Přejít na obsah


Fotka

znovupouzitie vykrystalizovaneho ustalovaca


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
18 odpovědí na toto téma

#1 pj

pj

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 28 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 20 leden 2010 - 16:25:30

zdravim vsetkych, rad by som sa popytal na vas nazor na nasledujuci "problem":

uz niekolkokrat sa mi stalo ze ked som skoncil pracu v komore, nemal som cas upratat a nechal som ustalovac v miske, ked som sa o par dni vratil, ustalovac bol kompletne vykrystalizovany. zvykol som si doliat vodu, trosku namiesaneho ustalovaca a veselo dalej ustalovat. vsetko funguje ako ma. podotykam ze robim mokry kolodiovy proces. ustalovac je 200g na 1l vody. chcem sa spytat, ci je takyto zkrystalizovany ustalovac doliaty vodou v poriadku, ako zistim ci nahodou nie je vycerpany, a ci sa mozu casom prejavit nejake negativne ucinky?

vdaka

peter
  • 0

#2 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 20 leden 2010 - 16:48:57

Jestli ustaluje dostatečně rychle a je mu dán dostatek času, těžko způsobí problémy.
  • 0

#3 LukasJ

LukasJ

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 319 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 20 leden 2010 - 16:56:03

No tohle by vadit nemělo. Jen se musí zase rozpustit.
  • 0

#4 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 20 leden 2010 - 17:16:44

zdravim vsetkych, rad by som sa popytal na vas nazor na nasledujuci "problem":

uz niekolkokrat sa mi stalo ze ked som skoncil pracu v komore, nemal som cas upratat a nechal som ustalovac v miske, ked som sa o par dni vratil, ustalovac bol kompletne vykrystalizovany. zvykol som si doliat vodu, trosku namiesaneho ustalovaca a veselo dalej ustalovat. vsetko funguje ako ma. podotykam ze robim mokry kolodiovy proces. ustalovac je 200g na 1l vody. chcem sa spytat, ci je takyto zkrystalizovany ustalovac doliaty vodou v poriadku, ako zistim ci nahodou nie je vycerpany, a ci sa mozu casom prejavit nejake negativne ucinky?

vdaka

peter


podle me by to melo byt ok. Jak dlouho ho takto pouzivas? resp. kolik i vydrzi desek, jestli uz tak jako tak neni vycerpany - nekde JKCZ psal recept na kontrolni roztok pro kotrolu ustalovace - jen kde to bylo?
  • 0

#5 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 20 leden 2010 - 21:12:23

kolodium je nadupane stribrem, ustalovac se vycerpava vyrazne driv nez u klasickeho procesu. osobne bych tak nepostupoval. proste mam rozmichane v kanystru, naleju ustalovace do misky pro danou seanci, treba 2-3 deci, po seanci zlikviduju. vubec bych to neresil, thiosiran je levna polozka. proc chces setrit zrovna na thiosiranu? srovnej jeho cenu s dusicnanem stribrnym
  • 0

#6 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 20 leden 2010 - 21:14:00

zdravim vsetkych, rad by som sa popytal na vas nazor na nasledujuci "problem":

uz niekolkokrat sa mi stalo ze ked som skoncil pracu v komore, nemal som cas upratat a nechal som ustalovac v miske, ked som sa o par dni vratil, ustalovac bol kompletne vykrystalizovany. zvykol som si doliat vodu, trosku namiesaneho ustalovaca a veselo dalej ustalovat. vsetko funguje ako ma. podotykam ze robim mokry kolodiovy proces. ustalovac je 200g na 1l vody. chcem sa spytat, ci je takyto zkrystalizovany ustalovac doliaty vodou v poriadku, ako zistim ci nahodou nie je vycerpany, a ci sa mozu casom prejavit nejake negativne ucinky?

vdaka

peter


podle me by to melo byt ok. Jak dlouho ho takto pouzivas? resp. kolik i vydrzi desek, jestli uz tak jako tak neni vycerpany - nekde JKCZ psal recept na kontrolni roztok pro kotrolu ustalovace - jen kde to bylo?

popijam svarak, takze si uz nic nepamatuju, nemozes po me chtet, abych si pamatoval kdejaku blbost co jsem kde napsal :-)
  • 0

#7 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 20 leden 2010 - 21:14:29

já bych měl největší starost o oxidaci takhle volně na vzduchu ponechanýho ustalovače.... teda pokud je pravda, co tvrdí výrobce většiny tohohle. vono by se tam jinak necpal siřičitan sodnej, žejo (a i ten oxiduje).
  • 0

#8 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 20 leden 2010 - 21:19:22

ustalovac pro kolodium neni se siricitanem. je to jen roztok thiosiranu sodneho.
  • 0

#9 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 20 leden 2010 - 21:31:50

tak to by se ovšem mělo, pokud nejsem úplně blbej, velmi rychle kazit.
  • 0

#10 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 20 leden 2010 - 22:16:17

hlavne se rychle vycerpa, kdyz to vylevam, tak me fascinuje jak jsou obcas ty misky postribrene :-)
  • 0

#11 pj

pj

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 28 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 21 leden 2010 - 21:44:25

vdaka za nazory. ja to takto pouzivam uz par mesiacov a zatial bez problemov
  • 0

#12 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 21 leden 2010 - 21:53:08

vdaka za nazory. ja to takto pouzivam uz par mesiacov a zatial bez problemov


?? ustaluje to vubec jeste poradne ? - vubec ho nedolevas cerstvym?
  • 0

#13 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 21 leden 2010 - 21:55:50

vdaka za nazory. ja to takto pouzivam uz par mesiacov a zatial bez problemov


?? ustaluje to vubec jeste poradne ? - vubec ho nedolevas cerstvym?


sorry uz jsem si vsiml ze ho dolevas. No fakt nevim, radsi bych to vyleval - pri cenach thiosiranu to za to nestoji
  • 0

#14 pj

pj

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 28 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 21 leden 2010 - 21:57:41

ustaluje poriadne aj ked nedolievam
  • 0

#15 LukasJ

LukasJ

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 319 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 21 leden 2010 - 22:24:07

No chtel jsem jeste pripsat, ze neni jasny o jakej ustalovac jde. Neco oxiduje rychlejc, neco pomalejc. Th amonej i sodnej to snasi. Aspon dle zkusenosti. Nikdy jsem se nedostal do uplny krystalizace, ale obcas me koncentrat krystalizoval. Novy i pouzity. Ale kontrola je velice jednoducha. Ikdyz nemam chemii na test. Staci ustalit polovinu doby a pak se podivat. Teoreticky, pokud je vse OK, nic se nestane. Ale urcite bych se toho vyvaroval. Cena Th je naprosto nepodstatna. Stejne tak ustalovac na papiry nepouzivam opakovane. Tedy pokud jsem neudelal 15 fotek za seanci, to mu dam sanci znovu. Ale uz pocitam.
  • 0

#16 cuba

cuba

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 518 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 21 leden 2010 - 23:35:25

Nedávno jsem takhle zkoušel orwácký rapidfikser, myslím A304 to bylo. Rok výroby cca 1984, při protřepání v tom chrastily krystaly, plastové víko nešlo odšroubovat. Návod žádný, internet nic... říkám si, zkusíš jako fomácký, 1+5 a uvidíš. Naředím, vytáhnu starou fomu 200 s tabulárními krystaly,prichystám stopky. Po vhození ustřihnutého kousku filmu, protřepání jsem ani ty stopky nestačil pustit..... cca 10 vteřin a film byl čistý....
z toho plyne.... ustalovač se zase tak moc nekazí, fomácký používám klidně i půl roku, když zvětšuji víceméně sporadicky. Test se provádí jodidem draselným, ovšem snad všichni máme nějaký ty starý zkušební filmy, ústřížky a podobně. Stačí jen osvětlený kousek vhodit do poměrného množství ustalovače a změřit čas do vyjasnění filmu. Pokud je to dýl než minuta a půl, či dvě.... je to na pováženou
  • 0

#17 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 22 leden 2010 - 00:14:51

ustalovač se zase tak moc nekazí


dokud neni rozpuštěnej ve vodě
  • 0

#18 cuba

cuba

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 518 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 22 leden 2010 - 00:36:43

Počítám, že i ten koncentrát néni rozpuštěný v něčen jiném, než ve vodě... nicméně i můj pracovní roztok ustalovače vydrží minimálně půl roku, ve flašce od minerálky. Limitující je spíše vyčerpání počtem ustalovaných zvětšenin.
Po pravdě řečeno, jsem v tomto spíše prase ( i když prý prasta kyselé nežerou, Machaček :-) ). Nikdy se mi nestalo, že bych s tím měl s odstupem času problém... a to i samotné praní barytu hooodně flákám :)
  • 0

#19 cuba

cuba

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 518 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 22 leden 2010 - 00:39:04

faktem je, že aplikuji takové to domácí cvakání :-) ..... bez ambicí na přepisování dějin fotografie :)
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních