Přejít na obsah


Fotka

ADOX CHM400 - horizontalni prouzkovani


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
21 odpovědí na toto téma

#1 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 16 leden 2010 - 00:33:04

ted jsem vylezl z komory, zacal jsem zvetsovat panoramaticke fotky z horizontu. A mam jeden problem, foceno je vse na Adox CHM 400, 135 - u nekterych snimku - pouze u tech, u kterych je velka cast hodne svetla (mlha/kour), se mi projevilo horizontalni prozkovani ale hodne siroke - na negativu to neni videt, ale kdyz jsem vytocil hlavu na M150 tak to tam bylo :oops:
A je to pouze v tech svetlech.

Bohuzel nemam skener aby jsem to ukazal, ale mohu to vzit v pondeli na prazske setkani, zitra to zkusim prefotit.

Nenapada nekoho co by to mohlo byt?
  • 0

#2 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 16 leden 2010 - 09:57:41

je to pravidelné? je to spojité napříč více políčky?

já hádám - rentgen na letišti (pokud si s tim filmem cestoval pochopitelně)

moje poslední zkušenost je mizerná, Neopan 400 + jeden jediný sken = film v háji
  • 0

#3 Blekentvajt

Blekentvajt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 034 příspěvků(y)
Reputace: 12

Publikováno 16 leden 2010 - 10:04:52

Taky mě to napadá. Je-li to něco podobnýho jako na tom posledním pásu hír :

Vložený obrázek

:D
kde si s tim filmem drandil? :oops:
  • 0

#4 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 704 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 387

Publikováno 16 leden 2010 - 10:05:40

dotaz mimo - když je třeba hromadnej nákup filmů odkudsi a letí to letadlem
je namístě ta obava z letištních skenerů? nebo seto nakládá do letadla jiným kanálem a ty filmy ozářeny být nemůžou?
  • 0

#5 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 16 leden 2010 - 11:36:49

horizontální pruh, který se ti objevuje, je na pozitivu světlejší, nebo tmavší?
  • 0

#6 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 16 leden 2010 - 11:58:45

no takze, je to na par filmech, do ted jsem to neregistroval, je to fakt slabe :D,
zrovna na tech nejzajimavejsich B), je to z Indonesie - rtg v Jakarte, Denpasaru, Ruzyni a asi i Dubaj.

TRIXy jsou v pohode, CHM400 nee, prouzkovani je presne horizontalni, ani jeden typ te sinusoidy to neni...

Poslu foto.

=> fotit jen na TRIXy - ja jsem si to rikal hned :wink:
  • 0

#7 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 16 leden 2010 - 12:15:55

tak jsem tu s tou ukazkou - je to jen vyrez -

foceno Horizon, film CHM400 (porad mam k nemu neduveru, diky tem jeho kazetkam, ktere se otviraji pouhym dotykem - ze by setrili na plechu ze kterych je delaji?)

Vložený obrázek
  • 0

#8 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 16 leden 2010 - 16:28:42

už sem to tu psal. tyhle laciný přebalovaný adoxy sou pěkný sráče, zkusil sem jich pár ve svitku a... never more. jediný mý štěstí bylo, že se podělaly hned ty první, zkušební svitky a ne nic cennějšího. byly tam tečky, spousta teček. žádný jiný filmy mi to nikdy neudělaly. kup si trixe, ilfordy, fuji, original adoxy... cokoliv a zbytek s klidnym svědomim, že to děláš pro sebe, vyhoď :wink:
  • 0

#9 xMilda

xMilda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 272 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 93

Publikováno 16 leden 2010 - 18:16:05

Mám s Adoxy CHM400 taky špatnou zkušenost, ani ne tak s vadami v emulzi, ale s tou jejich fórovou kazetkou. Nedávno mi jedna spadla na zem s bídou z metrové výšky a byl malér na světě.....odpadlo čelní víčko a samozřejmě zrovna u plně exponovaného negativu. No a ke všemu s rodinnými fotkami, což byl o to větší malér :wink:

Naštěstí jsem bleskurychle skočil a přišel jen o prvních pár snímků ze začátku filmu...zbytek pobrala perforace. Ale než takovéhle nervy, tak to raději osvědčenou HP5+. Koupil jsem, zkusil jsem, děkuji už nechci.

Chybami se člověk učí.
  • 0

#10 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 16 leden 2010 - 19:48:16

jasny, ale tohle je fakt zvlastni :wink:

Pricina muze byt
1) RTG
2) Horizon
3) CHM400

zrovna v tomto pripade bych to ale asi na ten film nevidel. Za me spis moznost 2, protoze jsem vezl tech filmu asi 50kousku a je to jen na tech par z horizonta.

Mam to tedy jeste na par filmech z Benatek, ale ty byly take z Horizonta a hlavne prosli i tou Indonesii, takze ted babo rad :D..
  • 0

#11 Bret3

Bret3

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Brno
Reputace: 9

Publikováno 16 leden 2010 - 20:00:47

Vodorovné pruhy na filmech z horizonta = nejčastěji nějaká nerovnoměrnost v přední či zadní štěrbině. Může to být něco zachycenýho a clonícího "po cestě" bubnem. Zepředu si to člověk ohlídá, ale vzadu by mohl být zakopanej pes-na "klapce" závěrky, před ní... Třeba můj starej horizont má jednu takovou vadu-nevadu na kráse-štěrbina u filmu po otevření (teda kromě 1/30 při úplným) nemá úplně rovnoběžný svislý hrany. Naštěstí přesně tak, že působí jako přechodovej filtr. :wink:
  • 0

#12 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 16 leden 2010 - 20:05:18

jednu poznámku k tomuhle:
Ing. Koblic popisoval metodu senzibilace negativního materiálu opakovaným protahováním přes ocelový váleček malého poloměru... různé kovy ve styku (stačí je položit na citlivou vrstvu) s filmem vytvoří negativní obraz (dle druhu kovu je míra "expozice" filmu silně různá, mimochodem).
dalo by se laicky usoudit, že pokud bys měl sebemenší nerovnosti na čemkoli, co bude ve styku s filmem (v podobě válečku, přes kterej se film posunuje - jako je to u zrcadlovek), potom se ty nerovnosti projeví slabou změnou density v podobě horizontalních pruhů po celém filmu - v závislosti na míře přítlačné síly působící v konkretní vertikální výšce pole a tomu uměrné míře "expozice" daným kovem.

ale je to jenom teorie... :wink:
  • 0

#13 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 16 leden 2010 - 20:09:57

jednu poznámku k tomuhle:
Ing. Koblic popisoval metodu senzibilace negativního materiálu opakovaným protahováním přes ocelový váleček malého poloměru... různé kovy ve styku (stačí je položit na citlivou vrstvu) s filmem vytvoří negativní obraz (dle druhu kovu je míra "expozice" filmu silně různá, mimochodem).
dalo by se laicky usoudit, že pokud bys měl sebemenší nerovnosti na čemkoli, co bude ve styku s filmem (v podobě válečku, přes kterej se film posunuje - jako je to u zrcadlovek), potom se ty nerovnosti projeví slabou změnou density v podobě horizontalních pruhů po celém filmu - v závislosti na míře přítlačné síly působící v konkretní vertikální výšce pole a tomu uměrné míře "expozice" daným kovem.

ale je to jenom teorie... :wink:


no tahle moznost pade - ten valec je u me plastovej, ale Bret ma mozna take pravdu cim by to mohlo byt..
  • 0

#14 Goro

Goro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 800 příspěvků(y)
  • LocationHradec Králové
Reputace: 11

Publikováno 16 leden 2010 - 20:21:27

A máte někdo prosím přehled, které ty adox bývají dobré a kterých se vám projevili vady? Abych až jednou budu kupovat adoxy nekoupil ty špatní. Na fotoimpexu jsem viděl adoxy CHS, CHM tam neměli.
  • 0

#15 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 16 leden 2010 - 22:29:28

Já bych to hned na film nesváděl. Z 20 kinofilmů mi zbývá zpracovat 6 kousků a žádná chyba se neprojevila. Naopak mám z filmu docela radost. Měkčí než HP5, levné a pracuje se s tím dobře. Push 800/1600 žádný problém.
  • 0

#16 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 16 leden 2010 - 22:32:02

no tahle moznost pade - ten valec je u me plastovej, ale Bret ma mozna take pravdu cim by to mohlo byt..


psal jsem to dřív, než tu byl bretův příspěvek. myslím, že může mít pravdu.
btw k "naexponovaní" filmu může dojít i pomocí plastu - pokud je přítlak silný (prostě dodávka energie, no).
  • 0

#17 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 17 leden 2010 - 10:21:57

Adoxích čtyxřstovek jsem už tak něco udělal (asi 20 ks) doposud nic. Mám ještě v mrazáku cca 20 ks a tak su zvědavý. Nemyslím si, že je to filmem.
  • 0

#18 jakub.jira

jakub.jira

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 846 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 112

Publikováno 17 leden 2010 - 10:38:36

no tahle moznost pade - ten valec je u me plastovej, ale Bret ma mozna take pravdu cim by to mohlo byt..


psal jsem to dřív, než tu byl bretův příspěvek. myslím, že může mít pravdu.
btw k "naexponovaní" filmu může dojít i pomocí plastu - pokud je přítlak silný (prostě dodávka energie, no).


mě se občas stane, když rozmotávám metráž, že tam přeskočí statická elektřina, je to vidět a na filmu jsou pak takový jakoby proužky, takže to možný určitě je, je to potíž...
  • 0

#19 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 24 leden 2010 - 19:51:27

CHM 400 mám nafoceno cca 40 a žádný problém se neobjevil.
CHM 125 mám nafoceno snad 100, a také skoro vše OK. čili žádné tečky, a jen jednou prosvícená čísla - ale bylo to vidět jen na mokrém filmu
  • 0

#20 nicodeme

nicodeme

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 273 příspěvků(y)
Reputace: 10

Publikováno 6 únor 2010 - 18:21:51

Nebudu obhajovat film, stejně by mi nikdo nevěřil :?
Ale mám také Horizont, ten nejstarší model, v návodu se mimo jiné uvádí, že při nastavení nejkratšího času 1/250 (označen pouze tečkou na voliči časů) může dojít k proužkování na snímku které je způsobeno nerovnoměrností pohybu otočného bubnu s objektivem. Mám také ověřeno, že to na tom nejkratším čase opravdu dělá nepatrné pruhy, ale je to vidět jen na některých snímcích. Ostatní časy bez problémů. Na netu jsem se dále dočetl různé recenze k této jinak skvělé hračce. Najdou se tací, co Horizonta totálně zavrhují, jiní ho zase vychvalují. Mnohdy se však uvádí nepříjemná vlastnost - proužkování (zvláště často u modelu 202 a to nejen na nejkratší expozici). Mazací tuky v přístroji stárnou a také prachové částice, písek či jiní cizorodí návštěvníci přístroje mohou mít na časovací mechanismus Horizonta neblahý vliv. Doporučil bych vyčištění a promazání v servise. Pokud to pomůže, máte vyhráno. Pokud ne, máte nejen jistotu že přístroj je v pořádku, ale ještě jste pro něj udělal to nejlepší - dopřál jste mu údržbu! :wink:
  • 0

#21 Bret3

Bret3

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Brno
Reputace: 9

Publikováno 7 únor 2010 - 19:31:46

Nicodeme, nic proti údržbě Horizontu ani proti možným nerovnoměrnostem na nejkratším čase, ale tady byla řeč o proužkování rovnoběžným s okrajem filmu. Nerovnoměrnosti chodu strojku a foukání kolem bubnu dělá proužky vertikální (shora dolů). Jak už jsem psal výš, z hlediska bordelu ve stroji můžou proužky dělat smítka na bubnu apod. Ale "úklid" neuškodí opravdu nikdy.
  • 0

#22 nicodeme

nicodeme

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 273 příspěvků(y)
Reputace: 10

Publikováno 8 únor 2010 - 09:56:01

Díky Brete,
příspěvky jsem četl "z rychlíku" a takhle to dopadlo! Omlouvám se :-)
  • 0




1 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 1 návštěvníků, 0 anonymních