Přejít na obsah


Fotka

Prakticke pouzivanie zonalneho systemu


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
170 odpovědí na toto téma

#51 Snek

Snek
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 22 leden 2010 - 17:41:50

šneku, vládíku, nechtěl bych vidět jak by ty Vaše poučky dopadly při fotografování mých zřícenin, kde mnohdy rozsah mězi stíny a světly je více ja 10 clon.


krakene, nerejpej ;) ja o voze, ty o koze ... mluvil jsem o standardne osvetlenych "standardnich scenach"... a do teto kategorie motivy o rozsahu 10+ clon nespadaji. To je pak jasny, ze si zmerim odrazene svetlo v nejhlubsim stinu, posunu o dve clony a pri volani se pak jen modlim, abych si neprevolal svetla.

Tu poucku jsem se dal primarne proto, ze jsem tu klukum chtel alespon do srazu ulehcit zivot, no a ty jim to pak uz po svem pekne vysvetlis :lol:
  • 0

#52 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 22 leden 2010 - 17:45:39

Tož to zme sa nepochopili, pro mne je normální svéna ta, kerá má minimálně 10 clon :lol: ;)
  • 0

#53 Snek

Snek
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 22 leden 2010 - 17:48:06

... a celkově to trochu tentooo ... nějak vošulím. :lol:


Notorie, nekdo rika, ze to vosuli, ovsem odborne se tento pristup nazyva provedeni korekce na zaklade experniho odhadu dle odbornych zkusenosti prislusneho soudruha ;)
  • 0

#54 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 22 leden 2010 - 17:49:01

Když jsme u těch náročnejch scén. Jak to řešíte vy, co používáte KZS nebo zone system? Možností je několik. Buď se to tam vleze při standardním postupu všechno nebo se něco obětuje nebo se použije vyrovnávací vývojka. Ta ale kolikrát věci zkomplikuje, mám ten dojem.
Možná se ptám úplně blbě, ale tak nějak by mě to zajímalo, páč jsem člověk zvídavý(zvědavej jak vopica). :lol:
  • 0

#55 Snek

Snek
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 22 leden 2010 - 17:49:27

No mělo by se to měřit s kalotou ,ale koule přitom můžou být klidně vytažený. ;)


tak tak. koule z kalhot klidne ven, to na mereni kalotou zadnej zasadni dopad nema :lol:
  • 0

#56 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 22 leden 2010 - 17:51:33

Když tak o tym pogaři mluvíte, tož stejně pořád nechápu to s tyma zónama. ¨
Mysím jako takové řeči typu: " že neco umístím do zóny 3" a tak.

Já su s teho pak taký zmatený a trpím takovýma komplexama, že sem si už mosél dneskajc dal 7 kalíšek.

Nechtěli by ste mi to nekdo fakt vysvětlit?!? Prosím!!!
  • 0

#57 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 22 leden 2010 - 17:52:11

No mělo by se to měřit s kalotou ,ale koule přitom můžou být klidně vytažený. 8-O


tak tak. koule z kalhot klidne ven, to na mereni kalotou zadnej zasadni dopad nema :lol:

Jsi si jistej? Určitě nikdo nezpracoval téma "Vliv vytažensoti koulí na měření dopadajícho světla", tak nemůžeš mít prostě jistotu. ;-) Leda že bys byl provedl vlastní exaktní pokus sám...;)
  • 0

#58 Snek

Snek
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 22 leden 2010 - 17:55:19

Leda že bys byl provedl vlastní exaktní pokus sám...;-)


;) :-P 8-O :lol: :D
  • 0

#59 kelfik

kelfik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 073 příspěvků(y)
  • LocationOstrov u Macochy
Reputace: 85

Publikováno 22 leden 2010 - 17:57:46

Pokus doporučuji provést až na jaře,nebo až pominou mrazy :lol:
  • 0

#60 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 22 leden 2010 - 17:59:52

Když tak o tym pogaři mluvíte, tož stejně pořád nechápu to s tyma zónama. ¨
Mysím jako takové řeči typu: " že neco umístím do zóny 3" a tak.

Já su s teho pak taký zmatený a trpím takovýma komplexama, že sem si už mosél dneskajc dal 7 kalíšek.

Nechtěli by ste mi to nekdo fakt vysvětlit?!? Prosím!!!

Šak tam Rhx někde na začátku má vobrázek s pár zónama, né? a je to v tom článku napsané, co která zóna je. Voni stejně dělají machry, ale beztak něco změří, podle zkušenosti ubere nebo přidá, ale před lidima pak řekne
"Tak chlapi, teď dobře poslouchejte, dal sem to do zóny 3 a teď budu exponýrovat". Jako aby byli důležitý...

p.s. nevsvětlil by ně to někdo taky s těma zónama? Sám su z toho jelen...
  • 0

#61 Snek

Snek
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 22 leden 2010 - 18:06:46

Když tak o tym pogaři mluvíte, tož stejně pořád nechápu to s tyma zónama. ¨
Mysím jako takové řeči typu: " že neco umístím do zóny 3" a tak.

Já su s teho pak taký zmatený a trpím takovýma komplexama, že sem si už mosél dneskajc dal 7 kalíšek.

Nechtěli by ste mi to nekdo fakt vysvětlit?!? Prosím!!!


rekneme, ze si expozimetrem zmeris odrazene svetlo tveho kaliska se slivovicou. Predpokladejme, ze jsi nekde doma v pokojiku u okna, a ze ti pro dany film expozimetr nameril clonu 5.6 pri 1/30s. Pokud bys kalisek vyfotografoval namerenou clonou/casem, pri zvetsovani na papire normalni gradace vylezt jako pekne neutralne stredne sedy.

Ted rekneme, ze ty ale ten kalisek nechces sedy, ale cerny a s kresbou ve stinech. No tak si ho vyfotis ne tim, co ti rekl expozimetr, ale pri stejnem case o dve clonova cisla vic, tj. ne 5.6 ale 11 pri 1/30s. Kalisek na papire normalni gradace vyleze pekne cernej a prokreslenej.
  • 0

#62 Punkomat

Punkomat

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 187 příspěvků(y)
Reputace: 155

Publikováno 22 leden 2010 - 18:25:28

Tak nějak jsem předpokládal,že se to polokoule chytnete,ale nemohl jsem si vzpomenout na tu kalotu-teď to zase dává význam polokoule z kalhoty :lol:

Já jen,že jsem někde čet,že za prudkého slunce mezi baráky měření povytaženo kalotou to může být dost nepřesný, protože to zachytí i různá odražená boční světla od baráku,atd.
Jinak na zonální systém už taky vcelku prdím,protože mi to u svitku a kinofilmu,kde vše vyvolávám zaráz,příjde zbytečný.Až se vrhnu na VF,tak tam se do toho pustím.
  • 0

#63 zdenab2

zdenab2

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 617 příspěvků(y)
  • LocationKopanice
Reputace: 2

Publikováno 22 leden 2010 - 18:33:05

Mě to bude moset nekdo vysvětlit úplně polopatě.
Jak tam má příspěvek RHx z 21. leden, 21:24 ,tož to vysvětlíl a už sem myslél,že to trošku chápu.
Enomže jak sem četl dál,tož sem sa zas celý zdrbl a nevím nic.
Eště kule jakésy vytahovat.To by asi doma neprošlo tento systém :lol: .
Zostanu u svojého leningrada4 do doby,než ně autor sám vysvětlí KZS.
Asi si budu moset urvat od huby a dojet sa na ten sraz podívat,nebo jináč nevím.
Je ale pravda,že sa snažím fotit enom při rozumném světle.
  • 0

#64 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 22 leden 2010 - 18:40:20

Já jen,že jsem někde čet,že za prudkého slunce mezi baráky měření povytaženo kalotou to může být dost nepřesný, protože to zachytí i různá odražená boční světla od baráku,atd.

Na mém expozimetru nelze s kalhotou :lol: manipulovat jinak, než sundat/nandat. Bzenčák kdysi popisoval, že při určitých podmínkách kousek kaloty zakryje, aby dostal žádaný výsledek. Víc nepovím. ;)
  • 0

#65 Punkomat

Punkomat

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 187 příspěvků(y)
Reputace: 155

Publikováno 22 leden 2010 - 18:42:22

No pokud měříš tou koulí dopadající světlo,tak právě nic do zony neumisťuješ.Prostě exponuješ podle toho,co ti ukáže expozimetr a scena je tak jak má být-při normálním kontrasu scény.
  • 0

#66 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 22 leden 2010 - 18:42:47

Zostanu u svojého leningrada4 do doby,než ně autor sám vysvětlí KZS.
Asi si budu moset urvat od huby a dojet sa na ten sraz podívat,nebo jináč nevím.
Je ale pravda,že sa snažím fotit enom při rozumném světle.

Na ten sraz dojeď, určitě to bude stát za utržení si vod huby. Poznáš dobré lidi a lecčemu se přiučíš. Lepší jak 50x číst nejaké moudra zde je, když ti to jednou někdo(nejlépe samotný Kraken na schodech před barákem ve 4 hodiny ráno:-)) vysvětlí osobně.
p.s. Krakenku, to si nedělám z tebe čurinu! :lol:
  • 0

#67 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 22 leden 2010 - 19:07:49

Ogaři, vy ste mne fakt úplně zblbli, jeden mluví o černých kalíškoch, druhý o zónách, no já nevím!!! Přece každý ogara u nás ví, že kalíšky černé nesú....
Tož jak to mám včilkaj tým ogarom vysvětlovat, když su v Vás úplně pošólané. A navíc ani nevím, eslivá múj KZS nekomu pomohl, eslivá sa podle něho nekdo řídí krom mne. Já su enem blbý zedník, kerývá nejakým zónám prdlajs rozumí.

Notorie, stejně vím, že si ze mne děláš čurinu!!!
  • 0

#68 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 22 leden 2010 - 19:09:27

Jo a ve 4 ráno už na srazu nemožu ani mluvit, s výjimkú Ypresa, ze kterým sem vydržel až do půl 8. Ale to mne držel na vodú adrenalin a touha zabíjet :lol:
  • 0

#69 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 22 leden 2010 - 19:12:47

Tak teď už nevím ani já. Co je to černý kalíšek? To je neco špatného. Jako kalíšek smrti nebo tak něco?
  • 0

#70 zdenab2

zdenab2

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 617 příspěvků(y)
  • LocationKopanice
Reputace: 2

Publikováno 22 leden 2010 - 19:24:10

Su z teho fakt doblblý.KZS je výborná věc,která podle mě má největší opodstatnění tam kde je scéna z velikým světelným rozdílem.
Já takové nefotím,protože ně to nejde.
To chce prostě sodovčák slivovice pod pažu a nechat si to vysvětlit od autora.Jinak to nevidím.
  • 0

#71 zdenab2

zdenab2

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 617 příspěvků(y)
  • LocationKopanice
Reputace: 2

Publikováno 22 leden 2010 - 19:25:17

Tak teď už nevím ani já. Co je to černý kalíšek? To je neco špatného. Jako kalíšek smrti nebo tak něco?


Nevím,že by štampla neředěného rodinalu :roll:
  • 0

#72 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 22 leden 2010 - 20:18:03

černej kalíšek, černá známka, černý plavky.... ste nikdy neslyšeli vo kapitánu silverovi nebo co? :roll:
  • 0

#73 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 22 leden 2010 - 20:29:08

patří tam i schwarzkarte? :roll:
  • 0

#74 Golfista

Golfista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 630 příspěvků(y)
Reputace: 101

Publikováno 22 leden 2010 - 20:41:51

Ogaři týmto ste mne připravili o kalíšky na srazu, keré sem si chtěl "vykecat" při vysvětlováni KZS!!! :roll: :wink:

Vždyť vy všecko víte!!!!:lol:

Ode mne ten kalíšek dostaneš, pokud mne to vysvětlíš a naučíš.
  • 0

#75 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 22 leden 2010 - 20:43:50

to je tak, když se praktický věci probíraj digitálním médijem, pak jsou z toho akorát zmatky :roll:
navrhuju určit už nyní termín - sobota - a hodinu pro krakenův výklad kzs který všem tápajícím ukáže cestu
aby nebyli studenti někde rozlítaní po kopcích a šli poslouchat mistra
složité to není, jen to tak vypadá
tamten půdní obrázek byl pro hledání volacího času - střední šedá je ta krabice a spotmetrem jsem našel místo na bílém lajntuchu, které odráželo o tři ev víc = tedy zona 8
udělal jsem normálně podle doporučeného postupu pozitiv a když tam byla v tom okamžiku na uschlém papíře akorátní kresba - byl čas "N" správně
drobné odchylky nevadí, důležité je mít správně určenej ten střed - expozici a volání
zbytek se dá upravit v pozitivním procesu
a když pozitivní úpravy nejsou třeba, tak jsem pozitivně naladěn, poněvadž mám mín práce
ale nijak extra zvětšeniny nedělám, nejradši mám jeden osvit s nějakým vykrytím
  • 0

#76 Vladik

Vladik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 217 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 22 leden 2010 - 23:09:19

Krakene,

ty provokatere :D To je ten trpaslik v tunelu a cerne skvrny na slunci. Ale osobne, kdyz uz se tedy o nich bavime, sceny s vysokym kontrastem delam tak, ze je volam v Emofinu nebo v Rodinalu 1+100 s omezenym nebo uplne bez kvedlani :D Merim a exponuji tedy zcela bezne (viz vyse) a vyvojkou ovlivnim neupeceni svetel. Pripadne klido pido obetuju bud stiny nebo svetla, to uz zalezi. Hlavni je, abych mel normlani konstrast tam, kde ho chci mit.

Zone system ti rekne, jakou mirou podexponovat mista sceny, kde chces mit na fotce jeste nejakou rozumnou kresbu a dal ti rekne o kolik stahnout volani, abys neupekl svetla. To podexponovani je ono umisteni do zony III nebo II (zona tri je definovana jako stiny s dobrym rozlisenim kresby, zona II jako prakticky uz cerna s temer neznatelnou kresbou). Napriklad to udelas tak, ze si zmeris to dane "tmave" misto, vyjde ti treba f/8 1/30 (kdybs exponoval takhle a volal normalne, tak ti tmave misto vyjde jako zona V neboli stredni seda - protoze expozimetr si vzdycky "mysli", ze meri stredni sedou) a to umisteni do zony III neni nic jineho nez korekce do zaporu. Takze z toho udelas f/8 1/125 pro zonu III nebo f/8 1/250 pro zonu II. Pak by sis zkontroloval, do jake zony ti padnou svetla a podle toho si urcil volaci cas. Napriklad bys zmeril u svetel udaj f/16 1/500 (to je rozdil 6 clon oproti tem tmavym mistum). Pokud bys ted exponoval na tmavych mistech namerenym casem a clonou - f/8 1/30, a volal bys Normalne (tzv. N volani) tak ty svetla upeces, protoze by ti padly do pomyslne zony XI, pricemz uz zona X je definovana jako "absolutni" bila. Uz jen tim umistenim stinu do zony III, bys umistil svetla do zony IX (exponoval bys f/8 1/125, coz je vlastne f/16 1/30 a tedy korekce pro svetla +4 EV jinak umisteni do zony IX) , ktera je definovana jako bila s nepratrnym naznakem kresby. Pokud bys k tomu jeste navic zvolil N-1 volani, tak by ti svetla skoncily v zone VIII, coz uz je definovane jako svetla s dobrym rozlisenim kresby. To N-1 volani je vlastne jen jinak nazvane zkracene volani a to jak vime nejvice ovlivni zcernani v nejvice exponovanych mistech filmu a nejmene exponovana mista ovlivni pouze nepatrne. Proto posunes svetla ze zony IX do zony VIII a stiny ti porad zustanou v zone III.

No, asi jsem to stejne vubec nenapsal srozumitelne, takze o tom pokecame na srazu :D


Ale porad jsme u toho, ze oku se to nebude zdat, protoze to zkracene volani ti ovlivni kontrast i ve strednich tonech (zona IV,V,VI), ikdyz mene nez ve vyssich zonach. Kontrast ve strednich tonech nebude "Normalni" a to je to hlavni pro vnimani sceny.

Kdyz koukas okem v realu na neco, tak se ti zornicka bud stahne nebo roztahne podle toho, jestli koukas do svetla nebo do stinu a to druhe v ten samy okamzik nevidis. Oko tedy vzdycky "obetuje" svetla nebo stiny a scena mu i tak prijde v "poradku".

To by me zajimalo, jestli ten muj vylev fakt treba nekdo aspon trochu pobere.... :wink:
  • 1

#77 kelfik

kelfik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 073 příspěvků(y)
  • LocationOstrov u Macochy
Reputace: 85

Publikováno 22 leden 2010 - 23:19:08

Tak tohle si musím přečíst zítra až budu střízlivej :wink:
  • 0

#78 Snek

Snek
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 23 leden 2010 - 01:31:10

To by me zajimalo, jestli ten muj vylev fakt treba nekdo aspon trochu pobere.... :)


Vladiku, pokus dobrej, ja ti rozumim... :)

ale tohle jim rikej nazivo na srazu a nejlepe mej pripravenej nejakej obrazek, na kterym jeste dovysvetlis, detaily...

ja si naivne myslel, ze treba prirovnani ke kalisku bude alespon krakenovi blizke, a kdyz se uz i on vydesil...
  • 0

#79 krilo

krilo

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 536 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 23 leden 2010 - 01:33:45

no ty vole, stale viac sa utvrdzujem v tom, ze sa na cely system zon vybodnem :)
  • 0

#80 Snek

Snek
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 23 leden 2010 - 01:37:23

hele, neveste hlavu, von ten ogara Adamsu chtel jenom lidem zamotat hlavy...

ted vazne, kdyz jsem slysel jak Kraken nad ranem husti do Yprese ohledne exponovani... rikal jsem si, ze je skoda, ze je kraken zednik... kdyby totiz nebyl zednik, byl by fakt vybornej ucitel! :) Vsem doporucuju si krakenovu prednasku o KZS prijet na sraz poslechnout, bez curiny a bez debat ! :)
  • 0

#81 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 23 leden 2010 - 01:37:49

no ty vole, stale viac sa utvrdzujem v tom, ze sa na cely system zon vybodnem :)


Máš recht bude ti stačit KZS!!! Nebo ještě kratčí a jednoduší KS!!!
  • 0

#82 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 23 leden 2010 - 01:39:44

Pro ty co neviju je KS (Kraken systém) nový systém, kerý sme dneska vymysleli s Vaňúrkem u kalíškúúúúúú!!!
  • 0

#83 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 23 leden 2010 - 01:41:04

Děkuju Šneku za podporu, chválu i přísun kalíšku na srazu :)
  • 0

#84 Snek

Snek
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 23 leden 2010 - 01:43:15

Děkuju Šneku za podporu, chválu i přísun kalíšku na srazu :)


rado se stalo :)
  • 0

#85 bzencak

bzencak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 993 příspěvků(y)
Reputace: 487

Publikováno 23 leden 2010 - 08:49:42

Tak to ti Vladiku tleskám! První člověk na temné co to nahlas řekl (napsal) a nebál se tak prolomit hegemonii zonalu. Podle mne máš naprostou pravdu!
  • 0

#86 Vladik

Vladik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 217 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 23 leden 2010 - 10:06:15

Si tak rikam,

ze by nebylo spatne udelat na srazu vylozene "prednasku" s projekci a ukazkami.
Ono to fakt neni slozite, ale je nutne to podat dobre. A vysvetlit prakticky dve nebo tri zakladni pravidla- poucky. Ansel to ve svych knizkach napsal hezky, jen je skoda, ze to jeste nikdo poradne neprelozil do cestiny.

Kazdopadne neberte zonovy system jako nejaky svaty gral, je to proste jen jiny pristup k problemu, kterym je dobre exponovana fotografie. A dobre exponovana fotografie neni rozhodne jen to, ze na ni mate zachyceny rozsah 20 clonovych cisel.

Pokud budu mit cas, klidne bych neco k te prednasce nachystal a na srazu ji udelal. Stacil by nejaky LCD projektor k notebooku. Pocitam, ze lidi, kteri by si to treba chteli poslechnout, by bylo vic, nez co se vleze k jednomu stolu.

Jo a potom by se mi hodil na te prednasce Minolta Spotmetr, ktery mi k zonovemu systemu prisel naprosto uzasny a krasne by se na nem dal vysvetlit.
  • 0

#87 kelfik

kelfik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 073 příspěvků(y)
  • LocationOstrov u Macochy
Reputace: 85

Publikováno 23 leden 2010 - 11:03:46

jestli se nepletu po včerejším výplachu mozku Starobahnem ten ZS je něco jako HDR u tigitální fotografie(výsledkem je kresba všude,kontrast v prd...) :lol: :)
  • 0

#88 pignon

pignon

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 442 příspěvků(y)
Reputace: 31

Publikováno 23 leden 2010 - 11:05:29

a uz je to tady, nejdrive jsem chtel nalit nejkou tu stamprlu Krakenovi, za vysvetleni KZS eventualne KS, ale ted naleju Vladikovi za VZS :) a Kraken bude nasuchu javascript:emoticon(':evil:')
  • 0

#89 Snek

Snek
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 23 leden 2010 - 11:07:38

jestli se nepletu po včerejším výplachu mozku Starobahnem ten ZS je něco jako HDR u tigitální fotografie(výsledkem je kresba všude,kontrast v prd...) :lol: :)


omlouvam se za neznalost, ale co je HDR opravdu netusim ... ?
  • 0

#90 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 23 leden 2010 - 11:14:12

jestli se nepletu po včerejším výplachu mozku Starobahnem ten ZS je něco jako HDR u tigitální fotografie(výsledkem je kresba všude,kontrast v prd...) :lol: :)

čoveče, to se asi po včerejším výplachu starobahnem docela pleteš. :) :-D
Přečti si definici na wikipedii, tam je to docela slušně vyjádřeno, co je cílem zónového systému.
  • 0

#91 kelfik

kelfik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 073 příspěvků(y)
  • LocationOstrov u Macochy
Reputace: 85

Publikováno 23 leden 2010 - 11:16:27

HDR je složení většinou 3 různě exponovaných fotografií(stíny,střední,světla)v jeden celek.Výsledkem je fotografie s kresbou od stínů po světla,ale poněkud plochá bez kontrastu) :)
  • 0

#92 kelfik

kelfik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 073 příspěvků(y)
  • LocationOstrov u Macochy
Reputace: 85

Publikováno 23 leden 2010 - 11:37:59

Já myslel výsledkem :)
  • 0

#93 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 23 leden 2010 - 11:56:07

Já myslel výsledkem :)

Já taky. :lol: Zejména s tím kontrastem v prd... proto jsem dal ten odkaz, podtrhnul bych v té definici slova "korektní tonalitou" - viz např. to co psal Vladik. Nesrovnával bych to s čímkoliv v digitálu, to ani nejde. Je to prostě metoda, jak dosáhnout přesně toho, co chci na výsledné fotografii mít. Postup, při kterém každý krok od exponování k vyvolání a následnému zvětšování(nebo kontaktprintu) mám pod kontrolou tak, abych pro pozitivní proces dostal optimální negativ, při kterém nemusím složitě něco zachraňovat komplikovanými technikami(i když i ty můžou být někdy předem zamýšlenou součástí celého procesu). Alespoň takhle to vidím já.
  • 0

#94 bobrb

bobrb

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 859 příspěvků(y)
  • Locationpod Brdy
Reputace: 54

Publikováno 24 leden 2010 - 17:42:53

Pokud budu mit cas, klidne bych neco k te prednasce nachystal a na srazu ji udelal. Stacil by nejaky LCD projektor k notebooku. Pocitam, ze lidi, kteri by si to treba chteli poslechnout, by bylo vic, nez co se vleze k jednomu stolu.

Projektor klidne vezmu...
  • 0

#95 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 24 leden 2010 - 21:23:54

můžu vzít videokameru, ale točit ne, leda by se toho někdo ujmul, točit mě nebaví a ani k tomu nemám vlohy
obyč mini dv
kdyžby to někdo chtěl udělat, tak sz nebo mailem
mohlo by vzniknout památné instruktážní dévédé
  • 0

#96 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 778 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 364

Publikováno 24 leden 2010 - 21:43:50

ďakujem páni,
aj na základe tohoto vlákna (a veľmi veľmi obsahovo hodnotných príspevkov) som včera do lesa zobral spotmeter, zbastlil rýchlo zónové koliesko, a pekne premeriaval / zapisoval, rátal a nadával na svoj nematematický mozog.

výsledok ešte nie je dokonalý, ale je znať výrazný posun oproti meraniu dopadajúceho svetla (minimálne v tom, že som už teraz vedel, že sa vleziem do N = normálneho volania).

vychádzal som (zatiaľ, plánujem kalibráciu procesu a filmu ) z datasheetov Ilfordu pre kombináciu DDX + Delta 100. je to fajn ako základ - porozumenie súvislostí, procesu ai.

ešte musím niekde ale zistiť, čo s N-1 volaním, o koľko to upravovať :x

Dík dík!
Ď.
  • 0

#97 krilo

krilo

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 536 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 25 leden 2010 - 00:17:22

este by ma zaujimalo, kolko tak trva tento proces pred samotnym odfotenim zaberu, neodkvitne fotena kvetinka medzicasom? ;-)
  • 0

#98 Mellon

Mellon

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 166 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 6

Publikováno 25 leden 2010 - 00:59:10

este by ma zaujimalo, kolko tak trva tento proces pred samotnym odfotenim zaberu, neodkvitne fotena kvetinka medzicasom? ;-)


Leckdy míň, jak úvaha nad smyslem onoho záběru, ...třeba. :)
  • 0

#99 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 25 leden 2010 - 01:13:15

No jak je to rychlé? To uděláš, ping, ping a ping a máš to tam. Alespoň u KZS.
  • 0

#100 zajda

zajda

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 888 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 25 leden 2010 - 07:54:58

No jak je to rychlé? To uděláš, ping, ping a ping a máš to tam. Alespoň u KZS.

ano ano ;-) :)
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních