk Tomášek a receptář Paspa - Macek. V obou je vše vysvětleno.

P.S. O Vt. C se tam nedočteš, to je až záležitost posledních let ale základy co a jak ano.
  • 0

#9 marten

marten

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 101 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 10 leden 2010 - 17:29:05

o tak to asi nepůjde,ale čerpal jsem s receptu na Pyrocat HD zde odkaz:http://www.unblinkingeye.com/Articles/Pyrocat/pyrocat.html
  • 0

#10 Bret3

Bret3

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Brno
Reputace: 9

Publikováno 10 leden 2010 - 17:52:31

P.S. O Vt. C se tam nedočteš, to je až záležitost posledních let ale základy co a jak ano.


Vím, že to sem nepatří, ale rád bych vyvrátil i tuto informaci. O vyvolávacích schopnostech vitamínu C (ale i starých burgundských vín a jiných podivnostech) se zmiňuje už např. L.Křivánek ve Fotografické laboratorní technice(1957), dokonce je tam i předpis K14 na vývojku MAA, která používá jako vyvíječ metol v kombinaci s isoaskorbovou kyselinou (no není to přímo vit.C, ale skoro).Askorbovka se nepoužívala dřív proto, že prostě nebyly tak těsný eko-předpisy, sypala se spíš do Celaskonu a navíc vývojky vykazovaly prostě menší trvanlivost.

Jinak metol je fenidonem "zaměnitelný" jak bylo zmíněno v kombinovaných vývojkách, konkrétně ve vývojkách, kde druhý vyvíječ má 2 náboje(a víc, ale žádnej se třema neznám) - tj. zmíněný hydrochinon, vit.C, ale taky pyrokatechin a pyrogallol. Vtip je v tom, že ten poměr je pro každý z nich asi o fous jiný.Což se ale dá zahrnout do uváděného rozptylu. A o se tu zatím nikdo nezmínil o tom, že je rozdíl mezi Fenidonem A, B a Dimesonem S :wink:
  • 0

#11 marten

marten

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 101 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 10 leden 2010 - 17:58:56

takže když je tam pyrokatechin,tak teda můžu metol nahradit fenidonem?

uf,už mě to pátrání a odpovědi jo/ne nějak zmáhají,asi nakoupím filmy C-41 a budu do dávat do Labu :wink:
  • 0

#12 Bret3

Bret3

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Brno
Reputace: 9

Publikováno 10 leden 2010 - 18:09:02

Teoreticky by to zaměnitelný být mělo v těch výše zmíněných kombinacích vyvíjecích látek. Myslím, že pokud napíšeš co chceš přesně míchat, tak se tu k tomu snad někdo vyjádří.
  • 0

#13 marten

marten

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 101 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 10 leden 2010 - 18:29:47

chci zkusit 510 pyro,Pyrocat HD,Pyrocat M-v těch prvních je fenidon,ale v eMku je psaný metol,ale je to odvozenina z HD,tak snad by šel fenidon

Pyrocat M: A-voda-75ml
metol-0,25g
pyrosiřičitan sodný-1g
Pyrokatechin-5g
voda do 100ml

B-voda-75ml
uhličitan draselný-75g
voda do 100ml

1+1+100
  • 0

#14 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 10 leden 2010 - 18:54:11

chci zkusit 510 pyro,Pyrocat HD,Pyrocat M-v těch prvních je fenidon,ale v eMku je psaný metol,ale je to odvozenina z HD,tak snad by šel fenidon

Pyrocat M: A-voda-75ml
metol-0,25g
pyrosiřičitan sodný-1g
Pyrokatechin-5g
voda do 100ml

B-voda-75ml
uhličitan draselný-75g
voda do 100ml

1+1+100


Jak zpřesnil Bret, popsáno v Tomáškovi. Látky na benzenovém jádře v polohách ortho a para vyvolávají a látky v poloze meta nikoliv. To co jsi sem chodil by mělo v podstatě vyvolávat i bez metolu. Nějaká aditivita mezi látkami pravděpodobně bude a i v případě, když změníš metol na Fenidon. Ale, že by se mi chtělo vážit 0,025g Fenidonu to ne.

P.S. Pokud můžu tak jsem se s tímhle chvilku hrabal a vybral si jednu vývojku ke zkoušení. Jinak bych se asi nikam nedostal. Mě moc neštimovalo rozpouštět 75g uhličitanu ve 100ml vody. Pak jsem měl jsem i nějaký derivát TEA na 510-Pyro, ale byla to těkavá zapáchavá látka, takže zasmraděn celý pokoj :wink: . Dle povídání a ukázek na temné parádní vodička, tahle vývojka. Nakonec jsem si jsem vybral Hypercat.

Jinak jsem skeptický k těm Fenidonům zda se od sebe jako vyvolávače tak moc zásadně liší. Používám starší Fenidon A a naprostá spokojenost.
  • 0

#15 bzencak

bzencak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 993 příspěvků(y)
Reputace: 487

Publikováno 10 leden 2010 - 19:07:51

Na to eMko sa vykašli! Dostatěčně ti zamotají hlavu ty dvě. Jsou to mršky šikovné ale porůčat jim je dost těžké. Šak sám uvidíš...
  • 0

#16 marten

marten

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 101 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 10 leden 2010 - 19:13:44

jj,konečně můžu říct díky a s klidným srdcem jít dnes spát
  • 0

#17 Bohousek

Bohousek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 329 příspěvků(y)
Reputace: 14

Publikováno 11 leden 2010 - 07:37:42

Metol v Pyrocatu HD jsem zkousel a jenom si musis zkusit casy, v mym pripade mirne delsi nez s fenidonem...
Ted mam Pyrocat HD namichanej prozmenu s dimesonem-S (diky Dubaro) a funguje tez...

Bohousek
  • 0

#18 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 11 leden 2010 - 08:17:02

Askorbovka se nepoužívala dřív proto, že prostě nebyly tak těsný eko-předpisy

druhý vyvíječ má 2 náboje(a víc, ale žádnej se třema neznám)

No, hlavně byla příliš drahá a obtížně dostupná.

Myslím, že je to Glycin, ale nemám po ruce literaturu, takže bez záruky.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních