Přejít na obsah


Fotka

Nepochopení temné komory


  • Zamčené téma Toto téma je zamknuto
57 odpovědí na toto téma

#1 ryunin

ryunin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 696 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 18 January 2010 - 21:03:33

Dlouho jsem přemýšlel o tom, proč je mezi mnou a některými lidmi zde a i a jinejch forech o focení tolik nedorozumění. Měl jsem na to různý teorie, ale byly to takový rychlokvašky, moc se mi to nezdálo. Dospěl jsem k něčemu, co by mi mohlo v budoucnosti pomoct mnohem líp komunikovat s fotografy obecně. Už teď je spousta lidí, kteří neřeší proč a co a prostě se se mnou baví, ale nemyslím si, že je nutný pořád někoho provokovat. Koho to zajímá, může si přečíst můj následující traktát v podstatě o raison d'etre temné komory jako svébytné kulturní jednotky.

Temná komora je vlastně nejasně ohraničené společenství lidí, kteří sdílí vášeň pro fotografii, kde jádrem této vášně je čas strávený v temné komoře - zřejmě u většiny z nich. Pro tyto lidi v podstatě fotografie mimo temnou komoru, čili digitál, částečně i skenování a využíití PC je invalida, nedochůdče, nebo prostě jakýsi zástupce za nepřítomného ředitele. Není to fanatická sekta, kde se musí dodržovat pravidla, je to klub, přátelství, radost skupiny lidí, kteří mají velmi podobné a často velmi shodné zkušenosti, o kterých si můžou dlouze povídat, diskutovat, občas se pohádat nebo někomu poradit.

To všechno víte, proč to teda píšu. Protože jsem to naprosto nechápal. Přišel jsem z naprosto odlišného "koutu světa". Fotografovat jsem začal hlavně, nebo jen proto, abych něco hezkýho vytvořil. To tady lidi fotografují taky, aby něco dobrýho tvořili, ale jistě ne jen proto. To kutilství a chemie a fyzika na cestě k finální fotografii je přinejmenším stejně fascinuje jako konečná fotografie. Moje zkušenost s tvorbou něčeho hezkýho je bohužel diametrálně odlišná. Já se v mládí vážně zabýval malováním a to malování bohužel jsem považoval jen za nutný zlo, matlat olejový barvy na plátno mě samotný nebavilo, ba co víc, opravdu odpuzovalo. Bavilo mě to, co se objevovalo na obraze. S barvama jsem zacházel totálně plýtvavě. Moje obrazy vznikaly tak, že na takových dvacet, třicet pokusů, kdy jsem vyplýtval kila barvy, vznikl jeden finální produkt. Pro mě byly barvy bezvýznamný materiál, který mi má sloužit a je jedno, kolik jich použiju. Cílem bylo dostat finální obraz, i kdybych měl vyplácat všecnu barvu světa. To je uplně obrácená filozofie než panuje tady v temný komoře. Proto tu lidi s údivem sledujou, jak ledabyle, na základě náhody nebo rozmaru zkouším různý filmy. Můj přístup byl jako když jsem maloval - fotit tak dlouho, až po deseti vyvolanejch filmech se podaří, nějakou náhodou, shodou okolností dobrá fotka. S digitálem je to samozřejmě mnohem snazší, protože člověk má mnohem víc pokusů. Ale v rámci filozofie temný komory je tohle barbarství, nesmysl, šílenost. Tady se s negativem zachází téměř jako s posvátnou věcí, ctí se tu řemeslo, adekvátní zacházení s materiálem a adekvátní znalost a zkušenosti. Styl pokus omyl tu v temný komoře nedává smysl. Teda dává, když už člověk experimentuje na základě toho, že se naučil základy. V malířství to pro mě bylo jen neustálý hledání pomocí těch barev, kterými jsem plýtval a nechápal jsem nikdy malíře, co dělaj jak na běžícím pásu. Ale v temný komoře to není tak, že by tu lidi dělali fotografie nebo vyvolávali filmy jak na běžícím pásu. Umět exponovat, vyvolávat a zvětšovat tu je předpoklad pro další práci nebo umění fotografie. To, že někdo náhodou občas dobře exponuje, že mu to někdo náhodou občas dobře vyvolá a že to nějak celý dopadne, tu nemá hodnotu. Pro mě to hodnotu mělo obrovskou. Tak jako se mi jednou za rok podařilo namalovat obraz, který mě uspokojil, tak se mi jednou za rok - metodou pokus omyl - mohla podařit expozice, labu vyvolání a další proces někomu a všechno do sebe mohlo zapadnout. Jako by občas rozvetl kaktus. Proto to moje obrovský nadšení z povedený fotografie, a nechápání toho, jak se nad mými relativně podařenými snímky láme hůl. Tady se ctí řemeslo nebo aspoň úcta k tomu řemeslu a pak se čeká, že z toho řemesla tu a tam něco krásnýho vznikne. Tak to teda je. Je to nesmírně blízká filozofie buddhismu. Není tak důležitý, čeho člověk dosáhne, ale že dělá věci krok za krokem a raduje se z přítomnýho okamžiku, z přítomnýho vyvolání, zvětšování atd. Jak fotografie nakonec dopadne, to není tak důležitý, ale důležitý je ji správně exponovat, správně vyvolat atd. A když se to nepovede, nevadí, znovu a znovu.

Máte to ale krásnej koníček.

Nelibuju si vůbec v tom psát o sobě, jak by si mohl někdo myslet. Ale když jsem tu už způsobil menší poprask, chtěl jsem to trochu uvést na pravou míru. Je to takovej můj krok na cestě k pochopení fotografie jako celku, což se asi nikdy nikomu nepovede, ale má smysl o to usilovat.
  • 0

#2 zahradnik

zahradnik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 214 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 18 January 2010 - 22:05:58

:lol: I tady?
  • 0

#3 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 18 January 2010 - 22:25:24

:lol: I tady?

I tady..:(
  • 0

#4 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 18 January 2010 - 23:05:09

Ano, ten nadpis naprosto sedí. Ale myslím, že to nebude jenom temné komory...
  • 0

#5 ryunin

ryunin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 696 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 18 January 2010 - 23:19:17

Ano, ten nadpis naprosto sedí. Ale myslím, že to nebude jenom temné komory...


To bude nepochopení lidský společnosti jako takový!!!

No někdy se mi zdá, že ta lidská společnost nejsou jen samý krásný věci, na co bychom mohli bejt hrdý. Temná komora, to je vyjímka. To je na světě podivnejch klubů, spolků a stran... Je lidstvo veskrze prohnilý a dobrý člověk je vzácnost, nebo je lidstvo v podstatě dobrý a šmejdi jsou ojedinělý úkaz? To je otázka.
  • 0

#6 kkellner

kkellner

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 134 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 18 January 2010 - 23:20:11

Temná komora je společenství lidí, kteří sdílí vášeň pro fotografii, kde jádrem této vášně je čas strávený v temné komoře. Pro tyto lidi v podstatě fotografie mimo temnou komoru, čili digitál, částečně i skenování a využíití PC je invalida, nedochůdče, nebo prostě jakýsi zástupce.
- - -

Možná že tohle platí pro tuhle internetovou diskusi nebo některé její účastníky, docela bych tomu i věřil, ale tak to přece není.

Nutným, nikoli však hlavním předpokladem pro jakoukoliv výtvarnou činnost je zvládnutí techniky. Pro fotografii ať už analogovou nebo digitální taky. To je ta základní část jejíž základy se může snadno a rychle naučit každý, to z vás ale ještě nedělá dobrého fotografa. K tomu je nutné nadání, jistá inteligence, schopnost dívat se a vnímat svět kolem sebe atd.

Pokud se rozhodnu fotografovat na film koupím si foťák na film, film Fomapan 100 nebo 400, hotové roztoky Foma, vývojnici, zvětšovák a další drobnosti a v antikvariátě knížku kupř. Tomášek: Vyvolávám a zvětšuji sám. Věnuju tomu jeden víkend a naučím se to.

Taky na to můžete jít s digitálním foťákem a kupř. Zonerem a knížkou pana Kristiána. To je jedno. Nezavrhuju to ani ono. Jako zbytečnost mi připadá pouze digitalizace filmu, tedy skenování s amatérsky cenově dostupným skenerem. S digitálním foťákem to jde líp.

Vy mi připadáte jako Jára Cimrman objevitel slepých uliček. Jste zřejmě hloubavý člověk a časem na všecko přijdete ale proč pořád tak složitě?
  • 0

#7 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 18 January 2010 - 23:23:46

zásadní chybou je neustálá diskuze!

btw píše se výjimka (toto slovo opravdu není odvozeno od jímky:)
  • 0

#8 ryunin

ryunin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 696 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 18 January 2010 - 23:38:07

Temná komora je společenství lidí, kteří sdílí vášeň pro fotografii, kde jádrem této vášně je čas strávený v temné komoře. Pro tyto lidi v podstatě fotografie mimo temnou komoru, čili digitál, částečně i skenování a využíití PC je invalida, nedochůdče, nebo prostě jakýsi zástupce.
- - -

Možná že tohle platí pro tuhle internetovou diskusi nebo některé její účastníky, docela bych tomu i věřil, ale tak to přece není.

Nutným, nikoli však hlavním předpokladem pro jakoukoliv výtvarnou činnost je zvládnutí techniky. Pro fotografii ať už analogovou nebo digitální taky. To je ta základní část jejíž základy se může snadno a rychle naučit každý, to z vás ale ještě nedělá dobrého fotografa. K tomu je nutné nadání, jistá inteligence, schopnost dívat se a vnímat svět kolem sebe atd.

Pokud se rozhodnu fotografovat na film koupím si foťák na film, film Fomapan 100 nebo 400, hotové roztoky Foma, vývojnici, zvětšovák a další drobnosti a v antikvariátě knížku kupř. Tomášek: Vyvolávám a zvětšuji sám. Věnuju tomu jeden víkend a naučím se to.

Taky na to můžete jít s digitálním foťákem a kupř. Zonerem a knížkou pana Kristiána. To je jedno. Nezavrhuju to ani ono. Jako zbytečnost mi připadá pouze digitalizace filmu, tedy skenování s amatérsky cenově dostupným skenerem. S digitálním foťákem to jde líp.

Vy mi připadáte jako Jára Cimrman objevitel slepých uliček. Jste zřejmě hloubavý člověk a časem na všecko přijdete ale proč pořád tak složitě?



bohužel v mém životě ne všichni vynikající umělci měli školy a kursy, já s nimi měl hroznou zkušenost ... ti, kdo mě měli učit malovat, malovali hrozně, ale uměli řemeslo, ti jejich umění jsem obdivoval, řemeslo neuměli...

proto má nedůvěra k "řemeslu" jako základu umění, tak to prostě bylo u mě

a ten hrůzný odkaz na "Do nebe volající paradox! lterý tu dal někdo k dobru jako důkaz mý šílenosti nebylo nic jinýho než článek, kde se pozastavuju nad tím, že super fotky, super momentky z cest po světě nafotil na kompaktní filmovou věc člověk ,kterej nevěděl o fotografii teda technice zhola nic

a proč tak složitě - no mě připadá svět fotografie tak jak se ukazuje v roce 2010 zatraceně složitej - miliony technologií, druhů aparátů, software, do toho ty starý techniky, komory, formáty, někdo se v tom zřejmě rychle zorientuje, chci to a to a hup už to dělá, pro mě je to otázka dlouhýho hledání a zkoumání, než zjistím, co se to jako vlastně děje - mě dalo strašno práci přijít na to, co sjem naspal nahoře v tom článku

není to ode mě žádná schválnost, jen neschopnost se rychle orientovat v technologiích a udělat si jasno - kdyby se psal rok 1960, asi bych byl v uplně jiný situaci

tady to je část fora nazvaná "vostatní, povídání, kecy", jinak bych to sem nepsal

mě se ta vaše filozofie temný komory líbí, jen holt jsem ji hned nepochopil, no...
  • 0

#9 ryunin

ryunin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 696 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 18 January 2010 - 23:40:02

zásadní chybou je neustálá diskuze!

btw píše se výjimka (toto slovo opravdu není odvozeno od jímky:)


byly doby, kdy moje čeština byla perfektní, ale to už je dávno... nedokážu se naučit dva jazyky dokonale, umím dva jazyky nedokonale
  • 0

#10 spam82

spam82

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 28 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 19 January 2010 - 00:19:15

cujte cujte, umenie je mrtve, splocnost je zla, boh si dade tvori nove svety, a mna presviedcaju ze niesom nesmrtelny .. cujte, cujte :cry:
  • 0

#11 spooky

spooky

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,074 příspěvků(y)
  • LocationTrenčín, Slovakia
Reputace: 18

Publikováno 19 January 2010 - 00:19:57

Podľa mňa všetko strašne komplikujete. Celý svet je v podstate veľmi jednoduchý. A ja to tak isto beriem aj s fotografovaním. Moje fotky stoja síce za hovno ale baví ma to. Celý ten proces od exponovania, vyvolania negatívu, pozitívny proces a prípadné úpravy pozitívu(tónovanie, kolorovanie) je pre mňa tak krásny, že ho proste milujem.
A že niekto fotí na digitál. No nech fotí, je to jeho vec a mňa do toho nič nie je.
Vždy som bol zástanca strednej cesty. Nech si každý robí čo chce. Ak ma svojím konaním neotravuje, mám ho na háku. Treba si nájsť svoj zmysel a tomu sa potom venovať. :cry:
  • 0

#12 ryunin

ryunin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 696 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 19 January 2010 - 00:26:42

Podľa mňa všetko strašne komplikujete. Celý svet je v podstate veľmi jednoduchý. A ja to tak isto beriem aj s fotografovaním. Moje fotky stoja síce za hovno ale baví ma to. Celý ten proces od exponovania, vyvolania negatívu, pozitívny proces a prípadné úpravy pozitívu(tónovanie, kolorovanie) je pre mňa tak krásny, že ho proste milujem.
A že niekto fotí na digitál. No nech fotí, je to jeho vec a mňa do toho nič nie je.
Vždy som bol zástanca strednej cesty. Nech si každý robí čo chce. Ak ma svojím konaním neotravuje, mám ho na háku. Treba si nájsť svoj zmysel a tomu sa potom venovať. :cry:



No dělám co můžu. Už to tak komplikovaný nevidím, ale ty první zkušenosti s filmem a reakce na moje počínání mi pořádně zamotaly hlavu. Kdybych vám měl vyprávět, jak komplikovaná cesta byla moje buddhistická zkušenost, až po sedmnácti letech se to projasnilo a zjednodušilo. Jestli někdo všechno vidí jasný a snadný od začátku, přeju mu to, u mě to tak nikdy nebylo. Ale jsem rozhodně šťastnej a optimistickej člověk. A fotografie mi dala novej smysl života, jinak bych touhle dobou pařil nějaký hry na xboxu. Je lepší mít na zdi černobílý fotky. Jsem rád, že jsem našel obor, kde můžu realizovat svou potřebu tvořit a kde konečně, ve 42 letech, na to někdo pozitivně reaguje. Film je jasná volba. A začátek po druhý.
  • 0

#13 kelfik

kelfik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,073 příspěvků(y)
  • LocationOstrov u Macochy
Reputace: 85

Publikováno 19 January 2010 - 06:22:46

Svět není složitý.Dvě věci najdete kdekoli na světě-vodík a lidskou blbost :cry:
  • 0

#14 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 19 January 2010 - 07:15:18

A Bůh stvořil internet a lidi si vymysleli social-site.
  • 0

#15 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,222 příspěvků(y)
Reputace: 902

Publikováno 19 January 2010 - 08:32:20

Vážený pane ryunine, věkově nás dělí 10 let. Sdílím Vaše občasné pocity
radosti nad vlastním úspěchem. To jediné je nám odměnou za naše úsilí,
které věnujeme společnému zájmu o fotografii. Budete jistě souhlasit, že
pokud, jako houslista, perfektně nenaladíte vlastní nástroj, budete hrát s
obvyklou radostí, ale falešně. Pokud Vám to nebude vadit a nebude Váš
výkon muset někdo poslouchat a hodnotit, budete spokojen. V porovnání
s fotografem jsou to plné krabice nepodařených fotografií, které nemají
jakoukoli estetickou hodnotu pro kohokoli jiného, než jejich samotného
autora, který se nad nimi dojímá, vybavují se mu okolnosti jejich vzniku
a nikdo jiný je nemá sebemenší důvod prohlížet. Jiná situace ale nastane
v případě, že chcete předvést své umění ostatním lidem, kteří Vás vůbec
neznají, dokonce za to, že si Vás přijdou poslechnout zaplatí a očekávají
estetický zážitek, který je obtížně přenositelný, zcela individuální a bude
zákonitě předmětem Vašeho hodnocení. Fotografie to má ale podstatně
složitější v tom, že vlastně hrajete kdesi za silným závěsem a nikdo Vás
při vlastní akci nemá vůbec šanci spatřit. Můžete hrát zároveň i staré věci
a jejich výběr máte ve vlastních rukou. Jste amatér, neočekáváte žádnou
odměnu, musíte mít ale kvalitní nástroj, struny, smyčec, denně nesmírně
poctivě a dlouhodobě cvičit (stupnice, akordy, etudy, koncerty) vzdělávat
se, číst knihy, poslouchat nahrávky ostatních a stále se snažit být lepší.
Pak to má vše smysl a když skvěle zahrajete, budete možná pozván do
další koncertní síně a uslyší Vás možná daleko více lidí, kteří Vás budou
třeba i na ulici zdravit a pozvou na vínko..... Budete mít radost? Erik
  • 0

#16 tomas.kontakt

tomas.kontakt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,599 příspěvků(y)
  • Location49°17'32.960"N, 14°47'59.314"E
Reputace: 200

Publikováno 19 January 2010 - 08:40:34

když jsem si přečetl úvodní článek, tak mě tak napadá, jestli toho nechcete moc rychle najednou a za každou cenu!
Každý finální produkt, který vznikne by neměl být jen z běžící pásu bez chuti a zápachu..
Není to o tom rvát kila barev na plátno, protože z toho MUSÍ něco být.. Je to o radosti z té práce. Znáte ten pocit, když máte složenou fůru dřeva na zahradě, ráno k tomu stoupnete a večer, až to bude pořezané a složené v kotelně, tak si NEřeknete Hurá mám to z krku - já si vždycky říkám, to bude v zimě hezky u těch kamen s knížkou nebo fotkou v ruce.. Prostě radost z práce, že jsem prostě platný, že na tom světě mám nějakou cenu..
  • 0

#17 kkellner

kkellner

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 134 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 19 January 2010 - 08:41:57

Ryunine, není vaše pomalejší chápání způbobeno tím budhizmem a s ním související vegetariánskou stravou?
  • 0

#18 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4,203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 19 January 2010 - 08:42:47

Kkelner - jen poznámku k tomu, že nechápete, proč fotit na film a pak to skenovat. Jeden můj kamarád je velmi zdatný grafik. S photoshopem opravdu umí. I on si však vybral cestu filmu a následného scanu. Proč? Podle jeho slov se mu s "daty" z filmu mnohem líp pracuje, mnohem líp dosáhne určité nálady snímku a nemusí se prát s tím, co mu na digi nevyhovuje. I toto je prostě cesta. Navíc, s filmem si může dovolit opravdu kvalitní vybavení. Samozřejmě je tam i notná dávka staromilství. (ač je tedy značně mlád)

Ryuin - Já bych se obával jen toho, že po nějakém čase mě přestane bavit to marný úsilí, který přinese jen občas něco dobrého. Ona ta cesta je tak strašně dlouhá a člověk musí zvládnout takových věcí, že bych se prostě nikde raději nezdržoval. Ono i když zvládneš to řemeslo na jedničku, furt tam je šílených možností a šílený práce, aby tvé fotografie dokázaly zaujmout a navíc, což je asi nejhorší, abys dokázal zaujmout opakovaně. Focení pro vlastní radost a šuplík je samozřejmě také cesta, ale spíš taková polovičatá. Fotografie patří mezi lidi... Pak tu máš ten přístup, o kterém sám píšeš. Opravdu si filmu velmi vážíme. Už při focení se většina analogových fotografů snaží, aby ani jedno políčko nevyšlo nazmar. Přináší to sklidnění, člověk si nenosí domů tisíc snímků. Já osobně, když jsem si přinesl třeba dva tři filmy po deseti snících, považoval jsem se za cvakala a byl jsem nešťastný z toho zpracování. A to je právě ta filozofie, která je tak rozdílná....
  • 0

#19 ryunin

ryunin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 696 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 19 January 2010 - 08:46:37

Vážený pane ryunine, věkově nás dělí 10 let. Sdílím Vaše občasné pocity
radosti nad vlastním úspěchem. To jediné je nám odměnou za naše úsilí,
které věnujeme společnému zájmu o fotografii. Budete jistě souhlasit, že
pokud, jako houslista, perfektně nenaladíte vlastní nástroj, budete hrát s
obvyklou radostí, ale falešně. Pokud Vám to nebude vadit a nebude Váš
výkon muset někdo poslouchat a hodnotit, budete spokojen. V porovnání
s fotografem jsou to plné krabice nepodařených fotografií, které nemají
jakoukoli estetickou hodnotu pro kohokoli jiného, než jejich samotného
autora, který se nad nimi dojímá, vybavují se mu okolnosti jejich vzniku
a nikdo jiný je nemá sebemenší důvod prohlížet. Jiná situace ale nastane
v případě, že chcete předvést své umění ostatním lidem, kteří Vás vůbec
neznají, dokonce za to, že si Vás přijdou poslechnout zaplatí a očekávají
estetický zážitek, který je obtížně přenositelný, zcela individuální a bude
zákonitě předmětem Vašeho hodnocení. Fotografie to má ale podstatně
složitější v tom, že vlastně hrajete kdesi za silným závěsem a nikdo Vás
při vlastní akci nemá vůbec šanci spatřit. Můžete hrát zároveň i staré věci
a jejich výběr máte ve vlastních rukou. Jste amatér, neočekáváte žádnou
odměnu, musíte mít ale kvalitní nástroj, struny, smyčec, denně nesmírně
poctivě a dlouhodobě cvičit (stupnice, akordy, etudy, koncerty) vzdělávat
se, číst knihy, poslouchat nahrávky ostatních a stále se snažit být lepší.
Pak to má vše smysl a když skvěle zahrajete, budete možná pozván do
další koncertní síně a uslyší Vás možná daleko více lidí, kteří Vás budou
třeba i na ulici zdravit a pozvou na vínko..... Budete mít radost? Erik


nejsem si jist, jestli vám rozumím, ale jestli myslíte technickou kvalitu, zvládání řemesla jako základ úspěchu fotografa, tak jsem byl dosud obětí toho faktu, že naprostá většina lidí, kteří viděli moje fotografie, nemají o fotografických technikách ponětí a pouze hodnotí celkový dojem z fotografie - to mě opravdu mátlo - zdá lo se mi, že stačí, aby fotografie byla cíeméně ostrá, dobře kompozičně řešená a byl na ní opravdu zajímavý subjekt - jakou technikou vznikla a kolik toho autor ví o nejrozmanitějších fotografických postupech, zákonech a technikách - to laik netuší a většinou ho to nezajímá

tedy neznalost řemesla v hudbě laik často pozná okamžitě, ve fotografii
to pozná skoro výhradně jen velmi zkušený fotograf - zatím jsem měl to štěstí, že moje fotografie měly úspěch u těch laiků, teď se chci pustit do podrobného studia exponometrie a vlastního vyvolávání filmů

a ještě maličkost - u digitálu je zvládnutí techniky mnohonásobně snazší než u filmu, aspoň si nejsem vědom toho, že by moje fotografie z digitálu, které vystavuju na webu, měly nějaké závažné technické nedostatky - ve filmu jsem opravdu naprostý začátečník
  • 0

#20 ryunin

ryunin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 696 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 19 January 2010 - 08:51:10

Ryunine, není vaše pomalejší chápání způbobeno tím budhizmem a s ním související vegetariánskou stravou?


já jsem v hodně tolerantní škole buddhismu, kde jíme maso, neudržujeme celibát a pijeme alkohol

pomalejší chápání bude v genech, můj otec se nikdy nenaučil ani pustit video, neumí napsat sms a počítače obchází velkým obloukem
  • 0

#21 spooky

spooky

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,074 příspěvků(y)
  • LocationTrenčín, Slovakia
Reputace: 18

Publikováno 19 January 2010 - 08:51:24

Zvládnutie digitálnej fotografie nie je podľa mňa o nič ľahšie ani ťažšie ako analógovej. :cry:
  • 0

#22 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4,203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 19 January 2010 - 08:52:17

Zvládnutie digitálnej fotografie nie je podľa mňa o nič ľahšie ani ťažšie ako analógovej. :roll:


Souhlas
  • 0

#23 kelfik

kelfik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,073 příspěvků(y)
  • LocationOstrov u Macochy
Reputace: 85

Publikováno 19 January 2010 - 08:54:37

Není tak docela pravda,že laik pozná okamžitě falešnou hudbu(vím co mluvím-praxe).Pozná ji až když se nedá už poslouchat :cry:
  • 0

#24 ryunin

ryunin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 696 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 19 January 2010 - 08:57:07

Kkelner - jen poznámku k tomu, že nechápete, proč fotit na film a pak to skenovat. Jeden můj kamarád je velmi zdatný grafik. S photoshopem opravdu umí. I on si však vybral cestu filmu a následného scanu. Proč? Podle jeho slov se mu s "daty" z filmu mnohem líp pracuje, mnohem líp dosáhne určité nálady snímku a nemusí se prát s tím, co mu na digi nevyhovuje. I toto je prostě cesta. Navíc, s filmem si může dovolit opravdu kvalitní vybavení. Samozřejmě je tam i notná dávka staromilství. (ač je tedy značně mlád)

Ryuin - Já bych se obával jen toho, že po nějakém čase mě přestane bavit to marný úsilí, který přinese jen občas něco dobrého. Ona ta cesta je tak strašně dlouhá a člověk musí zvládnout takových věcí, že bych se prostě nikde raději nezdržoval. Ono i když zvládneš to řemeslo na jedničku, furt tam je šílených možností a šílený práce, aby tvé fotografie dokázaly zaujmout a navíc, což je asi nejhorší, abys dokázal zaujmout opakovaně. Focení pro vlastní radost a šuplík je samozřejmě také cesta, ale spíš taková polovičatá. Fotografie patří mezi lidi... Pak tu máš ten přístup, o kterém sám píšeš. Opravdu si filmu velmi vážíme. Už při focení se většina analogových fotografů snaží, aby ani jedno políčko nevyšlo nazmar. Přináší to sklidnění, člověk si nenosí domů tisíc snímků. Já osobně, když jsem si přinesl třeba dva tři filmy po deseti snících, považoval jsem se za cvakala a byl jsem nešťastný z toho zpracování. A to je právě ta filozofie, která je tak rozdílná....


No já to začínám chápat, samozřejmě když jsem si založil první film, u každého zmáčknutí spouště jsem se dlouho rozmýšlel, to se mi na tom taky líbí.

Co se týká toho umět opakovaně zaujmout fotografiemi druhé, když do toho nepočítám samotný fotografy, to už jsem psal panu kellnerovi, to je snad jediný, co mi ve fotografii zatím jde. A to je ta oblast fotografie, kterou asi chápu poněkud rychleji než technický aspekty. Možná taky proto, že jsem se dlouhá léta intenzivně zabýval výtvarným uměním.
  • 0

#25 ryunin

ryunin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 696 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 19 January 2010 - 09:12:16

Zvládnutie digitálnej fotografie nie je podľa mňa o nič ľahšie ani ťažšie ako analógovej. :cry:


když se to vezme celkově, tak samozřejmě ano

já myslel spíš že digitálně fotografovat bych mohl dál bez vážnějších technických problémů, kdežto s filmem se musím učit a přijde mi, že začátečník s digitálem rychleji může dosáhnout toho, co chce

tím netvrdím, že jsem zvládl digitální fotografii celkově, jen se odvážím tvrdit, že to co chci fotit, za normálních okolností, mám víceméně u digitálu pod kontrolou - viz série Beauty na mým webu, jestli tam někdo najde technický chyby, tak klobouk dolů - ale možná bych tohle za rok taky s filmem zvládl, to nevím
  • 0

#26 spooky

spooky

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,074 příspěvků(y)
  • LocationTrenčín, Slovakia
Reputace: 18

Publikováno 19 January 2010 - 09:16:00

Tá séria beauty na tvojom webe je pekná.
Ale ešte krajšia by bola nazväčšovaná na barytovom papiery, to by bola paráda. :cry:
  • 0

#27 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 19 January 2010 - 09:48:10

Ryunine, není vaše pomalejší chápání způbobeno tím budhizmem a s ním související vegetariánskou stravou?


Ale pane Kellnere....... :cry: :? :cry:
  • 0

#28 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 19 January 2010 - 09:50:12

Stejně tak jako kolega Kellner, nechápu použití ČB filmu k následnému scenu a zpracování do výsledné fotografie. Je to dle mne nesmysl.
  • 0

#29 manutara

manutara

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 145 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 19 January 2010 - 09:51:28

Podľa mňa všetko strašne komplikujete. Celý svet je v podstate veľmi jednoduchý. A ja to tak isto beriem aj s fotografovaním. Moje fotky stoja síce za hovno ale baví ma to. Celý ten proces od exponovania, vyvolania negatívu, pozitívny proces a prípadné úpravy pozitívu(tónovanie, kolorovanie) je pre mňa tak krásny, že ho proste milujem.
A že niekto fotí na digitál. No nech fotí, je to jeho vec a mňa do toho nič nie je.
Vždy som bol zástanca strednej cesty. Nech si každý robí čo chce. Ak ma svojím konaním neotravuje, mám ho na háku. Treba si nájsť svoj zmysel a tomu sa potom venovať. :)


povedal si to aj za mna ;)
  • 0

#30 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 19 January 2010 - 10:00:07

Ryunin napsal: "jestli tam někdo najde technický chyby, tak klobouk dolů"

Odvážné tvrzení, sám bych tu odvahu toto říct u svých fotografií neměl. To bych se bál, že přestanu vidět.

Co je to technická chyba? Kompozice, světlo? Ještě, že je fotografie natolik subjektivní záležitostí, že se nedá strikně posoudit. To je jediné mé uklidnění když se dívám na svě zvětšeniny.
  • 0

#31 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5,705 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 388

Publikováno 19 January 2010 - 10:02:29

.........

psal jsem mail a nevím jestli dorazil
  • 0

#32 manutara

manutara

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 145 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 19 January 2010 - 10:26:30

Ryunin napsal: "jestli tam někdo najde technický chyby, tak klobouk dolů"

Odvážné tvrzení, sám bych tu odvahu toto říct u svých fotografií neměl. To bych se bál, že přestanu vidět.

Co je to technická chyba? Kompozice, světlo? Ještě, že je fotografie natolik subjektivní záležitostí, že se nedá strikně posoudit. To je jediné mé uklidnění když se dívám na svě zvětšeniny.


tak prilejem olej do ohnika, Ryunin, podla mna ta seria beauty "JE", nic viac nic menej, keby sme sa poznali a sedeli niekde pri pive tak by som ta podpichol tym, ze je to "odpad" :D hehe, preco?? mno nefiem, nejak sa ti ta dievcina nezmestila ani do jednej fotky (mozno maly snimac digitalu :D :D ), dalsia vec, ale to bude zrejme chyba mojho monitora, LCD nieje dobry na grafiku, to cierno bielo je take hmm, ploche, chyba mi cierno cierna, bielo biela a celoskalovy prechod medzi nimi, co ja viem prisvietit tvar oddelit pozadie (to len tak bliakam, portety nerobim, neviem to jednoduho). skus si porovnat tvoju galeriu beauty a nejake fotky helmuta newtona. len tak zo srandy. helmut ma technicky dokonale fotografie to sa vie. skus porovnat a uvidis rozdiel, to hned bije do oci, ale popisat hmm.

a postup negativ sken, tak temnokomornici ja to robim negativ zvacsovak papierova fotogafia a sken. nemam skener na film a aj keby bol tak sa mi nechce na pocitadle pridavat kontrast nadrzat prisvetlovat a tak. pod zvacsovakom to mam jednoduchsie a rychlesie. papier 18x24 je uz velkostou dobry na hratky pod zvacsovakom a pohodlne sa zmesti do kadejakeho skenera.

takze tak, hadam to tu neuhori :D Ryunin vezmi si aparat naladuj filmik a fot, potom vyvolavaj, zvacsuj, strihaj, trhaj hadz do kosa. a ked chces byt fotografom s technicky dokonalym potfoliom tak vyfot 800 filmov a ono to pride samo :D :D :D (to tusim povedal bresson)
  • 0

#33 tomashr

tomashr

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 547 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 22

Publikováno 19 January 2010 - 10:41:26

Stejně tak jako kolega Kellner, nechápu použití ČB filmu k následnému scenu a zpracování do výsledné fotografie. Je to dle mne nesmysl.


No fakt je, že jsem zrovna nedávno jednu svoji BW fotku focenou na kinofilm Foma F21 někdy v roce 1988 či 89 tiskl na Epsonu R2400 (mimochodem na barytový papír) po naskenování (celkem obyčejným scannerem) no a docela jsem na výsledek zíral. Proti původní fotce na baryt ze zvětšováku (mám, takže jsem mohl srovnat) to nijak tonálně a dojmem nezaostává, snímek je ale doostřenější. Navíc (a to bylo rozhodující) tento starý negativ byl hodně "zasviněný" a retušovat to u "klasiky" by už bylo na hranici možností, v tomto je výsledek po skenu a následném vyčištění někde úplně jinde.
Tohle by se muselo ukazovat v reálu, těžko popisovat - obecně mi ale výsledek z varianty film-sken přijde jako poměrně zajímavý střed mezi fotkou čistě digitální a čistě analogovou a velmi opatrně bych řekl, že si to možná z obou cest bere spíš výhody, nikoli nedostatky.
  • 0

#34 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 19 January 2010 - 10:46:30

Stejně tak jako kolega Kellner, nechápu použití ČB filmu k následnému scenu a zpracování do výsledné fotografie. Je to dle mne nesmysl.


No fakt je, že jsem zrovna nedávno jednu svoji BW fotku focenou na kinofilm Foma F21 někdy v roce 1988 či 89 tiskl na Epsonu R2400 (mimochodem na barytový papír) po naskenování (celkem obyčejným scannerem) no a docela jsem na výsledek zíral. Proti původní fotce na baryt ze zvětšováku (mám, takže jsem mohl srovnat) to nijak tonálně a dojmem nezaostává, snímek je ale doostřenější. Navíc (a to bylo rozhodující) tento starý negativ byl hodně "zasviněný" a retušovat to u "klasiky" by už bylo na hranici možností, v tomto je výsledek po skenu a následném vyčištění někde úplně jinde.
Tohle by se muselo ukazovat v reálu, těžko popisovat - obecně mi ale výsledek z varianty film-sken přijde jako poměrně zajímavý střed mezi fotkou čistě digitální a čistě analogovou a velmi opatrně bych řekl, že si to možná z obou cest bere spíš výhody, nikoli nedostatky.


Hmmmm, svět se mění v surrealitu :( Chtěl bych to vidět na vlastní bulvy.
  • 0

#35 kdoco

kdoco

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,070 příspěvků(y)
Reputace: 109

Publikováno 19 January 2010 - 10:53:17

obecně mi přijde, že se tu nějak reaguje na něco jiného než kolega na počátku napsal.

taky pást se na pravopisu... či dokonce náboženské orientaci je velmi, velmi na pováženou. možná více, než si o svých fotografiích myslet, že jsou technicky dobré.
  • 0

#36 kkellner

kkellner

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 134 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 19 January 2010 - 10:58:47

teorie, ať už se týká fotografie na filmu nebo gramofonové LP desky:

analogový záznam je spojitý, obsahuje tedy nekonečné množství informací. digitální záznam je nespojitý, zubatý, množství informací je vždy konečné. jestli je to pravda, jestli je rozdíl opravdu vidět a slyšet nevím, fotím na film protože mě to baví. poslouchám mj. taky gramodesky protože jich mám hodně a něco na CD neexistuje.

je pravda že se dneska vlastně všechno digitalizuje i knihy o slavných fotografech minulosti jsou zpracovány digitálně, jenže k tomu se používají kvalitní a strašně drahé bubnové skenery, plochý skener který mám kupř. v multifunkční tiskárně Canon MP 810 se s kvalitou fotky z digitálního kompaktu mé manželky (Panasonic LX3) nemůže měřit.

nechci se hádat o tom jestli je lepší film nebo digi, nevím to ani to sem nepatří. Digitální fotografie má své klady i zápory, ale proč se trápit s vyvoláváním filmu a pak to skenovat opravdu nevím.
  • 0

#37 mdx

mdx

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 202 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 19 January 2010 - 11:01:04

Manutara napsal

...skus si porovnat tvoju galeriu beauty a nejake fotky helmuta newtona. len tak zo srandy. helmut ma technicky dokonale fotografie to sa vie. skus porovnat a uvidis rozdiel, to hned bije do oci, ale popisat hmm.
...
takze tak, hadam to tu neuhori :( Ryunin vezmi si aparat naladuj filmik a fot, potom vyvolavaj, zvacsuj, strihaj, trhaj hadz do kosa. a ked chces byt fotografom s technicky dokonalym potfoliom tak vyfot 800 filmov a ono to pride samo :D :D :lol: (to tusim povedal bresson)

Souhlas.
  • 0

#38 kkellner

kkellner

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 134 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 19 January 2010 - 11:05:15

Ryunin.

ať už je váš názor na vzdělání a pohrdání lidmi kteří umí řemeslo jakékoliv.

Než začnete rozvíjet další komplikované teorie, kdybyste si přečetl nějakou začátečnickou knížku o fotografování a konečně se už naučil vyvolat aspoň černobílý film, snad by vám to neuškodilo.
  • 0

#39 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 19 January 2010 - 11:12:37

Můj názor: opět naprosto zbytečná diskuse. Přínos=0.
  • 0

#40 manutara

manutara

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 145 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 19 January 2010 - 11:16:39

Můj názor: opět naprosto zbytečná diskuse. Přínos=0.


suhlasim
  • 0

#41 Acer

Acer

    Nováček

  • Předplatitel
  • 458 příspěvků(y)
  • LocationBruntálsko
Reputace: 254

Publikováno 19 January 2010 - 11:19:19

Já se z vás pokakám. Co fšeci furt dokola řešíte? Béžte raději fotit a vyvolávat . Pak si nad fotkama sedneme, vzájemně si je pomluvíme a u toho se ožereme a bude to lepší, než nekonečné mudrování :(
  • 0

#42 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 19 January 2010 - 11:20:04

Ogaři, nehodnoťme těžce hodnotitelné věci. Já vím každý máme nějaký názor, ale nebuďme až takoví no jak to říct.....
Opět jsem se na popud kolegy (kdoco) vrátil k úvodu a k rozsáhlé stati kolegy ryunina. Docela ho chápu, spoustu věcí pochopil zcela správně, některé již míň. Já pořád věřím v dobro lidí i pohledu z očí do očí, a to zejména při nějakém hodnocení fotografie.
Myslím si, že by ryunin změnil názor, že i vy by jste změnili nároz na ryunina, kdyby s náma sedl ke společnému stolu s fotografiema a lidsky si o fotografii poklábosil. Věřím, že on, ale i ostatní pochybovači, rýpalé, zahradníci atd. by přišli na to, že nejsme až tak uzavřené komunita magorú, co likvidují digitálisty na potkání, ale právě lidé s otevřeným srdcem a myslí.
Proto bych chtěl této příležitosti využít k propagaci TK srazu u nás na Valašsku. Poznání otevírá další dveře na schodiště života.
  • 0

#43 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 19 January 2010 - 11:21:15

Já se z vás pokakám. Co fšeci furt dokola řešíte? Béžte raději fotit a vyvolávat . Pak si nad fotkama sedneme, vzájemně si je pomluvíme a u toho se ožereme a bude to lepší, než nekonečné mudrování :-)


:( :D :D :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Acere, ogaro, prosím, pokakej se s nás :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: , prosíííím!!!!
  • 0

#44 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 19 January 2010 - 11:22:24

Můj názor: opět naprosto zbytečná diskuse. Přínos=0.


I cesta může být cíl :(
  • 0

#45 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 19 January 2010 - 11:24:46

Můj názor: opět naprosto zbytečná diskuse. Přínos=0.


I cesta může být cíl :(

Jo, to myslím už nějací Valaši tam od vás zpívali. :D
  • 0

#46 ToFF

ToFF

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1,377 příspěvků(y)
  • LocationTak někde mezi Plzní a Ostravou
Reputace: 89

Publikováno 19 January 2010 - 11:30:09

Já se z vás pokakám. Co fšeci furt dokola řešíte? Béžte raději fotit a vyvolávat . Pak si nad fotkama sedneme, vzájemně si je pomluvíme a u toho se ožereme a bude to lepší, než nekonečné mudrování :)


:( :D :D :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Acere, ogaro, prosím, pokakej se s nás :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: , prosíííím!!!!

Ja se zas pokakal z Acera, když mi naznačoval, jak mu mám ořezat jeho sračky na formát 24x30, aby dodržel pravidal temnokomorníckého fotookruhu :-) Tedy ty sračky použil pro označení svých fotek (k náhledu zde na superflašoidní prezentaci)... aby to jako ostatní pochopili :-) No ti co je neviděli, to stejnak nepochopí... Takže marš všichni do komory dělat fotky, ať se mame nad čím opíjet... na srazu
  • 0

#47 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 3,119 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1,087

Publikováno 19 January 2010 - 11:36:12

Můj názor: opět naprosto zbytečná diskuse. Přínos=0.


suhlasim


Jde o nejrychleji roztoucí vlákno. Kdyby bylo zbytečný, tak zapadne. Pro komoru je dobrý si vyříkat i tyto názory. Jen by jsem všechny rád požádal o slušnost. Jakékoliv napadání názorů druhých není hodno ani prům. temnokomorníka.
Taky si myslím, že ten temnokomornickej rasizmus by mohl zkončit.
Roman
  • 0

#48 Goro

Goro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 800 příspěvků(y)
  • LocationHradec Králové
Reputace: 11

Publikováno 19 January 2010 - 11:40:53

Můj názor: opět naprosto zbytečná diskuse. Přínos=0.


suhlasim


Jde o nejrychleji roztoucí vlákno. Kdyby bylo zbytečný, tak zapadne. Pro komoru je dobrý si vyříkat i tyto názory. Jen by jsem všechny rád požádal o slušnost. Jakékoliv napadání názorů druhých není hodno ani prům. temnokomorníka.
Taky si myslím, že ten temnokomornickej rasizmus by mohl zkončit.
Roman


Správně Romane.
  • 0

#49 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 19 January 2010 - 11:44:18

"temnokomornickej rasizmus" - to bych potřeboval rozvést.
  • 0

#50 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3,570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 19 January 2010 - 11:46:50

Můj názor: opět naprosto zbytečná diskuse. Přínos=0.


suhlasim


Jde o nejrychleji roztoucí vlákno. Kdyby bylo zbytečný, tak zapadne. Pro komoru je dobrý si vyříkat i tyto názory. Jen by jsem všechny rád požádal o slušnost. Jakékoliv napadání názorů druhých není hodno ani prům. temnokomorníka.
Taky si myslím, že ten temnokomornickej rasizmus by mohl zkončit.
Roman


Vpodstatě musím souhlasit s oběma pohledama. V této oblasti jsme ještě nikdy nic nevyřešili.
Na druhou stranu si tu můžeme vyměnit názory, ujasnit si, co si kdo o čem (a o kom) myslí. Zároveň bych chtěl požádat o slušnost a respekt, prostě jako vždycky :(
  • 0




1 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 1 návětěvníků, 0 anonymních