Přejít na obsah


Fotka

Články jako pomoc novým fotokomorníkům


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
92 odpovědí na toto téma

#1 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 23 leden 2010 - 18:23:53

Temná, jako servr už je moloch. Je plná informací, nový člověk se v nich těžko orientuje. Napadla mě taková věc. Temnokomorníci co už mají něco za sebou a chtějí ostatním pomoci by mohli všichni udělat článek stylu "jak to dělám já". Článek většího rozsahu, kde by byly ty jeho zkušenosti tak nějak od začátku do konce. Co fotí, čím to fotí, proč si vybral zrovna tenhle fotoaparát, jak to zpracovává, jakou má fotokomoru, jakou má vývojnici, kde to motá, fotografii fotokomory, v čem a proč to obvykle plajchuje a tak dál. Prostě všechny ty střípky, které tu autor už tak dlouho různorodě pohazuje sebrat do jednoho pěkného článku. Mám takový pocit, že právě takovéto skorem kompletní nahlédnutí pod něčí pokličku by bylo velmi velmi zajímavé, poučné a snad i o dost užitečnější, než to rozsévání do místních škatulek. A určitě nejenom pro začátečníky... Nejen pro autory by také bylo jistě moc zajímavé, nahlédnout do takovéhoto článečku po třech letech :) Pokud se vám tato myšlenka zdá smysluplná a chtěli byste takto přispět, prosím přihlašte se mi sem, díky.... Ponejvíce by se mi líbilo, kdybychom si pak určili nějaké dostatečně pozdní datum (za měsíc, za dva) a všichni najednou publikovali.
  • 1

#2 kdoco

kdoco

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 070 příspěvků(y)
Reputace: 109

Publikováno 23 leden 2010 - 18:48:31

velice zajímavá myšlenka! chce to odvahu, asi i znát práce autora, zda je pro toho kterého jeho postup zajímavý, ale přínos by to mohl být mimořádný!
  • 0

#3 KGB

KGB

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 389 příspěvků(y)
Reputace: 20

Publikováno 23 leden 2010 - 18:53:52

bych se klidne pridal ale nevim zda by to bylo pro nekoho platne a pak kolik lidi by asi prezilo klistyr z meho basnickeho streva :roll:
  • 0

#4 vanourek

vanourek

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 831 příspěvků(y)
  • LocationZlín
Reputace: 135

Publikováno 23 leden 2010 - 18:55:35

Pavle, toto považuji za perfektní nápad a podnět. Ač jsem takový amatér - samouk, něco jako nahlédnutí pod svoji pokličku bych rád sepsal a rád si přečetl články ostatních. Opravdu fajné, jde vidět, že Ti to politicky myslí :roll:
  • 0

#5 zdenab2

zdenab2

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 617 příspěvků(y)
  • LocationKopanice
Reputace: 2

Publikováno 23 leden 2010 - 19:43:30

Asi ano.Je to výborný nápad.Akorát bych to nejak omezil,aby nepsal třeba každý svůj postup.Vznikl by velký zmatek.
To by prostě museli napsat např. max.4-5lidí.Třeba jeden krajinkář,co fotí na VF,jeden co popíše jak fotí na diapozitivy SF atd.
Kdyby to "napsal" každý,tak v tom zase bude zmatek.Každý má totiž svůj zaručený postup.Nevím lesti chápete,jak to myslím.Taková trošku cenzura no :D
  • 0

#6 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 23 leden 2010 - 19:47:41

Asi ano.Je to výborný nápad.Akorát bych to nejak omezil,aby nepsal třeba každý svůj postup.Vznikl by velký zmatek.
To by prostě museli napsat např. max.4-5lidí.Třeba jeden krajinkář,co fotí na VF,jeden co popíše jak fotí na diapozitivy SF atd.
Kdyby to "napsal" každý,tak v tom zase bude zmatek.Každý má totiž svůj zaručený postup.Nevím lesti chápete,jak to myslím.Taková trošku cenzura no :D

Jaká cenzura? Jaký zmatek? Vyberu si jen to, co si chci přečíst, ne?
  • 0

#7 krilo

krilo

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 536 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 23 leden 2010 - 19:47:44

rozhodne som za!
akurat, mam dojem, ze kolko ludi tolko chuti ... sposobov nazorov ...
  • 0

#8 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 23 leden 2010 - 19:48:40

Jo a Pavle, je to výbornej nápad. Už jen pro oživení článků jako takových...
  • 0

#9 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 23 leden 2010 - 19:55:27

Asi ano.Je to výborný nápad.Akorát bych to nejak omezil,aby nepsal třeba každý svůj postup.Vznikl by velký zmatek.
To by prostě museli napsat např. max.4-5lidí.Třeba jeden krajinkář,co fotí na VF,jeden co popíše jak fotí na diapozitivy SF atd.
Kdyby to "napsal" každý,tak v tom zase bude zmatek.Každý má totiž svůj zaručený postup.Nevím lesti chápete,jak to myslím.Taková trošku cenzura no :lol:


Nesouhlas. Nemají to být návody. Jak píše Notorius, člověk si přečte jen to co sám chce. V článkách by se na to mohla vytvořit samostatná sekce a tam by to třeba i přibývalo. Na temným procesu je úžasný, jak skvěle variabilní je a jak moc cest vede ke konečný fotce. Někdo si na ni vystačí s krabicí od čaje a baterkou v ruce místo zvětšováku, někdo má všechno vybavení světa. A to by na tom právě bylo to zajímavý. Navíc prostě jednotilivý informace nedaný do souvislostí často působí zmatečně, tady v tom by byla ohromná síla kompletu...
  • 0

#10 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 23 leden 2010 - 19:59:36

Jo a rovnou říkám - nechtěl bych pro to žádný pravidla. Ať to každý napíše srdcem. (proto jsem navrhoval i to společný výdání, aby se lidi neovlivňovali - aby to prostě nebyla unifikovaná nuda, ale díky rozdílnosti pojetí zajímavá četba) Jediný za co bych se přimlouval by byl důraz na podrobnosti, ty jsou často to nejdůležitější... Víte jak tu bylo to perfektní vlákno cesta k fineprintu? Tak něco velmi podobného, jen možná rozsáhlejšího a hlavně v oné formě článku, aby to nezapadlo....
  • 0

#11 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 23 leden 2010 - 20:26:25

zajimavej nápad, proč by ne? přimlouval bych se za pozdější termín (nebo ho dodatečně posunout, pro lidi, co dělaj všechno 5 minut po dvanáctý, jako já :D).
  • 0

#12 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 23 leden 2010 - 20:30:14

Tak třeba klidně až na sraz, ale aby to bylo. Proto bych tu uvítal i ty případný jmena, který se k tomu čestně zavážou. Protože víme, jak tyhle věci bez závazků fungujou, žejo :)
  • 0

#13 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 23 leden 2010 - 20:37:26

právě já když se k něčemu upíšu tak se na to pak vy ... sočina. prostě jsem průduch, žejo.
Navopak když dělám něco jako překvapení nebo poprvé, tak to udělám i docela pečlivě :D
  • 0

#14 sbriza

sbriza

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 817 příspěvků(y)
Reputace: 15

Publikováno 23 leden 2010 - 21:07:18

Kluci, v jádru je to chválihodný nápad, ale proč přepisovat něco, co už bylo 100x napsáno? Viz knihy od Kulhánka a dalších autorů. Jsou sice půl století staré, ale fyzika i chemie platí pořád.
Navíc si troufám tvrdit, že jen málokdo dokáže popsat a vysvětlit problematiku lépe než oni.
Kdo se chce práci v temné komoře opravdu naučit, tak si takovou odbornou literaturu koupí, přečte, vyzkouší a pak se může ptát na to, čemu nerozumí.

A pro línou verbeš, která chce vše na zlatém podnosu a nejlépe už uvařené, je přece škoda ztrácet drahocenný čas, ne?
  • 0

#15 permon

permon

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 225 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 23 leden 2010 - 21:50:50

Jsem pro náhled pod poklyčku druhým a to bez cenzury či škatulkování článků do čehokoliv.Jistě to bude velmy zajímavé.Nikde se nenajde takzvaně sériově zhotovená fotokomora ani postupy a vše co k tomu patří.
  • 0

#16 himself

himself

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 585 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 23 leden 2010 - 22:49:17

souhlasím se sbrizou, vše bylo stokrát napsáno a pokud začínající fotokomorník (nebo jinde jakýkoli jiný začátečník) má chuť, informace si najde. Čímž ale nechci říct, taková práce by nebyla bohulibá a někomu prospěšná.
  • 0

#17 kdoco

kdoco

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 070 příspěvků(y)
Reputace: 109

Publikováno 23 leden 2010 - 22:51:37

jasný, základy jsou základy.

ale zas... my teď pracujeme se současnými materiály, současnými přístroji. a taky současnou kulturní zkušeností, což není imho zanedbatelný.
  • 0

#18 KGB

KGB

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 389 příspěvků(y)
Reputace: 20

Publikováno 23 leden 2010 - 22:52:13

me napada napad :-)
co kdyby misto psani celeho postupu a vseho mozneho kazdy zvolil neco o cem si mysli ze je v jeho posupu a figlech genialni a napsal clanek jen o tomto
  • 0

#19 tomashr

tomashr

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 547 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 22

Publikováno 23 leden 2010 - 23:09:40

Kluci, v jádru je to chválihodný nápad, ale proč přepisovat něco, co už bylo 100x napsáno? Viz knihy od Kulhánka a dalších autorů. Jsou sice půl století staré, ale fyzika i chemie platí pořád.


Poměrně silně nesouhlasím - tyto knihy jsou dobré v úplných základech, ale různých "drobností" se změnila spousta. Jak u negativů - změny zvyklostí ve vývojkách, T krystaly atd., tak v pozitivu - třeba různé fígle kolem multigrade papírů, třeba různé lokální úpravy gradace atd.
Ty staré knihy jsou sice někdy dobré (i když zdaleka ne vždy až tak moc, jak se tvrdí), ale všelékem nejsou ani náhodou - najde se dost postřehů, které se v nich nenajdou.
  • 0

#20 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 23 leden 2010 - 23:13:38

Temná, jako servr už je moloch. Je plná informací, nový člověk se v nich těžko orientuje. Napadla mě taková věc. Temnokomorníci co už mají něco za sebou a chtějí ostatním pomoci by mohli všichni udělat článek stylu "jak to dělám já". Článek většího rozsahu, kde by byly ty jeho zkušenosti tak nějak od začátku do konce. Co fotí, čím to fotí, proč si vybral zrovna tenhle fotoaparát, jak to zpracovává, jakou má fotokomoru, jakou má vývojnici, kde to motá, fotografii fotokomory, v čem a proč to obvykle plajchuje a tak dál. Prostě všechny ty střípky, které tu autor už tak dlouho různorodě pohazuje sebrat do jednoho pěkného článku. Mám takový pocit, že právě takovéto skorem kompletní nahlédnutí pod něčí pokličku by bylo velmi velmi zajímavé, poučné a snad i o dost užitečnější, než to rozsévání do místních škatulek. A určitě nejenom pro začátečníky... Nejen pro autory by také bylo jistě moc zajímavé, nahlédnout do takovéhoto článečku po třech letech :-) Pokud se vám tato myšlenka zdá smysluplná a chtěli byste takto přispět, prosím přihlašte se mi sem, díky.... Ponejvíce by se mi líbilo, kdybychom si pak určili nějaké dostatečně pozdní datum (za měsíc, za dva) a všichni najednou publikovali.


Pavle, ono je to hezké, ale kdo to bude číst? Jako začátečník nepoznám kdo má vlastně pravdu, zda je lepší plastimatka, jobo nebo není nad vyvolání v miskách. To samé o formátech, fotoaparátech...atd. 10 a více hodně podobných článků bych sám nechtěl číst a jako začátečník se v nich vyznat už vůbec ne.

Pokud chceš takto někomu pomoci tak bych spíš byl pro jeden obecný článek k publikování. Pokud chci nakouknout pod pokličku nebo vidět tvorbu s dotyčným se domluvím.
  • 0

#21 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 23 leden 2010 - 23:56:07

Bylo by zajímavý začít sérii článků "Jak to dělám já" tabulkou, kde by každej publikující vyplnil řádky tipu: 3 nejpoužívanější foťáky, 3 nejpoužívanější vývojky, ustalovače, používaná vývojnice, praní, a tak dál až k suché fotce.
V článku by se pak dalo rozepsat o detalech a celkem by to drželo formu pro orientaci.
  • 0

#22 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 24 leden 2010 - 00:03:28

Já to celý myslel krapet jinak. Ne jako návod, jak už jsem zmiňoval výše. Žádný Kulhánek 1,2,3. Prostě takové obecné, normální, ba lidské povídání o tom, jaká je ta má cesta. Tedy ne - "k vyvolání filmu použite vývojnici tu a tu", ale "k vyvolání používám plastimatky, vždycky mně stačily..." Vždyť přeci ani žádná "pravda" neexistuje....
  • 0

#23 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 24 leden 2010 - 00:04:56

Bylo by zajímavý začít sérii článků "Jak to dělám já" tabulkou, kde by každej publikující vyplnil řádky tipu: 3 nejpoužívanější foťáky, 3 nejpoužívanější vývojky, ustalovače, používaná vývojnice, praní, a tak dál až k suché fotce.
V článku by se pak dalo rozepsat o detalech a celkem by to drželo formu pro orientaci.



Tak tohle přijde nahouby zasejc mně. K čemu to komu kdy bude? Prostě nějaká další statistika...
  • 0

#24 sbriza

sbriza

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 817 příspěvků(y)
Reputace: 15

Publikováno 24 leden 2010 - 00:25:56

Kluci, v jádru je to chválihodný nápad, ale proč přepisovat něco, co už bylo 100x napsáno? Viz knihy od Kulhánka a dalších autorů. Jsou sice půl století staré, ale fyzika i chemie platí pořád.


Poměrně silně nesouhlasím - tyto knihy jsou dobré v úplných základech, ale různých "drobností" se změnila spousta. Jak u negativů - změny zvyklostí ve vývojkách, T krystaly atd., tak v pozitivu - třeba různé fígle kolem multigrade papírů, třeba různé lokální úpravy gradace atd.
Ty staré knihy jsou sice někdy dobré (i když zdaleka ne vždy až tak moc, jak se tvrdí), ale všelékem nejsou ani náhodou - najde se dost postřehů, které se v nich nenajdou.


Jistě, z logiky věci se dnes některé věci dělají jinak, ale to neznamená, že ty staré nefungují. Základní principy a postupy jsou prostě pořád stejné, ať souhlasíte nebo ne. To je prostě fakt. A až se začátečník dostane k fíglům jako je lokální úprava gradace, tak začátečníkem už dávno nebude :wink:

Jinak odrazovat nikoho rozhodně nechci, naopak. Jenom mi x-té opisování základních informací z knih nebo webu přijde jako zbytečná práce. Pokud se tu ale přece jen takový nový "Kulhánek" najde, který by sepsal novou "bibli temnokomorníka", hluboce před ním smeknu!
  • 0

#25 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 24 leden 2010 - 00:32:52

Jinak odrazovat nikoho rozhodně nechci, naopak. Jenom mi x-té opisování základních informací z knih nebo webu přijde jako zbytečná práce. Pokud se tu ale přece jen takový nový "Kulhánek" najde, který by sepsal novou "bibli temnokomorníka", hluboce před ním smeknu!


JO, PŘESNĚ o tohle mi tedy ani trochu NEJDE :)))
  • 0

#26 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 24 leden 2010 - 00:39:01

Bylo by zajímavý začít sérii článků "Jak to dělám já" tabulkou, kde by každej publikující vyplnil řádky tipu: 3 nejpoužívanější foťáky, 3 nejpoužívanější vývojky, ustalovače, používaná vývojnice, praní, a tak dál až k suché fotce.
V článku by se pak dalo rozepsat o detalech a celkem by to drželo formu pro orientaci.



Tak tohle přijde nahouby zasejc mně. K čemu to komu kdy bude? Prostě nějaká další statistika...


No, začínající temnokomorník by moh odhadnout střední hodnotu "jak se to obecně dělá" a mělo by to hodnotu v určité kompenzaci zlozvyků v procesu. A že jich mám spoustu.
  • 0

#27 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 24 leden 2010 - 00:42:54

OT: Ňák mám problém s těma citacema, můžete mi please někdo BLBOVZDORNĚ objasnit jak na to? Třeba SZ,nebo jinde, ať nezanášíme vlákno.
  • 0

#28 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 24 leden 2010 - 01:07:37

To by mě taky zajímalo jak vypíchnout jen část citace a nebrat ji celou. Su nejaké zmatené.
  • 0

#29 hypnogen

hypnogen

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 122 příspěvků(y)
  • LocationPraha / Rychvald
Reputace: 181

Publikováno 24 leden 2010 - 03:37:42

To by mě taky zajímalo jak vypíchnout jen část citace a nebrat ji celou.


Já to dělám tak: citaci odkliknu celou a pak z ní nechtěné umažu (jen musíš dát pozor, ať si nezmizíš i ty hranaté závorky).
  • 0

#30 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 24 leden 2010 - 05:18:59

Děkuju hypnogena, zedníka to nenapadne :wink:
  • 0

#31 tomashr

tomashr

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 547 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 22

Publikováno 24 leden 2010 - 09:10:10

Jistě, z logiky věci se dnes některé věci dělají jinak, ale to neznamená, že ty staré nefungují. Základní principy a postupy jsou prostě pořád stejné, ať souhlasíte nebo ne. To je prostě fakt. A až se začátečník dostane k fíglům jako je lokální úprava gradace, tak začátečníkem už dávno nebude :wink:


Pokud jde o základy zpracování BW negativu, tak tam máš asi pravdu, tam se klasické knihy od Kulhánka či Tomáška použít dají, to ano (i když i tady by se našlo pár věcí, které za doplnění stojí).
Jenže Pavel toto téma asi myslel jako širší a podle mě je dost věcí, které v češtině knižně nevyšly. Třeba v barevné fotografii, ale pak i ve snímkové technice. Dám zcela konkrétní příklad - už jsem v jiné diskusi zmiňoval knihu Arta Morrise na téma focení ptáků - to pro mě bylo takřka zjevení, něco takového prostě v češtině nikdy nevyšlo. Kniha je vzniklá v době čistě analogové, o digi skoro ani tečka, ale zabývá se reálnou možností využití moderní techniky a filmů zcela prakticky - o podobných věcech se v česky psané literatuře vesměs mluvilo jen krajně odtažitě jako o něčem nedostupném...
  • 0

#32 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 24 leden 2010 - 10:03:13

To by mě taky zajímalo jak vypíchnout jen část citace a nebrat ji celou. Su nejaké zmatené.

K těm citacím. Není to těžké, ale mohl bych k tomu sesmolit třeba obrázkový návod, pokud byste chtěli. Ale ještě předtím vás upozorním na tlačítko náhled(je vedle tlačítka odeslat), tam si můžete do aleluja vyzkoušet, jak bude váš příspěvek vypadat. Sám ho využívám, když přidávám do příspěvku třeba odkaz, zejména teď když už si nemůžu svůj příspěvek jako neadmin zpětně upravit.
  • 0

#33 permon

permon

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 225 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 24 leden 2010 - 10:11:37

tomashr když jsme u knih,tak je v současnosti uš nemožné někde sehnat něco i to málo z klasické čb fotografické praxe a teorie.Je to velká škota že se to vytlačilo i z fotografických časopisů digitálem. :wink:
  • 0

#34 tomashr

tomashr

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 547 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 22

Publikováno 24 leden 2010 - 10:18:35

tomashr když jsme u knih,tak je v současnosti uš nemožné někde sehnat něco i to málo z klasické čb fotografické praxe a teorie.Je to velká škota že se to vytlačilo i z fotografických časopisů digitálem. :lol:


Zkus knihovnu... Netuším, jak je to v tvém okolí, ale když v Praze vyrazím do městské knihovny, tak z té fotografické klasiky seženu skoro cokoli, dokonce jsem k mému překvapení narazil i na některé vyložené lahůdky, třeba rybářské knihy Slávy Štochla z doby kolem roku 1950 :wink:
Je mi jasné, že na menších městech bude výběr v tomto ohledu menší, ale za pokus to určitě stojí.
  • 0

#35 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 24 leden 2010 - 10:20:52

Citace: musíš mít povolený značky v příspěvku!

Dole pod vokýnkem, kde píšeš, je asi 5 řádků:

Zakázat HTML v tomto příspěvku
Zakázat značky v tomto příspěvku
Zakázat smajlíky v tomto příspěvku
Připojit podpis (podpis můžete změnit ve vašem nastavení)
Upozornit mne, přijde-li odpověď

a ty máš zaškrtnutý to druhý, takže to citaci neudělá.
  • 0

#36 zdenab2

zdenab2

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 617 příspěvků(y)
  • LocationKopanice
Reputace: 2

Publikováno 24 leden 2010 - 14:14:52

Pavle, ono je to hezké, ale kdo to bude číst? Jako začátečník nepoznám kdo má vlastně pravdu, zda je lepší plastimatka, jobo nebo není nad vyvolání v miskách. To samé o formátech, fotoaparátech...atd. 10 a více hodně podobných článků bych sám nechtěl číst a jako začátečník se v nich vyznat už vůbec ne.


Přesně takhle jsem to měl namysli,akorát moc nevládnu slovem,tak jsem to blbě napsal.
Pro toho,kdo to má "zmáknuté" je to dobré,že si může počíst a vyzkoušet něco podle někoho druhého a má to jako inspiraci.
Jenže ten kdo zrovna začne od 0 a začne si číst to množství informací bude hodně zmatený.Vím to z vlastní zkušenosti.Taky jsem začínal tak,že jsem si napřed sháněl informace.Bylo jich tolik,že jsem byl zmatený a nevěděl,co si vybrat.Odvahu prostě sebrat zvětšovák s tím,že to nějak dopadne mi umožnilo až několik kalíšků slivovice.
Toliko vlastní zkušenost.
  • 0

#37 permon

permon

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 225 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 24 leden 2010 - 15:02:25

jedině něco najít v městské knihovně a okopírovat si to.V knižních obchodech a ve vycházejících časopisech je to poslední dobou beznadějné.
  • 0

#38 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 24 leden 2010 - 17:27:54

kdysi dávno v 70tých letech vyšla u nás taková velká šedá bichle nabitá výbornými informacemi, už si přesně nepamatuji název, něco jako encyklopedie praktické fotografie. Výborná kniha, stalo se mi to nadlouho zdrojem informací, ze kterého jsem čerpal základní vědomosti o všem možném kolem fotky. A samozřejmě, od zkušených rafanů jsem v ateliérech a komorách lapal už jen nuance z jejich osobní praxe. Pro začátečníka je současný přebytek informací průšvih, obzvláště pokud různě po netu člověk nachází spoustu "zaručených" rad od dalších začátečníků... Určitě pro každého, kdo najde věčné a nesmrtelné zásady ve starších i novějších kniíhách a naučí se, má aspoň trošku ohmatané a zažité základní postupy, které jsou v zásadě pořád stejné, je cenná každá ověřená informace o moderních postupech a materiálech, o nichž v knihách až tak moc informací není. Člověk bez žádných vlastních zkušeností z těch základních postupů může ve všelikých internetových fórech českých i světových tak trošku tápat, žejo... tady potom ověřování cest, které nikam nevedou, je docela požírač času a peněz. Není nad osobní kontakt s možností podívat se osobně, jak to dělá druhý, který má výborné výsledky.
  • 0

#39 chemik

chemik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 190 příspěvků(y)
Reputace: 17

Publikováno 26 leden 2010 - 00:16:40

kdysi dávno v 70tých letech vyšla u nás taková velká šedá bichle nabitá výbornými informacemi, už si přesně nepamatuji název, něco jako encyklopedie praktické fotografie. Výborná kniha...

Nebyla prodána :oops:
V roce 1972, kdy vyšla v 1. vydání, stála 80 Kčs (náklad 12200 výtisků).
  • 0

#40 KGB

KGB

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 389 příspěvků(y)
Reputace: 20

Publikováno 26 leden 2010 - 00:26:08

kdysi dávno v 70tých letech vyšla u nás taková velká šedá bichle nabitá výbornými informacemi, už si přesně nepamatuji název, něco jako encyklopedie praktické fotografie. Výborná kniha...

Nebyla prodána :oops:
V roce 1972, kdy vyšla v 1. vydání, stála 80 Kčs (náklad 12200 výtisků).


jj tu knihu mam a je super :evil: kdyz neco nevim zalistuju a budto vim a kdyz ne tak google to jisti :(
  • 0

#41 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 26 leden 2010 - 00:31:22

:oops: kupodivu.... nojono, brouzdání po internetu a lovení kusých informací je levnější.... jo, to je ona, ta knížka, co jsem měl na mysli. To by měla být povinná četba pro každého začínajícího fotoamatéra temnokomorníka (a nejen pro něj) i dnes.
  • 0

#42 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 704 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 387

Publikováno 26 leden 2010 - 10:02:37

ať už článek, nebo dobrá kniha, pořád je to psaný text -já mám knih metr i některé dobré a trvalo mi, než jsem si z těch mnoha stran dovedl vypíchnout podstatné věci
ono je to s čb procesem tak, že se doopravdy otevře jen opravdovým zájemcům, zapáleným až hořícím pro emulzní svět
kdo chce - postupuje krok za krokem dál a ptá se
kdo nechce - lamentuje na netu, že "to neleze a neleze"
podle konkrétních otázek se totiž pozná, jestli to myslí vážně, nebo ještě neopustil klávesnici a pořád dokola teoretizuje, ale film nezaloží
-
díky, za každý text třeba pentaxistův, kde i jedna věta ze stovky jiných tě nakopne o kousek dál protože na "tohle" jsi sám nepřišel
-
možná by se dalo založit vlákno: pomoc s hledáním odpovědí
vycházím z faktu, že všechno už bylo řečeno, jenom běžnej temnokomorník to nemůže najít, ať už zde, nebo jinde po světě v těch tunách písmen a vět - že by se tam dávaly odkazy
já to zakládat nebudu, cojávím jestli sem taková myšlenka patří nebo nepatří v souvislosti s kodexem
  • 0

#43 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 26 leden 2010 - 10:27:29

myslim že jako základ pro první kroky by stačilo naskenovat některé články z photolife... vyvolávání filmu i fotek tam je, co víc třeba. jo pak ještě podívat se na paladix, kde už je to všecko napsané. jediné co člověk možná potřebuje, je vizuální návod jak nacpat film do cívky, ale jinak?
  • 0

#44 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 26 leden 2010 - 10:29:35

a když zadám do googlu "jak vyvolat film", tak mám úplně všecko.. mno možná na zvýšení pozice tk.cz v odkazech na googlu.. proč ne
  • 0

#45 Drevorubec

Drevorubec

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 324 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 247

Publikováno 26 leden 2010 - 10:40:04

Já to vidím jako chvályhodný nápad. Ale možná bych začal malinko jinak. Podle mě by tu měl být nějaký základní návod pro toho, kdo chce vyvolat svůj první film a fotky. Ten nezatěžovat žádnýma vychytávkama a nějak zajistit aby nezapadl. Třeba v kolonce "Co zde najdete" přidat "Základní návody". No a na tyto návody nějak navázat, aby začátečník věděl kde hledat.
A pak přesně to co navrhuješ, individuální postupy. Hlavně aby byly s fotkami, aby čtenář hned od začátku věděl jestli konkrétní postup může zhodnotit i ve své tvorbě.
Já sám se zatím necítím dostatečně fundovaný k takovému článku, ani na něj teď nemám čas, ale někdy v budoucnu bych chtěl popsat staré stereoeskopické metody a jejich modifikace na současné materiály a techniku. Snad někdy...
  • 0

#46 tomashr

tomashr

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 547 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 22

Publikováno 26 leden 2010 - 10:47:53

Sleduji to lehce pobaveně - někdo chce lepší články, ale další jsou proti paradoxně pro to, že si myslí, že bude chudák začátečník "zmaten" :)

Jinak si ale myslím, že jestli tu něco chybí, tak to není žádná fotoencyklopedie, spíš by to chtělo něco jako "remake" knihy Zdeňka Tomáška "Fotografujeme na černobílý film" - viz třeba http://www.aukro.cz/..._film_1984.html .
To je totiž přesně to, co začátečník potřebuje - poměrně útlá kniha popisující zcela praktický postup vyvolání filmu a pak fotky na papír, k tomu něco teorie o focení a přístrojích - prostě dobrý základ.
Kdyby to někdo přepsal do inovované podoby pro dnešní podmínky (drobné změny vývojek atd.), tak by to určitě účel plnilo.

BTW je to sice jen ideový námět, ale kdoví, jestli by to nešlo reálně - tušíte někdo, zda je p. Tomášek ještě naživu a pokud ne, tak kdo k tomu drží autorská práva? Pokud by se totiž s někým dalo domluvit, tak by podobný "upgrade" nebyl až tak nereálný, publikace by šla buď v PDF, ale možná by se dalo přemýšlet i o nějakém nízkonákladovém tisku...
  • 0

#47 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 26 leden 2010 - 10:50:28

To už tu je - Mamiakova školka, ale je pravda, že by mohl být umístěn nějak výrazněji.


Každopádně už mě nebaví opakovat, že jsem to celý myslel úplně jinak, tak na mě jakože zapomeňte :)
  • 0

#48 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 26 leden 2010 - 10:51:10

to bylo na dřevorubce
  • 0

#49 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 26 leden 2010 - 11:15:10

...
možná by se dalo založit vlákno: pomoc s hledáním odpovědí
vycházím z faktu, že všechno už bylo řečeno, jenom běžnej temnokomorník to nemůže najít, ať už zde, nebo jinde po světě v těch tunách písmen a vět - že by se tam dávaly odkazy
já to zakládat nebudu, cojávím jestli sem taková myšlenka patří nebo nepatří v souvislosti s kodexem



To sem samozrejmne patri, ale myslis ze na web o cernbile fotografii patri Vanilkove rohlicky?

Prosim te neurazej se, jen k tomu jdi trochu s rozmyslem.

.D.
  • 0

#50 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 704 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 387

Publikováno 26 leden 2010 - 11:41:24

já si myslím, že patří, poněvadž jejich existence na talíři přede mnou zlepšuje náladu a pomáhá mi při práci v komoře
že takové téma občas uleví mysli od technických záležitostí
chtěl jsem prostě využít (a možná nejen já) skoro osobní znalost s tisícem zdejších temnokomorníků protože když si něco hledáš googlem, a nebo ti poradí někdo ze zdejších, není to stejné

vycházel jsem z toho, že
Fórum je rozděleno na odbornou a volnou část. V odborné části se ,prosím, zdržujte příspěvků s tématem nesouvisejících. Volná část je naopak „zcela“ otevřena.

že to "zcela" znamená možnost blábolit z opojení - nic proti zábavnému vláknu zdejších občasných pijáků - a neznamená možnost zeptat se, zda je zde odborník určitého oboru je můj chybný výklad pravidel
temná je soukromý prostor a ty jsi doktor, tak čiň jak uznáš

urážlivej nejsem hlavně že to natřu dvěma ze tří tchýní v těch rohlíčkách

a je tam ještě na kávu, tu si taky uvařím poněvadž kávu mám rád a moc kofeinovým tématům nerozumím
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních